The figure below shows an electric heater (R1=8.40 ohms) and a toaster (R2 = 16.4 ohms. As shown...

Question:

The figure below shows an electric heater ({eq}R_{1}=8.40 \Omega {/eq}) and a toaster ({eq}R_{2}=16.4 \Omega {/eq}). As shown {eq}R_{RMS} {/eq} = 110 V.

What is the voltage across the heater?

What is the current in the toaster?

Ohm's Law:

When a resistor (or any electrical device with a net electrical resistance) is connected across a battery, Ohm's law can be used to determine the current flowing through the component. The input voltage or potential difference to the device is equal to the product of its resistance and the electric current passing through it.

Answer and Explanation: 1

Become a Study.com member to unlock this answer!

View this answer


Given:

  • {eq}\displaystyle R_1 = 8.40\ \Omega {/eq} is the resistance of the heater
  • {eq}\displaystyle R_2 = 16.4\ \Omega {/eq} is the resistance of...

See full answer below.


Learn more about this topic:

Loading...
Ohm's Law | Relationship Between Voltage, Current & Resistance

from

Chapter 6 / Lesson 9
102K

Learn how voltage, current, and resistance are related to one another. Explore the relationship between voltage and current, as described by Ohm's law.


Related to this Question

Explore our homework questions and answers library