Pearl Industries reports the following for the month of June Date Explanation Units Unit Cost ...
Question:
Pearl Industries reports the following for the month of June
Date | Explanation | Units | Unit Cost | Total Cost |
---|---|---|---|---|
June 1 | Inventory | 126 | $5 | 630 |
12 | Purchases | 401 | 6 | 2,406 |
23 | Purchases | 217 | 7 | 1,519 |
30 | Inventory | 250 |
A sale of 442 units occurred on June 15 for a selling price of $8 and a sale of 52 units on June 27 for $9.
Calculate the average cost per unit, using a perpetual inventory system. (Round answers to 3 decimal places, e.g. 5.125.)
June 1 | 5 |
June 12 | 5.760 |
June 15 | 5.760 |
June 23 | ??? |
June 27 | ??? |
Calculate cost if the ending inventory and the cost of goods sold for each cost flow assumption, using a perpetual inventory system. Assume a sale of 442 units occured on June 15 for a selling price of $8 and a sale of 52 units on June 27 for $9.
FIFO | LIFO | Moving-Average | |
---|---|---|---|
The cost of the ending inventory | $ | $ | $ |
The cost of goods sold | $ | $ | $ |
Inventory Valuation:
Every end of the year, the company calculates its inventory to calculate the ending inventory, cost of goods manufactured and cost of goods sold. The cost of goods sold helps in calculating the gross profit.
Answer and Explanation: 1
Become a Study.com member to unlock this answer! Create your account
View this answerAnswer 1
Average Method | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Date | Particular | Units | Rate ($) | Cost($) | Balance | Average Calculations |
See full answer below.
Ask a question
Our experts can answer your tough homework and study questions.
Ask a question Ask a questionSearch Answers
Learn more about this topic:

from
Chapter 6 / Lesson 11Inventory valuation methods are ways that companies place a monetary value on the items they have in their inventory. Discover different inventory valuation methods, including specific identification, First-In-First-Out (FIFO), Last-In-First-Out (LIFO), and weighted average.
Related to this Question
- The following are the reported numbers in the month of June. Date Explanation Units Unit Cost Total Cost June 1 Inventory 123 $5 $615 12 Purchases 403 6 2,418 23 Purchases 188 7 1,316 30 Inventory 219 A. Calculate the weighted-average unit cost. B. Comput
- Larkspur, Inc. reports the following for the month of June. Date ; Explanation ; Units ; Unit Cost ; Total Cost ; June 1 - Inventory - 117, $5, $ 585 ; June12 - Purchases ; 378, 6; 2,268 ; June 23 - P
- Moath Company reports the following for the month of June. Date Explanation Units Unit cost Total cost Jun. 1 Inventory 316 $8 $2,528 Jun. 12 Purchase 632 $9 $5,688 Jun. 23 Purchase 474 $10 $4,740 Jun. 30 Inventory 158 Assume a sale of 695 units occurred
- Moath Company reports the following for the month of June: Date Explanation Units Unit Cost Total Cost June 1 Inventory 260 $8 $2,080 12 Purchase 520 9 4,680 23 Purchase 390 10 3,900 30 Invento
- Kiser Company reports the following for the month of June. Date Explanation Units Unit Cost Total Cost June 1 Inventory 165 $7 $1,155 June 12 Purchase 495 8 3,960 June 23 Purchase 660 9 5,940 June 30 Inventory 264 Compute the cost of the ending inventory
- 1. Moath Company reports the following for the month of June: Units Unit Cost Total Cost June 1 Inventory 488 $5 $2,440 June 12 Purchase 976 7 6,832 June 23 Purchase 732 10 7,320 June 30 Inventory 24
- Eastland Company reports the following for the month of June. Date Explanation Units Unit cost Total cost Jun-01 Inventory 252 4 $1,008 12 Purchase 378 9 $3,402 23 Purchase 630 12 $7,560 30 Inventory 202 Compute the cost of the ending inventory and the c
- Eggers Company reports the following for the month of June: Date Explanation Units Unit Cost Total Cost June 1 Inventory 197 $8 $1,576 12 Purchases 608 10 6,080 23 Purchases 329 12
- Eggers Company reports the following for the month of June: Date Explanation Units Unit Cost Total Cost June 1 Inventory 130 $5 $650 June 12 Purchases 400 6 2,400 June 23 Purchases 216 8 1,728
- Bridgeport Corp reports the following for the month of June. Date Explanation Units Unit Cost Total Cost June 1 Inventory 116 $5 $580 June 12 Purchases $385 $6 $2,310 June 23 Purchases $194 $7 $1,358
- Moath Company reports the following for the month of June. Units Unit Cost Total Cost June 1 Inventory 216 $4 $864 12 Purchase 432 8 3,456 23 Purchase 324 11 3,564 30 Inventory 108 Calculate We
- Yount Company reports the following for the month of June: Date Explanation Units Unit Cost Total Cost June 1 Inventory 195 $9 $1,755 June 12 Purchases 307 10 3,070 June 23 Purchases 501 11 5,511 June 30 Inventory 111 Compute the cost of the ending invent
- Moath Company reports the following for the month of June: Units Unit Cost Total Cost June 1 Inventory 200 $5 $1,000 12 Purchase 400 $6 $2,400 23 Purchase 300 $7 $2,100 30 Inventory 100 (a) Compute the
- Eggers Company reports the following for the month of June: Date Explanation Units Unit Cost Total Cost June 1 Inventory 120 $5 $ 600 12 Purchases 370 6 2,220 23 Purchases 200 7 1,400 30 Inventory 230 a.
- Pina Colada Corp. reports the following for the month of June: Date Explanation Units Unit Cost Total Cost June 1 Inventory 122 $5 $610 June 12 Purchases 386 $6 $2,316 June 23 Purchases 186 $7 $1,302
- Sheridan Company uses the periodic inventory system and reports the following for the month of June. Units Unit cost Total cost June 1 Inventory 260 $6 $1,560 June 12 Purchase 520 $9 $4,680 June 23 Purchase 390 $11$ 4,290 June 30 Inventory 130 Required:
- Date Transaction Units Unit Cost Total Cost June 1 Inventory 13 $8.00 $104.00 June 7 Purchase 22 $9.50 $209.00 June 12 Sale 20 June 18 Purchase 10 $10.25 $102.50 June 20 Sale 14 June 26 Purchase 16 $11.00 $176.00 June 30 Sale 15 Required: a. Put Ha
- Kaleta Company reports the following for the month of June. Date ; Transaction ; Units ; Unit Cost ; Total Cost ; June 1 ; Inventory ; 544 ; $3 ; $ 1,632 ; 12 ; Purchase ; 1,088 ; 8 ; 8,704 ; 23 ; Pur
- Headlands Industries uses a periodic inventory system. Its records show the following for the month of May, in which 77 units were sold. Date Explanation Units Unit Cost Total Cost May 1 Inventory 34 $10 $340 15 Purchase 26 112 86 24 Purchase 40 12 480 To
- Kuchin Company reports the following for the month of June. June 1: Beginning inventory of 120 units at $5 for a total cost of $600 June 12: Purchase of 370 units at $6 for a total cost of $2,220 June 23: Purchase of 500 units at $7 for a total cost of $3
- Johnson Company reports the following for the month of June. |Date | Explanation | Units | Unit Cost | Total Cost |June 1 | Inventory | 225 | $5 | $1,125 |12| Purchase | 525 | 6 | 3,150 |23|Purchase |
- Bridgeport Corp. reports the following for June. Date Explanation Units Unit Cost Total Cost June 1 Inventory 111 $5$555 12 Purchases 33 662,016 23Purchases21 471,498 30Inventory229 A sale of 38
- Exercise 6-8 Moath Company reports the following for the month of June. Units; Unit Cost; Total Cost June 1 Inventory: 560; $5; $ 2,800 12 Purchase: 1,120; 7 7,840 23 Purchase: 840; 10; 8,400 30 Inv
- Eggers Company reports the following for the month of June. Date Explanation Units Unit cost Total cost June 1 Inventory 228 $9 $2,052 12 Purchases 702 11 7,722 23 Purchases 379 13 4,927 30 Inventory 436 a. Calculate weighted-average unit
- Bramble Corp. uses the periodic inventory system and reports the following for the month of June. Units Unit Cost Total Cost June 1 Inventory 330 $5 $1,650 12 Purchase 660 9 5,940 23 Purchase 495 10 4,950 30 Inventory 165 Required: a. Calculate Weighted A
- Moath Company reports the following for the month of June. Date Explanation Units Unit Cost Total Cost June 1 Inventory 204 $6 $1,224 12 Purchase 408 7 2,856 23 Purchase 306 8 2,448 30 Inventory 102 Assume a sale of 449 units occurred on June 15 for a
- A company just starting business made the following four inventory purchases in June: Total Cost June 1 150 units $ 390 June 10 200 units 585 June 15 200 units 630 June 28 150 units 495 $2,100 A physi
- Moath Company reports the following for the month of June. Units Unit Cost Total Cost June 1 Inventory 576 $4 $2,304 12 Purchase 1,152 8 9,216 23 Purchase 854 12 10,368 30 Inventory 258 1. Calculat
- Eastland Company reports the following for the month of June. Date Explanation Units Unit cost Total cost Jun-01 Inventory 388 5 $1,940 12 Purchase 582 9 $5,238 23 Purchase 970 11 $10,670 30 Inventory 310 a. Calculate Weighted Average Unit Cost. b. Compu
- Eggers Company reports the following for the month of June. Date Explanation Units Unit cost Total cost June 1 Inventory 188 $8 $1,504 12 Purchases 579 $9 $5,211 23 Purchases 313 $11 $3,443 30 Inventory 360 Required: a. Calculate the weighted-average unit
- Yount Company reports the following for the month of June: Date ; Explanation ; Units ; Unit Cost ; Total Cost ; June 1 ; Inventory ; 200 ; $4.16 ; $832.00 ; June 12 ; Purchases ; 300 ; $5.16 ; $1,548
- Moath Company reports the lowing for the month of June. Date Explanation Units Units Cost Total Cost June 1 Inventory 300 $7 $2,100 12 Purchase 500 8 4,800 23 Purchase 450 9 4,050 30 Inventory 150
- Spotter Corporation reported the following for June in its periodic inventory records. Date Description Units Unit cost Total cost June 1 Beginning 17 $10.20 $173.40 11 Purchase 27 $11.20 $302.40 24 Purchase 31 $13.20 $409.20 30 Ending 35 Required: Calcul
- Crane Company uses a periodic system reports the following for the month of June. Units Unit Cost Total Cost June 1 Inventory 250 $7 $1,750 12 Purchase 400 8 3,200 23 Purchase 350 9 3150 30 Inventory 150 Compute the cost of the ending inventory and the
- A company just starting business made the following four inventory purchases in June: June 1: 150 units $390 June 10: 200 units $585 June 15: 200 units $630 June 28: 150 units $510 (Total cost $2
- A company just starting a business made the following four inventory purchases in June: Date Number of units purchased Total cost June 1 150 units $390 June 10 200 units 585 June 15 200 units 630 June 28 150 units 510 $2,115 A physical count of merchandis
- Yount Company reports the following for the month of June: Date Explanation Units Unit Cost Total Cost June 1 Inventory 200 $5 $1,000 June 12 Purchases 300 6 1,800 June 23 Purchases 500 7 3,500 June 30 Inventory 120 Compute the cost of the ending inventor
- Eggers Company reports the following for the month of June. Date Explanation Units Unit Cost Total Cost June 1 Inventory 194 $8 $ 1,552 12 Purchases 598 10 5,980 23 Purcha
- Bramble Corp. uses the periodic inventory system and reports the following for the month of June. Units Unit Cost Total Cost June 1 Inventory 330 $5 $1,650 12 Purchase 660 9 5,940 23 Purchase 495 10 4,950 30 Inventory 165 Calculate the weighted average un
- Leading Edge Frame Shop wants to know the effect of different inventory costing methods on its financial statements. Inventory and purchases data for June are: Units Unit Cost Total Cost Jun 1 Beginning inventory 2,400 $18.00 43,200 4 Purchase 1,500 $18.
- Spotter Corporation reported the following for June in its periodic inventory records. Date Description Units Unit Cost Total Cost June 1 Beginning 22 $11.80 $259.60 June 11 Purchase 39 12.80 499.20 J
- Spotter Corporation reported the following for June in its periodic inventory records. Date Description Units Unit Cost Total Cost June 1 Beginning 16 $9.40 $150.40 June 11 Purchase 52 $10.40 $540.80 June 24 Purchase 27 $12.40 $334.80 June 30 Ending 31
- Spotter Corporation reported the following for June in its periodic inventory records. Date Description Unit Unit costs Total costs June 1 Beginning 24 $9.20 $220.80 11 Purchase 50 10.20 510.00 24 Purchase 26 12.20 317.20 30 Ending 30 Required: Calculate
- Whispering Winds Corp. just began business and made the following four inventory purchases in June: June 1 138 units $940 June 10 184 units $1,400 June 15 184 units $1,550 June 28 138 units $1,210 Total $5,160 A physical count of merchandise inventory on
- Moath Company reports the following for the month of June. Date Units Unit Cost Total Cost June 1 Inventory 576 $4 $2,304 12 Purchase 1,152 8 9,216 23 Purchase 864 12 10,368 30 Inventory 288 1. Ca
- A company just starting business made the following four inventory purchases in June: Date Units Total Price June 1 150 $390 10 200 $585 15 200 $630 28 150 $510 $2,115 A physical count of merchandise inventory on June 30 reveals that there are 250 units o
- Sage Hill Inc. reports the following for the month of June. Date Explanation Units Unit Cost Total Cost June 1 Inventory 119 $5 $ 595 12 Purchases 406 6 2,436 23 Purchases 207 7 1,449 30 Inventory 23
- Spotter Corporation reported the following for June in its periodic inventory records. Date Description Units Unit Costs Total Costs June 1 Beginning 15 $9.00 $135.00 June 11 Purchase 30 $10.00 $300.
- The company plans to sell 22,000 units of BUS202 in June. The finished goods inventories on June 1 are 100 units, and the company wants to keep 400 units as ending inventories on June 30. Budgeted direct labor costs for June would be: A. $234,150 B. $46
- Plant Co. made the following inventory purchases during the month of June. On June 26, Plant sold 65 units. If Plant uses the average cost method, how much will the average cost of the units in inventory at June 30th be? Date Quantity Unit Price Total Co
- Kaleta Company uses a periodic system reports the following for the month of June. Units Unit Cost Total Cost June 1 Inventory 404 $3 $1,212 12 Purchase 808 7 5,656 23 Purchase 606 10 6,060 30 Inventory 202 {a} Compute the cost of the ending inventory
- A company just starting a business made the following four inventory purchases in June: June 1st: 150 units for $780 June 10th: 200 units for $1,170 June 15th: 200 units for $1,260 June 28th: 150 units for $990 The total of all of these purchases is
- Moath Company reports the following for the month of June. Units Unit Cost Total Cost June 1 Inventory 484 $3 $ 1,452 12 Purchase 968 8 7,744 23 Purchase 726 12 8,712 30 Inventory 242 Compute the cos
- Transactions for the month of June were: Purchases Sales June 1 (balance) 1,000 @ $1.00 June 2 500 @ $5.50 3 2,000 @ 2.00 6 1,000 @ 6.50 Assuming that periodic inventory records are kept in units only, the ending inventory on a LIFO basis, rounded to t
- A firm purchased 50 units of materials with a unit price of $1.30 on June 1. On June 15, the firm purchased 50 units with a unit price of $1.20. If the firm uses the LIFO method of inventory pricing, the total cost of 65 units issued on June 20 would be:
- A company has inventory of 25 units at a cost of $6 each on June 1. On June 3, it purchased 35 units at $11 each. 27 units are sold on June 5. Using the FIFO perpetual inventory method, what is the cost of the 27 units that were sold? \\ A. $675 B. $178
- Spotter Corporation reported the following for June in its periodic inventory records. Date Description Units Unit Cost Total Cost June 1 Beginning 20 $10.80 $216.00 11 Purchase 66 $11.80 778.80 24 P
- A company just began business and made the following four inventory purchases in June: June 1 132 units $870 June 10 176 units 1,184 June 15 176 units 1,200 June 28 132 units 934 $4,188 A physical count of merchandise inventory on June 30 reveals that the
- A company just began business and made the following four inventory purchases in June: June 1 150 units $825 June 10 200 units 1,120 June 15 200 units 1,140 June 28 150 units 885 $3,970 A physical count of merchandise inventory on June 30 reveals that the
- A company just started business made the following four inventory purchases in June June 1 : 150 units $ 390 June 10 : 200 units $ 585 June 15 : 200 units $ 630 June 28 : $150 units $ 510 Total of $2.115 A physical count of merchandise inventory on
- Catlet Co. uses a periodic inventory system. Its records show the following for the month of May in which 65 units were sold. Date Explanation Units Unit Cost Total Cost May 1 Inventory 30 $8 $240 May 15 Purchases 25 11 275 May 24 Purchases 35 12 420 Tot
- During the year, Trombley Incorporated has the following inventory transactions: Date Transaction # of units Unit cost Total cost Jan. 1 Beginning Inventory 21 $23 $483 Mar. 4 Purchase 26 22 572 Jun.
- Transactions for the month of June were: Sales June 1 (balance) 1,000 @ $3.00 June 2 500 @ $5.50 3 1,000 @ 4.00 6 1,000 @ 7.50 Assuming that periodic inventory records are kept in units only, cost of goods sold on an average cost basis, rounded to the ne
- Production and sales estimates for June are as follows: Estimated inventory (units), June 1: 20,000 Desired inventory (units), June 30: 19,000 Expected sales volume (units): Area X 7,000 Area Y 4,000 Area Z 5,500 Unit sales price: $20 The number of uni
- Horne Inc. uses a periodic inventory system. Its records show the following for the month of May, in which 107 units were sold. Date ; Explanation ; Units ; Unit Cost ;Total Cost ; May 1 ; Inventory ;
- Given the following information, determine the cost of the inventory at June 30 using the LIFO perpetual inventory method. June 1 Beginning inventory 24 units at $20 each June 15 Sale of 16 units for $50 each June 29 Purchase 16 units at $25 each The cos
- A company has inventory of 17 units at a cost of $17 each on June 1. On June 3, it purchased 27 units at $19 each. 21 units are sold on June 5. Using the FIFO periodic inventory method, what is the co
- The perpetual inventory records of the Park Company indicate the following transactions in the month of June 1 Compute the cost of goods sold for June and the inventory at the end of June for each of
- Cullumber Company reports the following for the month of June. June 1 Inventory 200 $3 $ 600 12 Purchase 400 7 2,800 23 Purchase 300 10 3,000 30 Inventory 100 Compute the cost of the ending inventory and the cost of goods sold under FIFO and LIFO.
- Headlands Industries uses a perpetual inventory system. Data for product E2-D2 includes the following purchases. Date Number of units Unit price May 7 44 $12 July 28 33 $17 On June 1, Headlands sold 22 units, and on August 27, 33 more units. Compute the
- Eastland Company reports the following for the month of June.Compute the cost of the ending inventory and the cost of goods sold under FIFO and LIFO FIFO LIFO The cost of the ending inventory $ $ The
- Ballas Co. uses a periodic inventory system. Its records show the following for the month of May, in which 146 units were sold. Unit Units Cost Total Cost May 1 Inventory 64 $13 $832 15 Purchases 5
- Ballas Co. uses a periodic inventory system. Its records show the following for the month of May, in which 181 units were sold. Units Unit Cost Total Cost May 1 Inventory 80 $14 $1,120 15 Purchases 6
- Atom Company just began business and made the following four inventory purchases in June: June 1 150 units $825 June 10 200 units $1,120 June 15 200 units $1,140 June 28 150 units $885 Total $3,970 A physical count of merchandise inventory on June 30 rev
- Eggers Company reports the following for the month of June. Date Explanation Units Unit Cost Total Cost June 1 Inventory 132 $6 $ 792 12 Purchases 407 $7 $2,849 23 Purchases 220 $8 $1,760 30 Inventor
- Eggers Company reports the following for the month of June. Date Explanation Units Unit Cost Total Cost June 1 Inventory 144 $6 $864 12 Purchases 443 7 3,101 23 Purchases 239 8 1,912 30 Inventory 275
- Beard company uses a perpetual inventory system. The company's accounting records showed the following related to June 2006 transactions. Units Cost Beginning inventory June 1 200 $600 + Purchasing in June 1,700 5,100 = Goods available for sale 1,900 $5,7
- A June sales forecast projects that 10,000 units are going to be sold at a price of $10.00 per unit. The desired ending inventory of units is 12% higher than the beginning inventory of 1,100 units. Merchandise purchases for June are projected to include h
- A Company just starting a business made the following four inventory purchases in June: June 1 120 Units Purchased Cost $390 June 10 230 Units Purchased Cost $575 June 15 230 Units Purchased Cost $620 June 28 120 Units Purchased Cost $520 A physical count
- Park Company's perpetual inventory records indicate the following transactions in the month of June: Units Cost/Unit Inventory, June 1 200 $3.20 Purchases: June 3 200 3.50 June 17 250 3.60 June 24 300
- Tablet Company, which uses a periodic inventory system, reports the following in its inventory records for June: Units Unit Cost Beginning Inventory 10 $12 Purchase #1 5 $10 Purchase #2 5 $14 During June, Tablet Company sold 12 units. Using the weighted
- A company just starting business made the following four inventory purchases in June: June 1: 150 units, $ 210 June 10: 200 units, 460 June 15: 200 units, 580 June 28: 150 units, 450 Total: $1,700 A p
- Ivanhoe Company reports the following for the month of June. Date Explanation Units Unit Cost Total Cost June 1 Inventory 129 $5 $645 12 Purchases 360 6 2,160 23 Purchases 212 7 1,484 30 Inventory 28
- Beginning inventory, purchases, and sales data for the month are as follows: Beginning inventory 10 units @ 42 First Purchase 15 units @ $44 Second Purchase 13 units @ $45 Sales 26 units Determine the total cost of ending inventory according to FIFO and L
- Horne Inc. uses a periodic inventory system. Its records show the following for the month of May, in which 95 units were sold. Date Explanation Units Unit Cost Total Cost May 1 Inventory 39 $12 $468 1
- Eight Company reported 1,500 units of inventory at a total cost of $15,000 as of November 1, 2018. The following transactions occurred during the month. November 14: The company purchased 2,000 units of merchandise on account for $22,000 with terms 2/10,
- Blossom Company had a beginning inventory balance on July 1 of 350 units at a cost of $2.80 each. During the month, the following inventory transactions took place: Purchases Sales Date Units Cost per unit Date Units Price per unit Jul. 10 1,250 $2.90 Jul
- What is the cost of ending inventory and cost of goods sold under FIFO, LIFO and average cost methods? The June 1 inventory balance was 188 units with a total cost of $1,504. On June 12 the company
- A company reports the following beginning inventory and two purchases for the month of January. On January 26, the company sells 320 units. Ending inventory at January 31 totals 140units. Units Unit Cost Beginning inventory on January 1 290 $2.70 Purchase
- A company reports the following beginning inventory and two purchases for the month of January. On January 26, the company sells 360 units. Ending inventory at January 31 totals 130units. Units Unit Cost Beginning inventory on January 1 320 $3.10 Purchase
- A company reports the following beginning inventory and two purchases for the month of January. On January 26, the company sells 450 units. Ending inventory on January 31 totals 170 units. Units Unit cost Beginning inventory on January 1 410 $4 Purchases
- A company reports the following beginning inventory and two purchases for the month of January. On January 26, the company sells 410 units. Ending inventory at January 31 totals 150 units Units Unit Cost Beginning inventory on January 1 370 $3.60 Purchase
- June 1 Inventory 260 $3 $ 780 12 Purchase 520 8 4,160 23 Purchase 390 11 4,290 30 Inventory 130 Compute the cost of the ending inventory and the cost of goods sold under FIFO and LIFO.
- During June, the following changes in inventory item 27 took place: 1 Balance 1,470 units @ $36 14 Purchased 820 units @ $52 24 Purchased 660 units @ $45 8 Sold 340 units @ $70 10 Sold 1,130 units @ $61 29 Sold 450 units @ $68 a. What is the cost of the
- During the month September, KM Company sells 9,800 watches for $300.00 each. It has the following inventory purchase transactions for September. | Date | Transaction | No. of units | Unit cost | Total cost | 1-Sep | Beginning inventory | 300 | $195.00 |
- The Perpetual inventory records of the Park Company indicate the following transactions in the month of June: Units Cost/Unit Inventory, June 1 200 $3.20 Purchases June 3 200 3.50 June 17 250 3.60 June 24 300 3.65 Sales June 6 300 June 21 200 June
- During the month of September, KM Co. sells 9,800 watches for $300.00 each. The company has the following inventory purchase transactions for September. | Date | Transaction | No. of units | Unit cost | Total cost | 1-Sep | Beginning inventory | 300 | $
- As of January 1, 2017, Pearl Inc. adopted the retail method of accounting for its merchandise inventory. To prepare the store's financial statements at June 30, 2017, you obtain the following data.
- A company had an inventory of 8 units at a cost of $16 each on June 1. On June 2, they purchased 7 units at $17 each. On June 6 they purchased 7 units at $21 each. On June 8, they sold 18 units for $54 each. Using the LIFO perpetual inventory method, what
- Calculate planned June purchases at cost, given the following information: June Sales $175,000 Reductions $20,000 BOM Stock for June $250,000 BOM Stock for July $150,000 Markup 48%