Hydra Aire, Inc., sells appliances to Seasons Department Store. A recent order requires Hydra...
Question:
Hydra Aire, Inc., sells appliances to Seasons Department Store. A recent order requires Hydra Aire to manufacture and deliver 500 toasters at a price of $100 per unit. Hydra Aire's manufacturing costs are approximately $40 per unit. The following schedule summarizes the production and delivery record of Hydra:
Year | 1 | 2 | 3 | Total |
Toasters produced | 200 | 200 | 100 | 500 |
Costs incurred | $8,000 | $8,000 | $4,000 | $20,000 |
Toasters delivered | 150 | 200 | 150 | 500 |
Cash received | $10,000 | $15,000 | $20,000 | $45,000 |
a. Assuming that Hydra Aire recognizes revenue when the toasters are produced, how much revenue should be recognized in each of the three years?
b. Assuming that Hydra Aire recognizes revenue at delivery, how much revenue should be recognized in each of the three years?
Production cost per unit:
It is the cost which represents the amount incurred for the manufacturing of single product and it is considered all the cost whether it is directly associated or not. It helps the management to set the selling price per unit.
Answer and Explanation: 1
Become a Study.com member to unlock this answer! Create your account
View this answera.
Step 1:
{eq}\begin{align*} {\rm\text{Revenue Recognized in Year 1 under Case a}} &= {\rm\text {Number of Toasters Produced}} \times {\rm\text...
See full answer below.
Ask a question
Our experts can answer your tough homework and study questions.
Ask a question Ask a questionSearch Answers
Learn more about this topic:

from
Chapter 7 / Lesson 2Revenue recognition states that revenue is recorded when it is realized, or realizable and earned, as opposed to received. Learn about the principles and process of revenue recognition with examples of recognition criteria before exploring some exceptions to the rule.
Related to this Question
- Dynamo Corporation manufactures toasters. Each toaster comes with a 5-year assurance-type warranty. The toasters sell for $50 each. During Year 1, Dynamo sells 500 toasters. Past experience shows that the average warranty costs are $5 each or $2,500 for t
- Fisk Manufacturing purchases a large lot on which an old building is located as part of its plans to build a new plant. The negotiated purchase price is $209,000 for the lot plus $104,000 for the old building. The company pays $40,400 to tear down the old
- Make or Buy A restaurant bakes its own bread for $152 per unit (100 loaves), including fixed costs of $39 per unit. A proposal is offered to purchase bread from an outside source for $105 per unit, pl
- Rutkey Collectibles is a small toy company that manufactures and sells metal replicas of classic cars. Each car sells for $3.55 The cost of each unit follows: Materials $1.10 Labor 0.70 Variable overhead 0.50 Fixed overhead ($17,800 per month, 17,800 unit
- Better Toaster Outlet, Inc. (BTO) is an online retailer of toasters and toaster ovens. Recently, BTO management had the idea of producing their own special deluxe toaster to sell alongside the various
- Outback Outfitters sells recreational equipment. One of the company's products, a small camp stove, sells for $110 per unit. Variable expenses are $77 per stove, and fixed expenses associated with the stove total $161,700 per month. 1. What is the break-
- Rutkey Collectibles is a small toy company that manufactures and sells metal replicas class sic cars. Each car sells for $40. The cost of each unit follows: Materials $12 Labor 8 Variable overhead 4
- Outback Outfitters sells recreational equipment. One of the company's products, a small camp stove, sells for $140 per unit. Variable expenses are $98 per stove, and fixed expenses associated with the stove total $197,400 per month. Required: 1. What is t
- Outback Outfitters sells recreational equipment. One of the company's products, a small camp stove, sells for $140 per unit. Variable expenses are $98 per stove, and fixed expenses associated with the stove total $201,600 per month. Required: 1. What is t
- Outback Outfitters sells recreational equipment. One of the company's products, a small camp stove, sells for $110 per unit. Variable expenses are $77 per stove, and fixed expenses associated with the stove total $161,700 per month. Required: 1. What is t
- Suppose Iron City manufactures cast iron skillets One model is a 10-inch skillet that sells for $20. Iron City projects sales of 500 10-inch skillets per month. The production costs are $9 per skille
- Outback Outfitters sells recreational equipment. One of the company's products, a small camp stove, sells for $50 per unit. Variable expenses are $32 per stove, and fixed expenses associated with the
- Outback Outfitters sells recreational equipment. One of the company's products, a small camp stove, sells for $110 per unit. Variable expenses are $77 per stove, and fixed expenses associated with the
- Outback Outfitters sells recreational equipment. One of the company's products, a small camp stove, sells for $120 per unit. Variable expenses are $84 per stove, and fixed expenses associated with the
- Outback Outfitters sells recreational equipment. One of the company's products, a small camp stove, sells for $150 per unit. Variable expenses are $105 per stove, and fixed expenses associated with th
- Home Appliances Co. wants to introduce a new digital display, laser-driven iron to the market. The estimated unit sales price is $85. The required investment is $3,500,000. Unit sales are expected to
- ABC Company designs a new four slots toaster that can be adjusted to the various thickness of bread and bagel. The pricing plan for the new toaster: Target price $97.50 The company requires new products to be priced such that 30% of the price is profit.
- Outback Outfitters sells recreational equipment. One of the company?s products, a small camp stove, sells for $130 per unit. Variable expenses are $91 per stove, and fixed expenses associated with the
- Outback Outfitters sells recreational equipment. One of the company's products, a small camp stove, sells for $120 per unit. Variable expenses are $84 per stove, and fixed expenses associated with the stove total $154,800 per month. At present, the compa
- Outback Outfitters sells recreational equipment. One of the company's products, a small camp stove, sells for $150 per unit. Variable expenses are $105 per stove, and fixed expenses associated with the stove total $207,000 per month. Required: What is t
- Benny's Bakery produces bagels for resale at local grocery stores. The master budget indicates that the company expects to use 2.5 pounds of direct materials for each unit produced at a cost of $10.00 per pound (one unit = one batch of bagels). Each unit
- Make or Buy Terry Inc. manufactures machine parts for aircraft engines. CEO Bucky Walters is considering an offer from a subcontractor to provide 1,800 units of product OP89 for $81,000. If Terry does not purchase these parts from the subcontractor, it m
- Bonita Inc. has two divisions. Division A makes and sells student desks. Division B manufactures and sells reading lamps. Each desk has a reading lamp as one of its components. Division A can purchase reading lamps at a cost of $10 from an outside vendo
- The Appliance Store is an experienced home appliance dealer. Appliance Store also offers a number of services together with the home appliances that it sells. Assume that Appliance Store sells dishwas
- The management of Nob Hill Company is considering purchasing a new piece of equipment, model RF10, which will significantly increase productivity and efficiency over the current equipment in use. RF10
- Pushkin Corporation sells toasters with an embedded warranty. During 20X1, Pushkin sold toasters and correctly recorded $4,000 in warranty expense. During 20X2, Pushkin spent $3,000 repairing toas
- Every month, a local auto parts store purchases stainless steel, cylinder head gaskets directly from the manufacturer. The price that the local auto parts store pays is adjusted monthly due to the hig
- Bonita Inc. has two divisions. Division A makes and sells student desks. Division B manufactures and sells reading lamps. Each desk has a reading lamp as one of its components. Division A can purchase reading lamps at a cost of $10 from an outside vend
- Bonita Inc. has two divisions. Division A makes and sells student desks. Division B manufactures and sells reading lamps. Each desk has a reading lamp as one of its components. Division A can purchase reading lamps at a cost of $10 from an outside vendor
- A garden shop purchases secateurs from a vendor. The vendor sells the secateurs to the shop for $45 apiece. Ordering cost is $120, and the carrying cost is I0% of the unit price per order size (averag
- Vortex Company operates a retail store with two departments. Information about those departments follows. Department ADepartment B Sales $897,800 $442,200 Cost of goods sold 538,680 309,540 Direct exp
- The standard cost card for a pizza indicates that one unit of 16-inch-pizza requires 30 pepperonis with a pepperoni standard cost of $0.5 per unit. During November, 3,200 pepperonis were purchased for
- It costs Homer's Manufacturing $0.75 to produce baseballs and Homer sells them for $4.00 a piece. Homer pays a sales commission of 5% of sales revenue to his sales staff. Homer also pays $12,000 a month rent for his factory and store, and also pays $75,00
- Mira Mesa Appliances makes and sells kitchen equipment for offices and hotel rooms. Mira Mesa management believes that a new model of refrigerator made out of a synthetic material would sell well at a
- Mooney Sounds, a local stereo retailer, needed a new store because it had outgrown the leased space it had used for several years. Mooney acquired and remodelled a former grocery store. As a part of the acquisition, Mooney incurred the following costs: C
- On January 2, 20X1, St. Paul Vision Center purchased equipment at a cost of $63,000. Before placing the equipment in service, St. Paul spent $2,200 for special chips, $800 for a platform, and $4,000 to customize the equipment. St. Paul management estimate
- Kima Company manufactures and sells 2 models of a home appliance. The Standard model is a basic appliance with mostly manual features, while the Galaxy model is highly automated. The appliances are pr
- Chuck Wagon Grills, Inc. makes a single product - a handmade specialty barbecue grill that it sells for $210. Costs for the last year's operations follow: Units in beginninginventory 0 Units producte
- Mooney Sounds, a local stereo retailer, needed a new store because it had outgrown the leased space it had used for several years. Mooney acquired and remodeled a former grocery store. As a part of the acquisition, Mooney incurred the following costs: Co
- Terry Inc. manufactures machine parts for aircraft engines. CEO Bucky Walters is considering an offer from a subcontractor to provide 2,600 units of product OP89 for $169,000. If Terry does not purchase these parts from the subcontractor, it must continue
- Allied Company's Small Motor Division manufactures a number of small motors used in household and office appliances. The Household Division of Allied then assembles and packages such items as blenders and juicers. Both divisions are free to buy and sell a
- The High Desert Potteryworks makes a variety of pottery products that it sells to retailers such as Home Depot. The company uses a job-order costing system in which predetermined overhead rates are us
- High Desert Potteryworks makes a variety of pottery products that it sells to retailers such as Home Depot. The company uses a job-order costing system in which predetermined overhead rates are used t
- Harmon Household Products, Inc., manufactures several consumer items for general household use. One of these products, a chopping board, requires an expensive hardwood. During a recent month, the comp
- Target Costing H. Banks Company would like to design, produce, and sell versatile toasters for the home kitchen market. The toaster will have four slots that adjust in thickness to accommodate both sl
- Vortex Company operates a retail store with two departments. Information about those departments follows. Department A Department B Sales $800,000 $450,000 Cost of goods sold 497,000 291,000 Direct e
- Harmon Household Products, Inc., manufactures consumer items for general household use. One of these products, a chopping board, requires an expensive hardwood. During a recent month, the company manu
- Schultz Electronics manufactures two ultra high-definition television models: the Royale which sells for $1,480, and a new model, the Majestic, which sells for $1,320. The production cost computed per unit under traditional costing for each model in 2020
- Rutkey Collectibles is a small toy company that manufactures and sells metal replicas of classic cars. Each car sells for $3.85 The cost of each unit follows: Materials $1.10 Labor 0.60 Variable over
- 1. Bluebird Mfg. has received a special one-time order for 15,000 bird feeders at $3.10 per unit. Bluebird currently produces and sells 75,000 units at $7.10 each. This level represents 80% of its cap
- Make or Buy Terry Inc. manufactures machine parts for aircraft engines. CEO Bucky Walters is considering an offer from a subcontractor to provide 2,300 units of product OP89 for $110,400. If Terry doe
- ABC Appliances sells dishwashers with a 4-year warranty. In 2013, sales revenue for dishwashers is $85,000. The company estimates warranty expense at 4.5% of revenues. What is the total estimated warranty payable of ABC Appliances in 2013? What is the ent
- ABC Appliances sells dishwashers with a 4-year warranty. In 2013, sales revenue for dishwashers is $85,000. The company estimates warranty expense at 4.5% of revenues. a. What is the total estimated warranty payable of ABC Appliances in 2013? b. What is
- Thomas Rhett Company manufactures two products-toaster ovens and bread machines. The following data are available: Toaster Ovens Bread Machines Sale price $100 $170 Variable costs $30 $70 Thomas Rhet
- Mesa Verde manufactures unpainted furniture for the do-it-yourself (DIY) market. It currently sells a table for $74. Production costs are $44 variable and $15 fixed. Mesa Verde is c
- Pie Guy Pizza Parlor is considering the purchase of a large oven and related equipment for mixing and baking "crazy bread." The oven and equipment would cost $146,000 delivered and installed. It would
- Shidan Apartments purchased an apartment building to rent to university students on November 18, 2015. The following costs were incurred during 2015 before the tenants moved in. Purchase price of the building = $220,000 Purchase price of the land = $100,0
- Sadie Kitchenware Co. manufactures two products: toaster ovens and bread machines. The following data are available: Toaster Ovens Bread Machines Sale price $80 $150 Variable costs $40 $70 Sadie Kitchenware Co. can manufacture six toaster ovens per machin
- Suppose Steel City manufactures cast iron skillets. One model is a 10-inch skillet that sells for $35. Steel City projects sales of 525 10-inch skillets per month. The production costs are $12 per ski
- Bob purchased an apartment building to rent to university students on November 18, 2015. The following costs were incurred during 2015, before the tenants moved in: -Purchase price of the building $2
- Harmon Household Products, Inc., manufactures a number of consumer items for general household use. One of these products, a chopping board, requires an expensive hardwood. During a recent month, the
- Appliance Center is an experienced home appliance dealer. Appliance Center also offers a number of services for the home appliances that it sells. Assume that Appliance Center sells ovens on a standalone basis. Appliance Center also sells installation ser
- Cedar Grove Industries produces and sells a cell phone-operated home security control. Information regarding the costs and sales of security controls during May 2017 are provided below. Unit selling p
- The New Age Pet Store sells Diva Doggie pet waste disposal systems for $50 each. The systems include the unit and a one-year supply of enzyme digester waste terminator. The cost of the unit and enzyme is $35.00. The only other costs are fixed costs of $2,
- HappyHome is a factory specialized in the sales and manufacturing of several ranges of home appliances. Inventory of microwave ovens is low (less or equal than 50) in the Jeddah plant. HappyHome is purchasing 200 microwave ovens from Xcite electronics wi
- Purchasing a large oven and related equipment for mixing and baking "crazy bread" is being considered by Perotti's Pizza. The oven and equipment would cost $180,800 delivered and installed. It would b
- Elite Office Furniture received a special order for 1,200 units of its executive chair at a selling price of $90 per chair. Elite Office Furniture has enough capacity to accept the order. No additional selling costs will be incurred. Unit costs to make an
- New Morning Bakery is in the process of closing its operations. It sold its two-year-old bakery ovens to Great Harvest Bakery for $500,000. The ovens originally cost $690,000, had an estimated service
- New Morning Bakery is in the process of closing its operations. It sold its two-year-old bakery ovens to Great Harvest Bakery for $690,000. The ovens originally cost $899,000, had an estimated service
- New Morning Bakery is in the process of closing its operations. It sold its two-year-old bakery ovens to Great Harvest Bakery for $590,000. The ovens originally cost $789,000, had an estimated service
- New Morning Bakery is in the process of closing its operations. It sold its two-year-old bakery ovens to Great Harvest Bakery for $650,000. The ovens originally cost $855,000, had an estimated service
- Elite Office Furniture received a special order for 1,200 units of its executive chairs at a selling price of $90 per chair. Elite Office Furniture has enough capacity to accept the order. No additional selling costs will be incurred. Unit costs to make a
- Dragon Sports Inc. manufactures and sells two products, baseball bats and baseball gloves. The fixed costs are $620,000, and the sales mix is 40% bats and 60% gloves. The unit selling price and the un
- On July 1, 2011, Galaxy Sun Industries purchased new equipment from Acme Equipment Company that had a purchase price (including sales tax) of $112,125. Acme charged $2,500 to deliver the equipment and
- Aunt Cecilia's Gift Shop has decided to price the candles it sells at cost plus 80%. One type of carved pillar candle costs $4, and scented votive candles cost $0.70 easy. Required: 1. What price wil
- Maiden Corp. manufactures and sells travel clocks. Each clock costs $12.50 to produce and sells for $25. In addition, each clock carries a warranty that provides for free replacement if it fails during the two years following the sale. In the past, 5 perc
- Dragon Sports Inc. manufactures and sells two products, baseball bats and baseball gloves. The fixed costs are $506,000, and the sales mix is 60% bats and 40% gloves.The unit selling price and the uni
- Wally's Party Warehouse provides wholesale party equipment and materials to Party Shops. In 2013, Wally's Party sold 30 bounce houses at $30,000 each. The bounce houses carry a three-year warranty for defects. Wally estimates that repair costs will averag
- The Center is an experienced home appliance dealer. The Center also offers a number of services together with the home appliances that it sells. Assume that The Center sells ovens on a standalone basi
- Review 7-3 Mesa Verde manufactures unpainted furniture for the do-it-yourself (DIY) market. It currently sells a table for $72. Production costs are $40 variable and $15 fixed. Mesa Verde is consider
- The PC Works assembles custom computers from components supplied by various manufacturers. The company is very small and its assembly shop and retail sales store are housed in a single facility in a Redmond, Washington, industrial park. The wages of empl
- Wilmette Bakery would like to buy a new machine for putting icing and other toppings on pastries. These are now put on by hand. The machine that the bakery is considering costs $90,000 new It would la
- The Yankee Machine Shop has the following orders scheduled in work center 111 for week 12. Orders Quantity Set-up Time (hrs) Run time per Piece (hrs) LL110 10 2.0 1.2 LL118 25 4.0 0.4 LL131 100 6.0 0.
- Appliance Center is an experienced home appliance dealer. Appliance Center also offers a number of services together with the home appliances that it sells. Assume that Appliance Center sells ovens on
- Kima Company manufactures and sells two models of a home appliance. The Standard model is a basic appliance with mostly manual features, while the Galaxy model is highly automated. The appliances are
- Scenario: Wing Bicycle Company manufactures and sells 2 sizes of bicycles, 21.5 inch and 22.5 inch. Their sales team has committed to the following projected monthly unit sales for the next year. The selling price for the 21.5 inch bike is $455. For the 2
- Cost classification and target profitWalt's Woodwork Company makes and sells wooden shelves. Walt's carpenters make the shelves in the company's rented building. Walt has a separate office at another location that also includes a showroom where customers
- Morning Dove Company manufactures one model of the birdbath, which is very popular. Morning Dove sells all units it produces each month. The relevant range is 0 to 1,500 units, and monthly production
- New Morning Bakery is in the process of closing its operations. It has already sold its two-year-old bakery ovens to Great Harvest Bakery for $500,000. The ovens originally cost $690,000, had an estim
- Southwestern company needs 1,000 motors in its manufacture of automobiles. It can buy the motor from Jinx Motor for $1,250 each. Southwestern's, plant can manufacture the motors for the following cost
- In 2013, Sanford Corporation purchases and places in service $2,050,000 of equipment for its manufacturing business. What portion of the $2,050,000 may Sanford elect to treat as a Section 179 expense?
- In 2011 Newcombe Ltd. bought new milling equipment at a cost of $750,000 and bought two new trucks for $75,000 each, trading in two old trucks for a total of $50,000. The company also bought a new retail store for $500,000, taking out a $400,000 mortgage
- Wilson Company sells 130 units daily. Each time Wilson orders more units, the supplier takes four days to deliver the inventory. What is Wilson's reorder point (in number of units)?
- Friendly Freddie's is an independently owned major appliance and electronics discount chain with seven stores located in a Midwestern metropolitan area. Rapid expansion has created the need for carefu
- Suppose Kitchen HelpersKitchen Helpers manufactures cast iron skillets. One model is a 10-inch skillet that sells for $36. Kitchen Helpers projects sales of 550 10-inch skillets per month. The product
- Steffan bakery makes and sells gourmet muffins. The fixed weekly expense of the bakery is $1,500 and the variable cost per muffin is $0.25. What is the average cost per muffin if the bakery sells 2,000 or 2,500 muffins per week?
- Penny's TV and Appliance Store is a small company that has hired you to perform some management advisory services. The following information pertains to 20X2 operations. Sales (2,000 televisions) $900,000; Cost of goods sold $400,000; Store manager's sala
- The Cone Head House sells ice cream cones in a variety of flavors. Data for a recent week are as follows: Revenue (1,000 cones @ $1.50) $1,500 Cost of ingredients 530 Rent 300 Store attendant 600 Income $70 The Cone Head's manager received a call from a u
- Red Systems Corp. has grown significantly over the past year. One area that has plagued the Controller of Red is the reconciliation of supplies expense. The end-of-year supplies on hand totaled $20, purchases totaled $500, and supplies on hand at the begi
- Freesure Company manufactures and sells commercial refrigerators. It is currently running a promotion in which it pays a $500 rebate to any customer that purchases a refrigeration unit from one of t it's participating dealers. The rebate must be returned