Your Corporation uses a FIFO perpetual inventory system. August 2 10 units were purchased at $12...
Question:
Your Corporation uses a FIFO perpetual inventory system.
August 2 | 10 units were purchased at $12 per unit. |
August 18 | 15 units were purchased at $14 per unit. |
August 29 | 12 units were sold. |
What was the amount of the cost of goods sold for this sale?
Cost of Goods Sold
Cost of Goods Sold (CoGS)refers to the expense recognized to the books upon selling of a merchandise for a business following perpetual inventory system. There are two sets of journal entries being prepared under the aforementioned inventory system, the first on is recording of the sales revenue, and lastly, the recognition of CoGS by debiting it and crediting Merchandise Inventory.
Answer and Explanation: 1
Become a Study.com member to unlock this answer! Create your account
View this answerThe Cost of Goods Sold of this company is computed as follows:
12 sold units taken from
Aug. 02 | Purchase of 10 units @ $12 (10 x $12) | $120 |
Aug.... |
See full answer below.
Ask a question
Our experts can answer your tough homework and study questions.
Ask a question Ask a questionSearch Answers
Learn more about this topic:

from
Chapter 3 / Lesson 13The cost of goods is the expenses used to produce products, provide services, or acquire inventory. Study the definition of cost of goods and how to calculate it in this lesson.
Related to this Question
- Your Corporation uses a LIFO perpetual inventory system. On August 2, 10 units were purchased at $12 per unit. August 18, 15 units were purchased at $14 per unit. On August 29, 12 units were sold. What was the balance in ending inventory after this sale?
- A company has inventory of 15 units at a cost of $12 each on August 1. On August 5, it purchased 10 units at $13 per unit. On August 12 it purchased 20 units at $14 per unit. On August 15, it sold 30 units. Using the FIFO periodic inventory method, what i
- A company's inventory records report the following: August 1 Beginning balance 23 units @ $13 August 5 Purchase 18 units @ $12 August 12 Purchase 22 units @ $13 On August 15, it sold 46 units. Using the FIFO perpetual inventory method, what is the value o
- Grays Company has inventory of 10 units at a cost of $10 each on August 1. On August 3, it purchased 20 units at $12 each. 12 units are sold on August 6. Using the FIFO perpetual inventory method, wha
- Grays Company has inventory of 24 units at a cost of $12 each on August 1. On August 3, it purchased 34 units at $10 each. 26 units are sold on August 6. Using the FIFO perpetual inventory method, wha
- Grays Company has inventory of 30 units at a cost of $11 each on August 1. On August 3, it purchased 40 units at $12 each. 32 units are sold on August 6. Using the FIFO perpetual inventory method, wha
- Acme-Jones Corporation uses a LIFO perpetual inventory system. August 2, 37 units were purchased at $18 per unit. August 5, 22 units were purchased at $14 per unit. August 15, 24 units were sold at $4
- Grays Company has inventory of 18 units at a cost of $6 each on August 1. On August 3, it purchased 28 units at $12 each. 20 units are sold on August 6. Using the FIFO perpetual inventory method, what amount will be reported in cost of goods sold for the
- Grays Company has inventory of 26 units at a cost of $7 each on August 1. On August 3, it purchased 36 units at $12 each. 28 units are sold on August 5. Using the FIFO perpetual inventory method, what amount will be reported in cost of goods sold for the
- Grays Company has an inventory of 15 units at a cost of $10 each on August 1. On August 3, it purchased 25 units at $9 each. 17 units are sold on August 6. Using the FIFO perpetual inventory method, what amount will be reported in the cost of goods sold f
- A company's inventory records report the following: August 1 Beginning balance 28 units at $18 August 5 Purchase 23 units at $17 August 12 Purchase 27 units at $18 On August 15, it sold 56 units. Using the FIFO perpetual inventory method, what is the valu
- Your Corporation uses a weighted-average perpetual inventory system. August 2, 10 units were purchased at $12 per unit. August 18, 15 units were purchased at $14 per unit. August 29, 12 units were
- A company's inventory records report the following: August 1 Beginning balance 35 units @ $25 August 5 Purchase 30 units @ $24 August 12 Purchase 34 units @ $25 On August 15, it sold 70 units. Using the FIFO perpetual inventory method, what is the value o
- A company's inventory records report the following: August 1 - Beginning balance - 29 units at $19 August 5 - Purchase - 24 units at $18 August 12 - Purchase - 28 units at $19 On August 15, it sold 58 units. Using the FIFO perpetual inventory method,
- A company's inventory records report the following: August 1 Beginning balance 15 units @ $12 August 5 Purchase 10 units @ $13 August 12 Purchase 20 units @ $14 On August 15, it sold 30 units. Using the FIFO perpetual inventory method, what is the valu
- Grays Company has an Inventory of 13 units at a cost of $8 each on August 1. On August 3, It purchased 23 units at $11 each. 15 units are sold on August 6. Using the perpetual FIFO Inventory method, what amount will be reported as the cost of goods sold f
- Using the LIFO method: beginning inventory on August 1 has 2 items valued at $100 each. On August 8, three items were purchased for $250 per unit. On August 10, two units were sold. On August 20, two
- Altira Corporation uses a perpetual inventory system. The following transactions affected its merchandise inventory during the month of August 2018: Aug. 1 Inventory on hand-3,000 units; cost $7.10 each. 8 Purchased 15,000 units for $6.50 each. 14 Sold
- A company has inventory of 25 units at a cost of $6 each on June 1. On June 3, it purchased 35 units at $11 each. 27 units are sold on June 5. Using the FIFO perpetual inventory method, what is the cost of the 27 units that were sold? \\ A. $675 B. $178
- Aquafina Inc. uses a perpetual inventory system. The following transactions took place during the month of August: August 2 25 units were purchased at $12 per unit August 5 10 units were purchased at $13 per unit August 15 12 units were sold at $25 per u
- A company has inventory of 15 units at a cost of $12 each on August 1. On August 5, it purchased 10 units at $13 per unit. On August 12 it purchased 20 units at $14 per unit. On August 15, it sold
- On August 1, a company has inventory of 33 units at a cost of $23 per unit. On August 5, it purchased 28 units at $22 per unit. On August 12, it purchased 32 units at $23 per unit. On August 15, it so
- Grays Company has an inventory of 19 units at a cost of $7 each on August 1. On August 3, it purchased 29 units at $9 each, and 21 units are sold on August 6. Using the FIFO perpetual inventory method, what amount will be reported as the cost of goods sol
- A company had inventory on November 1 of 8 units at a cost of $18 each. On November 2, it purchased 10 units at $21 each. On November 6, it purchased 8 units at $25 each. On November 8, 12 units were sold for $55 each. Using the FIFO perpetual inventory m
- A company had inventory on November 1 of 9 units at a cost of $13 each. On November 2, they purchased 14 units at $14 each. On November 6, they purchased 10 units at $16 each. On November 8, 12 units were sold for $25 each. Using the FIFO perpetual invent
- A company's inventory records report the following: August 1: Beginning balance 18 units @ $8 August 5: Purchase 13 units @ $7 August 12: Purchase 17 units @ $8 On August 15, it sold 36 units. Using the FIFO perpetual inventory method, what is
- A company just starting a business made the following inventory transactions in August: Purchase on August 1 300 units $1,560 Sale on August 8 200 units $3,400 Purchase on August 12 400 units $1,340 Sale on August 24 350 units $5,950 Using the LIFO inven
- The inventory data for an item for September are: Sep. 1 Inventory 20 units at $20 4 Sold 10 units 10 Purchased 30 units at $25 17 Sold 20 units 30 Purchased 10 units at $30 Using the perpetual syste
- A company has a beginning inventory balance of $120 units, which are 10 units at $12 each. Early in the month, they purchased 16 units at $10 per unit and sold 15 units. What is the cost of goods sold for the month using the perpetual inventory system and
- Marquis Company uses a weighted-average perpetual inventory system. August 2 17 units were purchased at $8 per unit. August 18 22 units were purchased at $10 per unit. August 29 19 units were sold. What is the amount of the cost of goods sold for this sa
- A company had inventory on November 1 of 5 units at a cost of $20 each. On November 2, they purchased 10 units at $22 each. On November 6, they purchased 6 units at $25 each. On November 8, 8 units were sold for $55 each. Using the FIFO perpetual inventor
- A company had inventory on November 1 of 8 units at a cost of $18 each. On November 2, it purchased 10 units at $21 each. On November 6, it purchased 8 units at $25 each. On November 8, 12 units were sold for $55 each. Using the LIFO perpetual inventory m
- A company had inventory on November 1 of 8 units at a cost of $16 each. On November 2, it purchased 12 units at $22 each. On November 6, it purchased 6 units at $25 each. On November 8, 10 units were sold for $55 each. Using the LIFO perpetual inventory m
- A company had inventory on November 1 of 22 units at a cost of $26 each. On November 2, they purchased 27 units at $27 each. On November 6, they purchased 23 units at $28 each. On November 8, 25 units were sold for $38 each. Using the LIFO perpetual inven
- A company had inventory on November 1, of 5 units at a cost of $10 each. On November 2, they purchased 19 units at $12 each. On November 6, they purchased 15 units at $15 each. On November 8, 17 units were sold for $45 each. Using the LIFO perpetual inve
- A company had inventory on November 1 of 21 units at a cost of $25 each. On November 2, they purchased 26 units at $26 each. On November 6, they purchased 22 units at $28 each. On November 8, 24 units were sold for $37 each. Using the LIFO perpetual inven
- A company had inventory on November 1, of 5 units at a cost of $15 each. On November 2, they purchased 14 units at $17 each. On November 6 they purchased 10 units at $20 each. On November 8, 12 units were sold for $50 each. Using the LIFO perpetual inven
- A company had a beginning inventory of 12 units at a cost of $21 each on March 1. On March 2, it purchased 12 units at $36 each. On March 6 it purchased 7 units at $26 each. On March 8, it sold 28 units for $69 each. Using the FIFO perpetual inventory met
- A company had a beginning inventory of 10 units at a cost of $13 each on March 1. On March 2, it purchased 10 units at $20 each. On March 6, it purchased 6 units at $18 each. On March 8, it sold 22 units for $61 each. Using the FIFO perpetual inventory m
- A company had a beginning inventory of 12 units at a cost of $24 each on March 1. On March 2, it purchased 12 units at $42 each. On March 6, it purchased 7 units at $29 each. On March 8, it sold 28 units for $72 each. Using the FIFO perpetual inventory m
- A company had a beginning inventory of 11 units at a cost of $17 each on March 1. On March 2, it purchased 11 units at $28 each. On March 6 it purchased 5 units at $22 each. On March 8, it sold 26 units for $65 each. Using the FIFO perpetual inventory met
- A company has inventory of 18 units at a cost of $13 each on August 1. On August 5, they purchased 13 units at $13 per unit. On August 12, they purchased 23 units at $20 per unit. On August 15, they s
- Perpetual Inventory Using FIFO Beginning inventory, purchases, and sales for Item ER27 are as follows: January 1 Inventory 55 units @ $19 9 Sale 36 units 13 Purchase 57 units @ $21 28 Sale 25 units
- Altira Corporation uses a perpetual inventory system. The following transactions affected its merchandise inventory during the month of August 2018: Aug. 1 Inventory on hand-3,000 units; cost $7.10 each. 8 Purchased 15,000 units for $6.50 each. 14 Sold 1
- A company had beginning inventory of 11 units at a cost of $23 each on March 1. On March 2, it purchased 50 units at $28 each. On March 8 it sold 25 units for $71 each. Using the FIFO perpetual inventory method, what was the cost at 25 units sold?
- The inventory data for an item for November are: Nov. 1 Inventory 20 units at $20 4 Sold 10 units 10 Purchased 30 units at $21 17 Sold 20 units 30 Purchased 10 units at $22 Using the perpetual system,
- A company has inventory of 17 units at a cost of $17 each on June 1. On June 3, it purchased 27 units at $19 each. 21 units are sold on June 5. Using the FIFO periodic inventory method, what is the co
- Acme-Jones Company uses a weighted-average perpetual inventory system. August 2: 10 units were purchased at $12 per unit. August 18: 15 units were purchased at $15 per unit. August 29: 20 units were sold. August 31: 14 units were purchased at $16 per unit
- A company had inventory on November 1 of 5 units at a cost of $16 each. On November 2, they purchased 13 units at $18 each. On November 6 they purchased 9 units at $21 each. On November 8, 11 units were sold for $51 each. Using the LIFO perpetual inventor
- A company had inventory on November 1 of 5 units at a cost of $19 each. On November 2, they purchased 10 units at $21 each. On November 6 they purchased 6 units at $24 each. On November 8, 10 units were sold for $54 each. Using the LIFO perpetual inventor
- A company had inventory on November 1 of 5 units at a cost of $20 each. On November 2, they purchased 10 units at $22 each. On November 6 they purchased 6 units at $25 each. On November 8, 8 units were sold for $55 each. Using the LIFO perpetual inventor
- A company had inventory on November 1 of 5 units at a cost of $20 each. On November 2, they purchased 10 units at $22 each. On November 6, they purchased 6 units at $25 each. On November 8, 8 units were sold for $55 each. Using the LIFO perpetual invento
- A company just starting business made the following inventory transactions in August: Purchase on August 1 300 units $1,560 Sale on August 8 200 units $3,400 Purchase on August 1 2,400 units $1,340 Sale on August 24 350 units $5,950 Using the LIFO invento
- The inventory data for an item for November are: Nov. 1 Inventory 18 units at $20 4 Sold 10 units 10 Purchased 30 units at $21 17 Sold 20 units 30 Purchased 10 units at $22 Using the perpetual system,
- A company had beginning inventory of 14 units at a cost of $8 each on March 1. On March 2, it purchased 10 units at $10 each. On March 6, it purchased 8 units at $14 each. On March 8, it sold 26 units for $56 each. Using the FIFO perpetual inventory metho
- A company purchased inventory for $1,100 per unit. The company later sold one unit of the inventory for cash of $1,800. Under the perpetual inventory system, which accounts will be debited to record the sale?
- A company had an inventory of 8 units at a cost of $16 each on June 1. On June 2, they purchased 7 units at $17 each. On June 6 they purchased 7 units at $21 each. On June 8, they sold 18 units for $54 each. Using the LIFO perpetual inventory method, what
- Altira Corporation uses a perpetual inventory system. The following transactions affected its merchandise inventory during the month of August 2018: Aug. 1 Inventory on hand-3,900 units; cost $7.80 each. 8 Purchased 19,100 units for $7.40 each. 14 Sold 1
- The beginning inventory of a company on August 1 has two items valued at $100 each. On August 8, three items were purchased for $250 per unit. On August 10, two units at $300 each were purchased. On August 20, three units were sold. Using the last-in, fir
- A company had inventory on November 1, of 5 units at a cost of $14 each. On November 2, they purchased 15 units at $16 each. On November 6 they purchased 11 units at $19 each. On November 8, 13 units were sold for $49 each. Using the LIFO perpetual invent
- During June, the following changes in inventory item 27 took place: June 1 Balance 1,400 units @ $24 8 Sold 400 units @ $50 14 Purchased 800 units @ $36 10 Sold 1,000 units @ $40 24 Purchased 700 units @ $30 29 Sold 500 units @ $44 Perpetual inventories a
- Acme-Jones Corporation uses a weight-average perpetual inventory system. August 2 10 units were purchased at $12 per unit August 18 15 units were purchased at $14 per unit August 29 12 units were sold What was the amount of the cost of goods sold for thi
- Marquis Company uses a weighted-average perpetual inventory system. August 2, 11 units were purchased at $2 per unit. August 18, 16 units were purchased at $4 per unit. August 29, 13 units were sold. What is the amount of the cost of goods sold for t
- Marquis Company uses a weighted-average perpetual inventory system and has the following purchases and sales: August 2 23 units purchased at $4 per unit August 18 28 units purchased at $6 per unit August 29 25 units were sold What is the amount of the cos
- A company just starting a business made the following purchases in August: August 1 300 units $1,560 August 12 400 units $2,340 August 24 400 units $2,520 August 30 300 units $1,980 1,400 units $8,400 A physical count of the inventory on August 31 reveals
- A company's inventory records report the following August 1 Beginning balance 32 units @ $22 August 5 Purchase 27 units @ $21 August 15 Purchase 31 units @ $22 On August 15, it sold 64 units. Using
- A company had inventory of 5 units at a cost of $20 each on November 1. On November 2, they purchased 10 units at $22 each. On November 6 they purchased 6 units at $25 each. On November 8, they sold 18 units for $54 each. Using the LIFO perpetual inventor
- CCO Company uses a perpetual inventory system. It entered into the following purchases and sales transactions for April. Date Activities Units Acquired at Cost Units Sold at Retail Apr. 1 Beginning inventory 15 units @ $ 3,000/unit Apr. 6 Purchase 35 un
- A firm that sells a single product had a beginning inventory of 4,000 units with a total cost of $28,000. Early in the year, 10,000 units were purchased at $9 each. Using FIFO, what is the value of the ending inventory of 3,000 units?
- A firm that sells a single product had a beginning inventory of 4,000 units with a total cost of $28,000. Early in the year, 10,000 units were purchased at $9 each. Using FIFO, what is the value of the ending inventory of 3,000 units? A. $36,000 B. $21,00
- Perpetual Inventory Using FIFO Beginning inventory, purchases, and sales data for portable DVD players are as follows: June 1 Inventory 46 units @ $83 6 Sale 35 units 14 Purchase 22 units @ $88 19 Sa
- Beginning inventory, purchases, and sales for the Item Widget are as follows: Mar. 1 Inventory 200 units at $8 9 Sale 175 units 13 Purchase 160 units at $9 25 Sales 150 units Assuming a perpetual inventory system and using the first-in, first-out (FIFO) m
- A company had beginning inventory of 11 units at a cost of $26 each on March 1. On March 2, it purchased 11 units at $46 each. On March 6, it purchased 5 units at $31 each. On March 8, it sold 25 units for $74 each. Using the FIFO perpetual inventory meth
- Beginning inventory, purchases, and sales for Item Delta are as follows: Jul. 1 Inventory 50 units at $15 7 Sale 44 units 15 Purchase 90 units at $18 24 Sale 40 units Assuming a perpetual inventory system and using the first-in, first-out (FIFO) method, d
- Perpetual Inventory Using LIFO : Beginning inventory, purchases, and sales for Item ER27 are as follows: January 1 Inventory 100 units @ $21 ; 5 Sale 80 units ; 11 Purchase 111 units @ $25 ; 21 Sale 9
- Martin Sales had a Beginning inventory balance of $120 made up of 10 units purchased for $12 per unit. Early in the month, they purchased 16 units at $10 per unit. Later that month, they sold 15 units. Martin uses a perpetual inventory system and applies
- Beginning inventory, purchases, and sales for Item ProX2 are as follows: Jan. 1 Inventory 60 units at $100 9 Sale 35 units 13 Purchase 50 units at $110 25 Sale 48 units Assuming a perpetual inventory system and using the first-in, first-out (FIFO) method,
- X Company uses a periodic inventory system. The following units of a particular item were purchased and sold during the period: Beginning inventory 50 units at $15 First sale 35 units First purchase 20 units at $16 Second sale 30 units Second purchase 15
- Addison, Inc. uses a perpetual inventory system. The following is information about inventory for the month of September: Sep. 1 Inventory 30 units at $10 5 Sold 20 units 12 Purchased 20 units at $20 18 Sold 15 units 30 Purchased 10 units at $30 Calculate
- A physical count of the inventory on August 31 reveals that there are 500 units on hand. Using the FIFO inventory method, the value of the ending inventory on August 31 is: a. $5,670. b. $3,240. c. $5,160. d. $2,730. A company just starting a business mad
- Kristoff Company maintains a perpetual inventory system. On June 5th, Kristoff purchased 2,000 ice inventory units at $2 each on account. On June 9, Kristoff sold 800 ice units for $9 each. Kristoff's inventory method assessed the cost of units sold as $6
- A company has beginning inventory of 14 units at a cost of $12.00 each on October 1. On October 5, it purchases 13 units at $13.00 per unit. On October 12, it purchases 23 units at $14.00 per unit. On October 15, it sells 39 units. Using the FIFO periodic
- A company has an inventory of 12 units at a cost of $12 each on October 1. On October 5, they purchased 6 units at $15 per unit. On October 12, they purchased 17 units at $16 per unit. On October 15, they sold 30 units. Using the FIFO periodic inventory m
- A company purchased inventory for $1,000 per unit. The company later sold one unit of the inventory for cash of $1,700. Under the perpetual inventory system, which accounts will be debited to record the sale: A. Cash, $1,700; Inventory, $1,000 B. Cash,
- A company purchased inventory for $900 per unit. The company later sold one unit of the inventory for cash of $2,200. Under the perpetual inventory system, which accounts will be debited to record the sale? A. Cash, $2,200; Inventory, $900 B. Cash, $2,
- The inventory data for an item for November are: Nov. 1 Inventory 20 units at $19 4 Sold 10 units 10 Purchased 30 units at $20 17 Sold 20 units 30 Purchased 10 units at $21 Using a perpetual system, what is the cost of the merchandise sold for November i
- Jammer Company uses a weighted average perpetual inventory system and reports the following: August 2 Purchase 5 units at $9.00 per unit. August 18 Purchase 7 units at $11.00 per unit. August 29 Sale 10 units. August 31 Purchase 10 units at $12.00 pe
- Company uses a perpetual inventory system. It entered into the following purchases and sales transactions for March. 033 Mar. 1 Beginning inventory 150 units @ $52.89 per unit Mar. 5 Purchase 250 u
- Eastland Company maintains a perpetual inventory system. On June 5, Eastland purchased 1,000 inventory units at $3 each, on account. On June 9, Eastland sold 500 units for $7 each, on account. Eastland's inventory method assessed the cost of units sold as
- Monarch Company uses a weighted-average perpetual inventory system, and has the following purchases and sales: January 120 units were purchased at $10 per unit. January 1212 units were sold. January 2018 units were purchased at $11 per unit. What is t
- Using a LIFO perpetual cost flow, calculate the value of the ending inventory and the cost of goods sold for the month of November of Beamer Company using the data below. Nov 1 Purchased 600 units $80 each Nov 4 Sold 200 units Nov 11 Purchased 350 units
- Klump Co. uses a perpetual inventory system and had the following inventory transactions for the month of June. June1 On hand 50 units at $18 each $900 4 Purchased 115 units at $18.20 each $2,093 5 Sold 100 units 10 Purchased 75 units at $18.25 each $1,36
- A company has beginning inventory of 42 units at a cost of $13 each on October 1. On October 5, it purchases 32 units at $14 per unit. On October 12, it purchases 45 units at $15 per unit. On October 15, it sells 95 units. Using the FIFO periodic inventor
- Inventor's Inc.'s inventory activity in September 2010 was as follows: Inventory, September 1 14 units @ $6 each Purchase, September 12 14 units @ $10 each Sale, September 25 16 units @ $20 each Calculate the Inventory at September 30 using FIFO perpetual
- 1/5 bought 10 units at $11.00 each; 1/8 bought 15 units at $11.25 each; 1/15 sold 8 units for $16 each; 1/22 bought 10 units at $11.50 each and sold 12 units for $16.50 each. The ending inventory is $693.75. What inventory costing method is the company us
- A company just starting business made the following purchases in August: August 1 300 units $1,560 August 12 400 units $2,340 August 24 400 units $2,520 August 30 300 units $1,980 1,400 units $8,400 A physical count of the inventory on August 31 reveals
- A company began August with 55 units of inventory that cost $35 each. Assume a perpetual inventory system. The company had the following transactions during the month: Complete the following for August for each of the inventory costing methods indicated.
- Juniper Company uses a perpetual inventory system and the gross method of accounting for purchases. The company purchased $9.750 of merchandise on August 7 with terms 110 n/30. On August 11, it returned $1,500 worth of merchandise. On August 16, it paid t
- Perpetual Inventory Using FIFO - Beginning inventory, purchases, and sales data for prepaid cell phones for August are as follows: Inventory: August 1: 775 units @ $44 Purchases: August 10: 360 un
- Austin Company uses a perpetual inventory system. Assume the following data for 2016: Beginning inventory 10 units at $7 each, March 18: purchase 15 units at $9 each, June 10: sale 20 units at $10 each October 30: purchase 12 units at $11 each, December 3