Misu Sheet, the owner of the Bedspread Shop, knows his customers will pay no more than $120 for a...
Question:
Misu Sheet, the owner of the Bedspread Shop, knows his customers will pay no more than $120 for a comforter. Misu wants a 30% markup on cost instead of on selling price. What is Misu's cost?
Misu's Cost $_____
Mark up Pricing:
Mark up pricing is a method to decide the selling price of product and services. In this method a fixed percentage of the cost of the product is added to the product. The value after adding the markup is the selling price of the product.
Answer and Explanation: 1
Become a Study.com member to unlock this answer! Create your account
View this answerMark up is a method to decide the selling price of the product.
In this question, we need to calculate the cost of the product.
Selling price =...
See full answer below.
Ask a question
Our experts can answer your tough homework and study questions.
Ask a question Ask a questionSearch Answers
Learn more about this topic:

from
Chapter 11 / Lesson 7Learn about pricing cost and what motivates mark-up and break-even pricing. Explore pricing, which is one of the marketing mix 4Ps, basic pricing terminology, and pricing options, including their purpose, advantages, and disadvantages.
Related to this Question
- Misu Sheet, the owner of the Bedspread Shop, knows his customers will pay no more than $120 for a comforter. Misu wants a 30% markup on the selling price. What are the most that Misu can pay for a comforter?
- Misu Sheet, owner of the Bedspread Shop, knows his customers will pay no more than $130 for a comforter. Misu Sheet wants to advertise the comforter as percent markup on cost." a) what is the equival
- Sandhill Monograms sells stadium blankets that have been monogrammed with high school and university emblems. The blankets retail for $50 throughout the country to loyal alumni of over 2,100 schools. Sandhill's variable costs are 41% of sales; fixed costs
- A home decorating store carries handmade floor tile with markup of 39% on the selling price. If the tile has a markup of $1.31 per tile, find the selling price, the cost, and the cost as a percent of
- Sunland Monograms sells stadium blankets that have been monogrammed with high school and university emblems. The blankets retail for $46 throughout the country to loyal alumni of over 3,000 schools. Sunland's variable costs are 43% of sales, fixed costs a
- Arlo's T-shirt Shop only has four costs: T-shirt cost, rent cost on the shop, shipping cost, and utilities cost. Arlo's sells the T-shirt for $25 each. Management has prepared the following estimated
- Arlo's T-shirt shop only has four costs: T-shirt cost, rent cost on the shop, shipping cost, and utilities cost. Arlo's sells the T-shirt for $21 each. Management has prepared the following estimated
- 1. O'Brien Enterprises produces giant stuffed bears. Each bear consists of $12 of variable costs and $9 of fixed costs and sells for $45. A wholesaler offers to buy 8,000 bears for $14 each, of which
- Matoaka Monograms sells stadium blankets that have been monogrammed with high school and university emblems. The blankets retail for $49 throughout the country to loyal alumni of over 1,400 schools. Matoaka's variable costs are 42% of sales; fixed costs a
- Patsy's Quilt Shoppe sells homemade quilts. Patsy buys the quilts from local artisans for $230 each, and her shop sells them for $430 each. She also pays a sales commission of 4% of sales revenue to h
- Cullumber Monograms sells stadium blankets that have been monogrammed with high school and university emblems. The blankets retail for $40 throughout the country to loyal alumni of over 1,600 schools. Cullumber's variable costs are 40% of sales; fixed cos
- Ivanhoe Monograms sells stadium blankets that have been monogrammed with high school and university emblems. The blankets retail for $45 throughout the country to loyal alumni of over 3,500 schools. Ivanhoe's variable costs are 41% of sales; fixed costs a
- Tent Master produces two lines of tents sold to outdoor enthuslasts. The tents are cut to speclfications Itn department A. In department B the tents are sewn and folded. The activities, costs, and dri
- A buyer wishes to buy 3,500 novelty scarves for a special import promotion. The item is to retail at $16.95 each with a planned markup of 54%. If the cost for each of 2,100 scarves is $8.75, how much may be paid for each scarf not yet purchased?
- Chin Yov, store manager for Best Buy, does not know how to price a GE freezer that cost the store $740. Chin knows his boss wants a 25% markup on cost. How much should Chin price the f
- Lacey sells hand-knit scarves at the flea market Each scarf sells for $50. Lacey pays $30 to rent a vending space for one day The variable costs are $15 per scarf. What total revenue amount does she n
- Lacey sells hand-knit scarves at the flea market. Each scarf sells for $50. Lacey pays $30 to rent a vending space for one day. The variable costs are $15 per scarf. What total revenue amount does sh
- Flounder sells 20 nonrefundable $100 gift cards for 3D printer paper on March 1, 2017. The paper has a standalone selling price of $100 (cost $80). The gift card's expiration date is June 30. 2017. Flounder estimates that customers will not redeem 10% of
- Dreamland Company produces pillows. Each pillow has a variable cost of $8 and fixed costs are $78,000 per month. Each pillow sells for $17. If the company produces and sells 65,000 pillows in February, net income for the month will be ____. a. $585,000 b.
- The Eagles sells stadium blankets that have been monogrammed with high school and university emblems. The blankets retail for $50 throughout the country to loyal alumni of over 2,100 schools. Their variable costs are 41% of sales; fixed costs are $118,000
- Dreamland pillow company sells the "Old Softy" model for $20 each. One pillow requires two pounds of raw materials and one hour of direct labor to manufacture. Raw material costs $3 per pound and dire
- 1. Sweet Dreams, Inc. manufactures bedding sets. The budgeted production is for 52,000 comforters in 2012. Each comforter requires 1.5 hours to cut and sew the material. If cutting and sewing labor co
- Levy Quilting Company makes blankets that it markets through a variety of department stores. It makes the blankets in batches of 1,000 units. Levy made 26,000 blankets during the prior accounting peri
- Levy Quilting Company makes blankets that it markets through a variety of department stores. It makes the blankets in batches of 2,000 units. Levy made 28,000 blankets during the prior accounting peri
- Jordan Quilting Company makes blankets that it markets through a variety of department stores. It makes the blankets in batches of 2,500 units. Jordan made 25,000 blankets during the prior accounting period. The cost of producing the blankets is summarize
- Scalia's Cleaning Service is investigating the purchase of an ultrasound machine for cleaning window blinds. The machine would cost $104,320, including invoice cost, freight, and training of employees
- A company called Venus Creations sells window treatments (shades, blinds, and awnings) to both commercial and residential customers. The following information relates to its budgeted operations for t
- A garden shop purchases secateurs from a vendor. The vendor sells the secateurs to the shop for $45 apiece. Ordering cost is $120, and the carrying cost is I0% of the unit price per order size (averag
- Which of the following is a product cost? A. Upholstery fabric used to make reclining chairs. B. Advertising. C. The salary of the vice president-finance. D. Rent on a factory. E. Both "A" and "D."
- YiCo buys 800 cases of tennis balls listed at $130 per case and for which YiCo is given a 15% volume discount. YiCo sells 70% of the cases for cash. The cost of the unsold merchandise is: a. $15,600 b. $31,200 c. $26,520 d. $77,350
- Lauren purchases a set of barber shop chairs for her business. the chairs cost $770 total and she pays an additional $40 to the shipping company on delivery. Her invoice from the reseller has 2/10 EOM terms. If the invoice is dated june 22 and she pays th
- Werner Company produces and sells disposable foil baking pans to retailers for $2.75 per pan. The variable cost per pan is as follows:
- Aunt Sally's "New Orleans Most Famous Pralines" sells pralines costing $1.06 each to make. If Aunt Sally's wants a 30% markup based on selling price and produces 35 pralines with an anticipated 11% spoilage, what should each praline be sold for? (Round yo
- Dalton Quilting Company makes blankets that it markets through a variety of department stores. It makes the blankets in batches of 1,000 units. Dalton made 20,000 blankets during the prior accounting period. The cost of producing the blankets is summarize
- Milliken uses a digitally controlled dyer for placing intricate patterns on manufactured carpet squares for home and commercial use. It is purchased for $400,000. Its market value will be $310,000 at
- A dealer buys tooling machines from a manufacturer and resells them to its customers. a. The manufacturer sets a list or catalogue price of $12,000 for a machine. The manufacturer offers its dealers a 40 percent trade discount. b. The manufacturer sells t
- Theodora Patel makes stuffed teddy bears. Recent information for her business follows: |Selling price per bear|$25.00 |Total fixed cost per month|1,500.00 |Variable cost per bear|15.00 She sells 350 bears this month. Suppose sales increase by 20% nex
- A baker makes 500 cream-filled eclairs at a cost of $0.72 each. He estimates that 10% of the eclairs will be sold the following day at a reduced price of $0.80 each. Find the marked price if the baker
- Skycrest Co., a furniture wholesaler, sells merchandise to Boyle Co. on account, $24,600, terms n/30. The cost of merchandise sold is $14,800. Skycrest Co. issues a credit memo for $4,200 for merchand
- Squeaky Clean, a commercial laundry service, has two clients. Super 6 Motel and Seaside Inn. The following is information about Squeaky's revenues and costs (in thousands) by customer for the previous
- The manager of the greeting card section of Mazeys department store is considering her order for a particular line of holiday cards The cost of each box of cards is 3 each box will be sold for 5 durin
- ABC Unlimited Comp. makes decorative throw pillows for home use. The company sells the pillows to home decor retailers for $14 per pillow. Each pillow requires 1.25 yards of fabric, which the company obtains at a cost of $6 per yard. The company would lik
- Lacey sells hand-knit scarves at the flea market. Each scarf sells for $50. Lacey pays $30 to rent a vending space for one day. The variable cost is $15 per scarf. What total revenue amount does she need to earn in order to break even?
- Venus Creations sells window treatments (shades, blinds, and awnings) to both commercial and residential customers. The following information relates to its budgeted operations for the current year.
- Venus Creations sells window treatments shades, blinds, and awnings to both commercial and residential customers. The following information relates to its budgeted operations for the current year. The
- Clark and Ellen on a lighting store keeping their displays lit that requires a lot of electricity. The store's electric bill is comprised of the following fees: $45.00 customer charge, $0.010 fuel adjustment charge, $0.069 per kWh energy charge for the fi
- | | |Projected Sales in Units | | |T-Shirt Sizes |Sales Price |June| July |August | Youth |$12 |350 |450 |675 |Adult-regular| 16| 650| 825| 825 |Adult-oversized |17 |400 |550 |350 Company manufactu
- Mandarin Furniture manufactures two products, pillows and cushions from the joint process. Pillows are allocated $7,000 of the total joint costs of $25,000. There are 2,500 pillows produced and $2500 cushions produced each year. Pillows can be sold at the
- You are the buyer of steel plates for a large steel distributor. You are looking for a supplier of steel plates that your salespeople could sell in the marketplace for $625 per metric ton. If your objective is a 30% markup based on the selling price, what
- In 2014, Pretenders Furniture Company purchases a carload of wicker chairs. The manufacturer sells the chairs to Pretenders for a lump sum of $64,000 because it is discontinuing manufacturing operations and wishes to dispose of its entire stock. Three typ
- During 2014, Pretenders Furniture Company purchases a carload of wicker chairs. The manufacturer sells the chairs to Pretenders for a lump sum of $66,000 because it is discontinuing manufacturing operations and wishes to dispose of its entire stock. Three
- During 2014, Pretenders Furniture Company purchases a carload of wicker chairs. The manufacturer sells the chairs to Pretenders for a lump sum of $63,000 because it is discontinuing manufacturing operations and wishes to dispose of its entire stock. Three
- Cook Farm Supply Company manufactures and sells a pesticide called Snare. The following data are available for preparing budgets for Snare for the first 2 quarters of 2020. 1. Sales: quarter 1, 28,000 bags; quarter 2, 43,000 bags. Selling price is $61 per
- Raneiro & Sons buys T-shirts in bulk, applies its own trendsetting silk-screen designs, and then sells the T-shirts to a number of retailers. Raneiro wants to be known for its trendsetting designs, an
- Crimson Quilters makes decorative comforters, quilted garments, and other products in a small sewing factory. In 2018, the company expects to make 2,000 comforters. With respect to the comforters, how would the fabric use to make the comforters be classif
- Theodora Patel makes stuffed teddy bears. Recent information for her business follows: Selling price per bear $25.00 Total fixed cost per month 1,500.00 Variable cost per bear 15.00 1. If she sell
- Top Hat Shop received a shipment of hats for which it paid the wholesaler $2,920. The price of the hats was $2,950 but Top was given a $30 cash discount and required to pay freight charges of $50. I
- Tony Jerrys Ice Cream Shop has the following three costs ice cream cost rent cost on the shop, and utilities cost. Jerry & Berry sells its cones for $5.00 each and rewards its staff for their sales ef
- Crimson Quilters makes decorative comforters, quilted garments, and other products in a small sewing factory. In 2018, the company expects to make 2,000 comforters. With respect to the comforters, how would the fabric used to make the comforters be classi
- Ellis Quilting Company makes blankets that it markets through a variety of department stores. It makes the blankets in batches of 1,000 units. Ellis made 20,000 blankets during the prior accounting period. The cost of producing the blankets is summarized
- Levin Furniture buys a living room set with a $4,600 list price and a 60% trade discount. Freight (FOB shipping point) of $55 is not part of the list price. What is the delivered price (including frei
- Crazy Crafters is a manufacturer of furniture items. The company is considering the possibility of offering a new coffee table that would sell for $415 each. Cost to manufacture these coffee tables includes $135 in materials and $80 in direct labor for ea
- DePaulis Furniture Manufacturers makes unfinished furniture for sale to customers from its own stores. Recently, the company has been considering taking production one step further and finishing some
- Harry and Sally own a clothing store. Vendors offer discounts on many of the store's purchases, and the owners are curious about whether to use the net or gross method of recording these purchases. Th
- A Furniture Company purchases a carload of wicker chairs. The manufacturer sells the chairs to the company for a lump sum of $59,850 because it is discontinuing manufacturing operations and wishes to
- Venus Creations sells window treatments (shades, blinds, and awnings) to both commercial and residential customers. The following information relates to its budgeted operations for the current year Co
- A major fashion house repaints the interior of its shops across the world. It is believed that this will improve the mood of the customers in the shops. If the customers are happy, they will buy more. Can the fashion house capitalize the repainting costs?
- Lake McDonald Gift Shop has decided to price the games that it sells at cost plus 70%. The National Parks Memory Card Game costs $5.00 each, and another one, the Guess This Animal Track Game, costs $1.00 each. Required: A) What price will Lake McDonald Gi
- Assume that the Portneuf Mill has idle capacity and would incur no additional fixed cots to produce the required lumber. Would the furniture division manager buy the lumber for the chair from Portneuf Mill, given the existing transfer pricing policy? Why
- Soft Spot is a manufacturer of futon mattresses. Soft Spot's mattresses are priced at $60, but competition forces the company to offer significant discounts and rebates. As a result, the average
- Moonstruck Enterprises Inc. is a retailer of Italian furniture and has five major product lines: sofas, dining tables, beds, closets, and lounge chairs. On December 31, 200X, quantity on hand, cost per unit, and net realizable value (NRV) per unit of the
- Holy grounds coffee purchased coffee beans for re-sale to its customer with an invoice price of $5,000 and credit terms of 2/20, n/30. After returning $200 of coffee beans to the seller, what is the net cost of the coffee beans if Holy Grounds pays within
- The Brenly Paint Company, your client, manufactures paint. The company's president, Mr. Brenly, decided to open a retail store to sell paint as well as wallpaper and other items that would be purchase
- New Age Furniture Company manufactures sofas for distribution to several major retail chains. The following cost are incurred in the production and sale of sofas New Age Furniture Company manufactures
- Suppose a furniture store holds a clearance sale and sells a customer a $5,000 living room suite for $1,500. Determine the amount of the completed gift, if any, arising from this occurrence.
- Bubba's Steakhouse has budgeted the following costs for a month in which 1,600 steak dinners will be produced and sold. Material = $4,080 Hourly labor = $5,200 Rent = $1,640 Depreciation = $740 Other fixed costs = $470 Each steak dinner sells for $12.50.
- DePaulis Furniture Manufacturer makes unfinished furniture for sale to customers from its own stores. Recently, the company has been considering taking production one step further and finishing some o
- The fabric a customer has selected for a window treatment has 44 yards on the only roll available. She needs 41 5/6 yards of the fabric. Calculate the amount of fabric that will be left over.
- Suds & Cuts is a local pet grooming shop owned by CollinBark. Collin has prepared the following standard cost card for each dog bath given: | |Standard Quantity |Standard Rate |Standard Unit Cost |Shampoo| 2.8 oz. |$0.40 per oz. |$1.12 |Water| 26 gal.
- Marwick s Pianos, Inc., purchases pianos from a large manufacturer and sells them at the retail level. The pianos cost, on the average, $1,498 each from the manufacturer. Marwick s Pianos, Inc., sells the pianos to its customers at an average price of $2,
- Marwick s Pianos, Inc., purchases pianos from a large manufacturer and sells them at the retail level. The pianos cost, on the average, $1,506 each from the manufacturer. Marwick s Pianos, Inc., sells the pianos to its customers at an average price of $2,
- Marwick's Pianos, Inc., purchases pianos from a large manufacturer and sells them at the retail level. The pianos cost, on the average, $1,494 each from the manufacturer. Marwick's Pianos, Inc., sells the pianos to its customers at an average price of $2,
- Alicia Hatcher operates a kiosk on the beach selling children's swimwear. All swimsuits are sold as single units (no mix and match colors, etc.) The fixed costs of her cart, rental fees on the boardwa
- Marwick's Pianos, Inc., purchases pianos from a large manufacturer and sells them at the retail level. The pianos cost, on average, $1,482 each from the manufacturer Marwick's Pianos, Inc., sells the pianos to its customers at an average price of $2,900 e
- Muggs Co. includes one coupon in each bag of dog food it sells. In return for eight coupons, customers receive a leash. The leashes cost Muggs $3 each. Muggs estimates that 45 percent of the coupons w
- A building is offered for sale at $600,000 but is currently assessed at $500,000. The purchaser of the building believes the building is worth $575,000 but ultimately purchases the building for $550,000. What cost does the purchaser record the building at
- A sporting-goods buyer needs a 43% markup on his merchandise. He buys 12 dozen baseball hats at $36 per dozen and retails them at $5 each. He then buys 20 dozen team-monogrammed baseball hats that costs $4.75 each. At what price will he mark the 20 dozen
- Gilday Furniture Inc. produces custom furniture. Wood chips are an inevitable by-product of the cutting process, and are considered scrap. Gilday is unable to use this scrap; however, the company has an agreement to sell the scrap at market prices to a lo
- Cecil Green sells golf hats. He knows that most people will not pay more than $20 for a golf hat. Ceeil needs a 40% markup on cost. What should Cecil pay for his golf hats?
- Bubba's Steakhouse has budgeted the following costs for a month in which 1,600 steak dinners will be produced and sold: Materials $4,080 Hourly labor (variable) $5,200 Rent (fixed) $1,710 Depreciation, $770 Other fixed costs $590 Each steak dinner sells f
- O'Brian's Department Stores allocates the costs of Personnel and Payroll departments to three retail sales departments: Housewares, Clothing, and Furniture. In addition to providing services to the op
- 1. Gund Manufacturing produces Teddy Bears and sells them for $6.50 each. A foreign retailer has offered to purchase 25,000 Teddy Bears for $4.00 per Teddy. The current average manufacturing cost per
- Handy Home sells windows and doors in the ratio of 7:3 (windows:doors). The selling price of each window is $119 and of each door is $269. The variable cost of a window is $72.00 and of a door is $184
- Handy Home sells windows and doors in the ratio of 7:3 (windows:doors). The selling price of each window is $111 and of each door is $261. The variable cost of a window is $68.00 and of a door is $180
- Handy Home sells windows and doors in the ratio of 8:2 (windows: doors). The selling price of each window is $106 and of each door is $256. The variable cost of a window is $65.50 and of a door is $17
- Handy Home sells windows and doors in the ratio of 7:3 (windows:doors). The selling price of each window is $101 and of each door is $251. The variable cost of a window is $63.00 and of a door is $175
- Handy Home sells windows and doors in the ratio of 7:3 (windows:doors). The selling price of each window is $107 and of each door is $257. The variable cost of a window is $66.00 and of a door is $178
- Handy Home sells windows and doors in the ratio of 7:3 (windows to doors). The selling price of each window is $103 and of each door is $253. The variable cost of a window is $64.00 and of a door is $
- Handy Home sells windows and doors in the ratio of 7:3 (windows: doors). The selling price of each window is $105 and of each door is $255. The variable cost of a window is $65.00 and of a door is $17
- Handy Home sells windows and doors in the ratio of 8:2 (windows:doors). The selling price of each window is $200 and of each door is $500. The variable cost of a window is $125 and of a door is $350.