Marsden manufactures a cat food product called Special Export. Marsden currently has 7,000 bags...
Question:
Marsden manufactures a cat food product called Special Export. Marsden currently has 7,000 bags of Special Export on hand. The variable production costs per bag are $1.8 and total fixed costs are $7,000. The cat food can be sold as it is for $9 per bag or be processed further into Prime Cat Food and Feline Surprise at an additional $2,300 cost. The additional processing will yield 7,000 bags of Prime Cat Food and 3,450 bags of Feline Surprise, which can be sold for $8 and $6 per bag, respectively.
If Special Export is processed further into Prime Cat Food and Feline Surprise, the total gross profit would be _____.
a. $76,700
b. $54,800
c. $79,000
d. $74,400
e. $61,800
Gross Profit:
The gross profit of a company is presented as a line item on its income statement, and it is the difference between its net sales revenue and the Cost of Goods Sold. It is also often expressed as a percentage of sales revenue, called the gross profit margin.
Answer and Explanation: 1
Become a Study.com member to unlock this answer! Create your account
View this answer
The correct option is b.
Gross profit is an accounting term and to calculate it we use the total final sales revenue and the Cost of Goods Sold...
See full answer below.
Ask a question
Our experts can answer your tough homework and study questions.
Ask a question Ask a questionSearch Answers
Learn more about this topic:

from
Chapter 9 / Lesson 7Understand the meaning of gross profit in accounting. Discover the formula for calculating gross profit and explore some examples of gross profit calculation.
Related to this Question
- Marsden manufactures a cat food product called Special Export. Marsden currently has 10,000 bags of Special Export on hand. The variable production costs per bag are $3 and total fixed costs are $10,000. The cat food can be sold as it is for $8.35 per bag
- Marsden manufactures a cat food product called Special Export. Marsden currently has 20,000 bags of Special Export on hand. The variable production costs per bag are $1.9 and total fixed costs are $20
- Marsden manufactures a cat food product called Special Export. Marsden currently has 16,000 bags of Special Export on hand. The variable production costs per bag are $1.80 and total fixed costs are $1
- Marsden manufactures a cat food product called Special Export. Marsden currently has 12,000 bags of Special Export on hand. The variable production costs per bag are $1.7 and total fixed costs are $12
- Maxim manufactures a cat food product called Green Health. Maxim currently has 10,000 bags of Green Health on hand. The variable production costs per bag are $2.30 and total fixed costs are $10,000. The cat food can be sold as it is for $9.55 per bag or b
- Maxim manufactures a cat food product called Green Health. Maxim currently has 10,000 bags of Green Health on hand. The variable production costs per bag are $3.00 and total fixed costs are $10,000. T
- Maxim manufactures a cat food product called Green Health. Maxim currently has 10,000 bags of Green Health on hand. The variable production costs per bag are $1.80 and total fixed costs are $10,000. T
- Maxim manufactures a cat food product called Green Health. Maxim currently has 10,000 bags of Green Health on hand. The variable production costs per bag are $3.30 and total fixed costs are $10,000. T
- Maxim manufactures a cat food product called Green Health. Maxim currently has 10,000 bags of Green Health on hand. The variable production costs per bag are $2.00 and the total fixed costs are $10,000. The hamster food can be sold as it is for $9.25 per
- 1. Maxim manufactures a cat food product called Green Health. Maxim currently has 10,000 bags of Green Health on hand. The variable production costs per bag are $3.30 and total fixed costs are $10,000
- Maxim manufactures a hamster food product called Green Health. Maxim currently has 10,000 bags of Green Health on hand. The variable production costs per bag are $2.60 and total fixed costs are $10,00
- Maxim manufactures a hamster food product called Green Health. Maxim currently has 10,000 bags of Green Health on hand. The variable production costs per bag are $2.40 and total fixed costs are $10,000. The hamster food can be sold as it is for $9.65 per
- Maxim manufactures a hamster food product called Green Health. Maxim currently has 10,000 bags of Green Health on hand. The variable production costs per bag are $1.80 and total fixed costs are $10,000. The hamster food can be sold as it is for $9.00 per
- Maxim manufactures a hamster food product called Green Health. Maxim currently has 10,000 bags of Green Health on hand. The variable production costs per bag are $2.10 and total fixed costs are $10,00
- Farina Foods manufactures a dog food product called Special Scoops. Farina currently has 20,000 bags of Special Scoops in inventory. The variable production costs per bag are $1.50 and total fixed cos
- Mohave has determined that all variable costs could be eliminated by dropping production of the tote bags, while 75 percent of the fixed overhead cost is unavoidable. At this time. Mohave has no speci
- What did this new line of by-product bags do to the total profitability of Cotopaxi's as a whole? (Note: assume the new bags only incurred the variable costs listed above)
- Leesburg Bags produces backpacks. The costs and prices for the backpacks follow (Assume the same unit costs in all years): Selling price $23.00 per backpack Variable costs: Production $10.00 per backp
- Spudz Toys estimated production of 2,000 stuffed dogs each with a selling price of $8. If the variable cost per stuffed dog is $2 and fixed costs are $5,000, what is the estimated profit? a. $7,000 b. $16,000 c. $12,000 d. $11,000 e. None of the above
- Tasty Beverage Co. produces soft drinks, specializing in fruit drinks. They produce 5,000 cans of product per batch. The setup cost for each batch is $50 and each drink costs $0.10 to produce. a. What is the total cost per batch? b. How much would it cost
- 1 Tasty Beverage Co. produces soft drinks, specializing in fruit drinks. They produce 5,000 cans of product per batch. Setup cost for each batch is $50 and each drink costs $0.10 to produce. What is the total cost per batch? How much would it cost to fill
- Farm Fresh manufactures a variety of animal food products from alfalfa "pellets". The firm has determined that its EOQ is 80,000 pounds of pellets. Based on the EOQ, the firm's annual ordering cost for pellets is $16,700. Given this information, what is t
- Benderboard produces corrugated board containers that the nearby wine industry uses to package wine in bulk. The company uses a standard cost system to account for manufacturing costs. The standard co
- Magno Cereal Corporation uses a standard cost system to collect costs related to the production of its "crunchy pickle" cereal. The materials standard for each batch of cereal produced is 1.4 pounds of pickles at a standard cost of $3.00 per pound. During
- SL Stewart Industries makes tennis balls. It can produce up to 1,700,000 cans of tennis balls per year. Current production is 1,200,000 cans. Annual manufacturing selling and administrative fixed costs total $1,317,000. The variable cost of making and sel
- Crate Express Co. produces wooden crates used for shipping products by ocean liners. In 2017, Crate Express incurred the following costs. Wood used in crate production $54,000 Nails (considered an insignificant and variable expense
- Under variable costing, which of the following costs would be included in finished goods inventory? A. Only variable factory overhead cost. B. Both variable and fixed factory overhead costs. C. Only fixed factory overhead cost. D. Neither variable nor fi
- Prepare an income statement for the year 20X4 using throughput costing. Great Outdoze, Inc manufactures high quality-sleeping bags, which sell for $130 each. The variable costs of production are as follows: |Direct material|$40 |Direct labor|$22 |Variable
- Doggie Pals produces 100,000 dog collars each month that give off a fresh scent to keep your dog smelling clean between baths. Total manufacturing costs are $200,000. Of this amount, $150,000 are variable costs. What are the total production costs when 12
- Doggie pals produces 100,00 dog collars each month that give off a fresh scent to keep your dog smelling clean between baths. Total manufacturing costs are $200,000. Of this amount, $150,000 are variable costs. What are the total production costs when 125
- Staley Company has a standard of 1.5 pounds of materials per unit, at $4 per pound. In producing 2,000 units, Staley used 3,100 pounds of materials at a total cost of $12,090. Staley's materials price variance is: A) $90 U. B) $310 F. C) $400 F. D) $7
- A soft drink bottler incurred the following factory utility cost: $3,586 for 750 cases bottled and $3,680 for 1,100 cases bottled. Factory utility cost is a mixed cost containing both fixed and variable components. The variable factory utility cost per c
- A soft drink bottler incurred the following factory utility cost: $3,686 for 1,300 cases bottled and $3,766 for 1,900 cases bottled. Factory utility cost is a mixed cost containing both fixed and variable components. The variable factory utility cost per
- A soft drink bottler incurred the following factory utility cost: $3,911 for 850 cases bottled and $3,966 for 1,000 cases bottled. Factory utility cost is a mixed cost containing both fixed and variable components. The variable factory utility cost per c
- Preparing a schedule of cost of goods manufactured and an income statement for a manufacturing company Yum Yum Treats manufactures its own brand of pet chew bones. At the end of December 2016, the ac
- Cromwell Furniture Company manufactures sofas for distribution to several major retail chains. It has incurred costs in 'straight-line depreciation on factory equipment' for the production and sale of sofas. Classify the cost as either fixed, variable or
- A soft drink bottler incurred the following factory utility cost: $3,636 for 650 cases bottled and $3,724 for 900 cases bottled. Factory utility cost is a mixed cost containing both fixed and variable components. The variable factory utility cost per case
- A soft drink bottler incurred the following factory utility cost: $3,946 for 810 cases bottled and $3,999 for 910 cases bottled. Factory utility cost is a mixed cost containing both fixed and variable components. The variable factory utility cost per case
- Magno Cereal Corporation uses a standard cost system to collect costs related to the production of its "crunchy pickle" cereal. The pickle (materials) standards for each batch of cereal produced are 1
- Calculate the expected costs when the production cost is 4,700 Pina Colada Corporation manufactures a single product. Monthly production costs incurred in the manufacturing process are shown below fo
- Listed here are the total costs associated with the 2017 production of 1,000 drum sets manufactured by TrueBeat. The drum sets sell for $563 each. Skipped Costs 1. Plastic for casing-$16,000 2. Wag
- Dillon has a standard of 1.5 pounds of materials per unit, at S6 per pound. In producing 2,000 units, Dillon used 3,100 pounds of materials at a total cost of $18,135 1. Dillon's material quantity variance is: a. $135 F b. $465 U
- A soft drink bottler incurred the following factory utility cost: $3,461 for 1,000 cases bottled and $3,570 for 1,600 cases bottled. Factory utility cost is a mixed cost containing both fixed and vari
- Under variable costing, which of the following costs would be included in the finished goods inventory? a. Selling costs b. Salary of vice-president of finance c. Variable factory overhead cost d. Fixed factory overhead cost
- Listed here are the total costs associated with the 2015 production of 1,000 drum sets manufactured by TrueBeat. The drum sets sell for $578 each. Costs 1. Plastic for casing $19,000 2. Wages of assembly workers $91,000. 3. Property taxes on factory $7,0
- Dillon has a standard of 1.5 pounds of materials per unit, at $6 per pound. In producing 2,000 units, Dillon used 3,100 pounds of materials at a total cost of $18,135. Dillon's materials quantity variance is ________. (a) $600 U. (b) $465 U. (c) $1,
- Allen Manufacturing makes staplers. The budgeted selling price is $15 per stapler, the variable costs are $4 per stapler, and the budgeted fixed costs are $14,000. What is the budgeted operating income for 4,000 staplers? A) $30,000 B) $28,000 C) $60,000
- Under variable costing, which of the following costs would be included in finished goods inventory? A. Selling costs B. Salary of vice-president of finance C. Variable factory overhead cost D. Fixed factory overhead cost
- Classify the following cost incurred by a manufacturer of golf clubs as either product cost or period cost: Subsidy of plant cafeteria. If it is a product cost, classify as direct material cost or conversion cost.
- SL Stewart Industries makes tennis balls. It can produce as many as 1,700,000 cans of tennis balls per year. Current production is 1,200,000 cans. Annual manufacturing selling and administrative fixed costs total $1,317,000. The variable cost of making an
- Sugar Cereal Corporation uses a standard cost system to collect costs related to the production of its "crunchy green bean" cereal. The pickle (materials) standards for each batch of cereal produced a
- Salty Sensations Snacks Company manufactures three types of snack foods: tortilla chips, potato chips, and pretzels. The company has budgeted the following costs for the upcoming period: Factory depre
- Classify the following cost related to producing sweatshirts as either variable, fixed or mixed cost for units produced and sold: Straight-line depreciation on sewing machines.
- Ortman Corporation makes a product with the following standard costs: | |Standard Quantity or Hours|Standard Price or Rate |Direct materials|7.9 liters|$8.00 per liter |Direct labor|0.7 hours|$17.00
- | |Year 1|Year 2 |Year 3 |Quantity |1,500 | 3,000 |4,500 |Variable Production Costs |162,000,000 |? |? |Fixed Production Costs |? | 50,000,000 | ? |Variable Selling Costs |24,000,000 |? | ? |Fixed Selling Costs |15,000,000 |15,000,000 |? |Total Costs
- Health 'R Us, Inc., uses a traditional product costing system to assign overhead costs uniformly to all its packaged multigrain products. (a) Compute the quality-control overhead cost to be assigned t
- Under variable costing, which of the following costs would be included in finished goods inventory? a. Advertising costs b. Salary of vice-president of finance c. Wages of carpenters in a furniture factory d. Straight-line depreciation on factory equipmen
- Classify the following costs incurred in the manufacturing of cookie bars as either (a) product cost - direct materials, (b) product cost - conversion, or (c) period cost. a. depreciation on automated wrapping machine b. cookie dough c. peanut butter d. p
- The following variable production costs apply to goods made by Campbell Manufacturing Corporation: Item Cost per unit Materials $11 Labor 7.50 Variable overhead 0.25 Total $18.75 Required: Determine the total variable production cost, assuming that Campbe
- McTorry Razors produces deluxe razors that compete with Gillette's Mach line of razors. Total manufacturing costs are $120,000 when 15,000 packages are produced. Of this amount, total variable costs are $50,000. What are the total production costs when 25
- Cotopaxi makes backpacks. Traditionally, they bought fabric in quantity, and cut out the forms for their backpacks from large pieces, discarding the interstitial material as scrap. Due to the integrated nature of the production facility, the cost of all t
- Firm X has a production process that has a total joint cost of $15,000. At the split-off point, there are 2,000 pounds of Product 1 and 3,000 pounds of Product 2. What is the cost per pound of Product
- Are the freight costs of acquiring raw materials from suppliers classified as a variable cost, a fixed cost, or a mixed cost? Explain.
- What was the actual cost per backpack produced during March? (Round your answer to 2 decimal places. Omit the '$' sign in your response.) Highland Company produces a lightweight backpack that is popular with college students. Standard variable costs relat
- Total manufacturing costs are $170,000 when 15,000 packages are produced. Of this amount, total variable costs are $30,000. What are the total production costs when 20,000 packages of razors are produced?
- Bramble Corporation has the excess manufacturing capacity to fill a special order from Nash, Inc. Using Bramble's normal costing process, the variable costs of the special order would be $17,300 and fixed costs would be $29,710. Of the fixed costs, $5,000
- Salty Sensations Snacks Company manufactures three types of snack foods: tortilla chips, potato chips, and pretzels. The company has budgeted the following costs for the upcoming period: Factory depr
- Cromwell Furniture Company manufactures sofas for distribution to several major retail chains. It has incurred costs in 'salary of production supervisor' for the production and sale of sofas. Classify the cost as either fixed, variable or mixed. Justify y
- The controller for Canandaigua Vineyards, Inc. has predicted the following costs at various levels of Moe output. Wine Output (.75 Liter Bottles) 10,000 Bottles 15,000 Bottles 20,000 Bottles Variable production costs $37,000 $55,500 $74,000 Fixed produc
- Listed here are the total costs associated with the 2015 production of 1,000 drum sets manufactured by TrueBeat. The drum sets sell for $553 each. Costs : 1. Plastic for casing- $16,000 ; 2. Wages
- Stellar Packaging Products is considering diversifying its product line offerings into candy and other food bag packaging. This would require a major investment outlay for machinery and equipment. Give one example of different costs that would be consider
- Mission Foods produces two flavors of tacos, chicken, and fish, with the following characteristics. Chicken Fish Selling price per taco $3 $4.50 Variable cost per taco $1.50 $2.25 Expected sales (tacos) $200,000 $300,000 The total fixed costs for the comp
- Sucher Company uses a standard cost system in which manufacturing overhead costs are applied to units of product on the basis of
- Langley's has decided to produce two models of briefcases: Executive Luxury Total Selling price per bag $70.00 $100.00 Variable cost per bag 30.00 40.00 Expected sales per year 8,000 12,000 20,000 Fixed costs are expected to total $819,000. What is th
- Cromwell Furniture Company manufactures sofas for distribution to several major retail chains. It has incurred costs in 'cartons used to ship sofas' for the production and sale of sofas. Classify the cost as either fixed, variable or mixed. Justify your a
- The following variable production costs apply to goods made by Raeburn Manufacturing Corporation: materials costing $8.00, labor costing $3.50, variable overhead costing $2.50, coming to a total of $
- Which of the following items would be accounted for using a job order cost system? A. The production of a movie. B. The production of automobiles. C. The production of personal computers. D. The production of dog food.
- Cromwell Furniture Company manufactures sofas for distribution to several major retail chains. It has incurred costs in 'Fabric for sofa coverings' for the production and sale of sofas. Classify the cost as either fixed, variable or mixed. Justify your an
- Kennel Ventures is considering producing a new line of hang gliders. The company estimates that variable costs will be $410 per unit and fixed costs will be $384,000 per year. a. Kennel has a pricing policy that dictates that a product's price must be equ
- Number of Bags Production Costs Beginning work in process (10% complete) 3,000 $10,000 Current-period production 20,000 70,240 Ending work in process (85% complete) 5,000
- On May 1, 20XX, Bovar Company began the manufacture of a new mechanical device known as "Dandy." The company installed a standard cost system in accounting for manufacturing costs. The standard costs for a unit of "Dandy" are as follows: Raw materials (6l
- Kensie Company has a standard of 8.7 pounds of materials per unit, at $1.40 per pound. In producing 1,440 units, Kensie used 13,700 pounds of materials at a total cost of $21,000. What is Kensie's materials quantity variance?
- The Razooks Company, which manufactures office equipment, is ready to introduce a new line of portable copiers. The following copier data are available: Variable manufacturing cost $180 Applied fixed manufacturing cost $90 Variable selling and administrat
- Consider the following cost and classify it as either variable or fixed, with respect to the volume or level of activity: Material handling costs for Frito Lay Company, a food manufacturer.
- Seymour Clothing Co. manufactures a variety of clothing types for distribution to several major retail chains. Classify the following cost incurred by Seymour in the production and sale of blue jeans as either variable, fixed or mixed cost: Rental costs o
- Seymour Clothing Co. manufactures a variety of clothing types for distribution to several major retail chains. Classify the following cost incurred by Seymour in the production and sale of blue jeans as either variable, fixed or mixed cost: Property taxes
- The following variable production costs apply to goods made by Zachary Manufacturing Corporation: Item Cost per unit Materials $ 9.00 Labor 2.50 Variable overhead 0.75 Total $12.25 Required: Determine the total variable production cost, assuming that Za
- What is the standard cost of a single backpack? (Round your answer to 2 decimal places. Omit the '$ sign in your response.) Highland Company produces a lightweight backpack that is popular with college students. Standard variable costs relating to a singl
- Sandford Company manufactures one product. Its variable manufacturing cost is $16 per unit and the total fixed manufacturing cost is $600,000. Calculate Sandford's total manufacturing costs if it produces 20,000 units.
- Sandford Company manufactures one product. Its variable manufacturing cost is $16 per unit and the total fixed manufacturing cost is $600,000. Calculate Sandford's total manufacturing costs if it produces 10,000 units.
- A standard cost is: a. a cost which is paid for a soup of similar pm ducts b. the average cost in an industry c. a predetermined cost d. the historical cost of producing a product last year Data: Robb Industries Inc. (RII) developed standard costs f
- Classify the total costs of each of the following as variable, fixed, mixed, or step. Sales volume is the cost driver. a. Electric power in a factory b. Raw materials used in production c. Water consumed by the plant, which is based on a flat fee plus
- Salty Sensations Snacks Company manufactures three types of snack foods: tortilla chips, potato chips, and pretzels. The company has budgeted the following costs for the upcoming period: 1 Factory de
- Cromwell Furniture Company manufactures sofas for distribution to several major retail chains. It has incurred costs in 'purchase of sewing supplies' for the production and sale of sofas. Classify the cost as either fixed, variable or mixed. Justify your
- Cromwell Furniture Company manufactures sofas for distribution to several major retail chains. It has incurred costs in 'purchase of foam rubber for cushion fillings' for the production and sale of sofas. Classify the cost as either fixed, variable or mix
- Savory Snack Food Company manufactures three types of snack foods: tortilla chips, potato chips, and pretzels. The company has budgeted the following costs for the upcoming period: Factory overhead is
- Classify the following cost of a paper manufacturer as either a product cost or a period cost: Cost to purchase wood pulp.
- Entries for Flow of Factory Costs for Process Cost System : Sweeties, Inc., manufactures a sugar product by a continuous process, involving three production departments-Refining, Sifting, and Packing.
- The following variable production costs apply to goods made by Jefferson Manufacturing. | Item | Cost | Materials | $6.00 | Labor | $3.00 | Variable Overhead | $0.75 | Total | $9.75 Determine the total variable production cost, assuming that Jefferson
- Feller Company has a standard of 9.5 pounds of materials per unit, at $4.00 per pound. In producing 1, 220 units. Feller used 11, 600 pounds of materials at a total cost of $47, 500. What is Feller's