You are a painter, and the price of a gallon of paint increases from $3.00 a gallon from 3.50 a...
Question:
You are a painter, and the price of a gallon of paint increases from {eq}\$3.00 {/eq} a gallon from {eq}3.50 {/eq} a gallon. Your usage of paint drops from {eq}35 {/eq} gallons a month to {eq}20 {/eq} gallons a month. Perform the following:
A) Compute the price elasticity of demand for paint and show your calculations.
B) Decide whether the demand for paint is elastic, unitary elastic, or inelastic.
C) Explain your reasoning and interpret results?
Price Elasticity of Demand:
The price elasticity of demand equals the percentage change in the quantity demanded divided by the percentage change in price.
Answer and Explanation: 1
Become a Study.com member to unlock this answer! Create your account
View this answerA) Price elasticity of demand (E):
{eq}\displaystyle E=\frac{20-35}{3.5-3}\cdot \frac{3}{35}=-.086 {/eq}
B) The demand for paint is inelastic.
C)...
See full answer below.
Ask a question
Our experts can answer your tough homework and study questions.
Ask a question Ask a questionSearch Answers
Learn more about this topic:

from
Chapter 3 / Lesson 54Learn what price elasticity is. Discover how to find price elasticity of demand, study examples of price elasticity, and examine a price elasticity graph.
Related to this Question
- A firm can produce 840 gallons of paint per day with 6 workers or 910 gallons per day with 7 workers. The marginal product of labor over this range of output, stated in gallons per worker per day, is _____ gallons of paint.
- In the mythical nation of Oz, gasoline used to sell for $1 a gallon, and the natives purchased 100,000 gallons a week. Four years ago, the price rose to $3 a gallon, and the natives reduced their quantity demanded to 90,000 gallons a week. Calculate the p
- In a local hardware store, the price of the store brand indoor house paint is $18 per gallon. The daily volume of sales is 30 gallons. The price elasticity of demand for the paint is -3.
- A 4,000 gallon storage tank was purchased for $240,000 12 years ago. How much would a 12,000 gallon storage tank cost today if the power-sizing exponent were 0.73 and the cost index increased from $15
- Is the daily profit (revenue+total cost) supposed to go down, even if the gallons sold per day increases?
- You are the owner of an art supply store, selling both paint and paintbrushes. In order to maximize total sales, you should: a. Decrease the price on both the paint and the paintbrushes b. Decrease the price on the paint only c. Increase the price on both
- If a painter tells you that he would spend $30 on a respirator (but not $31) that protects him from paint fumes that produce a 0.01% chance of killing him, how much cash value would you say that he pl
- Assume that a painter produces 20 paintings this year and 20 paintings next year. What is the annual change in nominal GPD if the price of paintings rises from $1,000 this year to $1,500 next year? Can you conclude that the economy grew from this year to
- The present price (year 0) of kerosene is $4.30 per gallon, and its cost is expected to increase by 10% per year. (At the end of year 1, kerosene will cost $4.73 per gallon.) Mr. Garcia uses about 800
- The label on 1-gallon cans of paint states that the amount of paint in the can is sufficient to paint 400 square feet. However, this number is quite variable. In fact, the amount of coverage is known to be approximately normally distributed with a standar
- You saw that the price of gasoline rose over the last 12 months at a local station (you saw that it cost more dollars over the course of that year). Also, you knew that average consumer prices also rose over the last 12 months How might you figure out how
- If painter charges 0.25 per square foot and the quantity is 50 and the total cost is 72.51, what is the total revenue?
- Your cousin Vinnie owns a painting company with fixed costs of $200 and the following schedule for variable costs: Quantity of Houses Painted Per month 1 2 3 4 5 6 7 Variable costs $10 $20 $40 $80 $
- Fill in the blanks. You walk into a convenience store and offer to pay $6 per gallon of milk and the cashier says he has 10 gallons. You then offer to pay $7 now and he says he nonetheless still has ______ gallons. You then offer to come back in the morni
- Suppose that an artist has priced his painting at $150, but it remains unsold. We can conclude that the price of $150 is too: a. high for this painting but it should not be lowered. b. low for this painting and it should be raised. c. low for this pai
- Milk at a local grocery store is priced at one gallon for $4.00 or two gallons for $6.00. the marginal cost of buying a second gallon of milk is equal to _____. Show work.
- I contract with Bob's Heating Oil in June to take delivery of 500 gallons of heating oil on December 1st at a price of $1.00 per gallon. In August, Bob's Heating Oil contacts me and tells me they will be unable to sell me that 500 gallons on December 1st.
- Sean's Shell service sells gasoline. At the current prices of approximately $2.50 per gallon, Sam buys 100 gallons of fuel per month. If between taxes and market changes, the price of gas goes up to $5.00 per gallon, Sam will only buy 90 gallons of fuel.
- With gasoline prices increasing, drivers are more concerned with their cars gasoline consumption. For the past 5 years a driver has tracked the gas mileage of his car and found that the variance from fill-up to fill-up was 2 = 23 mpg 2 . Now that his c
- Last week, Cal sold an average of 4,000 gallons per day at an average price of $2.749 per gallon. This week, he raised the average price by 1 cent to $2.759 per gallon, and both revenues and profits dropped. His station is now selling an average of 3,600
- A paint manufacturer is attempting to improve the process that fills the 1-gallon containers. The foreperson has suggested that the nozzle can be made from several different alloys. Furthermore, the way that the process knows when to stop the f
- The estimated monthly sales of Mona Lisa paint-by-number sets is given by the formula q = 99e^{-3p^2 + p} , where q is the demand in monthly sales and p is the retail price in hundreds of yen.
- On April 1, the price of gas at Bob's Corner Station was $3.80 per gallon. On May 1, the price was $4.30 per gallon. On June 1, it was back down to $3.80 per gallon. Between April 1 and May 1, Bob's price increased by $0.50, or _____. Between May 1 and Ju
- Swift Start is a gas tank additive guaranteed to put a "tiger in your tank", as Exxon commercials once boasted. Its production has the following fixed and variable costs. It is priced at $5.00 per gallon to begin with: Fixed costs (per year) Variable Cos
- If you are one of the literally thousands of maple syrup producers and you wanted to increase your maple syrup production from 100 gallons to 110 gallons, what price would you charge?
- The manager of a paint supply store wants to estimate the actual amount of paint contained in 1?-gallon cans purchased from a nationally known manufacturer. The?manufacturer's specifications state tha
- If Cam purchases more than one gallon of gas, then his consumer surplus is: a. the difference between what he would be willing to pay and what he does pay. b. the sum of what he is willing to pay and what he does pay. c. what he does pay minus what he is
- The manager of a paint supply store wants to estimate the actual amount of paint contained in 1?-gallon cans purchased from a nationally known manufacturer. The? manufacturer's specifications state th
- Suppose that you run a house-painting company and currently have 2 workers painting a total of 4 houses per month. If you hire a third worker, 6 houses can be painted per month. If you hire a fourth worker, 9 houses can be painted, and a fifth and sixth w
- Damien produces 400 gallons of milk a day in a very competitive industry. The market price for a gallon of milk is $2. Damien's marginal revenue per gallon of milk is A. $200. B. $800. C. $20. D. $0.
- The price of gasoline is $3.99 per gallon at the gas station. If Rexhall Fuel Supplies is a rational seller, how many gallons of gasoline should this seller be willing to sell?
- The State of Minnesota passed a law requiring paint manufacturers to recycle paint. Under current law. consumers of paint take unwanted paint to county or state recycling centers for disposal. Startin
- In 2013, the price of gas was $3.60 per gallon, and in 2016, the price of gas was $2.05 per gallon. Since one would be spending less on gas in 2016 than in 2013, one would have more to spend on other goods and services. All else the same, this is an examp
- There is an economy consisting of only two people, Fred and Robin, who produce and consume goods: gallons of juice and gallons of beer. In 1 week, Robin can produce 25 gallons of juice or 5 gallons of beer. Fred can produce 12 gallons of juice or 4 gallon
- Suppose that gasoline prices increase dramatically this month. Lola commutes 100 miles to work each weekday. Over the next few months, Lola drives less on the weekends to try to save money. Within the year, she sells her home and purchases one only 10 mil
- Your cousin Vinnie owns a painting company with fixed costs of $150 and the following schedule for variable costs: |Quantity (Houses Painted per Month)|Variable Cost(Dollars)|Average Fixed Cost (Dol
- The table below describes the hourly cost Sam faces as he washes more cars. Complete the missing values in the table.
- The table below describes the hourly cost Sam faces as he washes more cars. Complete the missing values in the table. ||Cars washed per hour||Total cost ($)||Marginal cost ($) |1|$2|$2 |2| |4 |3|12| |
- Assume that Diego has $400 per month to divide between playing paintball and playing golf. Assume that playing paintball costs $40 and playing golf costs $20. Suppose Diego plays paintball six times per month and plays golf eight times per month. 1. Draw
- It costs $30,000 to retrofit the gasoline pumps at a certain filling station so the pumps can dispense E85 fuel. If your station makes a profit of $0.08 per gallon from selling E85 and sells an avera
- Suppose Bob has a yearly budget of $120 to spend on milk and yogurt. Milk is priced at $2 per gallon, and yogurt is priced at $6 per container. If Bob spends his entire $120 on milk, he can buy _____ gallons of milk. If he spends his entire $120 on yogurt
- Residents of a town take turns driving a water truck to a fire hydrant in a nearby town. They fill the truck with water and then haul it to a storage tank. Last year truck fuel and maintenance cost $3180. This year the residents are seriously considering
- Jaynet spends $30,000 per year on painting supplies and storage space. She recently received a job offer from a famous marketing firm for $110,000. However, she turned the job offer down to continue a painting career. If Jaynet sells 25 paintings per year
- In the anticipation of a major hurricane hitting the Gulf Coast, the quantity gasoline of sales rise from 360 million gallons to 375 million gallons. Based on this information, what is the percent ch
- The cost of producing ice cream is $1.20 per unit. The market sale is targeted as 1,000 units per month. What will be the monthly profit if the revenue is $2,200 per month? a. $1,500 b. $1,000 c. $1,2
- To conduct an experiment, AMC increased movie tickets prices from $9.00 to $10.00 and measure the change in ticket sales. Using the data over the following month, they concluded that the increase was
- Analysts say that with the increase in gasoline prices comes a drop in SUV sales and trade-in values at dealerships. The U.S. Department of Energy said that during the past week, U.S. gasoline prices topped a $3 gallon-the highest level since October 2008
- To conduct an experiment, AMC increased movie ticket prices from $9.00 to $10.00 and measured the change in ticket sales. Using the data over the following month, they concluded that the increase was
- A contractor estimates maintenance costs for a new piece of equipment to be $275 for the first month with a monthly increase of 0.5%. At I = 0.75% per month, what is the present cost of maintenance fo
- Tina gets utility from boxes of cereal (C) and gallons of milk (M) according to the utility function U=(sqrt)CxM. If cereal costs $2 per box and milk costs $5 per gallon, how much of each good does Ti
- What rate of return per month will an entrepreneur make over a 2.5 year project period if he invested $150,000 to produce portable 12 volt air compressors? His estimated monthly costs are $27,000 with
- Owners/operators of small gas stations rarely pay themselves an hourly wage. How does this practice affect the economic cost of dispensing gasoline?
- Is the gasoline expense for a plumber's service van classified as a variable, fixed, or quasi-fixed cost? Explain.
- Kevin is willing to pay $4.50 for a gallon of gasoline. The price of gasoline at his local gas station is $3.65 per gallon. If he purchases 8 gallons of gasoline, what is Kevin's consumer surplus?
- Kelly is willing to pay $5.20 for a gallon of gasoline. The price of gasoline at her local gas station is $3.80. If she purchases 10 gallons of gasoline, what is Kelly's consumer surplus?
- A computer systems engineer could paint his house, but it makes more sense for him to hire a painter to do it. Explain why.
- Assume that it takes six hours of labor time to paint a room, and three hours to sand a floor. If 24 hours were spent painting: a) How many rooms could be painted by one worker? b) If a decision we
- Joey's Lawncutting Service rents office space for $300 per month. If the rent increased to $400 per month, how will Joey's marginal cost of cutting grass change and by how much?
- An individual has $84 to spend, and can buy a maximum of 60 litres of gas or 70 bottles of beer. Suppose anyone buying more than 40 litres of gas receive a 10% discount. How many bottles of beer can a person buying 40 litres of gas purchase? How much gas
- The cash flow associated with a stripper oil well is expected to be $3,000 in month one, $2,950 in month two, and amounts decreasing by $50 each month through year five. (a) What is the cash flow in t
- In a year, Tony buys 5 pairs of sports shoes at $150 each and pays $50 for 10,000 gallons of tap water. Tony is maximizing total utility. If Tony's marginal utility from water is 0.4 unit per gallon,
- The manufacturer of Brand A automobile tires claims that its tire can save 110 gallons of fuel over 53,000 miles of driving, as compared to a popular competitor (Brand B). If gasoline costs $3.50 per gallon, how much per mile driven does this tire save th
- The manufacturer of Brand A automobile tires claims that its tire can save 110 gallons of fuel over 55,000 miles of driving, as compared to a popular competitor (Brand B). If gasoline costs $4.00 per gallon, how much per mile driven does this tire save th
- Ben spends $20 a year on 2 bunches of flowers and $50 a year on 10,000 gallons of tap water. His marginal utility from flowers is 2 units and his marginal utility from water is 0.5 units per gallon. a. Are flowers or water more valuable to Ben? b. Expla
- Suppose there is a spring producing 100 gallons of water each day, without cost to Smith, who owns the land around the spring. Nearby farmers need the water due to a recent drought. a) Show the result
- Kyle is a college student who owns a painting business during the summer. He earns $4,000 in revenues from his paining business and he spent $1,000 in painting supplies. He also worked last summer at
- The manufacturer of Brand A automobile tires claims that its tire can save 110 gallons of fuel over 55,000 miles of driving, as compared to a popular competitor (brand B). If gasoline costs $4.00 per
- A monetarist investigator might say that the sewer flow of 6,000 gallons an hour consisted of an average of 200 gallons in the sewer at any one time with a complete turnover of the water 30 times every hour. \\ Interpret the above statement using the eq
- Jessica is willing to pay $5.00 for a gallon of gasoline. The price of gasoline at her local gas station is $3.95 per gallon. If she purchases 10 gallons of gasoline, what is Jessica's consumer surplus?
- Given the following variable and fixed costs for Speedy Oil Change: Variable Costs: Oil: $3 per oil change Labor: $6 per oil change Supplies: $2 per oil change Fixed Costs: Building Lease $4,000 per month Property Taxes $3,500 per year Property In
- You are the manager of a gas station in a small town in the United States, and your goal is to maximize profits. Based on your experiences, the elasticity of demand of Texans for a car wash is -2, and that of non-Texans is -1.5. The marginal cost is $6. W
- Daily demand for gasoline at Billy-Bob's Mobile Station is described by Q=776-200p, where Q are gallons of gasoline sold, and p is the price in DOLLARS. Billy-Bob's supply is Q=-890+1,500p. Suppose th
- If you were working in a gas station and the manager wants to increase the price of gasoline 5%, a) What would you tell him about future revenue? b) What strategies would you recommend with the price of gasoline and the prices of other products sold at
- The Southern Nevada Water Authority (SNWA) supplies water to Las Vegas. Its cost function for water supply is given by C = 10Q + 8Q^2, where Q is the average daily quantity of water supplied, in million gallons. Total daily demand for water in Las Vegas i
- A local supermarket often runs a promotion where two one-gallon containers of milk sale for $7, while a single gallon costs $3.89. What type of price discrimination is this? A. first-degree (or perfect) price discrimination B. second-degree price discrimi
- Danielle pays for monthly pool maintenance for her home swimming pool. Last week, the owner of the pool service informed Danielle that he will have to raise his monthly service fee because of increases in the price of pool chemicals. How is the market for
- You are the manager of a gas station in a small town in the United States, and your goal is to maximize profits. Based on your experiences, the elasticity of demand of Texans for a car wash is -2, and that of non-Texans is -1.5. The marginal cost is $6. A
- For a given pumping service for a regulated public utility, it is proposed to use either a 10-inch or a 12-inch pipe. The 10 inch pipe has a cost of $4500 dollars and a annual pumping cost is estimate
- The prospective owner of a new car wash business expects the average customer to spend $15 per wash. She estimates her fixed costs to be $4,000 per month, and the cost per car wash at $10.
- The Southern Nevada Water Authority (SNWA) supplies water to Las Vegas. Its cost function for water supply is given by C = 10Q + 8Q^2, where Q is the average daily quantity of water supplied, in million gallons. Total daily demand for water in Las Vegas
- Suppose that home gardeners and farmers both use the same herbicide. Home gardeners are willing to pay $9 for a one-liter spray bottle ($9 per liter), whereas farmers are willing to pay $2,200 for a 200-liter barrel ($11 per liter). In order to price-disc
- Earl sells lemonade in a competitive market. His production function is f(x_{1},x_{2})=x_{1}^{\frac{1}{3x_{2}^{\frac{1}{3 where the output is measured in gallons, x_{1} is the number of pounds of
- A state senator recently suggested a way to lower the price of gas: cap how much companies can raise gasoline prices. The senator proposes a bill that calls for the wholesale price of gas to be capped for one year in the state. The senator wants to help s
- Clark, Daw, and Fuller make their living as a carpenter, painter, and plumber, though not necessarily respectively. The painter recently tried to get the carpenter to do some work for him but was told that the carpenter was out doing some remodelling for
- The ABC chemical group has capacity for producing 80,000 tons per month of benzene. the cost of producing a ton is $1,000, while the total fixed cost is $2,000,000 per month. the price of one ton of b
- The Southern Nevada Water Authority (SNWA) supplies water to Las Vegas. Its cost function for water supply is given by C = 10Q + 8Q^2, where Q is the average daily quantity of water supplied, in million gallons. Total daily demand for water in Las V
- The Southern Nevada Water Authority (SNWA) supplies water to Las Vegas. Its cost function for water supply is given by C = 10Q + 8Q^2, where Q is the average daily quantity of water supplied, in million gallons. Total daily demand for water in Las Veg
- The Southern Nevada Water Authority (SNWA) supplies water to Las Vegas. Its cost function for water supply is given by C = 10Q + 8Q^2, where Q is the average daily quantity of water supplied, in million gallons. Total daily demand for water in Las Ve
- Suppose honey is produced in a beehive using bees and sugar. Each honey producer uses one beehive which she rents for $30 per month. Producing q gallons of honey in one month requires spending 5 q dollar bees and 2 q^2 dollars on sugar. What is the total
- By the following payments. How much is X? |Year |Payment |1|500 |2|1000 |3|1500 4|2000 4 4-67 A man is buying a new eco-friendly electric riding mower. There will be no maintenance cost during
- Two drivers, Tom and Jerry, each drive up to a gas station. Without looking at the price of gas, each one places an order with the pump attendant. Tom says, "I'd like 10 gallons of gas." Jerry says,"I'd like $10 of gas." What is each driver's price elasti
- To operate, maintain and repair a motor grader costs more each year following the following expected cash flow: (Please show work) EOY O&M Cost 1$ 1,000 2$ 1,500 3$
- The Southern Nevada Water Authority (SNWA) supplies water to Las Vegas. Its cost function for water supply is given by C = 10Q + 8Q^2, where Q is the average daily quantity of water supplied, in million gallons. Total daily demand for water in Las
- The Southern Nevada Water Authority (SNWA) supplies water to Las Vegas. Its cost function for water supply is given by C = 10Q + 8Q^2, where Q is the average daily quantity of water supplied, in million gallons. Total daily demand for water in La
- Colgate-Palmolive Company has just paid an annual dividend of $0.96. Analysts are predicting a(n) 11.0% per year growth rate in earnings over the next five years. After that, Colgate's earnings are ex
- If Martha paints a room in 2 hours, in 8 hours, how many rooms can she paint. Stewart paints a room in 4 hours, in 8 hours, how many rooms can he paint. Who has the absolute advantage and the comparat
- Car A initially costs $600 more than Car B, but it consumes 0.05 gallons/mile versus 0.07 gallons/mile for B. Both last 8 years and B's salvage value is $150 smaller than A's. Fuel costs $1.60 per gal
- Assume that it takes six hours of labor time to paint a room and three hours to sand a floor. a) If 24 hours were spent painting, how many rooms could be painted by one worker? Enter your responses as a whole number.
- You are bidding in a second-price auction for a painting that you value at $800. You estimate that other bidders are most likely to value the painting at between $200 and $600. Which of these is likely to be your best bid? a. $1,000 b. $800 c. $600 d. $40
- Angela wishes to buy gasoline and have her car washed. She finds that if she buys 9 gallons of gasoline at $2.50 per gallon, the car wash costs $2, but if she buys 10 gallons of gasoline, the car wash is free. For Angela, the marginal cost of the tenth ga