New Morning Bakery is in the process of closing its operations. It sold its two-year-old bakery...
Question:
New Morning Bakery is in the process of closing its operations. It sold its two-year-old bakery ovens to Great Harvest Bakery for $540,000. The ovens originally cost $734,000, had an estimated service life of 10 years, and an estimated residual value of $44,000. New Morning Bakery uses the straight-line depreciation method for all equipment.
Required:
1. Calculate the balance in the accumulated depreciation account at the end of the second year.
2. Calculate the book value of the ovens at the end of the second year.
3. What is the gain or loss on the sale of the ovens at the end of the second year?
4. Record the sale of the ovens at the end of the second year.
Depreciation is a method of accounting that write off the value of the asset over the useful life of an asset. There are many types of methods used by the company for calculating the deprecation, such as a straight-line method or written down method.
Answer and Explanation: 1
Become a Study.com member to unlock this answer! Create your account
View this answer1. Calculating the accumulated depreciation:
{eq}\begin{align*} \rm\text{Depreciation} &= \dfrac{\rm\text{Cost of asset} - \rm\text{ Residual...
See full answer below.
Ask a question
Our experts can answer your tough homework and study questions.
Ask a question Ask a questionSearch Answers
Learn more about this topic:

from
Chapter 5 / Lesson 14Learn about different methods of depreciation and depreciation expense, including: straight-line and declining methods, as well as the difference between physical depreciation and economic depreciation.
Related to this Question
- New Morning Bakery is in the process of closing its operations. It sold its two-year-old bakery ovens to Great Harvest Bakery for $600,000. The ovens originally cost $800,000, had an estimated service life of 10 years, and an estimated residual value of $
- New Morning Bakery is in the process of closing its operations. It sold its two-year-old bakery ovens to Great Harvest Bakery for $690,000. The ovens originally cost $899,000, had an estimated service
- New Morning Bakery is in the process of closing its operations. It sold its two-year-old bakery ovens to Great Harvest Bakery for $500,000. The ovens originally cost $690,000, had an estimated service
- New Morning Bakery is in the process of closing its operations. It sold its two-year-old bakery ovens to Great Harvest Bakery for $590,000. The ovens originally cost $789,000, had an estimated service
- New Morning Bakery is in the process of closing its operations. It sold its two-year-old bakery ovens to Great Harvest Bakery for $650,000. The ovens originally cost $855,000, had an estimated service
- New Morning Bakery is in the process of closing its operations. It has already sold its two-year-old bakery ovens to Great Harvest Bakery for $500,000. The ovens originally cost $690,000, had an estim
- Great Harvest Bakery purchased bread ovens from New Morning Bakery. New Morning Bakery was closing its bakery business and sold its two-year-old ovens at a discount for $697,000. Great Harvest incurre
- Great Harvest Bakery purchased bread ovens from New Morning Bakery. New Morning Bakery was closing its bakery business and sold its two-year-old ovens at a discount for $695,000. Great Harvest incurre
- New Deli is in the process of closing its operations. It sold its three-year-old ovens to Sicily Pizza for $283,600. The ovens originally cost $378,000 and had an estimated service life of 10 years and an estimated residual value of $23,000. New Deli uses
- New Deli is in the process of closing its operations. It sold its three-year-old ovens to Sicily Pizza for $336,900. The ovens originally cost $449,500 and had an estimated service life of 10 years and an estimated residual value of $29,500. New Deli uses
- Great Harvest Bakery purchased bread ovens from New Morning Bakery. New Morning
- Anna's Bakery plans to purchase a new oven for its store. The oven has an estimated useful life of 4 years. The estimated pretax cash flows for the oven are as shown in the table that follows, with no
- Champion Bakers uses specialized ovens to bake its bread. One oven costs $870,000 and lasts about 3 years before it needs to be replaced. The annual operating cost per oven is $9,000. What is the equivalent annual cost of an oven if the required rate of r
- You are planning to open a bakery that specializes in cupcakes. You know the variable cost to make one cupcake is $0.50 and you expect to sell them for $3.00 each. The location you are considering has
- Wilmette Bakery would like to buy a new machine for putting icing and other toppings on pastries. These are now put on by hand. The machine that the bakery is considering costs $90,000 new It would la
- Steffan bakery makes and sells gourmet muffins. The fixed weekly expense of the bakery is $1,500 and the variable cost per muffin is $0.25. What is the average cost per muffin if the bakery sells 2,000 or 2,500 muffins per week?
- Greg's Breads can produce and sell only one of the following two products: Oven Hours Required Contribution Margin Per Unit Muffins 0.2 $3 Coffee Cakes 0.3 $4 The company has oven capacity of 1,200 h
- Nellibell's Cafe bakes croissants that are sold to local restaurants and grocery stores in the Columbia, South Carolina area. When 600 croissants are baked, the average cost is $0.70. When 720 croissants are baked, the average cost is $0.65. What is the t
- As part of a major renovation at the beginning of the year, Bonham�s Bakery sold shelving units (store fixtures) that were 13 years old for $1,900 cash. The original cost of the shelves was $6,600 and
- Chloe's Cafe bakes croissants that it sells to local restaurants and grocery stores. The average costs to bake the croissants are $0.65 for 3,800 and $0.60 for 7,600. Required: If the total cost funct
- A donut shop sells fresh baked donuts from 5 a.m. until 3 p.m. every day but Sunday. The cost of making and selling a dozen glazed donuts is $2.00. Since this shop does not sell day-old donuts the nex
- Chloe's Cafe bakes croissants that it sells to local restaurants and grocery stores. The average costs to bake the croissants are $0.60 for 2,400 and $0.55 for 4,800. Required: If the total cost function for croissants is linear, what will be the averag
- Doughboy Bakery would like to buy a new machine for putting icing and other toppings on pastries. These are now put on by hand. The machine that the bakery is considering costs $94,000 new. It would l
- Doughboy Bakery would like to buy a new machine for putting icing and other toppings on pastries. These are now put on by hand. The machine that the bakery is considering costs $85,000 new. It would l
- Doughboy Bakery would like to buy a new machine for putting icing and other toppings on pastries. These are now put on by hand. The machine that the bakery is considering costs $90,000 new. It would l
- Doughboy Bakery would like to buy a new machine for putting icing and other toppings on pastries. These are now put on by hand. The machine that the bakery is considering costs $91,000 new. It would l
- Doughboy Bakery would like to buy a new machine for putting icing and other toppings on pastries. These are now put on by hand. The machine that the bakery is considering costs $89,000 new. It would l
- Pie Guy Pizza Parlor is considering the purchase of a large oven and related equipment for mixing and baking "crazy bread." The oven and equipment would cost $146,000 delivered and installed. It would
- Purchasing a large oven and related equipment for mixing and baking "crazy bread" is being considered by Perotti's Pizza. The oven and equipment would cost $180,800 delivered and installed. It would b
- Becky's Bakery produces two products, cake and pie. Becky's Bakery sells each cake for $15.00 and each pie for $10.00. Variable costs for cakes and pies are respectively, $7.00 and $6.00. There are 3200 direct labor hours per month available for producing
- Chloe's cafe bakes croissants that it sells to local restaurants and grocery stores. the average costs to bake the croissants are $.55 for 2,500 and $.50 for 5,000 croissants. if the total cost function for croissants is linear, what will be the average c
- Chloe's Cafe bakes croissants that it sells to local restaurants and grocery stores. The average cost to bake the croissants is $0.55 for 2,500 croissants and $0.50 for 5,000 croissants. If the total cost function for croissants is linear, what will be th
- Rachel Cake Factory normally sells their specialty cake for $22. An offer to buy 100 cakes for $19 per cake was made by an organization hosting a national event in the city. The variable cost per cake is $11. A special decoration per cake will add another
- Make or Buy A restaurant bakes its own bread for $152 per unit (100 loaves), including fixed costs of $39 per unit. A proposal is offered to purchase bread from an outside source for $105 per unit, pl
- Chloe's Cafe bakes croissants that it sells to local restaurants and grocery stores. The average costs to bake the croissants are $0.60 for 3,700 and $0.55 for 7,400. Required: If the total cost function for croissants is linear, what will be the averag
- Greg's Breads can produce and sell only one of the following two products: Oven Contribution : Product : Hours Required ; Margin Per Unit; Muffins - 0.2 ; $3 ; Coffee Cakes - 0.3 ; $4 ; The company h
- The Baking Company is considering the expansion of its business into door-to-door delivery service. This would require an additional $12,500 in labor costs per month. Company-owned vehicles now used to make morning deliveries to restaurants could be used
- Brad's Breads can produce and sell only one of the following two products: || || Oven Hours Required || Contribution Margin per Unit | Classic Bread | 0.3 | $4 | Premium Bread | 0.4 | $5 The company has an oven capacity of 600 hours. How much will t
- Amazing Muffins sells its muffins to restaurants and coffee houses for an average selling price of $34 per case. The following information relates to the budget for Amazing Muffins for this year (all
- As part of a major renovation at the beginning of the year, Bonham's Bakery sold shelving units (store fixtures) that were 10 years old for $2,200 cash. The original cost of the shelves was $6,900 and they had been depreciated on a straight-line basis ove
- As part of a major renovation at the beginning of the year. Bonham's Bakery sold shelving units (store fixtures) that were 10 years old for $1,800 cash. The original cost of the shelves was $6,500 and they had been depreciated on a straight-line basis ove
- Octavia Bakery is planning to purchase one of two ovens. The expected cash flows for each oven are shown below. MARR is 10%/ year. Model 127B Model 334A Initial Investment $52,000 $80,000 Estimated L
- Luxus Baking Company has developed a reputation for producing superb, one-of-a-kind wedding cakes in addition to its normal fare of breads and pastries. While the wedding cake business is a major mone
- The Operations Manager at Mary's Pastry Shoppe requested a machine shop to build a special pastry machine to add extra jellies and sprinkles on their pastries. Mary estimated that the actual annual in
- Red Rock Bakery purchases land, building, and equipment for a single purchase price of $260,000. However, the estimated fair values of the land, building, and equipment are $126,000, $198,000, and $36
- Red Rock Bakery purchases land, building, and equipment for a single purchase price of $440,000. However, the estimated fair values of the land, building, and equipment are $189,000, $297,000, and $54
- Red Rock Bakery purchases land, building, and equipment for a single purchase price of $300,000. However, the estimated fair values of the land, building, and equipment are $100,000, $260,000, and $40
- Red Rock Bakery purchases land, building, and equipment for a single purchase price of $400,000. However, the estimated fair values of the land, building, and equipment are $150,000, $300,000, and $50
- Red Rock Bakery purchases land, building, and equipment for a single purchase price of 450,000. However, the estimated fair values of the land, building, and equipment are 168,000, 302,400, and 89,600
- We Bake Perfect Pies company makes fruit pies using a process cost system. The dough is made in the mixing department and the moves to the rolling department where crusts are rolled and placed into baking pans. The pans move into the filling department wh
- As part of a major renovation at the beginning of the year, Bonham's Bakery sold shelving units (store fixtures) that were 17 years old for $2,000 cash. The original cost of the shelves was $6,700 and
- The Merry Baking Company bakes 225 sheet pans of cookies during the two 8-hour shifts they run each day. They recently installed a couple of larger ovens. The new ovens have enabled Merry Baking to increase its productivity by 15%. The productivity of Mer
- The Regal Baking Company is considering the expansion of its business into door-to-door delivery service. This would require an additional $14,100 in labor costs per month. Company-owned vehicles now used to make morning deliveries to restaurants could be
- The following events took place at Tasty-Toppins Inc., a pizza shop that specializes in-home delivery, during 2010: a. January 1, purchased a truck for $16,000 and added a cab and an oven at a cost of $10,900. The truck is expected to last five years and
- Red Rock Bakery purchases land, building, and equipment for a single purchase price of $580,000. However, the estimated fair values of the land, buildings, and equipment are $204,000, $408,000, and $6
- George's Bakery purchases supplies on terms of 1/10, Net 25. What is the effective annual cost of the trade credit if the bakery chooses to forgo the discount and pay on day 25?
- Greg's Breads can produce and sell only one of the following two products: OvenContribution Hours RequiredMargin Per Unit Muffins0.2$3 Coffee Cakes0.3$4 The company has oven capacity of 1,500 hours. H
- Octavia Bakery is planning to purchase one of two ovens. The packed cash flows for each oven are shown below. MARR is 8 percent/year. Model A Model B Initial Investment $50,000 $80,000 Estimated Life
- The Yummy Delights Factory plans to open a new retail store in Casper, Wyoming. The store will sell specialty cupcakes for $4 per cupcake (each cupcake has a variable cost of $2.) The company is negotiating its lease for the new store. The landlord has of
- Carla's Bakery is a relatively small company that makes pies, cakes, and cookies sold in supermarkets. Sales employees' bonuses are determined based on meeting or exceeding the budget. For the coming year, sales employees have set a budget target of 3 per
- Lugano's Pizza Parlor is considering the purchase of a large oven and related equipment for mixing and baking crazy bread. The oven and equipment would cost $289,000 delivered and installed. It would
- Leo's Breads purchases high-quality frozen Italian bread, which it then bakes and packages and sells to neighborhood restaurants. Leo's business activities for the first week of January were as follows: 1/1 Beginning Inventory 40 loaves @ $1.00/loaf 1/2 P
- On January 1, Farmington Bakery Co. purchased baking equipment for $150,000 from AM Manufacturing for a new location they are opening. Additionally, they paid sales tax of $13,500, shipping of $1,000,
- Minnesota Break Company bakes three products: donuts, bread, and pastries. It sells them in cities of Minneapolis and St. Paul. For March, its first month of operation, the following income statement was prepared. __Minnesota Bread Company Territory and
- The Lucy Co. is considering the purchase of a deluxe oven for manufacturing pies. The oven would cost $8,000 today and provide cash revenues above cash expenses of $3,000 at the end of year 1, $3,400 at the end of year 2, and $2,800 at the end of year 3.
- The following data were taken from recent annual reports of Interstate Bakeries Corporations(IBC). Interstate Bakeries produces, distributes, and sells fresh bakery products nationwide through supermarkets, convenience stores, and its 67 bakeries and 1,50
- Moussilauke Diners Inc., a hypothetical company, as a result of revamping its menus to focus on healthier food items, sells 450 used pizza ovens and reports a gain on the sale of $1.2 million. The ovens had a carrying amount of $1.9 million (original cost
- Mr. J's Bagels invested in a new oven for $14,000. The oven reduced the amount of time for baking which increased production and sales for five years by the following amounts of cash inflows: Year 1:
- Sadie Kitchenware Co. manufactures two products: toaster ovens and bread machines. The following data are available: Toaster Ovens Bread Machines Sale price $80 $150 Variable costs $40 $70 Sadie Kitchenware Co. can manufacture six toaster ovens per machin
- At the beginning of 2016, the Healthy Life Food Company purchased equipment for $42 million to be used in the manufacture of a new line of gourmet frozen foods. The equipment was estimated to have a 1
- Kitchen Convenience Company manufactures two products - toaster ovens and bread machines. The following data are available: Toaster Ovens Bread Machines Sales price $100 $160 Variable costs $20 $70 K
- Healthier Living can manufacture six toaster ovens per machine hour and four bread machines per machine hour. Healthier Living's production capacity is 2,000 machine hours per month. What is the contr
- Dough Distributors has decided to increase its daily muffin purchases by 100 boxes. A box of muffins costs $2 and sells for $3 through regular stores. Any boxes not sold through regular stores are sold through Dough's thrift store for $1. Dough assigns th
- Easy Cook Company manufactures two products: toaster ovens and bread machines. The following data are available: Toaster Ovens Bread Machines Sale price $60 $135 Variable costs 38 62 The company can
- The Stewart cake factory sells chocolate cakes birthday cakes, and specialty cakes. The factory is experiencing a bottleneck and trying to determine which cake is more profitable. Even though the company may have to limit the orders that it takes they are
- Benny's Bakery produces bagels for resale at local grocery stores. The master budget indicates that the company expects to use 2.5 pounds of direct materials for each unit produced at a cost of $10.00 per pound (one unit = one batch of bagels). Each unit
- Mom's Cookies, Inc., is considering the purchase of a new cookie oven. The original cost of the old oven was $47,000; it is now five years old, and it has a current market value of $21,000. The old ov
- The Bakery on the Riverbank produces organic bread that is sold by the loaf. Each loaf requires 1 /2 of a pound of flour. The bakery pays $3.50 per pound of the organic flour used in its loaves. The b
- Half-Time Pty Ltd currently sells hotdogs at the local cricket grounds. In a typical summer month, the stall reports a profit of $13 500 with sales of $75 000, fixed cost totalling $31 500. The variable cost of each hotdog is $0.96. John, the proprietor,
- A baker makes 500 cream-filled eclairs at a cost of $0.72 each. He estimates that 10% of the eclairs will be sold the following day at a reduced price of $0.80 each. Find the marked price if the baker
- At the beginning of 2011, the Healthy Life Food Company purchased equipment for $42 million to use in the manufacture of a new line of gourmet frozen foods. The equipment was estimated to have a 10-ye
- Kelly catering company was recently faced with a make or buy decision for cakes the company sells to its customers. Kelly was quoted a purchase price that was significantly below its avoidable cost to
- The Bakery Department of Culbert Dessert Corporation has submitted the following forecast of fruit pies to be produced by quarter for the upcoming fiscal year. First Quarter Second Quarter Third Quarter Fourth Quarter Units to be produced 9,600 12,600 10
- Rex has a bakery that specializes in dog treats in a variety of sizes and flavors. Rex uses a flexible budget to forecast manufacturing overhead, which is then allocated to products based on oven hour
- The Bakery Department of Culbert Dessert Corporation has submitted the following forecast of fruit pies to be produced by quarter for the upcoming fiscal year. First Quarter Second Quarter Third Quar
- At the beginning of 2011, the Healthy Life Food Company purchased equipment for $42 million to be used in the manufacture of a new line of gourmet frozen foods. The equipment was estimated to have a 1
- Myer's Treats makes institutional cakes. Finished cakes must pass through two departments: Mixing and Baking. Vats of cake batter are processed in the Mixing Department and then transferred to the Bak
- The Delicious Cake Factory owns a building for its operations. Delicious uses only half of the building, and is considering two options that have been presented to them. The Candy Store would like to
- Healthier Living Company manufactures two products-toaster ovens and bread machines. The following data are available: Healthier Living can manufacture six toaster ovens per machine hour and four bre
- The Bakery at the Lake produces organic bread that is sold by the loaf. Each loaf requires 1/2 of a pound of flour. The bakery pays $3.00 per pound of the organic flour used in its loaves. The bakery
- Rae's Bakery makes apple pies. Rae's Bakery plans to bake 2,000 pies in January and 2,500 pies in February. Each pie requires 2 pounds of baking apples. Baking apples cost $0.80 per pound. There will be 400 pounds of apples on hand on the first of January
- The Eastwood Cake Factory sells chocolate cakes, birthday decorated cakes, and specialty cakes. The factory is experiencing a bottleneck and is trying to determine which cake is more profitable. Even
- The downtown branch of Emily's Bakery is organized as an investment center. The following information is available for the current year. Sales $448,000 ; Variable expenses ; $217,000 ; Traceable fix
- Mansour's, a calendar year outdoor supplies store, made a donation of outdoor cooking stoves to the Kansas valley regional girl scouts' annual jamboree. The stoves were purchased March 1 at cost of 20,00o with a retail value of 30,000. The donation was ma
- Streeterville Foods, Inc., has recently purchased a small mill that it intends to operate as one of its subsidiaries. The newly acquired mill has three products that it offers for sale wheat cereal, pancake mix, and flour. Each product sells for $10 per p
- The Cupcake World Factory plans to open a new retail store in Medina, Ohio. The store will sell specialty cupcakes for $6 per cupcake (each cupcake has a variable cost of $3.) The company is negotiati
- Hampton Muffins sells its muffins to restaurants and coffee houses for an average selling price of $29 per case. The following information relates to the budget for Hampton Muffins for this year (all
- The Friendly Sausage Factory (FSF) can produce hot dogs at a rate of 5,000 per day. FSF supplies hot dogs to local restaurants at a steady rate of 240 per day. The cost to prepare the equipment for pr
- Forda Lumber Company owns a 13,580-acre tract of timber purchased in 2007 at a cost of $2,522 per acre. At the time of purchase, the land was estimated to have a value of $582 per acre without the tim
- Tasty Treats plans to open a new retail store in Medina, Ohio. Tasty Treats will sell specializing cupcakes for $5 per cup cake.(Each cupcake has a variable cost of $2). The company is negotiating its least for the new Medina location. The landlord has of