Suppose Jen is the only supplier of both coffee and donuts in Smalltown. The cost of producing...
Question:
Suppose Jen is the only supplier of both coffee and donuts in Smalltown. The cost of producing goods is zero. Jen sells coffee for $3 and donuts for $3. In a typical hour, 5 costumers buy just one coffee, 4 buy just one donut, and 3 costumers buy one of each. The owner finds that those who buy only coffee would also buy a donut if the donut were $2. And those who buy only a donut would also buy coffee if the coffee were $1. If he is considering offering a coffee + donut bundle, so that consumers could buy either just coffee, just donuts, or both of them bundled together, what price for the bundle will maximize his profits?
Bundle Pricing:
Selling goods in bundles allows producers to better discriminate against there customers by reducing consumer surplus as much as possible. In general, price discrimination seeks to charge each customer there maximum willingness to pay.
Answer and Explanation: 1
Become a Study.com member to unlock this answer! Create your account
View this answerAnswer:$5
There are three possible prices to charge for the bundle as shown below.
1.You can charge $6 which is simply the sum of the current prices...
See full answer below.
Ask a question
Our experts can answer your tough homework and study questions.
Ask a question Ask a questionSearch Answers
Learn more about this topic:

from
Chapter 3 / Lesson 53Read a price discrimination definition, understand the types of price discrimination, learn about the three degrees of price discrimination, and explore examples.
Related to this Question
- A donut shop sells fresh-baked donuts from 5 a.m. until 3 p.m. every day. The shop does not sell day-old donuts, so all unsold donuts are thrown away at 3 p.m. each day. The cost of making and selling a dozen donuts is $1.50; there are no costs associated
- If Homer operates a small bakery and sells donuts for $4 per dozen, he should: a. sell an additional dozen donuts as long as the total cost of producing an additional dozen donuts is less than $4. b. sell an additional dozen donuts as long as the marginal
- Coffee and donuts are complements. Suppose a major storm destroys 50% of this year's coffee bean crop. As the manager of a donut shop, how will this affect your business? What will happen to the price of donuts?
- At Revolution Doughnuts in Fort Collins, Colorado, a cup of coffee or a doughnut is $1. Suppose Hannah loves going to Revolution Doughnuts. Currently, her marginal utility per dollar from doughnuts is 14 and her marginal utility per dollar from coffee is
- Ersatz Kreme will sell its filling to Hunky Donuts only if Hunky Donuts agrees not to buy filling from other suppliers. This is an example of: a. price discrimination b. exclusive dealing c. a tying contract d. interlocking directorates
- John is thinking about setting up a doughnut van. The van itself costs $200. The ingredients for each doughnut cost $0.50. a. What is the fixed cost of doing business in the short-run? b. What is the variable cost per doughnut in the short-run? c. Constru
- You own a shop that sells Cokes and donuts. Both are priced initially at $2 per unit. Your customer, Serena, comes into the shop. She has a fixed budget of $40 and asks to buy 10 donuts and 10 Cokes (which is her initial equilibrium consumption point). Se
- Consider a donut shop in McCord Hall. Labor (L) is hired at a daily rate w. Rent for donut machines (K) is at a daily rate r. Large boxes of donuts are produced (daily) with the following technology:
- Suppose that Victoria and her friends are running a fundraiser by selling donuts. They want to know what will happen to their revenue if they increase the price of each donut from $0.80 to $1. What concept do they need to apply to find out their expected
- Suppose that the company Mama's Pies adds another store to sell its pastries. Supposed that it costs $400,000 to build the new store and assume that the new store will generate revenues of $450,000. W
- Suppose the price of bagels in Allentown is currently $1.05 per bagel. There are 10 low-cost bakeries and 10 high-cost bakeries that can produce bagels, each of which has the supply function low-cost bakery: Qs(low-cost) = 200P - 125 high-cost bakery: Q
- Starbucks just hired you to determine whether your city could support a new Starbucks coffee shop. There are currently two Starbucks coffee shops in the city and each has just enough customers to survive. The average household income in the city is expect
- Assume that at the price of $5 per pie, customers at the local fair buy 1,000 pies on Friday, and 1,500 pies on Saturday. Assume that there are 4 pie bakeries selling pies at the fair on Friday night and 6 bakeries selling pies on Saturday night. What is
- Assume that at the price of $5 per pie, customers at the local fair buy 1,000 pies on Friday, and 1,500 pies on Saturday. Assume that there are 4 pie bakeries selling pies at the fair on Friday night and 6 bakeries selling pies on Saturday night. Assume
- Suppose the price of bagels in Allentown is currently $0.75 per bagel. There are 10 low-cost bakeries that can produce bagels, each of which has the supply function Qs = 200P - 100. There are 10 high-cost bakeries that can produce bagels, each of which ha
- A bakery currently sells chocolate chip cookies at a price of $16/dozen. The MC is $8/dozen. The cookies are becoming more popular with customers, and so the bakery owner is considering raising the price to $20/dozen.
- A bakery currently sells chocolate chip cookies at a price of $16 per dozen. The marginal cost per dozen is $8. The cookies are becoming more popular with customers, and so the bakery owner is conside
- A flour mill produces $1000 worth of flour, of which $700 goes to a bakery and $300 to consumers. A water supplier produces $300 worth of water, of which $200 goes to the bakery and $100 to consumers. The bakery produces $1,500 worth of bread and sells al
- Suppose that Kim owns a coffee shop, and the coffeSuppose that Kim owns a coffee shop, and the coffee business is perfectly competitive. On a daily basis, her fixed cost from machinery is $30. Her dai
- Austin's total fixed cost at the bakery is $3,600 a month. Austin employs 20 workers and pays each worker $8 an hour. The marginal product of the twentieth worker is 12 iced cupcakes an hour. What is
- If Shawn can produce donuts at a lower opportunity cost than Sue, then: a. Shawn has a comparative advantage in the production of donuts, b. Sue has a comparative advantage in the production of donuts, c. Shawn should not produce donuts, d. Shawn is capab
- You own a cafe in a large urban area that carries a total of $500,000 per year in fixed costs. Your cafe sells only coffee for $2,50 per cup. The average variable cost per cup is $1. a. How many cups would you need to sell to break even? b. How many cup
- Suppose Dallas experiences an unexpected flood of tourists due to a major conference. How will this affect the demand and/or supply in the market for donuts?
- All costs are borne by sellers and all benefits accrue to buyers. It costs seller A $10 to produce a pound of coffee, which it sells for $18. It costs seller B $12 to produce a pound of coffee, which it sells for $15. Prof. G. is willing to pay the same a
- You spend your entire budget on coffee and doughnuts. Each doughnut costs $2 and a cup of coffee costs $1. a. What is the slope of your budget constraint? Interpret it. Suppose, one of the following two things happen to you tomorrow. Situation 1: Someone
- Jennifer divides her income between coffee and croissants (both of which are normal goods). An early frost in Brazil causes a large increase in the price of coffee in the United States. a. Show the effect of the frost on Jennifer s budget constraint. b. S
- Suppose you live in a small college town where, every weekend, ten independent food-cart owners set up shop and sell hot dogs on the street, they are popular with students, and where they frequently locate where students hang out. Suppose on the evening y
- Evren wants to go into the donut business. For $500 per month he can rent a bakery complete with all the equipment he needs to make a dozen different kinds of donuts (K = l, r = 500). He must pay unio
- A speciality coffee house sells Colombian coffee at a steady rate of 6000 pounds annually. The beans are purchased from a local supplier for $3.00 per pound. The coffee house estimates that it costs them $75 in paperwork and labor to place an order for th
- Demand for donuts is Qd = 30 - 3P_D. The government supplies donuts for free (P_D = 0), but it costs the government $1 for each donut. The product is paid through property tax (i.e., people do pay for
- Suppose that Expresso and Beantown are the only two firms that sell coffee. The following payoff matrix shows the profit (in millions of dollars) each company will earn depending on whether or not it
- Assume that the Cool Cappuccino Coffee House produces 100 coffee drinks a night. If the Coffee House doubles both labor and capital, the firm would have to produce how many coffee drinks a night in or
- Please show all work. (a) A specialty coffeehouse sells Colombian coffee at a fairly steady rate of 65 pounds per week. The beans are purchased from a local supplier for $4 per pound. The coffeehouse
- Jennifer divides her income between coffee and Croissants (both of which are normal goods). An early frost in Brazil causes a large increase in the price of coffee in the United States. a). Show the e
- Suppose that Kim owns a coffee shop, and the coffee business is perfectly competitive. On a daily basis, her fixed cost from machinery is $30. Her daily variable costs for labor and ingredients are de
- Suppose Candy's Cookie Shop is able to produce 1,000 cookies per day when 3 workers are hired. The cookie shop is able to produce 1,200 cookies per day when 4 workers are hired and 1,350 cookies when 5 workers are hired (holding other inputs fixed). The m
- During the last recession, Starbucks decided to raise the prices of its drinks by up to 8% (30 cents). This is because some customers opted for cheaper options such as McDonald's and Dunkin Donuts. Conventionally, one would say that when there is a recess
- Local coffee shops all agree to charge $5 for a cup of coffee. What type of unfair business practice is this an example of? a. bid-rigging b. production limitation c. price-fixing d. none of the above
- Stacy's willingness to pay for a donut is $5.00. If the price of a donut is $3.00, what is Stacy's consumer surplus?
- Suppose the price of coffee is $3 each, the price of bagels is $2 each, and a person's budget is $40. The relative price of coffee is A. 1.5 bagels. B. 2/3 of a bagel. C. 13.33 bagels. D. 20 bagels.
- Donnie's Donuts incurs $450,000 per year in explicit costs and $200,000 in implicit costs. The bakery earns $800,000 in revenues and has $2 million in net worth. Based on this information, what is the economic profit for Donnie's Donuts?
- Floyd's Coffee Shop collects on the average $10 per customer. Its variable cost per customer averages $6, and its annual fixed cost is $60,000. In order to break even, it must serve how many customers
- Unusual indifference curves: TechCorp systems offers their employees wages and one type of fringe benefit: donuts every morning. Lindsay has gluten issues and doesn't like donuts. For her, donuts are
- Suppose that tropical storms devastate many of the coffee plantations that Starbucks uses as suppliers. As a result, Starbucks at ASU raises the price for a cup of coffee from $1.00 to $1.25. Several days after the price change, the number of cups of coff
- Jenny produces cupcakes. Her production cost is $12 per dozen. She sells the cupcakes for $20 per dozen. What is her producer surplus per dozen cupcakes?
- Lucy consumes only coffee (c) and doughnuts (d). Coffee costs $1.50 per cup, and doughnuts coat $2 end. (a) Suppose Lucy has $40 to spend on coffee and doughnuts. Write an equation for her budget con
- Suppose that you close down your coffee shop and sell your coffee maker for $500. If you originally bought the coffee maker for $4,000 and it lost $1,000 because of depreciation (i.e., age and use), the sunk cost of the coffee maker is: A. $3, 500. B. $
- Joe's coffee shop consists of a variety of coffee drinks, pastries, and sandwiches. The marginal product of an additional worker can be defined as the number of customers that can be served by that wo
- If Bryan's cafe has an average total cost (which includes opportunity cost) of $4.10 per coffee and an average variable cost of $3.90 per coffee, should he keep selling coffees in the short run if the price is $4 per coffee? a. Yes b. No c. Need more info
- A grocery store is running a "buy-one-get-one-half-off" promo on a dozen doughnuts, so the first dozen is $6 and the second would be $3. A person would buy the second dozen if their marginal benefit from the second dozen doughnuts is: a. greater than $9 b
- At Sarah's Bakery, the cost of making one cake is $1.00. If Sarah sells 20 cakes and gains a producer surplus of $40.00, then Sarah must be selling her cakes for what price?
- Assume that coffee shops operate in a perfectly competitive industry. A single coffee shop, Brick and Mortar, decides to charge an entrance fee in addition to charges for its coffee and pastry. Which of the following is most likely to happen? A. Brick an
- If Shawn can produce more donuts in one day than Sue can produce in one day, then: a. Shawn has a comparative advantage in the production of donuts. b. Sue has a comparative advantage in the production of donuts. c. Shawn has an absolute advantage in the
- Suppose that Michelle buys a cappuccino from Cafe and Bakery for $4.75. She was willing to pay up to $6.75 for the cappuccino and Cafe and Bakery was willing to accept $1.25 for the cappuccino. a) Wha
- Belinda owns a cake store in a small town and is the only business selling cakes. Her marginal cost is constant at $7 per cake. She currently charges $38 for each cake and aims to profit maximise. Below is a table for potential prices Belinda could charg
- When the price of a commodity like coffee increases, some consumers usually come up with the idea of a buyer's strike or "boycott." That is, they propose to buy no coffee in order to drive the price d
- Deborah spends all of her money on comic books and donuts. In 2012, she earned $27.00 per hour, the price of a comic book was $9.00, and the price of a donut was $3.00. Which of the following give the real value of a variable? Choose all that apply. A) De
- A popular coffee shop opens until late at night. The customers are noisy and nearby residents find it hard to sleep. The following table reports the coffee shop's marginal cost of staying open later than 10 PM, together with the marginal cost to residents
- The sale of sugar will be measured as part of spending in GDP when A. the buyer is a Mexican food restaurant. B. the buyer is a grocery store chain. C. the buyer is Krispy Kreme Doughnuts. D. the buyer is a mother who is baking cookies.
- Suppose two coffee snobs who must have their coffee and cream in exact proportions (each cup is 10 coffee per 1 unit cream) are invited to a weekend long event (during which they can easily consume 8 cups of coffee). Suppose Snob A is given 8 units of cre
- A popular bakery has only a few ingredients left to make its products. It could bake muffins or cookies, but it can't make both. The bakers decide to make cookies for their customers. What is the opportunity cost of their decision?
- 1. The menu at JoeJoe's coffee shop consists of a variety of coffee drinks, pastries, and sandwiches. The marginal product of an additional worker can be defined as the number of customers that can be
- When McDonald's McCafes successfully invaded Starbucks' territory, the ____ (supply of/demand for) Starbucks coffee shifts to the ____ (right/left). a. And (when McD entered the coffee market) what happened to the Ed-value for Starbucks coffee? Explain b
- Suppose that with a budget of $210, Deborah spends $126 on sushi and $84 on bagels when sushi costs $2 per piece and bagels cost $2 per bagel. But then, after the price of bagels falls to $1 per bagel
- 4) Consider the market for ice cream cones in a small town. There are many potential ice cream vendors. Demand for ice cream cones is given by P(Q) = 90 - 2Q. a. Suppose all the potential ice cream v
- Folgers and Maxwell House coffees tend to be much more price-elastic than Starbucks brand coffee. As a result we can conclude that: A. when Starbucks raises prices, it causes sales of Folgers and Maxwell House to fall by a lot. B. when the price of Folger
- Assume that consumers are uniformly distributed along a one-mile stretch of beach. A number of ice cream vendors are pondering where to position their carts. If the price they are allowed to charge is
- The city has a number of hot dog food trucks operating throughout the downtown area. Suppose that each food truck has a marginal cost of $1.50 per meal sold and no fixed cost. Suppose the maximum that any food truck can sell is always 100 meals per day.
- A pretzel-stand owner in Chicago hires workers to make hot pretzels and sell them to customers. If the firm is competitive in both the market for pretzels and in the market for pretzel-makers, then it has what?
- Suppose five rational roommates are deciding on a place to have coffee together. There are four alternatives, Peet's Coffee, Starbucks, Think Coffee, and making coffee at home. The roommates' preferen
- Jim produces cupcakes. His production cost is $8 per dozen. He sells the cupcakes for $15 per dozen. What is his producer surplus per dozen cupcakes?
- Brenda's Pastries employs three workers who produce 6 dozen pastries per hour. After Brenda hires a fourth worker, the number of pastries produced increases to 7 dozen per hour. Which of the following statements is true? a. Because the marginal product of
- If a consumer-ready coffee manufacturer has a supply function as follows: Q=-12+5.3P How many bottles of consumer-ready coffee would the supply produce if price is $5.35 per bottle?
- Suppose that Michelle bought a cappuccino from Paul's Cafe and Bakery for $5.25. Michelle was willing to pay up to $8.75 for the cappuccino and Paul's Cafe and Bakery was willing to accept $1.25 for t
- Suppose robots(x1) and staff(x2) are needed to run a shop. Robots cost $21 p year while staff cost $49 per year. Also, robots can serve 7 customers an hour while staff can serve 4 customers per hour.
- A cupcake store is located in a mall and is the only cupcake store in that mall. The demand schedule for cupcakes (per dozen) is given in the table below. If the marginal cost to produce a dozen cupca
- Commercial bakeries typically sell a variety of products (bread, rolls, muffins, cakes, etc.) to local grocery stores. There are substantial economies of scale in the production of each one of the bakery products, which makes it cost-effective to speciali
- At Nice Price for the Ice, an ice cream parlor, customers routinely buy a scoop of ice cream for $3. If consumers purchase one scoop of ice cream at $3, why don't they keep buying more and more scoops for $3 until the store sells out?
- Consider a town in which only two residents, Alex and Becky, own wells that produce water safe for drinking. Alex and Becky can pump and sell as much water as they want at no cost. For them, total rev
- Consider a town in which only two residents, Brian and Crystal, own wells that produce water safe for drinking. Brian and Crystal can pump and sell as much water as they want at no cost. For them, total revenue equals profit. The following table shows the
- Nicole sells cupcakes. She knows that if she charges $1 per cupcake, she will be able to sell 100 cupcakes. She also knows that if for every 25 cents she raises the price, she will lose ten customers.
- An example of a final good would be: a. the coffee beans sold to Starbucks b. a soy latte sold by Starbucks to a student c. the whipped cream sold to Starbucks d. the soy milk sold to Starbucks
- Julie sells homemade designer cookies. The marginal cost of producing a cookie depends on how many cookies Julie produces and is given by the formula, MC = 1.2Q. Thus, the first cookie Julie produces
- A food truck operator originally produced hamburgers and hotdogs. To serve the tastes of their various customers, the hot dog vendor decides to start producing turkey dogs and ham sandwiches as well. Since the new products were introduced, average costs r
- Chloe's Cafe sells gourmet cinnamon rolls. In the long run, the cafe incurs a total cost of $500 to produce 1,000 cinnamon rolls. If Chloe's Cafe exhibits economies of scale between 1,000 and 2,000 cinnamon rolls, the long-run average total cost for 1,500
- Deborah spends all of her money on comic books and donuts. In 2012, she earned $27.00 per hour, the price of a comic book was $9.00, and the price of a donut was $3.00. Which of the following give the nominal value of a variable? Choose all that apply. A)
- Sally has a pizza restaurant and sells 30 pizzas for $5 each. Jim has a pizza restaurant around the corner from Sally, and he sells 30 pizzas for $5 each. If Sally and Jim both lower their price to $3, Sally's customers will buy 60 pizzas, and Jim's custo
- Jennifer and Drew consume orange juice and coffee. Jennifer's MRS of orange juice for coffee is 1 and Drew's MRS of orange juice for coffee is 3. If the price of orange juice is $2 and the price of coffee is $3, which market is in excess demand? What do y
- Bob, the owner of a deli in his town, needs to purchase something that economists would label as "capital" to help him produce sandwiches. Which of the following is an example of capital? a. A meat slicer to cut ham for sandwiches. b. An additional wor
- Suppose a local coffee shop in a downtown area decides to purchase a neighboring abandoned lot and convert it into a garden area with outdoor seating. Does this decision create an externality? Expla
- A coffee shop is considering expanding. It currently has 15 workers who share five coffee makers (big industrial espresso-making machines). A few months ago, the cafe added two coffee makers, and output increased by 50,000 orders per month. About a month
- Suppose a small economy produces three items: wheat, flour, and bread. Farmer Ted produces wheat and sells it to the American Wheat Company. The American Wheat Company produces flour and sells it to t
- Suppose the hot dog market is made up of three buyers. Ana is willing to pay $10 for a hot dog, William is willing to pay $8, and Mara is willing to pay $6. If hot dogs sell for $7, what is the consumer surplus in this market?
- A farmer grows wheat, which she sells to a miller for $100. The miller turns the wheat into flour, which she sells to a baker for $150. the baker turns the wheat into bread, which she sells to consumers for $180. Consumers eat bread. a. Explain what is t
- Dan's ice cream shop is a perfectly competitive firm selling 100 ice cream cakes per day. The market price of a cake is $10, AVC is $9 and its AFC is $2. Should Dan continue to produce, increase production, decrease production, or shut down his cake busi