Duck Textiles Inc. produces and sells a decorative pillow for 98 per unit. In the first month of...
Question:
Duck Textiles Inc. produces and sells a decorative pillow for 98 per unit. In the first month of operation, 2,300 units were produced and 1,900 units were sold. Other information for the month includes:
Variable manufacturing costs | 22 euro per unit |
Variable marketing costs | 16 euro per unit |
Fixed manufacturing costs | 15 euro per unit |
Administrative expenses, all fixed | 21 euro per unit |
Ending inventories: | |
Direct materials | 0 |
WIP | 0 |
Finished goods | 500 units |
What is the contribution margin using variable costing?
Costing Method:
In management, absorption costing and variable costing are two costing methods used to calculate the costs of a production process. The absorption costing complies with the Generally Accepted Accounting Principles, while the variable costing is used for management purposes.
Answer and Explanation: 1
Become a Study.com member to unlock this answer! Create your account
View this answerThe amount of contribution margin per unit depends on the method adopted by the company. In the above problem, Duck Textiles Inc. uses a variable...
See full answer below.
Ask a question
Our experts can answer your tough homework and study questions.
Ask a question Ask a questionSearch Answers
Learn more about this topic:

from
Chapter 8 / Lesson 11Managers make decisions about setting prices using absorption and variable costing. Learn more about the different types of costing and explore a comparison of variable costing versus absorption costing.
Related to this Question
- Swan Textiles Inc. produces and sells a decorative pillow for 98 Euro per unit. In the first month of operation, 2,300 units were produced and 1,800 units were sold. Other information for the month includes: Variable manufacturing costs 23 Euro per unit V
- Zahra's Decoratives produces and sells a decorative pillow for $97.50 per unit. In the first month of operation, 2,000 units were produced and 1,750 units were sold. Actual fixed costs are the same as the amount budgeted for the month. Other information f
- Madlem, Inc., produces and sells a single product whose selling price is $280.00 per unit and whose variable expense is $168.00 per unit. The company's fixed expense is $201,600 per month. Required:
- Madlem, Inc., produced and sold 7,000 units of a single product during the 2015. Selling price is $72 and variable expense is $48.00 per unit. Fixed expenses are $160,000 per month. 1. Determine the m
- Quebec Inc. manufactures and sells a single product. The information that follows relates to the year just ended, when 230,000 units were sold: |Sales price per unit |$10 |Variable cost per unit |4.75 |Fixed costs| 930,000 Determine the number of unit
- Vernon Inc. manufactures and sells one product. Sales and production information is contained below. Selling price per unit $50 Variable manufacturing costs per unit produced (DM, DL, and variable MOH) $24 Variable operating expenses per unit sold $5 Fix
- The following information relates to Mucktar Ltd. for January 2016: Unit sales 14,400 Sales price per unit $15.00 Variable manufacturing cost per unit $7.00 Variable selling expense $2.00 Unit produc
- Hobbies Inc. has the following information related to the manufacture and sale of credit items for Year 1 and Year 2: Year 1 Year 2 Production unit 3,000 2,750 Sales price per unit $70 $70 Units sold 2,250 3,200 Direct materials per unit $10 $10 Direct la
- Vernon Inc. manufactures and sells one product. Sales and production information is contained below. Selling price per unit $50 Variable manufacturing costs per unit produced (DM, DL, and variable MO
- Vernon Inc. manufactures and sells one product. Sales and production information is contained below. -Selling price per unit $50. -Variable manufacturing costs per unit produced (DM, DL, and variable MOH) $24. -Variable operating expenses per unit sold
- The manufacturing costs for three months of the year are provided below: If fixed costs are $1,500,000, the unit selling price is $250, and the unit variable costs are $130, what is the amount of sale
- Wyly Inc. produces and sells a single product. The selling price of the product is $245.00 per unit and its variable cost is $73.50 per unit. The fixed expense is $417,270 per month. The break-even in monthly dollar sales is closest to: A. $1,390,900 B.
- Mega Inc produced and sold 50,000 units of product and is operating at 70% of plant capacity. Unit information about its product is as follows: Sales price $70 Variable manufacturing cost $45 Fixed
- Wyly Inc. produces and sells a single product. The selling price of the product is $170.00 per unit and its variable cost is $62.90 per unit. The fixed expense is $356,643 per month. The break-even in monthly dollar sales is closest to: a. $963,900 b.
- Wyly Inc. produces and sells a single product. The selling price of the product is $220 per unit and its variable cost is $66 per unit. The fixed expense is $412,020 per month. The break-even in monthly dollar sales is closest to: a. $1,373,400 b. $961
- Wyly Inc. produces and sells a single product. The selling price of the product is $230 per unit and its variable cost is $78.20 per unit. The fixed expense is $390,456 per month. The break-even in monthly dollar sales is: A. $1,148,400 B. $757,944 C.
- Wyly Inc. produces and sells a single product. The selling price of the product is $150.00 per unit and its variable cost is $60.00 per unit. The fixed expense is $340,560 per month. The break-even in monthly dollar sales is closest to: A. $851,400 B.
- It costs Camp, Inc. $51 per unit to manufacture 1,000 units per month of a product that it can sell for $82 each. Alternatively, Camp could process the units further into a more complex product, which would cost an additional $44 per unit. Camp could sell
- A manufacturing company that produces a single product has provided the following data concerning its most recent month of operations: Units in beginning inventory 0 Units produced 7,300 Units sold 7,200 Units in ending inventory 100 Variable costs per u
- Wily Inc. produces and sells a single product. The selling price of the product is $210.00 per unit and its variable cost is $67.20 per unit. The fixed expense is $398,208 per month. The break-even in monthly dollar sales is closest to: a. $1,244,400 b
- Heathman Inc produces and sells a single product The selling price of the product is $23000 per unit and its variable cost is $89.70 per unit. The fixed expense is $308.660 per month even in monthly d
- Martha Manufacturing produces a single product that sells for $80. Variable unit cost is $32 and fixed cost/month is $72,000. Projected sales for April are 2,000 units. 1. What are the breakeven unit
- Based on the following information, what amount of sales in dollars must the company achieve each month in order to break even? Sales price per unit = $700 Variable cost per unit = $400 Average production = 2,000 units per month Total fixed costs = $60,00
- Wyly Inc. produces and sells a single product. The selling price of the product is $190.00 per unit and its variable cost is $60.80 per unit. The fixed expense is $394,128 per month. What is the break
- Wyly Inc. produces and sells a single product. The selling price of the product is $185.00 per unit and its variable cost is $55.50 per unit. The fixed expense is $404,670 per month. The break-even in
- Wyly Inc. produces and sells a single product. The selling price of the product is $225.00 per unit, and its variable cost is $90.00 per unit. The fixed expense is $354,060 per month. The break-even i
- Wyly Inc. produces and sells a single product. The selling price of the product is $170.00 per unit, and its variable cost is $68.00 per unit. The fixed expense is $344,160 per month. The break-even i
- A manufacturing company that produces a single product has provided the following data concerning its most recent month of operations: | Selling price | $147 | Units beginning inventory | 0 | Units produced | 2,860 | Units sold | 2,510 | Units in en
- Wimpy Inc. produces and sells a single product. The selling price of the product is $190.00 per unit and its variable cost is $60.80 per unit. The fixed expense is $394,128 per month. The break-even in monthly dollar sales is closest to __________.
- Turner Manufacturing Company makes a partially completed assembly unit that it sells for $51 per unit. Normally, 36,000 units are sold each year. Variable unit cost data on the assembly are as follows
- The following information is available for Dunworth Canoes, a company that builds inexpensive aluminum canoes: 2014 2015 Total Units produced 21,570 15,430 37,000 Units sold 18,500 18,500 37,000 Selling price per unit $480 $480 Variable production costs
- Company produces and sells 16,100 units of Product A each month. The selling price of Product A is $31 per unit, and variable expenses are $25 per unit. A study has been made concerning whether Produc
- Mitchell Corporation manufactures a single product. The selling price is $95 per unit, and variable costs amount to $68 per unit. The fixed costs are $16,500 per month. What will be Mitchell's monthly operating income if 1,800 units are sold each month? a
- Mitchell Corporation manufactures a single product. The selling price is $95 per unit, and variable costs amount to $68 per unit. The fixed costs are $16,500 per month. What will be the monthly margin of safety (in dollars) if 1,800 units are sold each mo
- Stevens Company produces and sells a single product whose selling price is $60.00 per unit and whose variable expense is $40.00 per unit. The company's fixed expense is $880,000 per month. a) What is the CM ratio? b) How many units must be sold to break
- Kuzio Corporation produces and sells a single product. Data concerning that product appear below: Per Unit Percent of Sales Selling price $160 100% Variable expenses 96 60% Contribution margin $64 40% The company is currently selling 5,900 units per month
- Kuzio Corporation produces and sells a single product. Data concerning that product appear below. Per Unit Percent of Sales Selling price $150 100% Variable expenses 90 60% Contribution margin $60 40% The company is currently selling 7,100 units per month
- Kuzio Corporation produces and sells a single product. Data concerning that product appear below: Per Unit Percent of Sales Selling price $140 100% Variable expenses 56 40% Contribution margin $84 60% The company is currently selling 6,000 units per month
- Kuzio Corporation produces and sells a single product. Data concerning that product appear below: Per Unit Percent of Sales Selling price $150 100% Variable expenses 60 40% Contribution margin $90 60% The company is currently selling 7,000 units per month
- Kuzio Corporation produces and sells a single product. Data concerning that product appear below: Per Unit Percent of Sales Selling price $140 100% Variable expenses 84 60% Contribution margin $56 40% The company is currently selling 6,700 units per month
- Torbert, Inc., produces and sells a single product. The product sells for $190.00 per unit and its variable expense is $72.20 per unit. The company's monthly fixed expense is $353,400.
- A manufacturing company that produces a single product has provided the following data concerning its most recent month of operations: Selling price$157 Units in beginning inventory200 Units produced7
- Mitchell Corporation manufactures a single product. The selling price is $95 per unit, and variable costs amount to $68 per unit. The fixed costs are $16,500 per month. What is the monthly sales volume in dollars necessary to break-even? a. $82,500 b. $66
- A single product manufacturer has provided the following data concerning its most recent month of operations: Selling price = $99 Units in beginning inventory = 0 Units produced = 6,300 Units sold = 6,000 Units in ending inventory = 300 Variable cost
- The following information pertains to Ball Company: [TABLE] 39,800 units are sold during the year for $100 per unit. What is the average manufacturing cost per unit?
- ABC Company manufactures and sells one product. Sales and production information is contained below. Selling price per unit $62 Variable manufacturing costs per unit produced (DM, DL, and variable MOH) $42 Variable operating expenses per unit sold $9 Fix
- Wimpy Inc. produces and sells a single product. The selling price of the product is $215.00 per unit and its variable cost is $66.65 per unit. The fixed expense is $405,099 per month. The break-even i
- Wimpy Inc. produces and sells a single product. The selling price of the product is $180.00 per unit and its variable cost is $57.60 per unit. The fixed expense is $392,088 per month. The break-even
- Young Guns Company, which sells tents, has provided the following information:Sales price per unit $45 Variable cost per unit $11 Fixed costs per month $12,700 What are the required sales in units for Young to break even? A. 374 units B. 283 units C.
- Jasmine Inc. sells a product for $65 per unit. Variable costs per unit are $31, and monthly fixed costs are $295,800. What unit sales would be required to earn a target profit of $180,200?
- Mitsuki Enterprises had the following cost and production information for April: Units Produced, 20,000, Units Sold, 17,000, Unit Sales Price, $200; Manufacturing Cost Per Unit - Direct Material, $50,
- Given the following information below about Boxware Corporation. Sales Price per unit: $190 Variable cost per unit: $80 Average production: 1,500 units per month Total fixed costs: $55,000 per month What is Boxware's contribution margin per unit?
- The following information pertains to Alleigh's Mannequins. Manufacturing costs $1,550,000 Units manufactured 31,000 Units sold 26,000 units sold for $90 per unit Beginning inventory 0 units What is the amount of gross margin? A. $1,550,000 B. $1,300,000
- Birch Manufacturers has provided the following information regarding the two products that it sells: Jet Boats Ski Boats Sales price per unit $8,000 $24,000 Variable cost per unit $6,000 $14,000 Annual fixed costs are $280,000. How many units must be sol
- $2.100 cost per unit for Morning Dove (Round your variable cost per unit to 2 decimal places ) Morning Dove Company manufactures one model of birdbath, which is very popular. Morning Dove sells all units it produces each month. The relevant range is 0-1,0
- Feather Friends, Inc., distributes a high-quality wooden birdhouse that sells for $16 per unit. Variable costs are $8.00 per unit, and fixed costs total $163,000 per year. Assume that the company sold 31,000 units last year. The sales manager is convince
- ABC Company manufactures and sells one product. Sales and production information is contained below. � Selling price per unit $62 � Variable manufacturing costs per unit produced (DM, DL, and variabl
- Seasons Manufacturing manufactures a product with a unit variable cost of $100 and a unit sales price of $176. Fixed manufacturing costs were $480,000 when 10,000 units were produced and sold. The company has a one-time opportunity to sell an additional 1
- Stevens Company produces and sells a single product whose selling price is $60.00 per unit and whose variable expense is $40.00 per unit. The company's fixed expense is $880,000 per month. (a) What is
- Fletcher, Inc. produces hair brushes. The selling price is $20 per unit and the variable costs are $8 per brush. Fixed costs per month are $4,800. If Fletcher sells 20 more units beyond breakeven, how much does profit increase as a result? A) $240 B) $4
- Fletcher, Inc. produces hair brushes. The selling price is $20 per unit and the variable costs are $8 per brush. Fixed costs per month are $4,800. If Fletcher sells 15 more units beyond breakeven, how much does profit increase as a result? a. $120 b. $300
- Whispering Winds Corp. sells three different products. The following information is available on December 31: Inventory Item Units Cost per unit Market value per unit X 280 $3.70 $3 Y 550 $2 $1.50 Z 1,380 $3 $3.50 After applying the lower-of-cost-or-net-r
- Diva Products produces scarves. The estimated fixed costs for the year are $164,500, and the estimated variable costs per unit are $9. The company expects to produce and sell 40,000 scarves at a unit selling price of $16 per unit. How much is the break-ev
- Davies shows the following information for the next year for its single product, ceramic pots. Selling price $15 per unit Variable cost $12 per unit Fixed cost $42,0001. Compute the break-even point in units and sale dollars. 2. What amount of sales reven
- Heckaman Corporation produces and sells a single product. Data concerning that product appear below. Selling price per unit $240.00 Variable expense per unit $114.80 Fixed expense per month $249,282 Determine the monthly break-even in unit sales.
- Heckaman Corporation produces and sells a single product. Data concerning that product appear below. Selling price per unit $230.00 Variable expense per unit $112.70 Fixed expense per month $239,292 Determine the monthly break-even in unit sales.
- Perez Company had the following information available: Expected Costs and Selling Price Based on 5,000 Units: Variable manufacturing costs per unit $32 Fixed manufacturing costs per unit $20 Selling
- Felter Company produced and sold 50,000 units of product and is operating at 70% of plant capacity. Unit information about its product is as follows: Sales price $70 Variable manufacturing cost $45 F
- Felter Company produced and sold 50,000 units of product and is operating at 70% of plant capacity. Unit information about its product is as follows: Sales price $70 Variable manufacturing cost $45
- Madison Company produces a single product which sells for $30 per unit. Fixed expenses total $13,500 per month, and variable expenses are $12 per unit. During the current month, sales, in units, totaled 900 units. Using the information above, match each
- Mitchell Corporation manufactures a single product. The selling price is $85 per unit, and variable costs amount to $68 per unit. The fixed costs are $16,500 per month. 1. Refer to the information above. What is the contribution margin ratio of Mitchell's
- Gorey Products Inc. makes two products, K36L and W81H. Product K36L's selling price is $339.00 and its unit variable cost is $309.40. Product W81H's selling price is $250.00 and its unit variable cost is $229.80. The monthly demand is 370 units for produc
- A company sells two products with information as follows: A B Sales price per unit $11 $20 Variable cost per unit $10 $10 The products are machine-made. Four units of product A can be made with one machine hour and two units of product B can be made with
- Osawa, Inc., planned and actually manufactured 200,000 units of its single product in 2014, its first year of operation. Variable manufacturing cost was $20 per unit produced. Variable operating (nonmanufacturing) cost was $10 per unit sold. Planned and a
- On March 31, the end of the first month of operations, Sullivan Equipment Company prepared the following income statement, based on the variable costing concept: Sales (13,000 units) $572,000 Variable cost of goods sold: Variable cost of goods manufacture
- On August 31, the end of the first year of operations, during which 18,000 units were manufactured and 13,500 units were sold, Olympic Inc. prepared the following income statement based on the variable costing concept: |Sales| |$397,000 |Variable cost o
- In 2010, Troy Camejo Inc. sold 47,000 units at a selling price of $31 per unit. The company manufactured 75,000 units. Variable manufacturing costs were $19 per unit manufactured. Fixed manufacturing
- Hounshell Corporation produces and sells a single product. Data concerning that product appear below: Selling price per unit $136.00 Variable expense per unit $50.30 Fixed expense per month $338,960 Required: a. Assume the company's monthly target profit
- The following data are available for Atkinson Company for the year ended December 31, 2015: Sales 38,000 units Sales price $50 per unit Actual variable manufacturing costs $1,400,000 Actual fixed manufacturing costs $228,000 Actual variable nonmanufacturi
- Knipp's sole product is sold at a price of $230 per unit. Variable costs are currently 20% of sales. Fixed expenses are $587,000 per month. The company is currently selling 4,000 units per month. The
- Seasons Manufacturing manufactures a product with a unit variable cost of $100 and a unit sales price of $176. Fixed manufacturing costs were $480,000 when 10,000 units were produced and sold. The com
- Pteri Manufacturing makes a single product - the Pteri. Information for 2005 appears below: Sales in units: 200,000 Production in units: 250,000 Beginning inventory: 0 Variable production cost per unit: $1.00 Variable selling cost per unit: $0.30 Fi
- It costs Glenwood Inc 100 per unit to manufacture 1000 units per month of a product that it can sell for 160 each.Alternatively Glenwood could process the units further into a more complex product,whi
- Gauani Corporation produces and sells a single product. Data concerning that product appear below: Selling price per unit: $150.00 Variable expense per unit: $42.00 Fixed expense per month: $421,200 A
- Duck Manufacturing sells rubber rain boots for $50 per pair. In the coming year, the firm expects to have fixed costs of $312,000 and variable costs of $24 per pair. If Duck wants to earn net income of $364,000 in the year ahead, what are the firm's requi
- Young Guns Company, which sells tents, has provided the following information: Price per unit $40 Variable cost per unit 12 Fixed costs per month $12,600 What are the required sales in units for Young
- A company incurs fixed costs of $60,000 per month and variable costs of $9 per unit in producing and selling a product that is sold for $15 per unit. How many units does the company need to sell each month to break even? A. 4,000 B. 6,667 C. 10,000 D. 15,
- Perez Company had the following information available: -Expected Costs and Selling Price Based on 5,000 Units -Variable manufacturing costs per unit $32 -Fixed manufacturing costs per unit $20 -Selling price per unit $70 -Expected production level 5,000
- EW LOND Inc. Sells brooms over the past year, it produced and sold 40,000 Brooms for $1.20 per broom. The variable cost per unit was $0.45 and the total fixed cost was $150,000. Yes, EW LOND INC. I would like to raise the price per broom to $1.50 and unde
- Ron ken, inc. makes and sells a single product. The current selling price is $35 per unit. Variable expenses are $21 per unit, and fixed expenses total $ 148,000. a. Calculate the monthly operating income (or loss) at a monthly sales volume of 13,200 unit
- On June 30, the end of the first year of operations, Monfelli Inc. manufactured 10,800 units and sold 10,000 units. The following income statement was prepared, based on the variable costing concept:
- A company sells two products with information as follows: A B Sales price per unit $11 $28 Variable cost per unit $10 $10 The products are machine made. Four units of product A can be made with one m
- Feather Friends, Inc., distributes a high-quality wooden birdhouse that sells for $80 per unit Variable expenses are $40 per unit and fixed expenses total $160,000 per year. Its operating results for last year were as follows: Sales $2,240,000 Variable ex
- The section of Waterways that produces controllers for the company provided the following information. Sales for month of February 4,000 Variable manufacturing cost per unit $9.75 Sales price per u
- The following data were provided by Rider, Inc, which produces a single product: Units in beginning inventory 0 ; Units produced 5,000 ; Units sold 4,500 ; Variable costs per unit: Manufacturing $ 10
- The data given below pertains to the operations of the Newton Products Corporation for the year ended December 31, 2019. Sales: 3,100 units at $53 a unit Variable manufacturing costs: 3,200 units at $29 a unit Variable selling and admin. expenses: $5 a u
- 1) Consider the following information for Narnia Co. Selling price per unit $12.00 Variable manufacturing cost per unit $6.50 Variable selling and administrative cost per unit $1.25 Fixed selling
- Amcor, Inc., incurs the following costs to produce and sell a single product. |Variable costs per unit: | |Direct materials | $ 10 |Direct labor | $ 5 |Variable manufacturing overhead | $ 2 |Variable
- The following data are available for Scream Company for the year ended December 31, 2015: Sales 38,000 units Sales price $50 per unit Actual variable manufacturing costs $1,400,000 Actual fixed manufacturing costs $228,000 Actual variable nonmanufacturing
- Suzy Manufacturing has estimated monthly sales of 18,000 units for $48 per unit. Variable costs include manufacturing costs of $27 and distribution costs of $9. Fixed costs are $60,000 per month. A. Determine each of the following values. a. Unit contri