Swimm Company allocates materials handling cost to the company's two products using the below...
Question:
Swimm Company allocates materials handling cost to the company's two products using the below data:
Modular Homes | Prefab Barns | |
---|---|---|
Total expected unit's produced | 3,000 | 4,000 |
Total expected material moves | 400 | 100 |
Expected direct labor-hours per unit | 700 | 200 |
The total materials handling cost for the year is expected to be $72,065.
1. If the materials handling cost is allocated on the basis of direct labor-hours, how much of the total materials handling cost would be allocated to the prefab barns
A) $16,014
B) $19,880
C) $36,890
D) $36,033
2. If the materials handling cost is allocated on the basis of material moves, how much of the total materials handling cost would be allocated to the modular homes?
A) $36,033
B) $57,652
C) $56,051
D) $35,175
Activity-Based Costing (ABC) Process:
The activity-based costing (ABC) method is a process used for allocating indirect costs to different product lines and divisions by identifying a pool of all the possible cost drivers and determining their respective activity rates. The activity rates are thereafter multiplied with the respective resource consumption.
Answer and Explanation: 1
Become a Study.com member to unlock this answer! Create your account
View this answerAnswer to 1
The total value of the direct labor hours is given by:
- = (Units of Modular Homes * direct labor hours per unit) + (units of Prefab Barns...
See full answer below.
Ask a question
Our experts can answer your tough homework and study questions.
Ask a question Ask a questionSearch Answers
Learn more about this topic:

from
Chapter 7 / Lesson 21Activity cost pools are groups of costs that are influenced by a common cost driver, determining how much each cost occurs. Identify various activity cost pools through several examples, noting the common cost driver for each.
Related to this Question
- a. A company estimates that its total cost to acquire materials, set up machines, and produce products is $25 per unit produced in 2014. In 2014, there were 50,000 units produced and variable costs per unit produced totaled $15. In 2015, the company expec
- Cobe Company has already manufactured 23,000 units of Product A at a cost of $25 per unit. The 23,000 units can be sold at this stage for $430,000. Alternatively, the units can be further processed at a $270,000 total additional cost and be converted into
- Cobe Company has already manufactured 18,000 units of Product A at a cost of $25 per unit. The 18,000 units can be sold at this stage for $430,000. Alternatively, the units can be further processed at a $220,000 total additional cost and be converted into
- The following data relating to units shipped and total shipping expense have been assembled by Archer Company a manufacturer of large custom built air conditioning units for commercial buildings Requ
- A company manufactures a single product. The total cost of making 2,000 units is $30,000 and the total cost of making 3,000 units is $40,000 Within this range of activity (a) What is the total fixed cost? (b) What is the variable cost per unit? (c) Wha
- Calculate the total estimated cost for a company that produces 5,000 units of a product with the following cost behavior information: Fixed costs are $20,000 Variable cost per unit is $3 per unit produced.
- A company using process costing completed and transferred 8,000 units of a product to finished goods. In addition to the transferred units, 4,000 additional units were in process 40% complete when the period ended. In computing average unit cost, how many
- Lindon Company uses 7,500 units of Part Y each year as a component in the assembly of one of its products. The company is presently producing Part Y internally at a total cost of $119,000 as follows.
- A company had the following unit costs when 9,000 units were produced. Under Absorption Costing, what is the total production cost per unit if 25,000 units had been produced?
- The controller of Ferrence Company estimates the amount of materials handling overhead cost that should be allocated to the company's two products using the data that are given below: Wall Mirrors Specialty Windows Total expected units produced 11,600 1,
- Lindon Company uses 10,000 units of Part Y each year as a component in the assembly of one of their products. The company is presently producing Part Y internally at a total cost of $100,000 as follow
- Lindon Company uses 10,000 units of Part Y each year as a component in the assembly of one of its products. The company is presently producing Part Y internally at a total cost of $100,000 as follows.
- A company estimates that its total cost to acquire materials, set up machines, and produce products is $25 per unit produced in 2014. In 2014, there were 50,000 units produced, and variable costs per unit produced totaled $15. In 2015, the company expects
- A company sells two products: canister bags and tote bags. Their costs are given in the table below. The company's total fixed costs are expected to be $280,000. Based on this information, what is the combined number of units of the two products that woul
- The following data relating to units shipped and total shipping expense have been assembled by XYZ Company, a wholesaler of large, custom-built air-conditioning units for commercial buildings: Using the high-low method, estimate a cost formula for shippi
- The company's accountant developed the data given below for Product X for the year 2016. Use this information to computer the answers to the questions that follow. Total budgeted production: 10,000 units Raw materials: 3 units of raw materials, costing $2
- A company estimates that its total cost to acquire materials, set up machines, and produce products is $25 per unit produced in 2014. In 2014, there were 50,000 units produced and variable costs per u
- a) A company estimates that its total cost to acquire materials, set up machines, and produce products is $25 per unit produced in 2014. In 2014, there were 50,000 units produced, and variable costs per unit produced totaled $15. In 2015, the company expe
- a) A company estimates that its total cost to acquire materials, set up machines, and produce products is $64 per unit produced in 2015. In 2015, there were 400,000 units produced and variable costs p
- The following information summarizes the company's cost structure: Variable cost per unit $1.30 Fixed cost per unit 4.50 Total cost per unit $5.80 Units produced and sold 48,000 Required: Estimate the
- Saxbury Corporation's relevant range of activity is 3,000 units to 7,000 units. When it produces and sells 5,000 units, its average costs per unit are as follows: If 6,000 units are produced, what is the total amount of fixed manufacturing cost incurre
- Saxbury Corporation's relevant range of activity is 3,000 units to 7,000 units. When it produces and sells 5,000 units, its average costs per unit are as follows: If 6,000 units are produced, what is the total amount of manufacturing overhead cost incu
- Beartowne Enterprises uses an activity-based costing system to assign costs in its auto-parts division. The following units were produced in December with the following information: Total manufacturin
- A partially completed schedule of the company's total and per-unit costs over the relevant range of 60,000 to 100,000 units produced and sold annually is given below: Complete the schedule of the company's total and unit costs.
- A company has $7.00 per unit in variable costs and $4.10 per unit in fixed costs at a volume of 50,000 units. If the company markes up total cost by 0.57, what price should be charged if 67,000 units
- Lindon Company uses 4,000 units of Part X each year as a component in the assembly of one of its products. The company is presently producing Part X internally at a total cost of $54,000 as follows: D
- Lindon Company uses 6,000 units of Part X each year as a component in the assembly of one of its products. The company is presently producing Part X internally at a total cost of $84,900 as follows:
- Assume a firm faces these costs: total cost of capital $4,000, price paid for labor = $20 per labor unit, and price paid for raw materials = $8 per raw-material unit. a. If the firm can produce 2000 units of output by combining its fixed capital with 200
- The following data relating to units shipped and total shipping expenses have been assembled by Archer Company, a manufacturer of large, custom-built air-conditioning units for commercial buildings: Month Units Shipped Total Shipping Expense ($) January 1
- Frankin Corporations properties you with a summary of its total budgeted Production costs at three product levels: Volume in units 1000 2000 3000 Cost A 5000 5000 5000 Cost B 1400 1800 2200 Cost C 3000 6000 9000 Cost D 2000 2000 2500 1. Indicate the cost
- A manufacturing company produces 80,000 units of product A at a total cost of $2.4 million. Total fixed costs are $1.4 million. If the company increases production by 25% and uses a 19% markup, the price per unit will be: a. $31.54 b. $30.80 c. $51.80 d.
- The Manoli Company has collected the following data for use in calculating product costs: Activity Data: (expected and actual) Rug Cleaners Sweepers Total Units produced 100,000 250,000 350,000 Prim
- A company manufactures a product and sells it for $120 per unit. The total fixed costs of manufacturing and selling the product are expected to be $155,250, and the variable costs are expected to be $75 per unit. What is the company's break-even point in:
- Kneeland Corporation has provided the following information: If 10,000 units are produced, the total amount of manufacturing overhead cost is closest to: Multiple Choice $138,000 $186,000 $162,000 $
- In Mordica Company total material costs are 33000 and total conversion costs are 59000 Equivalent units of production are materials 10000 and conversion costs 12000 Compute the unit costs for material
- a. A company estimates that its total cost to acquire materials, set up machines, and produce products is Dollar 25 per unit produced in 2014. In 2014, there were 50,000 units produced, and variable costs per unit produced totaled $15. In 2015, the compan
- Global Company makes a product that is expected to use 2.2 pounds of material per unit of product. The material has a standard cost of $2 per pound. Global actually used 2.3 pounds of material per unit of product made in January. The actual cost of materi
- A company has a total cost of $50.00 per unit at a volume of 100,000 units. The variable cost per unit is $20.00. What would the price be if the company expected a volume of 120,000 units and used a markup of 50%? A. $75.00 B. $62.50 C. There is not enoug
- A company has a total cost of $50.00 per unit at a volume of 100,000 units. The variable cost per unit is $20.00. What would the price be if the company expected a volume of 120,000 units and used and markup of 50%? a. $75.00 b. $62.50 c. There is not eno
- Sprint Manufacturing Company produces two products, X and Y. The following information is presented for both products: | |X | Y |Selling price per unit |$30 | $20 |Variable cost per unit | 20 | 5 Total fixed costs are $292,500. Required: a. Calculat
- A company's product sells at $12.12 per unit and has a $5.18 per unit variable cost. The company's total fixed costs are $97,400. The break-even point in units is: a. $14,035. b. $7,018. c. $5,383. d. $8,036. e. $18,803.
- 1. A company's product sells at $12.08 per unit and has a $5.12 per unit variable cost. The company's total fixed costs are $97,600. The break-even point in units is: a. 8079 b. 7012 c. 14023 d. 5
- A company's product sells at $12 per unit and has a $5 per unit variable cost. The company's total fixed costs are $98,000. What is the break-even point in units?
- Saxbury Corporation's relevant range of activity is 3,000 units to 7,000 units. When it produces and sells 5,000 units, its average costs per unit are as follows: For financial reporting purposes, what is the total amount of product costs incurred to m
- In Mordica Company total materials costs are 33000 and total conversion costs are 54000 Equivalent units of production are materials 10000 and conversion costs 12000 Compute the unit costs for materia
- A manufacturing company produces 80,000 units of product A at a total cost of $2.4 million. Total fixed costs are $1.4 million. If the company increases production by 25% and uses a 40% markup the price per unit will be ...................................
- Say a company s total costs are $2,500,000 when 100,000 units are made. Of the total cost, $500,000 is fixed. Assume all volumes referenced in the question fall within the relevant range. a. What are the expected total costs when 120,000 units are made?
- Jupiter Corporation incurred (and budgeted) fixed manufacturing costs of $16,000 during May of 2015. Other information: - The budgeted production is 2,000 units. - Units produced total 2,250 units. - Units sold total 2,400 units. - Variable cost per u
- Tynex, Inc., a manufacturing company produces 80,000 units of product A at a total cost of $2.4 million. Total fixed costs are $1.4 million. If the company increases production by 25% and uses a 19% markup, the price per unit will be: A) $31.54 B) $37.10
- A manufacturing company produces 80,000 units of product A at a total cost of $2.4 million. Total fixed costs are $1.4 million. If the company increases production by 25% and uses a 40% markup, the pr
- Chibu Corporation is a single product firm with the following cost formula for all of its costs for next year, where X is the number of units sold and Y is total cost: Y = $225,000 + $30X Chibu sells its product for $120 per unit. What would Chibu's tot
- Solex Company manufactures three products from a common input in a joint processing operation. Joint processing costs up to the split-off point total $100,000 per year. The company allocates these costs to the joint products on the basis of their total sa
- The total fixed costs for Purple Figs Company are $52,000. Total costs, both fixed and variable, are $160,000 if 80,000 units are produced. The fixed cost per unit at 80,000 units would be: A. $1.35/unit. B. $0.65/unit. C. $2.00/unit. D. $2.65/unit.
- Total fixed costs for Purple Figs Company are $52,000. Total costs, both fixed and variable are $160,000 if 80,000 units are produced. The fixed cost per unit at 80,000 units would be: a. $1.35/unit b. $0.65/unit. c. $2.00/unit d. $2.65/ unit
- A company expects to seell 25,000 units of its product at $11 per unit. Pretax income is predicted to be $60,000. If the variable costs per unit are $5, total fixed costs must be: A) $65,0000 B) $90,000 C) $125,000 D) $215,000 E) $275,000
- At a volume of 10,000 units, Company P incurs $30,000 in factory overhead costs, including $10,000 in fixed costs. Assuming that this activity is within the relevant range, if volume increases to 12,000 units, Company P would expect to incur total factory
- Silvan Company established a predetermined fixed overhead cost rate of $29 per unit of product. The company planned to make 7,000 units of product but actually produced only 6,500 units. Actual fixed overhead costs were $212,000. Required: a) Determine th
- A company's costs are shown below. What is total average cost per unit? 16570 units ; Total variable costs $6,375 ; Total fixed costs ? Variable cost per unit ? Fixed cost per unit $2.40 ; Total avera
- Carbaugh Corporation has provided the following production and average cost data for two levels of monthly production volume. The company produces a single product. The best estimate of the total cost to manufacture 6,700 units is closest to: (Do not roun
- A company's product sells at $12.08 per unit and has a $512 per unit variable cost. The company's total fix costs are $97,600 The break-even point in units is: a. 5,492. b. 8,079 c. 19,063 d. 14,02
- Kibodeaux Corporation makes a product with the following standard costs: The company budgeted for production of 3,300 units in June, but actual production was 3,400 units. The company used 29,920 lit
- A company's costs are shown below. It produces 15,498 units. What is the total average cost per unit? Total variable costs = $6,375 Total fixed costs = ? Variable cost per unit = ? Fixed cost per unit = $2.40
- A company has $7.80 per unit in variable costs and $3.30 per unit in fixed costs at a volume of 50,000 units. If the company marks up total cost by 0.47, what price should be charged if 60,000 units
- A company has $6.20 per unit in variable costs and $4.20 per unit in fixed costs at a volume of 50,000 units. If the company marks up total cost by 0.45, what price should be charged if 61,000 units are expected to be sold?
- A company has $7.00 per unit in variable costs and $3.30 per unit in fixed costs at a volume of 50,000 units. If the company marks up total cost by 0.40, what price should be charged if 55,000 units are expected to be sold?
- A company has $6.20 per unit in variable costs and $3.40 per unit in fixed costs at a volume of 50,000 units. If the company marks up the total cost by 0.59, what price should be charged if 66,000 units are expected to be sold?
- Rusty Company is considering developing a new product. The company has gathered the following information on this product: Expected total unit cost $20 Estimated investment for new product $700,000 Desired ROI 5% Expected number of units to be produced an
- In Mordica Company, total material costs are $40,500, and total conversion costs are $53,000. Equivalent units of production are materials 10,000 and conversion costs 12,000. 1. Compute the unit costs for materials and conversion costs. 2. Compute total
- In Mordica Company, total material costs are $34,500, and total conversion costs are $54,500. Equivalent units of production are materials 10,000 and conversion costs 12,000. a. Compute the unit costs for materials and conversion costs. b. Compute total
- In Mordica Company, total material costs are $33,500, and total conversion costs are $55,500. Equivalent units of production are materials 10,000 and conversion costs 12,000. Compute the unit costs f
- In Mordica Company, total material costs are $32,000, and total conversion costs are $53,000. Equivalent units of production are materials 10,000 and conversion costs 12,000. Compute the unit costs f
- Trek Company has the following production data for April: units transferred out 40,500 and ending work in process 5,870 units that are 100% complete for materials and 40% complete for conversion costs. If unit materials cost is $4 and unit conversion cost
- Trek Company has the following production data for April: units transferred out 41,300 and ending work in process 5,590 units that are 100% complete for materials and 40% complete for conversion costs. If unit materials cost is $4 and unit conversion cost
- McMullen Co. uses 10,000 units of Part X each year as a component in the assembly of one of its products. The company is presently producing Part X internally at a total cost of $125,000 as follows.
- Trek Company has the following production data for April: units transferred out 41,470 and ending work in process of 6,130 units that are 100% complete for materials and 40% complete for conversion costs. If unit materials cost is $5 and unit conversion c
- An organization planned to use $82 of material per unit of output, but it actually used $80 per unit. During this period, the company planned to make 1,200 units, but actually produced only 1,000 units. The flexible budget amount for materials is: a. $80,
- Total fixed costs for Diamond Enterprises are $800,000. Total costs, including both fixed and variable, are $890,000 if 120,000 units are produced. The fixed cost per unit at 200,000 units would be $4.00/unit. How do you get this answer?
- Using the information below and a relevant range of 0 - 25,000 units of Product A, what would be the total costs of making 10,000 units of Product A? -Fixed costs are $25,000 in total and $1 per unit. -Variable costs are $15,000 in total and $2 per unit
- Checking uses a standard costing system in the manufacture of its single product. The 35,000 units of raw material purchased and used cost $105,000 and two units of raw material are required to produce one unit of final product. In March, the company prod
- Two products, IF and RI, emerge from a joint process. Product IF has been allocated $34,300 of the total joint costs of $55,000. A total of 2,900 units of product IF are produced from the joint proces
- Two products, IF and RI, emerge from a joint process. Product IF has been allocated $26,300 of the total joint costs of $47,000. A total of 2,100 units of product IF are produced from the joint proces
- Cantrell Company has already manufactured 20,000 units of Product A at a cost of $20 per unit. The 20,000 units can be sold at this stage for $500,000. Alternatively, the units can be further processed at a $300,000 total additional cost and be converte
- CraftMade Company expects to produce 22,000 total units during the current period. The costs and cost drivers associated with four activity cost pools are given below: Activities Unit level Batch level Product level Facility level Cost $39,000 $29,000 $15
- McMullen Co. uses 10,000 units of Part X each year as a component in the assembly of one of its products. The company is presently producing Part X internally at a total cost of $125,000 as follows. D
- Kubin Company's relevant range of production is 14,000 to 20,500 units. When it produces and sells 17,250 units, its average costs per unit are as follows: [TABLE] For financial accounting purposes, what is the total amount of product costs incurred to m
- Kubin Company's relevant range of production is 14,000 to 20,500 units. When it produces and sells 17,250 units, its average costs per unit are as follows: [TABLE] For financial accounting purposes, what is the total amount of product costs incurred to ma
- Simba Company's standard materials cost per unit of output is $9.00 (2.00 pounds x $4.50). During July, the company purchases and uses 3,080 pounds of materials costing $16,632 in making 1,400 units of the finished product. Compute the total, price, and
- Simba Company's standard materials cost per unit of output is $9.87 (2.10 pounds x $4.70). During July, the company purchases and uses 2,800 pounds of materials costing $14,840 in making 1,300 units of finished product. Compute the total, price, and qua
- Simba Company's standard materials cost per unit of output is $10.35 (2.30 pounds * $4.50). During July, the company purchases and uses 3,105 pounds of materials costing $16,767 in making 1,500 units of the finished product. Compute the total, price, and
- Simba Company's standard materials cost per unit of output is $9.68 (2.20 pounds * $4.40). During July, the company purchases and uses 3,000 pounds of materials costing $15,600 in making 1,300 units of the finished product. Compute the total, price, and
- The fixed costs per unit are $20 when a company produces 20,000 units of product. What are the fixed costs per unit when 15,000 units are produced? a. $26.67. b. $20.00. c. $15.00. d. $14.17. e. $11.67.
- The fixed costs per unit are $23 when a company produces 23,000 units of product. What are the fixed costs per unit when 20,000 units are produced? a) $26.45 b) $23.00 c) $20.00 d) $7.75 e) $18.50
- Trek Company has the following production data for April: units transferred out 42,000 and ending work in process 6,070 units that are 100% complete for materials and 40% complete for conversion costs
- A company has already incurred a $1,000 cost in partially producing its four products. Their selling prices when partially and fully processed follow with additional costs necessary to finish these partially processed units: Product Unfinished Selling Pr
- Harris Company manufactures and sells a single product. A partially completed schedule of the company's total costs and costs per unit over the relevant range of 68,000 to 108,000 units is given below: Units Produced and Sold 68,000 88,000 108,000 Total
- Your Company makes three products in a single facility. These products have the following unit product costs: | |Product A |Product B |Product C |Direct material |$26.00| $26.00| $27.00 |Direct labor|
- At an activity level of 8,800 units, Pember Corporation's total variable cost is $146,520 and its total fixed cost is $219,296. For the activity level of 8,900 units, compute the average total cost per unit.
- Simba Company's standard materials cost per unit of output is $8.61 (2.10 pounds * $4.10). During July, the company purchased and uses 2,900 pounds of materials costing $15,080 in making 1,300 units of the finished product. Compute the total, price, and
- Simba Company's standard materials cost per unit of output is $11.52 (2.40 pounds * $4.80). During July, the company purchased and uses 2,800 pounds of materials costing $14,280 in making 1,200 units of the finished product. Compute the total, price, and
- Saxbury Corporation's relevant range of activity is 3,000 units to 7,000 units. When it produces and sells 5,000 units, its average costs per unit are as follows: If 4,000 units are produced, what is the total amount of indirect manufacturing cost incu