Okoboji Manufacturing Company reported the following materials data for the month ending November...
Question:
Okoboji Manufacturing Company reported the following materials data for the month ending November 30:
Materials purchased | $213,900 |
Materials inventory, November 1 | 67,600 |
Materials inventory, November 30 | 56,300 |
Determine the cost of direct materials used in production by Okoboji during the month ended November 30.
Direct Material Cost:
Direct material cost refers to the cost of raw materials that are used in the process of production to be converted into the finished goods and are directly traceable to the finished goods. The amount of direct material used in the production is equal to the sum of the beginning inventory of materials and the purchases during the period, reduced by the ending material inventory.
Answer and Explanation: 1
Become a Study.com member to unlock this answer! Create your account
View this answerAnswer:
The cost of direct materials used in production by Okoboji during the month ended November 30 is $225,200.
Explanation:
Okoboji...
See full answer below.
Ask a question
Our experts can answer your tough homework and study questions.
Ask a question Ask a questionSearch Answers
Learn more about this topic:

from
Chapter 2 / Lesson 13Production costs are the cumulative costs of manufacturing products, including labor, materials, and overhead. Explore the details of period costs and how product costs affect financial statements through examples.
Related to this Question
- Compute the amount of raw materials used during November if $35,500 of raw materials were purchased during the month and if the inventories were as follows: Inventories Balance November 1 Balance November 30 Raw materials $9,200 $5,100 Work in process $7,
- Meyers Corporation had the following inventory balances at the beginning and end of November: November 1 November 30 Raw materials $40,000 $18,000 Finished goods $110,000 $75,000 Work in process $16,000 $25,000 During November, $85,000 in raw materials (a
- Meyers Corporation had the following inventory balances at the beginning and end of November: November 1 November 30 Raw materials $40,000 $18,000 Finished goods $110,000 $75,000 Work in process $16,000 $25,000 During November, $85,000 in raw materials (
- Meyers Corporation had the following inventory balances at the beginning and end of November: November 1 November 30 Raw Materials $24,000 $18,000 Finished Goods $66,000 $45,000 Work in Process $9,000 $15,000 During November, $51,000 in raw materials (all
- Meyers Corporation had the following inventory balances at the beginning and end of November: November 1 November 30 Raw Materials $80,000 $28,000 Finished Goods $220,000 $150,000 Work in Process $46,000 $50,000 During November. $170,000 in raw materials
- Meyers Corporation had the following inventory balances at the beginning and end of November: November 1 November 30 Raw materials $ 80,000 $ 28,000 Finished goods $ 220,000 $ 150,000 Work in process $ 46,000 $ 50,000 During November, $170,000 in raw mate
- Based on the following data, determine the cost of merchandise sold for November. Merchandise inventory, November 1 $28,000 Merchandise inventory, November 30 31,500 Purchases 475,000 Purchases retur
- Based on the following data, determine the cost of merchandise sold for November: Increase in estimated returns inventory $14,500 Merchandise inventory, November 1 28,000 Merchandise inventory, November 30 31,500 Purchases 475,000 Purchases returns and a
- Eight Company reported 1,500 units of inventory at a total cost of $15,000 as of November 1, 2018. The following transactions occurred during the month. November 14: The company purchased 2,000 units of merchandise on account for $22,000 with terms 2/10,
- A company had inventory of 5 units, at a cost of $20 each, on November 1. On November 2, they purchased 10 units, at $22 each. On November 6, they purchased 6 units, at $25 each. On November 8, they s
- 1. A company had inventory on November 1, of 5 units at a cost of $10 each. On November 2, they purchased 19 units at $12 each. On November 6, they purchased 15 units at $15 each. On November 8, 17 u
- A company's inventory records report the following in November of the current year: Beginning November 1 5 units @ $20 Purchase November 2 10 units @ $22 Purchase November 12 6 units @ $25 On November 8, it sold 12 units for $54 each. Using the LIFO perpe
- Um Corporation has provided the following information concerning its raw materials purchases. The budgeted cost of raw materials purchases in November is $286,032. The company pays for 40% of its raw materials purchases in the month of purchase and 60% in
- A company's inventory records report the following in November of the current year: Beginning, November 1: 6 units at $15 Purchase, November 2: 12 units at $17 Purchase, November 6: 8 units at $19 On November 8, it sold 22 units for $45 each. Using th
- A company's inventory records report the following in November of the current year: Beginning November 1 6 units @ $6 Purchase November 2 12 units @ $8 Purchase November 6 8 units @ $10 On November 8, it sold 22 units for $36 each. Usin
- A company s inventory records report the following in November of the current year: Beginning November 1 5 units @ $10 Purchase November 2 10 units @ $12 Purchase November 6 6 units @ $14 On November 8, it sold 18 units for $40 each. Using th
- The following information is available for Glorious Gift Baskets for the month of November 2018: Costs of goods sold for November decreased 2.1%. Inventory turnover ratio for November 2018 is 1.29. Number of business days open in November 2018 is 19. Calc
- Brenda Company reported the following information for November and December 2014. November December Cost of goods purchased $536,000 $6101000 Inventory, beginning-of-month 130,000 120,000 Inventory, end-of-month 120,000 ? Sales revenue 840,0
- Capid Corporation is a wholesaler of industrial goods. Data regarding the store's operations follow: a) Sales are budgeted at $370,000 for November, $380,000 for December, and $360,000 for January.
- Meyers Corporation had the following inventory balances at the beginning and end of November: November 1 November 30 Raw Materials $80,000 $14,000 Finished Goods $220,000 $150,000 Work in Process $26
- A company had inventory on November 1 of 13 units at a cost of $17 each. On November 2, they purchased 18 units at $18 each. On November 6, they purchased 14 units at $20 each. On November 8, 16 units
- A company had inventory on November 1, of 5 units at a cost of $16 each. On November 2, they purchased 13 units at $18 each. On November 6 they purchased 9 units at $21 each. On November 8, 11 units w
- Based on the following data, determine the cost of merchandise sold for November: Merchandise inventory, November 1: $25,880 Merchandise inventory, November 30: $29,640 Purchases: $436,380 Purchases returns and allowances: $16,170 Purchases discount
- The company manufactures a single product that requires two units of direct material per finished unit. The 35,000 units of direct material in inventory were purchased in November for $105,000 (assume no beginning inventory). In November, the company pro
- During November, the production department of a process operations system completed and transferred to finished goods 40,000 units that were in process at the beginning of November and 140,000 that were started and completed in November. November's begin
- A company had inventory on November 1, of 5 units at a cost of $14 each. On November 2, they purchased 15 units at $16 each. On November 6 they purchased 11 units at $19 each. On November 8, 13 units were sold for $49 each. Using the LIFO perpetual invent
- The inventory data for an item for November are: Nov. 1: Inventory 25 units at $20 Nov. 10: Purchased 30 units at $21 Nov. 30: Purchased 10 units at $22 Nov. 30: Sold 35 units Using the first-in, first-out method, what is the cost of the merchandise inven
- A company s inventory records report the following in November of the current year: Beginning November 1 4 units @ $11 Purchase November 2 11 units @ $13 Purchase November 6 7 units @ $15 On November 8, it sold 20 units for $41 each. Using the LIFO perpe
- A company had inventory on November 1 of 8 units at a cost of $16 each. On November 2, it purchased 12 units at $22 each. On November 6, it purchased 6 units at $25 each. On November 8, 10 units were sold for $55 each. Using the LIFO perpetual inventory m
- A company had inventory on November 1 of 8 units at a cost of $18 each. On November 2, it purchased 10 units at $21 each. On November 6, it purchased 8 units at $25 each. On November 8, 12 units were sold for $55 each. Using the LIFO perpetual inventory m
- Sam's Toys budgeted sales of $400,000 for the month of November and the cost of goods sold equal to 60% of sales. Beginning inventory for November was $54,000 and ending inventory for November is estimated at $59,000. How much are the budgeted purchases f
- A company uses the periodic inventory system and had the following activity during the current monthly period. November 1: Beginning inventory of 113 Units @ $10 November 5: Purchased 113 Units a $26
- Use this inventory information for the month of November to answer the following question. November 1: Beginning inventory of 10 units at $240 November 7: Purchase of 60 units at $224 November 16: Sale of 40 units November 23: Purchase of 30 units at $232
- Capes Corporation is a wholesaler of industrial goods. Data regarding the store's operations follow: *Sales are budgeted at $390,000 for November, $360,000 for December, and $340,000 for January. *
- Capes Corporation is a wholesaler of industrial goods. Data regarding the store's operations follow: Sales are budgeted at $360,000 for November, $370,000 for December, and $350,000 for January. Coll
- A company had inventory on November 1 of 8 units at a cost of $18 each. On November 2, it purchased 10 units at $21 each. On November 6, it purchased 8 units at $25 each. On November 8, 12 units were sold for $55 each. Using the FIFO perpetual inventory m
- 1) A company had an inventory of 5 units u a cost of $20 each on November 1. On November 2, they purchased 10 units 81 $22 each. On November 6 they purchased 10 units at $25 each. On November 8. they
- Shereen Company reported the following information for November and December 2017. November December Cost of goods purchased $528,000 771,000 Inventory, beginning-of-month 146,000 114,000 Invent
- A company had inventory on November 1, of 5 units at a cost of $10 each. On November 2, they purchased 19 units at $12 each. On November 6, they purchased 15 units at $15 each. On November 8, 17 units were sold for $45 each. Using the LIFO perpetual inve
- A company had inventory on November 1 of 22 units at a cost of $26 each. On November 2, they purchased 27 units at $27 each. On November 6, they purchased 23 units at $28 each. On November 8, 25 units were sold for $38 each. Using the LIFO perpetual inven
- A company had inventory on November 1 of 21 units at a cost of $25 each. On November 2, they purchased 26 units at $26 each. On November 6, they purchased 22 units at $28 each. On November 8, 24 units were sold for $37 each. Using the LIFO perpetual inven
- A company had inventory on November 1, of 5 units at a cost of $15 each. On November 2, they purchased 14 units at $17 each. On November 6 they purchased 10 units at $20 each. On November 8, 12 units were sold for $50 each. Using the LIFO perpetual inven
- The inventory data for an item for November are: Nov. 1 Inventory 20 units at $19 4 Sold 10 units 10 Purchased 30 units at $20 17 Sold 20 units 30 Purchased 10 units at $21 Using a perpetual system, what is the cost of the merchandise sold for November i
- The inventory data for an item for November are: \begin{array}{|ccc|} \hline \text{Nov. 01}&\text{Inventory}&16 \text{ units at }&\$ 21.00\\
- The inventory data for an item for November are: |Nov. 01| Inventory | 19 units at $23 |04 | Sold | 10 units |10 | Purchased | 32 units at $20 |17| Sold | 20 units |30| Purchased| 21 units at $23
- On November 1, Barnes Corporation has 12,800 units of Product A on hand. During the month, the company plans to sell 34,000 units of Product A, and plans to have 6,950 units on hand at end of the month. How many units of Product A must be produced during
- Capp Corporation is a wholesaler of industrial goods. Data regarding the store's operations follow: Sales are budgeted at $260,000 for November, $270,000 for December, and $250,000 for January. Colle
- The following information is available: Units in process, November 1 (60% converted) 2,000 units Units in process, November 30 (60% converted) 4,000 units Units started during the month 30,000 units Materials are added at the beginning of the process. How
- Capp Corporation is a wholesaler of industrial goods. Data regarding the store's operations follow: 1. Sales are budgeted at $310,000 for November, $320,000 for December, and $300,000 for January. 2.
- Capp Corporation is a wholesaler of industrial goods. Data regarding the store's operations follow: 1. Sales are budgeted at $340,000 for November, $350,000 for December, and $330,000 for January. 2.
- Capp Corporation is a wholesaler of industrial goods. Data regarding the store's operations follow : 1.) Sales are budgeted at $ 430,000 for November, $440,000 for December, $420,000 for January. 2.)
- Caprice Corporation is a wholesaler of industrial goods Data regarding the store's operations follow: bullet Sales are budgeted at $440, 000 for November. $450, 000 for December, and $430, 000 for Jan
- Rextacular Manufacturing Company reported the following materials data for the month ending June 30, 2016: Materials purchased $828,000 Materials inventory, June 1 279,000 Materials inventory,
- Production of Product B has been budgeted at 2,000, 1,800, 1,600, and 1,700 units for October, November, December, and January, respectively. One unit of Product B requires 2 pounds of raw material at $5 per pound. Required ending inventory for raw materi
- A company had inventory of 5 units at a cost of $20 each on November 1. On November 2, they purchased 10 units at $22 each. On November 6 they purchased 6 units at $25 each. On November 8, they sold 18 units for $54 each. Using the LIFO perpetual inventor
- On November 1, Barnes Corporation has 9,950 units of Product A on hand. During the month, the company plans to sell 45,800 units of Product A, and plans to have 11,050 units on hand at end of the month. How many units of Product A must be produced during
- Caprice Corporation is a wholesaler of industrial goods. Data regarding the store's operations follow: - Sales are budgeted at $250,000 for November, $260,000 for December, and $240,000 for January.
- Caprice Corporation is a wholesaler of industrial goods. Data regarding the store's operations follow: - Sales are budgeted at $348,000 for November, $301,000 for December, and $317,000 for January.
- Caprice Corporation is a wholesaler of industrial goods. Data regarding the store's operations follow: -Sales are budgeted at $300,000 for November, $310,000 for December, and $290,000 for January.
- New New Corporation is a wholesaler of industrial goods. Data regarding the store's operations follow: Sales are budgeted at $390,000 for November, $360,000 for December, and $340,000 for January. C
- A company had inventory on November 1 of 5 units at a cost of $20 each. On November 2, they purchased 10 units at $22 each. On November 6, they purchased 6 units at $25 each. On November 8, 8 units were sold for $55 each. Using the FIFO perpetual inventor
- Rainier Industries has Raw materials inventory on January 1, 20x8 of $32,500 and Raw materials inventory on December 31, 20x8 of $26,700. If raw materials used during the year were $135,000 what was the amount of raw materials purchased during the year? A
- A) For the month of November, the beginning inventory of Product M is expected to be 2,000 cases. Expected sales are 10,000 cases, and the company wishes to begin the next period with an inventory of
- The inventory data for an item for November are: O Nov. 1: Inventory 20 units at $19 O Nov. 10: Purchased 30 units at $20 O Nov. 4: Sold 10 units O Nov. 17: Sold 20 units O Nov. 30: Purchased 10
- A company had inventory on November 1 of 9 units at a cost of $13 each. On November 2, they purchased 14 units at $14 each. On November 6, they purchased 10 units at $16 each. On November 8, 12 units were sold for $25 each. Using the FIFO perpetual invent
- A company had inventory on November 1 of 5 units at a cost of $20 each. On November 2, they purchased 10 units at $22 each. On November 6 they purchased 6 units at $25 each. On November 8, 8 units were sold for $55 each. Using the LIFO perpetual inventor
- A company had inventory on November 1 of 5 units at a cost of $16 each. On November 2, they purchased 13 units at $18 each. On November 6 they purchased 9 units at $21 each. On November 8, 11 units were sold for $51 each. Using the LIFO perpetual inventor
- A company had inventory on November 1 of 5 units at a cost of $19 each. On November 2, they purchased 10 units at $21 each. On November 6 they purchased 6 units at $24 each. On November 8, 10 units were sold for $54 each. Using the LIFO perpetual inventor
- Correy Company reported the following information for 2013: October November December Budgeted sales $466,300 $255,121 $454,096 Budgeted purchases $266,179 $545,888 $290,963 The cost of goods sold is 32% of sales. Correy purchases and pays for merchandis
- Storme Shutters has the following inventory information. Nov. 1 Inventory 30 units @ $8 Nov. 8 Purchase 120 units @ $8.30 Nov. 17 Purchase 60 units @ $8.70 Nov. 25 Purchase 90 units @ $8.80 A physical count of merchandise inventory on November 30 reveals
- The inventory data for an item for November are: \begin{array}{|ccc|} \hline
- The inventory data for an item for November are: Nov. 1 Inv 20 units at $20 ; 4 Sold 10 units ; 10 Purchased 30 units at $21 ; 17 Sold 20 unit
- A firm has the following production schedule: July Aug September October November 67,000 72,000 75,000 80,000 70,000 The firm plans on keeping 10% of next month's production needs in ending inventory. The product requires 4 pounds of raw material XY, whi
- ABC Company has a three-stage production cycle. The following data are available for the cutting department for November: Work in process inventory, November 1 (40% complete): 30,000 units Started in November: 75,000 units Work in process inventory, Novem
- In November, one of the processing departments at Goodsell Corporation had beginning work in process inventory of $36,000 and ended work in process inventory of $35,000. During the month, $427,000 of costs were added to production and the cost of units tr
- As of December 31, 2010, Stand Still Industries had $2,500 of raw materials inventory. At the beginning of 2010, there was $2,000 of materials on hand. During the year, the company purchased $305,000 of materials; however, it paid only $292,500. How much
- The ABC Corporation, a merchandising firm, has budgeted its activity for November according to the following information: - Sales at $450,000, all for cash. - Merchandise inventory on October 31 was $200,000. - The cash balance November 1 was $18,000.
- Production of Product B has been budgeted at 200,000 units for November. One unit of Product B requires 2 lbs. of raw material. The projected beginning and ending materials inventory for November are as follows: Beginning inventory - 2,000 lbs. Ending in
- During November 2014, Hall Company purchased two identical inventory items. The item purchased first cost $12.00, and the item purchased second cost $15.00. Hall sold one of the inventory items for $20.00. Based on this information: A. the amount of gross
- Bralin Corporation is a small wholesaler of gourmet food products. Data regarding the stores operations follow. - Sales are budgeted at $300,000 for November, $320,000 for December, and $310,000 for J
- In November, one of the processing departments at Shelp Corporation had beginning work in process inventory of $52,200 and ending work in process inventory of $31,100. During the month, the cost of un
- Honeysuckle Corporation has provided the following data for the month of January: Inventories Beginning Ending Raw materials $40,000 $23,000 Work In process $9,000 $13,000 Finished goods $52,000 $45,000 Additional Information: Raw material purchases $68,0
- Bubble Bobber provided the following list of cost data related to its manufacturing operations for the month of October 20X5: Beginning raw materials inventory $2,416,000 Raw materials purchased (net) $5,863,750 Ending raw materials inventory $2,045,500 D
- Data for the Shady Sales Company for the month of October is as follows: Beginning Ending Raw material inventory $60,000 $70,000 Work in process inventory $85,000 $65,000 Finished goods inventory $100
- The Bandeiras Company, a merchandising firm has budgeted its activity for December according to the following Information: 1. Sales at $550,000, all for cash. 2. Merchandise Inventory on November 30 was $300,000. 3. Budgeted depreciation for December i
- Carryable CDs has the following inventory data: Nov. 1 Inventory 30 units @ $4 each Nov. 8 Purchase 120 units @ $4.30 each Nov. 17 Purchase 60 units @ $4.20 each Nov. 25 Purchase 90 units @ $4.40 each A physical count of merchandise inventory on November
- Monterey Manufacturing Company reported the following materials data for the month ending October 31, 2010. Materials purchased $160,000 Materials inventory, Oct 1 $50,000 Materials inventory, Oct 31 $42,000 Determine the cost of direct materials used
- Oxedine Company's inventory records for the month of November reveal the following: Nov 1 Inventory 200 units @ $18.00 Nov 4 purchase 250 units @ $18.50 Nov 7 sale 300 units @ $42.00 Nov 13 purchase 2
- A company had inventory on November 1 of 5 units at a cost of $20 each. On November 2, they purchased 10 units at $22 each. On November 6, they purchased 6 units at $25 each. On November 8, 8 units were sold for $55 each. Using the LIFO perpetual invento
- A company plans to purchase inventory for the second half of 2014 as follows: July $100,000 August $75,000 September $225,000 October $125,000 November $250,000 December $30,000 They usually pay 50% of inventory purchases in the month of purchase, 35% in
- Sergeant Pens maintains its mechanical pencil inventory using the perpetual inventory method. The inventory records for November following: Beginning inventory 40 units @ $5.10 each November 13 purchases 60 units @ $5.60 each November 26 sales 75 units @
- Sergeant Pens maintains its mechanical pencil inventory using the perpetual inventory method. The inventory records for November follow: Beginning inventory 40 units @ $5.10 each November 13 purchases 60 units @ $5.60 each November 26 sales 75 units @ $9
- At the beginning of the month, AGN Manufacturing had the following information available for the month of September. Beginning Ending Raw materials inventory $25,000 $32,000 Work in process inventory
- Bracken Corporation is a small wholesaler of gourmet food products. Data regarding the store's operations follow: ? Sales are budgeted at $390,000 for November, $410,000 for December, and $410,000 f
- Bracken Corporation is a small wholesaler of gourmet food products. Data regarding the store's operations follow: - Sales are budgeted at $330,000 for November, $340,000 for December, and $340,000 fo
- Bracken Corporation is a small wholesaler of gourmet food products. Data regarding the store's operations follow: - Sales are budgeted at $528,000 for November, $472,000 for December, and $524,000 fo
- Hults Corporation has provided data concerning the company's Manufacturing Overhead account for the month of November. Prior to the closing of the overapplied or underapplied balance to Cost of Goods Sold, the total of the debits to the Manufacturing Over
- Budgeted sales (in units) for Falter Company are as follows: | September | 50,000 units | October | 60,000 units | November | 55,000 units | December | 80,000 units The company wishes to have 20% of the next month's sales on hand at the end of each mo
- Dodridge Corporation has provided the following data for February. The beginning balance in the raw materials inventory account was $23,000. During the month, the company made raw materials purchases
- Compute the amount of raw materials used during August if $28,000 of raw materials were purchased during the month and the inventories were as follows: