Sandford Company manufactures one product. Its variable manufacturing cost is $16 per unit and...
Question:
Sandford Company manufactures one product. Its variable manufacturing cost is $16 per unit and the total fixed manufacturing cost is $600,000. Calculate Sandford's total manufacturing costs if it produces 10,000 units.
Costs of a Firm:
The total costs of a firm can be bifurcated into manufacturing costs and operating costs. Furthermore, these costs can be categorized into fixed costs and variable costs on the basis of their variability with the production or sales volume.
Answer and Explanation: 1
Become a Study.com member to unlock this answer! Create your account
View this answerThe calculated value of the total manufacturing cost is $760,000.
The total variable manufacturing cost is computed as:
{eq}\begin{align*} &=...
See full answer below.
Ask a question
Our experts can answer your tough homework and study questions.
Ask a question Ask a questionSearch Answers
Learn more about this topic:

from
Chapter 5 / Lesson 2Job order costing systems organize costs according to units or products, common in service and production companies. Learn the importance of journals in recording manufacturing costs and how period costs are included as well.
Related to this Question
- Sandford Company manufactures one product. Its variable manufacturing cost is $16 per unit and the total fixed manufacturing cost is $600,000. Calculate Sandford's total manufacturing costs if it produces 20,000 units.
- Sandford Company manufactures one product. Its variable manufacturing cost is $16 per unit and the total fixed manufacturing cost is $600,000. Calculate the total cost per unit (including both fixed and variable costs), assuming that Sandford produces 20,
- Sandford Company manufactures one product. Its variable manufacturing cost is $16 per unit and the total fixed manufacturing cost is $600,000. What would be the total cost per unit (including both fixed and variable costs), assuming that Sandford produces
- A manufacturing company produces 80,000 units of product A at a total cost of $2.4 million. Total fixed costs are $1.4 million. If the company increases production by 25% and uses a 19% markup, the price per unit will be: a. $31.54 b. $30.80 c. $51.80 d.
- If variable manufacturing costs are $18 per unit and total fixed manufacturing costs are $266,800, what is the manufacturing cost per unit if 5,800 units are manufactured and the company uses the variable costing concept?
- If variable manufacturing costs are $18 per unit and total fixed manufacturing costs are $266,800, what is the manufacturing cost per unit if 4,600 units are manufactured and the company uses the variable costing concept?
- If variable manufacturing costs are $9 per unit and total fixed manufacturing costs are $626,400, what is the manufacturing cost per unit if a. 7,200 units are manufactured and the company uses the variable costing concept? b. 8,700 units are manufactur
- A company's budgeted manufacturing costs for 30,000 units are as follows: Fixed manufacturing costs $30,000 Variable manufacturing costs $14.00 per unit The company produced 35,000 units. How much is the flexible budget for total manufacturing costs?
- A manufacturing company produces 80,000 units of product A at a total cost of $2.4 million. Total fixed costs are $1.4 million. If the company increases production by 25% and uses a 40% markup the price per unit will be ...................................
- If variable manufacturing costs are $18 per unit and total fixed manufacturing costs are $266,800, what is the manufacturing cost per unit if 4,600 units are manufactured and the company uses the absorption costing concept?
- If variable manufacturing costs are $18 per unit and total fixed manufacturing costs are $266,800, what is the manufacturing cost per unit if 5,800 units are manufactured and the company uses the absorption costing concept?
- A manufacturing company produces 80,000 units of product A at a total cost of $2.4 million. Total fixed costs are $1.4 million. If the company increases production by 25% and uses a 40% markup, the pr
- ABC Company's formula for its Total Costs is Total Fixed Costs plus Total Variable Costs. T =Total Costs, F = Total Fixed Costs, V = Total Variable Costs, v = Variable Cost per Unit of Production, and q = Quantity of Production Units. If Variable Cost p
- In a factory, the total variable costs are $600 if 500 units are produced. If 400 units are produced, the total variable costs would be: a. $480 b. $600 c. $120 d. $333
- The following variable production costs apply to goods made by Raeburn Manufacturing Corporation: materials costing $8.00, labor costing $3.50, variable overhead costing $2.50, coming to a total of $
- The following variable production costs apply to goods made by Raeburn Manufacturing Corporation: Item Cost per unit Materials $7.00 Labor 5.50 Variable overhead 0.75 Total $13.25 Determine the total
- The following variable production costs apply to goods made by Zachary Manufacturing Corporation: Item Cost per unit Materials $ 9.00 Labor 2.50 Variable overhead 0.75 Total $12.25 Required: Determine the total variable production cost, assuming that Za
- Miller Manufacturing Company established the following standard price and cost data: Sales price $ 8.10 per unit Variable manufacturing cost $ 3.70 per unit Fixed manufacturing cost $ 2,000 total Fix
- Tynex, Inc., a manufacturing company produces 80,000 units of product A at a total cost of $2.4 million. Total fixed costs are $1.4 million. If the company increases production by 25% and uses a 19% markup, the price per unit will be: A) $31.54 B) $37.10
- Altawfik Corporation is estimating the cost function for the total cost of production of product A using the two points method. The data collected for the past year is as follows: Quarter Number of units produced Total cost 1 4,000 $1,000 2 5,400 1,280 3
- a. A company estimates that its total cost to acquire materials, set up machines, and produce products is $25 per unit produced in 2014. In 2014, there were 50,000 units produced and variable costs per unit produced totaled $15. In 2015, the company expec
- Carley Company produces 2,000 parts per year, which are used in the assembly of one of its products. The variable cost of manufacturing each part is $64 and the fixed manufacturing costs total $36 per
- The following variable production costs apply to goods made by Campbell Manufacturing Corporation: Item Cost per unit Materials $11 Labor 7.50 Variable overhead 0.25 Total $18.75 Required: Determine the total variable production cost, assuming that Campbe
- A company's budgeted manufacturing costs for 50,000 squares of shingles are: Fixed manufacturing costs, $30,000 Variable manufacturing costs, $20.00 per square Arthur produced 45,000 squares of shingles during March. How much is the budgeted total manufac
- Zachary Manufacturing Company established the following standard price and cost data: Sales price $8.70 per unit Variable manufacturing cost $3.30 per unit Fixed manufacturing cost $2,000 total Fixed
- ABC Co. has a manufacturing capacity of 10,000 units. The flexed production cost budget of the company is as follows: | Capacity | 60% | 100% | Total production costs | $11,280 | $15,120 What is the budgeted total production cost if it operates at 85
- Computing Total Job Costs and Unit Product Costs Using Multiple Predetermined Overhead Rates Braverman Company has two manufacturing departments-Finishing and Fabrication. The predetermined overhead
- Vernon Manufacturing Company established the following standard price and cost data. Sales price $9.00 per unit Variable manufacturing cost $3.20 per unit Fixed manufacturing cost $2,000 total Fixed
- If 10,000 units are produced, what is the total amount of manufacturing overhead cost expressed on a per unit basis? (Round answer to 2 decimal places)
- If 12,000 units are produced, what is the total amount of manufacturing overhead cost expressed on a per unit basis? (Round answer to 2 decimal places)
- Carbaugh Corporation has provided the following production and average cost data for two levels of monthly production volume. The company produces a single product. The best estimate of the total cost to manufacture 6,700 units is closest to: (Do not roun
- Q1.) Assign the total 2017 manufacturing overhead costs to the two products using activity-based costing (ABC) and determine the overhead cost per unit. (Round cost per unit to 2 decimal places, e.g.
- The following information Is for X Company: Budgeted production 10,600 units Budgeted costs: Total fixed $214,000 Per unit variable $10.57 Actual production 11,700 units Actual costs: Total fixed $217,877 Total variable $108,096. What was the flexible bud
- Yankee Corporation manufactures a single product. The company has the following cost structure: Variable costs per unit: Production $4 Selling and administrative $1 Fixed costs in total: Production $12,000 Selling and administrative $8,000 Last year, 4,00
- Total manufacturing costs are $170,000 when 15,000 packages are produced. Of this amount, total variable costs are $30,000. What are the total production costs when 20,000 packages of razors are produced?
- George Company has a relevant range of 150,000 units to 400,000 units. The company has total fixed costs of $525,000. Total fixed and variable costs are $612,500 at a production level of 175,000 units
- Owl Corporation has provided the following production and average cost data for two levels of monthly production volume. The company produces a single product. The best estimate of the total variable manufacturing cost per unit is: A. $171.00 B. $175.00
- Munchak Company's relevant range of production is 9,000-11,000 units. Last month the company produced 10,000 units. Its total manufacturing cost per unit produced was $70. At this level of activity the company's variable manufacturing costs are 40% of its
- Rosewood Corporation produces a single product. The following cost structure applied to its first year of operations: Variable costs: SG&A $2 per unit Production $4 per unit Fixed costs (total cost incurred for the year): SG&A $14,000 Production $20,000
- Babuca Corporation has provided the following production and total cost data for two levels of monthly production volume. The company produces a single product. The best estimate of the total variable
- Calculate the expected costs when the production cost is 4,700 Pina Colada Corporation manufactures a single product. Monthly production costs incurred in the manufacturing process are shown below fo
- If 10,000 units are produced, what is the total amount of manufacturing overhead cost incurred to support this level of production?
- If 12,000 units are produced, what is the total amount of manufacturing overhead cost incurred to support this level of production?
- Based on the data below, assume that Sirrus Phone company uses the product cost concept of applying the cost-plus approach to product pricing. Determine the total manufacturing costs and the cost amount per unit for the production and sale of 3
- Mario Company has total fixed costs of $600,000. Total fixed and variable costs are $612,500 at a production level of 175,000 units. The fixed cost per unit at a production level of 300,000 units is A. $2.00. B. $3.50. C. $1.75. D. $2.04.
- Frankin Corporations properties you with a summary of its total budgeted Production costs at three product levels: Volume in units 1000 2000 3000 Cost A 5000 5000 5000 Cost B 1400 1800 2200 Cost C 3000 6000 9000 Cost D 2000 2000 2500 1. Indicate the cost
- In Lopez Company, total material costs are $35,900, and total conversion costs are $56,400. Equivalent units of production are materials $10,000 and conversion costs $12,000. Compute the unit costs for materials, conversion costs, and total manufacturing
- If 12,000 units are produced, what is the total amount of fixed manufacturing cost incurred to support this level of production?
- If 10,000 units are produced, what is the total amount of fixed manufacturing cost incurred to support this level of production?
- Gibson Manufacturing Company established the following standard price and cost data. Sales price $8.00 per unit Variable manufacturing cost $ 3.00 per unit Fixed manufacturing cost $2,500 total Fixed
- Universal Industries budgeted manufacturing costs for 25,000 units are: Fixed manufacturing costs $25,000 per month Variable manufacturing costs $300,000 The company produced 21,000 units during March. How much is the flexible budget for total manufact
- Rose Company has a relevant range of production between 10,000 and 25,000 units. The following cost data represents the average cost per unit for 14,000 units of production. [TABLE] If 19,000 units are produced, what are the total manufacturing overhead c
- Rose Company has a relevant range of production between 10,000 and 25,000 units. The following cost data represents the average cost per unit for 14,000 units of production. [TABLE] If 24,000 units are produced, what are the total manufacturing overhead c
- A company's flexible budget for 56,000 units of production showed variable overhead costs of $106,400 and fixed overhead costs of $72,000. The company incurred overhead costs of $161,920 while operating at a volume of 48,000 units. The total controllable
- A company manufactures a product (A) for a total production cost of $13,000, which can be sold for $50,000. The company has the option to process this product further to create product B for a total c
- Build-It Co. has predicted the following costs for this year for 300,000 units: Manufacturing Selling and Administrative Variable $400,000 $200,000 Fixed 600,000 600,000 Total $1,000,000 $800,000 Calculate the manufacturing cost markup needed to obtain a
- Calculate the expected costs when production is 5,200 units. PCB Corporation manufactures a single product. Monthly production costs incurred in the manufacturing process are shown below for the production of 3,120 units. The utilities and maintenance cos
- Baker Corporation s has provided the following production and average cost data for two levels of monthly production volume. The company produces a single product. The best estimate of the total variable manufacturing cost per unit is: - $124.30 - $182.
- A manufacturer has found that marginal cost is 3q^{2}-60q+400 dollars per unit when q units have been produced. If the total cost of producing the first 2 units is $900, what is the total cost of producing the first 5 units?
- Company A has 50% of its total variable manufacturing cost in labor and the other 50% in fuel. Company B has 10% of its total variable manufacturing cost in labor and the remainder in fuel. Suppose in
- Company A has 50% of its total variable manufacturing cost in labor and the other 50% in fuel. Company B has 30% of its total variable manufacturing cost in labor and the remainder in fuel. Suppose in
- At an activity level of 9,800 machine hours in a month, Nooner Corporation's total variable production engineering cost is $888,860 and its total fixed production engineering cost is $254,430. What would be the total production engineering cost per unit,
- At an activity level of 8,600 machine-hours in a month, Nooner Corporation's total variable production engineering cost is $734,440 and its total fixed production engineering cost is $154,000. What would be the total production engineering cost per unit,
- At an activity level of 9,300 machine-hours in a month, Nooner Corporation's total variable production engineering cost is $766,320 and its total fixed production engineering cost is $191,040. What would be the total production engineering cost per unit,
- At an activity level of 8,700 machine-hours in a month, Nooner Corporation's total variable production engineering cost is $744,720 and its total fixed production engineering cost is $181,560. What would be the total production engineering cost per unit,
- At an activity level of 9,700 machine-hours in a month, Nooner Corporation's total variable production engineering cost is $810,435, and its total fixed production engineering cost is $193,050. What would be the total production engineering cost per unit,
- At an activity level of 10,000 machine hours in a month, Nooner Corporation's total variable production engineering cost is $837,000 and its total fixed production engineering cost is $276,150. What would be the total production engineering cost per unit
- A manufacturing company computes cost of goods sold by adding cost of goods manufactured to the and subtracting the.
- Martinez Company's relevant range of production is 7,500 units to 12,500 units. If 8,000 units are produced, what is the total amount of manufacturing overhead cost incurred to support this level of production? What is this total amount expressed on a per
- Kempe Manufacturing Company makes a single product that is produced on a continuous basis in one department. All materials are added at the beginning of production. The total cost per equivalent unit
- The manufacturing cost per unit for absorption costing is: a. usually, but not always, higher than manufacturing cost per unit for variable costing. b. always lower than manufacturing cost per unit f
- 1. Calculate the total factory overhead to be charged to each unit of Hooks. a. $33 b. $50 c. $11 d. $61 2. Calculate the total factory overhead to be charged to Nooks. a. $300,000 b. $400,000 c. $488,000 d. $600,000
- At an activity level of 8500 machine hrs. a month. Doe corp's total variable production engineering cost is $700,000 and its total fixed production engineering cost is $150,000. What would be the total production engineering cost per unit, both fixed and
- The manufacturing cost of Lancer Industries for three months of the year are provided below. Using the high-low method, determine the variable cost per unit, and the total fixed costs. 1. The manufac
- Munoz Manufacturing Company established the following standard price and cost data Sales price $ 8.50 per unit Variable manufacturing cost $ 3.30 per unit Fixed manufacturing cost $2,700 total
- What are formulas to find the total manufacturing overheads and GP percentage in excel? e.g. budgeted man o/h=67,000.000, Total cost of materials=20,000.00, Total Cost Labour=4,400.000, Quoted price=37,000.00
- First Apple Computers Company manufactures one product. If its variable manufacturing cost is $18 per unit; the total fixed manufacturing cost is $500,000. Required: a. Calculate First Apple's total manufacturing costs if it produces 10,000 units. b. What
- A company has the following operating data for its manufacturing operations. Unit selling price = $250 Unit variable cost = $100 Total fixed costs = $840,000 The company has decided to increase the wages of hourly workers which will increase the unit vari
- A company's flexible budget for 48,000 units of production showed variable overhead costs of $72,000 and fixed overhead costs of $64,000. The company incurred overhead costs of $122,800 while operating at a volume of 40,000 units. The total controllable c
- In 2009, Voest Inc.'s income under absorption costing was $15,000 higher than its income under variable costing. During the year, the company produced 20,000 units. If total variable production costs were $80,000 and fixed manufacturing overhead was $40,0
- Thornton Manufacturing Company established the following standard price and cost data: Sales price 8.60 per unit Variable manufacturing cost 3.90 per unit Fixed manufacturing cost $3,000 total Fixed
- Companies calculate overhead rates so that they can have a more accurate estimate of the cost of production. Manufacturing overhead is often a significant component of production cost. The following are calculations of overhead by a hypothetical company:
- Kirk Co. manufactures mobile cellular equipment and develops a price for the product by using a variable cost concept. Kirk incurs variable costs of $1,900,000 in the production of 100,000 units. Fixed costs total $50,000. The company employs $4,725,000 o
- Piels Corporation produces a part that is used in the manufacture of one of its products. The cost associated with the production of 10,000 units of this part are as follows: Of the fixed factory ove
- At an activity level of 4,000 machine-hours in a month, Curt Corporation's total variable production engineering cost is $154,200, and its total fixed production engineering cost is $129,000. What would be the total production engineering cost per unit, b
- The Assembly Department of Nitz Company has the following production and cost data at the end of May, 2017. Production: 30,000 units started into production; 25,000 units transferred out and 5,000 un
- To calculate the cost of goods manufactured you need to:- a. Subtract ending work-in-process from total work-in-process. b. Add ending work-in-process from total work-in-process. c. Multiply ending work-in-process with total work-in-process. d. Divide
- A company's flexible budget for 42,000 units of production showed variable overhead costs of $50,400 and fixed overhead costs of $58,000. The company incurred overhead costs of $97,660 while operating at a volume of 34,000 units. The total controllable co
- In a period when anticipated production is 10,000 units, budgeted variable costs are 85,000, and budgeted fixed costs are 45,000. If 12,000 units are actually produced what is the expected total costs
- The total cost of goods completed during the accounting period for a manufacturer is called: a. Ending finished goods inventory b. Total manufacturing costs c. Ending goods in process inventory d. Cost of goods manufactured e. Cost of goods sold
- Tempe Manufacturing Company makes a single product that is produced on a continuous basis in one department. All materials are added at the beginning of production. The total cost per equivalent unit
- W and O Inc. has decided to use the high-low method to estimate the total cost and the fixed and variable cost components of the total cost. The data for various levels of production are as follows: Units Produced -- Total Costs 10,000 -- $750,000 22,
- Yilan Company is considering adding a new product. The cost accountant has provided the following data. Expected variable cost of manufacturing $57 per unit Expected annual fixed manufacturing cost $1
- The company uses a first-in, first-out actual costing system. A new fixed manufacturing overhead allocation rate is calculated each year by dividing the actual fixed manufacturing overhead cost by the actual production units. The following simplified data
- Compute total costs to be incurred for a week with 2,950 units of activity given the following information about variable costs per unit. Manufacturing labor wages = $30.00 Supplies used in production = $13.50 Packaging cost = $7.25 Warranty cost = $4
- A manufacturer's total cost of making and finishing products in the period is called: a) Cost of goods sold b) Ending finished goods inventory c) Cost of goods manufactured d) Ending work-in-process inventory e) Total manufacturing costs
- The following production and average cost data for two levels of monthly production volume have been supplied by a company that produces a single product The best estimate of the total cost to manufac
- Strauss Manufacturing Company manufactures a part that it uses in the manufacture of another product. The variable costs of producing this part are $5.50. Fixed overhead costs of $2.25 per unit are applied to this part and would continue to be incurred. I
- Delph Company uses a job-order costing system and has two manufacturing departments-Molding and Fabrication. The company provided the following estimates at the beginning of the year: Molding Fabrication Total Machine-hours 24,000 34,000 58,000 Fixed man
- Flagstaff Company has budgeted production units for July of 8,100 units. Variable factory overhead is $1.3 per unit. Budgeted fixed factory overhead is $20,000, which includes $3,200 of factory equipment depreciation. Compute the total budgeted overhead t