Your income is $40. The price of each unit of food is $2, and the price of each unit of clothing...
Question:
Your income is $40. The price of each unit of food is $2, and the price of each unit of clothing is $10. Draw a graph of your budget line. Now, your income rises to $50 and the prices of food and clothing remain the same. Draw a graph of your new budget line Your income is $50. Now, the price of food rises to $4 and the price of clothing remains the same. Draw a graph of your new budget line.
Budget Line:
The budget line refers to the different combinations of two commodities affordable to the consumer when all his income is spent on the purchase of those two commodities. The trade-off between the two goods is reflected in the negatively sloped budget line.
Answer and Explanation: 1
Become a Study.com member to unlock this answer! Create your account
View this answer1. Your income is $40. The price of each unit of food is $2, and the price of each unit of clothing is $10. Draw a graph of your budget line.
We...
See full answer below.
Ask a question
Our experts can answer your tough homework and study questions.
Ask a question Ask a questionSearch Answers
Learn more about this topic:

from
Chapter 3 / Lesson 11In economics, the rate of transformation model can be used to visualize the concept of budget constraints. Learn more about budget constraints, budgets lines, the rate of transformation curve, and how to maximize the utility of the concepts.
Related to this Question
- a) Draw a budget line for someone who has an income of 50 and buys two goods, food and clothing. put food on the x-axis. The price of food is 7.5 per unit and the price of clothing is 5 per unit. b) T
- Thembi has a budget of $1400 and the price of food is $200 and the price of clothing is $100. She maximises her utility by buying 4 units of food and 6 units of clothes. Draw a budget line with food on the horizontal axis.
- An individual consumes two goods, clothing and food. Given the information below, illustrate the income-consumption curve. |Clothing Price |Food Price| Clothing |Food |Income |$3.00 |$12.00 |200 |5
- In a simple economy, people consume only two goods, food and clothing. The market basket of goods used to compute the CPI has fifty units of food and ten units of clothing. Food Clothing 2002 Price $
- Suppose a typical household spends its income on food (F) and clothing (C). Initially, the price of food in $10 and the price of clothing is $20, and the typical household consumes 10 units of food an
- Suppose you have drawn a consumer's budget line for food and clothing with food on the horizontal axis and clothing on the vertical axis. If the price of food increases: A. the budget line becomes flatter. B. the budget line becomes steeper. C. the budget
- Assume that you have $100 to spend on food and clothing. The price of food is $5 and the price of clothing is $10.a. Graph your budget constraint.b. Suppose that the government subsidizes clothing suc
- The following graph shows a portion of a consumer's indifference map. The consumer faces the budget line LZ, and the price of X is $15? a. The consumer's income = $ b. The price of Y is s c. The e
- Suppose a consumer has a daily income of $48 and purchases just two goods, A and B. The price of A is $8 and the price of B is $6. a. Draw the budget line for the consumer in a graph. Indicate the area of the graph that is attainable given the income and
- Assume that a consumer has a budget of $45 to allocate over two products, milk (M) and bread (B). The price of milk is PM = $4:50 and the price of bread is PB = $5:50. 1(a): Draw a graph of the budg
- 1) Graph A: his income is $80, the cost of a CD is $2 and a cost of a burger is $2. 2) Graph B: his income is $120, the cost of a CD is $2 and the cost of a burger is $2. 3) Graph C: his income is $
- Suppose you have $120 to spend on food and clothing. The price of food is $4 and the price of clothing is $8. a. Graph your budget constraint; calculate the slope of it. b. Briefly explain why your
- Assume a specific-factors economy produces two goods, cloth and food, and that when representing the output of this economy graphically, cloth is on the x-axis and food is on the y-axis. When the price of cloth increases by 5% and the price of food increa
- When food costs $10 per unit and clothing costs $20 per unit, an individual chose to consume 7 units of food and 4 units of clothing per month. When the price of clothing falls to $15 per unit, that individual now chooses to consume 6 units of food and 6
- Suppose the price of A is $20 per unit, the price of B is $10 per unit, the consumer's income is $1000 per month, and the consumer's budget line is BL1. Then the price of A goes down, price of B remains the same, the income goes up, and the new budget lin
- 1. A consumer has monthly income of $100. His utility function is given as U(x_1, x_2) = x_1 x_2. The market prices of two commodities are p_1 = $5, p_2 = $10. Draw his budget line and indifference c
- The Smith family is allocating its monthly household expenditure between only two goods: food and clothing. Suppose that the price of food is $5 per unit, and the price of clothing is $10 per unit and that the marginal utility that the family is receiving
- Assume a specific factors economy produces two goods: cloth and food. When representing the output of this economy graphically, cloth is on the x-axis and food is on the y-axis. When the price of cloth increases by 8% and the price of food does not change
- Assume that food is measured on the horizontal axis and clothing on the vertical axis. If the price of food falls relative to that of clothing, the budget line will: a. Become flatter, b. Shift outward, c. Become steeper or flatter depending on the rel
- Suppose a consumer uses his income to buy food (F) and clothing (C) (note, his preferences are to not go without either). The current composite market price of food is $2.00 per unit and the current c
- The utility that Ann receives by consuming food F and clothing C is given by U(F,C)= FC + F. Food costs $1 a unit, and clothing costs $2 a unit. Ann?s income is $22. Ann is currently spending all of
- Let money income be $10 while the price of good 1 is $2 and the price of 2 is $1. Draw a budget line. Now draw the new budget lines according to each of the following changes in prices and income. (i)
- A consumption bundle that lies inside the individual's budget line is a consumption bundle that: A) does not maximize the individual's utility given their tastes, income, and the price of the goods. B) does not exhaust the individual's income. C) the indi
- Consider a household that consumes only two goods: food and 'other goods', that are each normal goods. The income of the household is $100, the price of food is $5, and the price of 'other goods' is $
- Sue consumes only two goods, food and clothing. The marginal utility of the last dollar she spends on food is 12, and the marginal utility of the last dollar she spends on clothing is 9. The price of food is $1.20/unit, and the price of clothing is $0.90/
- An individual consumes two goods, clothing and food. Given the information below, illustrate the income consumption curve, and the Engel curves for clothing and food.
- All there is are movies (m) and food (f). The price of movies is $10 while the price of food is $5. I have $145 to spend on these two goods. My preferences are described by the following utility function: u(m, f) = m + f + mf. In order to raise revenues,
- Using the information in the chart above, answer the following questions. A. What is the opportunity cost of food? of clothing? B. Is an output combination of 60 units of food feasible and 20 units of clothing feasible? Why or why not? C. Is an output com
- Suppose a consumer has an income equal to I which he/she spends on either food or clothing. The price of food is given by Pf and the price of clothing is given by Pc. If the consumer spends all of his/her income on clothing, the expression for the number
- Draw a production possibilities frontier if she has 280 budgeted to spend on the purchase of chips. Income = 280 Price of X = 1.00 Price of Y = 1.40 280/1.00 = 280 280/1.40 = 200
- All there is are movies (m) and food (f). The price of movies is $10 while the price of food is $5. I have $145 to spend on these two goods. My preferences are described by the following utility function: u(m, f) = m + f + mf. In order to raise revenue
- Suppose X (bread) and Y (eggs) are two goods that the prices are given and there is a consumer with $I (Income). A. Illustrate using a diagram how it is possible to split the effects of the price reduction on good X into income and substitution effects if
- Consider a household that consumes only two goods - food and "other goods" that are each normal goods. The income of the household is $100, the price of food is $5 and the price of "other goods" is $10. The household always consumes 25 percent of its in
- Samira has a monthly income of $200 that she allocates among two goods: meat and potatoes. a. Suppose meat costs $4 per pound and potatoes $2 per pound. Write the equation for her budget line and draw it. b. Suppose also that her utility function is given
- A consumer spends his income between hot dogs and cornbread. The intercept of the budget line on the hot dogs axis is 419, the intercept of the budget line on the cornbread axis is 722 and the price c
- Suppose your utility function for food (F) and clothing (C) is u(F, C) = 2F + 4C. If you reduce your food consumption by 2 units, how much do you have to increase your clothing consumption in order to maintain the same utility level? a. 1 unit b. 2 units
- A budget line graphically illustrates: a) The possible prices of goods, b) The amount of one good that can be purchased with a given income, given the price of that good, c) The possible combinations of two goods that can be purchased with a given income,
- Consider a consumer allocating a budget of $ 100 between two goods, X and Y. The price of X is $ 10 per unit and the price of Y is $ 5 per unit. (a) In a diagram show how the consumer's budget constr
- Say that Alland can produce 32 units of food per person per year or 16 units of clothing per person per year, but Georgeland can produce 24 units of food per year or 12 units of clothing. Which of the following is true? a. Alland has a comparative advanta
- Karen's money income is $180, the price of X is $3, and the price of Y is $1.5. Given these prices and income, Karen buys 40 units of X and 40 units of Y. Call this combination of X and Y bundle C. At
- All there is are movies (m) and food (f). The price of movies is $10 while the price of food is $5. I have $145 to spend on these two goods. My preferences are described by the following utility function: u(m, f) = m + f + mf. Graph the budget constraint
- A person with low income in the United States may receive both food and housing vouchers. If that person's income were 500 per month, and the prices of both food and housing were 1 per unit, draw her/his budget line. If she/he receives 100 per month in fo
- Ahn's utility function for goods X (pizzas) and Y (Cola) is represented as U(X,Y)=2\ln(X)+\ln(Y). The process of X and Y are $1 and $1, respectively. Ahn's income is $12. Calculate Ahn's optimal consumption bundle (X',Y') after the price change.
- The Utility that Amy receives by consuming food F and clothing C is given by U (F,C) = C+F. Marginal utilities of food and clothing are respectively MU f = C + 1 and MU c = F. Food costs $1 a unit and
- Ester consumes goods X and Y, and her utility function is U(X,Y)=XY+Y. For this utility function: MU_x=Y MU_y=X+1 a. What is Ester's MRS_{xy}? b. Suppose her daily income is $20, the price of X is $4 per unit, and the price of Y is $1 per unit. What is h
- Matt's utility function is U(x,y)=x+4y. Matt has $12 in income, the price of X is $2 and the price of Y is $4. What is the total change in Matt's consumption of x as a result of the fall in the price
- Consider a consumer choosing between two goods, food and gasoline. Suppose her monthly income is $1500 and average price of food per unit is $30. Price of gasoline per liter is $50. What is the opportunity cost of food?
- Suppose a consumer has an income equal to I which he/she spends on either food or clothing. The price of food is given by P_f and the price of clothing is given by P_c. If the consumer spends all of his/her income on clothing, the expression for the numbe
- The budget line is the boundary between a. goods and bads. b. preferred and nonpreferred consumption combinations. c. income and expenditure. d. affordable and unaffordable consumption combinations. e
- A consumer is at a corner solution - he buys meat, eggs, and vegetables, but no fish. a) The price of fish rises. Will this change his consumption of fish? b) The price of fish falls. Will this change his consumption of fish? c) In each case above, draw a
- Sara's income is $500, the price of X is $6, and the price of Y is $4. Based on these prices and income, Sara buys 120 units of X and 70 units of Y. Call this combination of X and Y "bundle K." At bundle K, Sara's marginal rate of substitution is 2. Given
- A nation with fixed quantities of resources is able to produce any of the following combinations of bread and ovens: a. Use the data in the table to graph this nation's ppf with ovens on the y-axis. b. Does the law of increasing opportunity cost apply to
- The Consumer Price Index is not used: a) to determine the purchasing power of people's nominal incomes. b) to measure changes in the cost of living. c) to measure the average price level of all final goods and services produced. d) to compute the U.S. inf
- A consumer has the utility function U(x1, x2) = x1x2 and an income of 24 pounds. Initially, the price of good 1 was 1 pound and price of good 2 was 2 pounds. Then the price of good 2 rose to 3 pounds while price of good 1 stayed the same. Find the consume
- Joe's income is $500, the price of food (F) is $2 per unit, and the price of shelter (S) is $100. Which of the following represents his budget constraint? a. 500 = 100F + 25 b. 500 = 2F + 1005 c. 5 = 500 - 2F d. All of the above
- Explain the given answers. Consider a household that consume only two goods - food and "other goods" - that are each normal goods. The income of the household is $120, the price of food is $10 and the price of "other goods" is $20. The household always co
- Consider a simple economy consisting of three sectors: food, clothing, and shelter. The production of 1 unit of food requires the consumption of .4 unit of food, .2 unit of clothing, and .2 unit of sh
- Elmer's utility function is U(x, y) = min{x, y^2}. If the price of x is $10 and the price of y is $15 and if Elmer chooses to consume 4 units of y, what must his income be? a. $220 b. $100 c. $320 d. There is not enough information to determine his income
- In the table below, the capital stock is fixed at 40 units, the price of capital is $15 per unit, and the price of labor is $80 per unit. Units of Labor Units of Output 5 10 15 20 40 100 180 220 If th
- Draw a graph and show the impact of an offer where a consumer is buying two goods, X and Y, and is given an offer to buy one unit of X at the regular price and get the second unit of X at 50% off the regular price. If Sally is a vegetarian, what would her
- Suppose a consumer has a monthly income of m = 100, which she spends on two commodities: French fries (F) and beef jerky (B). The price of French fries is P_F = 2 and the price of beef jerky is P_B = 5
- Suppose a consumer has a monthly income of m = 100 which she spends on two commodities: french fries (F) and beef jerky (B). The price of french fries is p_f = 2 and the price of beef jerky is p_b =
- The opportunity cost of working rather than going to school is a. the cost of food and housing. b. the cost of clothing and transportation. c. zero because the person is earning an income by working. d. the higher wages that come with additional education
- Joe s budget constraint equals 600 = 2F + 100S, where $600 is Joe s income, $2 is the price of food (F, y-axis) and $100 is the price of shelter (S, x-axis). How much food can Joe buy if he buys one unit of shelter? A) 2 units B) 200 units C) 250 units D)
- A line representing all the possible combinations of two commodities that a consumer can purchase at a particular time, given the market prices of the commodities and the consumer's income, is a(n): a. budget line. b. consumption line. c. income consum
- 27.) For Questions a-f, consider a household that consume only two goods ? food and ?other goods? ? that are each normal goods The income of the household is $120, the price of food is $10 and the pri
- In the economy of Mungo there is a person called Ike. Ike has a red income of 40 and a blue income of 10. Blue prices are 1 bcu (blue currency unit) per unit of ambrosia and 1 bcu per unit of bubblegu
- Julio receives utility from consuming food (F) and clothing (C) as given by the utility function U(F,C)=FC. In addition, the price of food is $5 per unit, the price of clothing is $7 per unit, and Ju
- Julio receives utility from consuming food (F) and clothing (C) as given by the utility function U(F,C)=FC. In addition, the price of food is $2 per unit, the price of clothing is $10 per unit, and ju
- The annual output and prices of a 3-good economy are show in the table below |Good|Price Year 1|Quantity of Goods Year 1|Price Year 2| Quantity of Goods Good Year 2 |Quarts of ice cream |$5|3|$5|5
- Draw the budget constraint for a person with income of $1,000 if the price of Pepsi is $5 and the price of pizza is $10. What is the slope of this budget constraint?
- Reggie consumes only two goods: food and shelter. On a graph with shelter on the horizontal axis and food on the vertical axis, his price consumption curve for shelter is a vertical line. Draw a pai
- Jane has 500 a week to spend on food and clothing. The price of food is 10 pounds and the price of clothing is 25 pounds. Which of the following pairs of food and clothing are in Jane's choice set? a) 10 units of clothing and 25 units of food b) 20 units
- If goods are not rationed according to price, it follows that: a. they won't get rationed at all. b. some non-price rationing device will be used to ration the goods. c. first-come-first-served will necessarily be the rationing device used in the market.
- Assume that you have a budget of $25 to spend on milk and cereal only. The price of milk is Pm = $4.00 and the price of cereal is Pc = $5.00. 1. Graph the budget constraint. Be sure to put the quantit
- Tara has AED 100 to spend and she can buy shoes and T-shirts. The price of a pair of shoes is AED 50, and the price of a T-shirt is 20 AED. Draw the budget line. What happens if prices and Tara's income grow by 20%?
- Ahn's utility function for goods X (pizzas) and Y (Cola) is represented as U(X,Y)=2\ln(X)+\ln(Y). The process of X and Y are $1 and $1, respectively. Ahn's income is $12. Suppose the price of good X has increased to 8. What are the substitution effect and
- 1. Charlie's utility function is xAxB. The price of apples used to be $1 per unit and the price of bananas was $2 per unit. His income was $40 per day. If the price of apples increased to $1.25 and th
- In moving along a given budget line: a) the prices of both products and money income are assumed to be constant. b) each point on the line will be equally satisfactory to consumers. c) money income varies, but the prices of the two goods are constant. d)
- The MRS of a consumer in a market for goods A and B is 1 for all combinations of the two goods in his indifference map. The price of good A is $8 per unit and the price of good B is $10 per unit. The consumer can spend no more than $160. Determine the bun
- You consume only soda and pizza. One day, the price of soda goes up, the price of pizza goes down, and you are just as happy as you were before the price changes. a. Illustrate this situation on a graph. b. How does your consumption of the two goods cha
- U(x,y)=x^4*y^7, income m=150, Price Px=12, Py=13. Find the optimal consumption bundle.
- Consider a consumer choosing between two goods, food and gasoline. Suppose her monthly income is $1500 and average price of food per unit is $30. Price of gasoline per liter is $50. What is the opportunity cost of gasoline?
- Assume that the unit price of good A is $2, and the unit price of good B is $5. If an individual has income of $30, which of the following consumption bundles of (good A, good B) is on the edge of the budget constraint? A) (5,5) B) (5,4) C) (6,4) D (6
- The equation for a budget line for goods X and Y, with P_x being the price of X, P_y being the price of Y, and B being the budget, can be written as: a. P_x X + P_yY = B. b. P_x X + P_y Y = 1/B. c. P_x X = B + P_y Y. d. {P_x X} / {P_y Y} = 1 - B.
- A consumer has an income of $18,067. He consumes only two goods, pizza, and soda. The pizza costs $2.47 each and a soda costs $2.58. If pizza is on the vertical axis, what is the intercept on the vertical axis?
- Graphing the BC. Suppose that an individual has a weekly income of $180 to spend on goods X and Y, which have prices of $2 and $6, respectively. Graph the budget constraint. Suppose that the price of
- Consider a household that consumes food (x_1) and housing (x_2). Suppose that the corresponding prices of these goods are p_1 = $5 and p_2 = $50 (M=1000). This household also receives $50 in food stamps, which can only be spent on food, and a $100 housing
- A consumer's budget set for two goods (X and Y) is 1,000 - 2X + 4Y. 1. The budget set is illustrated below. What are the values of A and B? A = B = 2. Does the budget set change if the prices of bo
- A consumer's budget set for two goods (X and Y) is 500 \geq 5x + 10Y. a. The budget set is illustrated below. What are the values of A and B? A = B = b. Does the budget set change if the prices o
- Marcus budgets $120 a week for groceries. When the price of all food goes up by 10% he buys less salmon. This can best be explained by: A. a change in income. B. diminishing marginal utility. C. the substitution effect. D. the income effect.
- The marginal rate of substitution of beef for chicken is the? A. Number of units of chicken the consumer is prepared to give up to obtain one more unit of beef. B. Number of units of beef the consumer is prepared to give up as income falls. C. Number o
- Use the information in the table to fill in the blanks. a. At a price of $5, there is a (shortage/surplus) of units. b. At a price of $10, there is a (shortage/surplus) of units. c. At a price of $
- The market basket used to calculate the CPI in Aquilonia is 4 loaves of bread, 6 gallons of milk, 2 shirts, and 2 pants. In 2008, bread cost $1.00 per loaf, milk cost $1.50 per gallon, shirts cost $6.00 each, and pants cost $10.00 per pair. In 2009, bread
- If potatoes are an inferior good and the price of potatoes decreases, the effect will cause a(n) in the consumption of potatoes. a. income; decrease b. substitution effect and income; decrease c. inco
- Assume that Dusty has $30 in income, the price of a loaf of bread is $1.50, and the price of a jar of peanut butter is $3. At the original income of $30, if the price of a loaf of bread decreased to $1 and the price of a jar of peanut butter increased to
- Sara's income is $12 a week. The price of popcorn is $3 a bag, and the price of a smoothie is $3. a. Calculate the equation for Sara's budget line (with bags of popcorn on the left side). b. Draw a graph of Sara's budget line with the quantity of smoothie
- Natasha has $400 to spend on clothes and food. The price of clothes is $50 per unit, and the price of food is $5 per unit. At these prices, Natasha chooses to buy 2 outfits per month and spend the res
- Movies and concerts are both normal goods. Cross-price elasticity between movies and concerts is positive. What is the result of an increase in income? (Notation: MUx, is the utility you got from your unit of x in a particular period.) A. Both MUmovie an
- Herbert spends all of $50 of his pay check on food and shelter which each cost $5 per unit. a. What is the equation of his budget line? b. Sketch the budget line and two possible indifference curv