Holliday Company's inventory records show the following data: Units Unit Cost Inventory, January...
Question:
Holliday Company's inventory records show the following data:
Units | Unit Cost | |
Inventory, January 1 | 5,000 | $9.00 |
Purchases: | ||
June 18 | 4,500 | 8.00 |
November 8 | 3,000 | 7.00 |
A physical inventory on December 31 shows 2,000 units on hand. Holliday sells the units for $12 each. The company has an effective tax rate of 20%. Holliday uses the periodic inventory method.
Under the FIFO method, the December 31 inventory is valued at:
a. $14,000
b. $15,000
c. $18,000
d. $14,500
Inventory Valuation:
In financial accounting, inventory valuation plays a significant role in valuing inventory. Accordingly, in practice, we use four methods of inventory valuation naming as the specific identifications, FIFO, LIFO, and weighted average method.
Answer and Explanation: 1
Become a Study.com member to unlock this answer! Create your account
View this answerThe correct answer is option a. $14,000.
Based on the information above, the total remaining inventory on hand is 2,000 units. Take note that if...
See full answer below.
Ask a question
Our experts can answer your tough homework and study questions.
Ask a question Ask a questionSearch Answers
Learn more about this topic:

from
Chapter 6 / Lesson 11Inventory valuation methods are ways that companies place a monetary value on the items they have in their inventory. Discover different inventory valuation methods, including specific identification, First-In-First-Out (FIFO), Last-In-First-Out (LIFO), and weighted average.
Related to this Question
- Holliday Company's inventory records show the following data: Units Unit Cost Inventory, January 1 5,000 $9.00 Purchases: June 18 4,500 8.00 November 8 3,000 7.00 A physical inventory on December 31 shows 2,000 units on hand. Holliday sells the units fo
- Holliday Company's inventory records show the following data: Units Unit Cost Inventory, January 1 5,000 $11.00 Purchases:June 18 4,500 9.00 November 8 3,000 3.00 A physical inventory on December 31 s
- Holliday Company's inventory records show the following data: Units Unit Cost Inventory, January 1 5,000 $9.50 Purchases: June 18 4,500 9.00 November 8 3,000 4.00 A physical inventory on December 31
- Coronado Company's inventory records show the following data: Units Unit Cost Inventory, January 1 10,300 $9.40 Purchases: June 18 9,100 7.00 November 8 6,500 8.00 A physical inventory on December 31 shows 3600 units on hand. Coronado sells the units f
- Eneri Company's inventory records show the following data: Units Unit Cost Inventory, January 1 5,000 $9.20 Purchases: June 18 4,500 8.00 November 8 3,000 7.00 A physical inventory on December 31 show
- Eneri Company's inventory records show the following data: Units Unit Cost Inventory, January 1 5,000 $9.20 Purchases, June 18 4,500 8.00 November 8 3,000 7.00 A physical inventory on December 31 sho
- Pharoah has the following inventory data: Nov. 1 Inventory 37 units @ $7.40 each 8 Purchase 149 units @ $8 each 17 Purchase 74 units @ $7.80 each 25 Purchase 112 units @ $8.20 each A physical count of merchandise inventory on November 30 reveals that ther
- A physical inventory, on December 31, shows 2,000 units on hand. Holliday sells the units for $12 each. The company has an effective tax rate of 20%. Holliday uses the periodic inventory method. What
- A company s inventory records report the following in November of the current year: Beginning November 1 4 units @ $11 Purchase November 2 11 units @ $13 Purchase November 6 7 units @ $15 On November 8, it sold 20 units for $41 each. Using the LIFO perpe
- Rudolf Diesel Company's inventory records show the following data: Inventory, January 1 5,000 units at $9.00 per unit Purchases: June 18 4,500 units at $8.00 per unit Purchases: November 8 2,000 units at $7.00 per unit A physical inventory on December 31
- Carryable CDs has the following inventory data: Nov. 1 Inventory 30 units @ $4 each Nov. 8 Purchase 120 units @ $4.30 each Nov. 17 Purchase 60 units @ $4.20 each Nov. 25 Purchase 90 units @ $4.40 each A physical count of merchandise inventory on November
- Eneri Company's inventory records show the following data: Units Unit Cost Inventory January 1 5,000 $9.20 Purchase June 18 4,500 $8.00 Purchase November 8 3,000 $7.00 A physical inventory on December 31 shows 2,000 units on hand. Eneri sells the units fo
- W.B. Reindeer Company's inventory records show the following data: Units Unit Cost Inventory January 1 5,000 $9.00 Purchase June 18 4,500 $8.00 Purchase November 8 3,000 $7.00 A physical inventory on
- A physical inventory on December 31 shows 2,000 units on hand. Holliday sells the units for $12 each. The company has an effective tax rate of 20%. Holliday uses the periodic inventory method. What is the difference in taxes if LIFO rather than FIFO is us
- Use the following information. Dec. 1 Beginning Inventory 70 units @ $28 Dec. 9 Purchases 30 units @ $32 Dec. 17 Sales 25 units Dec. 22 Purchases 15 units @ $36 Dec. 27 Sales 40 units Calculate
- Eneri Company's inventory records show the following data: Date Units Unit Cost January 1, Inventory 10,000 $9.20 June 18, Purchase 9,000 $8 November 8, Purchase 5,000 $7 A physical inventory on December 31 shows 4,000 units on hand. Eneri sells the units
- The inventory data for an item for November are: Nov. 1: Inventory 25 units at $20 Nov. 10: Purchased 30 units at $21 Nov. 30: Purchased 10 units at $22 Nov. 30: Sold 35 units Using the first-in, first-out method, what is the cost of the merchandise inven
- A company just starting business made the following four inventory purchases in May: May 1 - 130 units totaling $390; May 10 - 200 units totaling $650; May 15 -200 units totaling $700; and May 28 - 170 units totaling $680. A physical count of inventory o
- A company had inventory on November 1 of 8 units at a cost of $16 each. On November 2, it purchased 12 units at $22 each. On November 6, it purchased 6 units at $25 each. On November 8, 10 units were sold for $55 each. Using the LIFO perpetual inventory m
- A company had inventory on November 1 of 8 units at a cost of $18 each. On November 2, it purchased 10 units at $21 each. On November 6, it purchased 8 units at $25 each. On November 8, 12 units were sold for $55 each. Using the LIFO perpetual inventory m
- Eneri Company's inventory records show the following data: Units Unit Cost Inventory January 1 5,000 $9.20 Purchase June 18 4,500 $8.00 Purchase November 8 3,000 $7.00. A physical inventory on Decembe
- There are 16 units of the item in the physical inventory at December 31. The periodic inventory system is used. Jan 1:Inventory 9 units at $360 Feb 17: Purchase 18 units at $414 July 21: Purchase 21 units at $468 Nov. 23: Purchase 12 units at $495 a. De
- Tomasino's inventory records show the following data on January 31: Beginning inventory Jan. 1 90 units at $9 per unit Jan. 10 purchase 300 units at $11 per unit Jan. 22 purchase 90 units at $12 per unit On January 31, 210 units are still on hand. What is
- Units Unit Cost January I, 2017 (beginning inventory) 684 $6.00 Purchases: January 5, 2017 1,368 7.00 January 25, 2017 1,482 8.00 February 16, 2017 912 9.00 March 26, 2017 684 10.00 A physical inventory on March 31, 2017, shows 1,824 units on hand. Req
- Thelen's inventory records show the following data at January 31: Beginning inventory Jan. 1 90 units at $5 per unit Jan. 10 purchase 270 units at $11 per unit Jan. 22 purchase 130 units at $12 per unit At January 31, 230 units are still on hand. What is
- Inventory records for Marvin Company revealed the following: Date Transaction Number of Units Unit Cost March 1 Beginning Inventory 960 $7.11 March 10 Purchase 520 7.54 March 16 Purchase 730 7.95 March 23 Purchase 530 8.35 Marvin sold 1,860 units of inve
- Star Company uses a periodic inventory system. At the end of the annual accounting period, December 31, 2012, the accounting records provided the following information for product 1: Units Unit Cost Inventory, December 31, 2011 2,000 $5 For the year 2012:
- A company had inventory on November 1 of 8 units at a cost of $18 each. On November 2, it purchased 10 units at $21 each. On November 6, it purchased 8 units at $25 each. On November 8, 12 units were sold for $55 each. Using the FIFO perpetual inventory m
- The following data are available for Sellco for the fiscal year ended on January 31, 2014: Sales 3,200 units Beginning inventory 1,000 units @ $4 Purchases, In chronological order 1,200 units @ $5 1,600 units @ $6 800 units @ $8 Calculate cost of goods so
- The following data are available for Sellco for the fiscal year ended on January 31, 2011: Sales 1,600 units Beginning inventory 500 units @ $4 Purchases, in chronological order 600 units @ $5 800 units @ $6 400 units @ $8 Calculate cost of goods sold and
- Inventory records for Marvin Company revealed the following: Date Transaction No. of units Unit cost Mar. 1 Beginning inventory 980 $7.23 Mar. 10 Purchase 520 $7.70 Mar. 16 Purchase 710 $8.20 Mar. 23 Purchase 510 $8.60 Marvin sold 1,850 units of inventory
- A company has beginning inventory of 42 units at a cost of $13.00 each on October 1. On October 5, it purchases 27 units at $14.00 per unit. On October 12 it purchases 37 units at $15.00 per unit. On
- The Notebook Company was formed on December 1, 2016. The following information is available from the company's inventory records: Units Unit Cost Balance as of May 1, 2017, 800 $104 Purchases: May 7, 2017 19,000 $105 June 11, 2017 17,000 $106 July 23, 201
- The inventory data for an item for November are: Nov. 1 Inventory 20 units at $19 4 Sold 10 units 10 Purchased 30 units at $20 17 Sold 20 units 30 Purchased 10 units at $21 Using a perpetual system, what is the cost of the merchandise sold for November i
- A company's inventory records report the following: August 1: Beginning balance 18 units @ $8 August 5: Purchase 13 units @ $7 August 12: Purchase 17 units @ $8 On August 15, it sold 36 units. Using the FIFO perpetual inventory method, what is
- A company's inventory records report the following: August 1 Beginning balance 15 units @ $12 August 5 Purchase 10 units @ $13 August 12 Purchase 20 units @ $14 On August 15, it sold 30 units. Using the FIFO perpetual inventory method, what is the valu
- A company had inventory on November 1 of 21 units at a cost of $25 each. On November 2, they purchased 26 units at $26 each. On November 6, they purchased 22 units at $28 each. On November 8, 24 units were sold for $37 each. Using the LIFO perpetual inven
- A company had inventory on November 1, of 5 units at a cost of $10 each. On November 2, they purchased 19 units at $12 each. On November 6, they purchased 15 units at $15 each. On November 8, 17 units were sold for $45 each. Using the LIFO perpetual inve
- A company had inventory on November 1 of 22 units at a cost of $26 each. On November 2, they purchased 27 units at $27 each. On November 6, they purchased 23 units at $28 each. On November 8, 25 units were sold for $38 each. Using the LIFO perpetual inven
- A company had inventory on November 1, of 5 units at a cost of $15 each. On November 2, they purchased 14 units at $17 each. On November 6 they purchased 10 units at $20 each. On November 8, 12 units were sold for $50 each. Using the LIFO perpetual inven
- Kirtland Corporation uses a periodic inventory system. At the end of the annual accounting period, December 31, 2012, the accounting records for the most popular item in inventory showed the following: Transactions Units Unit Cost Beginning inventory, Jan
- Ziad Company had a beginning inventory on January 1 of 330 units of Product 4-18-15 at a cost of $21 per unit. During the year, the following purchases were made. Mar. 15 880 units at $24 July 20 550 units at $25 Sept. 4 770 units at $27 Dec. 2 220 units
- Ziad Company had a beginning inventory on January 1 of 288 units of Product 4-18-15 at a cost of $21 per unit. During the year, the following purchases were made. Mar. 15 768 units at $24 Jul. 20 480 units at $25 Sep. 4 672 units at $27 Dec. 2 192 units a
- Ziad Company had a beginning inventory on January 1 of 150 units of Product 4-18-15 at a cost of $20 per unit. During the year, the following purchases were made. Mar. 15 400 units at $23 Sept. 4 350 units at $26 July 20 250 units at $24 Dec. 2 100 units
- A company's inventory records report the following: August 1 - Beginning balance - 29 units at $19 August 5 - Purchase - 24 units at $18 August 12 - Purchase - 28 units at $19 On August 15, it sold 58 units. Using the FIFO perpetual inventory method,
- Marvin sold 2,300 units of inventory during the month. Ending inventory assuming LIFO would be? Inventory records for Marvin Company revealed the following: Date Transaction Number of Units Unit Cost Date Transaction Number of Units Unit Cost Mar. 1 Begi
- Purchases on December 7 Purchases on December 14 Purchases on December 21 8 units $20.00 cost 17 units $30.00 cost 15 units $36.00 cost S 6-11 Perpetual: Inventory costing with LIFO LO P1 equired: Mon
- Zlad Company had a beginning inventory on January 1 of 150 units of product 4-18-15 at a cost of $20 per unit. During the year, the following purchases were made : Mar 15 - 400 units at $23 ; July 20
- Tablet Company, which uses a periodic inventory system, reports the following in its inventory records for June: Units Unit Cost Beginning Inventory 10 $12 Purchase #1 5 $10 Purchase #2 5 $14 During June, Tablet Company sold 12 units. Using the weighted
- A company had inventory on November 1 of 5 units at a cost of $20 each. On November 2, they purchased 10 units at $22 each. On November 6, they purchased 6 units at $25 each. On November 8, 8 units were sold for $55 each. Using the LIFO perpetual invento
- The inventory records of Thimble Company show the following: Mar 1 Beginning inventory consists of 10 units costing $80 per unit. Mar 3 Sold 5 units at $188 per unit. Mar 10 Purchased 16 units at $96 per unit. Mar 12 Sold 8 units at $192 per unit. Mar 20
- A company's inventory records report the following: August 1 Beginning balance 28 units at $18 August 5 Purchase 23 units at $17 August 12 Purchase 27 units at $18 On August 15, it sold 56 units. Using the FIFO perpetual inventory method, what is the valu
- Given the following information, determine the cost of goods sold at December 31 using the LIFO periodic inventory method. December 2: 23 units were purchased at $8.80 per unit. December 9: 28 units were purchased at $11.20 per unit. December 11: 30 un
- Wildhorse Co. had a beginning inventory on January 1 of 308 units of Product 4-18-15 at a cost of $19 per unit. During the year, the following purchases were made. Mar. 15 820 units at $22 Sept. 4 718 units at $25 July 20 513 units at $23 Dec. 2 205 units
- In its first month of operations, Cerretti Company made three purchases of merchandise in the following sequence: (1) 300 units at $5.67, (2) 400 units at $7.37, and (3) 500 units at $8.51. Compute the cost of the ending inventory under the average-cost m
- Pharoah Company has the following inventory data: July 1 Beginning inventory 50 units at $25 $1,250 7 Purchases 174 units at $26 $4,524 22 Purchases 25 units at $27 $675 $6,449 A physical count of merchandise inventory on July 30 reveals that there are 62
- A company just starting a business made the following four inventory purchases in May: May 1 - 130 units totaling $390; May 10 - 200 units totaling $650; May 15 -200 units totaling $700; and May 28 - 170 units totaling $680. A physical count of inventory
- A physical inventory of Helmke Company taken at December 31 reveals the following. Per Unit Item Units Cost Market Audio equipment Receivers 335 $90 $98 CD players 250 111 100 MP3 players 316 86 95 Speakers 194 52 41 Video equipment Handheld LCDs 470 1
- A Company just starting a business made the following four inventory purchases in June: June 1 120 Units Purchased Cost $390 June 10 230 Units Purchased Cost $575 June 15 230 Units Purchased Cost $620 June 28 120 Units Purchased Cost $520 A physical count
- Montoure Company uses a perpetual inventory system. It entered into the following calendar-year purchases and sales transactions. Date Activities Units Acquired at Cost Units Sold at Retail Jan. 1 Beginning inventory 680 units @ $40 per unit Feb. 10 Purch
- During January, a company that uses a perpetual inventory system had beginning inventory, purchases, and sales as follows: Units Cost per unit Beginning Inventory 100 $15 Jan. 5, Sales 50 Jan. 10, Purchases 70 $13 Jan. 15, Sale 25 Jan. 25, Sale 35 Require
- In its first month of operations, Quirk Company made three purchases of merchandise in the following sequence: (1) 300 units at $6, (2) 400 units at $7, and (3) 200 units at $8. Assume there are 360 units on hand. Compute the cost of the ending inventory
- Use the data given below. Beginning Inventory 50 units at $5 each Purchase 10 units at $6 each Sale 30 units at $15 each Purchase 10 units at $7 each Sale 25 units at $15 each Find the Cost of Goods Sold and Ending Inventory using the Weighted Average-Per
- A company's inventory records report the following: August 1 Beginning balance 23 units @ $13 August 5 Purchase 18 units @ $12 August 12 Purchase 22 units @ $13 On August 15, it sold 46 units. Using the FIFO perpetual inventory method, what is the value o
- Esplanade Company was formed December 1, 2009. The following information is available from Esplanade's inventory records for Product BAP. January 1, 2010 (Beginning inventory): 600 units, unit cost $8.00 Purchases: January 5, 2010: 1100 units, unit cos
- Digital Enterprises uses a perpetual inventory system and has the following data available from inventory, purchases, and sales for the month of January. Date Activity Units Purchase Price (per unit)
- Beginning inventory, purchases, and sales data for DVD players are as follows: November 1 Inventory 37 units at $99 10 Sale 30 units 15 Purchase 45 units at $104 20 Sale 25 units 24 Sale 6 units 30 P
- Beginning inventory, purchases, and sales data for DVD players are as follows: November 1 Inventory 62 units at $66 10 Sale 51 units 15 Purchase 27 units at $70 20 Sale 15 units 24 Sale 10 units 30 P
- A company has beginning inventory of 14 units at a cost of $12.00 each on October 1. On October 5, it purchases 13 units at $13.00 per unit. On October 12, it purchases 23 units at $14.00 per unit. On October 15, it sells 39 units. Using the FIFO periodic
- Sandhill Company lost most of its inventory in a fire in December just before the year-end physical inventory was taken. Corporate records disclose the following. Inventory (beginning) $79,700 Sales revenue $414,200 Purchases 285,800 Sales returns 21,400
- Mason Company has the following inventory activities: A. On Nov 1, it had 30 units in its inventory at a cost of $2.20 each. B. On Nov 3, it purchased 40 units $2.20 each. C. On Nov 5, it sold 50 u
- Lobster Company had a beginning inventory on January 1 of 150 units of Product BU-54 at a cost of $20 per unit. During the year, the following purchases were made. Mar. 15, 400 units at $23 Sept. 4, 350 units at $26 July 20, 250 units at $24 Dec. 2, 1
- Inventory records for Marvin Company revealed the following: Date Transaction Number of Units Unit Cost Mar. 1 Beginning inventory 1,000 $7.20 Mar. 10 Purchase 600 7.25 Mar. 16 Purchase 800 7.30 Mar. 23 Purchase 600 7.35 Marvin sold 2,300 units of invento
- Montoure Company uses a perpetual inventory system. It entered into the following calendar-year 2013 purchases and sales transactions. Date Activities Units Acquired at Cost Units Sold at Retail Jan
- The Rock Supply Co. uses the perpetual inventory procedure and the LIFO method of inventory costing. Following are inventory data for 2017. Purchases Sales January 10 600 units at $8 March 17 400 units March 15 800 units at $.7.60 October 5 1,300 units Ma
- The Lippert Company uses the periodic inventory system. The following July data are for an item in Lippert's inventory: July 1 Beginning inventory 30 units @ $9 per unit 10 Purchased 50 units @ $10 per unit 15 Sold 60 units 26 Purchased 25 units @ $11 per
- Given the following information, determine the cost of goods sold at December 31 using the Weighted Average periodic inventory method. December 2: 22 units were purchased at $8.70 per unit. December 9: 27 units were purchased at $11.10 per unit. December
- A physical inventory of Office Necessities Company taken at December 31 reveals the following. Item Units Cost per Unit Market per Unit Office furniture Desks 536 $261 $305 Chairs 395 227 256 Mats 687 49 43 Bookshelves 421 93 82 Filing cabinets Two-drawe
- The inventory data for an item for November are: Nov. 1Inventory20 units at $20 4Sold10 units 10Purchased30 units at $21 17Sold20 units 30Purchased10 units at $22 Using the perpetual system, costing b
- A company just starting a business made the following four inventory purchases in May: May 1 - 130 units totaling $390; May 10 - 200 units totaling $650; May 15 -200 units totaling $700; and May 28 - 170 units totaling $680. A physical count of invento
- Inventory records for Marvin Company revealed the following: Date Transaction Number of Units Unit Cost Mar 1 Beginning inventory 1,000 $7.20 Mar 10 Purchase 600 7.25 Mar 16 Purchase 800 7.30 Mar 23 Purchase 600 7.35 Marvin sold 2,300 units of inventory
- The inventory data for an item for November are: Nov. 1 Inventory 18 units at $20 4 Sold 10 units 10 Purchased 30 units at $21 17 Sold 20 units 30 Purchased 10 units at $22 Using the perpetual system,
- Prepare the December 31 adjustment entries from the following information: 1. The company's inventory of office supplies on November 30 was Rs. 2,850. The company bough supplies costing Rs. 4,710 in December. The inventory of office supplies on December
- Inventory records for Marvin Company revealed the following: Date Transaction Number of unit Units cost Mar. 1 Beginning inventory 1,080 $7.15 Mar. 10 Purchase 520 $7.65 Mar. 16 Purchase 434 $8.25 Mar. 23 Purchase 510 $8.95 Marvin sold 1,910 units of inve
- Anthony Company uses a perpetual inventory system. It entered into the following purchases and sales transactions for March. Date Activities Units Acquired at Cost Units Sold at Retail Mar. 1 Beginning inventory 200 units @ $53.00/unit Mar. 5 Purchase 275
- Park Company reported the following March purchases and sales data for its only product. Date Activities Units Acquired at Cost Units Sold at Retail Mar. 1 Beginning inventory 150 units @ $7.00 = $1,050 Mar. 10 Sales 90 units @ $15 Mar. 20 Purchase 220 un
- Title Products' inventory records show the following inventory purchases for its first year of operations: A physical inventory on December 31 shows 2,000 units on hand. Under the FIFO method, how much is the December 31 inventory balance? A) $12,000. B)
- The following data were extracted from the records of Winsam Company: | Sales revenue | 450 units @ $35 per unit | Beginning inventory | 100 units at $16 per unit | Purchases | 400 units at $20 per unit Winsam's most recent balance sheet showed an ending
- The inventory data for an item for November are: Nov. 1 Inventory 20 units at $20 4 Sold 10 units 10 Purchased 30 units at $21 17 Sold 20 units 30 Purchased 10 units at $22 Using the perpetual system,
- The following data was extracted from the records of Today Company: Sales revenue 600 units at $25 per unit Beginning inventory 110 units at $13 per unit Purchases 600 units at $10 per unit What is the gross profit using the LIFO method? A.) 6,000 B
- Storme Shutters has the following inventory information. Nov. 1 Inventory 30 units @ $8 Nov. 8 Purchase 120 units @ $8.30 Nov. 17 Purchase 60 units @ $8.70 Nov. 25 Purchase 90 units @ $8.80 A physical count of merchandise inventory on November 30 reveals
- Digital Enterprises uses a perpetual inventory system and has the following data available from inventory, purchases, and sales for the month of January. Jan. 01: Beginning Inventory of 110 units at $4.83 Jan. 07: Purchase of 460 units at $5.33 Jan. 16: S
- The Warnerwood Company uses a perpetual inventory system. It entered the following purchases and sales transactions for March into the system: Date Activities Units Acquired at Cost Cost per Unit Unit
- Roberts Company reports the following data regarding inventory purchases and sales: Date Event Amount March 1 Beginning inventory 200 units at $4 each March 10 Purchase of inventory 500 units at $5 e
- Apple-A-Day Company has the following inventory data: July 1 : Beginning inventory 20 units at $20 July 7 : Purchases 70 units at $21 July 22 : Purchases 10 units at $22 A physical count of merchandise inventory on July 30 reveals that there are 25 un
- A company just started business made the following four inventory purchases in June June 1 : 150 units $ 390 June 10 : 200 units $ 585 June 15 : 200 units $ 630 June 28 : $150 units $ 510 Total of $2.115 A physical count of merchandise inventory on
- A company just began business and made the following four inventory purchases in June: June 1 132 units $870 June 10 176 units 1,184 June 15 176 units 1,200 June 28 132 units 934 $4,188 A physical count of merchandise inventory on June 30 reveals that the
- A company just began business and made the following four inventory purchases in June: June 1 150 units $825 June 10 200 units 1,120 June 15 200 units 1,140 June 28 150 units 885 $3,970 A physical count of merchandise inventory on June 30 reveals that the
- The inventory of Larkspur Company on December 31, 2017, consists of the following items. Part Quantity Cost per Unit Net Realizable Value 110 660 $138 $145 111 1,030 87 75 112 520 116 110 113 180 247
- The inventory records of Thimble Company show the following: March 1 Beginning inventory consists of 10 units costing USD 40 per unit. 3 Sold 5 units at USD 94 per unit. 10 Purchased 16 units at USD 48 per unit. 12 Sold 8 units at USD 96 per unit.