Dot .Ice cream Inc. purchased inventory for his ice cream shop in August 2009 for $80,000 cash to...
Question:
Dot .Ice cream Inc. purchased inventory for his ice cream shop in August 2009 for $80,000 cash to sell in August and September. The company sold inventory that cost $33,000 in August and the remainder in September. What is the cost of goods sold for August 2009 and the cost of goods sold for September 2009 if Dot uses GAAP? What is the cost of goods sold for each month if Dot uses cash basis accounting?
Cash basis accounting:
On the cash basis of accounting, only cash transactions are recorded in books of accounts. According to this basis of accounting, the transaction is made when cash received or paid, no credit transactions are recorded.
Answer and Explanation: 1
Become a Study.com member to unlock this answer! Create your account
View this answerAccording to GAAP
The cost of goods sold for august is 33,000 and the cost of goods sold for September is 47,000 (80,000-33,000).
According to cash...
See full answer below.
Ask a question
Our experts can answer your tough homework and study questions.
Ask a question Ask a questionSearch Answers
Learn more about this topic:

from
Chapter 3 / Lesson 13The cost of goods is the expenses used to produce products, provide services, or acquire inventory. Study the definition of cost of goods and how to calculate it in this lesson.
Related to this Question
- DOT ice cream, Inc., purchased inventory for its ice cream shop in August 2009 for $55,000 cash to sell in August and September. The company sold inventory that cost 32,000 in August and the remainder in September. What is the cost of goods sold for Augu
- Supreme Ice cream Inc., purchased inventory for its ice cream shop in August 2009 for 40,000 in cash to sell in August and September. The company sold inventory that cost 38,000 in August and the rema
- Supreme Ice Cream, Inc., purchased inventory for it ice cream shop in August 2009 for 55,000 in cash to sell in August and September. The company sold inventory that cost 36,000 in August and the rema
- Missy & Adele Ice Cream, Inc., purchased inventory for its ice cream shop in August 2009 for $55,000 cash to sell in August and September. The company sold inventory that cost $35,000 in August and th
- A company has inventory of 15 units at a cost of $12 each on August 1. On August 5, it purchased 10 units at $13 per unit. On August 12 it purchased 20 units at $14 per unit. On August 15, it sold
- Your Corporation uses a LIFO perpetual inventory system. On August 2, 10 units were purchased at $12 per unit. August 18, 15 units were purchased at $14 per unit. On August 29, 12 units were sold. What was the balance in ending inventory after this sale?
- August 2, 12 units were purchased at $3 per unit. August 18, 17 units were purchased at $5 per unit. August 29, 14 units were sold. What is the amount of the cost of goods sold for this sale?
- On August 1, a company has inventory of 33 units at a cost of $23 per unit. On August 5, it purchased 28 units at $22 per unit. On August 12, it purchased 32 units at $23 per unit. On August 15, it so
- A company has inventory of 18 units at a cost of $13 each on August 1. On August 5, they purchased 13 units at $13 per unit. On August 12, they purchased 23 units at $20 per unit. On August 15, they s
- During September, KM Inc. sells 9,800 watches for $300.00 each. The company has the following inventory purchase transactions for September. | Date | Transaction | No. of units | Unit cost | Total cost | 1-Sep | Beginning inventory | 300 | $195.00 | $58
- Tequila Mockingbird, Inc.'s inventory activity in September was as follows: Inventory, September 1 14 units @ $6 each Purchase, September 12 19 units @ $11 each Sale, September 25 15 units @ $15 each Calculate the Cost of Goods Sold using FIFO perpetual.
- Grays Company has inventory of 26 units at a cost of $7 each on August 1. On August 3, it purchased 36 units at $12 each. 28 units are sold on August 5. Using the FIFO perpetual inventory method, what amount will be reported in cost of goods sold for the
- Grays Company has inventory of 18 units at a cost of $6 each on August 1. On August 3, it purchased 28 units at $12 each. 20 units are sold on August 6. Using the FIFO perpetual inventory method, what amount will be reported in cost of goods sold for the
- Grays Company has an inventory of 15 units at a cost of $10 each on August 1. On August 3, it purchased 25 units at $9 each. 17 units are sold on August 6. Using the FIFO perpetual inventory method, what amount will be reported in the cost of goods sold f
- Company A sells inventory to its 30% owned associate, B. The inventory had cost $200,000 and was sold for $300,000. B also has sold inventory to A. The cost of this inventory to B was $100,000, and it was sold for $120,000. Required: How would the interco
- Kristoff Company maintains a perpetual inventory system. On June 5th, Kristoff purchased 2,000 ice inventory units at $2 each on account. On June 9, Kristoff sold 800 ice units for $9 each. Kristoff's inventory method assessed the cost of units sold as $6
- On August 1, Olivera Company sold merchandise in the amount of $4,600 to Wyne, with credit terms of 3/10, n/30. The cost of the items sold is $3,700. Olivera uses the perpetual inventory system. On August 4, Wyne returns some of the merchandise. The selli
- On January 1, 2016, the Coldstone Corporation adopted the dollar-value LIFO retail inventory method. Beginning inventory at cost and at retail were $180,000 and $282,000, respectively. Net purchases d
- Aquafina Inc. uses a perpetual inventory system. The following transactions took place during the month of August: August 2 25 units were purchased at $12 per unit August 5 10 units were purchased at $13 per unit August 15 12 units were sold at $25 per u
- Acme-Jones Corporation uses a LIFO perpetual inventory system. August 2, 37 units were purchased at $18 per unit. August 5, 22 units were purchased at $14 per unit. August 15, 24 units were sold at $4
- Your Corporation uses a FIFO perpetual inventory system. August 2 10 units were purchased at $12 per unit. August 18 15 units were purchased at $14 per unit. August 29 12 units were sold. What was th
- Auto Detailing, Inc. had the following transactions on August 1: a. The company sold $2,100 of inventory costing $1,400. The customer will not be billed until September. As of August 31, no entries b
- Auto Detailing, Inc, had the following transactions on August 1: a. The company sold $2,100 of inventory costing $1,400. The customer will not be billed until September. As of August 31, no entries h
- On May 1, Sam Company sold $5,000 of inventory to Bob Company. The sale was made on account and Sam granted Bob credit terms of 2/10, n/30. The inventory cost Sam Company $3,000. On May 3, Bob returne
- A company has inventory of 18 units at a cost of 13 dollars each on August 1. On August 5, they purchased 13 units at 13 dollars per unit. On August 12, they purchased 23 units at 20 dollars per unit.
- May Corporation, a merchandising firm, has budgeted sales as follows for the third quarter of the year: July - $80,000 August - $90,000 September - $70,000 Cost of goods sold is equal to 65% of sales.
- On September 12, Vander Company, Inc. sold merchandise in the amount of $2,500 to Jepson Company, with credit terms of 2/10, n/30. The cost of the items sold is $1,725. Vander uses the periodic inventory system. On September 14, Jepson returns some of the
- On September 12, Vander Company, Inc. sold merchandise in the amount of $5,800 to Jepson Company, with credit terms of 2/10, n/30. The cost of the items sold is $4,000. Vander uses the periodic inventory system. On September 14, Jepson returns some of the
- Using the LIFO method: beginning inventory on August 1 has 2 items valued at $100 each. On August 8, three items were purchased for $250 per unit. On August 10, two units were sold. On August 20, two
- A company has inventory of 15 units at a cost of $12 each on August 1. On August 5, it purchased 10 units at $13 per unit. On August 12 it purchased 20 units at $14 per unit. On August 15, it sold 30 units. Using the FIFO periodic inventory method, what i
- A company just starting a business made the following inventory transactions in August: Purchase on August 1 300 units $1,560 Sale on August 8 200 units $3,400 Purchase on August 12 400 units $1,340 Sale on August 24 350 units $5,950 Using the LIFO inven
- Scannell, Inc. sells tire rims. Its sales budget for the nine months ended September 30, 2018, and additional information follow: In the past, cost of goods sold has been 40% of total sales. The direc
- Spartan Corporation projects the dollar value of the company's cost of goods sold to be $160,000 in June, $169,000 in July, and $154,000 in August. The dollar value of its desired ending inventory is 25% of the following month's cost of goods sold. Compu
- On January 1, 2000, Yoda Company purchased all the stock of Vadar Company at book value. On October 31st, 2015 Yoda sold inventory to Vadar on account. The inventory had cost Yoda $50,000 and it was s
- Scannell, Inc. sells tire rims. Its sales budget for the nine months ended September 30, 2016, follows: In the past, cost of goods sold has been 40% of total sales. The director of marketing and the
- Grays Company has an Inventory of 13 units at a cost of $8 each on August 1. On August 3, It purchased 23 units at $11 each. 15 units are sold on August 6. Using the perpetual FIFO Inventory method, what amount will be reported as the cost of goods sold f
- On September 5, Anders Company sold merchandise in the amount of $4,750 to Hoover Co with credit terms 1/10, n/30. The cost of the items sold $2,275. On September 6 Hoover returned merchandise worth $
- Consider the following transactions that occurred in September 2012 for Aquamarines. Sep 4 Purchased inventory on terms 1/15, n/eom, $5,000. 4 Purchased inventory for cash of $1,700. 6 Returned $500 of inventory from September 4 purchase. 8 Sold goods on
- On October 1, Whaley Company sold merchandise in the amount of $2,000 to Lee Company, with credit terms of 2/10, n/30. The cost of the items sold is $1,380. Whaley uses the perpetual inventory system. Lee pays the invoice on October 8, and takes the appro
- On October 1, Whaley Company sold merchandise in the amount of $5,800 to Lee Company, with credit terms of 2/10, n/30. The cost of the items sold is $4,000. Whaley uses the perpetual inventory system. Lee pays the invoice on October 8, and takes the appro
- ABC Inc. purchased inventory in July. The inventory was sold to customers in August. ABC received the final cash payments from customers in September. According to the revenue-recognition principle, when should revenue be recorded? A. August B. September
- Bowlby's Inc.'s inventory activity in September 2010 was as follows: Inventory, September 1 11 units @ $8 each Purchase, September 12 22 units @ $11 each Sale, September 25 23 units @ $24 each Calculate the Cost of goods sold using Weighted Average Cost p
- On March 12, Klein Company, Inc. sold merchandise in the amount of $7,800 to Babson Company, with credit terms of 2/10, n/30. The cost of the items sold is $4,500. Klein uses the perpetual inventory system. The journal entry or entries that Klein will mak
- Sabor Company, Inc. uses a perpetual inventory system and purchased $17,800 of merchandise on April 7 with credit terms of 1/10, n/30. Merchandise with a cost of $1,800 was damaged and returned to the seller on April 10. On April 16, the company paid the
- A company purchased 1,000 units of inventory on September 25 and the cost per unit was $8.50. Terms of the purchase were 2/10, n/30. The invoice was paid in full on October 4. (Assume a perpetual inve
- A company had inventory on November 1 of 8 units at a cost of $16 each. On November 2, it purchased 12 units at $22 each. On November 6, it purchased 6 units at $25 each. On November 8, 10 units were sold for $55 each. Using the LIFO perpetual inventory m
- A company had inventory on November 1 of 8 units at a cost of $18 each. On November 2, it purchased 10 units at $21 each. On November 6, it purchased 8 units at $25 each. On November 8, 12 units were sold for $55 each. Using the LIFO perpetual inventory m
- Inventor's Inc.'s inventory activity in September 2010 was as follows: Inventory, September 1 14 units @ $6 each Purchase, September 12 14 units @ $10 each Sale, September 25 16 units @ $20 each Calculate the Inventory at September 30 using FIFO perpetual
- A company had inventory on November 1, of 5 units at a cost of $14 each. On November 2, they purchased 15 units at $16 each. On November 6 they purchased 11 units at $19 each. On November 8, 13 units were sold for $49 each. Using the LIFO perpetual invent
- Cadzow Inc purchases all of its inventory on credit. On January 1, 2008 Cadzow had $1,750,000 of Inventory. Cost of goods Sold during 2008 was $5,650,000. The beginning and ending balances in Cadzow s
- Morgan Inc. has the following units and costs for the month of April: | |Units Purchased at Cost|Units Sold at Retail |Beginning inventory, April 1|1,200 units at $25 | |Purchase 1, April 9|1,500 un
- Grays Company has inventory of 30 units at a cost of $11 each on August 1. On August 3, it purchased 40 units at $12 each. 32 units are sold on August 6. Using the FIFO perpetual inventory method, wha
- Grays Company has inventory of 24 units at a cost of $12 each on August 1. On August 3, it purchased 34 units at $10 each. 26 units are sold on August 6. Using the FIFO perpetual inventory method, wha
- Grays Company has inventory of 10 units at a cost of $10 each on August 1. On August 3, it purchased 20 units at $12 each. 12 units are sold on August 6. Using the FIFO perpetual inventory method, wha
- BHM Inc. has the following inventory items and costs for the month. a. 1 unit purchased Jan 15 at a cost of $48. b. 1 unit purchased Jan 20 at a cost of $51. c. 1 unit purchased Jan 24 at a cost of $59 On January 26, the company sold 2 units for $70 e
- Good Inc, sold Inventory for $1,200 that was purchased for $700. Good records which of the following when it sells inventory using a perpetual inventory system? a. No entry is required for the cost of goods sold and inventory. b. Dr. Cost of Goods Sold, $
- Tidbit Inc. has a sales budget for next month of $800,000. Cost of goods sold is expected to be 25 percent of sales. All goods are purchased in the month used and paid for in the month following purchase. The beginning inventory of merchandise is $16,000,
- Journalize: 1) Purchase goods from Ms. suman for Rs. 50000, and paid cash Rs. 25000. 2) Sold goods to Ramesh at Rs. 100000 where cost price of the goods is Rs. 75000 and Market price Rs. 95000. 3) Paid Insurance for August, September and October, Rs 15
- Angela, Inc., holds a 90% interest in Corby Company. In 2017, Corby sold inventory costing $77,000 to Angela for $110,000. Of this inventory, $40,000 worth was not sold to outsiders until 2018. In 2018, Corby sold inventory costing $72,000 to Angela for $
- Last month when Holiday Creations Inc. sold 42,000 units, total sales were $289,000, total variable expenses were $219,640, and fixed expenses were $39,900. 1) What is the company's contribution margi
- Inventory, at the beginning of the year, cost $13,500. During the year, the company purchased (on account) inventory, costing $84,500. Inventory that had cost $80,500 was sold, on account, for $95,400
- Inventory at the beginning of the year cost $13,000. During the year, the company purchased (on account) inventory costing $82,000. Inventory that had cost $78,000 was sold on account for $93,400. At
- 1) Inventory at the beginning of the year cost $13,400. During the year, the company purchased (on account) inventory costing $84,000. Inventory that had cost $80,000 was sold on account for $95,000.
- Last month when Holiday Creations, Inc., sold 44,000 units, total sales were $293,000, total variable expenses were $237,330, and fixed expenses were $37,600. Required: 1. What is the company's cont
- A company had inventory on November 1, of 5 units at a cost of $15 each. On November 2, they purchased 14 units at $17 each. On November 6 they purchased 10 units at $20 each. On November 8, 12 units were sold for $50 each. Using the LIFO perpetual inven
- A company had inventory on November 1 of 21 units at a cost of $25 each. On November 2, they purchased 26 units at $26 each. On November 6, they purchased 22 units at $28 each. On November 8, 24 units were sold for $37 each. Using the LIFO perpetual inven
- A company had inventory on November 1, of 5 units at a cost of $10 each. On November 2, they purchased 19 units at $12 each. On November 6, they purchased 15 units at $15 each. On November 8, 17 units were sold for $45 each. Using the LIFO perpetual inve
- A company had inventory on November 1 of 22 units at a cost of $26 each. On November 2, they purchased 27 units at $27 each. On November 6, they purchased 23 units at $28 each. On November 8, 25 units were sold for $38 each. Using the LIFO perpetual inven
- On July 10, Swant Inc. purchased $1,000 of inventory on terms of 2/10, n/45. If Swant Inc. paid for the inventory on August 25th what is the amount due on that day?
- A company's inventory records report the following: August 1 Beginning balance 23 units @ $13 August 5 Purchase 18 units @ $12 August 12 Purchase 22 units @ $13 On August 15, it sold 46 units. Using the FIFO perpetual inventory method, what is the value o
- Last month when Holiday Creations, Inc., sold 42,000 units, total sales were $306,000, total variable expenses were $260,100, and fixed expenses were $39,300. Required: 1. What is the company's cont
- Last month when Holiday Creations, Inc., sold 42,000 units, total sales were $300,000, total variable expenses were $243,000, and fixed expenses were $39,700. Required: 1. What is the company's cont
- Last month when Holiday Creations, Inc., sold 39,000 units, total sales were $313,000, total variable expenses were $253,530, and fixed expenses were $38,600. Required: 1. What is the company's cont
- A company has inventory of 25 units at a cost of $6 each on June 1. On June 3, it purchased 35 units at $11 each. 27 units are sold on June 5. Using the FIFO perpetual inventory method, what is the cost of the 27 units that were sold? \\ A. $675 B. $178
- QWERTY Inc. purchases and resells cellular phones. On November 1st, 2013, the company purchased 5,000 phones for $100. On November 22nd, the company sells 1,250 units for $150 each. What is the cost of goods sold on the sale? a. $187,500 b. $125,000 c. $5
- Last month when Holiday Creations, Inc., sold 35,000 units, total sales were $286,000, total variable expenses were $203,060, and fixed expenses were $36,300. Required: 1. What is the company's contribution margin (CM) ratio? 2. What is the estimated cha
- Assume shoptop.com began in September with 8 units of inventory that cost a total of $144. During September, Shoptop purchased and sold goods as follows: Date # of units Cost/unit Begin Inventory on hand 8 $18 Sep 8 Purchase 24 $19 Sep 14 Sale 20 $38 Sep
- During the month of September, KM Co. sells 9,800 watches for $300.00 each. The company has the following inventory purchase transactions for September. | Date | Transaction | No. of units | Unit cost | Total cost | 1-Sep | Beginning inventory | 300 | $
- Bob sold 500 shares of Kim, Inc that is qualified small business stock. The sales price was 12,500 and Bob's basis was10,000 (assume no selling costs). Bob held this stock for 61 months. How is this g
- The cost of goods sold account represents the cost of inventory: (a) Remaining in a company's inventory account at year end and classified as ending inventory, (b) Purchased during the year plus inventory sold, (c) Sold during the year, (d) Available for
- Inventory at the beginning of the year cost $13,200. During the year, the company purchased (on account) inventory costing $83,000. Inventory that had cost $79,000 was sold on account for $94,200. At the end of the year, inventory was counted and its cost
- Inventory at the beginning of the year cost $12,400. During the year, the company purchased (on account) inventory costing $79,000. Inventory that had cost $75,000 was sold on account for $91,000. At the end of the year, inventory was counted and its cost
- Last month when Holiday Creations, Inc., sold 50,000 units, total sales were $200,000, total variable expenses were $120,000, and fixed expenses were $65,000. Required: 1. What is the company's cont
- Brandon Company has prepared the following sales budget: Month Budgeted Sales March $200,000 April 180,000 May 220,000 June 260,000 Cost of goods sold is budgeted at 50% of sales and the inventory at
- Headland Company took a physical inventory on December 31 and determined that goods costing $189,300 were on hand. Not included in the physical count were $25,350 of goods purchased from Peizer Corporation, f.o.b. shipping point, and $22,470 of goods sold
- Date # of Units Unit Cost Jan. 2nd Beginning Inv. 60 $10 Jan. 5th Purchase 90 $11 Jan. 10th Sell Inventory 130 1. Assuming your company uses FIFO (First in First out): 2. What is the dollar value of Cost of Goods Sold for the Jan. 10th Sale? 3. What i
- A company had inventory on November 1 of 8 units at a cost of $18 each. On November 2, it purchased 10 units at $21 each. On November 6, it purchased 8 units at $25 each. On November 8, 12 units were sold for $55 each. Using the FIFO perpetual inventory m
- Grays Company has an inventory of 19 units at a cost of $7 each on August 1. On August 3, it purchased 29 units at $9 each, and 21 units are sold on August 6. Using the FIFO perpetual inventory method, what amount will be reported as the cost of goods sol
- Brichem Company, which sells electric razors had 260,000 of cost of goods sold during the month of June. The company projects a 5 percent increase in the cost of goods sold during July. The inventory balance as of June 30 is $28,000 and the desired ending
- On March 12, Klein Company sold merchandise in the amount of $7,800 to Babson Company, with credit terms of 2/10, n/30. The cost of the items sold is $4,500. Klein uses the perpetual inventory system and the gross method of accounting for sales. On Marc
- During September, KM Company sells 9,800 watches for $300.00 each. The company has the following inventory purchase transactions for the month of September. | Date | Transaction | No. of units | Unit cost | Total cost | 1-Sep | Beginning inventory | 300
- July 12 Sold merchandise to Wally Butler, who paid the $1,100 purchase with cash. The goods cost Evergreen Company $650. July 17 Sold merchandise to Claudio's Chair Company at a selling price of $5,10
- Complete the August Journal Entries to reflect purchases and sales transactions (company uses perpetual) under the LIFO costing method and post. Inventory on hand at beginning of Aug. | | Units|Cost
- Acme-Jones Company uses a weighted-average perpetual inventory system. August 2: 10 units were purchased at $12 per unit. August 18: 15 units were purchased at $15 per unit. August 29: 20 units were sold. August 31: 14 units were purchased at $16 per unit
- During September, KM Co. sells 9,800 watches for $300.00 each. The company has the following inventory purchase transactions for the month of September. | Date | Transaction | No. of units | Unit cost | Total cost | 1-Sep | Beginning inventory | 300 | $
- At the beginning of September 2010, GLF Company reported a Merchandise Inventory of $4,000. During the month, the company made purchases of $7,800. At September 31, 2010, a physical count of inventory reported $3,200 on hand. Cost of goods sold for the mo
- Marquis Company uses a weighted-average perpetual inventory system. August 2 17 units were purchased at $8 per unit. August 18 22 units were purchased at $10 per unit. August 29 19 units were sold. What is the amount of the cost of goods sold for this sa
- Hardwood, Inc., holds a 90 percent interest in Pittstoni Company. During 2009, Pittstoni sold inventory costing $77,000 to Hardwood for $110,000. Of this inventory, $40,000 worth was not sold to outsiders until 2010. During 2010, Pittstoni sold inventory
- 007 Inc. made sales of $964.4 million during 2016. Cost of goods sold for the year totaled $655.3 million. At the end of 2015, 007 Inc.'s inventories stood at $200.7 million, and the company ended 2016 with inventory of $240 million. Compute 007's gross
- A company had inventory on November 1 of 5 units at a cost of $20 each. On November 2, they purchased 10 units at $22 each. On November 6, they purchased 6 units at $25 each. On November 8, 8 units were sold for $55 each. Using the LIFO perpetual invento