Kincaid Company sells flags with team logos. Kincaid has fixed costs of $583,200 per year plus...
Question:
Kincaid Company sells flags with team logos.
Kincaid has fixed costs of $583,200 per year plus variable costs of $4.80 per flag.
Each flag sells for $12.00.
Requirements:
- Use the equation approach to compute the number of flags Kincaid must sell each year to break even.
- Use the contribution margin ratio approach to compute the dollar sales Kincaid needs to earn $33,000 in operating income for 2012.
(Round the contribution margin to two decimal places.)
- Prepare Kincaid's contribution margin income statement for the year ended December 31, 2012, for sales of 72,000 flags.
(Round your final answers to the nearest whole number.)
- The company is considering an expansion that will increase fixed costs by 21% and variable costs by $0.60 per flag.
a. Compute the new break-even point in units and in dollars.
b. Should Kincaid undertake the expansion? Give your reasoning.
(Round your final answers to the nearest whole number.)
Cost-Volume-Profit Analysis
Management uses the cost-volume-profit analysis as a tool for targeting income. It separates the variable and fixed costs to establish the minimum sales at zero levels of net income, also known as the break-even point.
Answer and Explanation: 1
Become a Study.com member to unlock this answer! Create your account
View this answer
1. Answer: The break-even point in units is 81,000 flags.
Using the equation method to solve for the break-even quantities, here are the steps:
(... |
See full answer below.
Ask a question
Our experts can answer your tough homework and study questions.
Ask a question Ask a questionSearch Answers
Learn more about this topic:

from
Chapter 3 / Lesson 3Cost-volume profit analysis identifies the ideal production and pricing standards to reach company goals by comparing the cost to sales volume. Learn the formula for this analysis and the inclusion of contribution margin ratios in decision-making.
Related to this Question
- Caffrey Company makes and sells hats. The most popular hat has both variable and fixed costs. The variable expenses consist of $17 for COGS and $7 for SG&A. The fixed costs total $320,000. Caffrey expects to produce and sell 32,000 hats this year. Assumin
- Bernard Windows is a small company that installs windows. Its cost structure is as follows: Selling Price for each window installation - $500 Variable cost of each window installation - $400 Annual fixed costs - $150,000 Provide (A) equation method an
- ABC Company makes and sells 12,000 pairs of running shoes each year. The cost of making one pair of these shoes is The fixed overhead costs are unavoidable. ABC allocates fixed overhead costs based
- Leesburg Bags produces backpacks. The costs and prices for the backpacks follow (Assume the same unit costs in all years): Selling price $23.00 per backpack Variable costs: Production $10.00 per backp
- 1) Ford Tops manufactures hats for baseball teams. Ford has fixed costs of $89,700 per quarter and sells each hat for $46. If the variable cost per hat is $41.40, how many hats must For
- Nana Company has the following budgeted costs for 10,000 units: | |Variable Costs | Fixed Costs |Manufacturing | $400,000 | $150,000 |Selling & Administrative | 200,000 | 50,000 |Total | $600,000 | $200,000 Required: a. What is the markup on variable
- What was the actual cost per backpack produced during March? (Round your answer to 2 decimal places. Omit the '$' sign in your response.) Highland Company produces a lightweight backpack that is popular with college students. Standard variable costs relat
- The company believes that advertising expense is a mixed cost. Upon reviewing their past two years of financial data, they believe that advertising expense (y variable) is related to sales (x variable). They use the high-low method to determine the variab
- The Perfect Fit Company sells hand-sewn shirts at $58 per shirt. It incurs monthly fixed costs of $8,000. The contribution margin ratio is calculated to be 30%. What is the variable cost per shirt? A. $75.40 per shirt B. $17.40 per shirt C. $58 per shirt
- Meadowlands Design produces head covers for golf clubs. The company expects to generate a profit next year. It anticipates fixed manufacturing costs of $200,500 and fixed general and administrative expenses of $80,000 for the year. Variable manufacturing
- Fairchild Inc. manufactures televisions that are designed for use in sports bars. The company had budgeted manufacturing overhead costs for the year as follows: Type of Cost Estimated Overhead Electri
- JWG Company publishes Creative Crosswords. Last year, the book of puzzles sold for $10, with a variable operating cost of $8 per book and a fixed operating cost of $40,000. a) How many books must JWG sell this year to achieve the breakeven point for the
- Vandalay industries is considering the purchase of a new machine for the production of latex. Machine A costs $3, 150,000 and will last for six year Variable costs are 35 percent of sales, and fixed c
- Kaplan Company Inc. uses a normal costing system and estimated its overhead costs for the current year to be as follows: fixed, $725,000; variable, $2 per unit. Kaplan Company is expected to produce 100,000 units during the year. During the year, the comp
- Shula's 347 Grill has budgeted the following costs for a month in which 1,600 steak dinners will be produced and sold: materials, $4,080; hourly labor (variable), $5,200; rent (fixed), $1,700; depreciation, $800; and other fixed costs, $600. Each steak di
- Arlo's T-shirt Shop only has four costs: T-shirt cost, rent cost on the shop, shipping cost, and utilities cost. Arlo's sells the T-shirt for $25 each. Management has prepared the following estimated
- Arlo's T-shirt shop only has four costs: T-shirt cost, rent cost on the shop, shipping cost, and utilities cost. Arlo's sells the T-shirt for $21 each. Management has prepared the following estimated
- Wheeler's Bike Company manufactures custom racing bicycles. The company uses a job order cost system to determine the cost of each bike. Estimated costs and expenses for the coming year follow: (a)
- Assume that Briscoe's Bagels has fixed costs of $128,325. Each unit generates variable costs of $0.42 and sells for $1.00. What is the break-even point?
- Classify the following cost associated in producing T-shirts as a variable, fixed or mixed cost for units produced and sold: Patterns for different designs. Patterns typically last many years before being replaced.
- Classify the following cost associated in producing T-shirts as a variable, fixed or mixed cost for units produced and sold: Maintenance costs with sewing machine company. The cost is $2,000 per year plus $0.001 for each machine hour of use.
- Wheeler's Bike Company manufactures custom racing bicycles. The company uses a job order cost system to determine the cost of each bike. Estimated costs and expenses for the coming year follow: Bike parts $345,800 Factory machinery depreciation 60,500 Fa
- Wheeler's Bike Company manufactures custom racing bicycles. The company uses a job order cost system to determine the cost of each bike. Estimated costs and expenses for the coming year following: Bike parts $338,800 Factory machinery depreciation 60,000
- Caty Couture sells designer shirts for $43 per shirt. It incurs monthly fixed costs of $7,000. The contribution margin ratio is calculated to be 20%. What is the breakeven point in units?
- 1. The following costs relate to Southern Company: Variable manufacturing cost, $45; variable selling and administrative cost, $23; applied fixed manufacturing overhead, $30; and allocated fixed selli
- Wheeler's Bike Company manufactures custom racing bicycles. The company uses a job order cost system to determine the cost of each bike. Estimated costs and expenses for the coming year follow: Bike
- Use the Internet to research the annual report of at least one (1) merchandising company. For example, while you can?t use this one, here is one from Walmart Determine which costing method (Last In F
- Assume Whitman Company used the LIFO method instead of the average cost method during the years 2010-2012. In 2013, Whitman changed to the FIFO method. Prepare the journal entry necessary to record the change in principle. Whitman Company began operations
- What is the standard cost of a single backpack? (Round your answer to 2 decimal places. Omit the '$ sign in your response.) Highland Company produces a lightweight backpack that is popular with college students. Standard variable costs relating to a singl
- Consider the following cost incurred by a company that makes tires: Depreciation cost of $12,000 per year for cars used by the company's salespeople. Indicate whether the item is a product cost or a period cost. If it is a product cost, determine whether
- Assume that you work for a manufacturing company that manufactures blue jeans, and you have been tasked with explaining the company's cost flows. How do the manufacturing costs flow through your company's accounting system (capitalization to expiration)?
- Bolt Industries makes camping equipment. One of their products, the camping tent, is under review for its' pricing procedures. Management is trying to determine the appropriate price of the product. T
- Dunbar Manufacturing's variable costs are 30% of sales. The company is contemplating an advertising campaign that will cost $44,000. If sales are expected to increase $80,000, by how much will the com
- Henry Crouch's law office has traditionally ordered ink refills 70 units at a time. The firm estimates that carrying cost is 40% of the $9 unit cost and that annual demand is about 240 units per year.
- Team Spirit Calendars imprints calendars with college names. The company has fixed expenses of $1,095,000 each month plus variable expenses of $6.50 per carton of calendars. Of the variable expense, 6
- The PlySide Shop wants to develop a cost estimating equation for its monthly cost of water. It has the following data: |Month| Cost of Water (Y) |Direct Labor-Hours (X) |March |$26,000| 3.000 |June |$30,000| 3.400 |September |$34,000 |4,000 |December|
- The fabrication dept. of Auto Engines, Inc. wants to estimate setup costs for Year 5. The company has determined that its setup costs are batch-related. Relevant data for the past 5 years are: Annual Setup Costs (Ave.): Personnel $240,000.00 Other $45,6
- Donahue currently produces 120,000 units at a cost of $400,000. Of the $400,000 cost, $200,000 is a fixed cost. Next year, Donahue expects to produce 145,000 units. Donahue's relevant range for production activities is 100,000 to 150,000 units. If 145,000
- Is the cost of labels attached to shirts made by a company classified as a variable cost, a fixed cost, or a mixed cost? Explain.
- Tom company reports the following data: Sales $229,482 Variable cost 119,682 Fixed cost 48,800 Determine Tom Company's operating leverage. Round your answer to one decimal place.
- For the following cost associated with an Apparel Manufacture, Ann Taylor, Inc., identify if it is a product cost or a period cost: Depreciation on office equipment. Explain your answer.
- Faulkner Corporation has the following budgeted costs for 20,000 units: | |Variable Costs| Fixed Costs |Manufacturing| $250,000| $60,000 |Selling and Administrative| 150,000| 40,000 |Total| $400,000| $100,000 a. What is the markup on variable costs
- Abby Company has just implemented a new cost accounting system that provides two variances for fixed manufacturing overhead. While the company's managers are familiar with the concept of spending variances, they are unclear as to how to interpret the prod
- Jiffy Jet Company has designed a new type of outdoor toy that helps children learn basic concepts such as colors, numbers, and shapes. Determine whether the following cost is a product cost or a period cost: Wages paid to painters. If it is a product cost
- You are trying to decide between two cost structures for your business: one that has a greater proportion of short-term fixed costs and another that is more heavily weighted to variable costs. Estimat
- Crane Company accumulates the following data concerning a mixed cost, using miles as the activity level. Month Miles Driven Total Cost January 7,995 $14,180 February 7,505 13,502 March 8,510 14,909 April 8,200 14,495 a. Compute the variable cost per mile
- Shula's 347 Grill has budgeted the following costs for a month in which 1,600 steak dinners will be produced and sold: Materials, $4,080; hourly labor (variable), $5,200; rent (fixed), $1,700; depredation, $800; and other fixed costs, $600. Each steak din
- The Tom Company reports the following data. -Sales $229,482 -Variable costs 119,682 -Fixed costs 48,800 Determine Tom Company's operating leverage. Round your answer to one decimal place.
- Consider the cost of salaries for top management at FedEx. The measure of activity is the total sales of the company. Is this cost classified as a fixed or variable cost? Explain.
- A company has identified the following overhead costs and cost drivers for the coming year: | | | |Budgeted |Overhead Item| Cost Driver|Budgeted Cost |Activity Level |Machine setup Number of setups
- Wings Diner has a box lunch that it sells on football game days at the local university. Each box lunch sells for $11, which includes $3.00 variable costs and $3.00 fixed costs, plus a $5 markup. What
- Faulkner Corporation has the following budgeted costs for 20,000 units: | |Variable Costs |Fixed Costs |Manufacturing| $250,000| $60,000 |Selling and Administrative |150,000 |40,000 |Total |$400,000| $100,000 a. What is the markup on variable costs n
- Ross company manufactures mountain bikes that sells for $750 each. It's variable cost ratio is 55% with fixed costs amounting to $85,000. Ross wants an after tax net income of $175,000 after paying IR
- Prepare a standard cost card for one backpack. (Round your answers to 2 decimal places. Omit the '$' sign in your response.) Highland Company produces a lightweight backpack that is popular with college students. Standard variable costs relating to a sing
- Randolph runs a lemonade stand and wants to make $150 in the next week. He sells each cup of lemonade for $0.75, while the variable cost is $0.15 for the cups and ingredients. Fixed costs such as posters and signs are $15.00. Calculate the following: a.
- Safety Trucking Company uses the units-of-production (UOP) depreciation method because UOP best measures wear and tear on the trucks. Consider these facts about one Mack truck in the company's fleet. When acquired in 2010, the rig cost $450,000 and was ex
- Classify the following cost associated in producing T-shirts as a variable, fixed or mixed cost for units produced and sold: Color dyes for producing different colors of sweatshirts.
- INK limited sells 6,000 bottles of ink in a year at a price of $4 per bottle. The variable cost per bottle is $2 and the fixed operating cost are $4,000. The financing cost is $6,000. Determine the degree of operating leverage and the degree of financial
- Classify the following cost related to producing sweatshirts as either variable, fixed or mixed cost for units produced and sold: Patterns for different designs (patterns typically last many years before being replaced).
- College Team Calendars imprints calendars with college names. The company has fixed expenses of $1,065,000 each month plus variable expenses of $3.50 per carton of calendars. Of the variable expense,
- Jiffy Jet Company has designed a new type of outdoor toy that helps children learn basic concepts such as colors, numbers, and shapes. Determine whether the following cost is a product cost or a period cost: Assembly for supervisor's salary. If it is a pr
- Consider the following cost incurred by a company that makes tires: Depreciation cost of $10,000 per year for equipment used by the company's top management. Indicate whether the item is a product cost or a period cost. If it is a product cost, determine
- A factory costs $400,000. You reckon that it will produce an inflow after operating costs of $150,000 in year 1, $150,000 in year 2, and $150,000 in year 3. The cost of capital is 10 percent. Calculat
- Peyton Company manufactures Phone X and Phone Y. Peyton can sell all it can make of either. Based on the following data, assuming the number of hours is a constraint, which statement is true? X Y Sales Price $48 $44 Variable Cost 38 28 Time needed to proc
- Cost behaviour refers to a. how costs react to a change in the level of activity b. whether a cost is incurred in a manufacturing, merchandising, or service company c. classifying costs as either inventorial or period costs d. whether a particular expe
- For the following cost associated with an Apparel Manufacture, Ann Taylor, Inc., identify if it is a product cost or a period cost: Travel cost of salespersons. Explain your answer.
- CollegePak's variable manufacturing costs are expected to increase by 10% in the coming year. Compute the firm's break-even point in sales dollars for the coming year.
- If Priceline increases its advertising expenses by 30% while keeping its price and variable costs the same, does that mean the company's breakeven point will increase 30%? Show this calculation for a hypothetical firm. Why is it important to be able to wo
- Suppose that Storytime Park reduces the variable cost $15 to $10 per ticket. Compute the new breakeven point in sales (dollars). Use up to five decimal places.
- Gary Stevens, the newly hired manager of an engineering company, does not understand how the cost of the firm's equipment is expensed. In memo format, explain to him how depreciation provides a means of expensing the cost of the equipment and how it affec
- Bubba's Steakhouse has budgeted the following costs for a month in which 1,600 steak dinners will be produced and sold: Materials $4,080 Hourly labor (variable) $5,200 Rent (fixed) $1,710 Depreciation, $770 Other fixed costs $590 Each steak dinner sells f
- Steve Morgan, the controller for Newton Industries, was reviewing production cost reports for the year. One amount in these reports continued to bother him advertising. During the year, the company ha
- Lisah, Inc., manufactures golf clubs in three models. For the year, the Big Bart line has a net loss of $3,800 from sales $201,000, variable costs $174,000, and fixed costs $30,800. If the Big Bart line is eliminated, $20,800 of fixed costs will remain.
- If required, round cost per equivalent unit answer to two decimal places. a. Determine the number of whole units to be accounted for and to be assigned costs. b. Determine the number of equivalent units of production. c. Determine the cost per equivalent
- Classify the following cost as either a variable cost or a fixed cost: Advertising fees amounting to $3,000.
- Rock Inc. has three divisions, Granite, Lime and Nina. All fixed costs are unavoidable. The following is the income statement for the previous year: Granite Lime Nina Total Sales $509,000 $273,000 $226,000 $1,008,000 Variable Costs $175,000 $124,300
- Rock Inc. has three divisions, Granite, Lime, and Nina. All fixed costs are unavoidable. Following is the income statement for the previous year: Granite Lime Nina Total Sales $513,000 $273,500 $228,000 $1,014,500 Variable Costs 182,000 124,000 100,400 40
- Jiffy Jet Company has designed a new type of outdoor toy that helps children learn basic concepts such as colors, numbers, and shapes. Determine whether the following cost is a product cost or a period cost: Depreciation on cutting machines. If it is a pr
- Nheeler's Bike Company manufactures custom racing bicycles. The company uses a job order cost system to determine the cost of each bike. Estimated costs and expenses for the coming year following: Bi
- At the end of the year, Jenkins Corporation had $120,000 in the Factory Overhead account and $100,000 in the Applied Factory Overhead account. Mark Gibbs, the controller, has decided that the overhead difference is too large to close to only the Cost of G
- Suppose that Storytime Park reduces the variable cost $15 to $10 per ticket. Compute the new breakeven point in tickers. Use up to five decimal places.
- PeriWinkle Manufacturing Company has the following budgeted costs for 10,000 units: | |Variable Costs |Fixed Costs |Manufacturing |$200,000| $ 75,000 |Selling & Administrative |100,000 |25,000 |Total |$300,000 |$100,000 What is the markup on varia
- PNG Corporation designs and builds roller coasters for amusement parks. At the end of 20x1, managers estimated overhead costs for 20x2 of $150,000 based on expected production of 5 roller coasters (5
- A factory costs $400,000. You reckon that it will produce an inflow after operating costs of $150,000 in year 1, $150,000 in year 2, and $150,000 in year 3. The cost of capital is 12 percent. Calculate the NPV.
- A factory costs $400,000. You reckon that it will produce an inflow after operating costs of $100,000 in year 1, $200,000 in year 2, and $300,000 in year 3. The cost of capital is 12 percent. Calculate the NPV.
- Fraser Company will need a new warehouse in eight years. The warehouse will cost $440,000 to build. Determine the appropriate discount factor(s) using the standard tables. Required 1. What lump-sum
- Mohave has determined that all variable costs could be eliminated by dropping production of the tote bags, while 75 percent of the fixed overhead cost is unavoidable. At this time. Mohave has no speci
- Consider the following cost incurred by a company that makes tires: The cost of paying $15 per hour to the workers who make the tires. The more tires that are made, the more hours the workers work. Indicate whether the item is a product cost or a period c
- Process Costing Using the Weighted-Average Method : Timmy's T-Shirts manufactures tie-dyed t-shirts for college sporting events. Each batch of shirts is identical, and the costs of a batch are determi
- The Death Star Business is considering the manufacture of a new type of tennis ball. Each tennis ball would sell for $3.75 and would require $1.75 in variable costs. In addition, annual fixed costs associated with the project would total $64,000. a. Calc
- Jiffy Jet Company has designed a new type of outdoor toy that helps children learn basic concepts such as colors, numbers, and shapes. Determine whether the following cost is a product cost or a period cost: Factory rent.
- Becky's Bakery sells three large muffins for every two small ones. A small muffin sells for $3.00, with a variable cost of $2.00. A large muffin sells for $5.00 with a variable cost of $2.50. What is the weighted-average contribution margin?
- A production company is planning to sell tickets to a show for $50 each. It budgets variable costs to be $5 per attendee. Total fixed costs are estimated to be $50,000. The theatre can accommodate up
- Duck Manufacturing sells rubber rain boots for $50 per pair. In the coming year, the firm expects to have fixed costs of $312,000 and variable costs of $24 per pair. If Duck wants to earn net income of $364,000 in the year ahead, what are the firm's requi
- You are currently trying to decide between two cost structures for your business: one that has a greater proportion of short-term fixed costs and another that is more heavily weighted to variable cost
- The cost formulas for Swan Company's manufacturing overhead costs are given below. The costs cover a range of 8,000 to 10,000 machine-hours. Overhead Costs Cost Formula Supplies $0.20 per machine hou
- Jordan Company produces basketballs and uses a standard costing system. The budgeted fixed overhead was $300,000. Rent changed during the year, causing actual fixed overhead to be $269,000. Jordan Company applies overhead on the basis of basketballs produ
- Jiffy Jet Company has designed a new type of outdoor toy that helps children learn basic concepts such as colors, numbers, and shapes. Determine whether the following cost is a product cost or a period cost: Paint. If it is a product cost, identify whethe
- For the following cost associated with an Apparel Manufacture, Ann Taylor, Inc., identify if it is a product cost or a period cost: Advertising expenses. Explain your answer.
- Wheeler's Bike Company manufactures custom racing bicycles. The company uses a job order cost system to determine the cost of each bike. Estimated costs and expenses for the coming year following: Bi