Fun-in-the-Sun Tanning Lotion Company manufactures suntan lotion made from organic materials....
Question:
Fun-in-the-Sun Tanning Lotion Company manufactures suntan lotion made from organic materials. During its first year of operations, it purchased raw materials costing $78,200, of which it used $56,300 in manufacturing suntan lotions. It incurred manufacturing labor costs of $36,100 and manufacturing overhead costs of $26,800 during the year. Inventories taken at the end of the year revealed unfinished suntan lotions costing $12,700 and finished suntan lotions costing $28,500. Compute the amount of cost of goods sold for the year.
Inventory:
In manufacturing organizations, a majority of raw material purchases are typically used to manufacture products with the remainder being stored in inventory. Ending inventory can also include manufactured goods that have not been sold at the end of an accounting period.
Answer and Explanation: 1
Become a Study.com member to unlock this answer! Create your account
View this answerThe amount of cost of goods sold for the year is $78,000.
Explanation:
The total manufacturing cost is calculated below:
{eq}\begin{align*} &=...
See full answer below.
Ask a question
Our experts can answer your tough homework and study questions.
Ask a question Ask a questionSearch Answers
Learn more about this topic:

from
Chapter 2 / Lesson 10Learn the definition of the cost of goods sold and the formula used to calculate it. Also, learn how the cost of goods sold is calculated using examples.
Related to this Question
- New Age Makeup produces face cream. Each bottle of face cream costs $10 to produce and can be sold for $13. The bottles can be sold as is, or processed further into sunscreen at a cost of $14 each. Ne
- ABC Company manufactures sun protection lotion. The Mixing Department, the first process department, mixes the chemicals required for the repellent. The following data are for the current month:
- Silven Industries, which manufactures and sells a highly successful line of summer lotions and insect repellents, has decided to diversify in order to stabilize sales throughout the year. A natural area for the company to consider is the production of win
- Silven Industries, which manufactures and sells a successful line of summer lotions and insect repellents, has decided to diversify in order to stabilize sales throughout the year. A natural area for the company to consider is the production of win
- Silven Industries, which manufactures and sells a highly successful line of summer lotions
- Moonbeam Company manufactures toasters. For the first 8 months of 2017, the company reported the following operating results while operating at 75% of plant capacity: Sales (349,300 units) $4,370,000 Cost of goods sold 2,602,000 Gross profit 1,768,000 Ope
- Moonbeam Company manufactures toasters. For the first 8 months of 2020, the company reported the following operating results while operating at 75% of plant capacity: Sales (358,400 units) $4,377,000 Cost of goods sold 2,590,720 Gross profit 1,786,280 Ope
- Silven Industries manufactures and sells a highly successful line of summer lotions and insect repellents. The company has decided to diversify in order to stabilize sales throughout the year. A natur
- Olympic Products Inc. manufactures and distributes barbeque grills. The company normally sells 1,000 of these grills each month for a price of $140 each. The material cost for a grill is $44 and the direct labor is $22. The variable overhead cost is $13 p
- Kragan Clothing Company manufactures its own designed and labeled athletic wear and sells its products through catalog sales and retail outlets. While Kragan has for years used activity-based costing in its manufacturing activities, it has always used tra
- Olympic Products Inc. manufactures and distributes barbecue grills. The company normally sells 1,000 of these grills each month for a price of $140 each. The material cost for a grill is $44 and the direct labor is $22. The variable overhead cost is $13 p
- Olympic Products Inc. manufactures and distributes barbecue grills. The company normally sells 1,000 of these grills each month for a price of $140 each. The material cost for a grill is $44, and the direct labor is $22. The variable overhead cost is $13
- Wedd Corporation had $35,000 of raw materials on hand on May 1. During the month, the company purchased an additional $68,000 of raw materials. During May, $92,000 of raw materials were requisitioned from the storeroom for use in production. These raw mat
- On July 1, 2011, Galaxy Sun Industries purchased new equipment from Acme Equipment Company that had a purchase price (including sales tax) of $112,125. Acme charged $2,500 to deliver the equipment and
- De la Renta Chocolate Company produces chocolate bars. The primary materials used in producing chocolate bars are cocoa, sugar, and milk. The standard costs for a batch of chocolate (4,800 bars) are
- Silven Industries, which manufactures and sells a highly successful line of summer lotions and insect repellents, has decided to diversify in order to stabilize sales throughout the year. A natural ar
- Premier Industries has been offered a deal to supply 6,000 snowboards per year to Rebel Sports at $250 per snowboard. The company's full cost of production is $210 per snowboard. The normal sales pric
- Dexter Corporation produces and sells a single product, a wooden hand loom for weaving small items such as scarves. Selected cost and operating data relating to the product for two years are given b
- Question 5: Whitney, Inc. manufactures a unique hand lotion formulated for extremely dry weather. It also makes the containers the lotion is sold in. Production costs for the 15,000 containers needed annually are as follow: Direct materials $35,000 Di
- Calla Company produces skateboards that sell for $50 per unit. The company currently has the capacity to produce 90,000 skateboards per year but is selling 80,000 skateboards per year. Annual costs for 80,000 skateboards follow. |Direct materials |$800,0
- Porus Corporation makes and sells a single product called a Yute. The company is in the process of preparing its Selling and Administrative Expense Budget for the last quarter of the year. The followi
- Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $120 and $80, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $6 per pound. The company has the capa
- Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $125 and $85, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $6 per pound. The company has the capa
- Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $135 and $95, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $6 per pound. The company has the capa
- Silvan Industries, which manufactures and sells a highly successful line of summer lotions and insect repellents, has decided to diversify in order to stabilize sales throughout the year. A natural ar
- Choco La Ti-Da Company produces chocolate bars. The primary materials used in producing chocolate bars are cocoa, sugar, and milk. The standard costs for a batch of chocolate (4,500 bars) are as follo
- 1. Choco La Ti-Da Company produces chocolate bars. The primary materials used in producing chocolate bars are cocoa, sugar, and milk. The standard costs for a batch of chocolate (4, 500 bars) are as f
- Olympic Products Inc. manufactures and distributes barbecue grills. The company normally sells 1,000 of these grills each month for a price of $140 each. The material cost for a grill is $44 and the d
- Soft Light Company produces specialty lamps and sells them to retail stores. During the latest year, the company sold 40,000 lamps at an average price of $70 per lamp. The production and distribution costs per lamp were $25, on average. Other costs for th
- Last year, Caan Enterprises budgeted for production and sales of 20,000 leather briefcases. Caan produced and sold 19,250 briefcases. Each briefcase has a standard requiring 6 feet of material at a bu
- ABC Toys manufactures and sells wooden toys for $15 each. The company has the capacity to produce $25,000 toys in a year but is currently produces and sells $20,000 toys per year. The company currently incurs the following costs at its current production
- Tropical Sun Ltd. Makes suntan lotion in two stages. The lotion is first blended in the Blending Department and then bottled and packed in the Bottling Department. The following information relates to the operations of the Blending Department for May. Per
- Cook Farm Supply Company manufactures and sells a pesticide called Snare. The following data are available for preparing budgets for Snare for the first 2 quarters of 2020. 1. Sales: quarter 1, 28,000 bags; quarter 2, 43,000 bags. Selling price is $61 per
- Bravo Company manufactures quality gentlemenks clothing . The following selected financial information for the fiscal year 2016 is provided: SALES $100,000 COST OF GOODS MANUFACTURED 65,000 DIREC
- Safari Industries makes balls. The fixed cost of operating the workshop for a month is $500. Each ball requires materials that cost $2 and takes one hour to make. The ball maker is paid $10 per hour. The balls are sold to a wholesaler for $14 each and the
- Calla Company produces skateboards that sell for $62 per unit. The company currently has the capacity to produce 90,000 skateboards per year but is selling 80,900 skateboards per year. Annual costs for 80,900 skateboards follow. Direct materials $970,800
- Calla Company produces skateboards that sell for $58 per unit. The company currently has the capacity to produce 95,000 skateboards per year but is selling 81,400 skateboards per year. Annual costs for 81,400 skateboards follow. Direct materials $887,260
- Two grams of musk oil are required for each bottle of Mink Caress, a very popular perfume made by a small company in westerm Siberia. The cost of the musk oil is $2.20 per gram. Budgeted production of
- Moonbeam Company manufactures toasters. For the first 8 months of 2020, the company reported the following operating results while operating at 75% of plant capacity: Sales (336,000 units) $4,377,000 Cost of goods sold 2,592,000 Gross profit 1,785,000 Ope
- Felde Company builds custom fishing lures for sporting goods stores. In its first year of operations, 2014, the company incurred the following costs. Felde Company sells the fishing lures for $27.50. During 2014, the company sold 81,200 lures and produc
- The management of Opry Company, a wholesale distributor of suntan products, is considering the purchase of a $28,000 machine that would reduce operating costs in its warehouse by $5,000 per year. At
- The management of Opry Company, a wholesale distributor of suntan products, is considering the purchase of a $44,000 machine that would reduce operating costs in its warehouse by $6,400 per year. At t
- The management of Opry Company, a wholesale distributor of suntan products, is considering the purchase of a $31,000 machine that would reduce operating costs in its warehouse by $6,000 per year. At t
- During the prior fiscal year, a company signed a long-term noncancellable purchase commitment with its primary supplier to purchase $2.3 million of raw materials. He paid $2.3 million to acquire the raw materials when the raw materials were only worth $1.
- Cock farm supply company manufacturing and sells pesticides are called Snare. The following data are available for preparing budgets for Snare for the first 2 quarters of 2017. 1. Sales: quarter 1, 2
- Phoeuk corporation manufactures and sells one product Phoeuk Corporation manufactures and sells one product. The following information pertains to the company's first year of operations: |Variable cos
- Felde Company builds custom fishing lures for sporting goods stores. In its first year of operations, 2014, the company incurred the following costs. Felde Company sells the fishing lures for $27.50. During 2014, the company sold 81,200 lures and produ
- Direct Materials Budget Four grams of musk oil are required for each bottle of Mink Caress, a very popular perfume made by a small company in western Siberia. The cost of the musk oil is $2.20 per gr
- Good earth Products produces orange juice and candied orange peels. A 1,000 pound batch of oranges costing $400, is transformed using labor of $40 into 100 pounds of orange peels and 300 pints of juice. The company has determined that the sales value of 1
- Slugger Corporation produces baseball bats for kids that it sells for $36 each. At capacity, the company can produce 50,000 bats a year. The costs of producing and selling bats are as follows: Cost p
- Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $195 and $150, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $5 per pound. The company has the
- 1. Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $165 and $130, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $8 per pound. The company has the
- Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $150 and $110, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $5 per pound. The company has the ca
- Nikolas Boat Company makes inexpensive aluminum fishing boats. Production is seasonal, with considerable activity occurring in the spring and summer. Sales and production tend to decline in the fall a
- Kragan Clothing Company manufactures its own designed and labeled athletic wear and uses catalog sales and retail outlets to sell its products. While Kragan has for years used activity-based costing
- Slilven Industries, which manufactures and sells a highly successful line of summer lotions and insect repellents, has decided to diversify in order to stabilize sales throughout the year. A to consid
- Three grams of musk oil are required for each bottle of Mink Caress, a very popular perfume made by a small company in western Siberia. The cost of the musk oil is $1.50 per gram. Budgeted production of Mink Caress is given below by quarters for Year 2 an
- Three grams of musk oil are required for each bottle of Mink Caress, a very popular perfume made by a small company in western Siberia. The cost of the musk oil is $1.90 per gram. The budgeted production of Mink Caress is given below by quarters for Year
- Sports Drinks, Inc. began business in 2013 selling bottles of a thirst-quenching drink. Production for the first year was 104,000 bottles, and sales were 98,000 bottles. The selling price per bottle was $3.10. Costs incurred during the year were as follow
- Kragan Clothing Company manufactures its own designed and labeled athletic wear and sells its products through catalog sales and retail outlets. While Kragan has for years used activity-based costing
- For each bottle of Mink Caress, a very popular perfume made by a small company in western Siberia, four grams of musk oil are required. The cost of the musk oil is $2.20 per gram. Budgeted production
- Cook Farm Supply Company manufactures and sells a pesticide called Snare. The following data are available for preparing budgets for Snare for the first 2 quarters of 2017. 1. Sales: quarter 1, 28,00
- ABC Corporation makes and sells a single product called a Yute. The Company is in the process of preparing its Selling and Administrative Expense Budget for the last quarter of the year. The followin
- On June 1, Welding Products Company had a beginning inventory of 210 cases of welding rods that had been purchased for $88 per case. Welding Products purchased
- Two grams of musk oil is required for each bottle of Mink Caress, a very popular perfume made by a small company in western Siberia. The cost of the musk oil is $1.70 per gram. Budgeted production of
- Four grams of musk oil are required for each bottle of Mink Caress, a very popular perfume made by a small company in western Siberia. The cost of the musk oil $170 per gram. Budgeted production of Mi
- Two grams of musk oil are required for each bottle of Mink Caress, a very popular perfume made by a small company in western Siberia. The cost of the musk oil is $1.90 per gram. Budgeted production of
- Four grams of musk oil are required for each bottle of Mink Caress, a very popular perfume made by a small company in western Siberia. The cost of the musk oil is $2.20 per gram. Budgeted production o
- Two grams of musk oil are required for each bottle of Mink Caress, a very popular perfume made by a small company in western Siberia. The cost of the musk oil is $1.70 per gram. Budgeted production of
- Four grams of musk oil is required for each bottle of Mink Caress, a very popular perfume made by a small company in western Siberia. The cost of the musk oil is $1.50 per gram. Budgeted production of
- Four grams of musk oil are required for each bottle of Mink Caress, a very popular perfume made by a small company in western Siberia. the cost of the musk oil is $1.50 per gram. Budgeted production o
- Two grams of musk oil are required for each bottle of Mink Caress, a very popular perfume made by a small company in western Siberia. The cost of the musk oil is $1.50 per gram. Budgeted production of
- Two grams of musk oil is required for each bottle of Mink Caress, a very popular perfume made by a small company in western Siberia. The cost of the musk oil is $1.50 per gram. Budgeted production of
- Four grams of musk oil are required for each bottle of Mink Caress, a very popular perfume made by a small company in western Siberia. The cost of the musk oil is $1.90 per gram. Budgeted production o
- Four grams of musk oil are required for each bottle of Mink Caress, a very popular perfume made by a small company in western Siberia. The cost of the musk oil is $2.20 per gram. Budgeted production
- Two grams of musk oil are required for each bottle of Mink Caress, a very popular perfume made by a small company in western Siberia. The cost of the musk oil is $1.80 per gram. Budgeted production of
- Four grams of musk oil are required for each bottle of Mink Caress, a very popular perfume made by a small company in western Siberia. The cost of the musk oil is $1.70 per gram. Budgeted production o
- Three grams of musk oil are required for each bottle of Mink Caress, a very popular perfume made by a small company in western Siberia. The cost of the musk oil is $2.20 per gram. Budgeted production
- Biological Industries, Inc. purchased manufacturing equipment in exchange for a 15-year note receivable. Biological expects the installation and setup of the equipment to take place over the next 6 months. However, payments on the note begin immediately.
- Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $120 and $80, respectively. Each proud uses only one type of raw material that costs $6 per pound. The company has the capaci
- Cook Farm Supply Company manufactures and sells a pesticide called Snare. The following data are available for preparing budgets for Snare for the first 2 quarters of 2017. 1. Sales: quarter 1, 28,60
- Cook Farm Supply Company manufactures and sells a pesticide called Snare. The following data are available for preparing budgets for Snare for the first 2 quarters of 2017. 1. Sales: quarter 1, 29,40
- Felde Company builds custom fishing lures for sporting goods stores. In its first year of operations, 2014, the company incurred the following costs. Felde Company sells the fishing lures for $27.50. During 2014, the company sold 81,200 lures and pro
- Lallone Company makes fine jewelry that It sells to department stores throughout the United States. Lallone is trying to decide which of two bracelets to manufacture Cost data pertaining to the two choices follow. Bracelet A Bracelet B Cost of materials p
- Fresh Air Products manufactures and sells a variety of camping products. Recently, the company opened a new plant to manufacture a deluxe portable cooking unit. Cost and sales data for the first mon
- Mickley Corporation produces two products, Alpha6s and Zeta7s, which pass through two operations, Sintering and Finishing. Each of the products uses two raw materials, X442 and Y661. The company uses
- Mickley Corporation produces two products, Alpha6s and Zeta7s, which pass through two operations, Sintering and Finishing. Each of the products uses two raw materials, X442 and Y661. The company uses
- Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $170 and $130, respectively. What contribution margin per pound of raw material is earned by each of the two products? (Round
- Fernado Sports manufacturers fabric tents. The poles are purchased from a vendor, so the only part manufactured is the actual fabric tent. The company uses a standard cost system based on manufacturi
- A sporting goods manufacturer buys wood as a direct material for baseball bats. The Forming Department processes the baseball bats, and the bats are then transferred to the Finishing Department where a sealant is applied. There was no beginning work in pr
- The Nick Lumber Company is in the process of deciding whether to sell or process further rough sawn lumber. the joint cost of producing the rough sawn lumber is $10,500. The following data is availabl
- Calla Company produces skateboards that sell for $63 per unit. The company currently has the capacity to produce 95,000 skateboards per year, but is selling 81,100 skateboards per year. Annual costs
- Calla Company produces skateboards that sell for $57 per unit. The company currently has the capacity to produce 100,000 skateboards per year but is selling 82,000 skateboards per year. Annual costs f
- Calla Company produces skateboards that sell for $51 per unit. The company currently has the capacity to produce 90,000 skateboards per year but is selling 80,800 skateboards per year. Annual costs fo