Sirignano Corporation produces and sells one product. The budgeted selling price per unit is $84....
Question:
Sirignano Corporation produces and sells one product. The budgeted selling price per unit is $84. Budgeted unit sales for October, November, December, and January are 8,400, 12,000, 13,800, and 14,300 units, respectively. All sales are on credit with 40% collected in the month of the sale and 60% in the following month.
The expected cash collections for November is closest to:
A) $826,560
B) $705,600
C) $423,360
D) $403,200
Cash Collections:
These are cash receipts collected from the payment of customers from the sales on account or credit sales during the period. They will be used later on to settle the company's obligations and expenses incurred for the operations of business with a purpose of earning a profit.
Answer and Explanation: 1
Become a Study.com member to unlock this answer! Create your account
View this answerThe correct answer is A) $826,560
October | November | |
---|---|---|
Budgeted Sales | ||
Oct: 8,400 x $84 | $705,60... |
See full answer below.
Ask a question
Our experts can answer your tough homework and study questions.
Ask a question Ask a questionSearch Answers
Learn more about this topic:

from
Chapter 5 / Lesson 5Understand what cash disbursement is. Know what a cash receipt is. Learn about cash disbursement, cash receipt, and internal controls for cash in detail.
Related to this Question
- During November, Olcor Construction Corporation production budget showed 6,000 units to be produced, and its sales budget showed 6,200 units to be sold. The following selling and administrative expenses were budgeted for November, 2017: Corporate deprecia
- During November, Olcor Construction Corporation production budget showed 6,000 units to be produced, and its sales budget showed 6,200 units to be sold. The following selling and administrative expenses were budgeted for November, 2017:
- Trombatore Corporation provided the following budget information: UNIT SALES: August 12,000 ; September 16,000 ; October 21,000 ; November 20,000 ; a.The budget sales price for each unit is $20. b. Th
- A company has December unit sales of 12,000 units. Assuming a 5% growth, what is the projected unit sales? Also, assuming 12,000 units and a 5% growth, but with a selling price per unit of $40, what
- For the current year ended October 31, Yentling Company expects fixed costs of $14,000,000, a unit variable cost of $200, and a unit selling price of $300. a. Compute the anticipated break-even sales (units). b. Compute the sales (units) required to rea
- Lartey Corporation's cost formula for its selling and administrative expense is $22,200 per month plus $27 per unit. For the month of December, the company planned for activity of 5,300 units, but the
- For the current year ending October 31, Yentling Company expects fixed costs of $533,200, a unit variable cost of $64, and a unit selling price of $95. a. Compute the anticipated break-even sales (units). b. Compute the sales (units) required to realize i
- ABC Company has December unit sales of 12,000 units. Assuming a 5% growth, and a selling price per unit of $40, what is the projected unit sales?
- ABC Company has December unit sales of 12,000 units. Assuming 5% growth and a selling price per unit of $40, what is the projected unit sales?
- Wasilko Corporation produces and sells one product. a. The budgeted selling price per unit is $114. Budgeted unit sales for February is 9,900 units. b. Each unit of finished goods requires 6 pounds of
- The selling and administrative expense budget of Fenley Corporation is based on the number of units sold, which are budgeted to be 2,600 units in January. The variable selling and administrative expense is $3.10 per unit. The budgeted fixed selling and ad
- The selling and administrative expense budget of Fenley Corporation is based on the number of units sold, which are budgeted to be 2,500 units in January. The variable selling and administrative expense is $4.40 per unit. The budgeted fixed selling and ad
- a. Compute cost of goods sold for each of these two companies for the year ended December 31, 2017. b. Compute cost of goods sold for the company year ended December 31, 2017 in Merchandising Business
- A merchandiser plans to sell 15,000 units next month at a selling price of $110 per unit. It also gathered the following cost estimates for next month: Cost Cost Formula Cost of goods sold $60 per unit sold Advertising expense $150,000 per month Depreciat
- For the current year ending December 31, company budgets the following: | Selling price per unit | $90.00 per unit | Sales in units | 100,000 units | Income from operations | $2,670,000 | Variable cost per unit | $60.00 per unit | Total fixed cost | $3
- A company determined that the budgeted cost of producing a product is $30 per unit. On June 1, there were 76000 units on hand, the sales department budgeted sales of 270000 units in June, and the comp
- Bittern Enterprises has prepared the following budget for the month of July: Selling Price per Unit Variable Cost per Unit Unit Sales Product A $14 $7 2,000 Product B $10 $2 3,000 Product C $16 $4 5,0
- Wasilko Corporation produces and sells a single product. a. The budgeted selling price per unit is $114. Budgeted unit sales for February is 9,900 units b. Each unit of finished goods requires 6 poun
- Assume that the cost of goods sold was $70,000. If Econo Company sold 10,000 units during July and the gross margin totaled $30,000, what was the sales price per unit? a. $10.11 b. $9.94 c. $10 d. $10.09
- For the current year ending October 31, Yentling Company expects fixed costs of $460,800, a unit variable cost of $50, and a unit selling price of $74. a. Compute the anticipated break-even sales (un
- A company determined that the budgeted cost of producing a product is $30 per unit. On June 1, there were 75,000 units on hand, the sales department budgeted sales of 250,000 units in June, and the company desires to have 70,000 units on hand on June 30.
- A company determined that the budgeted cost of producing a product is $30 per unit. On June 1, there were 87,000 units on hand, the sales department budgeted sales of 380,000 units in June, and the company desires to have 170,000 units on hand on June 30.
- Radison Enterprises sells a product for $118 per unit. The variable cost is $54 per unit, while fixed costs are $1,413,120. Calculate the: a. Break-even point in sales units. b. Break-even point if the selling price were increased to $123 per unit.
- A company determined that the budgeted cost of producing a product is $30 per unit. On June 1, there were 80,000 units on hand, the sales department budgeted sales of 300,000 units in June, and the co
- The Carlquist Company makes and sells a product called Product K. Each unit of Product K sells for $40 and has a unit variable cost of $34. The company has budgeted the following data for November: # Sales of $1,267,200, all in cash. # A cash balance on
- Mason Enterprises has prepared the following budget for the month of July: Selling Variable Unit Price per Unit Cost per Unit Sales Product A $10 $4 15,000 Product B $15 $7 20,000 Product C $18 $8 5,0
- A company sells a product which has a unit sales price of $5, unit variable cost of $3, and total fixed costs of $240,000. The units the company must sell to break even is a.120,000 units. b. 48,000 units. c. 480,000 units. d. 80,000 units.
- The Carlquist Company makes and sells a product call Product K. Each unit of Product K sells for $24 dollars and has a unit variable cost of $18. The company has budgeted the following data for November: -Sales of $1,152,000, all in cash. -A cash balanc
- The following information is available for Pioneer Company Sales price per unit is $90. November and December, sales were budgeted at 3,160 and 3,580 units, respectively. Variable costs are 12 percent
- Units Unit cost or Selling Price October 1 Beginning Inventory 60 25 9 Purchase 120 26 10 Purchase 100 27 12 Sale 100 35 15 Sale 150 35 17 Purchase 70 28 22 Sale 60 40 23 Purchase 65 29 25 Purchase 80 30 29 Sale 110 40 Using the data above calculate the v
- For the current year ending December 31, Rotisserie Industries expects fixed costs of $3,500,000 a unit variable cost of $12.50, and a unit selling price of $16.00. A) Compute the anticipated break-even sales (in units). B) Compute the sales (in units) re
- Minist Company sells a single product at a selling price of $15.00 per unit. Last year, the company's sales revenue was $225,000 and its net income was $18,000. If fixed expenses total $72,000 for the year, what was the break-even point in unit sales?
- Below is a projected income statement for the coming month (Based on selling 30,000 units) The company has a special (one-time) order for 5,000 units to be purchased at a sales price of $11 per unit.
- Radison Enterprises sells a product for $91 per unit. The variable cost is $49 per unit, while fixed costs are $592,704. Determine (a) the break-even point in sales units and (b) the break-even point if the selling price were increased to $97 per unit.
- A company sells a product that has a unit sales price of $5, a unit variable cost of $3, and total fixed costs of $180,000. The number of units the company must sell to break even is: A. 60,000 units B. 360,000 units C. 36,000 units D. 90,000 units
- Adams Company, a merchandising firm that sells one product, estimates it will sell 12,000 units of its product at $60 per unit in December. In November, the company prepared other information to prepa
- Barnam Company currently produces and sells 12,000 units of a product that has a contribution margin of $8 per unit. The company sells the product for a sales price of $20 per unit. Fixed costs are $3
- Barnam Company currently produces and sells 26,000 units of a product that has a contribution margin of $9 per unit. The company sells the product for a sales price of $24 per unit. Fixed costs are $4
- For the coming year, Cleves Company anticipates a unit selling price of $94, a unit variable cost of $47, and fixed costs of $366,600. Required: 1. Compute the anticipated break-even sales in units. 2. Compute the sales (units) required to realize income
- Searls Corporation, a merchandising company, reported the following results for July: |Number of units sold|2,700 units |Selling price per unit |$664 per unit |Unit cost of goods sold |$405 per uni
- A company projected 2008 sales of 75,000 units at a unit sale price of $12.00. Actual 2008 sales were 72,000 units at $14.00 per unit. Actual variable costs, budgeted at $4 per unit, totaled $4.75 per
- Units Production 50,000 Sales ($18 per unit) 42,000 Inventory, January 31 8,000 Manufacturing costs: Variable $575,000 Fixed 80,000 Total $655,000 Selling and administrative expenses: Variable $35,0
- Brodrick Company expects to produce 21,600 units for the year ending December 31. A flexible budget for 21,600 units of production reflects sales of $518,400; variable costs of $64,800; and fixed cost
- Brodrick Company expects to produce 21,300 units for the year ending December 31. A flexible budget for 21,300 units of production reflects sales of $639,000; variable costs of $63,900; and fixed cost
- Knipp's sole product is sold at a price of $230 per unit. Variable costs are currently 20% of sales. Fixed expenses are $587,000 per month. The company is currently selling 4,000 units per month. The
- Chicago Enterprises has prepared the following budget for the month of July: Selling Variable Unit Price per Unit Cost per Unit Sales Product A $10 $4 15,000 Product B $15 $8 20,000 Product C $18 $9 5
- Company sells a single product at $20 per unit. Sales- 100,000, variable costs $800,000, fixed costs $400,000 If a $4 drop in selling price will boost unit sales by 20%, the company will experience: a. no change because a 20% drop in sales is balanced b
- Palermo Company estimates that unit sales will be 11,000 in quarter 1; 12,600 in quarter 2; 14,700 in quarter 3; and 18,300 in quarter 4. Using a sales price of $82 per unit. Prepare the sales budget by quarters for the year ending December 31, 2014. PA
- A company sells a product which has a unit sales price of $5, unit variable cost of $3 and total fixed costs of $120,000. The number of units the company must sell to break even is: a. 24,000 units b. 40,000 units c. 240,000 units d. 60,000 units
- Brodrick Company expects to produce 21,800 units for the year ending December 31. A flexible budget for 21,800 units of production reflects sales of $588,600; variable costs of $65,400; and fixed cost
- Brodrick Company expects to produce 20,000 units for the year ending December 31. A flexible budget for 20,000 units of production reflects sales of $400,000; variable costs of $80,000; and fixed cost
- Pennell Company gathered the information for the year ended December 31, 2009. During the year, Pennell produced and sold 75,000 units of a product at a sale price of $6.50 per unit. What is the contribution margin? Fixed costs: Manufacturing $165,000 Ma
- The following budget information relates to the Market way Corporation unit sales: 2015 Units July 25,000 August 53,000 September 21,000 October 34,000 Of the units budgeted, the frozen food division sells 55% at a price of $30 per unit, and the rem
- ABC Company produces and sells a single product. Last month, the company sold 6,400 units at a selling price of $67 per unit. At this sales volume, variable expenses were $300,800 and fixed expenses were $103,500. If the company sells 6,300 units next mon
- The Carlquist Company makes and sells a product called Product K. Each unit of Product K sells for $38 and has a unit variable cost of $23. The company has budgeted the following data for November: -
- The Carlquist Company makes and sells a product called Product K. Each unit of Product K sells for $29 and has a unit variable cost of $18. The company has budgeted the following data for November: a.
- The Carlquist Company makes and sells a product called Product K. Each unit of Product K sells for $33 and has a unit variable cost of $20. The company has budgeted the following data for November: -
- Douglas Company is a merchandising company. During the next month, the company expects to sell 400 units. The company has the following revenue and cost structure: Selling price per unit $240 Cost per
- A company sells a product which has a unit sales price of $5, unit variable cost of $3 and total fixed costs of $240,000. The number of units the company must sell to break even is: a. 480,000 units.
- The following information is available for Pioneer Company: -Sales price per unit is $100. -November and December, sales were budgeted at 3,040 and 3,460 units, respectively. -Variable costs are 12 percent of sales (6 percent commission, 3 percent adve
- Eastern Company's budgeted and actual sales for 2009 were as follows. Product Budgeted Sales Actual Sales A 35,300 units at $2.00 per unit 32,700 units at $2.60 per unit B 27,900 units at $5.00 per unit 29,200 units at $4.70 per unit a) Calculate the sale
- For the coming year, Sorkin Company anticipates a unit selling price of $74, a unit variable cost of $37, and fixed costs of $377,400. Required: 1. Compute the anticipated break-even sales in units. 2. Compute the sales (units) required to realize income
- For the coming year, Sorkin Company anticipates a unit selling price of $62, a unit variable cost of $31, and fixed costs of $325,500. Required: 1. Compute the anticipated break-even sales in units. 2. Compute the sales (units) required to realize income
- Dancause Corporation manufactures and sells a single product. The company uses units as the measure of activity in its budgets and performance reports. During October, the company budgeted for 5,100 units, but its actual level of activity was 5,090 units
- Milden Company is a merchandiser that plans to sell 37,000 units during the next quarter at a selling price of $55 per unit. The company also gathered the following cost estimates for the next quarter: Cost Cost formula Cost of good sold $27 per unit sold
- ABC Corporation, a merchandising company, reported the following results for September: Sales: 12,500 units, Sales price: 899 dollars per unit, Cost of goods sold (all variable): 225 dollars per unit,
- Sales during the year for a company were 700 units. Beginning inventory was 400 units at a cost of $10.00 per unit. Purchase 1 was 500 units at $12.00 per unit. Purchase 2 was 300 units at $14.00 p
- Mason Enterprises has prepared the following budget for the month of July: Selling Price per Unit Variable Cost per Unit Unit Sales Product A $10 $4 15,000 Product B $15 $8 20,000 Product C $18 $9 5,000 Assuming that total fixed expenses will be $150,000
- The Carlquist Company makes and sells a product called Product K. Each unit of Product K sells for $20 and has a unit variable cost of $14. The company has budgeted the following data for November: -Sales of $1,040,000, all in cash. -A cash balance on N
- Mo-Kan Company incurs a $5 per unit cost for Product A, which it currently manufactures and sells for $8 per unit. Instead of manufacturing and selling this product, the company can purchase Product B for $4 per unit and sell it for $7 per unit. If it doe
- The selling and administrative expense budget of Hiser corporation is based on the number of units sold, which are budgeted to be 1,900 units in August. the variable selling and administrative expense is $6.10 per unit The budgeted fixed selling and admin
- Morganton Company makes one product and it provided the following information to help prepare the master budget for its four months of operations: a. The budgeted selling price per unit is $70. Budgeted unit sales for June, July, August, and September are
- Barnam Company currently produces and sells 10,000 units of a product that has a contribution margin of $7 per unit. The company sells the product for a sales price of $25 per unit. Fixed costs are $32,900. The company has recently invested in new technol
- The selling and administrative expense budget of Ruffing Corporation is based on budgeted unit sales, which are 4,000 units for February. The variable selling and administrative expense is $8 per unit. The budgeted fixed selling and administrative expense
- A company that produces and sells a single product, has provided its contribution format income statement for November. Sales (5,700 units) $319,200 Variable expenses $188,100 Contribution margin $13
- For the coming year, Sorkin Company anticipates a unit selling price of $126, a unit variable cost of $63, and fixed costs of $667,800. Required: A. Compute the anticipated break-even sales in units. B. Compute the sales (units) required to realize income
- For the current year ended October 31, Friedman Company expects fixed costs of $517,400, a unit variable cost of $53, and a unit selling price of $79. a. Compute the anticipated break-even sales (units). b. Compute the sales (units) required to realize
- A company sells a product which has a unit sales price of $10, unit variable cost of $2 and total fixed costs of $30,000. Calculate the number of units the company must sell in order to break even.
- A company sells a product which has a unit sales price of $40.00, unit variable cost of $32.00 and total fixed costs of $52,000. Calculate the number of units the company must sell in order to break even. a) 722 b) 1,625 c) 1,300 d) 6,500
- Tempo Company's fixed budget (based on sales of 12.000 units) for the first quarter of calendar year 2015 reveals the following. Fixed Budget Sales (12,000 units) $2,496,000 Cost of goods sold D
- Diskind Corporation manufactures and sells one product. The company uses units as the measure of activity in its budgets and performance reports. During October, the company budgeted for 8,300 un
- olo Company is a small merchandising firm. During the next month, the company expects to sell 500 units. The company has the following revenue and cost structure: Selling price per unit $60; Cost pe
- Ence Sales, Inc., a merchandising company, reported sales of 6,400 units in April at a selling price of $684 per unit. Cost of goods sold, which is a variable cost, was $455 per unit. Variable selling
- The estimated unit costs for a company to produce and sell a product at a level of 12,000 units per month are as follows: What are the estimated prime costs per unit? a) $76 b) $32 c) $52 d) $73
- A single product manufacturer has provided the following data concerning its most recent month of operations: Selling price = $99 Units in beginning inventory = 0 Units produced = 6,300 Units sold = 6,000 Units in ending inventory = 300 Variable cost
- Gosford Company produces a single product and has the capacity to produce 115,000 units per month. Costs to produce its current sales of 92,000 units follow. The regular selling price of the product i
- The budgeted unit sales of Weller Company for the upcoming fiscal year are provided below: Quarter 1 Quarter 2 Quarter 3 Quarter 4 Budgeted unit sales 21,000 28,000 19,000 19,000 The company's variable selling and administrative expense per unit are $2. F
- The budgeted unit sales of Weller Company for the upcoming fiscal year are provided below: 1st Quarter 2nd Quarter 3rd Quarter 4th Quarter Budgeted unit sales 32,000 34,000 25,000 30,000 The company's variable selling and administrative expense per unit i
- Dukeman Corporation manufactures and sells one product. The company uses units as the measure of activity in its flexible budgets. During February, the company budgeted for 7,100 units, but its a
- Walker Company sells Products A and B and has made the following estimates for the coming year: Product unit selling price unit variable cost sales mix A $30 $24 $60% B $70 $56 $40 Fixed costs are es
- Saxbury Corporation's relevant range of activity is 3,000 units to 7,000 units. When it produces and sells 5,000 units, its average costs per unit are as follows: If the selling price is $22.90 per unit, what is the contribution margin per unit sold?
- The budgeted unit sales of Haerve Company for the upcoming fiscal year are provided below. 1st Quarter 2nd Quarter 3rd Quarter 4th Quarter Budgeted unit sales 11,800 12,200 10,600 9,100 The company's variable selling and administrative expenses per unit a
- The selling and administrative expense budget of Ruffing Corporation is based on budgeted unit sales, which are 4,800 units for February. The variable selling and administrative expense are $8.10 per
- Shelhorse Corporation produces and sells a single product. Data concerning that product appear below: Per Unit Percent of Sales Selling price $250 100% Variable expenses 100 40% Contribution margin $150 60% Fixed expenses are $353,000 per month. The compa
- Shelhorse Corporation produces and sells a single product. Data concerning that product appear below: Per Unit Percent of Sales Selling price $230 100% Variable expenses $92 40% Contribution margin $138 60% Fixed expenses are $351,000 per month. The compa