The following costs result from the production and sale of 5,000 drum sets manufactured by Tight...
Question:
The following costs result from the production and sale of 5,000 drum sets manufactured by Tight Drums Company for the year ended December 31, 2015.
The drum sets sell for $350 each. The company has a 25% income tax rate.
Variable production costs | |
Plastic for casing | $185,000 |
Wages of assembly workers | 510,000 |
Drum stands | 230,000 |
Variable selling costs | |
Sales commissions | 175,000 |
Fixed manufacturing costs | |
Taxes on factory | 5,000 |
Factory maintenance | 10,000 |
Factory machinery depreciation | 70,000 |
Fixed selling and administrative costs | |
Lease of equipment for sales staff | 10,000 |
Accounting staff salaries | 60,000 |
Administrative management salaries | 140,000 |
1. Prepare a contribution margin income statement for the company.
2. Compute its contribution margin per unit and contribution margin ratio.
Contribution Margin Income Statement:
A contribution margin income statement produces the same net profit as a traditional income statement format. The contribution margin format is a managerial accounting tool which segregates costs as variable and fixed function.
Answer and Explanation: 1
Become a Study.com member to unlock this answer! Create your account
View this answerContribution margin income statement
The statement calculated income based on variable and fixed functions. The statement begins with sales and...
See full answer below.
Ask a question
Our experts can answer your tough homework and study questions.
Ask a question Ask a questionSearch Answers
Learn more about this topic:

from
Chapter 22 / Lesson 20Understand what the contribution margin is. Learn the definition of contribution margin and understand its importance in business. Discover how to calculate it through examples.
Related to this Question
- The following costs result from the production and sale of 1,000 drum sets manufactured by Tight Drums Company for the year ended December 31, 2017, The drum sets sell for $500 each. The company has a
- The following costs result from the production and sale of 1,000 drum sets manufactured by Tight Drums Company for the year ended December 31, 2015. The drum sets sell for $500 each. The company has a
- The following costs result from the production and sale of 4,200 drum sets manufactured by Tight Drums Company for the year ended December 31, 2015. The drum sets sell for $270 each. The company has a
- The following costs result from the production and sale of 4,000 drum sets manufactured by Tight Drums Company for the year ended December 31, 2015. The drum sets sell for $250 each. The company has a
- The following costs result from the production and sale of 4,800 drum sets manufactured by Tight Drums Company for the year ended December 31, 2017. The drum sets sell for $330 each. The company has a 25% income tax rate. ($) Variable production costs Pla
- Listed below are the total costs associated with the 2015 production of 1,000 drum sets manufactured by TrueBeat. The drum sets sell for $464 each. Classify the following cost and its amount as either variable or fixed, and either product or period: Sales
- Listed below are the total costs associated with the 2015 production of 1,000 drum sets manufactured by TrueBeat. The drum sets sell for $464 each. Classify the following cost and its amount as either variable or fixed, and either product or period: Drum
- The following costs result from the production and sale of 12,000 CD sets manufactured by Gilmore Company for the year ended December 31, 2015. The CD sets sell for $18 each. The company has a 25% inc
- Listed below are the total costs associated with the 2015 production of 1,000 drum sets manufactured by TrueBeat. The drum sets sell for $464 each. Classify the following cost and its amount as either variable or fixed, and either product or period: Annua
- Listed below are the total costs associated with the 2015 production of 1,000 drum sets manufactured by TrueBeat. The drum sets sell for $464 each. Classify the following cost and its amount as either variable or fixed, and either product or period: Accou
- Listed below are the total costs associated with the 2015 production of 1,000 drum sets manufactured by TrueBeat. The drum sets sell for $464 each. Classify the following cost and its amount as either variable or fixed, and either product or period: Upper
- Listed below are the total costs associated with the 2015 production of 1,000 drum sets manufactured by TrueBeat. The drum sets sell for $464 each. Classify the following cost and its amount as either variable or fixed, and either product or period: Plast
- Listed below are the total costs associated with the 2015 production of 1,000 drum sets manufactured by TrueBeat. The drum sets sell for $464 each. Classify the following cost and its amount as either variable or fixed, and either product or period: Prope
- Listed below are the total costs associated with the 2015 production of 1,000 drum sets manufactured by TrueBeat. The drum sets sell for $464 each. Classify the following cost and its amount as either variable or fixed, and either product or period: Machi
- Listed below are the total costs associated with the 2015 production of 1,000 drum sets manufactured by TrueBeat. The drum sets sell for $464 each. Classify the following cost and its amount as either variable or fixed, and either product or period: Rent
- Cycle Corporation sells a single product. The company produced and sold 53,000 units last month at a selling price of $20 per unit and had the following results. Sales = $1,060,000 Fixed manufacturing costs = $210,000 Variable manufacturing costs = $166,7
- Classify each cost and its amount as (a) either fixed or variable and (b) either product or period. Listed here are the total costs associated with the 2011 production of 1,000 drum sets manufactured by NeatBeat. The drum sets sell for $564 each. (Assume
- Brodrick Company expects to produce 21,200 units for the year ending December 31. A flexible budget for 21,200 units of production reflects sales of $445,200; variable costs of $83,800; and fixed costs of $160,000. If the company instead expects to produc
- Company produces and sells 16,100 units of Product A each month. The selling price of Product A is $31 per unit, and variable expenses are $25 per unit. A study has been made concerning whether Produc
- a. Compute cost of goods sold for each of these two companies for the year ended December 31, 2017. b. Compute cost of goods sold for the company year ended December 31, 2017 in Merchandising Business
- Brodrick Company expects to produce 21,800 units for the year ending December 31. A flexible budget for 21,800 units of production reflects sales of $588,600; variable costs of $65,400; and fixed cost
- Brodrick Company expects to produce 20,000 units for the year ending December 31. A flexible budget for 20,000 units of production reflects sales of $400,000; variable costs of $80,000; and fixed cost
- Brodrick Company expects to produce 21,600 units for the year ending December 31. A flexible budget for 21,600 units of production reflects sales of $518,400; variable costs of $64,800; and fixed cost
- Brodrick Company expects to produce 21,300 units for the year ending December 31. A flexible budget for 21,300 units of production reflects sales of $639,000; variable costs of $63,900; and fixed cost
- The following data are available for Scream Company for the year ended December 31, 2015: Sales 38,000 units Sales price $50 per unit Actual variable manufacturing costs $1,400,000 Actual fixed manufacturing costs $228,000 Actual variable nonmanufacturing
- This year Burchard Company sold 26,000 units of its only product for $19.80 per unit. Manufacturing and selling the product required $111,000 of fixed manufacturing costs and $171,000 of fixed selling
- This year Burchard Company sold 40,000 units of its only product for $25.00 per unit. Manufacturing and selling the product required $200,000 of fixed manufacturing costs and $325,000 of fixed selling
- This year Burchard Company sold 40,000 units of its only product for $25 per unit. Manufacturing and selling the product required $200,000 of fixed manufacturing costs and $325,000 of fixed selling an
- This year Burchard Company sold 40,000 units of its only product for $1700 per unit. Manufacturing and selling the product required $125,000 of fixed manufacturing costs and $185,000 of fixed selling
- Compute cost of goods sold for each of these two companies for the year ended December 31, 2011. Century Merchandising New Homes Manufacturing Beginning inventory Merchandise $250,000 Finished goods $500,000 Cost of purchases 460,000 Cost of goods manufa
- This year Burchard Company sold 27,000 units of its only product for $19.60 per unit. Manufacturing and selling the product required $112,000 of fixed manufacturing costs and $172,000 of the fixed sel
- This year Burchard Company sold 37,000 units of its only product for $16.40 per unit. Manufacturing and selling the product required $122,000 of fixed manufacturing costs and $182,000 of the fixed sel
- Sirignano Corporation produces and sells one product. The budgeted selling price per unit is $84. Budgeted unit sales for October, November, December, and January are 8,400, 12,000, 13,800, and 14,300 units, respectively. All sales are on credit with 40%
- Cool Pools, a manufacturer of above ground pools, began operations on January 1 of the current year. During this time, the company produced 45,000 units and sold 44,000 units at a sales price of $60 p
- A Company's budget for 30,000 units of production showed sales of $96,000, variable costs of 536,000, and fixed costs of $26,000. What operating income would be expected if the company produces and sells 35,000 units?
- Last year, Silver Company's total variable production costs were $7,500, and its total fixed manufacturing overhead costs were $4,500. The company produced 3,000 units during the year and sold 2,400 u
- This year Bur chard Company sold 40,000 units of its only product for $17.00 per unit. Manufacturing and selling the product required $125,000 of fixed manufacturing costs and $185,000 of fixed sellin
- Mason Enterprises has prepared the following budget for the month of July: Selling Variable Unit Price per Unit Cost per Unit Sales Product A $10 $4 15,000 Product B $15 $7 20,000 Product C $18 $8 5,0
- X Company currently makes a part and is considering buying it from a company that has offered to supply it for $13.86 per unit. This year, per-unit production costs to produce 56,000 units were: [TABLE] $151,200 of the total overhead costs were variable;
- Light Company has the following information for January. Determine the income from operations for the month of January. | Sales | $648,000 | Variable cost of goods sold | 233,200 | Fixed manufacturing costs | 155,500 | Variable selling and administrat
- A company can manufacture 490,000 units per year at a variable cost of $15 per unit and at fixed costs of $500,000. The company budgeted that it can sell 400,000 units at $25 per unit. A special order of 100,000 units was received, at a discount of 35% fr
- Using the following data, compute (1) the cost of goods manufactured and (2) the cost of goods sold for both Garcon Company and Pepper Company for the year ended December 31, 2015. Garcon Company Pep
- Seasons Manufacturing manufactures a product with a unit variable cost of $100 and a unit sales price of $176. Fixed manufacturing costs were $480,000 when 10,000 units were produced and sold. The company has a one-time opportunity to sell an additional 1
- Company has already manufactured 20,000 units of Product A at a cost of $15 per unit. The 20,000 units can be sold at this stage for $480,000. Alternatively, the units can be further processed at a $2
- A company's flexible budget for 16,000 units of production showed sales, $96,000; variable costs, $56,000; and fixed costs, $20,000. The operating income expected if the company produces and sells 20,
- A company's flexible budget for 15,000 units of production showed sales, $90,000; variable costs, $37,500; and fixed costs, $25,000. The operating income expected if the company produces and sells 19,
- A company's flexible budget for 12,000 units of production showed sales, $48,000, variable costs, $18,000, and fixed costs, $16,000. The operating income expected if the company produces and sells 16,000 is: A. $2,667 B. $14,000 C. $18,667 D. $24,000
- A company's flexible budget for 12,000 units of production showed sales, $48,000, variable costs, $18,000, and fixed costs, $16,000. The operating income expected if the company produces and sells 16,000 is: A. $2,667 B. $14,000 C. $18,667 D. $24,000 E. $
- The company has a capacity to produce 100,000 units in a year. Usually the company produces and sells 80,000 units in any year. The selling price is $20.00; variable production cost is $8.00 per unit and total fixed cost is $400,000. This year, the compan
- Xenoc, Inc., produces stereo speakers. The selling price per pair of speakers is $800. The variable cost of production is $900 and the fixed cost per month is $50,00. Calculate the expected profit for November assuming the company sells 120 pairs of speak
- Mason Enterprises has prepared the following budget for the month of July: Selling Price per Unit Variable Cost per Unit Unit Sales Product A $10 $4 15,000 Product B $15 $8 20,000 Product C $18 $9 5,000 Assuming that total fixed expenses will be $150,000
- Your company is considering the production and sale of a new product. The selling price of the new product is $25 per unit, the variable costs are $15 per unit, and the total monthly fixed costs are $20,000. How many units of the new product will your com
- Sales and Production Budgets Harmony Audio Company manufactures two models of speakers, DL and XL. Based on the following production and sales data for September 2014, prepare (a) a sales budget and (
- A company's flexible budget for 17,000 units of production showed sales, $51,000; variable costs, $25,500; and fixed costs, $13,000. The operating income expected if the company produces and sells 25,
- Cobe Company has already manufactured 15,000 units of Product A at a cost of $30 per unit. The 15,000 units can be sold at this stage for $450,000. Alternatively, the units can be further processed at
- Cobe Company has already manufactured 25,000 units of Product A at a cost of $20 per unit. The 25,000 units can be sold at this stage for $420,000. Alternatively, the units can be further processed at
- Cobe Company has already manufactured 24,000 units of Product A at a cost of $30 per unit. The 24,000 units can be sold at this stage for $410,000. Alternatively, the units can be further processed at
- Cobe Company has already manufactured 24,000 units of Product A at a cost of $25 per unit. The 24,000 units can be sold at this stage for $450,000. Alternatively, the units can be further processed at
- Cobe Company has already manufactured 28,000 units of Product A at a cost of $28 per unit. The 28,000 units can be sold at this stage for $700,000. Alternatively. the units can be further processed at
- Cobe Company has already manufactured 24,000 units of Product A at a cost of $25 per unit. The 24,000 units can be sold at this stage for $430,000. Alternatively, the units can be further processed at
- Cobe Company has already manufactured 18,000 units of Product A at a cost of $15 per unit. The 18,000 units can be sold at this stage for $450,000. Alternatively, the units can be further processed at
- Cobe Company has already manufactured 20,000 units of Product A at a cost of $30 per unit. The 20,000 units can be sold at this stage for $470,000. Alternatively, the units can be further processed at
- Cobe Company has already manufactured 22,000 units of Product A at a cost of $20 per unit. The 22,000 units can be sold at this stage for $420,000. Alternatively, the units can be further processed at
- Cobe Company has already manufactured 20,000 units of Product A at a cost of $25 per unit. The 20,000 units can be sold at this stage for $420,000. Alternatively, the units can be further processed at
- Cobe Company has already manufactured 24,000 units of Product A at a cost of $30 per unit. The 24,000 units can be sold at this stage for $450,000. Alternatively, the units can be further processed at
- Cobe Company has already manufactured 17,000 units of Product A at a cost of $20 per unit. The 17,000 units can be sold at this stage for $410,000. Alternatively, the units can be further processed at
- Cobe Company has already manufactured 21,000 units of Product A at a cost of $25 per unit. The 21,000 units can be sold at this stage for $420,000. Alternatively, the units can be further processed at
- Cobe Company has already manufactured 19,000 units of Product A at a cost of $10 per unit. The 19,000 units can be sold at this stage for $490,000. Alternatively, the units can be further processed at
- Cobe Company has already manufactured 22,000 units of Product A at a cost of $25 per unit. The 22,000 units can be sold at this stage for $460,000. Alternatively, the units can be further processed at
- A company manufactured 50,000 units of a product at a cost of $450,000. It sold 45,000 units at $15 each. The gross profit is: a) $240,000 b) $600,000 c) $750,000 d) $270,000
- Bittern Enterprises has prepared the following budget for the month of July: Selling Price per Unit Variable Cost per Unit Unit Sales Product A $14 $7 2,000 Product B $10 $2 3,000 Product C $16 $4 5,0
- Twyla Company operates a small factory in which it manufactures two products: C and D. Production and sales results for last year were as follows. C D Units sold$9, 000 $19,320 Selling price per unit $96 $77 Variable cost per unit 47 42 Fixed cost per uni
- A company's flexible budget for 14,000 units of production showed sales, $98,000; variable costs, $49,000; and fixed costs, $24,000. The operating income expected if the company produces and sells 18,000 units is _____.
- A company's flexible budget for 16,200 units of production showed sales, $90,720; variable costs, $50,220; and fixed costs, $48,000. The operating income expected if the company produces and sells 73,600 units is ___.
- A company's flexible budget for 18,000 units of production showed sales, $90,000; variable costs, $45,000; and fixed costs, $21,000. The operating income expected if the company produces and sells 22,000 units is: a. $8,333 b. $24,000 c. $34,000 d. $29,33
- A company's flexible budget for 12,000 units of production showed sales, $48,000; variable costs, $18,000; and fixed costs, $16,000. The operating income expected if the company produces and sells 16,000 units is: a. $2,667 b. $14,000 c. $18,667 d. $24,00
- Ansara Company had the following abbreviated income statement for the year ended December 31, 2016: Assume that there were $3,804 million fixed manufacturing costs and $1,166 million fixed selling, a
- Cobe Company has already manufactured 28,000 units of Product A at a cost of $28 per unit. The 28,000 units can be sold at this stage for $700,000. Alternatively, the units can be further processed a
- Mo-Kan Company incurs a $5 per unit cost for Product A, which it currently manufactures and sells for $8 per unit. Instead of manufacturing and selling this product, the company can purchase Product B for $4 per unit and sell it for $7 per unit. If it doe
- Compute the cost of goods sold for each of these two companies for the year ended December 31, 2017.
- Edmonco Company produced and sold 45,000 units of a single product last year, with the following results: Sales revenue $1,350,000 Manufacturing cost: Variable $585,000 Fixed $270,000 Selling: Variable $40,500 Fixed $54,000 Admin: Variable $184,500 Fixed
- Clay Corporation has projected sales and production in units for the second quarter of the coming year as follows: April May June Sales 63,000 53,000 73,000 Production 66,500 56,500 56,500 Cash-related production costs are budgeted at $6.3 per unit produ
- Bridger Company currently has the capacity to manufacture 250,000 widgets a year. The widgets normally sell for $8.00 each. Bridger Company has the following costs related to manufacturing and selling
- Balser Company manufactures and sells a product called JYMP. Results of last year for the manufacture and sale of JYMP's are as follows: Sales (8000 JYMP's at 120 each) $960,000 Less cost: Variable production 464,000 Sales commission (15% of sales) 144,00
- a. A hat company manufactures, hats which has a fixed manufacturing overhead budget for year 20X5 of $1,800,000. b. The sales of hat are expected to be 500,000 units for the year. c. All variable manu
- Edmonco Company produced and sold 45,000 units of a single product last year, with the following results: Sales revenue $1,350,000 Manufacturing cost: Variable $585,000 Fixed $270,000 Selling: Variable $40,500 Fixed $54,000 Admin: Variable $184,500 Fix
- Broderick company expects to produce 20,600 units for the year ending December 31st. A flexible budget for 20,600 units of production reflects sales of $473,800; variable cost of $61,800; and fixed cost of $143,000. Assume that actual sales for the year
- Sage Corporation makes a product with the following standard costs: In November, the company's budgeted production was 3,000 units but the actual production and sales was 2,800 units. The company used
- A company manufactures and sells a product with the following price and cost data for the year just ended: Selling price $40 per unit Variable manufacturing costs $20 per unit Variable selling and administrative expenses $6 per unit Fixed manufacturing ov
- Baker Company's sales mix is 3 units of A, 2 units of B, and 1 unit of C. Selling prices for each product are $20, $30, and $40, respectively. Variable costs per unit are $12, $18, and $24, respectively. Fixed costs are $320,000. What is the break-even p
- Rocky Mountain Bottling Company produces a soft drink that is sold for a dollar. At production and sales of 800,000 units, the company pays $600,000 in production costs, half of which are fixed costs. At that volume, general, selling, and administrative c
- Seasons Manufacturing manufactures a product with a unit variable cost of $100 and a unit sales price of $176. Fixed manufacturing costs were $480,000 when 10,000 units were produced and sold. The com
- Alpine Luggage has the capacity to produce 360,000 suitcases per year. The company is currently producing and selling 280,000 units per year at a selling price of $399 per case. The cost of producing and selling one case follows: Variable manufacturing co
- A company produces a single product with a sale price of $25 per unit. The variable cost per unit is $15 and the company incurs fixed costs of $50,000 per month. What is the break-even point for this company? How much would we expect in profit for every u
- A company's flexible budget for 8,000 units of production showed sales, $34,400; variable costs, $17,600; and fixed costs, $17,000. The contribution margin expected if the company produces and sells 1
- During November, Olcor Construction Corporation production budget showed 6,000 units to be produced, and its sales budget showed 6,200 units to be sold. The following selling and administrative expenses were budgeted for November, 2017: Corporate deprecia
- Clay Corporation has projected sales and production in units for the second quarter of the coming year as follows: Cash-related production costs are budgeted at $5.50 per unit produced. Of these produ
- Company had the following data: Planned and actual production 40,000 units Sales 37,000 units at $15 per unit Production costs: Variable $4 per unit Fixed $260,000 Selling and admin costs: Var $1.00 per unit Fixed: $32,000 The contribution margin that th
- The following data are available for Atkinson Company for the year ended December 31, 2015: Sales 38,000 units Sales price $50 per unit Actual variable manufacturing costs $1,400,000 Actual fixed manufacturing costs $228,000 Actual variable nonmanufacturi
- For the current year ending December 31, company budgets the following: | Selling price per unit | $90.00 per unit | Sales in units | 100,000 units | Income from operations | $2,670,000 | Variable cost per unit | $60.00 per unit | Total fixed cost | $3