Copyright

Greg has a weekly budget of $17.00 to spend on brownies and milk. The price of brownies is $2.00,...

Question:

Greg has a weekly budget of $17.00 to spend on brownies and milk. The price of brownies is $2.00, and the price of milk is $3.00.

Calculate marginal utility per dollar for each good and use it to complete the table below.

Brownies Per PeriodMarginal Utility BrowniesMU/S Brownie Milk Per periodMarginal Utility MilkMU/S Milk
118 115
214 212
310 39
46 46
52 53

Marginal Utility Per Dollar:

In business, the marginal utility is the additional utility achieved from an additional unit of a good or service. Therefore, the marginal utility per dollar is the additional utility that an additional dollar spent on a good brings to the consumer.

Answer and Explanation: 1

Become a Study.com member to unlock this answer!

View this answer

The marginal utility for a good is calculated as:

{eq}\dfrac{MU}{P} {/eq}

Where {eq}MU {/eq} is the marginal utility and {eq}P {/eq} is the...

See full answer below.


Learn more about this topic:

Loading...
Utility Maximization: Budget Constraints & Consumer Choice

from

Chapter 3 / Lesson 2
14K

Learn about utility maximization. Discover various types of utility, examine utility maximizing rules, and study examples of maximizing utilities in economics.


Related to this Question

Explore our homework questions and answers library