Grays Company has inventory of 18 units at a cost of $6 each on August 1. On August 3, it...
Question:
Grays Company has inventory of 18 units at a cost of $6 each on August 1. On August 3, it purchased 28 units at $12 each. 20 units are sold on August 6. Using the FIFO perpetual inventory method, what amount will be reported in cost of goods sold for the 20 units that were sold?
First-in, First-out Method:
Under First-in, First-out Method of inventory valuation, there is no difference in the value of cost of goods and ending inventory in either periodic inventory method or perpetual inventory method.
Answer and Explanation: 1
Become a Study.com member to unlock this answer! Create your account
View this answerThe answer is $132
Cost of Goods Sold | Units | Cost per unit | Amount |
---|---|---|---|
Aug 1 - beginning | 18 | $6 | $108 |
Aug 3 - purchase | 2 | $12 | 24 |
Total Cost of Goods sold | ... |
See full answer below.
Ask a question
Our experts can answer your tough homework and study questions.
Ask a question Ask a questionSearch Answers
Learn more about this topic:

from
Chapter 6 / Lesson 11Inventory valuation methods are ways that companies place a monetary value on the items they have in their inventory. Discover different inventory valuation methods, including specific identification, First-In-First-Out (FIFO), Last-In-First-Out (LIFO), and weighted average.
Related to this Question
- Grays Company has an inventory of 15 units at a cost of $10 each on August 1. On August 3, it purchased 25 units at $9 each. 17 units are sold on August 6. Using the FIFO perpetual inventory method, what amount will be reported in the cost of goods sold f
- Grays Company has inventory of 26 units at a cost of $7 each on August 1. On August 3, it purchased 36 units at $12 each. 28 units are sold on August 5. Using the FIFO perpetual inventory method, what amount will be reported in cost of goods sold for the
- Grays Company has an Inventory of 13 units at a cost of $8 each on August 1. On August 3, It purchased 23 units at $11 each. 15 units are sold on August 6. Using the perpetual FIFO Inventory method, what amount will be reported as the cost of goods sold f
- Grays Company has an inventory of 19 units at a cost of $7 each on August 1. On August 3, it purchased 29 units at $9 each, and 21 units are sold on August 6. Using the FIFO perpetual inventory method, what amount will be reported as the cost of goods sol
- Grays Company has inventory of 30 units at a cost of $11 each on August 1. On August 3, it purchased 40 units at $12 each. 32 units are sold on August 6. Using the FIFO perpetual inventory method, wha
- Grays Company has inventory of 10 units at a cost of $10 each on August 1. On August 3, it purchased 20 units at $12 each. 12 units are sold on August 6. Using the FIFO perpetual inventory method, wha
- Grays Company has inventory of 24 units at a cost of $12 each on August 1. On August 3, it purchased 34 units at $10 each. 26 units are sold on August 6. Using the FIFO perpetual inventory method, wha
- A company has inventory of 15 units at a cost of $12 each on August 1. On August 5, it purchased 10 units at $13 per unit. On August 12 it purchased 20 units at $14 per unit. On August 15, it sold 30 units. Using the FIFO periodic inventory method, what i
- Your Corporation uses a FIFO perpetual inventory system. August 2 10 units were purchased at $12 per unit. August 18 15 units were purchased at $14 per unit. August 29 12 units were sold. What was th
- Your Corporation uses a LIFO perpetual inventory system. On August 2, 10 units were purchased at $12 per unit. August 18, 15 units were purchased at $14 per unit. On August 29, 12 units were sold. What was the balance in ending inventory after this sale?
- A company has inventory of 25 units at a cost of $6 each on June 1. On June 3, it purchased 35 units at $11 each. 27 units are sold on June 5. Using the FIFO perpetual inventory method, what is the cost of the 27 units that were sold? \\ A. $675 B. $178
- A company's inventory records report the following: August 1 Beginning balance 23 units @ $13 August 5 Purchase 18 units @ $12 August 12 Purchase 22 units @ $13 On August 15, it sold 46 units. Using the FIFO perpetual inventory method, what is the value o
- A company's inventory records report the following: August 1 Beginning balance 35 units @ $25 August 5 Purchase 30 units @ $24 August 12 Purchase 34 units @ $25 On August 15, it sold 70 units. Using the FIFO perpetual inventory method, what is the value o
- A company's inventory records report the following: August 1 Beginning balance 28 units at $18 August 5 Purchase 23 units at $17 August 12 Purchase 27 units at $18 On August 15, it sold 56 units. Using the FIFO perpetual inventory method, what is the valu
- Using the LIFO method: beginning inventory on August 1 has 2 items valued at $100 each. On August 8, three items were purchased for $250 per unit. On August 10, two units were sold. On August 20, two
- A company had inventory on November 1 of 8 units at a cost of $18 each. On November 2, it purchased 10 units at $21 each. On November 6, it purchased 8 units at $25 each. On November 8, 12 units were sold for $55 each. Using the FIFO perpetual inventory m
- A company's inventory records report the following: August 1 - Beginning balance - 29 units at $19 August 5 - Purchase - 24 units at $18 August 12 - Purchase - 28 units at $19 On August 15, it sold 58 units. Using the FIFO perpetual inventory method,
- A company had an inventory of 8 units at a cost of $16 each on June 1. On June 2, they purchased 7 units at $17 each. On June 6 they purchased 7 units at $21 each. On June 8, they sold 18 units for $54 each. Using the LIFO perpetual inventory method, what
- A company had beginning inventory of 11 units at a cost of $23 each on March 1. On March 2, it purchased 50 units at $28 each. On March 8 it sold 25 units for $71 each. Using the FIFO perpetual inventory method, what was the cost at 25 units sold?
- A company's inventory records report the following: August 1 Beginning balance 15 units @ $12 August 5 Purchase 10 units @ $13 August 12 Purchase 20 units @ $14 On August 15, it sold 30 units. Using the FIFO perpetual inventory method, what is the valu
- A company had inventory on November 1 of 9 units at a cost of $13 each. On November 2, they purchased 14 units at $14 each. On November 6, they purchased 10 units at $16 each. On November 8, 12 units were sold for $25 each. Using the FIFO perpetual invent
- A company had inventory on November 1 of 8 units at a cost of $18 each. On November 2, it purchased 10 units at $21 each. On November 6, it purchased 8 units at $25 each. On November 8, 12 units were sold for $55 each. Using the LIFO perpetual inventory m
- A company had inventory on November 1 of 8 units at a cost of $16 each. On November 2, it purchased 12 units at $22 each. On November 6, it purchased 6 units at $25 each. On November 8, 10 units were sold for $55 each. Using the LIFO perpetual inventory m
- Starlight Company has inventory of 8 units at a cost of $200 each on October 1. On October 2, it purchased 20 units at $205 each. 11 units are sold on October 4. Using the LIFO perpetual inventory method, what amount will be reported in cost of goods s
- A company has inventory of 17 units at a cost of $17 each on June 1. On June 3, it purchased 27 units at $19 each. 21 units are sold on June 5. Using the FIFO periodic inventory method, what is the co
- A company began August with 55 units of inventory that cost $35 each. Assume a perpetual inventory system. The company had the following transactions during the month: Complete the following for August for each of the inventory costing methods indicated.
- A company had inventory on November 1, of 5 units at a cost of $15 each. On November 2, they purchased 14 units at $17 each. On November 6 they purchased 10 units at $20 each. On November 8, 12 units were sold for $50 each. Using the LIFO perpetual inven
- A company had inventory on November 1, of 5 units at a cost of $10 each. On November 2, they purchased 19 units at $12 each. On November 6, they purchased 15 units at $15 each. On November 8, 17 units were sold for $45 each. Using the LIFO perpetual inve
- A company had inventory on November 1 of 22 units at a cost of $26 each. On November 2, they purchased 27 units at $27 each. On November 6, they purchased 23 units at $28 each. On November 8, 25 units were sold for $38 each. Using the LIFO perpetual inven
- A company had inventory on November 1 of 21 units at a cost of $25 each. On November 2, they purchased 26 units at $26 each. On November 6, they purchased 22 units at $28 each. On November 8, 24 units were sold for $37 each. Using the LIFO perpetual inven
- A company has inventory of 15 units at a cost of $12 each on August 1. On August 5, it purchased 10 units at $13 per unit. On August 12 it purchased 20 units at $14 per unit. On August 15, it sold
- Acme-Jones Corporation uses a LIFO perpetual inventory system. August 2, 37 units were purchased at $18 per unit. August 5, 22 units were purchased at $14 per unit. August 15, 24 units were sold at $4
- What is the cost of goods sold using the perpetual LIFO cost method? January beginning inventory had 1250 units at $14 per unit. In February 2250 units were purchased at $21 per unit. Later in Febr
- On August 1, a company has inventory of 33 units at a cost of $23 per unit. On August 5, it purchased 28 units at $22 per unit. On August 12, it purchased 32 units at $23 per unit. On August 15, it so
- Calculate cost of goods sold for July assuming LIFO is used under a periodic inventory system. The following data are available for one of the products sold by Brown Company. |July 1 |Beginning inventory, 1,000 units at $2 each |5 |Purchased 2,000 units a
- A company had inventory on November 1 of 5 units at a cost of $20 each. On November 2, they purchased 10 units at $22 each. On November 6, they purchased 6 units at $25 each. On November 8, 8 units were sold for $55 each. Using the LIFO perpetual invento
- A company had inventory on November 1 of 5 units at a cost of $20 each. On November 2, they purchased 10 units at $22 each. On November 6, they purchased 6 units at $25 each. On November 8, 8 units were sold for $55 each. Using the FIFO perpetual inventor
- Marquis Company uses a weighted-average perpetual inventory system. August 2 17 units were purchased at $8 per unit. August 18 22 units were purchased at $10 per unit. August 29 19 units were sold. What is the amount of the cost of goods sold for this sa
- A company's inventory records report the following: August 1: Beginning balance 18 units @ $8 August 5: Purchase 13 units @ $7 August 12: Purchase 17 units @ $8 On August 15, it sold 36 units. Using the FIFO perpetual inventory method, what is
- Altira Corporation uses a perpetual inventory system. The following transactions affected its merchandise inventory during the month of August 2018: Aug. 1 Inventory on hand-3,000 units; cost $7.10 each. 8 Purchased 15,000 units for $6.50 each. 14 Sold
- A company had inventory on November 1 of 5 units at a cost of $16 each. On November 2, they purchased 13 units at $18 each. On November 6 they purchased 9 units at $21 each. On November 8, 11 units were sold for $51 each. Using the LIFO perpetual inventor
- A company had inventory on November 1 of 5 units at a cost of $20 each. On November 2, they purchased 10 units at $22 each. On November 6 they purchased 6 units at $25 each. On November 8, 8 units were sold for $55 each. Using the LIFO perpetual inventor
- A company had inventory on November 1 of 5 units at a cost of $19 each. On November 2, they purchased 10 units at $21 each. On November 6 they purchased 6 units at $24 each. On November 8, 10 units were sold for $54 each. Using the LIFO perpetual inventor
- McCarthy company has an inventory of eight units at a cost of $200 each on October 1. On October 2 it purchased 20 units at $205 each. 11 units are sold on October 4. Using the FIFO perpetual inventory method, what amount will be reported and cost of good
- Beginning Inventory (1,000 units at $6.50) = 6,500 Dec 12. Assuming the perpetual method is used, the company sold 3,200 units at $18 each on account, terms 2/10, n/30. Calculate the cost of goods sold using the FIFO method and record the appropriate j
- A company had a beginning inventory of 12 units at a cost of $21 each on March 1. On March 2, it purchased 12 units at $36 each. On March 6 it purchased 7 units at $26 each. On March 8, it sold 28 units for $69 each. Using the FIFO perpetual inventory met
- A company had a beginning inventory of 12 units at a cost of $24 each on March 1. On March 2, it purchased 12 units at $42 each. On March 6, it purchased 7 units at $29 each. On March 8, it sold 28 units for $72 each. Using the FIFO perpetual inventory m
- A company had a beginning inventory of 10 units at a cost of $13 each on March 1. On March 2, it purchased 10 units at $20 each. On March 6, it purchased 6 units at $18 each. On March 8, it sold 22 units for $61 each. Using the FIFO perpetual inventory m
- A company had a beginning inventory of 11 units at a cost of $17 each on March 1. On March 2, it purchased 11 units at $28 each. On March 6 it purchased 5 units at $22 each. On March 8, it sold 26 units for $65 each. Using the FIFO perpetual inventory met
- Assuming the perpetual inventory system and using the FIFO method, determine (a) the cost of merchandise sold on January 25 and (b) the inventory on January 31. |Jan. 1 | Inventory |50 units at $100 |9 |Sale |35 units |13 |Purcha
- Ornamental Iron Works, which uses the FIFO method, began in August with 50 units of iron inventory that cost $40 each. During August, the company completed these inventory transactions: Units Unit Cost Unit Sale price Aug. 3 Sale 40 $70 8 Purchase 80 $44
- A company had beginning inventory of 14 units at a cost of $8 each on March 1. On March 2, it purchased 10 units at $10 each. On March 6, it purchased 8 units at $14 each. On March 8, it sold 26 units for $56 each. Using the FIFO perpetual inventory metho
- Using a LIFO perpetual cost flow, calculate the value of the ending inventory and the cost of goods sold for the month of November of Beamer Company using the data below. Nov 1 Purchased 600 units $80 each Nov 4 Sold 200 units Nov 11 Purchased 350 units
- Kristoff Company maintains a perpetual inventory system. On June 5th, Kristoff purchased 2,000 ice inventory units at $2 each on account. On June 9, Kristoff sold 800 ice units for $9 each. Kristoff's inventory method assessed the cost of units sold as $6
- A company has inventory of 18 units at a cost of $13 each on August 1. On August 5, they purchased 13 units at $13 per unit. On August 12, they purchased 23 units at $20 per unit. On August 15, they s
- A company had inventory on November 1, of 5 units at a cost of $14 each. On November 2, they purchased 15 units at $16 each. On November 6 they purchased 11 units at $19 each. On November 8, 13 units were sold for $49 each. Using the LIFO perpetual invent
- Starlight Company has inventory of 8 units at a cost of $200 each on October 1. On October 2, it purchased 20 units at $205 each. 11 units are sold on October 4. Using the LIFO perpetual inventory method, what is the value of inventory after the October 4
- Perpetual Inventory Using FIFO Beginning inventory, purchases, and sales for Item ER27 are as follows: January 1 Inventory 55 units @ $19 9 Sale 36 units 13 Purchase 57 units @ $21 28 Sale 25 units
- A physical count of the inventory on August 31 reveals that there are 500 units on hand. Using the FIFO inventory method, the value of the ending inventory on August 31 is: a. $5,670. b. $3,240. c. $5,160. d. $2,730. A company just starting a business mad
- A company has beginning inventory of 12 units at a cost of $15 each on February 1. On February 3, it purchases 25 units at $17 each. On February 5, 20 units are sold. Using the FIFO periodic inventory method, what is the cost of the 20 units that are sold
- Your Corporation uses a weighted-average perpetual inventory system. August 2, 10 units were purchased at $12 per unit. August 18, 15 units were purchased at $14 per unit. August 29, 12 units were
- A company has beginning inventory of 12 units at a cost of $28 each on February 1. On February 3, it purchases 38 units at $30 each. 17 units are sold on February 5. Using the FIFO periodic inventory method, what is the cost of the 17 units that are sold?
- A company had inventory of 5 units at a cost of $20 each on November 1. On November 2, they purchased 10 units at $22 each. On November 6 they purchased 6 units at $25 each. On November 8, they sold 18 units for $54 each. Using the LIFO perpetual inventor
- Beginning inventory, purchases, and sales for Item CSW15 are as follows: August 1 Inventory 100 16 9 Sale 94 16 Purchase 129 25 25 Sale 76 Assuming a perpetual inventory system and using the first-in, first-out (FIFO) method, determine the Cost of Merc
- June 1 Inventory 260 $3 $ 780 12 Purchase 520 8 4,160 23 Purchase 390 11 4,290 30 Inventory 130 Compute the cost of the ending inventory and the cost of goods sold under FIFO and LIFO.
- During July, Laesch Company, which uses a perpetual inventory system, sold 1,380 units from its LIFO-based inventory, which had originally cost $15 per unit. The replacement cost is expected to be $30
- Perpetual Inventory Using LIFO : Beginning inventory, purchases, and sales for Item ER27 are as follows: January 1 Inventory 100 units @ $21 ; 5 Sale 80 units ; 11 Purchase 111 units @ $25 ; 21 Sale 9
- The Rock Supply Co. uses the perpetual inventory procedure and the LIFO method of inventory costing. Following are inventory data for 2017. Purchases Sales January 10 600 units at $8 March 17 400 units March 15 800 units at $.7.60 October 5 1,300 units Ma
- Logan Company uses a perpetual inventory system on a FIFO basis. Assuming inventory on January 1 was 800 units at $8 each, what is the cost of ending inventory at the end of October 5?
- Eastland Company maintains a perpetual inventory system. On June 5, Eastland purchased 1,000 inventory units at $3 each, on account. On June 9, Eastland sold 500 units for $7 each, on account. Eastland's inventory method assessed the cost of units sold as
- Tequila Mockingbird, Inc.'s inventory activity in September was as follows: Inventory, September 1 14 units @ $6 each Purchase, September 12 19 units @ $11 each Sale, September 25 15 units @ $15 each Calculate the Cost of Goods Sold using FIFO perpetual.
- Altira Corporation uses a perpetual inventory system. The following transactions affected its merchandise inventory during the month of August 2018: Aug. 1 Inventory on hand-3,000 units; cost $7.10 each. 8 Purchased 15,000 units for $6.50 each. 14 Sold 1
- A company just starting a business made the following inventory transactions in August: Purchase on August 1 300 units $1,560 Sale on August 8 200 units $3,400 Purchase on August 12 400 units $1,340 Sale on August 24 350 units $5,950 Using the LIFO inven
- Marquis Company uses a weighted-average perpetual inventory system. August 2, 11 units were purchased at $2 per unit. August 18, 16 units were purchased at $4 per unit. August 29, 13 units were sold. What is the amount of the cost of goods sold for t
- Alexander Company uses the gross method and a perpetual inventory system. Assuming the following entries, compute the amount that Alexander Company received on September 17. September 7 Sold goods costing $8,400 to King Company on account, $14,000, terms
- Marvin sold 2,300 units of inventory during the month. Cost of goods sold assuming LIFO would be: A) $16,800. B) $16,660 C) $16,540. D) $16,760. Inventory records for Marvin Company revealed the following: Date Transaction Number of Units Unit Cost
- What is the cost of ending inventory and cost of goods sold under FIFO, LIFO and average cost methods? The June 1 inventory balance was 188 units with a total cost of $1,504. On June 12 the company
- A firm purchased 50 units of materials with a unit price of $1.30 on June 1. On June 15, the firm purchased 50 units with a unit price of $1.20. If the firm uses the LIFO method of inventory pricing, the total cost of 65 units issued on June 20 would be:
- Addison, Inc. uses a perpetual inventory system. The following is information about inventory for the month of September: Sep. 1 Inventory 30 units at $10 5 Sold 20 units 12 Purchased 20 units at $20 18 Sold 15 units 30 Purchased 10 units at $30 Calculate
- A company has an inventory of 12 units at a cost of $12 each on October 1. On October 5, they purchased 6 units at $15 per unit. On October 12, they purchased 17 units at $16 per unit. On October 15, they sold 30 units. Using the FIFO periodic inventory m
- 1/5 bought 10 units at $11.00 each; 1/8 bought 15 units at $11.25 each; 1/15 sold 8 units for $16 each; 1/22 bought 10 units at $11.50 each and sold 12 units for $16.50 each. The ending inventory is $693.75. What inventory costing method is the company us
- Moraine Company purchased 100 units of inventory for $6, then 200 units for $7, and finally 140 units for $8. At the end of the month, 180 units remained. Compute the amount of phantom profit that would result if the company used FIFO rather than LIFO.
- The Delta company uses a perpetual inventory system. The beginning balance of inventory and the purchases made by Delta during the month of July are given below: Date Description Units Unit cost Total cost July 01 Beginning inventory 500 $20 $10,000 July
- A company purchased 100 units for $20 each on January 31. It purchased 100 units for $30 on February 28. It sold 150 units for $45 each from March 1 through December 31. If the company uses the average-cost inventory costing method, what is the amount of
- A company just starting business made the following inventory transactions in August: Purchase on August 1 300 units $1,560 Sale on August 8 200 units $3,400 Purchase on August 1 2,400 units $1,340 Sale on August 24 350 units $5,950 Using the LIFO invento
- Beginning inventory, purchases, and sales data for prepaid cell phones for August are as follows: Assuming that the perpetual inventory system is used, costing by the FIFO method, determine the cost
- A company reported the following purchases and sales data for December. The company uses a perpetual inventory system. Determine the cost of goods sold for December, using FIFO, LIFO, and Weighted Average methods.
- A company has beginning inventory of 16 units at a cost of $33 each on February 1. On February 3, it purchases 48 units at $35 each. Suppose 24 units are sold on February 5. Using the FIFO periodic inventory method, what is the cost of the 24 units that a
- A company has beginning inventory of 12 units at a cost of $26 each on February 1. On February 3, it purchases 36 units at $31 each. Suppose 18 units are sold on February 5. Using the FIFO periodic inventory method, what is the cost of the 18 units that a
- 12. A company has beginning inventory of 16 units at a cost of $24 each on February 1. On February 3, it purchases 34 units at $26 each. 22 units are sold on February 5. Using the FIFO periodic inventory method, what is the cost of the 22 units that
- A company reported the current month's purchase and sales data for its only product and uses the perpetual inventory system. Determine the cost assigned to ending inventory and cost of goods sold using LIFO. April 1: Beginning inventory of 175 units at $1
- A company has a beginning inventory balance of $120 units, which are 10 units at $12 each. Early in the month, they purchased 16 units at $10 per unit and sold 15 units. What is the cost of goods sold for the month using the perpetual inventory system and
- A company purchased 1,000 units of inventory on September 25 and the cost per unit was $8.50. Terms of the purchase were 2/10, n/30. The invoice was paid in full on October 4. (Assume a perpetual inve
- The inventory data for an item for November are: Nov. 1 Inventory 20 units at $19 4 Sold 10 units 10 Purchased 30 units at $20 17 Sold 20 units 30 Purchased 10 units at $21 Using a perpetual system, what is the cost of the merchandise sold for November i
- During January, a company that uses a perpetual inventory system had beginning inventory, purchases, and sales as follows: Units Cost per unit Beginning Inventory 100 $15 Jan. 5, Sales 50 Jan. 10, Purchases 70 $13 Jan. 15, Sale 25 Jan. 25, Sale 35 Require
- A company has beginning inventory of 14 units at a cost of $12.00 each on October 1. On October 5, it purchases 13 units at $13.00 per unit. On October 12, it purchases 23 units at $14.00 per unit. On October 15, it sells 39 units. Using the FIFO periodic
- Mansfield Company has a periodic inventory system and uses the LIFO method to assign costs to inventory and the cost of goods sold. Consider the following information: Date Description No. of units Cost per unit January 1 Beginning inventory 100 $5 Octobe
- Esquire Inc. uses the LIFO method to value its inventory. Inventory at January 1, 2013, was $500,000 (20,000 units at $25 each). During 2013, 80,000 units were purchased, all at the same price of $30
- Esquire Inc uses the LIFO method to value its inventory Inventory at January 1, 2013, was $950,000 (38,000 units at $25 each). During 2013, 116,000 units were purchased, all at the same price of $30 p
- Esquire Inc. uses the LIFO method to value its inventory. Inventory at January 1, 2016, was $768,000 (32,000 units at $24 each). During 2016, 104,000 units were purchased, all at the same price of $27