Three years ago, Marissa Moore started a business that creates and delivers holiday and birthday...
Question:
Three years ago, Marissa Moore started a business that creates and delivers holiday and birthday gift baskets to students at the local university. Marissa sells the baskets for $28 each, and her variable costs are $18 per basket. She incurs $12,500 in fixed costs each year.
How many baskets will Marissa have to sell this year if she wants to earn $29,300 in operating income?
Cost-Volume-Profit (CVP) Analysis:
The cost-volume-profit (CVP) analysis is used to figure out the costs incurred and profit earned at different levels of sales volume. Metrics like contribution margin per unit and contribution margin ratio are handy to compute the sales figure in units and dollars.
Answer and Explanation: 1
Become a Study.com member to unlock this answer! Create your account
View this answerThe calculated number of baskets required to be sold by Marissa to earn $29,300 in operating income is 4,180.
The contribution margin per unit is...
See full answer below.
Ask a question
Our experts can answer your tough homework and study questions.
Ask a question Ask a questionSearch Answers
Learn more about this topic:

from
Chapter 3 / Lesson 3Cost-volume profit analysis identifies the ideal production and pricing standards to reach company goals by comparing the cost to sales volume. Learn the formula for this analysis and the inclusion of contribution margin ratios in decision-making.
Related to this Question
- Three years ago, Marissa Moore started a business that creates and delivers holiday and birthday gift baskets to students at the local university. Marissa sells the baskets for $29 each, and her variable costs are $19 per basket. She incurs $12,100 in fix
- Three years ago, Marissa Moore started a business that creates and delivers holiday and birthday gift baskets to students at the local university. Marissa sells the baskets for $27 each, and her varia
- Rachel Rey recently opened her own basket weaving studio. She sells finished baskets in addition to the raw materials needed by customers to weave baskets of their own. Rachel has put together a varie
- Alicia Hatcher operates a kiosk on the beach selling children's swimwear. All swimsuits are sold as single units (no mix and match colors, etc.) The fixed costs of her cart, rental fees on the boardwa
- Three years ago, Barbara donates a painting that cost $7,000, to a university for display in the president's office. The fair market value of the painting on the date of the gift is $14,000. If Barbara had sold the painting, the difference between the sal
- Angie's Bake Shop makes birthday chocolate chip cookies that cost $2 each. Angie expects that 10% of the cookies will crack and be discarded. Angie wants a 60% markup on cost and produces 100 cookies.
- While she was a college student, Juliet worked in a bookstore located near campus. She thinks a bookstore located on the other side of campus would be successful. She incurs expenses of $18,000 (accou
- 1a.) To create _____ utility for her customers, Martha decides to open the Coffee Collective close to the college campus. a. form b. place c. time d. possession e. directive 1b.) The Coffee Collec
- Sally's Optimist Club promotes optimism to the youth in Virginia. If the club has a degree of operating leverage of 3.0 and the sales increase by 25%, then : A. total variable costs will increase by
- Webb Co. acquired 100% of Rand Inc. on January 5, 20011. During 2011, Webb sold goods to Rand for $2,400,000 that cost Webb $1,800,000. Rand still owned 40% of the goods at the end of the year. Cost of goods sold was $10,800,000 for Webb and $6,400,000 fo
- Webb Co. acquired 100% of Rand Inc. on January 5, 2018. During 2018, Webb sold goods to Rand for $2,400,000 that cost Webb $1,800,000. Rand still owned 40% of the goods at the end of the year. Cost of goods sold was $10,800,000 for Webb and $6,400,000 for
- Lori Cook produces "Final Exam Care Packages" for resale by her sorority. She is currently working a total of 5 hours per day to produce 100 care packages. a) What is Lori's productivity? b) Lori thinks that by redesigning the package, she can increase
- Angie's Bake Shop makes birthday chocolate chip cookies that cost $2 each. Angie expects that 10% of the cookies will crack and be discarded. Angie wants a 60% markup on cost and produces 100 cookies. Assume that Angie can sell the cracked cookies for $1.
- Student Betty says that physical distribution includes both transportation and storage. Student Bob says that exchange includes both buying and selling. Which student is correct? A. Bob only B. Neither C. Both D. Betty only
- Emily purchased a building to store inventory for her business. The purchase price was $565,000. Emily also paid legal fees of $745 to acquire the building. In March, Emily incurred $2,000 to repair minor leaks in the roof (from storm damage earlier in th
- Margaret sells hand knit scarves at a flea market. Each scarf sells for $30. Margaret pays $40 to rent a vending space for one day. The variable costs are $20 per scarf. How many scarves should she sell each day in order to break even? A. 30 scarves B.
- Margaret sells hand-knit scarves at a flea market. Each scarf sells for $25. Margaret pays $30 to rent a vending space for one day. The variable costs are $15 per scarf. How many scarves should she sell each day in order to break even?
- Aunt Cecilia's Gift Shop has decided to price the candles it sells at cost plus 80%. One type of carved pillar candle costs $4, and scented votive candles cost $0.70 easy. Required: 1. What price wil
- Pine Street Inc. makes unfinished bookcases that it sells for $62. Production costs are $36 variable and $10 fixed. Because it has unused capacity, Pine Street is considering finishing the bookcases and selling them for $70. Variable finishing costs are e
- Pine Street Inc, makes unfinished bookcases that it sells for $58. Production costs are $38 variable and $10 fixed. Because it has unused capacity, Pine Street is considering finishing the bookcases and selling them for $74. Variable finishing costs are e
- Hayley buys a coffee shop where she can hang out in the winter when she is not touring with her band. The coffee shop costs $2 million, has an annual revenue of $1.3 million, and only costs $500,000 per year to operate. What is the net present value and
- Kristin Company sells 400 units of its products for $20 each to Logan Inc. for cash. Kristin allows Logan to return any unused product within 30 days and receive a full refund. The cost of each produc
- Kristin Company sells 320 units of its products for $22 each to Logan Inc. for cash. Kristin allows Logan to return any unused product within 30 days and receive a full refund. The cost of each produc
- Aldis received $7,200 from his grandmother as his eighth-grade graduation gift. The money is invested at 8% compounded annually, and Aldis plans on leaving the money there for 4 years until he is ready to begin college. How much money will Aldis have when
- 1. Anna Garden recently opened her own basketweaving studio. She sells finished baskets in addition to the raw materials needed by customers to weave baskets of their own. Anna has put together a vari
- Steffan bakery makes and sells gourmet muffins. The fixed weekly expense of the bakery is $1,500 and the variable cost per muffin is $0.25. What is the average cost per muffin if the bakery sells 2,000 or 2,500 muffins per week?
- Rachel's Beach Shoppe charges tourists to use their credit cards to purchase merchandise at the vacation store. On Monday, Rachel sold $2,500 in merchandise to tourists that used their credit cards to purchase beachwear at the store. The bank charges Rach
- You are a recent Berkeley College graduate and you are working in the accounting department of Macy's. Next week, you are required to attend an inventory meeting for the store located in the Paramus P
- Abigail Corporation produces a custom mountain bike that sells for $800. During its first year of operations, Abigail produced 1,000 bikes and sold 900 bikes. The costs of production for each bike are: |Direct materials| $100 |Direct labor| $50 |Variabl
- Clara is the owner of "Aunt Clara's Costume Shop", where she creates and sells specialty animal costumes. She hires three people to decorate her shop and create window displays for the holiday season.
- Anna Garden recently opened her own basketweaving studio. She sells finished baskets in addition to the raw materials needed by customers to weave baskets of their own. Anna has put together a variety
- Gaudy Gift Gallery Corporation (owned 100 percent by Barbara) operates a gift shop. Barbara employs her daughter, Jenny, after school and on weekends. Other employees with similar responsibilities are paid $7 per hour while Jenny is paid $15 per hour. Jen
- Pine Street Inc. makes unfinished bookcases that it sells for $59.19. Production costs are $38.02 variable and $9.94 fixed. Because it has unused capacity, Pine Street is considering finishing the bookcases and selling them for $73.30. Variable finishing
- Pine Street Inc. makes unfinished bookcases that it sells for $59.11. Production costs are $37.51 variable and $9.71 fixed. Because it has unused capacity, Pine Street is considering finishing the bookcases and selling them for $74.62. Variable finishing
- Emily, aged 26, is pursuing a master's degree at a local college. In Sept. 2018, she received a $22,000 scholarship. Her tuition in the fall semester of 2018 was $18,000, and she spent $1,200 on books, and $4,500 on room and board. During the spring semes
- Jessica Porter works in both the jewelry department and the hosiery department of a retail store. Porter assists customers in both departments and arranges and stocks merchandise in both departments. The store allocates Porter's $27,100 annual wages betwe
- Jackie's Snacks sells fudge, caramels, and popcorn. It sold 12,000 boxes last year. Popcorn outsold fudge by a margin of 2 to 1. Sales of caramels were the same as sales of popcorn. Fixed costs for Ja
- Cindy opens a retail store. Her sales during the year are $550,000, of which $60,000 has not been collected at year end. Her purchases are $320,000. She still owes $45,000 to her Suppliers, and at yea
- Mary Givens and Peggy Moser are partners engaged in operating The G&M Doll Shop, which has employed the following persons since the beginning of the year: T. Binn (general office worker) $3,100 per month W. Ashworth (saleswoman) $30,000 per year K. Bitne
- Anna Garden recently opened her own basket weaving studio. She sells finished baskets in addition to the raw materials needed by customers to weave baskets of their own. Anna has put together a variet
- Pine Street Inc. makes unfinished bookcases that it sells for $58.31. Production costs are $37.53 variable and $10.13 fixed. Because it has unused capacity, Pine Street is considering finishing the bo
- Pine Street Inc. makes unfinished bookcases that it sells for $59.30. Production costs are $37.21 variable and $10.22 fixed. Because it has unused capacity, Pine Street is considering finishing the bo
- Agnes operated a Christmas Shop in Atlantic City, NJ. She makes a weekend trip to Vero Beach, FL, for the purpose of determining the feasibility of opening another shop. Her travel expenses are $2,000
- The Cushing High School Parent-Teacher Organization ordered 200 gift baskets from Orchard Fresh to be given to high school teachers and support staff as a thank you for a successful school year. These gift baskets must be ready by May 31 and were not incl
- John and Sally Claussen are contemplating the purchase of a hardware store from John Duggan. The Claussens anticipate that the store will generate cash flows of $85,000 per year for 20 years. At the e
- Annah Garden recently opened her own basketweaving studio. She sells finished baskets in addition to the raw materials needed by customers to weave baskets of their own. Anna has put together a variet
- Kathy's Blooms purchased a delivery van for $20,000. The company was given a $2,000 cash discount by the dealer and paid $1,000 sales tax. Annual insurance on the van is $500. As a result of the purchase, by how much will Kathy's Blooms increase its van a
- Gina Matheson owns and operates a successful florist shop in Bloomington, Indiana. Two years ago, Gina purchased a refrigerated display case for $20,000 expecting to use it for 10 years. Unfortunately, Gina's assistant recently and accidentally left the c
- During the spring semester, an enterprising junior decided to operate a Larry's Lemonade stand at the beach rather than work at his normal summer job. This franchise offers a single product that is available in a single size. The variable cost per cup is
- Linda sells 1,250 Lemon, 1,000 Blueberry, and 1,500 Strawberry pies each month. Lemon pies sell for $1.29, Blueberry pies sell for $1.49 each, and Strawberry pies sell for $1.69. Linda spends $150 dollars a month on a truck banner to advertise her pies. E
- Stan and Susan, calendar year taxpayers, are starting a new business to manufacture and sell digital circuits. They intend to incorporate the business with $600,000 of their own capital and $2 mil
- Kelly catering company was recently faced with a make or buy decision for cakes the company sells to its customers. Kelly was quoted a purchase price that was significantly below its avoidable cost to
- Gruden Company produces golf discs which it normally sells to retailers for $7.24 each. The cost of manufacturing 22,600 golf discs is: Materials $11,978 Labor 34,804 Variable overhead 23,730 Fixed o
- Gruden Company produces golf discs which it normally sells to retailers for $7 each. The cost of manufacturing 19,100 golf discs is Materials $9,550 Labor 20,414 Variable Overhead 20,437 Fixed overhe
- Gruden Company produces golf discs which it normally sells to retailers for $7.06 each. The cost of manufacturing 19,900 golf discs is : Materials $10,149 Labor 30,845 Variable overhead 20,099 Fixed
- Gruden Company produces golf discs which it normally sells to retailers for $7 each. The cost of manufacturing 18,600 golf discs is: Materials $ 8,556 Labor 29,016 Variable overhead 19,530 Fixed over
- Gruden Company produces golf discs which it normally sells to retailers for $7 each. The cost of manufacturing 17,000 golf discs is: Materials 9,180 Labor 24,990 Variable overhead 17,850 Fixed overhe
- Teri Hall has recently opened Sheer Elegance, Inc., a store specializing in fashionable stockings. Ms. Hall has just completed a course in managerial accounting, and she believes that she can apply ce
- Ball-Mart sells thousands of different products. Last year, sales were $10,000,000, and profit was $1,000,000. Management has determined that Ball-Mart's fixed costs are $3,000,000. What is Ball-Mart'
- Cybil Baunt just inherited a 1958 Chevy Impala from her late Aunt Joop. Aunt Joop purchased the car 40 years ago for $6,000. Cybil is either going to sell the car for $8,000 or have it restored and sell it for $22,000. The restoration will cost $6,000. Cy
- Rachel Cake Factory normally sells their specialty cake for $22. An offer to buy 100 cakes for $19 per cake was made by an organization hosting a national event in the city. The variable cost per cake is $11. A special decoration per cake will add another
- Janis Ford, a business major, is working on a case problem for one of her classes. In this case problem, the company needs to raise cash to market a new product it developed. Mark Gordon, an engineering major, takes one look at the company's balance sheet
- Gruden Company produces golf discs which it normally sells to retailers for $7.14 each. The cost of manufacturing 19,500 golf discs is: Materials$10,530 Labor27,945 Variable overhead 19,305 Fixed over
- Gruden Company produces Golf discs, which it normally sells to retailers for $7 each. The cost of manufacturing 20,000 golf discs is: Materials 10,000 Labour 30,000 Variable overhead 20,000 Fixed ove
- Sunland Monograms sells stadium blankets that have been monogrammed with high school and university emblems. The blankets retail for $46 throughout the country to loyal alumni of over 3,000 schools. Sunland's variable costs are 43% of sales, fixed costs a
- Munn Bicycle Company manufactures bicycles specifically for college campuses. The bicycles sell for 100 dollars and are very sturdy, with built-in saddlebags on the rear designed to carry backpacks. S
- During 2017, Linda has a $12,000 net loss from her beauty salon. Her spouse, Bart, earns $23,000 as a tennis professional. During 2017, Bart purchases $215,000 of Section 179 equipment for his business. What is the maximum amount of Linda and Bart's Secti
- Campus Stop is considering a contract to sell merchandise to a campus organization for $11,000. This merchandise will cost Campus Stop $10,300. What would be the increase or decrease to Campus Stop's
- Madison Company has over allocated manufacturing overhead MOH of $45,000 for the year ended December 31, 2002, Before disposing of the over allocated MOH, selected year end balances from Madison's gen
- Jani Subramanian, owner of Jani's Flowers and Gifts, produces gift baskets for various special occasions. Each gift basket includes fruit or assorted small gifts (e.g., a coffee mug, deck of cards, no
- Manuel and Rita sells their home in Minneapolis for $495,000 incurring selling expenses of $25,000. They had purchased the residence for $85,000 and made capital improvements totaling $20,000 during the 20 years they lived there. They buy a new residence
- Gruden Company produces golf discs which it normally sells to retailers for $7.04 each. The cost of manufacturing 21,900 golf discs is: Materials$10,512 Labor33,945 Variable overhead22,338 Fixed overh
- Gruden Company produces golf discs, which it normally sells to retailers for $12 each. The cost of manufacturing 23,600 golf discs is: Materials $10,620 Labor 29,500 Variable overhead 20,532 Fixed overhead 39,000 Total $99,652 Gruden also incurs a 10% sal
- John and Sally Claussen are contemplating the purchase of a hardware store from John Duggan. The Claussens anticipate that the store will generate cash flows of $78,000 per year for 20 years. At the e
- Kate Corporation operates a store that sells uniforms. The following are the transactions that occurred during the first quarter of operations- Jan. 1 to Mar. 31, 2014. Jan. 1 Kate issues 20,000 shar
- Jaria Stevens works in both the jewelry department and the hosiery department of a retail store. Stevens assists customers in both departments and arranges and stocks merchandise in both departments. The store allocates Stevens' $35,000 annual wages betwe
- Pine Street Inc. makes unfinished bookcases that it sells for $58.51. Production costs are $37.56 variable and $9.67 fixed. Because it has unused capacity, Pine Street is considering finishing the boo
- Pine Street Inc. makes unfinished bookcases that it sells for $58.57. Production costs are $38.03 variable and $9.98 fixed. Because it has unused capacity, Pine Street is considering finishing the boo
- Pine Street Inc. makes unfinished bookcases that it sells for $59.37. Production costs are $37.59 variable and $9.54 fixed. Because it has unused capacity, Pine Street is considering finishing the boo
- Pine Street Inc. makes unfinished bookcases that it sells for $59.49. Production costs are $38.01 variable and $9.57 fixed. Because it has unused capacity, Pine Street is considering finishing the boo
- Pine Street Inc. makes unfinished bookcases that it sells for $59.11. Production costs are $37.96 variable and $9.61 fixed. Because it has unused capacity, Pine Street is considering finishing the boo
- Yogi Company manufactures luggage sets. Yogi sells its luggage sets to department stores. Yogi expects to sell 1,650 luggage sets for $320 each in January and 2,050 luggage sets for $320 each in February. All sales are cash only. Prepare the sales budget
- Carla's Bakery is a relatively small company that makes pies, cakes, and cookies sold in supermarkets. Sales employees' bonuses are determined based on meeting or exceeding the budget. For the coming year, sales employees have set a budget target of 3 per
- Gruden Company produces golf discs which it normally sells to retailers for $7.21 each. The cost of manufacturing 21,900 golf discs is: Materials $11,607 Labor 30,879 Variable overhead 21,024 Fixed overhead 42,705 Total $106,215 Gruden also incurs 6% sale
- The Eagles sells stadium blankets that have been monogrammed with high school and university emblems. The blankets retail for $50 throughout the country to loyal alumni of over 2,100 schools. Their variable costs are 41% of sales; fixed costs are $118,000
- Danny Company makes and sells stuffed animals. One product, Panda Bear, sells for $28 per bear. Panda Bears incur fixed costs of $100,000 per month and a variable cost of $12 per bear. How many Panda Bears must be produced and sold each month to break eve
- Gruden Company produces golf discs which it normally sells to retailers for $7 each. The cost of manufacturing 20,100 golf discs is: Materials $10,653 Labor $29,346 Variable overhead $20,100 Fixed ov
- Miller Toy Company manufactures a plastic swimming pool at its Westwood Plant. The plant has been experiencing problems as shown by its June contribution format income statement below:Janet Dunn, who
- Teri Hall recently opened Sheer Elegance Inc., a store specializing in fashionable stockings. Hall has just completed a course in managerial accounting, and she believes that she can a
- After a year of drinking 'old coffee' a group of KU students have decided to determine just how much it cost the Anschutz Coffee Co to make 'fresh' coffee. (And therefore, decided if they can afford t
- Gruden Company produces golf discs which it normally sells to retailers for $7.02 each. The cost of manufacturing 16,400 golf discs is: Materials $8,528 Labor 25,092 Variable overhead 16,564 Fixed ove
- Gruden Company produces golf discs which it normally sells to retailers for $7.19 each. The cost of manufacturing 23,400 golf discs is: Materials $12,402 Labor 34,398 Variable overhead 22,698 Fixed o
- Gruden Company produces golf discs which it normally sells to retailers for $7.07 each. The cost of manufacturing 24,500 golf discs is: Materials $13,475 Labor 36,015 Variable overhead 24,500 Fixed o
- Gruden Company produces golf discs which it normally sells to retailers for $6.87 each. The cost of manufacturing 18,500 golf discs is: Materials $9,250, Labor 28,305, Variable overhead 18,500, Fixed
- Gruden Company produces golf discs which it normally sells to retailers for $7 each. The cost of manufacturing 23,600 golf discs is: Materials $12,036 Labor 35,400 Variable overhead 23,128 Fixed o
- Gruden Company produces golf discs which it normally sells to retailers for $7 each. The cost of manufacturing 15,400 golf discs is: Materials $8,162 Labor 22,792 Variable overhead 16,632 Fixed ove
- Gruden Company produces golf discs which it normally sells to retailers for $7 each. The cost of manufacturing 17,800 golf discs is: Materials $8,366 Labor 25,988 Variable overhead 17,266 Fixed overhead 35,600 Total $87,220 Gruden also incurs a 7% sales c
- John and Sally Claussen are considering the purchase of a hardware store from John Duggan. The Claussens anticipate that the store will generate cash flows of $89,000 per year for 20 years. At the end of 20 years, they intend to sell the store for an esti
- Lululemon makes two types of yoga mats. Data for the company's activities during a typical month are as follows: Lululemon's fixed costs are $352,500. Lululemon is thinking about introducing a new ma
- Jill resigns her job, at which she was earning $50,000 per year and uses $100,000 in savings to start a business, on which she was earning 5% per year, to start a business. In the first year, she earn