Theodora Patel makes stuffed teddy bears. Recent information for her business follows: Selling...
Question:
Theodora Patel makes stuffed teddy bears. Recent information for her business follows:
Selling price per bear $25.00
Total fixed cost per month 1,500.00
Variable cost per bear 15.00
1. If she sells 275 bears next month, determine the margin of safety in number of units, sales dollars, and percentage of sales. (Round your answers to 1 decimal place. Omit the "$" & "%" signs in your response.)
Margin of Safety:
The term, margin of safety, is defined as the difference between the actual sales and break even sales. It indicates the level of sales before the business reaches its break even sales. The company must therefore monitor the level of margin of safety to avoid incurring losses.
Answer and Explanation: 1
Become a Study.com member to unlock this answer! Create your account
View this answerTo determine the margin of safety, we must first determine the break even sales.
Break even sales in units = Fixed cost/ (Selling price per bear -...
See full answer below.
Ask a question
Our experts can answer your tough homework and study questions.
Ask a question Ask a questionSearch Answers
Learn more about this topic:

from
Chapter 2 / Lesson 10Learn about the margin of safety. Understand what the margin of safety is, identify the margin of safety formula, and learn how to calculate the margin of safety.
Related to this Question
- Theodora Patel makes stuffed teddy bears. Recent information for her business follows: |Selling price per bear|$25.00 |Total fixed cost per month|1,500.00 |Variable cost per bear|15.00 She sells 350 bears this month. Suppose sales increase by 20% nex
- Heather Hudson makes stuffed teddy bears. Recent information for her business follows: |Selling price per bear|$35.00 |Total fixed cost per month|1,500.00 |Variable cost per bear|24.00 If Heather wan
- Danny Company makes and sells stuffed animals. One product, Panda Bear, sells for $28 per bear. Panda Bears incur fixed costs of $100,000 per month and a variable cost of $12 per bear. How many Panda Bears must be produced and sold each month to break eve
- 1. Gund Manufacturing produces Teddy Bears and sells them for $6.50 each. A foreign retailer has offered to purchase 25,000 Teddy Bears for $4.00 per Teddy. The current average manufacturing cost per
- 1. O'Brien Enterprises produces giant stuffed bears. Each bear consists of $12 of variable costs and $9 of fixed costs and sells for $45. A wholesaler offers to buy 8,000 bears for $14 each, of which
- Safari USA, Inc. sells three types of stuffed animals, elephants, dogs, and bears. The following information is available: Elephants Dogs Bears Total Sales Volume 40,000 20,000 80,000 Selling Price $14 $20 $30 Variable cost per unit 8 10 25 Total fixed co
- China Trade, Inc. manufactures custom made stuffed animals. Last month the company produced 500 stuffed pandas for the local zoo to sell at a fund-raising event. Using job order costing, determine th
- A toy company imports toy koalas. Transactions for the year were as follows: 16,000 koalas were imported at a cost of $30 each; 12,000 kolas were sold for $50 each. Cash was collected on 7,000 of the koalas sold. What was the reported profit for the year?
- Teddy Bear Daycare provides day-care for children from Mondays to Fridays. Its monthly variable costs per child are:
- Sarah's T-shirt business makes and sells tie dyed and embroidered T-Shirts. Sales information for the last year is shown below. During the year, Sarah's fixed manufacturing costs were $40,000 and fixed Selling and Administrative costs were $50,000. | |Ti
- A buyer for a toy store plans to purchase 350 stuffed animals for an anniversary sale. He plans to retail the stuffed animals for $15 each. He has already ordered 114 animals at $8 each. What is the most he can pay for each remaining animal if he is to ac
- The Kiddo Company manufactures and ships children's stuffed animals across the nation. The following are profit statements for the company's two lines of business: || ||Stock Stuffed Animals ||Custom Stuffed Animals |Sales |$7,500,00 |$5,000,000 |Less dir
- Dalton Quilting Company makes blankets that it markets through a variety of department stores. It makes the blankets in batches of 1,000 units. Dalton made 20,000 blankets during the prior accounting period. The cost of producing the blankets is summarize
- Sanders Bears produces stuffed animals. Sanders is in the process of implementing a cost forecasting system using the high-low method. The variable cost per animal is $2 and the high and low costs used were $80,000 for 120,000 animals and $40,000 for 100,
- Dreamland Company produces pillows. Each pillow has a variable cost of $8 and fixed costs are $78,000 per month. Each pillow sells for $17. If the company produces and sells 65,000 pillows in February, net income for the month will be ____. a. $585,000 b.
- This year, Barney and Betty sold their home (sales price $870,000; cost $236,000). All closing costs were paid by the buyer. Barney and Betty owned and lived in their home for 18 months. Assuming no unusual or hardship circumstances apply, how much of the
- This year, Barney and Betty sold their home (sales price $570,000; cost $156,000). All closing costs were paid by the buyer. Barney and Betty owned and lived in their home for 18 months. Assuming no unusual or hardship circumstances apply, how much of the
- Misu Sheet, the owner of the Bedspread Shop, knows his customers will pay no more than $120 for a comforter. Misu wants a 30% markup on cost instead of on selling price. What is Misu's cost? Misu's C
- Following is relevant information for Snowdon Sandwich Shop, a small business that serves sandwiches Total fixed cost per month $1,040.00 ; Variable cost per sandwich 1.20 ; Sales price per sandwich 5
- Wanting to finalize a sale before year-end, on December 29, WR Outfitters sold to Bob a warehouse and the land for $189,000. The appraised fair market value of the warehouse was $126,000, and the appr
- Wanting to finalize a sale before year-end, on December 29, WR Outfitters sold to Bob a warehouse and the land for $140,000. The appraised fair market value of the warehouse was $100,750, and the appraised value of the land was $155,250. (Do not round int
- Wanting to finalize a sale before year-end, on December 29, WR Outfitters sold to Bob a warehouse and the land for $201,000. The appraised fair market value of the warehouse was $112,250, and the appr
- Following is relevant information for Snowdon Sandwich Shop, a small business that serves sandwiches: Total fixed cost per month $1,160.00 Venable cost per sandwich 1.50 Sales price per sandwich 5.50 During the month of June, Snowdon sold 560 sandwiches.
- Jonas Lumber Company owns a 7,000-acre tract of timber purchased in 2003 at a cost of $1,300 per acre. At the time of purchase, the land was estimated to have a value of $300 per acre without the timber. Jonas Lumber Company has not logged this tract sinc
- Claremont Company specializes in selling refurbished copiers. During the month, the company sold 180 copiers for total sales of $540,000. The budget for the month was to sell 175 copiers at an average price of $3,200. The sales price variance for the mont
- John Boy Lumber cuts logs to create 2 immediate joint products, lumber, and sawdust. Unfinished lumber can be sold as-is for $140 or processed further at a sales price of $270. Sawdust can be sold as-is for $40 or processed further for a sales price of $5
- Wanting to finalize a sale before year-end, on December 29, WR Outfitters sold to Bob a warehouse and the land for $171,000. The appraised fair market value of the warehouse was $124,500, and the appraised value of the land was $139,500. (Do not roundinte
- Forda Lumber Company owns a 7,000-acre tract of timber purchased in 2007 at a cost of $1,300 per acre. At the time of purchase, the land was estimated to have a value of $300 per acre without the timb
- Forda Lumber Company owns a 9,450-acre tract of timber purchased in 2007 at a cost of $1,755 per acre. At the time of purchase, the land was estimated to have a value of $405 per acre without the timb
- Rosie's manufactures silk flowers. ABC Company has approached Rosie's with a proposal to buy 2,000 silk flowers for $4.00 each. Regular customers are charged $4.25 for each flower. Rosie's has the necessary capacity. The following costs are associated ann
- Wanting to finalize a sale before year-end, on December 29, WR Outfitters sold to Bob a warehouse and the land for $157,000. The appraised fair market value of the warehouse was $82,500, and the appraised value of the land was $133,500. 1) What is Bob's
- Wanting to finalize a sale before year-end, on December 29, WR Outfitters sold to Bob a warehouse and a land for $130,000. The appraised fair market value of the warehouse was $119,250, and the appraised value of the land was $123,750. What would be Bob's
- Wanting to finalize a sale before year-end, on December 29, WR Outfitters sold to Bob a warehouse and a land for $130,000. The appraised fair market value of the warehouse was $119,250, and the appraised value of the land was $123,750. What is Bob's basis
- Whispering Company owns a 7,700-acre tract of timber purchased in 2003 at a cost of $1,430 per acre. At the time of purchase, the land was estimated to have a value of $330 per acre without the timb
- ETB plans to manufacture a slim bamboo hard case for the Apple iPad, which will be sold for $65. ETB estimates that it can produce and sell between 3,000 and 5,000 bamboo cases a month. The following
- Wanting to finalize a sale before year-end, on December 29, WR Outfitters sold to Bob a warehouse and the land for $117,000. The appraised fair market value of the warehouse was $135,750, and the appraised value of the land was $161,250. a. What is Bob's
- Forda Lumber Company owns a 13,580-acre tract of timber purchased in 2007 at a cost of $2,522 per acre. At the time of purchase, the land was estimated to have a value of $582 per acre without the tim
- Sarah exchanges a yellow bus (used in her business) for Tyler's gray bus and some garage equipment (used in his business). The assets have the following characteristics: | |Adjusted Basis| Fair Market Value |Yellow bus |$6,000 | $15,000 | Gray
- Baby Toys Co. produces fine porcelain dolls that are sold in exclusive gift shops. The controller and sales manager are discussing possible price increases and have started
- Margaret sells hand-knit scarves at a flea market. Each scarf sells for $25. Margaret pays $30 to rent a vending space for one day. The variable costs are $15 per scarf. How many scarves should she sell each day in order to break even?
- Forda Lumber Company owns a 7,000-acre tract of timber purchased in 2007, at a cost of $1,300 per acre. At the time of purchase, the land was estimated to have a value of $300 per acre without the timber. Forda Lumber Company has not logged this tract sin
- Margaret sells hand knit scarves at a flea market. Each scarf sells for $30. Margaret pays $40 to rent a vending space for one day. The variable costs are $20 per scarf. How many scarves should she sell each day in order to break even? A. 30 scarves B.
- Webb Co. acquired 100% of Rand Inc. on January 5, 20011. During 2011, Webb sold goods to Rand for $2,400,000 that cost Webb $1,800,000. Rand still owned 40% of the goods at the end of the year. Cost of goods sold was $10,800,000 for Webb and $6,400,000 fo
- Webb Co. acquired 100% of Rand Inc. on January 5, 2018. During 2018, Webb sold goods to Rand for $2,400,000 that cost Webb $1,800,000. Rand still owned 40% of the goods at the end of the year. Cost of goods sold was $10,800,000 for Webb and $6,400,000 for
- Misu Sheet, the owner of the Bedspread Shop, knows his customers will pay no more than $120 for a comforter. Misu wants a 30% markup on the selling price. What are the most that Misu can pay for a comforter?
- The Manassas Company has 55 obsolete keyboards that are carried in inventory at a cost of $9,600. If these keyboards are updated at a cost of $8,000, they could be sold for $19,900. Alternatively, the keyboards could be sold "as is" for $8,600. What is th
- Abigail Corporation produces a custom mountain bike that sells for $800. During its first year of operations, Abigail produced 1,000 bikes and sold 900 bikes. The costs of production for each bike are: |Direct materials| $100 |Direct labor| $50 |Variabl
- Lacey sells hand-knit scarves at the flea market Each scarf sells for $50. Lacey pays $30 to rent a vending space for one day The variable costs are $15 per scarf. What total revenue amount does she n
- Lacey sells hand-knit scarves at the flea market. Each scarf sells for $50. Lacey pays $30 to rent a vending space for one day. The variable costs are $15 per scarf. What total revenue amount does sh
- Forda Lumber Company owns a 7,000-acre tract of timber purchased in 2007 for $1,300 per acre. At the time of purchase, the land was estimated to have a value of $300 per acre without the timber. Forda
- If Ragged Edge Arts sells quilts and paintings, and it has estimated selling 50 quilts at $250 each and 42 paintings at $500 each, what are the estimated sales for next year?
- Arlo's T-shirt shop only has four costs: T-shirt cost, rent cost on the shop, shipping cost, and utilities cost. Arlo's sells the T-shirt for $21 each. Management has prepared the following estimated
- Arlo's T-shirt Shop only has four costs: T-shirt cost, rent cost on the shop, shipping cost, and utilities cost. Arlo's sells the T-shirt for $25 each. Management has prepared the following estimated
- Clovis Supply sells two models of saddles to retail outfitters basic and custom. Basic saddles sell for $970 each and custom saddles sell for $1,520. The variable cost of a basic saddle is $580 and that of a custom saddle is $760. Annual fixed costs at Cl
- Revez owns an antique shop. He buys property from estates, often at much less than the retail value of the property. Recently, Revez sold for $4,000 an antique clock for which he had paid $1,250. Revez had held the clock in his shop for 36 months before s
- MSM Inc. sells garden statues. Each statue sells for $95. MSM Inc. buys each statue for $40 and pays a 20% commission to salespeople for all sales made by the company. All other costs ($3,000 each month) are fixed. If MSM Inc. reduces monthly fixed cost.
- A lumber mill bought a shipment of logs for $34,000. When cut, the logs produced 850,000 board feet of lumber in the following grades. Type 1 - 350,000 bd. ft. priced to sell at $.17 per bd. ft. Type 2 - 320,000 bd. ft. priced to sell at $.17 per bd. ft
- Cybil Baunt just inherited a 1958 Chevy Impala from her late Aunt Joop. Aunt Joop purchased the car 40 years ago for $6,000. Cybil is either going to sell the car for $8,000 or have it restored and sell it for $22,000. The restoration will cost $6,000. Cy
- Bill and Alice Savage, husband and wife and both age 42, have the following transactions during 2016: a. They sold their old residence on January 28, 2016, for $380,000. The basis of their old reside
- Jean Peck's Furniture's manufactures tables for hospitality sector. It takes only bulk orders and each table is sold for $300 after negotiations. In the month of January, it manufactures 3,400 tables and sells 2,250 tables. Actual fixed costs are the same
- Phillip Co. manufactures decorative pillows designed for use on outdoor patios. Phillip requires that 30 percent of next month's sales be on hand at the end of each month. The following information is available regarding budgeted sales of pillows: Februar
- Rafael sold an asset to Jamal. What is Rafael's amount realized on the sale in each of the following alternative scenarios? Rafael received $94,000 of cash and a vehicle worth $12,300. Rafael also p
- Rafael sold an asset to Jamal. What is Rafael's amount realized on the sale in each of the following alternative scenarios? a) Rafael received $80,000 of cash and a vehicle worth $10,000. Rafael also
- Anne sold her home for $290,000 in 2015. Selling expenses were $17,400. She purchased it in 2009 for $200,000. During the period of ownership, Anne had done the following. What is the amount that Ann
- Nick's Fish Market purchased Maine lobster on account on October 10, 2011, for a gross price of $76,000. Nick also purchased Alaskan king crab on account on October 11, 2011, for a gross price of $36,000. The terms of both sales were 2/15, n/30. Nick paid
- Sweet baby diaper company sells disposable diapers for $0.20 each. Variable costs are $0.05 per diaper, while fixed costs are $75,000 per month for volumes up to 950,000 diapers and $112,500 per month for volumes above 950,000 diapers. Prepare a flexible
- MSM Inc. sells garden statues. Each statue sells for $95. MSM Inc. buys each statue for $40 and pays a 20% commission to salespeople for all sales made by the company. All other costs ($3,000 each month) are fixed. If MSM Inc. reduces monthly fixed cost b
- Yogi Company manufactures luggage sets. Yogi sells its luggage sets to department stores. Yogi expects to sell 1,650 luggage sets for $320 each in January and 2,050 luggage sets for $320 each in February. All sales are cash only. Prepare the sales budget
- Memories, Inc. (MI) produces souvenir figurines that are sold wholesale to gift shops. They have created a new line of dolls representing historical figures. The company's goal is to produce and sell
- Gilday Furniture Inc. produces custom furniture. Wood chips are an inevitable by-product of the cutting process, and are considered scrap. Gilday is unable to use this scrap; however, the company has an agreement to sell the scrap at market prices to a lo
- Coaster manufactures and sells logging equipment. Due to the nature of its business, Coaster is unable to reliably predict bad debts. During 2014, Coaster sold equipment costing $4,800,000 for $7,200,
- Marwick's Pianos, Inc., purchases pianos from a large manufacturer for an average cost of $1,520 per unit and then sells them to retail customers for an average price of $2,700 each. The company's selling and administrative costs for a typical month are p
- Sweet Baby Diaper Company sells disposable diapers for 0.20 cents each. Variable cost are 0.05 cents per diaper, while fixed costs are $75,000 per month for volumes up to 950,000 diapers and $112,500 per month for volumes above 950,000 diapers. Prepare a
- On July 1, 2014, Ted, age 73 and single, sells his personal residence of the last 30 years for $ 365,000. Ted's basis in his residence is $35,000. The expenses associated with the sale of his home total $20,000. On December 15, 2014, Ted purchases and occ
- Bubba's Steakhouse has budgeted the following costs for a month in which 1,600 steak dinners will be produced and sold: Materials $4,080 Hourly labor (variable) $5,200 Rent (fixed) $1,710 Depreciation, $770 Other fixed costs $590 Each steak dinner sells f
- Hobbes gave his son ABC stock valued at $100,000 that he purchased for $60,000 and his daughter EFG stock valued at $100,000 that he purchased for $250,000. Hobbes paid $30,000 in gift taxes on each of these gifts. What are the son's and daughter's bases
- Sue Bee Honey is one of the largest processors of its product for the retail market. Assume that one of its plants has annual fixed costs total $8,000,000, of which $3,000,000 is for administrative an
- Venkat Inc. manufactures and sells pens for $5 each. Inez Corp. has offered Venkat Inc. $3 per pen for a one-time order of 3,500 pens. The total manufacturing cost per pen, using traditional costing, is $1 per unit, and consists of variable costs of $0.85
- Sarah exchanges a yellow bus (used in her business) for Tyler's gray bus and some garage equipment (used in his business). The assets have the following characteristics: Adjusted Basis Fair Market Va
- Patsy's Quilt Shoppe sells homemade quilts. Patsy buys the quilts from local artisans for $230 each, and her shop sells them for $430 each. She also pays a sales commission of 4% of sales revenue to h
- Claremont Company specializes in selling refurbished copiers. During the month, the company sold 140 copiers for total sales of $308,000. The budget for the month was to sell 135 copiers at an average price of $2,400. What is the sales price variance for
- Toshiba manufacturing produces and sells CD players. The selling price for a CD player is $100. Total operating expenses for the past 12 months are as follows. Month Units Sold Cost($) January 135 10767 February 145 13799 March 150 12457 April 160 12650
- Juliette formed a new business to sell sporting goods this year. The business opened its doors to customers on June 1. Determine the amount of start-up costs Juliette can immediately expense (not incl
- Audrey and Rusty run a bed and breakfast. Last month, they collected $44.640 from guests who stayed at their inn. Since guests take no goods with them, the cost of goods sold is $0,00. Their operating
- Jean Peck's Furniture manufactures tables for the hospitality sector. It takes only bulk orders and each table is sold for $500 after negotiations. In the month of January, it manufactures 3,100 tables and sells 2,700 tables. Actual fixed costs are the sa
- Macy of New York sold LeeCo. of Chicago office equipment with a $8,000 list price. Sale terms were 3/10, n/30 FOB New York. Macy agreed to prepay the $60 freight. LeeCo. pays the invoice within the discount period. What does LeeCo. pay Macy?
- Teresa, a self-employed consultant, traded in her old computer for a new model. In addition to trading in her old computer, Teresa paid $7,000 for the newer model. Other relevant information about the trade-in is shown below: Cost of original computer tra
- Spoiled Baby Corp (SPC) sells baby buggies. You are the company accountant and have been faced with several decisions over the year. You are required to determine the Book Value of each of its fixed a
- Palmer Cheese Company is a small manufacturer of several different cheese products. One product is a cheese spread sold to retail outlets. Susan Palmer must decide how many cases of cheese spread to manufacture each month. The probability that demand will
- Yoderly Co., a wholly owned subsidiary of Nelson Corp., sold goods to Nelson near the end of 2015. The good had cost Yoderly $105,000 and the selling price was $140,000. Nelson had not sold any of the
- Shady Lady sells window coverings (shades, blinds, and awnings) to both commercial and residential customers. The following information relates to its budgeted operations for the current year. Commer
- During 2017, Whispering Furniture Company purchases a carload of wicker chairs. The manufacturer sells the chairs to Whispering for a lump sum of $64,300 because it is discontinuing manufacturing oper
- Prophet Company signed a long-term purchase contract to buy timber from the U.S. Forest Service at $300 per thousand board feet. Under these terms, Prophet must cut and pay $6,000,000 for this timber during the next year. Currently the market value is $25
- Richard starts his own business in 2016 with $2,000 owner's capital. In 2016, he bought 10 textbooks at $1,000 and sold 5 of them at $600. There is no other transaction during 2016. What is the cost of goods sold in 2016?
- Glossier Images Inc., produces decorative statues. Management has provided the following information: -Actual sales 34,000 statues -Budgeted production 53,000 statues -Selling price $46 per statue
- Sandhill Monograms sells stadium blankets that have been monogrammed with high school and university emblems. The blankets retail for $50 throughout the country to loyal alumni of over 2,100 schools. Sandhill's variable costs are 41% of sales; fixed costs
- Cedar City Public Transportation is considering adding a new bus route. To do so, the entity would be required to purchase a new $600,000 bus, which would have a 10-year life and no salvage value. If the new bus is purchased, Cedar City Public Transportat
- Kristen Lu purchased a used automobile for $23,300 at the beginning of last year and incurred the following operating costs: The variable operating cost consists of gasoline, oil, tires, maintenance,
- Matoaka Monograms sells stadium blankets that have been monogrammed with high school and university emblems. The blankets retail for $49 throughout the country to loyal alumni of over 1,400 schools. Matoaka's variable costs are 42% of sales; fixed costs a
- Bubba's Steakhouse has budgeted the following costs for a month in which 1,600 steak dinners will be produced and sold. Material = $4,080 Hourly labor = $5,200 Rent = $1,640 Depreciation = $740 Other fixed costs = $470 Each steak dinner sells for $12.50.