Sandhill Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 550 units,...
Question:
Sandhill Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 550 units, the following information is available.
Units | Unit Cost | Total Cost | |
---|---|---|---|
April 1 inventory | 230 | $26 | $5,980 |
April 15 purchase | 360 | 31 | 11,160 |
April 23 purchase | 410 | 34 | 13,940 |
1,000 | $31,080 |
Calculate the weighted average cost per unit. (Round answer to 2 decimal places, e.g. 2.76.)
Weighted average cost per unit $_____
Compute the April 30 inventory and the April cost of goods sold using the average-cost method. (Round answers to O decimal places, e.g. 2, 760.)
Ending Inventory $_____
Cost of goods sold $_____
Weighted Average Method for Inventory Valuation:
A firm may use any one of the four methods available for inventory valuation, namely, FIFO (First-In-First-Out), LIFO (Last-In-First-Out), weighted average method or specific identification method. Moreover, the firm may use the periodic inventory system or perpetual inventory system. Under the periodic system, the purchases and sales are adjusted at the end of every period while under the perpetual system, the inventory is updated every time a purchase or sale is made.
Answer and Explanation: 1
Become a Study.com member to unlock this answer! Create your account
View this answerThe weighted average cost per unit is given by:
- = Total cost of the entire inventory before sales / total number of units in the inventory before...
See full answer below.
Ask a question
Our experts can answer your tough homework and study questions.
Ask a question Ask a questionSearch Answers
Learn more about this topic:

from
Chapter 6 / Lesson 11Inventory valuation methods are ways that companies place a monetary value on the items they have in their inventory. Discover different inventory valuation methods, including specific identification, First-In-First-Out (FIFO), Last-In-First-Out (LIFO), and weighted average.
Related to this Question
- Sandhill Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 600 units, the following information is available: Units Unit Cost Total Cost April 1 inventory 270 $30 $8,100
- Larkspur Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 600 units, the following information is available. Units Unit Cost Total Cost April 1 inventory 270 $30 $8,100 April 15 purchase 440 36 15,840 April 23 purchase 290 39 11
- Larkspur Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 550 units, the following information is available: Units Unit Cost Total Cost April 1 inventory 340 $23 $7,820 Apr
- Stellar Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 550 units, the following information is available. Units Unit Cost Total Cost April 1 inventory 340 $23 7,820 April 15 purchase 390 28 10,920 April 23 purchase 270 30 8,10
- Teal Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 560 units, the following information is available. Units Unit Cost Total Cost April 1 inventory 250 $27 $6,480 April 15
- Teal Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 550 units, the following information is available. Units Unit Cost Total Cost April 1 inventory 300 $19 $5,700 April 15
- Skysong Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 650 units, the following information is available. Units Unit Cost Total Cost April 1 inventory 310 $34 $10,540 April 15 purchase 420 41 17,220 April 23 purchase 270 44 11,
- Skysong Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 560 units, Units Unit Cost Total Cost April 1 inventory 240 $27 6,480 April 15 purchase 370 32 11,840 April 23 purch
- Kingbird Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 420 units, the following information is available. Units Unit Cost Total Cost April 1 Inventory 240 $13 $ 3,120 April 15 Purchase 440 16 7,040 April 23 Purchase 320 17 5,
- Splish Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 550 units, the following information is available. Units Unit Cost Total Cost April 1 inventory 260 $15 $3,900 April
- Pina Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 470 units, the following information is available: Units Units Cost Total Cost April 1 inventory 290 $18 $ 5,220 April 15 purchase 400 22 8,800 April 23 purchase 310 23 7,130
- Buffalo Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 450 units, the following information is available. Units Unit Cost Total Cost April 1 inventory 230 $12 $ 2,760 April 15 purchase 430 14 6,020 April 23 purchase 340 16 5,44
- Bonita Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 550 units, the following information is available. Units Unit Cost Total Cost April 1 inventory 300 $19 $ 5,700 April 15 purchase 410 23 9,430 April 23 purchase 290 25 7,250
- Metlock Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 650 units, the following information is available. Units Unit Cost Total Cost April 1 inventory 350 $24 $ 8,400 April 15 purchase 370 29 10,730 April 23 purchase 280 31 8,
- Sheridan Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 550 units, the following information is available. Units Unit Cost Total Cost April 1 inventory 250 $14 $3,500 Apri
- Ayayai Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 450 units, the following information is available. Units Unit Cost Total Cost April 1 inventory 330 $22 $7,260 April
- Metlock Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 650 units, the following information is available. Units Unit Cost Total Cost April 1 Inventory 350 $24 $8,400 April 15 Purchase 370 29 10,730 April 23 Purchase 280 31 8,6
- Metlock Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 650 units, the following information is available. Units Unit Cost Total Cost April 1 inventory 310 $20 $6,200 April 15 purchase 390 24 9,360 April 23 purchase 300 26 7,800
- Crane Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 600 units, the following information is available. Compute the April 30 inventory and the April cost of goods sold usi
- Riverbed Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 600 units, the following information is available. Units Unit Cost Total Cost April 1 inventory 270 $30 $8,100 April 15 purchase 440 $36 $15,840 April 23 purchase 290 $39
- Novak Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 560 units, the following information is available. Units Unit Cost Total Cost April 1 inventory 240 $27 $6,480 April 15 purchase 370 32 11,840 April 23 purchase 390 35 13,65
- Amsterdam Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 620 units, the following information is available. Units Unit Cost Total Cost April 1 inventory 350 $15 $5,250 April 15 purchase 400 $18 $7,200 April 23 purchase 340 $20
- Amsterdam Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 577 units, the following information is available. Units Unit Cost Total Cost April 1 inventory 335 $15 $5,025 April 15 purchase 425 18 7,650 April 23 purchase 343 20 6,8
- Amsterdam Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 665 units, the following information is available. Units Unit Cost Total Cost April 1 inventory 308 $13 $4,004 April 15 purchase 398 16 6,368 April 23 purchase 333 17 5,6
- Compute the April 30 inventory and the April cost of goods sold using the FIFO method. Bonita Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 550 units, the following information is available. Units Unit Cost Total Cost April 1
- Amsterdam Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 662 units, the following information is available. Units Unit Cost Total Cost April 1 Inventory 325 $14 $4,550 April 15 Purchase 369 17 6,273 April 23 Purchase 326 18 5,8
- Amsterdam Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 600 units, the following information is available. Units Unit Cost Total Cost April 1 inventory 250 $10 $2,500 April 15 purchase 400 12 4,800 April 23 purchase 350 13 4,
- Windsor Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 470 units, the following information is available. Units Unit cost Total cost April 1 Inventory 290 $18 $5,220 April 15 Purchase 400 22 8,800 April 23 Purchase 310 23 7,130
- Amsterdam Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 517 units, the following information is available. Units Unit Cost Total Cost April 1 inventory 230 $14 $3,220 April 15 purchase 380 17 6,460 April 23 purchase 339 19 6,4
- Hampster Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 600 units, the following information is available. UnitsUnit CostTotal Cost April 1 Inventory250$10$2,500 April 1
- Martinez Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 550 units, the following information is available. Units Unit Cost Total Cost April 1 inventory300$19$ 5,700 April 1
- Amsterdam Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 630 units, the following information is available. Units Unit Cost Total Cost April 1 inventory 270 $15 $4,050 April 15 purchase 370 $18 $6,660 April 23 purchase 340 $19
- Amsterdam Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 596 units, the following information is available. Units Unit cost Total cost April 1 inventory 275 $14 $3,850 April 15 purchase 391 17 6,647 April 23 purchase 304 19 5,7
- The following information is available for the month of April. The company uses the perpetual inventory method. April 1 Inventory balance 120 units @$8.04 each April 10 Purchase 200 units @ $8.20 each April 20 Purchase 410 units @ $8.40 each April 22 Sale
- Sheffield Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 550 units, the following information is available: Units Unit Cost Total Cost April 1 inventory 260 $15 $3,900 April 15 purchase 430 18 7,740 April 23 purchase 310 20 6,2
- Crane Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 600 units, the following information is available. Units Unit C
- Amsterdam Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 680 units, the following information is available. Units Unit Cost Total Cost April 1 inventory 318 $16 $5,088 April 15 purchase 396 19 7,524 April 23 purchase 350 21 7,
- Carla Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 550 units, the following information is available. | |Units| Unit Cost| Total Cost |April 1 inventory|260| $15|$3,900
- Wildhorse Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 540 units, the following information is available. | |Units |Unit Cost |Total Cost |April 1 inventory|220|$25|$5,
- A company reported the current month's purchase and sales data for its only product and uses the perpetual inventory system. Determine the cost assigned to ending inventory and cost of goods sold using LIFO. April 1: Beginning inventory of 175 units at $1
- Ivanhoe Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 600 units, the following information is available. Units Units Sold Total Cost April 1 Inventory 270 16 4320 April 15 purchase 410 19 7790 April 23 purchase 320 21 6720 10
- A company's inventory records indicate the following data for the month of April: April 1 beginning 350 units at $18 each April 5 purchase 290 units at $20 each April 9 sale 500 units at $55 each Apr
- Sofa Company, which uses a periodic inventory system, had a beginning inventory on April 1 of 400 units of Product A at a cost of 14 per unit During April, the following purchases and sales were made
- The following data is available for one of the products sold by Chancet Company, which uses a perpetual inventory system: April 1. On hand, 10 units at $8 each; $80 April 5. Purchased 30 units at $7
- CCO Company uses a perpetual inventory system. It entered into the following purchases and sales transactions for April. Date Activities Units Acquired at Cost Units Sold at Retail Apr. 1 Beginning inventory 15 units @ $ 3,000/unit Apr. 6 Purchase 35 un
- In a perpetual inventory system, beginning inventory, purchases, and sales for an item are as follows: April 1Inventory62 units at $ 20 April 10Sale52 units April 17Purchase40 units at $ 19 April 26Sale45 units April 28Pur
- During April, Leary Company sold 1,000 units of Product Q. Product Q's beginning inventory and purchases during the month are shown below. (Assume the periodic inventory system is used.) April 1 Beginning inventory 200 units $1 April 5 Purchases 200 unit
- In 2018, Spring Company sold 800 units and had the following inventory information: # of units Unit cost Total cost Jan. 1 Beginning inventory 250 units $10 2,500 April 1 Purchase 600 units 15 9,00
- Pharoah Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 450 units, the following information is available. Date Units Unit Cost Total Cost Apr. 1 Inventory 260 $29 $7,540 Apr. 15 Purchase 360 35 12,600 Apr. 23 Purchases 380 38
- Amsterdam Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 520 units, the following information is available. | |UNITS |UNIT COST |TOTAL COST |April 1 inventory |300 |13 |3
- A company has inventory of 17 units at a cost of $17 each on June 1. On June 3, it purchased 27 units at $19 each. 21 units are sold on June 5. Using the FIFO periodic inventory method, what is the co
- The following purchases and sales for Ripple Company are for April 2010. There was no inventory on April 1. Purchases Units Sales Unit Cost Units 3-Apr 3,200 @ $33.00 6-Apr 1,500 10-Apr 1,600 @ 34.00 12-Apr 1,400 22-Apr 2,000 @ 35.00 25-Apr 2,300 28-Apr 1
- Use this information for the month of June: June 1 Beginning Inventory 10 units @ $120 5 Purchase 60 units @ $112 14 Sale 40 units 21 Purchase 30 units @ $116 30 Sale 28 units Assuming that a periodic inventory system is used, what is cost of goods sol
- During April, Leary Company sold 1,000 units of Product Q. Product Q's beginning inventory and purchases during the month are shown below. (Assume the periodic inventory system is used.) April 1 Beginning inventory 200 units @ $1 April 5 Purchases 200 un
- A company has a beginning inventory balance of $120 units, which are 10 units at $12 each. Early in the month, they purchased 16 units at $10 per unit and sold 15 units. What is the cost of goods sold for the month using the perpetual inventory system and
- Crane Company uses a periodic system reports the following for the month of June. Units Unit Cost Total Cost June 1 Inventory 250 $7 $1,750 12 Purchase 400 8 3,200 23 Purchase 350 9 3150 30 Inventory 150 Compute the cost of the ending inventory and the
- Kaleta Company uses a periodic system reports the following for the month of June. Units Unit Cost Total Cost June 1 Inventory 404 $3 $1,212 12 Purchase 808 7 5,656 23 Purchase 606 10 6,060 30 Inventory 202 {a} Compute the cost of the ending inventory
- Altira Corporation uses a periodic inventory system. The following information related to its merchandise inventory during the month of August 2013 is available: Aug.1 Inventory on hand - 6,000 units; cost $7.70 each. 8 Purchased 18,000 units for $6.3 eac
- Archer Company has budgeted sales of 30,000 units in April, 40,000 units in May, and 60,000 units in June. The company has 6,000 units on hand on April 1. If the company requires an ending inventory equal to 20% of the following month's sales, production
- Mansfield Company has a periodic inventory system and uses the LIFO method to assign costs to inventory and the cost of goods sold. Consider the following information: Date Description No. of units Cost per unit January 1 Beginning inventory 100 $5 Octobe
- A company uses a periodic inventory system. On August 1, the company had 6 items of beginning inventory with a cost of $7 per unit. On August 3, the company purchased 16 units at $14 per unit. Then, on August 5, the company sold 12 units. The 12 units
- A company began the accounting period with inventory of 3,000 units at $30 each. During the period, the company purchased an additional 5,000 units at $26 each and sold 4,600 units. Assume the company uses a periodic inventory system. What is the cost of
- Beginning Inventory, purchases, and sales data for widgets are as follows: April 3 Inventory 15 units @ $30 April 11 Purchase 12 units @ $27 April 14 Sale 18 units April 21 Purchase 7 units @ $25
- Checkers uses the periodic inventory system. For the current month, the beginning inventory consisted of 1,200 units that cost $12 each. During the month, the company made two purchases: 500 units at
- Checkers uses the periodic inventory system. For the current month, the beginning inventory consisted of 4,800 units that cost $12 each. During the month, the company made two purchases: 2,000 units a
- Checkers uses the periodic inventory system. For the current month, the beginning inventory consisted of 7,200 units that cost $12 each. During the month, the company made two purchases: 3,000 units a
- ABC Company employs a periodic inventory system and sells its inventory to customers for $23 per unit. ABC Company had the following inventory information available for the month of May: May 1 Beginning inventory 1,500 units @ $12 cost per unit. May 8 Sol
- Amsterdam Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 660 units, the following information is available. (Table). Calculate weighted average cost per unit.
- ABC Company employs a periodic inventory system and sells its inventory to customers for $25 per unit. ABC Company had the following inventory information available for the month of May: May 1 Beginning inventory 5,000 units @ $9 cost per unit May 6 Purch
- A company has inventory of 15 units at a cost of $12 each on August 1. On August 5, it purchased 10 units at $13 per unit. On August 12 it purchased 20 units at $14 per unit. On August 15, it sold 30 units. Using the FIFO periodic inventory method, what i
- Larkspur Company uses a perpetual inventory system. Its beginning inventory consists of 110 units that cost $75 each. During June, (1) the company purchased 330 units at $75 each, (2) returned 13 unit
- Altira Corporation uses a periodic inventory system. The following information related to its merchandise inventory during the month of August 2018 is available: Aug.1 Inventory on hand-2,000 units; cost $6.10 each. 8 Purchased 10,000 units for $5.50 eac
- Beginnning Inventory, purchases, and sales data for widgets are as follows: April 3 Inventory 15 units @ $30 April 11 Purchase 12 units @ $27 April 14 Sale 18 units April 21 Purchase 7 units @ $25 April 25 Sale 10 units Complete the inventory cost card a
- A company has beginning inventory of 14 units at a cost of $12.00 each on October 1. On October 5, it purchases 13 units at $13.00 per unit. On October 12, it purchases 23 units at $14.00 per unit. On October 15, it sells 39 units. Using the FIFO periodic
- Sandhill Company sells one product. Presented below is information for January for Sandhill Company. Jan. 1 Inventory 124 units at $4 each 4 Sale 100 units at $8 each 11 Purchase 162 units at $7 each
- Aggie Car Company is a wholesaler for car engine parts. The company had the following activity during the month of April: Date Transaction Units Unit cost Total cost April 1 Beg. Inventory 3,200 $64.30 $205,760 April 4 Purchase 3,400 $64.75 $220,150 April
- Aggie Car Company is a wholesaler of car engine parts. The company had the following activity during the month of April: Date Transaction Units Unit Cost Total Cost April 1 Beg. Inventory 3,200 $64.30 $205,760 April 4 Purchase 3,400 $64.75 $220,150 April
- A company has inventory of 25 units at a cost of $6 each on June 1. On June 3, it purchased 35 units at $11 each. 27 units are sold on June 5. Using the FIFO perpetual inventory method, what is the cost of the 27 units that were sold? \\ A. $675 B. $178
- Saddlery Company sells leather saddles and equipment for horse enthusiasts. Saddlery uses the periodic inventory system. The following schedule relates to the company's inventory for the month of May: Cost Sales May 1 Beginning inventory 150 units $90,000
- Sylvia's Designs Co. had the following inventory activity during April: Units Unit cost Beginning inventory 100 $10 Purchase (April 3) 20 12 Sale (April 10) 80 Purchase (April 18) 40 14 Purchase (April 23) 60 15 Sale (April 28) 90 Assuming Sylvia's used a
- Assume the following beginning inventory, purchases, and sales during the month of April: |April 1|Beginning Merchandise Inventory, 10 units at $15 each |3rd |7 units sold |10th |Purchased 9 units at $16 |23rd |4 units sold Determine the Cost of Goods Sol
- Tablet Company, which uses a periodic inventory system, reports the following in its inventory records for June: Units Unit Cost Beginning Inventory 10 $12 Purchase #1 5 $10 Purchase #2 5 $14 During June, Tablet Company sold 12 units. Using the weighted
- Ticketmaster, Inc. uses a perpetual inventory system with a weighted average costing method. Based on the following information for the month of April, what amount is in Ending Inventory at April 30th? April 1 30 units on hand at $5.00 each $150 April 8
- The inventory of Product PIT and data on purchases and sales for a two-month period follows. The company closes its books at the end of each month. It uses the periodic inventory system. Apr. 1 Beginning inventory 50 units @ $204 10 Purchase 100 units @ $
- Altira Corporation uses a periodic inventory system the following information for August 2018 is available: Aug. 1 Inventory on hand-3, 500 units; cost $6.70 each. 8 Purchased 17,000 units for $6.2
- Wojcik Company uses the perpetual inventory system. The following information is available for the month of May: Date Purchases Sales Units Cost Units Price Beginning inventory 30 $ 8 May 10 10 $12 May 15 10 $20 May 18 15 $14 May 21 15 $20 Ma
- Sheridan Company uses the periodic inventory system and reports the following for the month of June. Units Unit cost Total cost June 1 Inventory 260 $6 $1,560 June 12 Purchase 520 $9 $4,680 June 23 Purchase 390 $11$ 4,290 June 30 Inventory 130 Required:
- END Company reported the current month purchase and sales data for its only product as follows: Date Activities Units Acquired at Cost Units Sold at Retail April 1 Beginning Inventory 175 units @ $15.00 4 Purchase 150 units @ $16.00 7 Sales 160 units
- ABC Company employs a periodic inventory system and sells its inventory to customers for $23 per unit. ABC Company reported the following inventory information for the month of May: May 1 Beginning inventory 4,200 units @ $9 cost per unit May 6 Purchased
- 12. A company has beginning inventory of 16 units at a cost of $24 each on February 1. On February 3, it purchases 34 units at $26 each. 22 units are sold on February 5. Using the FIFO periodic inventory method, what is the cost of the 22 units that
- A company has beginning inventory of 16 units at a cost of $33 each on February 1. On February 3, it purchases 48 units at $35 each. Suppose 24 units are sold on February 5. Using the FIFO periodic inventory method, what is the cost of the 24 units that a
- A company has beginning inventory of 12 units at a cost of $26 each on February 1. On February 3, it purchases 36 units at $31 each. Suppose 18 units are sold on February 5. Using the FIFO periodic inventory method, what is the cost of the 18 units that a
- Buffalo Industries uses a periodic inventory system. Its records show the following for the month of May, in which 68 units were sold. Date Explanation Units Unit cost Total cost May 1. Inventory 30
- The units of an item available for sale during the year were as follows: Jan 1 Inventory 17 units at 124 ; April 15 Purchase 130 units at 116 ; September 9 Purchase 21 units at 127 ; There are 42 unit
- Alton Company had the following activity in its inventory account during April 20X9. Date Activity Units Unit Cost Total April 1 Beginning inventory 100 $3 $300 April 3 Purchase 40 3.10 124 April 7 Sale 50 April 12 Purchase 50 3.20 160 April 16 Sale 70 Ap
- Vista a Company Inc. had a beginning inventory of 100 units of Product RST at a cost of $8 per unit. During the year, purchases were: Vista Company uses a periodic inventory system. Sales totaled 1, 5
- LoBianco Company's record of transactions for the month of April was as follows. Assuming that periodic inventory records are kept in units only, compute the inventory at April 30 using (1) LIFO and (2) average cost.
- A company has beginning inventory of 12 units at a cost of $15 each on February 1. On February 3, it purchases 25 units at $17 each. On February 5, 20 units are sold. Using the FIFO periodic inventory method, what is the cost of the 20 units that are sold
- A company has an inventory of 12 units at a cost of $12 each on October 1. On October 5, they purchased 6 units at $15 per unit. On October 12, they purchased 17 units at $16 per unit. On October 15, they sold 30 units. Using the FIFO periodic inventory m
- A company has a beginning inventory of 14 units at a cost of $26 each on February 1. On February 3, it purchases 36 units at $28 each. On February 5, 17 units are sold. Using the FIFO periodic inventory method, what is the cost of the 17 units that are so