Sandford Company manufactures one product. Its variable manufacturing cost is $16 per unit and...
Question:
Sandford Company manufactures one product. Its variable manufacturing cost is $16 per unit and the total fixed manufacturing cost is $600,000. What would be the total cost per unit (including both fixed and variable costs), assuming that Sandford produces 10,000 units?
Unit Cost:
In finance, the total cost of one unit of a given product represents the unit cost. It can be further analyzed by considering the total manufacturing cost per unit and total operating cost per unit or total fixed cost per unit and total variable cost per unit.
Answer and Explanation: 1
Become a Study.com member to unlock this answer! Create your account
View this answerThe calculated value of the total manufacturing cost per unit is $76.
The total manufacturing cost per unit can be calculated by taking the sum of the...
See full answer below.
Ask a question
Our experts can answer your tough homework and study questions.
Ask a question Ask a questionSearch Answers
Learn more about this topic:

from
Chapter 12 / Lesson 23Understand the definition of the unit cost in accounting, discover the unit cost using its formula, and explore some examples of using the formula to compute the unit cost of an activity.
Related to this Question
- Sandford Company manufactures one product. Its variable manufacturing cost is $16 per unit and the total fixed manufacturing cost is $600,000. Calculate the total cost per unit (including both fixed and variable costs), assuming that Sandford produces 20,
- Sandford Company manufactures one product. Its variable manufacturing cost is $16 per unit and the total fixed manufacturing cost is $600,000. Calculate Sandford's total manufacturing costs if it produces 20,000 units.
- Sandford Company manufactures one product. Its variable manufacturing cost is $16 per unit and the total fixed manufacturing cost is $600,000. Calculate Sandford's total manufacturing costs if it produces 10,000 units.
- If variable manufacturing costs are $18 per unit and total fixed manufacturing costs are $266,800, what is the manufacturing cost per unit if 5,800 units are manufactured and the company uses the variable costing concept?
- If variable manufacturing costs are $18 per unit and total fixed manufacturing costs are $266,800, what is the manufacturing cost per unit if 4,600 units are manufactured and the company uses the variable costing concept?
- If variable manufacturing costs are $9 per unit and total fixed manufacturing costs are $626,400, what is the manufacturing cost per unit if a. 7,200 units are manufactured and the company uses the variable costing concept? b. 8,700 units are manufactur
- A manufacturing company produces 80,000 units of product A at a total cost of $2.4 million. Total fixed costs are $1.4 million. If the company increases production by 25% and uses a 19% markup, the price per unit will be: a. $31.54 b. $30.80 c. $51.80 d.
- A company's budgeted manufacturing costs for 30,000 units are as follows: Fixed manufacturing costs $30,000 Variable manufacturing costs $14.00 per unit The company produced 35,000 units. How much is the flexible budget for total manufacturing costs?
- A company manufactures a product and sells it for $120 per unit. The total fixed costs of manufacturing and selling the product are expected to be $155,250, and the variable costs are expected to be $75 per unit. What is the company's break-even point in:
- ABC Company's formula for its Total Costs is Total Fixed Costs plus Total Variable Costs. T =Total Costs, F = Total Fixed Costs, V = Total Variable Costs, v = Variable Cost per Unit of Production, and q = Quantity of Production Units. If Variable Cost p
- ABC Company's formula for its Total Costs is Total Fixed Costs plus Total Variable Costs. T = Total Costs, F = Total Fixed Costs, V = Total Variable Costs, v = Variable Cost per Unit of Production, and q = Quantity of Production Units. If the Variable Cos
- Total fixed costs for Randolph Manufacturing are $754,000. Total costs, including both fixed and variable, are $1,000,000 if 150,000 units are produced. Required: The variable cost per unit is: a.
- A company manufactures a single product. The total cost of making 2,000 units is $30,000 and the total cost of making 3,000 units is $40,000. Within this range of activity. a. What is the total fixed cost? b. What is the variable cost per unit? c. What is
- A company manufactures a single product. The total cost of making 2,000 units is $30,000 and the total cost of making 3,000 units is $40,000 Within this range of activity (a) What is the total fixed cost? (b) What is the variable cost per unit? (c) Wha
- A manufacturing company produces and sells 40,000 units of a single product. Variable costs total $80,000 and fixed costs total $120,000. If unit is sold for $8, what markup percentage is the company using? a. 60% b. 160% c. 75% d. 133%
- A manufacturing company produces 80,000 units of product A at a total cost of $2.4 million. Total fixed costs are $1.4 million. If the company increases production by 25% and uses a 40% markup the price per unit will be ...................................
- In a factory, the total variable costs are $600 if 500 units are produced. If 400 units are produced, the total variable costs would be: a. $480 b. $600 c. $120 d. $333
- If variable manufacturing costs are $18 per unit and total fixed manufacturing costs are $266,800, what is the manufacturing cost per unit if 4,600 units are manufactured and the company uses the absorption costing concept?
- If variable manufacturing costs are $18 per unit and total fixed manufacturing costs are $266,800, what is the manufacturing cost per unit if 5,800 units are manufactured and the company uses the absorption costing concept?
- Total fixed costs for Randolph Manufacturing are $754,000. Total costs, including both fixed and variable, are $5,000,000 if 160,000 units are produced. The variable cost per unit is (a) $26.54/unit. (b) $31.25/unit. (c) $4.71/unit. (d) $35.96/unit.
- ABC Company's formula for its Total Costs is Total Fixed Costs plus Total Variable Costs. If T = Total Costs, F = Total Fixed Costs, V = Total Variable Costs, v = Variable Cost per Unit of Production, and q = Quantity of Production Units, which of the fol
- Sindler Corporation sold 3,000 units of its product at a price of $13 per unit. Total variable cost per unit is $7.50, consisting of $6.80 in variable production cost and $.70 in variable selling and
- A company produces a single product. Variable production costs are $13.5 per unit and variable selling and administrative expenses are $4.5 per unit. Fixed manufacturing overhead totals $51,000 and fi
- A company produces a single product. Variable production costs are $13.8 per unit and variable selling and administrative expenses are $4.8 per unit. Fixed manufacturing overhead totals $54,000 and fi
- 1.) A company produces a single product. Variable production costs are $13.4 per unit and variable selling and administrative expenses are $4.4 per unit. Fixed manufacturing overhead totals $50,000 an
- A company produces a single product. Variable production costs $12.8 per unit Variable selling and administrative expenses $3.8 per unit Fixed manufacturing overhead totals $44,000 Fixed selling and administration expenses total $48,000 Assuming a beginni
- Sales and costs for X Company in 2018 were as follows: Total Per unit Sales $145,140 $17.70 Variable manufacturing costs $64,288 $7.84 Variable selling costs $19,844 $2.42 Fixed manufacturing costs $8,610 $1.05 Fixed selling costs $3,772 $0.46 X Company
- A company produces a single product. Variable production costs are $13.50 per unit and variable selling and administrative expenses are $4.50 per unit. Fixed manufacturing overhead totals $51,000, and fixed and administrative expenses total $55,000. Assum
- Pierce Company's break-even point is 16,000 units. Its product sells for $26 and has a $12 variable cost per unit. What is the company's total fixed cost amount?
- A manufacturing company produces 80,000 units of product A at a total cost of $2.4 million. Total fixed costs are $1.4 million. If the company increases production by 25% and uses a 40% markup, the pr
- A company produces a single product. Variable production costs are $13.3 per unit and variable selling and administrative expenses are $4.3 per unit. Fixed manufacturing overhead totals $49,000 and fixed selling and administration expenses total $53,000.
- Miller Manufacturing Company established the following standard price and cost data: Sales price $ 8.10 per unit Variable manufacturing cost $ 3.70 per unit Fixed manufacturing cost $ 2,000 total Fix
- A company produces a single product. Variable production costs are $13.7 per unit and variable selling and administrative expenses are $4.7 per unit. Fixed manufacturing overhead totals $53,000 and fi
- a. A company estimates that its total cost to acquire materials, set up machines, and produce products is $25 per unit produced in 2014. In 2014, there were 50,000 units produced and variable costs per unit produced totaled $15. In 2015, the company expec
- Romtech Company sold 51,000 units of its product at a price of $348 per unit. The total variable cost per unit is $191, consisting of $176 in variable production cost and $15 in variable selling and administrative cost. Compute the manufacturing margin fo
- Carley Company produces 2,000 parts per year, which are used in the assembly of one of its products. The variable cost of manufacturing each part is $64 and the fixed manufacturing costs total $36 per
- Total fixed costs for Taylor Incorporated are $270,000. Total costs, including both fixed and variable, are $500,000 if 130,000 units are produced. The variable cost per unit is A. $3.85/unit. B. $2.08/unit. C. $1.77/unit. D. $5.92/unit.
- The variable costs per unit are $18 when a company produces 24,000 units of product. What are the variable costs per unit when 26,000 units are produced? a. $17.00. b. $16.50. c. $17.50. d. None of these. e. $18.00.
- Richmond Company manufactures a product and sells it for $50 per unit. Richmond incurs a variable cost per unit of $35 and $2,400,000 in total fixed costs to produce this product. They are currently s
- Richmond Company manufactures a product that sells for $50 per unit. Richmond incurs a variable cost per unit of $35 and $2,400,000 in total fixed costs to produce this product.
- The Vander Wal Company manufactures a product and sells it for $120 per unit. The total fixed costs of manufacturing and selling the product are expected to be $155,250, and the variable costs are expected to be $75 per unit. What is the company's break-e
- A company produces a single product. Variable production costs are $13.10 per unit and variable selling and administrative expenses are $4.10 per unit. Fixed manufacturing overhead totals $47,000 and fixed selling and administration expenses total $51,000
- A company produces a single product. Variable production costs are $13.7 per unit and variable selling and administrative expenses are $4.7 per unit. Fixed manufacturing overhead totals $53,000 and fixed selling and administration expenses total $57,000.
- A company produces a single product. Variable production costs are $13.1 per unit and variable selling and administrative expenses are $4.1 per unit. Fixed manufacturing overhead totals $47,000 and fixed selling and administration expenses total $51,000.
- Brooks Company manufactures a product that sells for $50 per unit. Brooks incurs a variable cost per unit of S35 and $2,400,000 in total fixed costs to produce this product. It is currently selling 20
- Vernon Manufacturing Company established the following standard price and cost data. Sales price $9.00 per unit Variable manufacturing cost $3.20 per unit Fixed manufacturing cost $2,000 total Fixed
- Harder Company manufactures a product that sells for $50 per unit. Harder incurs a variable cost per unit of $30 and $3,400,000 in total fixed costs to produce this product. It is currently selling 20
- George Company has a relevant range of 150,000 units to 400,000 units. The company has total fixed costs of $525,000. Total fixed and variable costs are $612,500 at a production level of 175,000 units. The variable cost per unit at 300,000 units is: A. t
- Yankee Corporation manufactures a single product. The company has the following cost structure: Variable costs per unit: Production $4 Selling and administrative $1 Fixed costs in total: Production $12,000 Selling and administrative $8,000 Last year, 4,00
- Zachary Manufacturing Company established the following standard price and cost data: Sales price $8.70 per unit Variable manufacturing cost $3.30 per unit Fixed manufacturing cost $2,000 total Fixed
- A company's costs are shown below. It produces 15,498 units. What is the total average cost per unit? Total variable costs = $6,375 Total fixed costs = ? Variable cost per unit = ? Fixed cost per unit = $2.40
- Total fixed costs for Herman Enterprises are $202,565. Total costs, both fixed and variable, are $556,448 if 100,000 units are produced. What is the variable cost per unit?
- Total fixed costs for Herman Enterprises are $211,065. Total costs, both fixed and variable, are $551,307 if 100,000 units are produced. What is the variable cost per unit?
- VT Company's breakeven point is 5,000 units. It's product sells for $20 per unit and has a variable cost of $15 variable cost per unit. What is the company's total fixed cost amount? a. 50,000 b. Not
- Calculate the total estimated cost for a company that produces 5,000 units of a product with the following cost behavior information: Fixed costs are $20,000 Variable cost per unit is $3 per unit produced.
- A company's product sells at $12 per unit and has a $5 per unit variable cost. The company's total fixed costs are $98,000. What is the break-even point in units?
- 1. A company's product sells at $12.08 per unit and has a $5.12 per unit variable cost. The company's total fixed costs are $97,600. The break-even point in units is: a. 8079 b. 7012 c. 14023 d. 5
- A company's product sells at $12.12 per unit and has a $5.18 per unit variable cost. The company's total fixed costs are $97,400. The break-even point in units is: a. $14,035. b. $7,018. c. $5,383. d. $8,036. e. $18,803.
- The following information Is for X Company: Budgeted production 10,600 units Budgeted costs: Total fixed $214,000 Per unit variable $10.57 Actual production 11,700 units Actual costs: Total fixed $217,877 Total variable $108,096. What was the flexible bud
- Dude Company incurred the following costs while producing 550 units: DM, $15 per unit; DL, $29 per unit; variable MOH, $12 per unit; total fixed overhead costs, $9,900; variable selling and admin costs, $11 per unit; total fixed selling & admin costs, $6,
- A company's product sells at $28.00 per unit and has a $13.00 per unit variable cost. The company's total fixed costs are $222,000. The break-even point is: A. 5,415 B. 7,400 C. 7,929 D. 14,800 E. 17,077
- 1) A company sells a product at the rate of $200 per unit. The variable cost per unit is $90 and the selling commission to pay is 5%. The company incurs total fixed manufacturing costs of $25,000 and total fixed selling and administrative costs of $50,000
- A company's product sells at $12.08 per unit and has a $512 per unit variable cost. The company's total fix costs are $97,600 The break-even point in units is: a. 5,492. b. 8,079 c. 19,063 d. 14,02
- The following data relates to a company with a single product:. | Selling price per unit | $150 | Variable selling costs per unit | $10 | Variable manufacturing costs per unit | $90 | Fixed manufacturing costs | $1,200,000 | Fixed selling costs | $400 00
- Scott Co. has variable manufacturing costs per unit of $20, and fixed manufacturing cost per unit of $15. Variable selling and administrative costs per unit are $4, while fixed selling and administrative costs per unit are $3. Scott Co. uses the absorptio
- Rosewood Corporation produces a single product. The following cost structure applied to its first year of operations: Variable costs: SG&A $2 per unit Production $4 per unit Fixed costs (total cost incurred for the year): SG&A $14,000 Production $20,000
- Willis Company had an operating profit of $75,000 using variable costing and an operating profit of $57,000 using absorption costing. Variable production costs were $15 per unit. Total fixed manufacturing overhead was $120,000 and 10,000 units were produ
- A company produces a single product. Variable production costs are $12 per unit, and variable selling and administrative expenses are $3 per unit. Fixed manufacturing overhead totals $36,000, and fixed selling and administration expenses total $40,000. As
- Total fixed costs for Purple Figs Company are $52,000. Total costs, both fixed and variable are $160,000 if 80,000 units are produced. The fixed cost per unit at 80,000 units would be: a. $1.35/unit b. $0.65/unit. c. $2.00/unit d. $2.65/ unit
- The total fixed costs for Purple Figs Company are $52,000. Total costs, both fixed and variable, are $160,000 if 80,000 units are produced. The fixed cost per unit at 80,000 units would be: A. $1.35/unit. B. $0.65/unit. C. $2.00/unit. D. $2.65/unit.
- Tynex, Inc., a manufacturing company produces 80,000 units of product A at a total cost of $2.4 million. Total fixed costs are $1.4 million. If the company increases production by 25% and uses a 19% markup, the price per unit will be: A) $31.54 B) $37.10
- A company had the following unit costs when 9,000 units were produced. Under Absorption Costing, what is the total production cost per unit if 25,000 units had been produced?
- Last year, Silver Company's total variable production costs were $7,500, and its total fixed manufacturing overhead costs were $4,500. The company produced 3,000 units during the year and sold 2,400 u
- D'Souza Company sold 12,500 units of its product at a price of $75.00 per unit. Total variable cost is $49.00 per unit, consisting of $39.50 in variable production cost and $9.50 in variable selling a
- D'Souza Company sold 6,500 units of its product at a price of $87.00 per unit. Total variable cost is $51.40 per unit, consisting of $40.70 in variable production cost and $10.70 in variable selling a
- D'Souza Company sold 7,500 units of its product at a price of $85.00 per unit. Total variable cost is $51.00 per unit, consisting of $40.50 in variable production cost and $10.50 in variable selling a
- Getty Company manufactures a product that has a variable cost of $50 per unit. Fixed costs total $1,000,000 and are allocated on the basis of the number of units produced. The selling price is computed by adding a 10% markup to the full cost of the produc
- Your company is considering the production and sale of a new product. The selling price of the new product is $25 per unit, the variable costs are $15 per unit, and the total monthly fixed costs are $20,000. How many units of the new product will your com
- DuPont Company has a relevant range of 150,000 units to 400,000 units. The company has total fixed costs of $525,000. Total fixed and variable costs are $612,500 at a production level of 175,000 units. What is the variable cost per unit at 300,000 units?
- Fezebel Company incurred fixed costs of $300,000. Total costs, both fixed and variable, are $450,000 when 50,000 units are produced. It sold 35,000 units during the year. Calculate the variable cost p
- The following information is given: Production units 1,000 units Variable cost in total $7,000 Fixed cost in total $3,000 If 1,200 units are made, the total (total variable and total fixed costs together) cost will be $_____.
- Varnar Manufacturing produces a single product. Variable production costs are $12 per unit and variable selling and administrative expenses are $3 per unit. Fixed manufacturing overhead totals $36,000
- George Company has a relevant range of 150,000 units to 400,000 units. The company has total fixed costs of $525,000. Total fixed and variable costs are $612,500 at a production level of 175,000 units
- Pritchard Company manufactures a product that has a variable cost of $30 per unit. Fixed costs total $1,500,000, allocated on the basis of the number of units produced. Selling price is computed by adding a 20% markup to full cost. How much should the sel
- Reliance Corporation sold 4,900 units of its product at a price of $24 per unit. Total variable cost per unit is $13.00, consisting of $12.25 in variable production cost and 0.75 in variable selling a
- Our company sells its product for $60 per unit and has a variable cost of $30 per unit. Total fixed costs equal $20,000. What would be the breakeven point in units if the fixed costs decreased by $2,000? a. 500 b. 600 c. 1,000 d. 1,200
- Altawfik Corporation is estimating the cost function for the total cost of production of product A using the two points method. The data collected for the past year is as follows: Quarter Number of units produced Total cost 1 4,000 $1,000 2 5,400 1,280 3
- A company's costs are shown below. What is total average cost per unit? 16570 units ; Total variable costs $6,375 ; Total fixed costs ? Variable cost per unit ? Fixed cost per unit $2.40 ; Total avera
- A company has $7.00 per unit in variable costs and $4.10 per unit in fixed costs at a volume of 50,000 units. If the company markes up total cost by 0.57, what price should be charged if 67,000 units
- Barker Company's break-even point is 10,000 units. Its product sells for $25 and has a $10 variable cost per unit. What is the company's total fixed cost amount? a. $250,000 b. $100,000 c. $150,000 d. Fixed costs cannot be computed with the information pr
- Costing Grant Company sells its product for $63 per unit. Variable manufacturing costs per unit are $38, and fixed manufacturing costs at the normal operating level of 18,000 units are $90,000. Variab
- Mario Company has total fixed costs of $600,000. Total fixed and variable costs are $612,500 at a production level of 175,000 units. The fixed cost per unit at a production level of 300,000 units is A. $2.00. B. $3.50. C. $1.75. D. $2.04.
- Ankee Corporation manufactures a single product. The company has the following cost structure: Variable costs per unit: Production $4 Selling and administrative $1 Fixed costs in total: Production $12,000 Selling and administrative $8,000 L
- Branwin Corporation sold 7,200 units of its product at a price of $35.60 per unit. The total variable cost per unit is $17.55, consisting of $10.50 in variable production cost and $7.05 in variable selling and administrative cost. Compute the contribution
- A manufacturing company produces and sells 50,000 units of a single product. Total product costs are $8 per unit. If total sales are $550,000, what markup percentage is the company using?
- Accurate Metal Company sold 41,500 units of its product at a price of $440 per unit. Total variable cost per unit is $231, consisting of $202 in variable production costs and $9 in variable selling and administrative cost. Compute the manufacturing margi
- A company produces a single product with a sales price of $25 per unit. The variable cost per unit is $15 and the company incurs fixed costs
- The fixed costs per unit are $23 when a company produces 23,000 units of product. What are the fixed costs per unit when 20,000 units are produced? a) $26.45 b) $23.00 c) $20.00 d) $7.75 e) $18.50
- The fixed costs per unit are $20 when a company produces 20,000 units of product. What are the fixed costs per unit when 15,000 units are produced? a. $26.67. b. $20.00. c. $15.00. d. $14.17. e. $11.67.
- Hurst Company manufactures and sells a single product. Price and cost data for this product are as follows: Selling price/unit $40.00 Variable manufacturing costs/unit 20.00 Variable selling expenses/unit 6.00 Fixed manufacturing overhead $208,000 Fixed a