What is your ending inventory cost under LIFO assuming the following purchases if you sell three...
Question:
What is your ending inventory cost under LIFO assuming the following purchases if you sell three units?
Purchase No. | Units Received | Unit Cost |
---|---|---|
1 | 1 | $1 |
2 | 1 | $2 |
3 | 1 | $3 |
4 | 1 | $4 |
5 | 1 | $5 |
LIFO:
According to the last in, first out (LIFO) method of inventory value, the item that was added to your inventory list will be the item that is sold first. According to the LIFO technique, the cost of the most recent products your business has purchased (or created) is the first expensed in your cost of goods sold (COGS) computation. You'll report the lower costs of the older products as inventory as a result, which could lead to lower taxes.
Answer and Explanation: 1
Become a Study.com member to unlock this answer! Create your account
View this answer
Let us first find the number of units sold as below:
Ending inventory units = Beginning inventory + Purchases - Sales
Ending inventory units = 0 +...
See full answer below.
Ask a question
Our experts can answer your tough homework and study questions.
Ask a question Ask a questionSearch Answers
Learn more about this topic:

from
Chapter 6 / Lesson 11Inventory valuation methods are ways that companies place a monetary value on the items they have in their inventory. Discover different inventory valuation methods, including specific identification, First-In-First-Out (FIFO), Last-In-First-Out (LIFO), and weighted average.
Related to this Question
- Under LIFO, calculate the following: a. Cost of goods sold b. Ending Inventory
- Under the LIFO inventory costing method and the periodic inventory system, how much is Deadwood Trading's cost of goods sold for March?
- The LIFO inventory method assumes that the cost of the latest units purchased: a. are the last to be allocated to cost of goods sold. b. are the first to be allocated to ending inventory. c. are the first to be allocated to cost of goods sold. d. are not
- Ending inventory is $12,000, cost of goods sold is $33,000, and the cost of goods purchased is $22,000. How much is beginning inventory? a. $43,000 b. $33,000 c. $23,000 d. $13,000 e. $45,000
- When inventory costs are increasing and there has been no LIFO liquidation: A. FIFO ending inventory will be lower than the LIFO ending inventory. B. FIFO cost of goods sold will be lower than the LIFO cost of goods sold. C. FIFO and LIFO will result in t
- In applying the LIFO assumption in a perpetual inventory system, the cost of the units most recently purchased prior to sale is allocated first to the units sold.
- Units Price Beginning inventory 200 $1.20 First purchase 400 $1.30 Second purchase 250 $1.40 Sales 550 $2.00 Assuming a LIFO cost flow, the amount of ending inventory reported on the balance sheet would be a. $240 b. $415 c. $130 d. $370
- Assuming no beginning inventory, what can be said about the trend of inventory prices if cost of goods sold computed when inventory is valued using the FIFO method exceeds cost of goods sold when inventory is valued using the LIFO method?
- a. Assuming that the periodic inventory method is used, compute the Cost of Goods Sold and Ending Inventory under (1) LIFO and (2) FIFO b. Assuming that the perpetual inventory method is used and costs are computed at the time of each withdrawal, what i
- The LIFO inventory method assumes that the cost of the latest units purchased are: a. the last to be allocated to cost of goods sold. b. the first to be allocated to ending inventory. c. the first to be allocated to cost of goods sold. d. not allocated to
- Assume Baxter Manufacturing begins March with 25 units of inventory that cost $20 each. During March, the following purchases and goods sold were: |March 15|Purchased 10 units at $22 |30|Sold 30 units Using the LIFO inventory costing method and the perpet
- Beginning Inventory (1,000 units at $6.50) = 6,500 Dec 12. Assuming the perpetual method is used, the company sold 3,200 units at $18 each on account, terms 2/10, n/30. Calculate the cost of goods sold using the FIFO method and record the appropriate j
- Purchases, $100,000; beginning inventory, $20,000; and ending inventory, $30,000. How much was the cost of goods sold? A. $50,000. B. $90,000. C. $45,000. D. $30,000.
- Under the FIFO inventory costing method and the periodic inventory system, how much is Deadwood Trading's cost of goods sold for March?
- Which of the following are true regarding LIFO and FIFO inventory costing methods in a period of rising prices? (a) LIFO results in a lower cost of goods sold and lower inventory balances (b) FIFO results in a lower cost of goods sold and lower inventory
- I need help determining the Weighted Average for cost of sales, FIFO for cost of sales, Weighted Average for the value of inventory, FIFO for value of inventory for the following. 1st purchase: 3,500 units for $8,050 2nd purchase: 3,000 units for $7,110 3
- If SlickCo uses FIFO costing and sells 900 units in 20X1 and again in 20X2, then 20X2 cost of goods sold will be what?
- What is the cost of goods sold using the perpetual LIFO cost method? January beginning inventory had 1250 units at $14 per unit. In February 2250 units were purchased at $21 per unit. Later in Febr
- Moss Co. uses the FIFO method to calculate ending inventory. Assuming 300 units are not sold, what is the cost of goods sold? |January 1 |Inventory is 200 units at $9 |February 15 |Purchase of 300 u
- Use the following information. Units Cost per unit Beginning inventory 30 $62 Purchase 1 300 $63 Purchase 2 200 $64 The company sold 520 units. 1. Determine ending inventory using FIFO. 2. Determine ending inventory using LIFO.
- Marvin sold 2,300 units of inventory during the month. Cost of goods sold assuming LIFO would be: A) $16,800. B) $16,660 C) $16,540. D) $16,760. Inventory records for Marvin Company revealed the following: Date Transaction Number of Units Unit Cost
- Piper Pipes has the following inventory data Assuming that a periodic inventory system is used what is the cost of goods sold on a LIFO basis a 10992 b 23118 c 11022 d 23088
- Assume Baxter Manufacturing begins March with 25 units of inventory that cost $20 each. During March, the following purchases and goods sold were: |March 15|Purchased 10 units at $22 |30|Sold 30 units Using the FIFO inventory costing method and the perpet
- What is ending inventory and cost of goods sold for the year, given the information below, assuming the LIFO method? -435 units were sold -40 units were in beginning inventory at $80 per unit -240 un
- Military Surplus sold 286 stoves, and at May 31, the ending inventory consists of 64 stoves. The sale price of each stove was $45. 1. Determine the cost of goods sold and ending inventory amounts for May under the average cost, FIFO cost, and LIFO cost. R
- If beginning inventory is $80,000, cost of goods purchased is $400,000, sales revenue is $900,000 and ending inventory is $60,000, how much is cost of goods sold under a periodic system?
- To adjust a company's LIFO cost of goods sold to FIFO cost of goods sold: a. the ending LIFO reserve is added to the LIFO cost of goods sold. b. the ending LIFO reserve is subtracted from the LIFO cost of goods sold. c. an increase in the LIFO reserve
- Assume Jones Manufacturing begins March with 20 units of inventory that cost $15 each. During March, the following purchases and goods sold were: |March 15|Purchased 25 units at $18 |30|Sold 30 units Using the LIFO inventory costing method and the perpetu
- If Walgreen's had used the FIFO method of inventory costing, 2013 inventory would have been __________. 2013 2012 Cost of Sales 51,098 51,291 Net Inventory 6,852 7,036 LIFO reserve 2,100 1,897 a) $6,
- June 1 Inventory 260 $3 $ 780 12 Purchase 520 8 4,160 23 Purchase 390 11 4,290 30 Inventory 130 Compute the cost of the ending inventory and the cost of goods sold under FIFO and LIFO.
- Calculate cost of goods sold for July assuming LIFO is used under a periodic inventory system. The following data are available for one of the products sold by Brown Company. |July 1 |Beginning inventory, 1,000 units at $2 each |5 |Purchased 2,000 units a
- Gregor Inc. uses the LIFO cost-flow assumption to value inventory. Inventory for Gregor on January 1, 2011 was 100 units at a LIFO cost of $25 per unit. During the first quarter of 2011, 200 units were purchased costing an average of $40 per unit, and sal
- Assume Jones Manufacturing begins March with 20 units of inventory that cost $15 each. During March, the following purchases and goods sold were: |March 15 |Purchased 25 units at $18 |March 30| Sold 30 units Using the FIFO inventory costing method and the
- Beginning inventory, purchases, and sales data for prepaid cell phones for August are as follows: Assuming that the perpetual inventory system is used, costing by the FIFO method, determine the cost
- Which of the following inventory costing methods will always result in the same values for ending inventory and cost of goods sold regardless of whether a perpetual or periodic inventory system is used? A. FIFO and LIFO B. LIFO and weighted-average cost
- Assuming the perpetual inventory system and using the FIFO method, determine (a) the cost of merchandise sold on January 25 and (b) the inventory on January 31. |Jan. 1 | Inventory |50 units at $100 |9 |Sale |35 units |13 |Purcha
- Given the following information, calculate the amount by which gross profit would differ between FIFO and LIFO. Assume the periodic system. Beginning inventory = 1,500 units at $55 per unit Purchases = 2,750 units at $58 per unit Units sold = 2,250 units
- Given the following data, what is the value of the gross profit as determined by the LIFO method? Sales revenue 300 units at $15 per unit Purchases 240 units at $10 per unit Beginning Inventory 120 units at $9 per unit
- Purchases on December 7 Purchases on December 14 Purchases on December 21 8 units $20.00 cost 17 units $30.00 cost 15 units $36.00 cost S 6-11 Perpetual: Inventory costing with LIFO LO P1 equired: Mon
- Compute the cost of the ending inventory and the cost of goods sold under FIFO, LIFO, and average-cost. (Round average-cost per unit and final answers to 0 decimal places, e.g. 1,250.) Lisa Company had 100 units in beginning inventory at a total cost of
- What is the FIFO and LICO cost of goods sold?
- How is the cost of goods sold determined with a periodic inventory accounting system?
- Assume that three identical units of merchandise are purchased during October, as follows: Assume one unit is sold on October 31 for $15. Determine Cost of Merchandise Sold, Gross profit, and Ending Inventory under the FIFO method.
- In times of falling prices, choosing LIFO over FIFO as a inventory cost method would affect the financial statements as follows: A) Cost of goods sold will be higher and ending inventory will be lower. B) Cost of goods sold will be lower and ending invent
- Which inventory costing method assigns the most recent items purchased to the ending inventory balance? a. Specific identification b. Weighted average c. LIFO d. FIFO
- Given the following data, what is the gross profit as determined under the LIFO method? Sales revenue 100 units at $15 per unit Beginning inventory 40 units at $9 per unit Purchases 80 units at $10 per unit
- Esquire Inc uses the LIFO method to value its inventory Inventory at January 1, 2013, was $950,000 (38,000 units at $25 each). During 2013, 116,000 units were purchased, all at the same price of $30 p
- Esquire Inc. uses the LIFO method to value its inventory. Inventory at January 1, 2013, was $500,000 (20,000 units at $25 each). During 2013, 80,000 units were purchased, all at the same price of $30
- Esquire Inc. uses the LIFO method to value its inventory. Inventory at January 1, 2016, was $700, 000 (28,000 units at $25 each). During 2016, 96,000 units were purchased, all at the same price of $32
- Esquire Inc. uses the LIFO method to value its inventory. Inventory at January 1, 2013, was $600,000 (30,000 units at $20 each). During 2013, 100,000 units were purchased, all at the same price of $24
- Esquire Inc. uses the LIFO method to value its inventory. Inventory at January 1, 2013, was $884,000 (34,000 units at $26 each). During 2013, 108,000 units were purchased, all at the same price of $33
- Esquire Inc. uses the LIFO method to value its inventory. Inventory at January 1, 2016, was $700,000 (35,000 units at $20 each). During 2016, 110,000 units were purchased, all at the same price of $26
- Esquire Inc. uses the LIFO method to value its inventory. Inventory at January 1, 2016, was $768,000 (32,000 units at $24 each). During 2016, 104,000 units were purchased, all at the same price of $27
- Compute the Cost of Goods sold under LIFO. A physical count reveals 50 units on hand on December 31, 20XX. Round the weighted-average unit cost to two decimals. |Beginning inventory |65 units at $110 |February 28 purchase |50 units at $125 |July 22 Purc
- Prepare journal entries to record the following transactions, assuming perpetual inventory updating and first-in, first-out (FIFO) cost allocation. Assume no beginning inventory. Number of Units Unit Cost Jan. 2, purchased merchandise for resale 300 $21
- Complete the inventory cost card assuming the business maintains a perpetual inventory system and calculate merchandise sold and ending inventory using LIFO. Assume the selling price for the units sold on April 14 was $100.
- In accounting, what is the difference between inventory and cost of goods sold?
- Under the perpetual inventory system, which of the following accounts would not be used? a. Sales Revenue b. Purchases c. Cost of Goods Sold d. Inventory
- Assume Ava Co. has the following purchases of inventory during the first month of operations. Number of Units Cost per Unit First Purchase 280 3.9 Second Purchase 221 3.5 Assuming Ava Co sells 306 units at $10 each, what is the cost of goods sold if they
- From the following Data: Beg Inventory 50 units at $5 each Purchase 10 units at $6 each Sale 30 units at $15 each Purchase 10 units at $7 each Sale 25 units at $15 each Find the Cost of Goods Sold and Ending Inventory using the LIFO - Perpetual.
- Sold: 315 units With this information, find the Cost of Goods sold under FIFO, LIFO, and Weighted Average Unit cost methods.
- Belden started the year with 1,000 units of inventory with a unit cost of $5. During the year, it bought 3,000 units at a cost of $6 per unit. A year-end count revealed 500 units on hand. Compute ending inventory assuming both FIFO and LIFO.
- Use the following data of Seaspray Sales, Inc.: Units Unit Cost Total Cost Units Sold Beginning inventory 14 $3 $42 Purchase on Apr 25 41 7 287 Purchase on Nov 16 19 9 171 Sales 55 ? ? Seaspray Sales uses a FIFO inventory system. Cost of goods sold f
- Under the FIFO method, the costs of the earliest units purchased are the first charged to the cost of goods sold.
- Given the following? data, what is cost of goods sold as determined by the FIFO? method? Sale = 280 units Beginning inventory = 260 units at $4 per unit Purchases = 128 units at $9 per unit A. $2,520. B. $1,760. C. $1,120. D. $1,220.
- What is the difference between inventory and product purchase cost of goods sold?
- Given the following data, what is the ending inventory as determined under the LIFO costing method? Beginning inventory = 60 units at $12 per unit Purchases = 180 units at $15 per unit Sales revenue = 200 units at $25 per unit
- Given the following information, determine the cost of goods sold at December 31 using the LIFO periodic inventory method. December 2: 23 units were purchased at $8.80 per unit. December 9: 28 units were purchased at $11.20 per unit. December 11: 30 un
- Assume the company maintains periodic inventory records. What is the cost of the ending inventory under the following methods? a. FIFO b. LIFO c. Weighted-average (if necessary, round the unit cost to the nearest penny)
- Given the information below, how much was ending inventory if the FIFO method was used? Transactions throughout the year: -100 units were purchased at $4 per unit -200 units were purchased at $5 per
- Warnerwoods Company uses a perpetual inventory system. It entered into the following purchases and sales transactions for March. 3. Compute the cost assigned to ending inventory using a FIFO, b LIFO.
- How is cost of goods sold computed under a periodic inventory system?
- A firm that sells a single product had a beginning inventory of 4,000 units with a total cost of $16,000. Early in the year, 8,000 units were purchased at $6 each. Using LIFO, what is the value of the ending inventory of 2,000 units? A. $24,000 B. $8,000
- Calculate ending inventory, cost of goods sold, gross profit under each of the following methods. (1) LIFO. (2) FIFO. (3) Average-cost. (Round average-cost method answers to 2 decimal places, e.g. 1,2
- Cost of the latest purchases are assigned to ending inventory. a. FIFO b. LIFO c. Average Cost d. None of the above
- Perpetual Inventory Using LIFO Beginning inventory, purchases, and sales for Item 88-HX are as follows Mar. 1 Inventory 90 units $17 8 Sale 72 units 15 Purchase 100 units @ $20 27 Sale 84 units
- A company had beginning inventory of 11 units at a cost of $23 each on March 1. On March 2, it purchased 50 units at $28 each. On March 8 it sold 25 units for $71 each. Using the FIFO perpetual inventory method, what was the cost at 25 units sold?
- A firm has beginning inventory of 300 units at a cost of $11 each. Production during the period was 650 units at $12 each. If sales were 700 units, what is the cost of goods sold using a FIFO inventory method?
- Beginning inventory was $3,000, purchases totaled $20,000 and sales were $17,000. What is the ending inventory? Assume gross profit is $0. A. $2,000 B. $8,000 C. $6,000 D. $4,000
- Calculate ending inventory, cost of goods sold, gross profit under each of the following methods. 1 LIFO. 2 FIFO 3 Average cost.Date Decription Quantity Unit Cost or Selling Price June 1 Beginning Inv
- Given the following data, calculate cost of goods sold and the cost of ending inventory. 3 separate methods, FIFO, LIFO and Weighted Average. Date Transaction 1/10 Bought 100 inventory units @ $12 1/20 Bought 200 inventory units
- Calculate the cost of goods sold and the ending inventory for Emergicare's bandages orders using FIFO, LIFO and average cost. There are 35 units in ending inventory. (Round your answers to the nearest
- January 31, 2015 February 1, 2014 February 2, 2013 Net sales $108,465 $98,375 $96,619 Cost of sales (using LIFO) $85,512 $78,138 $76,726 Year-end inventories using FIFO $6,933 $6,801 $6,244 Year-end inventories using LIFO $5,688 $5,651 $5,146 Compute Krog
- Chess Company uses LIFO for inventory costing and reports the following financial data. It also recomputed inventory and cost of goods sold using FIFO for comparison purposes. 2011 2010 LIFO inventory $150 $100 LIFO cost of goods sold 730 670 FIFO invento
- Assuming that periodic inventory records are kept in units only, compute the inventory at April 30 using 1 LIFO and 2 average cost B. B. Assuming that perpetual inventory records are kept in dollars,
- What is the cost of goods available for sale, units of ending inventory and cost of goods sold using FIFO, LIFO and weighted average cost methods? The business tracks number of units purchased and so
- Use the following information, prepare an inventory chart for (a) FIFO and (b) LIFO. Assume a perpetual inventory system. Dec. 1 Beginning inventory 70 units @ $14 9 Purchases 30 units @ $16 17 Sales 25 units 22 Purchases 15 units @ $18 27 S
- Does the LIFO reserve be the amount by which the current year's cost of goods sold differs between LIFO and FIFO?
- If Alphabet Company uses the LIFO method, what is the cost of its ending inventory?
- "LIFO Reserve" is calculated as: LIFO end of year minus LIFO beginning of the year FIFO inventory plus LIFO inventory FIFO inventory minus LIFO inventory None of the above If the cost of an item of in
- Determine the comparative effects of the FIFO and LIFO inventory cost flow methods for 2017 for Company A. The accounting records provide the following data. Inventory, January 1 (10,000 Units) $47,000 Cost of 100,000 units purchased 532,000 Selling pric
- Consider the information given in the table below. Determine the ending inventory using LIFO. | | Units | Cost per unit | Beginning inventory | 30 | $62.00 | Purchase 1 | 300 | $63.00 | Purchase 2 | 200 | $64.00 The company sold 520 units.
- The units of an item available for sale during the year were as follows: Determine the inventory cost under each of the following methods. a. Determine the inventory cost by the first in, first out me
- Consider the following information: beginning inventory 20 units @ $20 per unit; first purchase 35 units @ $22 per unit; second purchase 40 units @ $24 per unit; 50 units were sold. What is the cost of goods sold using the FIFO method of inventory costing
- If Cost of goods sold is $145,000 and the beginning and ending Inventory balances are $18,000 and $13,000, respectively, inventory purchases equal: A) $132,000 B) $150,000 C) $140,000 D) $145,000
- If the cost of goods sold is $148,800 and the beginning and ending inventory balances are $19,900 and $14,900, respectively, inventory purchases equal: A. $148,800 B. $133,900 C. $153,800 D. $143,800
- If the Cost of Goods Sold is $145,000 and the beginning and ending Inventory balances are $18,000 and $13,000, respectively, inventory purchases equal: A. $145,000. B. $140,000. C. $150,000. D. $132,000.
- Assume Emma Co. has the following purchases of inventory during its first month of operations. Number of Units Cost per Unit First Purchase 13 3.2 Second Purchase 42 3.1 Assuming Emma Co. sells 37 units at $10 each, what is the cost of goods sold if they
- Periodic Inventory Using FIFO, LIFO, and weighted Average Cost Methods The
- The LIFO inventory cost flow method may be applied to which of the following inventory systems? | | Periodic | Perpetual |a) | No | No |b) | No | Yes |c) | Yes | Yes |d) | Yes | No