Olmo, Inc., manufactures and sells two products: Product KO and Product H9. The annual production...
Question:
Olmo, Inc., manufactures and sells two products: Product KO and Product H9. The annual production and sales of Product of KO are 600 units and of Product, H9 is 600 units. The company has an activity-based costing system with the following activity cost pools, activity measures, and expected activity:
Activity cost pools | Activity measures | Estimated Overhead cost | Product Ko | Product H9 | Total |
Labor-related | DLHS | $550,708 | 4,800 | 2,400 | 7,200 |
product ordres | oders | 53,719 | 700 | 200 | 900 |
Order size | MHS | 836,316 | 2,900 | 3,600 | 6,500 |
$1,440,743 |
The overhead applied to each unit of Product H9 under activity-based costing is closest to:
a. $1,097.82 per unit
b. $77196 per unit
c. $600.31 per unit
d. $305.96 per unit
Activity based costing
Activity based costing is a method of overhead allocation to different products based on the usage of that activity for that particular division or product etc.,
Answer and Explanation: 1
Become a Study.com member to unlock this answer! Create your account
View this answerOverhead rate per Activity as well as total overhead allocated to H9 is calculated as below:
Activity based overhead allocation
Activity... |
---|
See full answer below.
Ask a question
Our experts can answer your tough homework and study questions.
Ask a question Ask a questionSearch Answers
Learn more about this topic:

from
Chapter 7 / Lesson 21Activity cost pools are groups of costs that are influenced by a common cost driver, determining how much each cost occurs. Identify various activity cost pools through several examples, noting the common cost driver for each.
Related to this Question
- R.D. Manufacturing Inc.'s joint cost of producing 1,000 units of Product A, 500 units of Product B, and 500 units of Product C is $20,000. The unit sales values of the three products at the split-off point are Product A - $20, Product B - $200, and Produc
- D Company manufactures two products. Product F and Product G. The company expects to produce and sell 700 units of Product F and 900 units of Product G during the current year. The company uses activi
- Accola Company uses activity-based costing. The company has two products: A and B. The annual production and sales of Product A is 1,100 units and of Product B is 700 units. There are three activity c
- Dace Company manufactures two products, Product F and Product G. The company expects to produce and sell 2,00 units of Product F and 8,000 units of Product G during the current year. The company uses
- Dace Company manufactures two products, Product F and Product G. The company expects to produce and sell 1,900 units of Product F and 6,000 units of Product G during the current year. The company uses
- CMA, Inc. produces a product that has a variable cost of $2.50 per unit. The company's fixed costs are $30,000. The product is sold for $5.00 per unit and the company desires to earn a target profit of $20,000. What amount of sales will be necessary to ea
- Dace Company manufactures two products, Product F and Product G. The company expects to produce and sell 2,600 units of Product F and 12,000 units of Product G during the current year. The company use
- BTO, Inc., produces and sells two products -- the X 100 and X 200. Revenue and cost information for the two products are as follows: X 100 X 200 Selling price per unit $10.00 $27.00 Variable expenses per unit 4.30 19.00 Traceable fixed expenses per year
- CMA, Inc. produces a product that has a variable of $2.50 per unit. The company's fixed costs are $30,000. The product is sold for $5.00 per unit and the company desires to earn a target profit of $10,000. What amount of sales will be necessary to earn th
- Pat Company uses activity-based costing. The company has two products: A and B. The annual production and sales for Product A is 1,800 units and for Product B it's 1,050 units. There are three activity co
- Abraham Company uses activity-based costing. The company has two products: A and B. The annual production and sales of Product A is 3,100 units and of Product B is 1,700 units. There are three activit
- Dace Company manufactures two products, Product F and Product G. The company expects to produce and sell 2,400 units of Product F and 11,000 units of Product G during the current year. The company use
- Dace Company manufactures two products, Product F and Product G. The company expects to produce and sell 3,300 units of Product F and 19,000 units of Product G during the current year. The company use
- Groves Company Inc. had a beginning inventory of 124 units of Product MLN at a cost of $10 per unit. During the year, purchases were: Feb. 20 743 units at $11 Aug. 12 496 units at $14 May 5 620 units
- Groves Company Inc. had a beginning inventory of 122 units of Product MLN at a cost of $10 per unit. During the year, purchases were: Feb. 20 734 units at $11 Aug. 12 490 units at $13 May 5 612 units
- Groves Company Inc. had a beginning inventory of 100 units of Product MLN at a cost of $8 per unit. During the year, purchases were: Feb. 20 600 units at $9 May 5 500 units at $10 Aug. 12 400 units a
- Groves Company Inc. had a beginning inventory of 141 units of Product MLN at a cost of $11 per unit. During the year, purchases were: Feb. 20 845 units at $13 May 5 705 units at $14 Aug. 12 564 units
- Groves Company Inc. had a beginning inventory of 126 units of Product MLN at a cost of $10 per unit. During the year, purchases were: |Feb. 20|759 units at $11 |May 5|632 units at $13 |Aug. 12|506 uni
- Dace Company manufactures two products, Product F and Product G. The company expects to produce and sell 1,800 units of Product F and 5,000 units of Product G during the current year. The company uses activity-based costing to compute unit product costs f
- Zero, Inc. produces a product that has a variable cost of $6.00 per unit. The company's fixed costs are $40,000. The product sells for $11.00 a unit and the company desires to earn a $25,000 profit. What is the volume of sales in units required to achieve
- Boesenhofer, Inc., manufactures and sells two products: Product N6 and Product N7. The company has an activity-based costing system with the following activity cost pools, activity measures, and expected activity: Activity cost pools Activity measures Est
- Groves Company Inc. had a beginning inventory of 139 units of Product MLN at a cost of dollar 11 per unit. During the year, purchases were: Feb. 20 833 units at $13 Aug. 12 556 units at $15 May 5 694
- 1. Abraham Company uses activity-based costing. The company has two products: A and B. The annual production and sales of Product A is 2,300 units and of Product B is 1,300 units. There are three acti
- Gat Inc. manufactures Product A. The company's fixed costs are $1,500,000. The variable cost of each unit produced is $1,200. The company sold 3,000 units in the current year. Each unit is sold for $2,000. Compute the break-even points in unit if fixed co
- Addy Company makes two products: Product A and Product B. Annual production and sales are 2,500 units of Product A and 2,100 units
- M and M, Inc. produces a product that has variable cost of $3.00 per unit. The company's fixed costs are $30,000. The product is sold for $5.00 per unit and the company desires to earn a target profit
- Matt Company uses activity-based costing. The company has two products: A and B. The annual production and sales of Product A are 8,000 units and of Product, B is 6,000 units. There are three activity cost pools, with the total cost and total activity as
- Matt Company uses activity-based costing. The company has two products: A and B. The annual production and sales of Product A is 8,000 units and of Product B is 7,500 units. There are three activity cost pools, with total cost and total activity as follow
- Matt Company uses activity-based costing. The company has two products: A and B. The annual production and sales of Product A are 10,000 units and of Product, B is 8,500 units. There are three activity cost pools, with the total cost and total activity as
- Matt Company uses activity-based costing. The company has two products: A and B. The annual production and sales of Product A are 12,000 units and of Product, B is 10,500 units. There are three activity cost pools, with the total cost and total activity a
- Idaville Company uses activity-based costing. The company has two products: A and B. The annual production and sales of Product A is 5,000 units and of Product B is 3,000 units. There are three activi
- Madlem, Inc., produces and sells a single product whose selling price is $280.00 per unit and whose variable expense is $168.00 per unit. The company's fixed expense is $201,600 per month. Required:
- Trawest Inc. has prepared the following data: Unit sales price: Unit Variable costs: Unit sales: Product A $34.00 $20.00 35,000 Product B 26.00 14.50 7,000 Product C 18.00 10.50 14,000
- Dace Company manufactures two products, Product F and Product G. The company expects to produce and sell 3,200 units of Product F and 18,000 units of Product G during the current year. The company use
- At the end of the year, a company offered to buy 4,250 units of a product from X Company for $12.00 each instead of the company's regular price of $19.00 each. The following income statement is for the 66,700 units of the product that X Company has alread
- Hargenrader Inc. produces and sells two products. During the most recent month, Product P02S's sales were $24,000 and its variable expenses were $7,920. Product O50U's sales were $41,000 and its variable expenses were $14,180. The company's fixed expenses
- Daston Company manufactures two products, Product F and Product G. The company expects to produce and sell 1,600 units of Product F and 3,000 units of Product G during the current year. The company us
- Daba Company manufactures two products, Product F and Product G. The company expects to produce and sell 1,400 units of Product F and 1,800 units of Product G during the current year. The company uses activity-based costing to compute unit product costs f
- Madlem, Inc., produced and sold 7,000 units of a single product during the 2015. Selling price is $72 and variable expense is $48.00 per unit. Fixed expenses are $160,000 per month. 1. Determine the m
- The Chris Corporation sells only one product. The following is budgeted information for that product: Annual production and sales capacity (units) 100,000 Budgeted selling price $25 per unit Variable
- Mega Inc produced and sold 50,000 units of product and is operating at 70% of plant capacity. Unit information about its product is as follows: Sales price $70 Variable manufacturing cost $45 Fixed
- ABC, Inc. manufactures three products: A, B, and C. Relevant data: Fixed costs are $500,000. What sales volume in dollars must be achieved to earn a profit of $200,000? How many units of Product C will be sold at this volume? Assume a constant sales mix
- M and M, Inc. produces a product that has a variable cost of $3.00 per unit. The company's fixed costs are $30,000. The product is sold for $5.00 per unit and the company desires to earn a target profit of $20,000. What is the amount of sales that will b
- A company manufactures a single product. During the year 2012, a total of 20,000 units of this product were produced and 15,000 units were sold. The sales price was $20.00 per unit. Cost data from the controller include the following: Variable product co
- Grosbeak Company uses activity-based costing. The company has two products: A and B. The annual production and sales of Product A are 5,000 units and Product, B is 2,000 units. There are three activity cost pools, with total cost and activity as follows:
- Sports Specialty Inc. produces a bicycle that it normally sells wholesale for $250. The variable costs of production are $160 and the fixed cost for this product line is $154,000 per month. The company has been selling this product at a rate of 2,000 unit
- Daba Company manufactures two products, Product F and Product G. The company expects to produce and sell 1,750 units of Product F and 2,150 units of Product G during the current year. The company uses
- Daba Company manufactures two products, Product F and Product G. The company expects to produce and sell 1,900 units of Product F and 2,300 units of Product G during the current year. The company uses
- Maddaloni International, Inc. produces and sells a single product. The product sells for $160.00 per unit and its variable expense is $46.40 per unit. The company's monthly fixed expense is $219,248.
- Heathman Inc produces and sells a single product The selling price of the product is $23000 per unit and its variable cost is $89.70 per unit. The fixed expense is $308.660 per month even in monthly d
- Zoro, Inc. produces a product that has a variable cost of $6.00 per unit. The company's fixed costs are $30,000. The product sells for $10.00 a unit and the company desires to earn a $20,000 profit. What is the volume of sales in units required to achieve
- Shah, Inc. produces a product that has a variable cost of $6.00 per unit. The company's fixed costs are $30,000. The product sells for $10.00 a unit and the company desires to earn a $20,000 operating profit. What is the volume of sales in units required
- ABC, Inc. manufactures three products: A, B, and C. Relevant data: Fixed costs are $500,000. What is the breakeven point (in sales dollars and units per product) at this sales mix?
- Crumbley Inc. produces and sells two products. Data concerning those products for the most recent month appear below: Product W43J Product P24R Sales $16,000 $48,000 Variable expenses $5,920 $7,520 Fixed expenses for the entire company were $42,760. 1. D
- At the end of the year, a company offered to buy 4,590 units of a product from X Company for $11.00 each instead of the company's regular price of $18.00 each. The following functional income statement is for the 67,700 units of the product that X Company
- At the end of the year, a company offered to buy 4,190 units of a product from X Company for $11.00 each instead of the company's regular price of $18.00 each. The following functional income statement is for the 62,400 units of the product that X Company
- Daston Company manufactures two products, Product F and Product G. The company expects to produce and sell 1,990 units of Product F and 2,530 units of Product G during the current year. Data relating
- Daba Company manufactures two products, Product F and Product G. The company expects to produce and sell 1,970 units of Product F and 2,700 units of Product G during the current year. The company uses activity-based costing to compute unit product costs f
- Malibu, Inc., which has fixed costs of $2,963,000, sells three products whose sales price, variable cost per unit, and percentage of sales units are presented in the table below. Product A Product B P
- Bewig, Inc., manufactures and sells two products: Product EB and Product R4. The company has an activity-based costing system with the following activity cost pools, activity measures, and expected ac
- Cavaliers Inc. sells a product for $10 per unit. The fixed cost are $240,000 and the unit variable cost are 60% of the selling price. What sales would be necessary in order for Cavaliers Inc. to realize a profit for 10% of sales?
- Accola Company uses activity-based costing. The company has two products: A and B. The annual production and sales of Product A is 1,000 units and of Product B is 800 units. There are three activity cost pools, with estimated costs and expected activity a
- At the end of the year, a company offered to buy 4,240 units of a product from X Company for $11.00 each instead of the company's regular price of $18.00 each. The following functional income statement is for the 67,900 units of the product that X Compan
- Wyly Inc. produces and sells a single product. The selling price of the product is $170.00 per unit and its variable cost is $62.90 per unit. The fixed expense is $356,643 per month. The break-even in monthly dollar sales is closest to: a. $963,900 b.
- Wyly Inc. produces and sells a single product. The selling price of the product is $230 per unit and its variable cost is $78.20 per unit. The fixed expense is $390,456 per month. The break-even in monthly dollar sales is: A. $1,148,400 B. $757,944 C.
- Wyly Inc. produces and sells a single product. The selling price of the product is $220 per unit and its variable cost is $66 per unit. The fixed expense is $412,020 per month. The break-even in monthly dollar sales is closest to: a. $1,373,400 b. $961
- Wyly Inc. produces and sells a single product. The selling price of the product is $150.00 per unit and its variable cost is $60.00 per unit. The fixed expense is $340,560 per month. The break-even in monthly dollar sales is closest to: A. $851,400 B.
- The company Sunset, Inc. manufactures and sells a unique product. The following table presents total and unit costs within a relevant level of 30,000 to 50,000 units produced and sold annually.
- ABC, Inc. produces a product that has a variable cost of $3.40 per unit. The company's fixed costs are $41,600. The product is sold for $6.00 per unit and the company desires to earn a target profit of $13,000. What is the amount of sales that will be ne
- Mo-Kan Company incurs a $5 per unit cost for Product A, which it currently manufactures and sells for $8 per unit. Instead of manufacturing and selling this product, the company can purchase Product B for $4 per unit and sell it for $7 per unit. If it doe
- Wily Inc. produces and sells a single product. The selling price of the product is $210.00 per unit and its variable cost is $67.20 per unit. The fixed expense is $398,208 per month. The break-even in monthly dollar sales is closest to: a. $1,244,400 b
- Lindsey Company uses activity-based costing. The company has two products: A and B. The annual production and sales of Product A are 5,000 units and Product B is 2,000 units. There are three activity
- Daba Company manufactures two products, Product F and Product G. The company expects to produce and sell 2,340 units of Product F and 2,660 units of Product G during the current year. The company uses
- Daba Company manufactures two products, Product F and Product G. The company expects to produce and sell 1,630 units of Product F and 2,060 units of Product G during the current year. The company uses
- Daba Company manufactures two products, Product F and Product G. The company expects to produce and sell 3,300 units of Product F and 3,700 units of Product G during the current year. The company uses
- The Chris Corporation sells only one product. The following is budgeted information for that producet: Annual production and sales capacity (units) 100,000 Budgeted selling price $25 per unit Variable costs of goods sold $10 per unit Fixed manufacturing
- Polaski Company manufactures and sells a single product called 'HTV-7'. Operating at capacity, the company can produce and sell 30,000 units of HTV-7 per year. Costs associated with this level of production and sales are given below. [TABLE] B. Refer to t
- Pat Company uses activity-based costing. The company has two products: A and B. The annual production and sales of Product A are 1,500 units and of Product, B is 900 units. There are three activity cost pools, with estimated costs and expected activity as
- Callicott Corporation produces a product that sells for $120 per unit. The product's current sales are 25,400 units and its break-even sales are 18,542 units. What is the margin of safety in dollars?
- The EG Company produces and sells one product. The following data refer to the year just completed: Beginning inventory 0 Units produced 25,000 Units sold 20,000 Sales price per unit $400 Selling and
- Rickers Inc. produces and sells two products. Data concerning those products for the most recent month appear below: Product O66C Product V67G Sales $37,000 $42,000 Variable expenses $12,500 $28,580 The fixed expenses of the entire company were $39,090.
- Rede Inc. manufactures a single product. Variable costing net operating income was $63,800 last year and its inventory decreased by 300 units. Fixed manufacturing overhead cost was $4 per unit for both units in beginning and in ending inventory. What was
- Happy Ltd invested $500,000 in the manufacture of a new product and estimated data for the coming year are given below: Units to product & sell: 4000 Variable costs: Manufacturing - $204,000 Selling a
- Torbert, Inc., produces and sells a single product. The product sells for $190.00 per unit and its variable expense is $72.20 per unit. The company's monthly fixed expense is $353,400.
- Wyly Inc. produces and sells a single product. The selling price of the product is $245.00 per unit and its variable cost is $73.50 per unit. The fixed expense is $417,270 per month. The break-even in monthly dollar sales is closest to: A. $1,390,900 B.
- Lusk Corporation produces and sells 15,100 units of Product X each month. The selling price of Product X is $21 per unit, and variable expenses are $15 per unit. A study has been made concerning whether Product X should be discontinued. The study shows th
- Lusk Corporation produces and sells 14,100 units of Product X each month. The selling price of Product X is $23 per unit, and variable expenses are $17 per unit. A study has been made concerning whether Product X should be discontinued. The study shows th
- Webster Company produces 29,000 units of product A, 24,000 units of product B, and 18,000 units of product C from the same manufacturing process at a cost of $420,000. A and B are joint products, and C is regarded as a by-product. The unit selling prices
- Quebec Inc. manufactures and sells a single product. The information that follows relates to the year just ended, when 230,000 units were sold: |Sales price per unit |$10 |Variable cost per unit |4.75 |Fixed costs| 930,000 Determine the number of unit
- Gaudy Inc. produces and sells a single product. The company has provided its contribution format income statement for May. Sales (3,600 units) $306,000 Variable costs 180,000 Contribution margin 126,000 Fixed costs 104,700 Operating profit $21,300 If the
- Darter Company manufactures two products, Product F and Product G. The company expects to produce and sell 1,600 units of Product F and 5,400 units of Product G during the current year. The company uses activity-based costing to compute unit product costs
- Gorey Products Inc. makes two products, K36L and W81H. Product K36L's selling price is $339.00 and its unit variable cost is $309.40. Product W81H's selling price is $250.00 and its unit variable cost is $229.80. The monthly demand is 370 units for produc
- Texon Co. manufactures and sells three products: product 1, product 2, and product 3. Their unit sales prices are product 1, $40; product 2, $30; and product 3, $14. The per unit variable costs to man
- Callaham Corporation is a wholesaler that sells a single product. Management has provided the following cost data for two levels of monthly sales volume.The company sells the product for $115.80 per unit. Sales volume (units) 4,000 5,000 Cost of sales $33
- Callaham Corporation is a wholesaler that sells a single product. Management has provided the following cost data for two levels of monthly sales volume. The company sells the product for $115.80 per unit. Sales volume (units) 4,000 5,000 Cost of sales $3
- Callaham Corporation is a wholesaler that sells a single product. Management has provided the following cost data for two levels of monthly sales volume. The company sells the product for $115.80 per unit. Sales volume (units) 4,000 5,000 Cost of sales $
- Vernon Inc. manufactures and sells one product. Sales and production information is contained below. Selling price per unit $50 Variable manufacturing costs per unit produced (DM, DL, and variable MO
- Bridget Company uses activity-based costing. The company has two products: A and B. The annual production and sales of Product A is 2,000 units and of Product B is 3,000 units. There are three activit
- Lucent Manufacturing Company makes a product that it sells for $69 per unit. The company incurs variable manufacturing costs of $24 per unit. Variable selling expenses are $16 per unit, annual fixed manufacturing costs are $197,000, and fixed selling and
- Despard Ltd manufactures and sells a single product. The following data have been extracted from the current year's budget: Sales and production (units) : 5000u Variable cost per unit : $50 Fixed cost per unit : $70 Contrib