The following costs result from the production and sale of 4,000 drum sets manufactured by Tight...
Question:
The following costs result from the production and sale of 4,000 drum sets manufactured by Tight Drums Company for the year ended December 31, 2015. The drum sets sell for $250 each. The company has a 25% income tax rate.
Variable production costs | |
Plastic for casing | $68,000 |
Wages of assembly workers | 328,000 |
Drum stands | 104,000 |
Variable selling costs | |
Sales commissions | 60,000 |
Fixed manufacturing costs | |
Taxes on factory | 10,000 |
Factory maintenance | 20,000 |
Factory machinery depreciation | 80,000 |
Fixed selling and administrative costs | |
Lease of equipment for sales staff | 20,000 |
Accounting staff salaries | 70,000 |
Administrative management salaries | 150,000 |
a. Prepare a contribution margin income statement for the company.
b. Compute its contribution margin per unit and its contribution margin ratio. (Round Contribution margin ratio to the nearest whole percentage.)
Contribution margin income statement
In the contribution margin income statement, the variable cost is deducted from the sales revenue to calculate the contribution margin from which the fixed costs are deducted to arrive at the net operating income.
Answer and Explanation: 1
Become a Study.com member to unlock this answer! Create your account
View this answer
a.) The contribution margin income statement will look like this:
Tight Drums Company
Contribution margin income statement for the year ended...
See full answer below.
Ask a question
Our experts can answer your tough homework and study questions.
Ask a question Ask a questionSearch Answers
Learn more about this topic:

from
Chapter 8 / Lesson 10Contribution margin income statements subtract fixed costs from total sales to give a picture of how much is available for spending. Learn how these statements are produced, their importance to budgeting, and what distinguishes them from regular income statements.
Related to this Question
- The following costs result from the production and sale of 1,000 drum sets manufactured by Tight Drums Company for the year ended December 31, 2015. The drum sets sell for $500 each. The company has a
- The following costs result from the production and sale of 4,200 drum sets manufactured by Tight Drums Company for the year ended December 31, 2015. The drum sets sell for $270 each. The company has a
- The following costs result from the production and sale of 1,000 drum sets manufactured by Tight Drums Company for the year ended December 31, 2017, The drum sets sell for $500 each. The company has a
- The following costs result from the production and sale of 5,000 drum sets manufactured by Tight Drums Company for the year ended December 31, 2015. The drum sets sell for $350 each. The company has a
- The following costs result from the production and sale of 4,400 drum sets manufactured by Tom Thompson Company for the year ended December 31, 2013. The drum sets sell for $290 each. The company has
- The following costs result from the production and sale of 1,000 drum sets manufactured by Tom Thompson Company for the year ended December 31, 2013. The drum sets sell for $500each. The company has a
- The following costs result from the production and sale of 4,000 drum sets manufactured by Vince Drum Company for the year ended December 31, 2011. The drum sets sell for $250 each. The company has a 25% income tax rate. Variable production costs Plastic
- The following costs result from the production and sale of 4,300 drum sets manufactured by Tight Drums Company for the year ended December 31, 2017. The drum sets sell for $280 each. The company has a 35% income tax rate. Variable production costs: Plas
- The following costs result from the production and sale of 4,250 drum sets manufactured by Tight Drums Company for the year ended December 31, 2017. The drum sets sell for $275 each. The company has a 30% income tax rate. Variable production costs Plast
- Listed here are the total costs associated with the 2015 production of 1,000 drum sets manufactured by TrueBeat. The drum sets sell for $553 each. Costs : 1. Plastic for casing- $16,000 ; 2. Wages
- Listed here are the total costs associated with the 2015 production of 1,000 drum sets manufactured by TrueBeat. The drum sets sell for $578 each. Costs 1. Plastic for casing $19,000 2. Wages of assembly workers $91,000. 3. Property taxes on factory $7,0
- Compute the manufacturing cost per drum set. Listed here are the total costs associated with the 2011 production of 1,000 drum sets manufactured by NeatBeat. The drum sets sell for $564 each. (Assume there is no ending inventory in the year 2011.) [TABLE]
- Listed here are the total costs associated with the 2017 production of 1,000 drum sets manufactured by TrueBeat. The drum sets sell for $563 each. Skipped Costs 1. Plastic for casing-$16,000 2. Wag
- Listed here are the total costs associated with the production of 1,000 drum sets manufactured by TrueBeat. The drum sets sell for $452 each. Costs: 1. Plastic for the casing - $19,000. 2. Wages of assembly workers - $92,000. 3. Property taxes on the fact
- Listed below are the total costs associated with the 2015 production of 1,000 drum sets manufactured by TrueBeat. The drum sets sell for $464 each. Classify the following cost and its amount as either variable or fixed, and either product or period: Wages
- Listed here are the total costs associated with the 2015 production of 1,000 drum sets manufactured by True Beat. The drum sets sell for $463 each. Costs: 1. Plastic for casing-$16,000 2. Wages of assembly workers-$83,000 3. Property taxes on factory-
- The balance in Post Industries' Finished Goods accounts on December 30 was $425,000. Its December cost of goods manufactured was $1,350,000, its total manufacturing costs were $1,500,000 and its cost of goods sold in December was $1,455,000. What was the
- - Given the information below, what is the fixed manufacturing overhead costs during the year? Bunnell Corporation is a manufacturer that uses job-order costing. On January 1, the company's inventory balances were as follows: Raw materials - $66,000 Work
- Harmony Audio Company manufactures two models of speakers, DL and XL. Based on the following production and sales data for September 2016, prepare (a) a sales budget and (b) a production budget. a. Pr
- The following data are available for Brennan Soft Toys Company for the year ended September: Sales 24,000 units at $50 each Expected and actual production 30,000 units Manufacturing costs incurred V
- Ped Industries manufactures heavy equipment used in construction and excavation. On January 3, 2011, Ped sold a piece of equipment from its inventory that cost $180,000 to its 60 percent-owned subsidiary, Spa Corporation, at Ped's standard price of twice
- Pennell Company gathered the following information for the year ended December 31, 2009. Fixed Costs Manufacturing $165,000 Marketing $52,000 Administrative $24,000 Variable Costs Manufacturing $11
- Howle Manufacturing Company began operations on January 1. During the year, it started and completed 1,700 units of product. The company incurred the following costs. 1. Raw materials purchased and used - $3,150. 2. Wages of production workers - $3,530.
- The company manufactures CDs and DVDs both assembled as 10 discs per pack. Predicted sales are 400,000 packs of CDs and 500,000 packs of DVDs. Predicted costs for the year are: Variable costs Fixed costs Materials 300,000 600,000 Other 350,000 900,000 Eac
- 1. Using the information below for Singing Dolls, Inc., determine cost of goods manufactured for the year: Work in Process, January 1 $50,600 Work in Process, December 3,137,300 Total Factory overhea
- Howle Manufacturing Company began operations on January 1. During the year, it started and completed 3,800 units of product. The company incurred the following costs. 1. Raw materials purchased and us
- Visic Corporation, a manufacturing company, produces a single product. The following information has been taken from the company's production, sales, and cost records for the just-completed year. Production in units 29,000 Sales in units ? Ending finishe
- - Given the information below, what is the total manufacturing cost added to Work in Process during the year? Bunnell Corporation is a manufacturer that uses job-order costing. On January 1, the company's inventory balances were as follows: Raw materials
- Complete the cost of goods manufactured schedule for Hobbit Company. HOBBIT COMPANY Cost of Goods Manufactured Schedule For the Year Ended December 31, 2017 For the Month Ended December 31, 2017 De
- Santiago Manufacturing Company began operations on January 1. During the year, it started and completed 1,680 units of product. The company incurred the following costs: 1. Raw materials purchased a
- Sage Corporation makes a product with the following standard costs: In November, the company's budgeted production was 3,000 units but the actual production and sales was 2,800 units. The company used
- A company manufactures three products using the same production process. The costs incurred up to the splitoff point are $208,600. These costs are allocated to the products on the basis of their sales
- Melody Audio Company manufactures two models of speakers, DL &XL. Based on the following production and sales data for September 2007. Prepare (a) a Sales Budget (b) a Production Budget. | | DL | XL |Estimated Inventory (units), September 1 |380 | 140
- Just4U Company uses a job order cost system. The following data summarize the operations related to production for the month of January 20xx. a) Materials purchased on account: $150,000 b) Materials
- Just4U Company uses a job order cost system. The following data summarize the operations related to production for the month of January 20xx. a) Materials purchased on account: $150,000 b) Materials r
- Clay Corporation has projected sales and production in units for the second quarter of the coming year as follows: Cash-related production costs are budgeted at $5.50 per unit produced. Of these produ
- Blackwell corporation uses a process costing system and has just completed production for the month of December 20. The following production data were obtained from the accounting records : A. Units
- GoForIt Manufacturing Company incurs the following manufacturing costs and expenses during the month of October. 1. _____ Assembly line wages 2. _____ Raw materials used directly in product 3. ____
- X Company uses the high-low method to predict monthly overhead costs. The following were May and September cost and activity results: OH Cost Production May $9,398 2,700 September $14,897 5,050 If December production is expected to be 3,900 units, what ar
- Preparing a schedule of cost of goods manufactured and an income statement for a manufacturing company Yum Yum Treats manufactures its own brand of pet chew bones. At the end of December 2016, the ac
- - Given the information below, what is the variable manufacturing overhead costs during the year? Bunnell Corporation is a manufacturer that uses job-order costing. On January 1, the company's inventory balances were as follows: Raw materials - $66,000 W
- A company uses a single raw material in its production process. The standard price for a unit of material is $2. During the month the company purchased and used 600 units of this material at a price o
- Using the information below for Singing Dolls, Inc., determine the cost of goods manufactured for the year: Work in Process, January 1 $52,200 Work in Process, December 31 38,100 Total Factory overhead 6,600 Direct materials used 13,600 Direct labor used
- Hall Company manufactures a single product. Annual production costs incurred in the manufacturing process are shown below for two levels of production. Costs Incurred Production in Units 5,000 10
- Using the information below for Singing Dolls, Inc., determine the total manufacturing costs incurred during the year: |Work in Process, January 1 |$50,600 |Work in Process, December 31 |37,300 |Direct materials used |12,800 |Total Factory overhe
- Just4U Company uses a job order cost system. The following data summarize the operations related to production for the month of January 20xx. a. Materials purchased on account: $150,000 b. Materials requisitioned and factory labor used: Job order Materi
- Just4U Company uses a job order cost system. The following data summarize the operations related to production for the month of January 20xx. a. Materials purchased on account = $150,000. b. Materials requisitioned and Factory labor used: JOB ORDER MAT
- Princeton Fabrication, Inc., produced and sold 1,200 units of the company's only product in March. You have collected the following information from the accounting records: Sales price (per unit) $127 Manufacturing costs: Fixed overhead (for the month) 12
- During the current month, Wacholz Company incurs the following manufacturing costs. a. Purchased raw materials of $18,000 on the account. b. Incurred factory labor of $40,000. c. Factory utilities of $3,100 are payable, prepaid factory property taxes of $
- X Company uses the high-low method to predict monthly overhead costs. The following were May and September cost and activity results: OH Cost Production May $6,709 2,300 September $11,077 5,100 If December production is expected to be 4,000 units, what ar
- Cost data for Disksan Manufacturing Company for the month ended January 31 are as follows: Inventories January 1 January 31 Materials $228,000 $198,360 Work in process $157,320 $136,870 Finished goods $116,280 $132,900 Direct labor $410,400 Materials purc
- A company produces 7,500 timing controls a month that it subsequently uses in its production of microwave ovens. The costs per unit of the timers are as follows: The company is considering purchasing
- A company produces and sells treadmills. For the month of January, 28,200 units were completed and 2,200 units were in ending Work-in-Process (WIP) inventory. Ending WIP was 75% complete for direct materials and 50% complete for conversion costs. (Note th
- Cost data for Disksan Manufacturing Company for the month ended January 31 are as follows: Inventories January 1 January 31 Materials $306,000 $277,800 Work in process 214,600 240,000 Finished goods 163,400 187,300 January 31 Direct labor $560,000 Materia
- Dimitri Company, a manufacturer of small tools, provided the following information from its accounting records for the year ended December 31, 2012. Inventory at December 31, 2012 (based on the physical count of goods in Dimitri's plant, at cost, on Decem
- Melody Audio Company manufactures two models of speakers, DL and XL. Based on the following production and sales data for Sept. 2007, prepare (a) a sales budget and (b) a production budget.
- During 20X8, a company experienced an increase in work-in-process inventory. As a result: a. cost of goods sold will be greater than cost of goods manufactured. b. cost of goods sold will be less than cost of goods manufactured. c. total manufacturing cos
- The following data from the just completed year are taken from the accounting records of Mason Company: 1. Prepare a schedule of cost of goods manufactured. Assume all raw materials used in production
- Shown here are annual financial data at December 31, 2011, taken from two different companies. Pinnacle Retail Slope Board Manufacturing Beginning inventory Merchandise $150,000 Finished goods $300,000 Cost of purchases 250,000 Costs of goods manufactured
- A company manufactures three products using the same production process. The costs incurred up to the split-off point are $203,700. These costs are allocated to the products on the basis of their sale
- A company manufactures three products using the same production process. The costs incurred up to the split-off point are $197,300. These costs are allocated to the products on the basis of their sale
- Santiago Manufacturing Company began operatings on January 1. During the year, it started and completed 2,000 units of product. The company incurred the following costs. 1. Raw materials purchased and
- What is the total amount of actual manufacturing overhead cost incurred during the year? Bunnell Corporation is a manufacturer that uses job-order costing. On January 1, the company's inventory balances were as follows: Raw materials $74,000 Work in proce
- The production capacity of Miller Company's facilities is 3,000 units of product per year. A summary of operating results for the year ended December 31, 2005, is as follows: Sales (1,800 units @ $1,
- Tilson Corporation has projected sales and production in units for second quarter of the coming year as follows: Cash related production costs are budgeted at $9 per unit produced. Of these production
- A company had the following accounting information for the month: Beginning finished goods $0 Ending finished goods $0 Beginning work-in-process $7,000 Current month's manufacturing costs $12,000 What is the firm's cost of goods manufactured for the month
- Cost data for Disksan Manufacturing Company for the month ended January 31 are as follows: Inventories January 1 January 31 Materials $180,000 $145,500 Work in process 334,600 290,700 Finished goods 675,000 715,000 Direct labor $2,260,000 Materials purcha
- A manufacturing company computes cost of goods sold by adding cost of goods manufactured to the and subtracting the.
- The cost of goods manufactured during the year is $240,000. The work in process inventory on December 31 is $50,000. The work in process inventory during the year decreased by 60%. Total manufacturing
- Clay Corporation has projected sales and production in units for the second quarter of the coming year as follows: Required: a. Cash-related production costs are budgeted at $6.1 per unit produced. O
- During December, Mccroskey Corporation incurred $59,000 of actual Manufacturing Overhead costs. During the same period, the Manufacturing Overhead applied to Work in Process was $61,000. Required: Pre
- Bunnell Corporation is a manufacturer that uses job-order costing. On January 1, the company's inventory balances were as follows: Raw materials $74,000 Work in process $31,800 Finished goods $52,200 The company applies overhead costs to jobs on the basi
- Santiago Manufacturing Company began operations on January 1. During the year, it started and completed 2,000 units of product. The company incurred the following costs. 1. Raw materials purchased an
- Santiago Manufacturing Company began operations on January 1. During the year, it started and completed 1,710 units of product. The company incurred the following costs. 1. Raw materials purchased an
- In the past year, Williams Mold & Machine had sales of $7,000,000 and total production costs of $5,000,000. In the coming year, the company believes that sales and production can be increased by 25 p
- An incomplete cost of goods manufactured schedule is presented below. __MADLOCK MANUFACTURING COMPANY Cost of Goods Manufactured Schedule For the Year Ended December 31, 2005__ |Work in process (1/1) | | | $210,000 |Direct materials | | |
- A manufacturing company leases a building for $90,000 per year for its manufacturing facilities. In addition, the machinery in this building is being paid in installments of $17,000 per year. Each unit of product produced costs $15 in labor and $10 in mat
- - Given the information below, what is the amount of manufacturing overhead applied to production during the year? Bunnell Corporation is a manufacturer that uses job-order costing. On January 1, the company's inventory balances were as follows: Raw mate
- Ionic Charge is a newly organized manufacturing business that plans to manufacture and sell 60,000 units per year of a new product. The following estimates have been made of the company's costs and ex
- During the current month, Wacholz Company incurs the following manufacturing costs: a) Purchased raw materials of $17,600 on account. b) Incurred factory labor of $40,000. Of that amount, $30,100
- Each month, Haddon Company has $275,000 total manufacturing costs (20 per cent fixed) and $125,000 distribution and manufacturing costs (36 per cent fixed). Haddon's monthly sales are $500,000. The ma
- What is the cost goods sold for the fist month? Please give cost of job and the job number.The Fisher Products Company uses a job costing system. The company estimated its annual manufacturing overhead to be $225,000, and the estimated number of machine h
- M Company's highest point of the total cost was $80,000 in June. Their point lowest cost was $65,000 in January. The company makes a single product. Production volumes in June and January were 16,000 and 8,000 units, respectively. What is the fixed cost
- Hults Corporation has provided data concerning the company's Manufacturing Overhead account for the month of November. Prior to the closing of the overapplied or underapplied balance to Cost of Goods Sold, the total of the debits to the Manufacturing Over
- Boulder blowers produces snow blowers. The selling pricer per snow blower is $100. Costs involved in production are: In addition, the company has fixed selling and administrative costs of $150,000 per
- Cost data for F. Mills Manufacturing Company for the month ended May 31, 2014, are as follows: Inventories May 1 May 31 Materials $210,000 $189,000 Work in process $144,900 $130,410 Finished goods $1
- Using the information below for Singing Dolls, Inc., determine the total manufacturing costs incurred during the year: Work in Process, January 1 $52,600 Work in Process, December 31 38,300 Direct materials used 13,800 Total factory overhead 6,800 Direct
- Presented below is the production data for six months of the year showing the mixed costs incurred by Swift Company. Month Cost Units July $12,000 3,000 August $12,500 3,250 September $15,000 4,000 O
- Bunnell Corporation is a manufacturer that uses job-order costing. On January 1, the company's inventory balances were as follows: Raw materials $84,500 Work in process $35,000 Finished goods $44,100 The company applies overhead costs to jobs on the basis
- Bunnell Corporation is a manufacturer that uses job-order costing. On January 1, the company's inventory balances were as follows: Raw materials $60,500 Work in process $20,800 Finished goods $57,600 The company applies overhead costs to jobs on the basis
- Bunnell Corporation is a manufacturer that uses job order costing. On January 1, the company's inventory balances were as follows: Raw materials $74,000 Work in process $31,800 Finished goods $52,200 The company applies overhead costs to jobs on the basis
- Bunnell Corporation is a manufacturer that uses job-order costing. On January 1, the company's inventory balances were as follows: Raw materials $75,500 Work in process $19,600 Finished goods $59,400 The company applies overhead costs to jobs on the basis
- Bunnell Corporation is a manufacturer that uses job-order costing. On January 1, the company's inventory balances were as follows: Raw materials $66,000 Work in process $33,600 Finished goods $38,400 The company applies overhead costs to jobs on the basis
- Bridger Company currently has the capacity to manufacture 250,000 widgets a year. The widgets normally sell for $8.00 each. Bridger Company has the following costs related to manufacturing and selling 200,000 widgets: |Direct materials| $300,000 |Direct l
- Bunnell Corporation is a manufacturer that uses job-order costing. On January 1, the company's inventory balances were as follows: Raw materials $60,500 Work in process $20,800 Finished goods $ 57,60
- Bunnell Corporation is a manufacturer that uses job-order costing. On January 1, the company's Inventory balances were as follows: Raw materials $40,000 Work in process $18,000 Finished goods $35,000
- Bunnell Corporation is a manufacturer that uses job-order costing. On January 1, the company's inventory balances were as follows: Raw materials $50,500 Work in process $25,000 Finished goods $38,100
- Bunnell Corporation is a manufacturer that uses job-order costing. On January 1, the company's inventory balances were as follows: Raw materials $60,500 Work in process 20,800 Finished goods 57,600 T
- Production in 2007 for Stowe Snow Mobile was at its highest point in the month of June when 40 units were produced at a total cost of $600,000. The low point in production was in January when only 15 units were produced at a cost of $340,000. The company
- Muzik Corporation uses part X43 in one of its products. The company's Accounting Department reports the following costs of producing the 16,000 units of the part that are needed every year. | |Per Unit |Direct materials |$2.90 |Direct labor |$3.90 |Va