Ziad Company had a beginning inventory on January 1 of 288 units of Product 4-18-15 at a cost of...
Question:
Ziad Company had a beginning inventory on January 1 of 288 units of Product 4-18-15 at a cost of $21 per unit. During the year, the following purchases were made.
Mar. 15 | 768 units at $24 |
Jul. 20 | 480 units at $25 |
Sep. 4 | 672 units at $27 |
Dec. 2 | 192 units at $31 |
1,920 units were sold. Ziad Company uses a periodic inventory system.
A. Determine the cost of goods available for sale.
B. Calculate average cost per unit.
Average Cost per Unit:
The average cost of an inventory item per unit is used to calculate the cost of ending inventory and the related Cost of Goods Sold expense when the company uses the weighted average inventory valuation method.
Answer and Explanation: 1
Become a Study.com member to unlock this answer! Create your account
View this answer
A. The cost of goods available for sale is the sum of the cost of beginning inventory and the purchases for the period:
Date | Transaction | Amount |
---|---|---|
Ja... |
See full answer below.
Ask a question
Our experts can answer your tough homework and study questions.
Ask a question Ask a questionSearch Answers
Learn more about this topic:

from
Chapter 3 / Lesson 23Learn what is the average total cost. Learn its use, its formula, and how to apply it.
Related to this Question
- Ziad Company had a beginning inventory on January 1 of 150 units of Product 4-18-15 at a cost of $20 per unit. During the year, the following purchases were made. Mar. 15 400 units at $23 Sept. 4 350 units at $26 July 20 250 units at $24 Dec. 2 100 units
- Ziad Company had a beginning inventory on January 1 of 330 units of Product 4-18-15 at a cost of $21 per unit. During the year, the following purchases were made. Mar. 15 880 units at $24 July 20 550 units at $25 Sept. 4 770 units at $27 Dec. 2 220 units
- Ziad Company had a beginning inventory on January 1 of 278 units of Product 4-18-15 at a cost of $18 per unit. During the year, the following purchases were made. Mar. 15 - 740 units at $21 ; Sept. 4
- Ziad Company had a beginning inventory on January 1 of 75 units of Product 4-18-15 at a cost of $18 per unit. During the year, the following purchases were made. Mar. 15 200 units at $21 Sept. 4 175
- Ziad Company had a beginning inventory on January 1 of 150 units of Product 4-18-15 at a cost of $20 per unit. During the year, the following purchases were made. Mar. 15 400 units at $23 Sept. 4 350
- Ziad Company had a beginning inventory on January 1 of 150 units of Product 4-18-15 at a cost of $20 per unit. During the year, the following purchases were made. March 15: 400 units at $23 July 20:
- Ziad Company had a beginning inventory on January 1 of 338 units of Product 4-18-15 at a cost of $18 per unit. During the year, the following purchases were made. Mar. 15: 900 units at $21 July 20:
- Ziad Company had a beginning inventory on January 1 of 216 units of Product 4-18-15 at a cost of $19 per unit. During the year, the following purchases were made. Mar. 15 576 units at $21 Sept. 4
- Ziad Company had a beginning inventory on January 1 of 294 units of Product 4-18-15 at a cost of $20 per unit. During the year, the following purchases were made. Mar. 15 784 units at $23 July 20 490
- Ziad Company had a beginning inventory on January 1 of 216 units of Product 4-18-15 at a cost of $19 per unit. During the year, the following purchases were made. 1,440 units were sold. Ziad Company
- Zlad Company had a beginning inventory on January 1 of 150 units of product 4-18-15 at a cost of $20 per unit. During the year, the following purchases were made : Mar 15 - 400 units at $23 ; July 20
- Wildhorse Co. had a beginning inventory on January 1 of 308 units of Product 4-18-15 at a cost of $19 per unit. During the year, the following purchases were made. Mar. 15 820 units at $22 Sept. 4 718 units at $25 July 20 513 units at $23 Dec. 2 205 units
- Sekhon Company had a beginning inventory on January 1 of 160 units of Product 18-15 at a cost of $20 per unit. During the year, the following purchases were made. Mar. 15 400 units at $23 July 20 250
- Sekhon Company had a beginning inventory on January 1 of 165 units of Product 4-18-15 at a cost of $18 per unit. During the year, the following purchases were made. Mar. 15 - 412 units at $
- Sekhon Company had a beginning inventory on January 1 of 173 units of Product 4-18-15 at a cost of $17 per unit. During the year, the following purchases were made. Mar. 15 432 units at $19 Sept. 4 3
- A company reports the following beginning inventory and purchases for the month of January. On January 26, the company sells 360 units. Units Unit Cost Beginning inventory on January 1 320 $6.00 Purchase on January 9 85 6.40 Purchase on January 25 110 6.6
- On January 1, Hyper Inc. had a beginning inventory of 160 units of Product 4-18-19 at a cost of $20 per unit. During the year, the following purchases were made. | Mar. 15 | 400 units at $23 | Sept. 4 | 330 units at $26 | July 20 | 250 units at $24 | D
- In its first month of operations, Cerretti Company made three purchases of merchandise in the following sequence: (1) 300 units at $5.67, (2) 400 units at $7.37, and (3) 500 units at $8.51. Compute the cost of the ending inventory under the average-cost m
- Lobster Company had a beginning inventory on January 1 of 150 units of Product BU-54 at a cost of $20 per unit. During the year, the following purchases were made. Mar. 15, 400 units at $23 Sept. 4, 350 units at $26 July 20, 250 units at $24 Dec. 2, 1
- A company had the following purchases and sales during its first year of operations: Purchases Sales January 10 units at $120 6 units February 20 units at $125 5 units May 15 units at $130 9 units September 12 units at $135 8 units November 10 units at $1
- A company had the following purchases and sales during its first year of operations: Purchases Sales January: 10 units at $155 7 units February: 20 units at $160 5 units May: 15 units at $165 9 units September: 12 units at $170 8 units November: 10 units
- In its first month of operations, Quirk Company made three purchases of merchandise in the following sequence: (1) 300 units at $6, (2) 400 units at $7, and (3) 200 units at $8. Assume there are 360 units on hand. Compute the cost of the ending inventory
- A company reports the following beginning inventory and two purchases for the month of January. On January 26, the company sells 450 units. Ending inventory on January 31 totals 170 units. Units Unit cost Beginning inventory on January 1 410 $4 Purchases
- In the first month of operations, Mordica Company made three purchases of merchandise in the following sequence: (1) 200 units at $6, (2) 300 units at $7, and (3) 400 units at $9. Assuming there are 300 units on hand. Compute the cost of the ending i
- A company reports the following beginning inventory and two purchases for the month of January. On January 26, the company sells 410 units. Ending inventory at January 31 totals 150 units Units Unit Cost Beginning inventory on January 1 370 $3.60 Purchase
- A company reports the following beginning inventory and purchases for the month of January. On January 26, the company sells 350 units. 150 units remain in ending inventory at January 31. Units Unit Cost Beginning inventory on January 1 320 $ 3
- The following data are available for Sellco for the fiscal year ended on January 31, 2014: Sales 3,200 units Beginning inventory 1,000 units @ $4 Purchases, In chronological order 1,200 units @ $5 1,600 units @ $6 800 units @ $8 Calculate cost of goods so
- The following data are available for Sellco for the fiscal year ended on January 31, 2011: Sales 1,600 units Beginning inventory 500 units @ $4 Purchases, in chronological order 600 units @ $5 800 units @ $6 400 units @ $8 Calculate cost of goods sold and
- A company reports the following beginning inventory and two purchases for the month of January. On January 26, the company sells 260 units. Ending inventory at January 31 totals 120 units. Units Unit Cost Beginning inventory on January 1 230 $2.10 Purchas
- A company reports the following beginning inventory and two purchases for the month of January. On January 26, the company sells 360 units. Ending inventory at January 31 totals 130 units. Units Unit Cost Beginning inventory on January 1 320 $3.10 Purchas
- 2. A company purchases inventory as shown: January 1 Units 20 Cost of each $3.00 Cost of purchase $60.00 January 6 Units 20 Cost of each $2.80 Cost of purchase $56.00 January 12 Units 20 Cost of each
- On January 1 the Tampa Corporation had 30 units of merchandise inventory on hand. Each unit had cost the company $26. During January the company made the following purchases: January 8, 40 units at $2
- A company had the following purchases and sales during its first year of operations: Purchases Sales January: 10 units at $130 8 units February: 20 units at $135 5 units May: 15 units at $140 9 units September: 12 units at $145 8 units November: 10 units
- A company reports the following beginning inventory and two purchases for the month of January. On January 26, the company sells 320 units. Ending inventory at January 31 totals 140units. Units Unit Cost Beginning inventory on January 1 290 $2.70 Purchase
- A company reports the following beginning inventory and two purchases for the month of January. On January 26, the company sells 360 units. Ending inventory at January 31 totals 130units. Units Unit Cost Beginning inventory on January 1 320 $3.10 Purchase
- Hyper Inc. had a beginning inventory on January 1 of 160 units of Product 4-18-19 at a cost of $20 per unit. During the year, the following purchases were made. | Mar. 15 | 400 units at $23 | Sept. 4 | 330 units at $26 | July 20 | 250 units at $24 | De
- Trattner Company had a beginning inventory on January 1 of 100 units of Product SXL at a cost of $20 per unit. During the year, purchases were: Mar. 15 300 units at $23 Sept. 4 290 units at $28 Jul-20 250 units at $25 Dec. 2 130 units at $30 Trattner Comp
- In its first month of operations, Bramble Company made three purchases of merchandise in the following sequence: (1) 330 units at $6, (2) 410 units at $7, and (3) 250 at $8. Assuming there are there are 360 units on hand, compute the cost of the ending i
- In its first month of operations, Weatherall Company made three purchases of merchandise in the following sequence: (1) 160 units at $8, (2) 480 units at $9, and (3) 140 units at $10. Assuming there are 330 units on hand, compute the cost of the ending in
- In its first month of operations, Weatherall Company made three purchases of merchandise in the following sequence: (1) 100 units at $10, (2) 500 units at $11, and (3) 110 units at $12. Assuming there are 380 units on hand, compute the cost of the ending
- Sekhon Company had a beginning inventory on January 1 of 160 units of Product 4-18-15 at a cost of $20 per unit. During the year, the following purchases were made. |Mar. 15|400 units|at|$23|Sept. 4|330 units|at|$26 | July 20|250 units|at|$24|Dec. 2|100
- A company had the following purchases during the current year: January 16 units at $120 February 26 units at $130 May 21 units at $140 September 18 units at $150 November 16 units at $160 On December 31, there were 41 units remaining in ending inventory.
- A company reports the following beginning inventory and purchases for the month of January. On January 26, the company sells 290 units. 130 units remain in ending inventory on January 31. Units Unit
- On January 1, the Tampa Corporation had 30 units of merchandise inventory on hand. Each unit had cost the company $26. During January, the company made the following purchases: January 8, 40 units at $25 each January 21, 50 units at $24 each The company m
- Beginning inventory is 200 units @ $10/unit. During the year, the following purchases are made (in chronological order): 800 units @ $12/unit; 700 units @ $13/unit; and 100 units @ $15/unit. Ending inventory is 300 units. Compute the cost of ending invent
- The company would like to keep 24% of the following month's expected sales on hand as inventory at the end of each month. Each unit costs $182 to purchase. Sales in Units: December January February March April 268,519 206,592 196,229 199,421 224,822 What
- A company has a beginning inventory of $60,000 and purchases during the year of $120,000. The beginning inventory consisted of 2,000 units and 8,000 units were purchased during the year. The company has 5,000 units left at year-end. Under average-cost, wh
- A merchandising company has beginning inventory of 50 units with a total cost of $500. The following transactions take place during the month of January: 1/5: bought 10 units at $11.00 each. 1/8: bought 15 units at $11.25 each. 1/15: sold 8 units for $16
- A merchandising company has beginning inventory of 50 units with a total cost of $500. They have the following transactions during the month of January: 1/5 bought 10 units at $11.00 each; 1/8 bought 15 units at $11.25 each; 1/15 sold 8 units for $16 each
- Steel It began January with 55 units of iron inventory that cost $35 each. During January the company completed the following inventory transactions. Units Unit cost Unit Sales Price Units Jan.3 Sale
- In its first month of operations, Weatherly Company made three purchases of merchandise in the following sequence: (1) 140 units at $7, (2) 450 units at $8, and (3) 140 units at $9. Compute the cost of the ending inventory under the average-cost method, a
- Tiller Company's beginning inventory and purchases during the fiscal year ended December 31, 20-2, were as follows: Units Unit Price Total Cost January 1, 20-2 Beginning inventory 1,500 $10.00 $15,000 January 12 1st purchase 500 11.50 5,750 February 28 2n
- Assume Jones Manufacturing begins January with 10 units of inventory that cost $10 each. During January, the following purchases and goods sold were: |Jan 5|Purchased 8 units at $11 |7|Sold 11 units |15|Purchased 6 units at $12 |30|Sold 15 units Using the
- A merchandising company has a beginning inventory of 50 units with a total cost of $500. The company had the following transactions during the month of January. 1/5: bought 10 units at $11.00 each 1/8: bought 15 units at $11.25 each 1/15: sold 8 units for
- Tetra Company purchased 2,200 units of inventory that cost $3.0 each on January 1, 2016. An additional 3,200 units of inventory were purchased on January 12, 2016 at a cost of $2.60 each. Tetra Compa
- Seminole Company began year 2013 with 23,000 units of product in its January 1 inventory, at a cost of $15 for each unit. It made successive purchases of its product in year 2013, as follows. The co
- A company has beginning inventory of 42 units at a cost of $13.00 each on October 1. On October 5, it purchases 27 units at $14.00 per unit. On October 12 it purchases 37 units at $15.00 per unit. On
- 1. A company reports the following beginning Inventory and two purchases for the month of January. On January 26, the company sells 360 units. Ending Inventory at January 31 totals 130 units. Units U
- Monty Corp. had a beginning inventory on January 1 of 263 units of Product 4-18-15 at a cost of $22 per unit. During the year, the following purchases were made. Mar. 15 700 units at $25 Sept. 4 613
- Cullumber Company had a beginning inventory of 107 units of Product RST at a cost of $8 per unit. During the year, purchases were: Feb. 20 570 units at 9 Aug. 12 383 units at $11 May 5 470 units at
- A company reports the following beginning inventory and two purchases for the month of January. On January 26, the company sells 350 units. Ending inventory at January 31 totals 150 units. Units Unit Cost Beginning inventory on January 1 320 $3.00 Purcha
- In its first month of operations, Giffin Company made three purchases of merchandise in the following sequence: (1) 230 units at $6, (2) 330 units at $8, and (3) 430 units at $9. Assuming there are 130 units on hand at the end of the period, compute the
- A merchandising company has a beginning inventory of 50 units with a total cost of $500. They have the following transactions during the month of January: 1/5 bought 10 units at $11.00 each; 1/8 bought 15 units at $11.25 each; 1/15 sold 8 units for $16 ea
- The following transactions happened for a retailer in January: Date Transaction # of Units Cost per Unit 1/1 Beginning Inventory 300 $7 1/8 Purchase 450 $8 1/12 Sale 350 1/29 Purchase 750 $9 1/30 Sa
- Beginning inventory 20 units at $5.00 each January 1: Purchase 50 units at $5.50 each January 5: Purchase 60 units at $6.00 each Ending inventory 35 units All January sales occurred after January 5. Determine COST OF GOODS SOLD for January under FIFO.
- Kettle Company made the following purchases of Product A in its first year of operations: Units Units Cost January 2 1,400 $7.40 March 31 1,200 7.00 July 5 2,400 7.60 November 1 1,800 8.00 The ending inventory that year consisted of 2,400 units. Kettle u
- In its first month of operations, Cisler Company made three purchases of merchandise in the following sequence: (1) 300 units at $39, (2) 400 units at $51, and (3) 500 units at $59. Cisler uses a periodic inventory system. Assuming there are 300 units on
- Seminole Company began year 2015 with 26,000 units of product in its January 1 inventory costing $16.20 each. It made successive purchases of its product in year 2015 as follows: Mar. 7 40,000 units
- In its first month of operation, Weatherall company made 3 purchases of merchandise in following sequences; (1) 130 units at $7, (2) 460 units at $8, and (3) 100 units at $ 9. Assuming there are 340 units on hand, compute the cost of the ending inventory
- During January, a company that uses a perpetual inventory system had beginning inventory, purchases, and sales as follows: Units Cost per unit Beginning Inventory 100 $15 Jan. 5, Sales 50 Jan. 10, Purchases 70 $13 Jan. 15, Sale 25 Jan. 25, Sale 35 Require
- Alder Company budgets on an annual basis. The following beginning and ending inventory levels (in units) are planned for the next year. Two units of raw materials are required to produce each unit of the finished product. January 1 ($) December 31 ($) Ra
- In its first month of operations, Giffin Company made three purchases of merchandise in the following sequence: (1) 260 units at $5, (2) 360 units at $7, and (3) 460 units at $8. Assuming there are 16
- In its first month of operations, Giffin Company made three purchases of merchandise in the following sequence: (1) 370 units at $8, (2) 470 units at $10, (3) 570 units at $11. Assume that there are
- The January beginning inventory of the Gilette Company consisted of 300 units costing $40 each During the first quarter, the company purchased two batches of goods: 700 Units at $44 on February 21 and 800 units at $50 on March 28. Sales during the first q
- Flounder Corp. had a beginning inventory of 92 units of Product RST at a cost of $7 per unit. During the year, purchases were: Feb. 20 637 units at $8 Aug. 12 372 units at $10 May 5 520 units at $9 D
- The Alpha Corporation made the following purchases of Product Y during the current year: January 3 200 units at $6.50 March 7 175 units at $8.00 August 18 225 units at $12.00 November 23 150 units at $14.00 There was no beginning inventory, but the ending
- Ralwins Company had the following balances and transactions during 2018, from January 1 to December 31: Beginning Merchandise Inventory 100 units at $ 81 March 10 Sold 60 units June 10 Purchased 300 units at $ 84 October 30 Sold 160 units What would be r
- The following is a record of Ensberg Company's transactions for Colt Products for the month of May 2017. May 1 Balance 600 units@ $10.00 May 10 Sale 450 units @ $19 12 Purchase 900 units@ $12.00 20 Sale 810 units @ $19 28 Purchase 600 units@ $15.00 (a) As
- A company reports the following beginning inventory and purchases, and it ends the period with 30 units in inventory. Beginning inventory 100 units at $10 cost per unit Purchase 1 40 units at $12 cost per unit Purchase 2 20 units at $14 cost per u
- In its first month of operations, Cisler Company made three purchases of merchandise in the following sequence: (1) 300 units at $6, (2) 400 units at $8, and (3) 500 units at $9. Assuming there are 20
- The following data are available for Sellco for the fiscal year ended on January 31. 2014: Sales 800 units Beginning inventory 280 units @ $3 Purchases, in chronological order 350 units @ $5 420 units
- A company just starting business made the following four inventory purchases in June: |June 1 | 150 units | $ 390 |June 10 |200 units |585 |June 15 |200 units |630 |June 28 | 150 units |495
- A company reports the following beginning Inventory and two purchases for the month of January. On January 26, the company sells 440 units. Ending inventory at January 31 totals 170 units.
- A company budgeted unit sales of 75,100 units for January, 2011 and 67,100 units for February, 2011. The company has a policy of having an inventory of units on hand at the end of each month equal to
- In its first month of operations Weatherall Company made three purchases of merchandise in the following sequence 1 150 units at 6 2 440 units at 7 and 3 130 units at 8 Assuming there are 340 units on
- Trans Co. uses the periodic inventory system. The following are inventory transactions for the month of January: Jan. 1 Beginning inventory 10, 000 units @ $3 5 Purchase 8, 000 units @ $4 15 Purchase 5, 000 units @ $6 20 Sales at $10 per unit 14, 000 unit
- In its first month of operations, Danielle Company made three purchases of merchandise in the following sequence: 1) 161 units at $17 2) 414 units at $18 3) 115 units at $19 Assuming there are 271 units on hand, compute the cost of the ending inventory un
- Beginning inventory, purchases and sales for Item ER27 are as follows: January 1Inventory94 units @ $15 5Sale75 units 11Purchase104 units @ $17 21Sale87 units Assuming
- At the end of January, Mineral Labs had an inventory of 905 units, which cost $13 per unit to produce. During February, the company produced 1,550 units at a cost of $17 per unit. a. If the firm sold
- Units Unit Cost January I, 2017 (beginning inventory) 684 $6.00 Purchases: January 5, 2017 1,368 7.00 January 25, 2017 1,482 8.00 February 16, 2017 912 9.00 March 26, 2017 684 10.00 A physical inventory on March 31, 2017, shows 1,824 units on hand. Req
- At the end of January, Mineral Labs had an inventory of 945 units, which cost $11 per unit to produce. During February, the company produced 1,750 units at a cost of $15 per unit. Required: a. If the
- A company has beginning inventory of 14 units at a cost of $12.00 each on October 1. On October 5, it purchases 13 units at $13.00 per unit. On October 12, it purchases 23 units at $14.00 per unit. On October 15, it sells 39 units. Using the FIFO periodic
- Ferris Company began January with 9,000 units of its principal product. The cost of each unit is $5. Merchandise transactions for the month of January are as follows: Purchases Date of Purchase Units Unit Cost. Total Cost Jan. 10 6,000 $6 $36,000 Jan.
- A company reports the following beginning inventory and purchases and ends the period with 30 units in inventory. Compute ending inventory using perpetual FIFO. Beginning inventory 100 units at $10 cost per unit Purchase 1 40 units at $12 cost per unit Pu
- Viper Company began the year 2011 with 20,000 units of product in its January 1 inventory costing $15 each. It made successive purchases of its product in the year 2011 as follows. The company uses a periodic inventory system. On December 31, 2011, a phys
- Assume Baxter Manufacturing begins January with 11 units of inventory that cost $12 each. During January, the following purchases and goods sold were: |Jan 5|Purchased 8 units at $14 |7|Sold 12 units |15|Purchased 6 units at $16 |30|Sold 15 units Using th
- At the end of January, Mineral Labs had an inventory of 775 units, which cost $12 per unit to produce. During February, the company produced 900 units at a cost of $16 per unit. (a) If the firm sold
- A company has a beginning inventory of 14 units at a cost of $26 each on February 1. On February 3, it purchases 36 units at $28 each. On February 5, 17 units are sold. Using the FIFO periodic inventory method, what is the cost of the 17 units that are so
- Wittmann Co. began operations on July 1. It uses a perpetual inventory system. During July, the company had the following purchases and sales. Purchases Date Units Unit Cost Sales Units July 1 235 $12
- Wittmann Co. began operations on July 1. It uses a perpetual inventory system. During July, the company had the following purchases and sales. Purchases Date Units Unit Cost Sales Units July 1 5 $122 July 6 3 July 11 7 $136 July 14 5 July 21 8 $147 July