Grays Company has an inventory of 19 units at a cost of $7 each on August 1. On August 3, it...
Question:
Grays Company has an inventory of 19 units at a cost of $7 each on August 1. On August 3, it purchased 29 units at $9 each, and 21 units are sold on August 6.
Using the FIFO perpetual inventory method, what amount will be reported as the cost of goods sold for the 21 units that were sold?
a. $399
b. $151
c. $155
d. $157
e. $128
Perpetual Inventory System:
The cost of goods sold expense is calculated differently under the periodic and perpetual inventory systems because, in the perpetual system, it is calculated for each sales transaction, based on the units available for sale on that date.
Answer and Explanation: 1
Become a Study.com member to unlock this answer! Create your account
View this answer
The correct option is b. $151.
The underlying assumption for the first-in-first-out (FIFO) inventory method is that sales come from the oldest...
See full answer below.
Ask a question
Our experts can answer your tough homework and study questions.
Ask a question Ask a questionSearch Answers
Learn more about this topic:

from
Chapter 1 / Lesson 15Learn about the perpetual inventory system and how it is used. Explore the advantages of perpetual inventory systems and compare perpetual vs. periodic inventory.
Related to this Question
- Grays Company has an Inventory of 13 units at a cost of $8 each on August 1. On August 3, It purchased 23 units at $11 each. 15 units are sold on August 6. Using the perpetual FIFO Inventory method, what amount will be reported as the cost of goods sold f
- Grays Company has inventory of 26 units at a cost of $7 each on August 1. On August 3, it purchased 36 units at $12 each. 28 units are sold on August 5. Using the FIFO perpetual inventory method, what amount will be reported in cost of goods sold for the
- Grays Company has inventory of 18 units at a cost of $6 each on August 1. On August 3, it purchased 28 units at $12 each. 20 units are sold on August 6. Using the FIFO perpetual inventory method, what amount will be reported in cost of goods sold for the
- Grays Company has an inventory of 15 units at a cost of $10 each on August 1. On August 3, it purchased 25 units at $9 each. 17 units are sold on August 6. Using the FIFO perpetual inventory method, what amount will be reported in the cost of goods sold f
- Grays Company has inventory of 24 units at a cost of $12 each on August 1. On August 3, it purchased 34 units at $10 each. 26 units are sold on August 6. Using the FIFO perpetual inventory method, wha
- Grays Company has inventory of 10 units at a cost of $10 each on August 1. On August 3, it purchased 20 units at $12 each. 12 units are sold on August 6. Using the FIFO perpetual inventory method, wha
- Grays Company has inventory of 30 units at a cost of $11 each on August 1. On August 3, it purchased 40 units at $12 each. 32 units are sold on August 6. Using the FIFO perpetual inventory method, wha
- A company has inventory of 15 units at a cost of $12 each on August 1. On August 5, it purchased 10 units at $13 per unit. On August 12 it purchased 20 units at $14 per unit. On August 15, it sold 30 units. Using the FIFO periodic inventory method, what i
- A company has inventory of 25 units at a cost of $6 each on June 1. On June 3, it purchased 35 units at $11 each. 27 units are sold on June 5. Using the FIFO perpetual inventory method, what is the cost of the 27 units that were sold? \\ A. $675 B. $178
- A company's inventory records report the following: August 1 Beginning balance 23 units @ $13 August 5 Purchase 18 units @ $12 August 12 Purchase 22 units @ $13 On August 15, it sold 46 units. Using the FIFO perpetual inventory method, what is the value o
- Your Corporation uses a FIFO perpetual inventory system. August 2 10 units were purchased at $12 per unit. August 18 15 units were purchased at $14 per unit. August 29 12 units were sold. What was th
- Your Corporation uses a LIFO perpetual inventory system. On August 2, 10 units were purchased at $12 per unit. August 18, 15 units were purchased at $14 per unit. On August 29, 12 units were sold. What was the balance in ending inventory after this sale?
- A company had beginning inventory of 11 units at a cost of $23 each on March 1. On March 2, it purchased 50 units at $28 each. On March 8 it sold 25 units for $71 each. Using the FIFO perpetual inventory method, what was the cost at 25 units sold?
- A company's inventory records report the following: August 1 Beginning balance 35 units @ $25 August 5 Purchase 30 units @ $24 August 12 Purchase 34 units @ $25 On August 15, it sold 70 units. Using the FIFO perpetual inventory method, what is the value o
- Starlight Company has inventory of 8 units at a cost of $200 each on October 1. On October 2, it purchased 20 units at $205 each. 11 units are sold on October 4. Using the LIFO perpetual inventory method, what amount will be reported in cost of goods s
- A company had an inventory of 8 units at a cost of $16 each on June 1. On June 2, they purchased 7 units at $17 each. On June 6 they purchased 7 units at $21 each. On June 8, they sold 18 units for $54 each. Using the LIFO perpetual inventory method, what
- A company's inventory records report the following: August 1 Beginning balance 28 units at $18 August 5 Purchase 23 units at $17 August 12 Purchase 27 units at $18 On August 15, it sold 56 units. Using the FIFO perpetual inventory method, what is the valu
- A company began August with 55 units of inventory that cost $35 each. Assume a perpetual inventory system. The company had the following transactions during the month: Complete the following for August for each of the inventory costing methods indicated.
- A company had inventory on November 1 of 8 units at a cost of $18 each. On November 2, it purchased 10 units at $21 each. On November 6, it purchased 8 units at $25 each. On November 8, 12 units were sold for $55 each. Using the FIFO perpetual inventory m
- A company's inventory records report the following: August 1 - Beginning balance - 29 units at $19 August 5 - Purchase - 24 units at $18 August 12 - Purchase - 28 units at $19 On August 15, it sold 58 units. Using the FIFO perpetual inventory method,
- What is the cost of goods sold using the perpetual LIFO cost method? January beginning inventory had 1250 units at $14 per unit. In February 2250 units were purchased at $21 per unit. Later in Febr
- A company's inventory records report the following: August 1 Beginning balance 15 units @ $12 August 5 Purchase 10 units @ $13 August 12 Purchase 20 units @ $14 On August 15, it sold 30 units. Using the FIFO perpetual inventory method, what is the valu
- A company had inventory on November 1 of 9 units at a cost of $13 each. On November 2, they purchased 14 units at $14 each. On November 6, they purchased 10 units at $16 each. On November 8, 12 units were sold for $25 each. Using the FIFO perpetual invent
- A company has inventory of 17 units at a cost of $17 each on June 1. On June 3, it purchased 27 units at $19 each. 21 units are sold on June 5. Using the FIFO periodic inventory method, what is the co
- A company had inventory on November 1 of 8 units at a cost of $18 each. On November 2, it purchased 10 units at $21 each. On November 6, it purchased 8 units at $25 each. On November 8, 12 units were sold for $55 each. Using the LIFO perpetual inventory m
- A company had inventory on November 1 of 8 units at a cost of $16 each. On November 2, it purchased 12 units at $22 each. On November 6, it purchased 6 units at $25 each. On November 8, 10 units were sold for $55 each. Using the LIFO perpetual inventory m
- Assuming the perpetual inventory system and using the FIFO method, determine (a) the cost of merchandise sold on January 25 and (b) the inventory on January 31. |Jan. 1 | Inventory |50 units at $100 |9 |Sale |35 units |13 |Purcha
- Beginning Inventory (1,000 units at $6.50) = 6,500 Dec 12. Assuming the perpetual method is used, the company sold 3,200 units at $18 each on account, terms 2/10, n/30. Calculate the cost of goods sold using the FIFO method and record the appropriate j
- A company had a beginning inventory of 12 units at a cost of $24 each on March 1. On March 2, it purchased 12 units at $42 each. On March 6, it purchased 7 units at $29 each. On March 8, it sold 28 units for $72 each. Using the FIFO perpetual inventory m
- A company had a beginning inventory of 10 units at a cost of $13 each on March 1. On March 2, it purchased 10 units at $20 each. On March 6, it purchased 6 units at $18 each. On March 8, it sold 22 units for $61 each. Using the FIFO perpetual inventory m
- A company had a beginning inventory of 11 units at a cost of $17 each on March 1. On March 2, it purchased 11 units at $28 each. On March 6 it purchased 5 units at $22 each. On March 8, it sold 26 units for $65 each. Using the FIFO perpetual inventory met
- A company had a beginning inventory of 12 units at a cost of $21 each on March 1. On March 2, it purchased 12 units at $36 each. On March 6 it purchased 7 units at $26 each. On March 8, it sold 28 units for $69 each. Using the FIFO perpetual inventory met
- McCarthy company has an inventory of eight units at a cost of $200 each on October 1. On October 2 it purchased 20 units at $205 each. 11 units are sold on October 4. Using the FIFO perpetual inventory method, what amount will be reported and cost of good
- Calculate cost of goods sold for July assuming LIFO is used under a periodic inventory system. The following data are available for one of the products sold by Brown Company. |July 1 |Beginning inventory, 1,000 units at $2 each |5 |Purchased 2,000 units a
- A company had beginning inventory of 14 units at a cost of $8 each on March 1. On March 2, it purchased 10 units at $10 each. On March 6, it purchased 8 units at $14 each. On March 8, it sold 26 units for $56 each. Using the FIFO perpetual inventory metho
- A company's inventory records report the following: August 1: Beginning balance 18 units @ $8 August 5: Purchase 13 units @ $7 August 12: Purchase 17 units @ $8 On August 15, it sold 36 units. Using the FIFO perpetual inventory method, what is
- Logan Company uses a perpetual inventory system on a FIFO basis. Assuming inventory on January 1 was 800 units at $8 each, what is the cost of ending inventory at the end of October 5?
- A company had inventory on November 1, of 5 units at a cost of $15 each. On November 2, they purchased 14 units at $17 each. On November 6 they purchased 10 units at $20 each. On November 8, 12 units were sold for $50 each. Using the LIFO perpetual inven
- A company had inventory on November 1, of 5 units at a cost of $10 each. On November 2, they purchased 19 units at $12 each. On November 6, they purchased 15 units at $15 each. On November 8, 17 units were sold for $45 each. Using the LIFO perpetual inve
- A company had inventory on November 1 of 21 units at a cost of $25 each. On November 2, they purchased 26 units at $26 each. On November 6, they purchased 22 units at $28 each. On November 8, 24 units were sold for $37 each. Using the LIFO perpetual inven
- A company had inventory on November 1 of 22 units at a cost of $26 each. On November 2, they purchased 27 units at $27 each. On November 6, they purchased 23 units at $28 each. On November 8, 25 units were sold for $38 each. Using the LIFO perpetual inven
- A company has inventory of 15 units at a cost of $12 each on August 1. On August 5, it purchased 10 units at $13 per unit. On August 12 it purchased 20 units at $14 per unit. On August 15, it sold
- A company had inventory on November 1 of 5 units at a cost of $20 each. On November 2, they purchased 10 units at $22 each. On November 6, they purchased 6 units at $25 each. On November 8, 8 units were sold for $55 each. Using the FIFO perpetual inventor
- Starlight Company has inventory of 8 units at a cost of $200 each on October 1. On October 2, it purchased 20 units at $205 each. 11 units are sold on October 4. Using the LIFO perpetual inventory method, what is the value of inventory after the October 4
- A company has beginning inventory of 12 units at a cost of $15 each on February 1. On February 3, it purchases 25 units at $17 each. On February 5, 20 units are sold. Using the FIFO periodic inventory method, what is the cost of the 20 units that are sold
- Beginning inventory, purchases, and sales data for prepaid cell phones for August are as follows: Assuming that the perpetual inventory system is used, costing by the FIFO method, determine the cost
- Ornamental Iron Works, which uses the FIFO method, began in August with 50 units of iron inventory that cost $40 each. During August, the company completed these inventory transactions: Units Unit Cost Unit Sale price Aug. 3 Sale 40 $70 8 Purchase 80 $44
- A company had inventory on November 1 of 5 units at a cost of $20 each. On November 2, they purchased 10 units at $22 each. On November 6, they purchased 6 units at $25 each. On November 8, 8 units were sold for $55 each. Using the LIFO perpetual invento
- During July, Laesch Company, which uses a perpetual inventory system, sold 1,380 units from its LIFO-based inventory, which had originally cost $15 per unit. The replacement cost is expected to be $30
- On August 1, a company has inventory of 33 units at a cost of $23 per unit. On August 5, it purchased 28 units at $22 per unit. On August 12, it purchased 32 units at $23 per unit. On August 15, it so
- A company has beginning inventory of 12 units at a cost of $28 each on February 1. On February 3, it purchases 38 units at $30 each. 17 units are sold on February 5. Using the FIFO periodic inventory method, what is the cost of the 17 units that are sold?
- The Rock Supply Co. uses the perpetual inventory procedure and the LIFO method of inventory costing. Following are inventory data for 2017. Purchases Sales January 10 600 units at $8 March 17 400 units March 15 800 units at $.7.60 October 5 1,300 units Ma
- A company had inventory on November 1 of 5 units at a cost of $16 each. On November 2, they purchased 13 units at $18 each. On November 6 they purchased 9 units at $21 each. On November 8, 11 units were sold for $51 each. Using the LIFO perpetual inventor
- A company had inventory on November 1 of 5 units at a cost of $20 each. On November 2, they purchased 10 units at $22 each. On November 6 they purchased 6 units at $25 each. On November 8, 8 units were sold for $55 each. Using the LIFO perpetual inventor
- A company had inventory on November 1 of 5 units at a cost of $19 each. On November 2, they purchased 10 units at $21 each. On November 6 they purchased 6 units at $24 each. On November 8, 10 units were sold for $54 each. Using the LIFO perpetual inventor
- Acme-Jones Corporation uses a LIFO perpetual inventory system. August 2, 37 units were purchased at $18 per unit. August 5, 22 units were purchased at $14 per unit. August 15, 24 units were sold at $4
- Using the LIFO method: beginning inventory on August 1 has 2 items valued at $100 each. On August 8, three items were purchased for $250 per unit. On August 10, two units were sold. On August 20, two
- Beginning inventory, purchases, and sales for Item CSW15 are as follows: August 1 Inventory 100 16 9 Sale 94 16 Purchase 129 25 25 Sale 76 Assuming a perpetual inventory system and using the first-in, first-out (FIFO) method, determine the Cost of Merc
- June 1 Inventory 260 $3 $ 780 12 Purchase 520 8 4,160 23 Purchase 390 11 4,290 30 Inventory 130 Compute the cost of the ending inventory and the cost of goods sold under FIFO and LIFO.
- A company had inventory of 5 units at a cost of $20 each on November 1. On November 2, they purchased 10 units at $22 each. On November 6 they purchased 6 units at $25 each. On November 8, they sold 18 units for $54 each. Using the LIFO perpetual inventor
- A company has an inventory of 12 units at a cost of $12 each on October 1. On October 5, they purchased 6 units at $15 per unit. On October 12, they purchased 17 units at $16 per unit. On October 15, they sold 30 units. Using the FIFO periodic inventory m
- 12. A company has beginning inventory of 16 units at a cost of $24 each on February 1. On February 3, it purchases 34 units at $26 each. 22 units are sold on February 5. Using the FIFO periodic inventory method, what is the cost of the 22 units that
- A company has beginning inventory of 16 units at a cost of $33 each on February 1. On February 3, it purchases 48 units at $35 each. Suppose 24 units are sold on February 5. Using the FIFO periodic inventory method, what is the cost of the 24 units that a
- A company has beginning inventory of 12 units at a cost of $26 each on February 1. On February 3, it purchases 36 units at $31 each. Suppose 18 units are sold on February 5. Using the FIFO periodic inventory method, what is the cost of the 18 units that a
- Perpetual Inventory Using FIFO Beginning inventory, purchases, and sales for Item ER27 are as follows: January 1 Inventory 55 units @ $19 9 Sale 36 units 13 Purchase 57 units @ $21 28 Sale 25 units
- What is the cost of ending inventory and cost of goods sold under FIFO, LIFO and average cost methods? The June 1 inventory balance was 188 units with a total cost of $1,504. On June 12 the company
- Altira Corporation uses a perpetual inventory system. The following transactions affected its merchandise inventory during the month of August 2018: Aug. 1 Inventory on hand-3,000 units; cost $7.10 each. 8 Purchased 15,000 units for $6.50 each. 14 Sold
- The Delta company uses a perpetual inventory system. The beginning balance of inventory and the purchases made by Delta during the month of July are given below: Date Description Units Unit cost Total cost July 01 Beginning inventory 500 $20 $10,000 July
- Altira Corporation uses a perpetual inventory system. The following transactions affected its merchandise inventory during the month of August 2018: Aug. 1 Inventory on hand-3,000 units; cost $7.10 each. 8 Purchased 15,000 units for $6.50 each. 14 Sold 1
- A company has beginning inventory of 14 units at a cost of $12.00 each on October 1. On October 5, it purchases 13 units at $13.00 per unit. On October 12, it purchases 23 units at $14.00 per unit. On October 15, it sells 39 units. Using the FIFO periodic
- Using a LIFO perpetual cost flow, calculate the value of the ending inventory and the cost of goods sold for the month of November of Beamer Company using the data below. Nov 1 Purchased 600 units $80 each Nov 4 Sold 200 units Nov 11 Purchased 350 units
- A firm has beginning inventory of 300 units at a cost of $11 each. Production during the period was 650 units at $12 each. If sales were 700 units, what is the cost of goods sold using a FIFO inventory method?
- Moraine Company purchased 100 units of inventory for $6, then 200 units for $7, and finally 140 units for $8. At the end of the month, 180 units remained. Compute the amount of phantom profit that would result if the company used FIFO rather than LIFO.
- Marvin sold 2,300 units of inventory during the month. Cost of goods sold assuming LIFO would be: A) $16,800. B) $16,660 C) $16,540. D) $16,760. Inventory records for Marvin Company revealed the following: Date Transaction Number of Units Unit Cost
- A company has a beginning inventory of 14 units at a cost of $26 each on February 1. On February 3, it purchases 36 units at $28 each. On February 5, 17 units are sold. Using the FIFO periodic inventory method, what is the cost of the 17 units that are so
- Matlock Company uses a perpetual inventory system. Its beginning inventory consists of 60 units that cost $41 each. During June, (1) the company purchased 181 units at $41 each, (2) returned 7 units f
- A company has inventory of 18 units at a cost of $13 each on August 1. On August 5, they purchased 13 units at $13 per unit. On August 12, they purchased 23 units at $20 per unit. On August 15, they s
- A physical count of the inventory on August 31 reveals that there are 500 units on hand. Using the FIFO inventory method, the value of the ending inventory on August 31 is: a. $5,670. b. $3,240. c. $5,160. d. $2,730. A company just starting a business mad
- A company reported the following purchases and sales data for December. The company uses a perpetual inventory system. Determine the cost of goods sold for December, using FIFO, LIFO, and Weighted Average methods.
- A company had inventory on November 1, of 5 units at a cost of $14 each. On November 2, they purchased 15 units at $16 each. On November 6 they purchased 11 units at $19 each. On November 8, 13 units were sold for $49 each. Using the LIFO perpetual invent
- A firm purchased 50 units of materials with a unit price of $1.30 on June 1. On June 15, the firm purchased 50 units with a unit price of $1.20. If the firm uses the LIFO method of inventory pricing, the total cost of 65 units issued on June 20 would be:
- Beginning inventory, purchases, and sales for Item Delta are as follows: Jul. 1 Inventory 50 units at $15 7 Sale 44 units 15 Purchase 90 units at $18 24 Sale 40 units Assuming a perpetual inventory system and using the first-in, first-out (FIFO) method, d
- Larkspur Company uses a perpetual inventory system. Its beginning inventory consists of 110 units that cost $75 each. During June, (1) the company purchased 330 units at $75 each, (2) returned 13 unit
- Alexander Company uses the gross method and a perpetual inventory system. Assuming the following entries, compute the amount that Alexander Company received on September 17. September 7 Sold goods costing $8,400 to King Company on account, $14,000, terms
- Perpetual Inventory Using LIFO : Beginning inventory, purchases, and sales for Item ER27 are as follows: January 1 Inventory 100 units @ $21 ; 5 Sale 80 units ; 11 Purchase 111 units @ $25 ; 21 Sale 9
- A company had beginning inventory of 11 units at a cost of $26 each on March 1. On March 2, it purchased 11 units at $46 each. On March 6, it purchased 5 units at $31 each. On March 8, it sold 25 units for $74 each. Using the FIFO perpetual inventory meth
- Your Corporation uses a weighted-average perpetual inventory system. August 2, 10 units were purchased at $12 per unit. August 18, 15 units were purchased at $14 per unit. August 29, 12 units were
- In applying the LIFO assumption in a perpetual inventory system, the cost of the units most recently purchased prior to sale is allocated first to the units sold.
- A company purchased 1,000 units of inventory on September 25 and the cost per unit was $8.50. Terms of the purchase were 2/10, n/30. The invoice was paid in full on October 4. (Assume a perpetual inve
- Tequila Mockingbird, Inc.'s inventory activity in September was as follows: Inventory, September 1 14 units @ $6 each Purchase, September 12 19 units @ $11 each Sale, September 25 15 units @ $15 each Calculate the Cost of Goods Sold using FIFO perpetual.
- Marquis Company uses a weighted-average perpetual inventory system. August 2 17 units were purchased at $8 per unit. August 18 22 units were purchased at $10 per unit. August 29 19 units were sold. What is the amount of the cost of goods sold for this sa
- Esquire Inc. uses the LIFO method to value its inventory. Inventory at January 1, 2016, was $768,000 (32,000 units at $24 each). During 2016, 104,000 units were purchased, all at the same price of $27
- Esquire Inc. uses the LIFO method to value its inventory. Inventory at January 1, 2013, was $884,000 (34,000 units at $26 each). During 2013, 108,000 units were purchased, all at the same price of $33
- Esquire Inc. uses the LIFO method to value its inventory. Inventory at January 1, 2013, was $500,000 (20,000 units at $25 each). During 2013, 80,000 units were purchased, all at the same price of $30
- Esquire Inc. uses the LIFO method to value its inventory. Inventory at January 1, 2013, was $600,000 (30,000 units at $20 each). During 2013, 100,000 units were purchased, all at the same price of $24
- Esquire Inc. uses the LIFO method to value its inventory. Inventory at January 1, 2016, was $700, 000 (28,000 units at $25 each). During 2016, 96,000 units were purchased, all at the same price of $32
- Esquire Inc uses the LIFO method to value its inventory Inventory at January 1, 2013, was $950,000 (38,000 units at $25 each). During 2013, 116,000 units were purchased, all at the same price of $30 p
- Esquire Inc. uses the LIFO method to value its inventory. Inventory at January 1, 2016, was $700,000 (35,000 units at $20 each). During 2016, 110,000 units were purchased, all at the same price of $26
- Tiger Rags uses a perpetual inventory system. Under the LIFO inventory costing method, what amount of Ending Inventory would be reported by the company at March 31st (the end of the month)? March 1 25 units on hand at $2 each $ 50 March 4 Sold 20 units f
- Kristoff Company maintains a perpetual inventory system. On June 5th, Kristoff purchased 2,000 ice inventory units at $2 each on account. On June 9, Kristoff sold 800 ice units for $9 each. Kristoff's inventory method assessed the cost of units sold as $6