Minden Company introduced a new product last year for which it is trying to find an optimal...
Question:
Minden Company introduced a new product last year for which it is trying to find an optimal Selling price. Marketing studies suggest that the company can increase sales by 5,000 units for each $2 reduction in the selling price. The Company's present selling price is $90 per unit, and variable expenses are $60 per unit. Fixed expenses are $837,900 per year. The present annual sales volume (at the $90 selling price) is 26,000 units.
Required:
1) What is the present yearly net operating income or loss?
2) What is the present break-even point in unit sales and in dollar sales?
3) Assuming that the marketing studies are correct, what is the maximum annual profit that the company can earn? At how many units and at what selling price per unit would the company generate this profit?
4) What would be the break-even point in unit sales and in dollar sales using the selling price you determined in (3) above?
Break-even Point:
Break-even point is the level of unit sales in which the company will neither generate net income or incur net loss. At break-even total costs, variable and fixed expenses, is equal to the total revenues. Units to be sold in excess of break-even point will generate income for the company.
Answer and Explanation: 1
Become a Study.com member to unlock this answer! Create your account
View this answer1) What is the present yearly net operating income or loss?
Selling Price | 90 |
Variable Expenses | 60 |
Contribution Margin per Unit | 30 |
Sales Volume | 26,000 |
Co... |
See full answer below.
Ask a question
Our experts can answer your tough homework and study questions.
Ask a question Ask a questionSearch Answers
Learn more about this topic:

from
Chapter 1 / Lesson 3Breakeven points are the point of intersection between two linear functions. Explore the steps of how the system of linear equations uses breaking points, and view an example of the business application in determining revenue from cost.
Related to this Question
- Minden Company introduced a new product last year for which it is trying to find an optimal selling price. Marketing studies suggest that the company can increase sales by 5,000 units for each $2 reduction in the selling price. The company's present sell
- Minden Company introduced a new product last year for which it is trying to find an optimal selling price. Marketing studies suggest that the company can increase sales by 5,000 units for each $2 reduction in the selling price. The company's present s
- Minden Company introduced a new product last year for which it is trying to find an optimal selling price. Marketing studies suggest that the company can increase sales by 5,000 units for each $2 reduction in the selling price. The company's present se
- Minden Company introduced a new product last year for which it is trying to find an optimal selling price. Marketing studies suggest the company can increase sales by 5,000 units for each $2 reduction
- Minden Company introduced a new product last year and is trying to find an optimal selling price. Marketing studies suggest that the company can increase sales by 5,000 units for each $2 reduction in
- Minden Company introduced a new product last year for which it is trying to find an optimal selling price. Marketing studies suggest that the company can increase sales by 5,000 units for each $2 re
- Minden Company introduced a new product last year for which it is trying to find an optimal selling price. Marketing studies suggest that the company can increase sales by 5,000 units for each $2 reduction in the selling price. The company's present sel
- Minden Company introduced a new product last year for which it is trying to find an optimal selling price. Marketing studies suggest that the company can increase sales by 5,000 units for each $2 redu
- Minden Company introduced a new product last year and it is trying to find an optimal selling price. Marketing studies suggest that the company can increase sales by 5,000 units for each $2 redu
- Minden Company introduced a new product last year which it is trying to find an optimal selling price. Marketing studies suggest that the company can increase sales by 5,000 units for each $2 reductio
- A company introduced a new product last year for which it is trying to find an optimal selling price. Marketing studies suggest that the company can increase sales by 5,000 units for each $2 reduction
- Company XYZ introduced a new product last year for which it is trying to find an optimal selling price. Marketing studies suggest that the company can increase sales by 5,000 units for each $2 reducti
- Last year Minden Company introduced a new product and sold 25,600 units of it at a price of $92 per unit. The product's variable expenses are $62 per unit and its fixed expenses are $839,400 per year. 1. What was this product's net operating income (loss
- X Company is considering launching a new product. After conducting a market research study that cost $4,800, the company estimates sales of 8,100 units in each of the next 4 years, with a contribution margin of $6.20 per unit. Additional fixed costs will
- A company s sales volume averages 4,000 units per year. Recently, its main competitor reduced the price of its product to $48. The company expects sales to drop dramatically unless it matches the competitor's price. In addition, the current profit per un
- Belton Company currently sells its products for $25 per unit. Management is contemplating a 20% increase in the sale price for the next year. Variable costs are currently 30% of sales revenue and are
- Company sells a single product at $20 per unit. Sales- 100,000, variable costs $800,000, fixed costs $400,000 If a $4 drop in selling price will boost unit sales by 20%, the company will experience: a. no change because a 20% drop in sales is balanced b
- Would an increase in per-unit selling price cause a company's break-even point to increase or decrease? why?
- Assume that the company sold 34,500 units last year. The sales manager is convinced that a 14% reduction in the selling price, combined with a $63,000 increase in advertising, would increase annual un
- 1. The management of Matsuura Corporation would like to set the selling price on a new product using the absorption costing approach to cost-plus pricing. The company's accounting department has suppl
- The marketing department of Graber Corporation has submitted the following sales forecast for the upcoming fiscal year. The selling price of the company's product is $24.00 per unit. Management expect
- Salina Sports Wear has designed a new athletic suit. The company plans to produce and sell 30,000 units of the new product in the coming year. Annual fixed costs are $600,000, and variable costs are 70 percent of selling price. If the company wants a pre
- XYZ is marketing a new product at the end of 2015. The product will sell for $4 per unit and costs $3 per unit to manufacture. As a marketing incentive, the company creates two money-off coupons. Coupon A, which is mailed to prospective customers, allows
- The management of Matsura Corporation would like to set the selling price on a new product using the absorption costing approach to cost-plus pricing. The company's accounting department has supp
- Boss Enterprises currently sells its products for $80 per unit. Management is contemplating a 30% increase in the selling price for the next year. Variable costs are currently 30% of sales revenue and are not expected to change next year. Fixed expenses a
- Varto Company has 7,000 units of its sole product in inventory that it produced last year at a cost of $22 each. This year's model is superior to last year's and the 7,000 units cannot be sold at last year's regular selling price of $35 each. Varto has tw
- Epperson Company's management believes that every 3% decrease in the selling price of one of the company's products leads to an 8% increase in the product's total unit sales. The product's price elast
- Tellespan Company's newest product is losing money because of low sales volume. Market surveys suggest that the product is priced higher than its competition. The company uses an activity-based costing system and believes the product is priced fairly in r
- Joe's Nursery sold 50,000 yards of soil for $15 per yard. The company's unit product cost using a process costing is $8.55 per yard and the company has fixed costs of $51,000 per month. The company predicts that a $1.5 decrease in the selling price will g
- If sales of Pear Corporation totaled $500,000 for the current year (50,000 units at $10 each) and planned sales were $405,000 (45,000 units at $9 each), the effect of the unit price factor on sales is: a. $50,000 increase. b. $45,000 decrease. c. $45,0
- The marketing department is getting ready to launch a new product. Before doing so, they have to finalize the business case to present to the executives. The selling price is expected to be $30. The cost information fir the new product is as follows: Ov
- The marketing department is getting ready to launch a new product. Before doing so, they have to finalize the business case to present to the executives. The selling price is expected to be $30. The cost information fir the new product is as follows:
- The marketing department is getting ready to launch a new product. Before doing so, they have to finalize the business case to present to the executives. The selling price is expected to be $30. The cost information fir the new product is as follows: Ove
- The marketing department is getting ready to launch a new product. Before doing so, they have to finalize the business case to present to the executives. The selling price is expected to be $30. The cost information fir the new product is as follows: Over
- The marketing department is getting ready to launch a new product. Before doing so, they have to finalize the business case to present to the executives. The selling price is expected to be $30. The cost information fir the new product is as follow
- The management of Matsuura Corporation would like to set the selling price on a new product using the absorption costing approach to cost-plus pricing. The company's accounting department has suppli
- The Terme Corporation is contemplating the purchase of new equipment which may potentially increase revenues by 25%. Currently, sales are $750,000 per year and variable costs are 55% of sales. The equ
- The Terme Corporation is contemplating the purchase of new equipment which may potentially increase revenues by 30%. Currently, sales are $760,000 per year and variable costs are 60% of sales. The equ
- Staples is having a sale and will offer the below discount based on the product we buy. What is the company's new cost after the discount is applied? Item Cost Discount rate 1 $924 35% 2 $1,080 48% 3 $10,076 45%
- Minden Corporation estimates that the following costs and activity would be associated with the manufacture and sale of product A: Number of units sold annually - $37,000 Required investment - $570,000 Unit product cost- $35 Selling and administrative ex
- 1. The company has just hired a new marketing manager who insists that unit sales can be dramatically increased by dropping the selling price from $8 to $7. The marketing manager would like to use the
- Ladle Corporation uses the absorption costing approach to cost-plus pricing described in the text to set prices for its products. Based on budgeted sales of 81,000 units next year, the unit product cost of a particular product is $45.30. The company's sel
- Ladle Corporation uses the absorption costing approach to cost-plus pricing described in the text to set prices for its products. Based on budgeted sales of 86,000 units next year, the unit product cost of a particular product is $45.80. The company's sel
- Wenner Corporation would like to use target costing for a new product it is considering introducing. At a selling price of $14 per unit, management projects sales of 10,000 units. The new product woul
- Erdahl Corporation's management believes that every 7% increase in the selling price of one of the company's products leads to an 11% decrease in the product's total unit sales. The product's price el
- Douglas Company is a merchandising company. During the next month, the company expects to sell 400 units. The company has the following revenue and cost structure: Selling price per unit $240 Cost per
- A new start up business will have fixed costs of $750,000 per year. It plans on selling one product that will have a variable cost of $20 per unit. What is the products selling price to break even?
- Net sales for the year were $600,000 and cost of goods sold was $366,000 for the company?s existing products. A new product is presently under development and will have an expected selling price of no
- A company's sales forecast would likely consider all of the following factors except: a. past sales levels and trends. b. the company's intended pricing policy. c. the company's product costing policy. d. market research studies. e. planned advertisi
- Lusk Company produces and sells 14,200 units of Product X each month. The selling price of Product X is $24 per unit, and variable expenses are $18 per unit. A study has been made concerning whether Product X should be discontinued. The study shows that $
- Lusk Company produces and sells 15,000 units of Product A each month. The selling price of Product A is $20 per unit, and variable expenses are $14 per unit. A study has been made concerning whether Product A should be discontinued. The study shows that $
- A company is able to implement one of two strategies regarding a particular product: hire a marketing firm to increase sales 24% or assign a product procurement manager who can reduce material cost fo
- At the end of the year, a company offered to buy 4,950 units of a product from X Company for a special price of $11.00 each instead of the company's regular price of $19.00 each. The following cost fu
- At the end of the year, a company offered to buy 4,290 units of a product from X Company for a special price of $12.00 each instead of the company's regular price of $17.00 each. The following cost fu
- At the end of the year, a company offered to buy 4,500 units of a product from X Company for a special price of $12.00 each instead of the company's regular price of $17.00 each. The following cost fu
- At the end of the year, a company offered to buy 4,990 units of a product from X Company for a special price of $11.00 each instead of the company's regular price of $19.00 each. The following cost fu
- At the end of the year, a company offered to buy 4,120 units of a product from X Company for a special price of $11.00 each instead of the company's regular price of $18.00 each. The following cost fu
- At the end of the year, a company offered to buy 4,170 units of a product from X Company for a special price of $11.00 each instead of the company's regular price of $18.00 each. The following cost fu
- At the end of the year, a company offered to buy 4, 880 units of a product from X Company for a special price of $11.00 each instead of the company's regular price of $19.00 each. The following cost f
- At the end of the year, a company offered to buy 4,910 units of a product from X Company for a special price of $12.00 each instead of the company's regular price of $17.00 each. The following cost fu
- At the end of the year, a company offered to buy 4,950 units of a product from X Company for a special price of $12.00 each instead of the company's regular price of $18.00 each. The following cost fu
- At the end of the year, a company offered to buy 4,880 units of a product from X Company for a special price of $11.00 each instead of the company's regular price of $19.00 each. The following cost fu
- At the end of the year, a company offered to buy 4,590 units of a product from X Company for a special price of $12.00 each instead of the company's regular price of $18.00 each. The following cost fu
- Lusk Company produces and sells 13,800 units of Product A each month. The selling price of Product A is $20 per unit, and variable expenses are $14 per unit. A study has been made concerning whether Product A should be discontinued. The study shows that $
- Leo Corporation sells a product for $500 per unit. Its market share is 20 percent. The marketing manager believes that the market share can be increased to 30 percent with a reduction in price to $
- Net sales for the year were $900,000 and cost of goods sold was $603,000 for the company's existing products. A new product is presently under development and will have an expected selling price of no
- Net sales for the year were $1,350,000 and cost of goods sold was $1,026,000 for the company s existing products. A new product is presently under development and has an expected selling price of not more than $74 per unit in order to remain competitive w
- Net sales for the year were $800,000 and cost of goods sold was $520,000 for the company's existing products. A new product is presently under development and will have an expected selling price of no
- Net sales for the year were $1,250,000 and cost of goods sold was $925,000 for the company's existing products. A new product is presently under development and will have an expected selling price of
- Ferkil Corporation manufacturers a single product that has a selling price of $20 per unit. Fixed expenses total $63,000 per year, and the company must sell 9,000 units to break even. If the company has a target profit of $17,500, sales in units must be:
- At the end of the year, a company offered to buy 4,240 units of a product from X Company for a special price of $11.00 each instead of the company's regular price of $18.00 each. The following informa
- Marchete Company produces a single product. They have recently received the results of a market survey that indicates that they can increase the retail price of their product by 10% without losing customers or market share. All other costs will remain unc
- 1. Tellespan Company's newest product is losing money because of low sales volume. Market surveys suggest that the product is priced higher than its competition. The company uses an activity-based cos
- During the year, the Senbet Discount Tire Company had gross sales of $1.16 million. The firm's cost of goods sold and selling expenses were $535,000 and $225,000, respectively. The firm also had notes
- In Davis Corporation's most recent fiscal year, the company reported pretax earnings of $215,000. Fixed costs totaled $325,800, the unit selling price of the firm's only product was $60, and the variable costs per unit were 40% of the selling price. Based
- Van Doren Corporation is considering producing a new temperature regulator called Digidial. Marketing data indicate that the company will be able to sell 45,000 units per year at $30. The product will
- A company has provided the following data: Sales 3,000 units Sales price $70 per unit Variable cost $50 per unit Fixed cost $25,000 If the sales volume decreases by 25%, the variable cost per unit increases by 15%, and all other factors remain the same,
- 15. North company has provided the following data Sales 3,000 units Sales price $70 per unit Variable cost $50 per unit Fixed cost $25,000 A. decrease by $31,875 B. decrease by $15,000 C. increase
- A company has provided the following data: | Sales | 3,000 units | Sales price | $70 per unit | Variable cost | $50 per unit | Fixed cost | $25,000 If the sales volume decreases by 25%, the variable cost per unit increases by 15% and all other factors re
- Ladle Corporation uses the absorption costing approach to cost-plus pricing described in the text to set prices for its products. Based on budgeted sales of 96,000 units next year, the unit product cost of a particular product is $46.80. The company's sel
- Hitchcock Company is studying the impact of the following: 1. An increase in sales price. 2. An increase in the variable cost per unit. 3. An increase in the number of units sold (note: each unit prod
- Minden Corporation estimates that the following costs and activity would be associated with the manufacture and sale of product A: Number of units sold annually 42,000 Required investment $620,000 Uni
- Low Margin Company has total fixed costs of $360,000 and variable costs of $14 per unit. If the unit sales price is reduced from $24 to $20 and advertising is increased by $10,000, sales will increase from 40,000 to 65,000 units. What will be the effect?
- The marketing department at High-tech Inc. is getting ready to launch a new product. Before doing so, they have to finalize the business case to present to the executives. The selling price is expected to be $45. The cost information for the new product i
- Leo Corporation sells a product for $500 per unit. Its market share is 20 percent. The marketing manager believes that the market share can be increased to 30 percent with a reduction in price to $475. The product is currently earning a profit of $70 pe
- Ferkil Corporation manufactures a single product that has a selling price of $20.00 per unit. Fixed expenses total $75,000 per year, and the company must sell 7,500 units to break even. If the company has a target profit of $13,500, calculate sales in un
- Ferkil Corporation manufactures a single product that has a selling price of $20 per unit. Fixed expenses total $42,000 per year, and the company must sell 6,000 units to break even. If the company has a target profit of $14,000, sales in units must be: a
- Ferkil Corporation manufactures a single product that has a selling price of $25 per unit. Fixed expenses total $76,000 per year, and the company must sell 9,500 units to break even. If the company has a target profit of $18,000, sales in units must be: a
- Lusk Corporation produces and sells 15,100 units of Product X each month. The selling price of Product X is $21 per unit, and variable expenses are $15 per unit. A study has been made concerning whether Product X should be discontinued. The study shows th
- Lusk Corporation produces and sells 14,100 units of Product X each month. The selling price of Product X is $23 per unit, and variable expenses are $17 per unit. A study has been made concerning whether Product X should be discontinued. The study shows th
- Hartl Corporation is a single product firm with the following selling price and cost structure for next year: Selling price per unit $1.80 Contribution margin ratio 40% Total fixed expenses for the year $218,700 How many units will Hartl have to sell next
- olo Company is a small merchandising firm. During the next month, the company expects to sell 500 units. The company has the following revenue and cost structure: Selling price per unit $60; Cost pe
- Lusk Company produces and sells 15,900 units of Product A each month. The selling price of Product A is $29 per unit, and variable expenses are $23 per unit. A study has been made concerning, whether
- When designing a long term strategy for market dominance, a company should: a) cut product features to reduce the sales price. b) increase the sales commission. c) charge the highest possible price. d) be prepared to sacrifice short-term profits.
- A company has provided the following data: | Sales | 2,750 units | Sales price | $75 per unit | Variable cost | $55 per unit | Fixed cost | $25,000 If the sales volume decreases by 20%, the variable cost per unit increases by 10%, and all other fact
- Minden Company manufactures a high-quality wooden birdhouse that sells for $20 per unit. Variable costs are $6 per unit, and fixed costs total $180,000. During 2004, the company sold 24,000 birdhouses
- Dace Company manufactures two products, Product F and Product G. The company expects to produce and sell 1,800 units of Product F and 5,000 units of Product G during the current year. The company uses activity-based costing to compute unit product costs f
- Walker Company sells Products A and B and has made the following estimates for the coming year: Product unit selling price unit variable cost sales mix A $30 $24 $60% B $70 $56 $40 Fixed costs are es
- Leo Corporation sells a product for $500 per unit. Its market share is 20 percent. The marketing manager believes that the market share can be increased to 30 percent with a reduction in price to $475. The product is currently earning a profit of $70 per
- Grosheim Incorporated has fixed expenses of $212,500 per year. Right now, Grosheim Incorporated is selling its products for $200 per unit. Management is contemplating a 30% increase in the selling price for the next year. Variable costs are currently 40%