Pike Seafood Company purchases lobsters and processes them into tails and flakes. It sells the...
Question:
Pike Seafood Company purchases lobsters and processes them into tails and flakes. It sells the lobster tails for {eq}\$20 {/eq} per pound and the flakes for {eq}\$15 {/eq} per pound. On average, {eq}100 {/eq} pounds of lobster are processed into {eq}57 {/eq} pounds of tails and {eq}24 {/eq} pounds of flakes, with {eq}\19 {/eq} pounds of waste. Assume that the company purchased {eq}3,000 {/eq} pounds of lobster for {eq}\$6.00 {/eq} per pound and processed the lobsters with an additional labor cost of {eq}\$1,800 {/eq}. No materials or labor costs are assigned to the waste. The company sold {eq}1,510 {/eq} pounds of tails and {eq}710 {/eq} pounds of flakes.
(1) What is the allocated cost of the sold items? The company allocates joint costs on a value basis.(Round your cost per pound to 2 decimal places. Omit the {eq}"\$" {/eq} sign in your response.)
(2) What is the allocated cost of the ending inventory? The company allocates joint costs on a value basis. (Round your cost per pound to 2 decimal places. Omit the {eq}"\$" {/eq} sign in your response.)
Joint Costs:
Joint costs are those costs that a business incurs till the point when products can be separately identifiable. Joint costs are generally allocated based on the value at the split-off point.
Answer and Explanation: 1
Become a Study.com member to unlock this answer! Create your account
View this answerGiven that 100 pounds of lobster are processed into 57 pounds of tails and 24 pounds of flakes.
So, 3,000 pounds of lobster would give
{eq}3,000 *...
See full answer below.
Ask a question
Our experts can answer your tough homework and study questions.
Ask a question Ask a questionSearch Answers
Learn more about this topic:

from
Chapter 8 / Lesson 2Determining the costs in a business and making a decision based on the information that has been collected is how managers look after the financial well-being of their businesses. Learn about making decisions, determining the costs of product lines, special orders, and more.
Related to this Question
- Pirate Seafood Company purchases lobsters and processes them into tails and flakes. It sells the lobster tails for $19.30 per pound and the flakes for $15.10 per pound. On average, 100 pounds of lobst
- Pirate Seafood Company purchases lobsters and processes them into tails and flakes. It sells the lobster tails for $19.90 per pound and the flakes for $15.00 per pound. On average, 100 pounds of lobst
- Pirate Seafood Company purchases lobsters and processess them into tails and flakes. It sells the lobster tails for $21 per pound and the flakes for $14 per pound. On average, 100 pounds of lobster ar
- Watson's Fish Company buys the whole salmon from various fishermen is at $3 per pound and sells the fish to restaurants for $5 per pound. Its fixed costs are $22,800 per month. How many pounds must be sold to break even, and how many pounds must be sold t
- Lance is interested in entering the catfish farming business. He estimates if he enters this business, his fixed costs would be $50,000 per year and his variable costs would equal 30% of sales. If each catfish sells for $2, how many catfish would Lance ne
- Several years ago, Jumbo Corporation bought Shrimp Company. Shrimp was a supplier of merchandise for Jumbo and one of the primary reasons for this acquisition was so that Jumbo could save money on these purchases. In the current year, Jumbo reports cost o
- Fish Fillet Incorporated obtains fish and then processes them into frozen fillets and then prepares the frozen fish fillets for distribution to its retail sales department. Direct materials are added
- Swine Enterprises produces hams for locally raised pigs. The cost of getting the meat ready for market is $1 per pound. Hams weigh an average of 12 pounds and sell
- Olympia Bivalve farms and sells oysters in the Pacific Northwest. The company harvested and sold 7,500 pounds of oysters in July. The company?s flexible budget for July appears below: Olympia Bivalv
- Bubba is a shrimp farmer. In an ironic twist, Bubba is allergic to shellfish, so he cannot eat any shrimp. Each day he has a one-ton supply of shrimp. The market price of shrimp is $10,000 per ton. a. What is the value of a ton of shrimp to him? b. Woul
- Swine Enterprises produces hams from locally raised pigs. The cost of getting the meat ready for the market is $1 per pound. Hams weigh 12 pounds and sell for $1.50 per pound. The company can smoke the hams for and additional $0.50 per pound. The smoke ha
- The Minnow Bucket Bait Shop in Land O' Lakes, WI raises trout and have 4,500 of them. They want to buy a mix of feed for their trout that both provides the nutrients needed and comes at a low cost. In
- Kelp Company produces three joint products from seaweed. At the split-off point, three basic products emerge, i.e., Sea Tea, Sea Paste, and Sea Powder. Each of these products can either be sold at the
- Kelp Company produces three joint products from seaweed. At the split-off point, three basic products emerge: Sea Tea, Sea Paste, and Sea Powder. Each of these products can either be sold at the split
- Washington State Fisheries, Inc. processes salmon for various distributors. Two departments, processing, and packaging are involved. Data relating to tons of salmon sent to the processing department during May follow : Percent Completed Tons of Salmon D
- Kelp Company produce three joint products from seaweed. At the split-off point, three basic products emerge: Sea Tea, Sea Paste, and Sea Powder. Each of these products can either be sold at the split-
- Shaw's Supermarket has on hand a large supply of T-bone steak, and its trying to decide whether to sell the steak as is, or to process them further into filet mignon and NY cut steaks. If the T-bone is sold as is, a 1-pound (16 ounces) steak would sell fo
- One hundred pounds of raw material W is processed into 60 pounds of X and 40 pounds of Y. Joint costs are $135. X is sold for $2.50 per pound and Y can be sold for $3.00 per pound or processed further into 30 pounds of Z (10 pounds are lost in the process
- Felde Company builds custom fishing lures for sporting goods stores. In its first year of operations, 2014, the company incurred the following costs. Felde Company sells the fishing lures for $27.00.
- During July, PK's Fine Feline Foods produced 147 batches of its gourmet kitten formula. Each batch weighs 1,000 pounds. To produce this quantity of output, the company purchased and used 148,450 pound
- Jumbo Shrimp Corporation and Giant Shrimp Company are in the same industry; both are publicly held with a large number of shareholders; and they have the following characteristics: JUMBO GIANT Expected annual cash flow (in thousands) $50,000 $35,000 Stand
- The Stale Store has 12,000 cans of tuna fish just a week past the expiration date. Each can cost $0.33. The cans could be sold as is for $0.20 each, or relabeled and sold as gourmet cat food. The cost of relabeling the cans would be $0.04 per can and the
- Porker Enterprises produces ham from locally raised pigs. The cost of getting the pig ready for market is about $80 per pig. $7 of that has been allocated to the ham portion of the pig. Each pig pro
- Alaskan Fisheries, Inc., processes salmon for various distributors. Two departments are involved-Cleaning and Packing. Data relating to pounds of salmon processed in the Cleaning Department during July are presented below: Percent Completed Pounds of Salm
- The Fantastic Ice Cream Shoppe sold 8,800 servings of ice cream during June for Dollar 5 per serving. The shop purchases the ice cream in large tubs from the Deluxe Ice Cream Company. Each tub costs the shop $14 and has enough ice cream to fill 28 ice cre
- Boston Metals buys raw ore on the open market and processes it into two products, A and B. The ore costs $12 per pound, and the process separating it into A and B has a cost of $6 per pound. During 20
- Washington State Fisheries, Inc., processes salmon for various distributors. Two departments, processing and packaging, are involved. Data relating to tons of salmon sent to the processing department
- Simon Fishing Co. processes salmon for various distributors. The two departments involved are cleaning and packing. The next table summarizes the data related to pounds of salmon processed in the cleaning department during June. Pounds of Salmon Percen
- Grouper Company includes 1 coupon in each box of soap powder that it packs, and 10 coupons are redeemable for a premium (a kitchen utensil). In 2017, Grouper Company purchased 8,500 premiums at 80 cen
- Abilene Meat Processing Corporation is a major processor of beef and other meat products. The company has a large amount of T-bone steak on hand, and it is trying to decide whether to sell the T-bone
- Flounder Corporation sells rock-climbing products and also operates an indoor climbing facility for climbing enthusiasts. During the last part of 2017, Flounder had the following transactions related
- The Bakery on the Riverbank produces organic bread that is sold by the loaf. Each loaf requires 1 /2 of a pound of flour. The bakery pays $3.50 per pound of the organic flour used in its loaves. The b
- Washington State Fisheries Inc processes salmon for various distributors. Two departments, processing and packaging are involved. Data relating to tons of salmon sent to the processing department during May follow: | | |Percent Completed | |Tons o
- Giant Eagle Potato Chips come in three sizes. Calculate the average price per ounce for Giant Eagle Potato Chips using the information below.
- Lone Star Meat Packers is a major processor of beef and other meat products. The company has a large amount of T-bone steak on hand, and it is trying to decide whether to sell the T-bone steaks as
- Lone Star Meat Packers is a major processor of beef and other meat products. The company has a large amount of T-bone steak on hand, and it is trying to decide whether to sell the T-bone steaks as th
- Lone Star Meat Packers is a major processor of beef and other meat products. The company has a large amount of T-bone steak on hand, and it is trying to decide whether to sell the T-bone steaks as the
- 1. Lone Star Meat Packers is a major processor of beef and other meat products. The company has a large amount of T-bone steak on hand, and it is trying to decide whether to sell the T-bone steaks as
- Plains Peanut Butter Company recently acquired a peanut-processing company that has a normal annual capacity of 3,000,000 pounds and that sold 2,700,000 pounds last year at a price of $2.00 per pound. The purpose of the acquisition is to furnish peanuts f
- Plains Peanut Butter Company recently acquired a peanut-processing company that has a normal annual capacity of 4,000,000 pounds and that sold 2,800,000 pounds last year at a price of $2.00 per pound. The purpose of the acquisition is to furnish peanuts f
- The Fantastic Ice Cream Shoppe sold 8,800 servings of ice cream during June for $5 per serving. The shop purchases the ice cream in large tubs from the Deluxe Ice Cream Company. Each tub costs the shop $14 and has enough ice cream to fill 28 ice cream con
- You make and sell chips: Regular, salt-free and cajun. The selling price and cost dat per case follows: Regular Salt-free Cajun price 98 100 118 DM 44 44 52 DL 8 8 10 V OH 8 8 9 Each pound of DM costs you $2. You have access to only 100000 pounds per yea
- Bowdish Corporation purchases potatoes from farmers. The potatoes are then peeled, producing two intermediate products: peels and depeeled spuds. The peels can then be processed further to make a cock
- Major Foods, Inc. produces cereal from oat grain. The company buys unprocessed oats for $400 per ton. It costs $60 per ton to send the oats through a processor, which produces 1,900 kilograms of pure oats and 100 kilograms of oat shells. The oat shells ar
- Alaskan Fisheries, Inc., processes salmon for various distributors. Two departments are involved - Cleaning and Packing. Data relating to pounds of salmon processed in the Cleaning Department during J
- Alaskan Fisheries, Inc., processes salmon for various distributors. Two departments are involved -- Cleaning and Packing. Data relating to pounds of salmon processed in the Cleaning Department during
- Alaskan Fisheries, Inc., processes salmon for various distributors. Two departments are involved- Cleaning and Packing. Data relating to pounds of salmon processed in the Cleaning Department during Ju
- Bellingham Company produces a product that requires 8 standard pounds per unit. The standard price is $6.5 per pound. If 3,000 units required 24,500 pounds, which were purchased at $6.37 per pound, wh
- Ivanhoe Company includes 1 coupon in each box of soap powder that it packs, and 10 coupons are redeemable for a premium (a kitchen utensil). In 2017, Ivanhoe Company purchased 8,800 premiums at 85 cen
- Shellfish Company is a small company. It owns an icehouse and processing building, a refrigerated van, and three shrimp boats. Asquod Smith inherited the company from his father three months ago. The company employs three boat crews of four people each an
- Felde Company builds custom fishing lures for sporting goods stores. In its first year of operations, 2014, the company incurred the following costs. Felde Company sells the fishing lures for $27.50. During 2014, the company sold 81,200 lures and pro
- Sycamore Candy Company offers a CD single as a premium for every 5 candy bar wrappers presented by customers together with $2.50. The candy bars are sold by the company to distributors for 30 cents each. The purchase price of each CD to the company is $2.
- Sycamore Candy Company offers a CD single as a premium for every five candy bar wrappers presented by customers together with $2.50. The candy bars are sold by the company to distributors for 30 cents each. The purchase price of each CD to the company is
- Sycamore Candy Company offers a CD single as a premium for every 5 candy bar wrappers presented by customers together with $2.70. The candy bars are sold by the company to distributors for 30 cents each. The purchase price of each CD to the company is $2.
- Assuming Lone Star Meat Packers is a major processor of beef and other meat products. The company has a large amount of T-bone steak on hand, and it is trying to decide whether to sell the T-bone stea
- Peninsula Candy Company makes three types of candy bars: Chewy, Chunky, and Choco-Lite (Lite). Sales volume for the annual budget is determined by estimating the total market volume for candy bars and
- Gem Potato Processors produces three products: fries, nuggets and crunchy peels. They are all made from cull potatoes they purchase from sorting sheds. Follow is information about each product. Fri
- The Cone Head House sells ice cream cones in a variety of flavors. Data for a recent week are as follows: Revenue (1,000 cones @ $1.50) $1,500 Cost of ingredients 530 Rent 300 Store attendant 600 Income $70 The Cone Head's manager received a call from a u
- During 2007 R Corp., a manufacturer of chocolate candies, contracted to purchase 100,000 pounds of cocoa beans at $1.00 per pound, delivery to be made in the spring of 2008. Because a record harvest is predicted for 2008, the price per pound for cocoa bea
- The Glass Menagerie makes small, pressed-resin ducks and ducklings. They are sold as sets containing one duck and five ducklings. The following information is available about the company?s selling pri
- Walters Company produces 15,000 pounds of Product A and 30,000 pounds of Product B each week by incurring a joint cost of $400,000. These two products can be sold as is or processed further. Further p
- Lido manufactures A and B from a joint process (cost = $99,000). Five thousand pounds of A can be sold at split-off for $20 per pound or processed further at an additional cost of $20,000 and then sold for $25. Ten thousand pounds of B can be sold at spli
- Boney Corporation processes sugar beets that it purchases from farmers. Sugar beets are processed in batches. A batch of sugar beets costs $53 to buy from farmers and $18 to crush in the company's pla
- Boney Corporation processes sugar beets that it purchases from farmers. Sugar beets are processed in batches. A batch of sugar beets costs $47 to buy from farmers and $12 to crush in the company's pla
- Felde Company builds custom fishing lures for sporting goods stores. In its first year of operations, 2014, the company incurred the following costs. Felde Company sells the fishing lures for $27.50. During 2014, the company sold 81,200 lures and produ
- Jebb's Lettuce Stand currently sells 60,000 heads of lettuce each year for $1.00 per head. Jebb is thinking of expanding operations and serving the customer better by purchasing a "slice and dice" mac
- Sell or Process Further Zing Coffee Company produces Columbian coffee in batches of 4,000 pounds. The standard quantity of materials required in the process is 4,000 pounds, which cost $5 per pound.
- RS Corporation, a manufacturer of ethnic foods, contracted in 2010 to purchase 500 pounds of a spice mixture at $5.00 per pound, delivery to be made in spring of 2011. By 12/31/10, the price per pound of the spice mixture had risen to $5.60 per pound. In
- Granite City Meat Processing Corporation is a major processor of beef and other meat products. The company has a large amount of T-bone steak on hand, and it is trying to decide whether to sell the T-
- DMC Feed makes fish food for pet stores. In the manufacturing process, three products are created. These three products are indistinguishable prior to the manufacturing process. Both Jazzy Jase and Ea
- You decide to look at your sales for a typical day. You find that the parlor used 390 pounds of ice cream and 72 hours of direct labor to produce and sell 2,000 shakes. Assume that the standard quantity allowed for a shake is .2 pound of ice cream and .03
- Fishermen's Corp. is considering purchasing a boat. If the boat was purchased, it is expected to receive $20,000 at the end of the first year, $40,000 at the end of the second year, and $60,000 at the
- Kellogg Company manufactures cereal and other convenience food under its many wellknown brands such as Kellogg's, Keebler, and Cheez-lt. The company, with over $13.5 billion in annual sales worldwide,
- Hari?s Fish House can produce and sell only one of the following two products: Fryer Contribution Hours Required Margin Per Unit Fried catfish 3 $15 Fried grouper 4 $16 The company has fryer capacity
- Pier 5 has been in business for 8 years with 4 stores in the San Francisco bay area. Their local reputation for making savory pies such as curried potatoes is well recognized. A national food distributor has offered to purchase the company. Pier 5 has $0.
- Sandhill Company offers an MP3 download (seven-single medley) as a premium for every 5 candy bar wrappers presented by customers together with $2.60. The candy bars are sold by the company to distribu
- Downstream Intercompany Merchandise Transactions Sketchy Shoes is a subsidiary of Pacific Brands. Pacific routinely sells merchandise to Sketchy at a 25% markup on cost. Information on intercompany me
- Kelly catering company was recently faced with a make or buy decision for cakes the company sells to its customers. Kelly was quoted a purchase price that was significantly below its avoidable cost to
- Acorn Corporation, a company that purchases malt barley from farmers and sells it to brewers, is interested in determining whether a new variety of barley will grow successfully in the Pacific Northwest. The corporation has acquired the seed from Europe a
- The Bakery at the Lake produces organic bread that is sold by the loaf. Each loaf requires 1/2 of a pound of flour. The bakery pays $3.00 per pound of the organic flour used in its loaves. The bakery
- Confectioners, a chain of candy stores, purchases its candy in built from its suppliers. For a recent shipment, the company paid $1,800 and received 8,500 pieces of candy that are allocated among thre
- East Bay Fisheries Inc. processes King Salmon for various distributors. Two departments are involved-processing and packaging. Data relating to tons of King Salmon processed in the processing department during June 2016 are provided below: Tons of King Sa
- Felde Company builds custom fishing lures for sporting goods stores. In its first year of operations, 2014, the company incurred the following costs. Felde Company sells the fishing lures for $27.50. During 2014, the company sold 81,200 lures and produc
- Joint Costs Payette Canning Company buys sweet corn from local farmers. They process the corn, can it, and sell it to food distributors. The company produces three types of corn: whole kernel, cream s
- Neptune Company produces toys and items for use in beach and resorts. A small, inflatable toy has come onto the market that the company is anxious to produce and sell. The new toy will sell for $2.50
- Palmer Frosted Flakes Company offers its customers a pottery cereal bowl if they send in 3 boxtops from Palmer Frosted Flakes boxes and $1.00. The company estimates that 60% of the boxtops will be redeemed. In 2010, the company sold 675,000 boxes of Frost
- Gulf Fisheries, Inc. processes tuna for various distributors. Two departments are involved-Cleaning and Packing. Data relating to kilograms of tuna processed in the Cleaning Department during May are
- Utech Company bottles and distributes Livit, a diet soft drink. The beverage is sold for 50 cents per 16-ounce bottle to retailers, who charge customers 75 cents per bottle. For the year 2008, management estimates the following revenues and costs. Net sal
- Estimating the Cost of Equity Capital Kellogg Company manufactures cereal and other convenience food under its many well-known brands such as Kellogg's, Keebler, and Cheez-It. The company, with over
- Seattle Roast Coffee Company produces Colombian coffee in batches of 8,000 pounds. The standard quantity of materials required in the process is 8,000 pounds, which costs $5.00 per pound. Colombian coffee can be sold without further processing for $10.80
- The Mansfield Company manufactures and sells two lines of fishing rods. During the most recent accounting period, the Pro line and the Novice line sold 15,000 and 2,000 units, respectively. The company's most recent financial statement is shown below: Pr
- Pitman Chemical Company manufactures and sells Goody, a product that sells for $10 per pound. The manufacturing process also yields1 pound of a waste product, called Baddy, in the production of every 10 pounds of Goody. Disposal of the waste product costs
- Walters Company produces 15,000 pounds of Product A and 30,000 pounds of Product B each week by incurring a joint cost of $400,000. These two products can be sold as is or processed further. Further processing of either product does not delay the producti
- A company has a process that results in 28,034 pounds of Product X that can be sold for $10 per pound. An alternative would be to process Product X further to make Product Y which sells for $15 per po
- The Groovy Movie Chains has invested in Italian snack bars for their stores, where individual pizzas are prepared and sold. The investment cost the company $45,000. The company expects the sales volume for the new product to be 12,000 pizzas a year. Varia
- Fanning Chemical Company makes three products, B7, K6, and X9, which are joint products from the same materials. In a standard batch of 332,800 pounds of raw materials, the company generates 75,300 pounds of B7, 156,600 pounds of K6, and 100,900 pounds of
- In a departmental store one cashier is there to serve the customers. And the customers pick up their needs by themselves. The arrival rate is 9 customers for every 5 minutes and the cashier can serve 10 customers in 5 minutes. Assuming Poisson arrival rat
- Lake Charles Seafood makes 500 wooden packing boxes for fresh seafood per day, working in two 10-hour shifts. Due to increased demand, the plant managers have decided to operate three 8-hour shifts instead. The plant is now able to produce 650 boxes per d
- Flounder Corporation, which manufactures shoes, hired a recent college graduate to work in its accounting department. On the first day of work, the accountant was assigned to total a batch of invoices with the use of an adding machine. Before long, the ac
- Felde Company builds custom fishing lures for sporting goods stores. In its first year of operations, 2014, the company incurred the following costs. Felde Company sells the fishing lures for $27.50. During 2014, the company sold 81,200 lures and prod