Your Company makes three products in a single facility. These products have the following unit...
Question:
Your Company makes three products in a single facility. These products have the following unit product costs:
Product A | Product B | Product C | |
Direct material | $26.00 | $26.00 | $27.00 |
Direct labor | 15.00 | 17.00 | 16.00 |
Variable manufacturing overhead | 4.00 | 5.00 | 6.00 |
Fixed manufacturing overhead | 21.00 | 28.00 | 23.00 |
Unit cost | $66.00 | $76.00 | $72.00 |
Additional data concerning these products are listed below:
Product A | Product B | Product C | |
Mixing minutes per unit | 3 | 2 | 2.5 |
Selling price per unit | $76.00 | $90.00 | $84.00 |
Variable selling cost per unit | $4.00 | $3.00 | $5.00 |
Monthly demand in units | 1,500 | 3,000 | 4,000 |
The mixing machines are potentially the constraint in the production facility. A total of 18,000 minutes is available per month on these machines. Direct labor is a variable cost in this company.
Required:
a. How many minutes of mixing machine time would be required to satisfy demand for all three products?
b. How much of each product should be produced to maximize net operating income?
c. Up to how much should the company be willing to pay for one additional hour of mixing machine time if the company has made the best use of the existing mixing machine capacity?
Resource Allocation to Products for Profit Maximization:
A company usually has constraints for resources available such as direct labor hours, machine hours etc and hence in order to maximize the operating profits, the products with the highest contribution margin per unit of resource deployed are produced first.
Answer and Explanation: 1
Become a Study.com member to unlock this answer! Create your account
View this answerThe answers to all the given sub-questions are explained below:
a. How many minutes of mixing machine time would be required to satisfy demand for...
See full answer below.
Ask a question
Our experts can answer your tough homework and study questions.
Ask a question Ask a questionSearch Answers
Learn more about this topic:

from
Chapter 3 / Lesson 3Cost-volume profit analysis identifies the ideal production and pricing standards to reach company goals by comparing the cost to sales volume. Learn the formula for this analysis and the inclusion of contribution margin ratios in decision-making.
Related to this Question
- A company produces a single product with a sales price of $25 per unit. The variable cost per unit is $15 and the company incurs fixed costs
- Glunn Company makes three products in a single facility. These products have the following unit revenue and cost data: Product A Product B Product C Selling Price per unit $59.20 $60.10 $55.30 Variable Gusts per unit: Direct Materials $12.80 $9.30 $4.70 D
- The fixed costs per unit are $20 when a company produces 20,000 units of product. What are the fixed costs per unit when 15,000 units are produced? a. $26.67. b. $20.00. c. $15.00. d. $14.17. e. $11.67.
- The fixed costs per unit are $23 when a company produces 23,000 units of product. What are the fixed costs per unit when 20,000 units are produced? a) $26.45 b) $23.00 c) $20.00 d) $7.75 e) $18.50
- a. A company estimates that its total cost to acquire materials, set up machines, and produce products is $25 per unit produced in 2014. In 2014, there were 50,000 units produced and variable costs per unit produced totaled $15. In 2015, the company expec
- 1) A company manufactures and sells a Product for $121 per unit. The company's fixed costs are $69.760, and its variable costs are $91 per unit. The company's break-even point in units is: a) 2,325.
- A company manufactures and sells a product for $121 per unit. The company's fixed costs are $69,760, and Its variable costs are $91 per unit. The company's break-even point in units is: A. 2,325 B.
- A company manufactures and sells a product for $196 per unit. The company's fixed costs are $53,950, and its variable costs are $170 per unit. The company's break-even point in units is __________.
- A company manufactures and sells a product for $120 per unit. The company's fixed costs are $68,760, and its variable costs are $90 per unit. The company's break-even point in units is _____. a. 2,292 b. 573 c. 764 d. 327 e. 840
- Mo-Kan Company incurs a $5 per unit cost for Product A, which it currently manufactures and sells for $8 per unit. Instead of manufacturing and selling this product, the company can purchase Product B for $4 per unit and sell it for $7 per unit. If it doe
- A Company produces and sells three products (A, B, C). The following data relate to the three products. | |A |B |C |Demand in units |120 |110 |100 |Selling price | 100 |120 |105 |Raw materials costs/unit |50 | 60 | 60 |Labor time in min/unit | 12 |17
- Crane Corporation makes four products in a single facility. Data concerning these products appear below: Products A Products B Products C Products D Selling price per unit $35.30 $30.20 $20.80 $26.00 Variable manufacturing cost per unit $16.50 $15.80 $7.9
- 1) Ramort Company reports the following cost data for its single product. The company regularly sells 21,000 units of its product at a price of $62.00 per unit.
- Aholt Corporation makes 56,000 units per year of a part it uses in the products it manufactures. The unit product cost of this part is computed as follows: |Direct materials|$19.30 |Direct labor|25.90
- A company makes two products. The company can sell all of the products it can make. The relevant data for these two products follow: Product A Product B Machine time per unit 1 hour 1.5 hours Selling price per unit $15 $20 Variable costs per unit $10 $10
- The variable costs per unit are $18 when a company produces 24,000 units of product. What are the variable costs per unit when 26,000 units are produced? a. $17.00. b. $16.50. c. $17.50. d. None of these. e. $18.00.
- A company expects to produce and sell 7,400 units of a single product. The following additional company information is available: Variable costs (per unit) Production costs $19 Nonproduction costs
- A company wants to earn $60,000 on Product B. Its fixed costs are $40,000 and variable costs are $10 per unit. Product B sells for $20 per unit. The number of units of Product B that must be produced
- A company manufactures and sells a product for $124 per unit. The company's fixed costs are $72,760, and its variable costs are $94 per unit. What is the company's break-even point in dollars?
- Aholt Corporation makes 40,000 units per year of a part it uses in the products it manufactures. The unit product cost of this part is computed as follows: |Direct materials|$11.30 |Direct labor|22.
- 13. The fixed costs per unit are $10 when a company produces 10,000 units of product. What are the fixed costs per unit when 8,000 units are produced? Select one: a. $12.50. b. $10.00. c. $8.00. d. $6
- A company manufactures and sells a product for $180 per unit. The company's fixed costs are $55,040, and its variable costs are $144 per unit. The company's break-even point in dollars is: $68,800 $27
- A company manufactures and sells a product for $115 per unit. The company's fixed costs are $70,000 and its variable costs are $90 per unit. The company's break-even point in dollars is: A. $70,000 B. $318,182 C. $388,182 D. $778 E. $69,885
- A company manufactures a product and sells it for $120 per unit. The total fixed costs of manufacturing and selling the product are expected to be $155,250, and the variable costs are expected to be $75 per unit. What is the company's break-even point in:
- Company has already manufactured 20,000 units of Product A at a cost of $15 per unit. The 20,000 units can be sold at this stage for $480,000. Alternatively, the units can be further processed at a $2
- Ramort Company reports the following cost data for its single product. The company regularly sells 19,500 units of its product at a price of $59.00 per unit. Direct materials $9.90 per unit Dirct lab
- Corporation manufactures two products, X and Y, from a joint process. It costs the corporation $600,000 in a joint process to produce 3,000 units of x and 2,000 units of Y. Both products can be sold at the split-off point or they can be processed further
- A company manufactures and sells a product for $126 per unit. The company's fixed costs are $74,760, and its variable costs are $96 per unit. The company's break-even point in dollars is: (Round your
- A company manufactures and sells a product for $113 per unit. The company's fixed costs are $61,760, and its variable costs are $83 per unit. The company's break-even point in dollars is: (Round your
- A company manufactures and sells a product for $120 per unit. The company's fixed costs are $68,760, and its variable costs are $90 per unit. The company's break-even point in dollars is: A. $91,680 B. $68,760 C. $2,292 D. $275,040 E. $206,280
- Hossack Corporation produces a single product and has the following cost structure: |Number of units produced each year|3,000 |Variable costs per unit:| |Direct materials|$17 |Direct labor|$85 |Varia
- A company's product sells at $28.00 per unit and has a $13.00 per unit variable cost. The company's total fixed costs are $222,000. The break-even point is: A. 5,415 B. 7,400 C. 7,929 D. 14,800 E. 17,077
- Blauwvogel is a single-product company that produces and sells product P. For the year 2014, the following budgeted absorbtion costing manufacturing costs per product are: Material 2kg at $3 Variable
- L Company produces three products with the following per unit information. Product A Product B Product C Sales Price $50 $40 $25 Variable Costs $32 $19 $13 The company can produce 3 units of Product A
- Glade Company produces a single product. The costs of producing and selling a single unit of this product at the company's current activity level of 8,000 units per month are: Direct materials $2.50
- Glade Company produces a single product. The costs of producing and selling a single unit of this product at the company's current activity level of 8,200 units per month are: Direct materials - $1.60
- 1. A company's product sells at $12.08 per unit and has a $5.12 per unit variable cost. The company's total fixed costs are $97,600. The break-even point in units is: a. 8079 b. 7012 c. 14023 d. 5
- A company's product sells at $12.12 per unit and has a $5.18 per unit variable cost. The company's total fixed costs are $97,400. The break-even point in units is: a. $14,035. b. $7,018. c. $5,383. d. $8,036. e. $18,803.
- A company's product sells at $12 per unit and has a $5 per unit variable cost. The company's total fixed costs are $98,000. What is the break-even point in units?
- L Company produces three products with the following per unit information. Product A Product B Product C Sales price $50 $40 $25 Variable costs $32 $19 $13 The company can produce 3 units of Pro
- Webster Company produces 36,000 units of product A, 28,000 units of product B, and 11,000 units of product C from the same manufacturing process at a cost of $350,000. A and B are joint products, and
- Real Products Company produces and sells a single product. Information on its costs follow: Variable costs: SG&A $2 per unit Production $4 per unit Fixed costs: SG&A $12,000 per year Production $1
- Trico company set the following standard unit costs for its single product. The predetermined
- Pappan Corporation makes three products that use compound W, the current constrained resource. Data concerning those products appear below: | |GY| RH| QFT |Selling price per unit| $482.82| $127.60| $62.10 |Variable cost per unit| $386.88| $93.80| $47.00
- A company sells two products with information as follows: A B Sales price per unit $11 $28 Variable cost per unit $10 $10 The products are machine made. Four units of product A can be made with one m
- Harder Company manufactures a product that sells for $50 per unit. Harder incurs a variable cost per unit of $30 and $3,400,000 in total fixed costs to produce this product. It is currently selling 20
- Cobe Company has already manufactured 28,000 units of Product A at a cost of $28 per unit. The 28,000 units can be sold at this stage for $700,000. Alternatively, the units can be further processed a
- Ahsan Company makes 60,000 units per year of a part it uses in the products it manufactures. The unit product cost of this part is computed as follows: |Direct materials |$10.60 |Direct labor |$15.20 |Variable manufacturing overhead| $2.10 |Fixed manu
- Crane Corporation makes four products in a single facility. Data concerning these products appear below: Products A B C D Selling price per unit $35.30 $30.20�$20.80 $26.00 Variable manufacturing cost
- A company manufactures a single product. The total cost of making 2,000 units is $30,000 and the total cost of making 3,000 units is $40,000 Within this range of activity (a) What is the total fixed cost? (b) What is the variable cost per unit? (c) Wha
- A company uses a single raw material in its production process. The standard price for a unit of material is $2. During the month the company purchased and used 600 units of this material at a price o
- Fleet Corporation produces a single product. The company manufactured 700 units last year. The ending inventory consisted of 100 units. There was no beginning inventory. Variable manufacturing costs w
- A company manufactures and sells a product for $127 per unit. The company's fixed costs are $75,760, and its variable costs are $97 per unit. Determine the company's break-even point in units.
- A company sells two products with information as follows: A B Price per unit $12 $20 Variable cost per unit $10 $12 Products are made by machine, 4 units of Product A can be made with one machine hour and 2 units of Product B can be made with one machine
- Liest Corporation produces and sells a single product whose selling price is $100.00 per unit and whose variable expense is $48.00 per unit. The company's monthly fixed expense is $244,400. Required:
- A company currently breaks even at 2,000 units. Its fixed costs are $80,000 and its variable costs are $20 per unit. What is the product's selling price per unit?
- Danno Company manufactures two products, product F and product G. The company uses activity based costing to compute unit product cost. Data relating to the company's three activity centers are given
- A company's product sells at $12.08 per unit and has a $512 per unit variable cost. The company's total fix costs are $97,600 The break-even point in units is: a. 5,492. b. 8,079 c. 19,063 d. 14,02
- Glade Company produces a single product. The costs of producing and selling a single unit of this product at the company?s current activity level of 8,000 units per month
- Clairnex Company produces two products with selling price and variable cost per unit as follows: Product A Product B Selling price per unit $50 $70 Variable cost per unit 30 40 Due to labor constrain
- Products A, B and C are produced from single raw material costs $90,000, from which 5,000 units of B, and 15,000 units of C can be produced each period. Product A can be sold at the split-of print for
- A company sells two products with information as follows: A ; B ; Sales price per unit ; $12 ; $22 ; Variable cost per unit ; $10 ; $10 ; The products are machine made. Four units of product A can be
- A manufacturing company that produces a single product has provided the following data concerning its most recent month of operations: Units in beginning inventory 0 Units produced 4,450 Units sold 4,350 Units in ending inventory 100 Variable costs per un
- A manufacturing company that produces a single product has provided the following data concerning its most recent month of operations: Units in beginning inventory 0 Units produced 4,250 Units sold 4,150 Units in ending inventory 100 Variable costs per un
- Webster Company produces 29,000 units of product A, 24,000 units of product B, and 18,000 units of product C from the same manufacturing process at a cost of $420,000. A and B are joint products, and C is regarded as a by-product. The unit selling prices
- Cobe Company has already manufactured 18,000 units of Product A at a cost of $15 per unit. The 18,000 units can be sold at this stage for $450,000. Alternatively, the units can be further processed at
- Cobe Company has already manufactured 15,000 units of Product A at a cost of $30 per unit. The 15,000 units can be sold at this stage for $450,000. Alternatively, the units can be further processed at
- Cobe Company has already manufactured 20,000 units of Product A at a cost of $30 per unit. The 20,000 units can be sold at this stage for $470,000. Alternatively, the units can be further processed at
- Cobe Company has already manufactured 22,000 units of Product A at a cost of $25 per unit. The 22,000 units can be sold at this stage for $460,000. Alternatively, the units can be further processed at
- Cobe Company has already manufactured 24,000 units of Product A at a cost of $30 per unit. The 24,000 units can be sold at this stage for $450,000. Alternatively, the units can be further processed at
- Cobe Company has already manufactured 19,000 units of Product A at a cost of $10 per unit. The 19,000 units can be sold at this stage for $490,000. Alternatively, the units can be further processed at
- Cobe Company has already manufactured 20,000 units of Product A at a cost of $25 per unit. The 20,000 units can be sold at this stage for $420,000. Alternatively, the units can be further processed at
- Cobe Company has already manufactured 24,000 units of Product A at a cost of $25 per unit. The 24,000 units can be sold at this stage for $450,000. Alternatively, the units can be further processed at
- Cobe Company has already manufactured 24,000 units of Product A at a cost of $25 per unit. The 24,000 units can be sold at this stage for $430,000. Alternatively, the units can be further processed at
- Cobe Company has already manufactured 24,000 units of Product A at a cost of $30 per unit. The 24,000 units can be sold at this stage for $410,000. Alternatively, the units can be further processed at
- Cobe Company has already manufactured 28,000 units of Product A at a cost of $28 per unit. The 28,000 units can be sold at this stage for $700,000. Alternatively. the units can be further processed at
- Cobe Company has already manufactured 17,000 units of Product A at a cost of $20 per unit. The 17,000 units can be sold at this stage for $410,000. Alternatively, the units can be further processed at
- Cobe Company has already manufactured 25,000 units of Product A at a cost of $20 per unit. The 25,000 units can be sold at this stage for $420,000. Alternatively, the units can be further processed at
- Cobe Company has already manufactured 22,000 units of Product A at a cost of $20 per unit. The 22,000 units can be sold at this stage for $420,000. Alternatively, the units can be further processed at
- Cobe Company has already manufactured 21,000 units of Product A at a cost of $25 per unit. The 21,000 units can be sold at this stage for $420,000. Alternatively, the units can be further processed at
- Cobe Company has already manufactured 19000 units of Product A at a cost of 15 per unit The 19000 units can be sold at this for 490000 Alternatively the units can be further processed at a 240000 tota
- A company manufactures 1,000,000 units of a product yearly. A new design of the product will reduce materials cost by 12%, but will increase processing cost by 2%. If materials cost is $1.20 per unit and processing will cost $0.40 per unit, how much can t
- Trico company set the following standard unit costs for its single product.
- Ramort Company reports the following cost data for its single product. The company regularly sells 24,500 units of its product at a price of $69.00 pe
- The fixed costs per unit are $10 when a company makes 10,000 units. What are the per unit fixed costs when 12,500 units are produced? A) $6.00 B) $12.00 C) $10.00 D) $8.00
- A company manufactures a single product. During the year 2012, a total of 20,000 units of this product were produced and 15,000 units were sold. The sales price was $20.00 per unit. Cost data from the controller include the following: Variable product co
- A company produces a single product. Last year, the company had a net operating income of $89,000 using absorption costing and $74,600 using variable costing. The fixed manufacturing overhead cost was $12 per unit. There were no beginning inventories. If
- A company produces a single product with a sale price of $25 per unit. The variable cost per unit is $15 and the company incurs fixed costs of $50,000 per month. What is the break-even point for this company? How much would we expect in profit for every u
- Glade Company produces a single product. The costs of producing and selling a single unit of this product at the company's current activity level of 8,000 units per month are:
- Webster Company produces 30,000 units of product A, 24,000 units of product B, and 16,000 units of product C from the same manufacturing process at a cost of $400,000. A and B are joint products, and
- A manufacturing company that produces a single product has provided the following data concerning its most recent month of operations: Units in beginning inventory 0, Units produced 4,750, Units sold 4,650, Units in ending inventory 100, Variable costs pe
- A company produces a single product. Variable production costs are $13.7 per unit and variable selling and administrative expenses are $4.7 per unit. Fixed manufacturing overhead totals $53,000 and fi
- A company produces a single product. Variable production costs are $13.5 per unit and variable selling and administrative expenses are $4.5 per unit. Fixed manufacturing overhead totals $51,000 and fi
- A company produces a single product. Variable production costs are $13.8 per unit and variable selling and administrative expenses are $4.8 per unit. Fixed manufacturing overhead totals $54,000 and fi
- 1.) A company produces a single product. Variable production costs are $13.4 per unit and variable selling and administrative expenses are $4.4 per unit. Fixed manufacturing overhead totals $50,000 an
- A manufacturing company that produces a single product has provided the following data concerning its most recent month of operations: What is the variable costing unit product cost for the month?
- A manufacturing company that produces a single product has provided the following data concerning its most recent month of operations: What is the variable costing unit product cost for the month? $94
- Mo-Kan Company incurs a $6 per unit cost for Product A, which it current manufactures and sells for $9 per unit. Instead of manufacturing and selling this product, the company can purchase Product B f
- Holvey Company makes three products in a single facility. Data concerning these products follow: Product A Product B Product C Selling price per unit $70 $95 $85 CM ration 15% 20% %16 Mixing minute per unit 1.20 0.80 0.40 Monthly demand in units 2,000 4,0
- Foto Company makes 8,000 units per year of a part it uses in the products it manufactures. The unit product cost of this part is computed as follows: |Direct materials |$13.00 |Direct labor |20.00