Dexter Corporation produces and sells a single product, a wooden hand loom for weaving small...
Question:
Dexter Corporation produces and sells a single product, a wooden hand loom for weaving small items such as scarves.
Selected cost and operating data relating to the product for two years are given below:
Selling price per unit | $50 |
Manufacturing costs: | |
-Variable per unit produced: | |
--Direct materials | $11 |
--Direct labor | $6 |
--Variable manufacturing overhead | $3 |
-Fixed manufacturing overhead per year | $120,000 |
Selling and administrative expenses: | |
-Variable per unit sold | $4 |
-Fixed per year | $70,000 |
Year 1 | Year 2 | |
---|---|---|
Unit in beginning inventory | 0 | 2,000 |
Units produced during the year | 10,000 | 6,000 |
Units sold during the year | 8,000 | 8,000 |
Units in ending inventory | 2,000 | 0 |
Required:
1. Assume the company uses absorption costing.
a. Compute the unit product cost in each year.
b. Prepare an income statement for each year.
2. Assume the company uses variable costing.
a. Compute the unit product cost in each year.
b. Prepare an income statement for each year.
3. Reconcile the variable costing and absorption costing net operating incomes.
Absorption Costing:
Absorption costing is the accounting method that records the total cost of accounts. It accounts for the total of direct materials, direct labor and manufacturing overhead. The cost center is divided into direct and indirect cost.
Answer and Explanation: 1
Become a Study.com member to unlock this answer! Create your account
View this answer1. a. Calculation of unit product cost:
Particulars | Amount ($) |
Direct material | 11 |
Direct labor | 6 |
Variable manufacturing overhead | 3 |
Fixed... |
See full answer below.
Ask a question
Our experts can answer your tough homework and study questions.
Ask a question Ask a questionSearch Answers
Learn more about this topic:

from
Chapter 8 / Lesson 11Managers make decisions about setting prices using absorption and variable costing. Learn more about the different types of costing and explore a comparison of variable costing versus absorption costing.
Related to this Question
- A manufacturing company that produces a single product has provided the following data concerning its most recent month of operations: What is the variable costing unit product cost for the month? $94
- A manufacturing company that produces a single product has provided the following data concerning its most recent month of operations: What is the variable costing unit product cost for the month?
- Lynch Company manufactures and sells a single product. The following costs were incurred during the company's first year of operations: ||Variable costs per unit:|| |Manufacturing:| |Direct materials
- A manufacturing company that produces a single product has provided the following data concerning its most recent month of operations. Variable costs per unit: Fixed costs: What is the variable cos
- The following selected data were taken from the books of the Fisher Foil Company. The company us costing to account for manufacturing costs. The data relating to June operations. A) Materials and sup
- Craft Corporation produces a single product. Last year, the company had a net operating income of $87,440 using absorption costing and $77,000 using variable costing. The fixed manufacturing overhead cost was $6 per unit. There were no beginning inventori
- Craft Corporation produces a single product. Last year, the company had a net operating income of $91,000 using absorption costing and $75,400 using variable costing. The fixed manufacturing overhead
- Craft Company produces a single product. Last year, the company had a net operating income of $91,000 using absorption costing and $75,400 using variable costing. The fixed manufacturing overhead cost
- Craft Company produces a single product last year, the company had a net operating income of $93,980 using absorption costing and $78,700 using variable costing. The fixed manufacturing overhead cost
- Craft Company produces a single product. Last year, the company had a net operating income of $96,400 using absorption costing and $83,800 using variable costing. The fixed manufacturing overhead cost
- Craft Company produces a single product. Last year, the company had a net operating income of $93,600 using absorption costing and $83,100 using variable costing. The fixed manufacturing overhead cost
- Twyla Company operates a small factory in which it manufactures two products: C and D. Production and sales results for last year were as follows. C D Units sold$9, 000 $19,320 Selling price per unit $96 $77 Variable cost per unit 47 42 Fixed cost per uni
- A manufacturing company that produces a single product has provided the following data concerning its most recent month of operations. What is the total period cost for the month under variable costin
- A manufacturing company that produces a single product has provided the following data concerning its most recent month of operations: (Table). What is the variable costing unit product cost for the month? A. $126 per unit B. $147 per unit C. $114 per uni
- O'Brien Company to each of the manufactures and sells one product. The following information pertains to each of the company's first three years of operations: Variable costs per unit: Manufacturing
- A manufacturing company that produces a single product has provided the following data concerning its most recent month of operations: (Table). What is the total period cost for the month under variable costing? A. $233,600 B. $110,400 C. $316,400 D. $344
- Craft Corporation produces a single product. Last year, the company had a net operating income of $90,560 using absorption costing and $80,900 using variable costing. The fixed manufacturing overhead cost was $6 per unit. There were no beginning inventori
- Classify the following cost incurred by an apparel company as either a product cost or a period cost: Thread used in sewing fabric.
- Lynch Company manufactures and sells a single product. The following costs were incurred during the company's first year of operations: | Variable costs per unit: | | Manufacturing: | | Direct materials | $14 | Direct labor | $3 | Variable manufacturin
- Craft Company produces a single product. Last year, the company had a net operating income of $93,800 using absorption costing and $81,600 using variable costing. The fixed manufacturing overhead cost was $10 per unit. There were no beginning inventories.
- Craft Company produces a single product. Last year, the company had a net operating income of $100,000 using absorption costing and $84,000 using variable costing. The fixed manufacturing overhead cost was $10 per unit. There were no beginning inventories
- Goud Corporation uses the following activity rates from its activity-based costing to assign overhead costs to products: Data concerning two products appear below Product Product lumber of batches How
- A manufacturing company that produces a single product has provided the following data concerning its most recent month of operations: Units in beginning inventory 0 Units produced 4,450 Units sold 4,350 Units in ending inventory 100 Variable costs per un
- A manufacturing company that produces a single product has provided the following data concerning its most recent month of operations: Units in beginning inventory 0 Units produced 4,250 Units sold 4,150 Units in ending inventory 100 Variable costs per un
- Classify the following cost incurred by an apparel company as either a product cost or a period cost: Fabric used during production.
- Mantle, Inc. produces two types of wooden mallets, Ash and Oak, in its Miami factory. Data relating to the mallets are given below: |Product | Ash | Oak |Unit selling price | $30 |$28 Variable manufacturing costs |$11 |$12 |Variable selling costs |$1
- Rosewood Corporation produces a single product. The following cost structure applied to its first year of operations: Variable costs: SG&A - $2 per unit ; Production cost per unit - $4 per unit ; Fixe
- A manufacturing company that produces a single product has provided the following data on its most recent month of operations: What is the total period cost for the month under variable costin
- Rosewood Corporation produces a single product. The following cost structure applied to its first year of operations: Variable costs: SG&A $2 per unit Production $4 per unit Fixed costs (total cost incurred for the year): SG&A $14,000 Production $20,000
- Bravo Company manufactures quality gentlemenks clothing . The following selected financial information for the fiscal year 2016 is provided: SALES $100,000 COST OF GOODS MANUFACTURED 65,000 DIREC
- A manufacturing company that produces a single product has provided the following data concerning its most recent month of operations: Selling price $174 Units in beginning inventory 50 Units produced 7,000 Units sold 6,000 Units in ending invento
- Computing variance: Lewis Manufacturing Company produces a single product. The following data applies to the standard cost of materials and labor associated with making the product. Materials quantit
- Calder Corporation manufactures and sells one product. The following information pertains to the company's first year of operations: The company does not have any variable manufacturing overhead cost
- Classify the following cost incurred by an apparel company as either a product cost or a period cost: Wages of sewing machine operators.
- Acacia Manufacturing manufactures a single product. Cost, sales, and production information for the company and its single product is as follows. Prepare an income statement for the upcoming year usi
- A manufacturing company that produces a single product has provided the following data concerning its most recent month of operations: Selling price $111 Units in beginning inventory 0 Units produced
- Pretend you are the manager of a clothes manufacturing company. You have been asked to determine whether a product (one of your choosing) should be manufactured in-house or outsourced to another vendor. a. Discuss the relevant costs you would consider for
- For an apparel manufacturer, classify fabric used during production as either a product cost or a period cost.
- Small Thinking Corp., has provided the following data concerning manufacturing overhead for January: Actual manufacturing overhead incurred - $64,000 Manufacturing overhead applied to work-in-process - $59,000 The Corporation's Cost of Goods Sold was $22
- Yilan Company is considering adding a new product. The cost accountant has provided the following data. Expected variable cost of manufacturing $57 per unit Expected annual fixed manufacturing cost $1
- The Melrose Corporation produces a single product, Product C. Melrose has the capacity to produce 70,000 units of Product C each year. If Melrose produces at capacity, the per unit costs to produce an
- A manufacturing company that produces a single product has provided data concerning its most recent month of operations. What is the total period cost for the month under absorption cost
- A manufacturing company that produces a single product has provided the following data concerning its most recent month of operations. What is the total period cost for the month under absorption cost
- A manufacturing company that produces a single product has provided the following data concerning its most recent month of operations. What is the net operating income for the month under variable cos
- The Sawtooth Leather Company manufactures leather handbags and moccasins. For simplicity, the company has decided to use a single plantwide factory overhead rate method to allocate factory overhead. C
- Sagon Corporation manufactures and sells one product. The following information pertains to the company's first year of operations: The company does not have any variable manufacturing overhead costs
- Wadding Corporation applies manufacturing overhead to products on the basis of standard machine hours. For the most recent month, the company based its budget on 3,700 machine hours. Budgeted and actual overhead costs for the month appear below: Original
- Wright Enterprises, which produces various goods, has limited processing hours at its manufacturing plant. The following data apply to product no. 607: Sales price per unit: $12.20 Variable cost per
- The Jagar Company produces two products X and Y. Some information for a recent period is provided below: Data X Y Annual production quantity 900 100 DM costs per unit $100 $100 DL hours per unit 1 1 Machine hours per unit .1 .1 Purchase orders per year 20
- Wright Enterprises, which produces various goods, has limited processing hours at its manufacturing plant. The following data apply to product no. 607: Sales price per unit: $9.60 Variable cost per
- During the first month of operations ended March 31, 2016, Hip and Conscious Clothing Company produced 55,000 designer cowboy hats, of which 51,150 were sold. Operating data for the month are summarized as follows: Sales $895,125 Manufacturing costs: Dire
- Miller Company manufacturers a product for which materials are added at the beginning of the manufacturing process. A review of the company's inventory and cost records for the most recently completed year revealed the following information: Units Materi
- Wade Company estimates that it will produce 6,100 units of product IOA during the current month. Budgeted variable manufacturing costs per unit are |Direct materials |$5, |Direct labor| $13, |and o
- Sechrest Corporation manufactures a single product. Last year, the company's variable costing net operating income was $80,500. Fixed manufacturing overhead costs released from inventory under absorpt
- BRAVO COMPANY MANUFACTURES QUALITY GENTLEMEN'S CLOTHING. THE FOLLOWING SELECTED FINANCIAL INFORMATION FOR THE FISCAL YEAR 2016 IS PROVIDED: Item Amount Sales $100,000 Cost of Goods manufactured 75,00
- Borques Company produces and sells wooden pallets that are used for moving and stacking materials. The operating costs for the past year were as follows:
- A manufacturing company makes the products that it sells. Briefly identify and define the cost elements that are incurred in making a product. After product cost elements are identified, how is the cost of goods manufactured for a period determined?
- Selected data concerning operations of Cascade Manufacturing company for the past fiscal year follow: Raw materials used $400,000 Total manufacturing costs charged to production during the year (incl
- Gibson Manufacturing is a small textile manufacturer using machine-hours as the single indirect-cost rate to allocate manufacturing overhead costs to the various jobs contracted during the year. The following estimates are provided for the coming year for
- When selecting a manufacturing overhead allocation base, managers should select the: A. number of products produced. B. activity-based products. C. cost driver of those manufacturing overhead costs. D. the same number used in prior years.
- Craft Company produces a single product. Last year, the company had a net operating income of 99,000 dollars using absorption costing and 84,300 dollars using variable costing. The fixed manufacturing
- Your Company makes three products in a single facility. These products have the following unit product costs: | |Product A |Product B |Product C |Direct material |$26.00| $26.00| $27.00 |Direct labor|
- The Gant Company produces three items in its manufacturing plant. The plant has a total capacity of 9,600 minutes per month for production. The following information is provided for the products: 1. How many minutes would be required to meet t
- For an apparel manufacturer, classify wages of sewing machine operators as either a product cost or a period cost.
- DeeDee Corporation manufactures the following products in its factory. $400,000 of costs were incurred. Product Units Produced Weight per Unit (lb) Selling Price per Unit A 2,500 10 $6 B 5,000 8 $12 C 7,500 6 $12 D 10,000 4 $6 How much joint cost would be
- The UVW Manufacturing Company produces a single product in batches throughout the year. Which of the following product costing systems should be used by UVW? - job-order costing - process costing - operation costing - batch costing
- Frankin Corporation has provided the following data concerning last month's operations. How much is the cost of goods manufactured for the month on the Schedule of Cost of Goods Manufactured?
- Tucker Company, a manufacturing firm, has supplied the following information from its accounting records for the month of April. Direct labor cost $12,000 Purchases of raw materials 17,000 Factory ins
- Kemper Company signed a long-term noncancelable purchase commitment with a major supplier to purchase raw materials in 2013 at a cost of $1,000,000. At December 31, 2012, the raw materials to be purchased have a market value of $950,000. Prepare any neces
- Classify the following cost associated in producing T-shirts as a variable, fixed or mixed cost for units produced and sold: Maintenance costs with sewing machine company. The cost is $2,000 per year plus $0.001 for each machine hour of use.
- A manufacturing company that produces a single product has provided the following data concerning its most recent month of operations: Units in beginning inventory 0, Units produced 4,750, Units sold 4,650, Units in ending inventory 100, Variable costs pe
- Aaker Corporation, which has only one product, has provided the following data concerning its most recent month of operations: What is the total period cost for the month under variable costing? $230,
- Selected financial information for Sunnydale Manufacturing is presented in the following table (000s omitted). What was cost of goods manufactured? Sales revenue $ 4,000 Purchases of raw materials
- The following selected data were taken from the books of the Bixby Box Company. The company uses job costing to account for manufacturing costs. The data relate to June operations. A) Materials and s
- The following selected data were taken from the books of the Bixby Box Company. The company uses job costing to account for manufacturing costs. The data relate to June operations. A) Materials and
- The following costs items relate to the operations of Canoe Company. Classify each as a produce cost or a period cost. Also, for those costs that are classified as product costs, indicate whether they
- A small company manufactures two products. It costs 1.75 per unit and 1 hour of labor to manufacture the first product and 2.25 per unit and 2 hours to manufacture the second unit. If the company used 86 hours of labor and had a total cost of 118.00 , how
- Tree Company produces a single product. The accountant has provided the following standard cost information per unit: Variable Standard cost of one unit: Material 5 pounds at $4 per pound 20 per produ
- Classify the following cost related to producing sweatshirts as either variable, fixed or mixed cost for units produced and sold: Maintenance costs with sewing machine company. The cost is $2000 per year plus $0.001 for each machine hour use.
- Cotton Corp. currently makes 10,000 subcomponents a year one of its factories. The unit costs to produce are An outside supplier has offered to provide Cotton Corp. with the 10,000 subcomponents at a $86.50 per unit price. Fixed overhead is not avoidabl
- The following information is available for the first month of operations of Zahorik Company, a manufacturer of mechanical pencils: Sales $449,270 Gross profit 261,920 Cost of goods manufactured 224
- What is the cost goods sold for the fist month? Please give cost of job and the job number.The Fisher Products Company uses a job costing system. The company estimated its annual manufacturing overhead to be $225,000, and the estimated number of machine h
- Osawa, Inc., planned and actually manufactured 200,000 units of its single product during its first year of operations. Variable manufacturing costs were $30 per unit of product. Planned and actual fixed manufacturing costs were $600,000, and selling and
- Sandford Company manufactures one product. Its variable manufacturing cost is $16 per unit and the total fixed manufacturing cost is $600,000. What would be the total cost per unit (including both fixed and variable costs), assuming that Sandford produces
- Tampa Foundry began operations during the current year, manufacturing various products for industrial use. One such product is light-gauge aluminum, which the company sells for $36 per roll. Cost information for the year just ended follows. Variable Cost
- During the first month of operations ended May 31, 2016, Frost Point Fridge Company manufactured 40,000 mini-refrigerators, of which 36,000 were sold. Operating data for the month are summarized as follows: 1 Sales $6,480,000.00 2 Manufacturing costs:
- During the first month of operations ended May 31, 2016, Frost Point Fridge Company manufactured 60,000 mini-refrigerators, of which 54,000 were sold. Operating data for the month are summarized as follows: Sales $10,260,000.00 Manufacturing costs: Direct
- Cool Sky reports the following costing data on its product for its first year of operations. During this first year, the company produced 44,000 units and sold 36,000 units at a price of $140 per unit. Manufacturing costs: Direct materials per unit $60 Di
- Abe Company, which has only one product, has provided the following data concerning its most recent month of operations: What is the unit product cost for the month under variabl
- For apparel manufacturer Abercrombie & Fitch, Inc., classify each of the following costs as either a product cost or a period cost: a. Cost of information technology support for the corporate headquarters b. Depreciation on sewing machines c. The fabric u
- Wood Designs Company, a custom cabinet manufacturing company, is setting standard costs for one of its products. The main material is cedar wood, sold by the square foot. The current cost of cedar woo
- Fleet Corporation produces a single product. The company manufactured 700 units last year. The ending inventory consisted of 100 units. There was no beginning inventory. Variable manufacturing costs w
- The Fujita Company produces a single product. Costs accumulated at the end of the period are as follows: |Raw material purchases |$54,000 |Production supervisor's salary |$20,000 |Depreciation on ma
- The following data from the just completed year are taken from the accounting records of Mason Company: 1. Prepare a schedule of cost of goods manufactured. Assume all raw materials used in production
- Maddow Manufacturing is a small textile manufacturer using machine-hours as the single indirect-cost rate to allocate manufacturing overhead costs to the various jobs contracted during the year. The following estimates are provided for the coming year for
- XYZ Company produces a t-shirt. XYZ uses a job order cost system. The following data summarize the operations related to production for January, the first month of operations. 1. Materials purchased on account - $15,000 2. Materials requisitioned and la
- A company uses a single raw material in its production process. The standard price for a unit of material is $2. During the month the company purchased and used 600 units of this material at a price o
- Santiago Manufacturing Company began operations on January 1. During the year, it started and completed 1,680 units of product. The company incurred the following costs: 1. Raw materials purchased a
- Lexington Lumber Co. processes rough timber to obtain three grades of finished lumber, A, B, and C. The company allocates costs to the joint products on the basis of market value. During the month of
- Edison Company manufactures wool blankets and accounts for product costs using process costing. The following information is available regarding its May inventories. The following additional information describes the company s production activi