Seymour Clothing Co. manufactures a variety of clothing types for distribution to several major...
Question:
Seymour Clothing Co. manufactures a variety of clothing types for distribution to several major retail chains. Classify the following cost incurred by Seymour in the production and sale of blue jeans as either variable, fixed or mixed cost: Janitorial services, $2,200 per month.
Production Costs:
A company's production costs include all those that impact the production activity, directly or indirectly. The direct costs include materials and labor, which are also variable. The indirect costs include manufacturing overhead, which is also variable.
Answer and Explanation: 1
Become a Study.com member to unlock this answer! Create your account
View this answerThe classification for Seymour Clothing Co.'s cost incurred in the production and sale of blue jeans is made in the following format:
Cost | Classific... |
---|
See full answer below.
Ask a question
Our experts can answer your tough homework and study questions.
Ask a question Ask a questionSearch Answers
Learn more about this topic:

from
Chapter 4 / Lesson 3Learn the variable and fixed cost definitions and understand these two types of producer costs. Compare fixed vs. variable costs examples and see how they differ.
Related to this Question
- Seymour Clothing Co. manufactures a variety of clothing types for distribution to several major retail chains. Classify the following cost incurred by Seymour in the production and sale of blue jeans as either variable, fixed or mixed cost: Salesperson's
- Seymour Clothing Co. manufactures a variety of clothing types for distribution to several major retail chains. Classify the following cost incurred by Seymour in the production and sale of blue jeans as either variable, fixed or mixed cost: Supplies.
- Seymour Clothing Co. manufactures a variety of clothing types for distribution to several major retail chains. Classify the following cost incurred by Seymour in the production and sale of blue jeans as either variable, fixed or mixed cost: Insurance prem
- Seymour Clothing Co. manufactures a variety of clothing types for distribution to several major retail chains. Classify the following cost incurred by Seymour in the production and sale of blue jeans as either variable, fixed or mixed cost: Dye.
- Seymour Clothing Co. manufactures a variety of clothing types for distribution to several major retail chains. Classify the following cost incurred by Seymour in the production and sale of blue jeans as either variable, fixed or mixed cost: Shipping boxes
- Seymour Clothing Co. manufactures a variety of clothing types for distribution to several major retail chains. Classify the following cost incurred by Seymour in the production and sale of blue jeans as either variable, fixed or mixed cost: Leather for pa
- Seymour Clothing Co. manufactures a variety of clothing types for distribution to several major retail chains. Classify the following cost incurred by Seymour in the production and sale of blue jeans as either variable, fixed or mixed cost: Salary of desi
- Seymour Clothing Co. manufactures a variety of clothing types for distribution to several major retail chains. Classify the following cost incurred by Seymour in the production and sale of blue jeans as either variable, fixed or mixed cost: Legal fees pai
- Seymour Clothing Co. manufactures a variety of clothing types for distribution to several major retail chains. Classify the following cost incurred by Seymour in the production and sale of blue jeans as either variable, fixed or mixed cost: Brass buttons.
- Seymour Clothing Co. manufactures a variety of clothing types for distribution to several major retail chains. Classify the following cost incurred by Seymour in the production and sale of blue jeans as either variable, fixed or mixed cost: Electricity co
- Seymour Clothing Co. manufactures a variety of clothing types for distribution to several major retail chains. The following costs are incurred in the production and sale of blue jeans: Identify each
- Tuff kids jeans Co. sells blue jeans wholesale to major retailers across the country. Each pair of jeans has a selling price of $30 with $21 in variable cost of goods sold. The company has fixed manuf
- Tuff Kids Jeans Co. sells blue jeans wholesale to major retailers across the country. Each pair of jeans has a selling price of $30 and $21 in variable costs of goods sold. The company has fixed manuf
- Perfect Fit Jeans Co. sells blue jeans wholesale to major retailers across the country. Each pair of jeans has a selling price of $60 with $40 in variable costs of goods sold. The company has fixed ma
- Tuff Kids Jeans Company sells blue jeans wholesale to major retailers across the country. Each pair of jeans has a selling price of $30 with $21 in variable costs of goods sold. The company has fixed
- Tuff Kids Jeans Co. sells blue jeans wholesale to major retailers across the country. Each pair of jeans has a selling price of $30 with $21 in variable costs of goods sold. The company has fixed manu
- A clothing store marks up the cost of all clothing by 250%. If the store sells a pair of jeans for $175, how much did the pair of jeans cost the store?
- Tuff Kids Jeans Co. sells blue jeans wholesale to major retailers across the country. Each pair of jeans has a selling price of 30 dollars with 21 dollars in variable costs of goods sold. The company
- The Dress4Less Company operates a chain of men's clothing stores that sells 10 different styles of inexpensive men's suits with identical unit costs and selling prices. A unit is defined as one suit.
- The Ruff Jeans Company produces two different types of jeans, Simple Life, and Fancy Life. The company sales budget estimates that 350,000 of the SimpIe Life jeans and 200,000 of the Fancy Life jeans
- Levi Strauss & Co. manufactures slacks and jeans under a variety of brand names, such as Dockers� and 501 Jeans�. Slacks and jeans are assembled by a variety of different sewing operations. Assume tha
- The Ruff Jeans Company produces two different types of jeans, Simple Life, and Fancy Life. The company sales budget estimates that 350,000 of the Simple Life jeans and 200,000 of the Fancy Life jeans
- Cromwell Furniture Company manufactures sofas for distribution to several major retail chains. It has incurred costs in 'purchase of foam rubber for cushion fillings' for the production and sale of sofas. Classify the cost as either fixed, variable or mix
- Two-Leg Company manufactures slacks and jeans under a variety of brand names, such as Kickers and 101 Denims. Slacks and jeans are assembled by a variety of different sewing operations. Assume that th
- Bonnie Denim Company sells blue jeans. Last year, skinny jeans were fashionable; this year, relaxed-fit jeans are in style. The company has 535 units of skinny jeans with a cost of $25 per unit and a market value of $23 per unit. The inventory also includ
- Mission Electronics manufactures and sells basic DVD players for sale under various generic store brand names. The cost of one of their models follows: Materials $19.40 Labor 13.40 Variable overhead 6.40 Fixed overhead ($3,433,600 per year, 464,000 units
- Mission Electronics manufactures and sells basic DVD players under various generic store brand names. The cost of one of their models follows: Materials $18.00 Labor $12.00 Variable overhead $5.00 Fixed overhead ($2,700,000 per year; 450,000 units per ye
- Joseph A. Bobcat Company operates a chain of men's clothing stores that sells 10 different styles of inexpensive men's suits with identical unit costs and selling prices. A unit is defined as one suit
- The Dandy Jeans Company produces two different types of jeans.One is called the "Simple Life" and the other is called the "Fancy Life" The company's Production Budget requests 356,867 units of Simple
- Cromwell Furniture Company manufactures sofas for distribution to several major retail chains. It has incurred costs in 'Insurance premiums in property, plant and equipment, $25,000 per year plus $25 per $25,000 of insured value over $16,000,000' for the
- The Svelte Jeans Company produces two different types of jeans. One is called the �Simple Life� and the other is called the �Fancy Life�. The company sales budget estimates that 350,000 of the Simple
- Tommy has been using the same machines to make its name brand clothing for the last five years. A cost efficiency consultant has suggested that production costs may be reduced by purchasing more techn
- Smith Company can produce two types of carpet cleaners, Brighter and Cleaner. Data on these two products are as follows: Brighter ; Cleaner ; Sales Volume in units - 640 ; 960 ; Unit Sales Price - $67
- The Western Jeans Company purchases denim from Cumberland Textile Mills. The Western Jeans Company uses 35,000 yards of denim per year to make jeans. The cost of ordering denim from the textile company is $500 per order. It costs Western $0.35 per yard an
- Draw a supply chain by picking a manufactured product you buy somewhere. Then list at least 3 different types of suppliers to that manufacturer's plant and three different types of retail outlets or
- The Jeans Company produce two different jeans: one is called "Simple Life" and the other is called the "Fancy Life". The company sales budget estimates that 350,000 of the Simple Life Jeans and 200
- Dandy Jeans Company produces two different types of jeans. One is called the "Simple Life" and the other is called the "Fancy Life" The company's Production Budget requires 365,590 units of Simple jea
- .Ace Company manufactures two products called A and B that sell for $100 and $60 respectively. Each product uses only one type of raw material that cost $5 per pound. Ace has the capacity to annually
- Ace Company manufactures two products called A and B that sell for $100 and $60 respectively. Each product uses only one type of raw material that cost $5 per pound. Ace has the capacity to annually p
- Larry's Farm Equipment Store has been in business for several years. The firm's owners have described the store as a "high-price, high-service" operation that provides lots of assistance to its custom
- Fairmount Travel Gear produces backpacks and sells them to vendors who sell them under their own label. The cost of one of its backpacks follows: Materials - $19.60 ; Labor -13.60 ; Variable overhead
- New Age Furniture Company manufactures sofas for distribution to several major retail chains. The following cost are incurred in the production and sale of sofas New Age Furniture Company manufactures
- Keefe Clothing, Inc. manufactures two styles of blue jeans: standard, which sell for $35, and deluxe, which sell for $50. The jeans are sold in three regions: East, West, and South. Deluxe jeans account for 25% of the sales in the East Region, 30% in
- Tanck Industries manufactures and sells three different models of wet-dry shop vacuum cleaners. Although the shop vacs vary in terms of quality ad features, all are good sellers. Tanck is currently operating at full capacity with limited machine time. Sa
- Tommy Company has been using the same machines to make its name brand clothing for the last five years. A cost-efficiency consultant has suggested that production costs may be reduced by purchasing more technologically advanced machinery. The old machines
- Lavender Company produces several products in its factory, including a karate robe. The company uses a standard cost system. According to the standards that have been set for the robes, the factory sh
- Levy Quilting Company makes blankets that it markets through a variety of department stores. It makes the blankets in batches of 3,500 units. Levy made 35,000 blankets during the prior accounting period. The cost of producing the blankets is summarized a
- A North Face retail store in Chicago sells 120 jackets per week. Each jacket costs the store $100 and the company has an annual holding cost of 25 percent. The fixed cost of a replenishment order (inc
- Threads Unlimited operates a chain of shirt stores that carry many styles of shirts that are all sold at the same price. To encourage sales personnel to be aggressive in their sales efforts, the compa
- Cromwell Furniture Company manufactures sofas for distribution to several major retail chains. It has incurred costs in 'Legal fees paid to attorneys in defense of the company in a patent infringement suit, $25,000 plus $160 per hour'. Classify the cost a
- The Dandy Jeans Company produces two different types of jeans. One is called the "Simple Life" and the other is called the "Fancy Life". The company's Production Budget requires 377,271 units of Sim
- The Fashion Shoe Company operates a chain of women's shoe shops that carry many styles of shoes that are all sold at the same price. Sales personnel in the shops are paid a substantial commission on each pair of shoes sold (in addition to a small base sal
- It costs Homer's Manufacturing $0.75 to produce baseballs and Homer sells them for $4.00 a piece. Homer pays a sales commission of 5% of sales revenue to his sales staff. Homer also pays $12,000 a month rent for his factory and store, and also pays $75,00
- The New Age Pet Store sells Diva Doggie pet waste disposal systems for $50 each. The systems include the unit and a one-year supply of enzyme digester waste terminator. The cost of the unit and enzyme is $35.00. The only other costs are fixed costs of $2,
- The Fashion Shoe Company operates a chain of women's shoe shops that carry many styles of shoes that are all sold at the same price. Sales personnel in the shops are paid a substantial commission on e
- Mission Electronics manufactures and sells basic DVD players for sale under various generic store brand names. The cost of one of their models follows: Materials $19.90 Labor 13.90 Variable overhead
- Pitman Chemical Company manufactures and sells Goody, a product that sells for $10 per pound. The manufacturing process also yields1 pound of a waste product, called Baddy, in the production of every 10 pounds of Goody. Disposal of the waste product costs
- Bravo Company manufactures quality gentlemenks clothing . The following selected financial information for the fiscal year 2016 is provided: SALES $100,000 COST OF GOODS MANUFACTURED 65,000 DIREC
- Clay Corporation manufactures two styles of lamps - a Bedford and a Lowell Lamp. The following per unit data are available: | | Bedford Lamp | Lowell Lamp | Sale price | $25 | $35 | Variable costs | $17 | $23 | Machine hours required for 1 lamp | 2 | 4 T
- KLK Clothing Company manufactures professional clothing for women. In order to keep costs low while still producing quality clothes, KLK conducts many R&D projects. On a current project, KLK researchers used $40,000 of cotton and $25,000 of wool from its
- The Texas Jean Company manufactures jeans in the cutting and sewing process. Jeans are manufactured in 100-jean batch sizes. The cutting time is 11 minutes per jean. The sewing time is 8 minutes per jean. It takes 15 minutes to move a batch of jeans from
- High Tech Sports Co. (HTS) manufactures 20,000 high-quality Zambonies each year and sells them through specialty sports equipment stores at a price of $75,000 each. Its variable costs are $25,000 per unit. It has a capacity of producing 30,000 units a yea
- Soft Light Company produces specialty lamps and sells them to retail stores. During the latest year, the company sold 40,000 lamps at an average price of $70 per lamp. The production and distribution costs per lamp were $25, on average. Other costs for th
- Trail Power has been using the same machines to make its name brand clothing for the last five years. A cost efficiency consultant has suggested that production costs may be reduced by purchasing more
- The Svelte Jeans Company produces two different types of jeans. One is called the "Simple Life" and the other is called the "Fancy Life". The company sales budget estimates that 400,000 of the Simple Life Jeans and 250,000 of the Fancy Life will be sold d
- Smith Couriers, Inc. exchanges 3 delivery trucks valued at $80,000 and with a basis of $50,000 for 3 different delivery trucks with a fair market value of $60,000. Because the acquired trucks had a lower fair market value, Smith receives $10,000 in cash.
- Blue Ridge Furniture is considering the purchase of two different items of equipment, as described below: Machine A. A machine has just come onto the market that compresses sawdust into various shelvi
- Lakeway Manufacturing Co. manufactures and sells household cleaning products. The company's research department has developed a new cleaner for which a standard cost must be determined. The new cleane
- Clay Corporation manufactures two styles of lamps-a Bedford Lamp and a Lowell Lamp. The following per unit data are available: Bedford Lamp Lowell Lamp Sales price $28 $37 Variable costs $17 $22 Mach
- Billy Products operates a small plant in New Mexico that produces dog food in batches. The product sells for $3 per pound. Standard costs (Per batch) for 2015 are: Standard direct labor cost = $15 p
- The Fashion Shoe Company operates a chain of women's shoe shops that carry many styles of shoes that are all sold at the same price. Sales personnel in the shops are paid a substantial commission on each pair of shoes sold (in addition to a small base s
- Farwell Company sells three different categories of tools (small, medium and large). The cost and market value of its inventory of tools are as follows. Cost Market Small$ 89,600$ 85,400 Medium406,000
- Farwell Company sells three different categories of tools (small, medium and large). The cost and market value of its inventory of tools are as follows. Cost Market Small$ 87,040$ 82,960 Medium394,400
- Periwinkle Company manufactures equipment. Periwinkle's products range from simply automated machinery to complex systems containing numerous components. Unit selling prices range from $140,000 to $1,
- Watt Wholesale Company purchases merchandise from a variety of manufacturers and sells the merchandise to a variety of retailers. All sales are subject to a cash discount (2/10, n/30). Watt uses a per
- Kragan Clothing Company manufactures its own designed and labeled athletic wear and uses catalog sales and retail outlets to sell its products. While Kragan has for years used activity-based costing
- Kragan Clothing Company manufactures its own designed and labeled athletic wear and sells its products through catalog sales and retail outlets. While Kragan has for years used activity-based costing
- Lakeway Manufacturing Co. manufactures and sells household cleaning products. The company's research department has developed a new cleaner for which a standard cost must be determined. The new
- Kragan Clothing Company manufactures its own designed and labeled athletic wear and seIIs its products through catalog sales and retail outlets. While Kragan has for years used activity-based costing
- Fashion Jeans, Inc. sells two lines of jeans; Simple Life and Fancy Life. Simple Life sells for $85, and Fancy Life sells for $100. The company sells all of its jeans on credit and estimates that 60%
- The PC Works assembles custom computers from components supplied by various manufacturers. The company is very small and its assembly shop and retail sales store are housed in a single facility in a Redmond, Washington, industrial park. The cost of a har
- The Denim World sells fabrics to a wide range of industrial and consumer users. One of the products it carries is denim cloth, used in the manufacture of jeans and carrying bags. The supplier for the
- 1, Blue Fin Co. produces a product requiring 10 pounds of material at $1.50 per pound. Blue Fin produced 10,000 units of this product during 2009 resulting in a $30,000 unfavorable materials quantity
- The Fashion Shoe Company operates a chain of women s shoe shops that carry many styles of shoes that are all sold at the same price. Sales personnel in the shops are paid a sales commission on each pair of shoes sold plus a small base salary. The followi
- Marsden manufactures a cat food product called Special Export. Marsden currently has 10,000 bags of Special Export on hand. The variable production costs per bag are $3 and total fixed costs are $10,000. The cat food can be sold as it is for $8.35 per bag
- Marsden manufactures a cat food product called Special Export. Marsden currently has 7,000 bags of Special Export on hand. The variable production costs per bag are $1.8 and total fixed costs are $7,000. The cat food can be sold as it is for $9 per bag or
- High Desert Potteryworks makes a variety of pottery products that it sells to retailers such as Home Depot. The company uses a job-order costing system in w/ch predetermined overhead rates are used to apply manufacturing overhead cost to jobs. The predete
- Farwell Company sells three different categories of tools (small, medium and large). The cost and market value of its inventory of tools are as follows. Cost Market Small $84,480 $80,520 Medium 382,800 343,200 Large 200,640 220,440 Determine the value of
- Manning Industries manufactures and sells three different models of wet-dry shop vacuum cleaners. Although the shop vacs vary in terms of quality and features, all are good sellers. Manning is currently operating at full capacity with limited machine time
- Jordan Quilting Company makes blankets that it markets through a variety of department stores. It makes the blankets in batches of 2,500 units. Jordan made 25,000 blankets during the prior accounting period. The cost of producing the blankets is summarize
- Shannon's distributes its beer through a wholesaler, Miller of Denton. The retail selling price for a six pack of its typical craft beer is $12. The retailer's cost per six pack is $8. The wholesaler sells the beer to the retailer for this price. Shannon'
- High Desert Potteryworks makes a variety of pottery products that it sells to retailers, such as Home Depot. The company uses a job-order costing system in which predetermined overhead rates are used to apply manufacturing overhead costs to jobs. The pre
- Carner Lumber sells lumber and general building supplies to building contractors in a medium-sized town in Montana. Data regarding the store's operations follow: ? Sales are budgeted at $390,000 for
- High Desert Potteryworks makes a variety of pottery products that it sells to retailers such as Home Depot. The company uses a job-order costing system in which predetermined overhead rates are used to apply manufacturing overhead cost to jobs. The predet
- Kragan Clothing Company manufactures its own designed and labeled athletic wear and sells its products through catalog sales and retail outlets. While Kragan has for years used activity-based costing in its manufacturing activities, it has always used tra
- Knitline Inc. produces high-end sweaters and jackets in a single factory. The following information was provided for the coming year. Sweaters Jackets Sales$ 211,500$ 451,200 Variable cost of goods so
- Inferring Transactions from Financial Statements: Costco Wholesale Corporation operates membership warehouses selling food, appliances, consumer electronics, apparel and other household goods at locat
- Panascope manufactures high-definition TVs (HDTVs). It costs Panascope $1,500 to produce one HDTV. Panascope, pbnning to "make hay while the sun shines" has priced its HDTVs at $12,000. This is an example of which pricing strategy? A) penetration pricing
- Huddell Company, which is both a wholesaler and retailer, purchases merchandise from various suppliers. The dollar-value LIFO method is used for the wholesale inventors. Huddell determines the estimat
- A Sendai clothing wholesaler was preparing its sales budget for the first quarter of 20X8. Forecast sales are as follows (All values are in thousands of yen). (Here "yen" has been denoted by "Y") Jan