Total fixed costs for Randolph Manufacturing are $754,000. Total costs, including both fixed and...
Question:
Total fixed costs for Randolph Manufacturing are $754,000.
Total costs, including both fixed and variable, are $1,000,000 if 150,000 units are produced.
Required:
The variable cost per unit is:
a.) $6.67/unit.
b.) $5.03/unit.
c.) $11.69/unit.
d.) $1.64/unit.
Fixed and Variable Costs:
Fixed costs are the costs which are fixed or same irrespective of the units of production or sales. On the other hand, Variable costs are the costs which are related to sales or production and increase or decreae with increase or decrease in units of production.
Answer and Explanation:
Become a Study.com member to unlock this answer! Create your account
View this answerSee full answer below.
Ask a question
Our experts can answer your tough homework and study questions.
Ask a question Ask a questionSearch Answers
Learn more about this topic:

from
Chapter 52 / Lesson 9Learn the unit price definition, see unit price examples, and explore overhead and production costs. See how total cost relates to unit price and how it is calculated.
Related to this Question
- Total fixed costs for Randolph Manufacturing are $754,000. Total costs, including both fixed and variable, are $5,000,000 if 160,000 units are produced. The variable cost per unit is (a) $26.54/unit. (b) $31.25/unit. (c) $4.71/unit. (d) $35.96/unit.
- In a factory, the total variable costs are $600 if 500 units are produced. If 400 units are produced, the total variable costs would be: a. $480 b. $600 c. $120 d. $333
- Total costs are $80,000 when 8,000 units are made. Of this amount, variable costs are $48,000. What are the total costs when 10,000 units are produced?
- Variable overhead costs $3.30 per unit Fixed overhead costs $62,000 Total overhead costs $166,800. Units produced 40,000 Total controllable cost variance?
- If variable manufacturing costs are $9 per unit and total fixed manufacturing costs are $626,400, what is the manufacturing cost per unit if a. 7,200 units are manufactured and the company uses the variable costing concept? b. 8,700 units are manufactur
- Total fixed costs for Taylor Incorporated are $270,000. Total costs, including both fixed and variable, are $500,000 if 130,000 units are produced. The variable cost per unit is A. $3.85/unit. B. $2.08/unit. C. $1.77/unit. D. $5.92/unit.
- Total costs are $210,000 when 15,000 units are produced; of this amount, variable costs are $68,000. What are the total costs when 21,000 units are produced? a. $237,200. b. $266,800. c. $294,000. d. None of these. e. Total costs cannot be calculated
- The following information is given: Production units 1,000 units Variable cost in total $7,000 Fixed cost in total $3,000 If 1,200 units are made, the total (total variable and total fixed costs together) cost will be $_____.
- If the sales price is $60 per unit, the variable cost is $10 per unit, total fixed costs are $60,000, and 12,000 units are produced, the breakeven in units is _____. A. 1,200 B. 1,000 C. 240 D. 200
- Total fixed costs for Green Planes Inc. are $120,000. Total costs, including both fixed and variable, are $600,000 if 150,000 units are produced. The total variable costs at a level of 220,000 units w
- Total fixed costs for Green Planes Inc are $130,000. Total costs, including both fixed and variable, are $600,000 if 150,000 units are produced. The total variable costs at a level of 220,000 units would be (a) $176,000 (b) $880,000 (c) 704,000 (d) $409,0
- Total fixed costs for Green Planes Inc. are $120,000. Total costs, including both fixed and variable, are $600,000 if 130,000 units are produced. The total variable costs at a level of 240,000 units would be: a) $885,600 b) $260,000 c) $1,107,692 d) $
- Total fixed costs for Diamond Enterprises are $800,000. Total costs, including both fixed and variable, are $890,000 if 120,000 units are produced. The fixed cost per unit at 200,000 units would be $4.00/unit. How do you get this answer?
- 34,000 Units 47,000 Units Variable costs $153,000 ? Fixed costs $25,000 ? Mixed costs $16,000 ? Total costs $194,000 $260,500 Total mixed costs at 47,000 units would be?
- Total fixed costs for Herman Enterprises are $211,065. Total costs, both fixed and variable, are $551,307 if 100,000 units are produced. What is the variable cost per unit?
- Total fixed costs for Herman Enterprises are $202,565. Total costs, both fixed and variable, are $556,448 if 100,000 units are produced. What is the variable cost per unit?
- If fixed costs are $1,000, variable cost per unit is $2.00 and budgeted units of output is 1,000 units, what is the budgeted production costs? a. $3,000 b. $4,000 c. $0 d. $2,000
- If fixed costs are $1,000, variable cost per unit is $2.00 and budgeted units of output is 1,000 unites, what is the budgeted production costs? a. $3,000 b. $4,000 c. $0 d. $2,000
- When 10,000 units are produced, variable costs are $6 per unit. Therefore, when 20,000 units are produced a. variable costs will total $120,000 b. variable costs will total $60,000 c. variable unit costs will increase to $12 per unit d. variable unit cost
- Fixed cost per unit is $9 when 20,000 units are produced and $6 when 30,000 units are produced. What is the total fixed cost when nothing is produced? a. $240,000 b. $360,000 c. $150,000 d. $180,0
- Fixed cost per unit is $7 when 25,000 units are produced and $5 when 35,000 units are produced. What is the total fixed cost when nothing is produced? a) $12 b) $130,000 c) $200,000 d) $175,000
- If 120,000 units are produced, total costs are $343,000. Total fixed costs for Blue Peace Inc. are $175,000. The variable cost per unit is a. $4.32/unit. b. $1.46/unit. c. $2.86/unit. d. $1.40/unit.
- The total fixed costs for Purple Figs Company are $52,000. Total costs, both fixed and variable, are $160,000 if 80,000 units are produced. The fixed cost per unit at 80,000 units would be: A. $1.35/unit. B. $0.65/unit. C. $2.00/unit. D. $2.65/unit.
- Total fixed costs for Purple Figs Company are $52,000. Total costs, both fixed and variable are $160,000 if 80,000 units are produced. The fixed cost per unit at 80,000 units would be: a. $1.35/unit b. $0.65/unit. c. $2.00/unit d. $2.65/ unit
- A manufacturing company produces 80,000 units of product A at a total cost of $2.4 million. Total fixed costs are $1.4 million. If the company increases production by 25% and uses a 19% markup, the price per unit will be: a. $31.54 b. $30.80 c. $51.80 d.
- Units Produced Total Revenue Total Costs 0 0 200 1 600 660 2 780 720 3 840 780 4 890 870 5 910 980 What is the marginal cost of the 5th unit? a. $100. b. $105. c. $110. d. $115.
- Sandford Company manufactures one product. Its variable manufacturing cost is $16 per unit and the total fixed manufacturing cost is $600,000. What would be the total cost per unit (including both fixed and variable costs), assuming that Sandford produces
- ABC Company's formula for its Total Costs is Total Fixed Costs plus Total Variable Costs. T = Total Costs, F = Total Fixed Costs, V = Total Variable Costs, v = Variable Cost per Unit of Production, and q = Quantity of Production Units. If the Variable Cos
- If the sales price is $20 per unit, the variable cost is $12 per unit, the total fixed costs are $12,000, and 15,000 units are produced, the contribution margin per unit is _____. A. $20 B. $12 C. $9 D. $8
- If the sales price is $20 per unit, the variable cost is $12 per unit, total fixed costs are $12,000, and 15,000 units are produced, the contribution margin per unit is: A. 20 B. 12 C. 8 D. None of the above
- When the total variable costs are deducted from total mixed costs, we obtain: A. variable cost per unit. B. mixed cost per unit. C. total high minus low costs. D. total fixed costs.
- Total fixed costs for Toys and Trinkets Inc are $88,000. Total costs, including both fixed and variable, are $155,000 if $268,000 units are produced. The total variable costs at a level of 275,000 units would be (a) $151,055 (b) $159,049 (c) $90,299 (d) $
- Total costs are 80,000 when 8,000 units are produced. Of this amount, variable costs are 48,000. What are total costs when 10,000 units are produced?
- Dude Company incurred the following costs while producing 550 units: DM, $15 per unit; DL, $29 per unit; variable MOH, $12 per unit; total fixed overhead costs, $9,900; variable selling and admin costs, $11 per unit; total fixed selling & admin costs, $6,
- Sandford Company manufactures one product. Its variable manufacturing cost is $16 per unit and the total fixed manufacturing cost is $600,000. Calculate the total cost per unit (including both fixed and variable costs), assuming that Sandford produces 20,
- The unit cost: a. is the total product costs divided by the number of units produced. b. includes period costs. c. is the total prime costs divided by the number of units produced. d. is the total conversion costs divided by the number of units produc
- Fezebel Company incurred fixed costs of $300,000. Total costs, both fixed and variable, are $450,000 when 50,000 units are produced. It sold 35,000 units during the year. Calculate the variable cost p
- A company manufactures a single product. The total cost of making 2,000 units is $30,000 and the total cost of making 3,000 units is $40,000 Within this range of activity (a) What is the total fixed cost? (b) What is the variable cost per unit? (c) Wha
- A company manufactures a single product. The total cost of making 2,000 units is $30,000 and the total cost of making 3,000 units is $40,000. Within this range of activity. a. What is the total fixed cost? b. What is the variable cost per unit? c. What is
- ABC Company's formula for its Total Costs is Total Fixed Costs plus Total Variable Costs. If T = Total Costs, F = Total Fixed Costs, V = Total Variable Costs, v = Variable Cost per Unit of Production, and q = Quantity of Production Units, which of the fol
- George Company has a relevant range of 150,000 units to 400,000 units. The company has total fixed costs of $525,000. Total fixed and variable costs are $612,500 at a production level of 175,000 units. The variable cost per unit at 300,000 units is: A. t
- At a breakeven point of 200 units, variable costs total $400, and fixed costs total $600. The 201^{st} unit sold will contribute __________ to profits. a. $1.00 b. $2.00 c. $3.00 d. $5.00
- A company's costs are shown below. It produces 15,498 units. What is the total average cost per unit? Total variable costs = $6,375 Total fixed costs = ? Variable cost per unit = ? Fixed cost per unit = $2.40
- (1) Complete the table: Number of Canoes Produced and Sold 465 615 765 Total Costs: Variable costs $66,495 Fixed costs 148,500 Total Costs $214,995 Cost per Unit: Variable cost per unit Fixed cost per
- In a factory, the fixed costs per unit are $45 when 400 units are produced. If 450 units are produced, the fixed costs per unit would be: a. $45.00 b. $40.00 c. $10.00 d.$50.63
- Fixed manufacturing costs are $60 per unit, and variable manufacturing costs are $150 per unit. Production was 453,000 units, while sales were 426,000 units. A. Determine whether variable costing income from operations is less than or greater than absorpt
- A manufacturing company produces 80,000 units of product A at a total cost of $2.4 million. Total fixed costs are $1.4 million. If the company increases production by 25% and uses a 40% markup the price per unit will be ...................................
- DuPont Company has a relevant range of 150,000 units to 400,000 units. The company has total fixed costs of $525,000. Total fixed and variable costs are $612,500 at a production level of 175,000 units. What is the variable cost per unit at 300,000 units?
- If the price of Product A is $30 per unit, unit variable cost is $8 and total fixed cost is $10,000, what is the contribution margin ratio? a. 2.75 b. 3.75 c. 0.45 d. 0.73
- A company's costs are shown below. What is total average cost per unit? 16570 units ; Total variable costs $6,375 ; Total fixed costs ? Variable cost per unit ? Fixed cost per unit $2.40 ; Total avera
- Company C has variable costs of $80 per unit, total fixed costs of $200,000, and a break-even volume of 5,000 units. If the sales price per unit is increased by $10, how many units must Company C sell to break even? A. 5,000 units B. 4,000 units C. 3,
- At current production volume, unit costs (total costs per unit) are $50/unit, which consists of $30 in variable costs per unit and $20 of fixed costs per unit. How much will our total costs change when we produce 10 additional units (assume that we are st
- George Company has a relevant range of 150,000 units to 400,000 units. The company has total fixed costs of $525,000. Total fixed and variable costs are $612,500 at a production level of 175,000 units
- Product X having a selling price of $50 can be produced by two processes A and B. Production capacities for process A and process B are 15,000 units and 10,000 units respectively. Variable cost per unit of $30 and total fixed cost of $80,000 are incurred
- The actual variable cost of goods sold for a product was $140 per unit, while the planned variable cost of goods sold was $136 per unit. The volume increased by 2,400 units to 14,000 actual total unit
- A manufacturing company produces and sells 40,000 units of a single product. Variable costs total $80,000 and fixed costs total $120,000. If unit is sold for $8, what markup percentage is the company using? a. 60% b. 160% c. 75% d. 133%
- Compute total cost if fixed cost is: $15,500 ; variable cost is 12.50 per unit ; out-put is 13,000 units.
- A company produces a single product. Variable production costs are $13.50 per unit and variable selling and administrative expenses are $4.50 per unit. Fixed manufacturing overhead totals $51,000, and fixed and administrative expenses total $55,000. Assum
- The selling price is $150 per unit. Variable cost is $90 per unit. Total fixed cost is $600,000. (A) What is the break-even point? (B) What is the selling price if breakeven point is 12,000 units?
- Firm X is producing 1000 units, selling them at $15 each. Variable costs are $3 per unit and the firm is making an accounting profit of $3000. What are the firm's total costs?
- Production costs per unit total $14, which consists of $12.90 in variable production costs and $1.10 production costs (based on the 20,000 units produced). 60% of total selling and administrative expe
- Sales and costs for X Company in 2018 were as follows: Total Per unit Sales $145,140 $17.70 Variable manufacturing costs $64,288 $7.84 Variable selling costs $19,844 $2.42 Fixed manufacturing costs $8,610 $1.05 Fixed selling costs $3,772 $0.46 X Company
- Karl's Kookies has total costs of $5,000 when 2,000 units are produced and total costs of $11,000 when 5,000 units are produced. What is the variable cost per unit?
- Varnar Manufacturing produces a single product. Variable production costs are $12 per unit and variable selling and administrative expenses are $3 per unit. Fixed manufacturing overhead totals $36,000
- Compute total cost if fixed cost is $15,000, variable cost is 12.50 per unit, and out pull is 13,000 units.
- A company has $6.70 per unit in variable costs and $4.80 per unit in fixed costs at a volume of 50,000 units. If the company marks up total cost by 0.50, what price should be charged if 61,000 units are expected to be sold?
- A company has $7.00 per unit in variable costs and $3.30 per unit in fixed costs at a volume of 50,000 units. If the company marks up total cost by 0.40, what price should be charged if 55,000 units are expected to be sold?
- A company has $6.20 per unit in variable costs and $4.20 per unit in fixed costs at a volume of 50,000 units. If the company marks up total cost by 0.45, what price should be charged if 61,000 units are expected to be sold?
- A company has $6.20 per unit in variable costs and $3.40 per unit in fixed costs at a volume of 50,000 units. If the company marks up the total cost by 0.59, what price should be charged if 66,000 units are expected to be sold?
- A company has $7.80 per unit in variable costs and $3.30 per unit in fixed costs at a volume of 50,000 units. If the company marks up total cost by 0.47, what price should be charged if 60,000 units
- The manufacturing cost per unit for absorption costing is: a. usually, but not always, higher than manufacturing cost per unit for variable costing. b. always lower than manufacturing cost per unit f
- A company's break-even point is 12,200 units. Each unit generates variable costs of $2.20 and is sold for $4.90. What are the total fixed costs? a. $24,400 b. $26,840 c. $59,780 d. $32,940
- Within the relevant range of 50,000 to 400,000 units, the fixed costs are $150,000 and the variable costs are $1 per unit. What will the total costs be at an activity level of 275,000 units?
- If total fixed costs are $900,000 and variable costs as a percentage of unit selling price are 40%, then the break-even point in dollars is: a. $1,500,000. b. $360,000. c. $2,250,000. d. not determinable with the information given.
- A company produces a single product. Variable production costs are $13.3 per unit and variable selling and administrative expenses are $4.3 per unit. Fixed manufacturing overhead totals $49,000 and fixed selling and administration expenses total $53,000.
- A company produces a single product. Variable production costs $12.8 per unit Variable selling and administrative expenses $3.8 per unit Fixed manufacturing overhead totals $44,000 Fixed selling and administration expenses total $48,000 Assuming a beginni
- Pierce Company's break-even point is 16,000 units. Its product sells for $26 and has a $12 variable cost per unit. What is the company's total fixed cost amount?
- A company manufactures a product and sells it for $120 per unit. The total fixed costs of manufacturing and selling the product are expected to be $155,250, and the variable costs are expected to be $75 per unit. What is the company's break-even point in:
- A company had the following unit costs when 9,000 units were produced. Under Absorption Costing, what is the total production cost per unit if 25,000 units had been produced?
- Fixed expenses total $28,678, the break-even sales in dollars is $92,512, and the selling price per unit is $98. Calculate the variable expense per unit.
- If the sales price is $150 per unit, the variable cost is $90 per unit, and the total fixed costs are $24,000, the contribution margin ratio is _____. A. 80% B. 60% C. 40% D. 20%
- Calculate the total estimated cost for a company that produces 5,000 units of a product with the following cost behavior information: Fixed costs are $20,000 Variable cost per unit is $3 per unit produced.
- A company has variable costs of $22.50, total fixed costs of $21,700,000 and plans to sell its product for $38.00. In 2015 it sold 2,200,000 units of product. Required: a) breakeven in units and dol
- A company has $7.20 per unit in variable costs and $3.90 per unit in fixed costs at a volume of 50,000 units. If the company marks up total cost by 0.42, what price should be charged if 69,000 units are expected to be sold?
- A company has $6.10 per unit in variable costs and $4.10 per unit in fixed costs at a volume of 50,000 units. If the company marks up total cost by 0.30, what price should be charged if 60,000 units are expected to be sold?
- A company has $7.70 per unit in variable costs and $4.10 per unit in fixed costs at a volume of 50,000 units. If the company makes up total cost by 0.42, what price should be charged if 64,000 units are expected to be sold?
- Boyko, Inc. has fixed costs of $350,000. Total costs, both fixed and variable, are $450,000 when 37,000 units are produced. Calculate the total costs if the volume increases to 53,000 units. A. $800,000 B. $493,100 C. $100,000 D. $450,000
- If the selling price per unit is $75, total fixed expenses are $90,000, and the breakeven sales in dollars is $360,000, what will the variable expense per unit be? A) $56.25 B) $225.00 C) $18.75 D) $93.75
- A company has $7.00 per unit in variable costs and $4.10 per unit in fixed costs at a volume of 50,000 units. If the company markes up total cost by 0.57, what price should be charged if 67,000 units
- 1.) A company produces a single product. Variable production costs are $13.4 per unit and variable selling and administrative expenses are $4.4 per unit. Fixed manufacturing overhead totals $50,000 an
- A company produces a single product. Variable production costs are $13.5 per unit and variable selling and administrative expenses are $4.5 per unit. Fixed manufacturing overhead totals $51,000 and fi
- A company produces a single product. Variable production costs are $13.8 per unit and variable selling and administrative expenses are $4.8 per unit. Fixed manufacturing overhead totals $54,000 and fi
- Last year, Silver Company's total variable production costs were $7,500, and its total fixed manufacturing overhead costs were $4,500. The company produced 3,000 units during the year and sold 2,400 u
- Determine the total costs and the costs amount per unit for the production and sale of 38,400 units of Product G.
- Breakeven analysis assumes that over the relevant range: a. Unit revenues are nonlinear. b. Unit variable costs are unchanged. c. Total costs are unchanged. d. Total fixed costs are nonlinear.
- Willis Company had an operating profit of $75,000 using variable costing and an operating profit of $57,000 using absorption costing. Variable production costs were $15 per unit. Total fixed manufacturing overhead was $120,000 and 10,000 units were produ
- A firm expects to sell 25,200 units of its product at $11.20 per unit and to incur variable costs per unit of $6.20. Total fixed costs are $72,000. The total contribution margin is: (blank).
- A firm expects to sell 24,500 units of its product at $10.50 per unit and to incur variable costs per unit of $5.50. Total fixed costs are $65,000. The total contribution margin is: A) $57,500. B) $65,000. C) $122,500. D) $134,750. E) $199,750.
- Pritchard Company manufactures a product that has a variable cost of $30 per unit. Fixed costs total $1,500,000, allocated on the basis of the number of units produced. Selling price is computed by adding a 20% markup to full cost. How much should the sel
- a. A company estimates that its total cost to acquire materials, set up machines, and produce products is $25 per unit produced in 2014. In 2014, there were 50,000 units produced and variable costs per unit produced totaled $15. In 2015, the company expec