Danny Company makes and sells stuffed animals. One product, Panda Bear, sells for $28 per bear....
Question:
Danny Company makes and sells stuffed animals. One product, Panda Bear, sells for $28 per bear. Panda Bears incur fixed costs of $100,000 per month and a variable cost of $12 per bear.
How many Panda Bears must be produced and sold each month to break even?
Break-even point
Break-even point is a financial analysis tool that is used to determine the level of revenue or number of units sold to recover the Fixed cost. This is usually computed by dividing the fixed cost by the difference between the selling price and variable costs.
Answer and Explanation: 1
Become a Study.com member to unlock this answer! Create your account
View this answerPanda Bears must produce 6,250 units each month to break-even.
Step 1: Compute the contribution margin per unit.
- Contribution margin per unit =...
See full answer below.
Ask a question
Our experts can answer your tough homework and study questions.
Ask a question Ask a questionSearch Answers
Learn more about this topic:

from
Chapter 5 / Lesson 28See how to calculate break-even point (in units and dollars). See the variables of the break-even point formula and examples. Understand the purpose of break-even analysis.
Related to this Question
- 1. O'Brien Enterprises produces giant stuffed bears. Each bear consists of $12 of variable costs and $9 of fixed costs and sells for $45. A wholesaler offers to buy 8,000 bears for $14 each, of which
- China Trade, Inc. manufactures custom made stuffed animals. Last month the company produced 500 stuffed pandas for the local zoo to sell at a fund-raising event. Using job order costing, determine th
- Theodora Patel makes stuffed teddy bears. Recent information for her business follows: Selling price per bear $25.00 Total fixed cost per month 1,500.00 Variable cost per bear 15.00 1. If she sell
- Dreamland Company produces pillows. Each pillow has a variable cost of $8 and fixed costs are $78,000 per month. Each pillow sells for $17. If the company produces and sells 65,000 pillows in February, net income for the month will be ____. a. $585,000 b.
- 1. Gund Manufacturing produces Teddy Bears and sells them for $6.50 each. A foreign retailer has offered to purchase 25,000 Teddy Bears for $4.00 per Teddy. The current average manufacturing cost per
- Theodora Patel makes stuffed teddy bears. Recent information for her business follows: |Selling price per bear|$25.00 |Total fixed cost per month|1,500.00 |Variable cost per bear|15.00 She sells 350 bears this month. Suppose sales increase by 20% nex
- ABC Toys manufactures and sells wooden toys for $15 each. The company has the capacity to produce $25,000 toys in a year but is currently produces and sells $20,000 toys per year. The company currently incurs the following costs at its current production
- Safari USA, Inc. sells three types of stuffed animals, elephants, dogs, and bears. The following information is available: Elephants Dogs Bears Total Sales Volume 40,000 20,000 80,000 Selling Price $14 $20 $30 Variable cost per unit 8 10 25 Total fixed co
- Prepare the following for April: 7. Cost of goods sold budget 8. Non-manufacturing costs budget Animal Gear Company makes two pet carriers, the Cat-allac and the Dog-eriffic. They are both made of plastic with metal doors, but the Cat-allac is smaller. In
- Kirk Company sells bikes for $600 each. The company currently sells 7,500 bikes per year and could make as many as 10,000 bikes per year. The bikes cost $450 to make; $300 in variable costs per bike a
- Slugger Corporation produces baseball bats for kids that it sells for $36 each. At capacity, the company can produce 50,000 bats a year. The costs of producing and selling bats are as follows: Cost p
- Kirk Company sells bikes for $650 each. The company currently sells 8,500 bikes per year and could make as many as 10,500 bikes per year. The bikes cost $550 each to make; $400 in variable costs per bike and $250 of fixed costs per bike. Kirk received an
- Fairfield Pizza produces and sells Hawaiian fruit pizza. It sells the pizza for $30 each and variable cost per pizza is $10. The Fairfield's monthly fixed costs are $15,000. a) How many pizzas must be sold to be breakeven? b) How many pizzas must be sold
- A buyer for a toy store plans to purchase 350 stuffed animals for an anniversary sale. He plans to retail the stuffed animals for $15 each. He has already ordered 114 animals at $8 each. What is the most he can pay for each remaining animal if he is to ac
- The Kiddo Company manufactures and ships children's stuffed animals across the nation. The following are profit statements for the company's two lines of business: || ||Stock Stuffed Animals ||Custom Stuffed Animals |Sales |$7,500,00 |$5,000,000 |Less dir
- Orange Peel, a U.S. company, sold 140,000 cases of tropical fruit to Hanoi Foods, a Vietnamese firm, for 4.25 billion Vietnamese dong. The sale was made on November 17, 2012, when one U.S. dollar equaled 17,000 dong. Payment of 4.25 billion Vietnamese don
- The Hobbes Company manufactures stuffed toy animals and had the following cost information for the production run of 120,000 units: (a) rent on a billboard $1,800, (b) rent on the factory $16,000, (c)
- Danny's Delights is a wholesale bakery. Danny makes a variety of baked goods which he sells to restaurants and grocery stores. His best-selling item is a peanut butter cookie. The recipe calls for 1 cup of peanut butter, 1 cup of sugar and 1 egg. Each rec
- Yokohama Company produces baseball bats. for kids that it sells for $36 each. At capacity, the company can produce 50,000 bats a year although the company is currently producing and selling 40,000 bats. The costs of producing and selling 50,000 bats are a
- Homerun Corporation produces baseball bats for kids that it sells for $37 each. At capacity, the company can produce 50,000 bats a year. The costs of producing and selling 50,000 bats are: Cost per Bat Total Costs Direct materials $16 $800,000 Direct manu
- Danny's Delights is a wholesale bakery. Danny makes a variety of baked goods which he sells to restaurants and grocery stores. His best-selling item is a peanut butter cookie. The recipe calls for 1 c
- Swansea Finishing produces and sells a decorative pillow for $103.00 per unit. In the first month of operation, 2,300 units were produced and 1,800 units were sold. Actual fixed costs are the same as
- Grant co sells toys at a cost of $100.00 each. Their inventory carrying cost is 4% per annum. The demand for toys is 5000 per month. The average demand per day is 800 units and the lead time is 15 day
- Marvin Company has a beginning inventory of 12 sets of paints at a cost of $1.70 each. During the year, the store purchased 4 sets at $1.80, 6 sets at $2.40, 6 sets at $2.70, and 10 sets at $3.20. By
- Watson's Fish Company buys the whole salmon from various fishermen is at $3 per pound and sells the fish to restaurants for $5 per pound. Its fixed costs are $22,800 per month. How many pounds must be sold to break even, and how many pounds must be sold t
- The Hartnett Corporation manufactures baseball bats with Pudge Rodriguez's autograph stamped on them. Each bat sells for $61 and has a variable cost of $32. There are $43,790 in fixed costs involved i
- Schmidt Inc. buys and sells merchandise sold on a local college campus. It uses the perpetual inventory system. On Jan 5, Schmidt sold inventory for $700 on account. The original cost of this inventor
- Fox, Inc. manufactures and sells pens for $7 each. Walton Corp. has offered Fox, Inc. $3 per pen for a one-time order of 3,500 pens. The total manufacturing cost per pen, using absorption costing, is
- Fox Inc. manufactures and sells pens for $7 each. Walton Corp. has offered Fox Inc. $3 per pen for a one-time order of 3,500 pens. The total manufacturing cost per pen, using absorption costing is $1
- Express Toys makes 2 products, both of which currently have very strong demand. Product P sells for $7.00 per unit, has a variable cost of $3.00 per unit, and requires 2 minutes of processing time on
- Abigail Corporation produces a custom mountain bike that sells for $800. During its first year of operations, Abigail produced 1,000 bikes and sold 900 bikes. The costs of production for each bike are: |Direct materials| $100 |Direct labor| $50 |Variabl
- Butcher Co. sold 10,000 toys in Year 4 for $20 each. The company expects that 5% of the toys will be returned under warranty for a refund of the sales price in the 2-year warranty period. There were $
- Dexter Corporation produces and sells a single product, a wooden hand loom for weaving small items such as scarves. Selected cost and operating data relating to the product for two years are given b
- Boney Corporation processes sugar beets that it purchases from farmers. Sugar beets are processed in batches. A batch of sugar beets costs $53 to buy from farmers and $18 to crush in the company's pla
- Boney Corporation processes sugar beets that it purchases from farmers. Sugar beets are processed in batches. A batch of sugar beets costs $47 to buy from farmers and $12 to crush in the company's pla
- Diamond Corporation produces baseball bats for kids that it sells for $37 each. At capacity, the company can produce 54,000 bats a year. The costs of producing and selling 54,000 bats are as follows:
- A North Face retail store in Chicago sells 120 jackets per week. Each jacket costs the store $100 and the company has an annual holding cost of 25 percent. The fixed cost of a replenishment order (inc
- Sweet baby diaper company sells disposable diapers for $0.20 each. Variable costs are $0.05 per diaper, while fixed costs are $75,000 per month for volumes up to 950,000 diapers and $112,500 per month for volumes above 950,000 diapers. Prepare a flexible
- Porker Enterprises produces ham from locally raised pigs. The cost of getting the pig ready for market is about $80 per pig. $7 of that has been allocated to the ham portion of the pig. Each pig pro
- The Hobbes Company manufactures stuffed toy animals and had the following cost information for the production run of 120,000 units: (a) rent on a billboard $1,800, (b) rent on the factory $16,000, (c) cloth and thread $34,800, (d) factory worker s compens
- ETB plans to manufacture a slim bamboo hard case for the Apple iPad, which will be sold for $65. ETB estimates that it can produce and sell between 3,000 and 5,000 bamboo cases a month. The following
- Dragon Sports Inc. manufactures and sells two products, baseball bats and baseball gloves. The fixed costs are $620,000, and the sales mix is 40% bats and 60% gloves. The unit selling price and the un
- High Country Corp. produces and sells many recreational products. The company has just opened a new plant to produce a folding camp cot that will be marketed throughout the US. The following cost and revenue data relate to May, the first month of the plan
- Homerun Corporation produces baseball bats for kids that it sells for $38 each. At? capacity, the company can produce 36,000 bats a year. The costs of producing and selling 36,000 bats are as? follows
- Ricky Sports Company produces baseball bats which it normally sells to retailers for $6 each. The cost of manufacturing 25,000 baseball bats is: Materials $10,000 Labor 30,000 Variable overhead 20,000 Fixed overhead 40,000 Total $100,000 Ricky also incurs
- Gruden Company produces golf discs which it normally sells to retailers for $7.21 each. The cost of manufacturing 21,900 golf discs is: Materials $11,607 Labor 30,879 Variable overhead 21,024 Fixed overhead 42,705 Total $106,215 Gruden also incurs 6% sale
- Gruden Company produces golf discs which it normally sells to retailers for $7 each. The cost of manufacturing 17,800 golf discs is: Materials $8,366 Labor 25,988 Variable overhead 17,266 Fixed overhead 35,600 Total $87,220 Gruden also incurs a 7% sales c
- Iguana, Inc., manufactures bamboo picture frames that sell for $25 each bamboo Each frame linear feet, which costs $2.50 per foot. Each frame takes approximately 30 minutes to build, and it. requires
- Iguana, Inc. manufactures bamboo picture frames that sell for $25 each. Each frame requires 3 linear feet of bamboo, which costs $3.00 per square foot. Each frame takes approximately 30 minutes to bui
- Bogeeta, Inc., manufactures two products - bicycles and skateboards. For each bicycle sold, the company receives $95. For each skateboard sold, it receives $65. Each bicycle requires 10 minutes of Gordy's time, 15 minutes of Kelly's time, 8 minutes of Dav
- Iguana, Inc., is a company that manufactures bamboo picture frames that sell for $25 each. Each frame requires 4 linear feet of bamboo, which costs $2.00 per foot. Each frame takes approximately 30 mi
- Budgat Co. began operations on June 2, 20 Times 5. The owner, Charlie, designs, makes, and sells clothing. Charlie knows the importance of cost management and so creates budgets for each period and ke
- lguana, Inc., manufactures bamboo picture frames that sell for $30 each. Each frame requires 5 linear feet of bamboo, which costs $2.00 per foot. Each frame takes approximately 30 minutes to build, an
- Gruden Company produces golf discs which it normally sells to retailers for $7 each. The cost of manufacturing 19,900 golf discs is: Materials $10,945 Labor $29,651 Variable overhead $21,094 Fixed overhead $39,004 Total $100,694 Gruden also incurs 5% sale
- Radar Company sells bikes for $380 each. The company currently sells 5,350 bikes per year and could make as many as 5,000 bikes per year. The bikes cost $250 each to make: $185 in variable costs per b
- Radar Company sells bikes for $400 each. The company currently sells 4,900 bikes per year and could make as many as 7,000 bikes per year. The bikes cost $275 each to make; $170 in variable costs per b
- Radar Company sells bikes for $460 each. The company currently sells 4,700 bikes per year and could make as many as 5,000 bikes per year. The bikes cost $255 each to make; $150 in variable costs per b
- Radar Company sells bikes for $450 each. The company currently sells 4,750 bikes per year and could make as many as 5,000 bikes per year. The bikes cost $225 each to make: $185 in variable costs per
- Iguana, Inc. manufactures bamboo picture frames that sell for $25 each. Each frame requires 3 linear feet of bamboo, which costs $3.00 per foot. Each frame takes approximately 30 minutes to build, and
- Iguana, Inc. manufactures bamboo picture frames that sell for $30 each. Each frame requires 4 linear feet of bamboo, which costs $3.00 per foot. Each frame takes approximately 30 minutes to build, and
- Iguana Inc., manufactures bamboo picture frames that sell for $25 each. Each frame requires 4 linear feet of bamboo, which costs $3.00 per foot. Each frame takes approximately 30 minutes to build, and
- The Bouncy Company sells 50,000 Slinkies annually for $20 per unit. Manufacturing costs total $11 per unit. If Slinkies are processed further into Slinky Dogs at an additional cost of $6 per unit, Slinky Dog will sell for $30 per unit. Variable selling co
- Tuff Kids Jeans Co. sells blue jeans wholesale to major retailers across the country. Each pair of jeans has a selling price of $30 with $21 in variable costs of goods sold. The company has fixed manu
- Toy Town manufactures small toys for toddlers. Sales last year were 30,000 toys at $27.50 each. Expenses amounted to $530,000. Of this amount. $164,000 was considered to be fixed. The company wants to enhance its product by upgrading a component that has
- Calla Company produces skateboards that sell for $63 per unit. The company currently has the capacity to produce 95,000 skateboards per year, but is selling 81,100 skateboards per year. Annual costs
- Calla Company produces skateboards that sell for $54 per unit. The company currently has the capacity to produce 95,000 skateboards per year but is selling 81,400 skateboards per year. Annual costs fo
- Calla Company produces skateboards that sell for $69 per unit. The company currently has the capacity to produce 95,000 skateboards per year but is selling 80,600 skateboards per year. Annual costs fo
- Calla Company produces skateboards that sell for $66 per unit. The company currently has the capacity to produce 95,000 skateboards per year but is selling 81,400 skateboards per year. Annual costs fo
- Calla Company produces skateboards that sell for $56 per unit. The company currently has the capacity to produce 100,000 skateboards per year, but is selling 80,800 skateboards per year. Annual costs
- Calla Company produces skateboards that sell for $57 per unit. The company currently has the capacity to produce 95,000 skateboards per year, but is selling 80,700 skateboards per year. Annual costs f
- Calla Company produces skateboards that sell for $59 per unit. The company currently has the capacity to produce 100,000 skateboards per year but is selling 80,300 skateboards per year. Annual costs f
- Calla Company produces skateboards that sell for $51 per unit. The company currently has the capacity to produce 95,000 skateboards per year, but is selling 80,200 skateboards per year. Annual costs f
- Calla Company produces skateboards that sell for $57 per unit. The company currently has the capacity to produce 100,000 skateboards per year but is selling 82,000 skateboards per year. Annual costs f
- Calla Company produces skateboards that sell for $62 per unit. The company currently has the capacity to produce 95,000 skateboards per year, but is selling 81,300 skateboards per year. Annual costs f
- Calla Company produces skateboards that sell for $60 per unit. The company currently has the capacity to produce 95,000 skateboards per year but is selling 81,900 skateboards per year. Annual costs fo
- Calla Company produces skateboards that sell for $61 per unit. The company currently has the capacity to produce 100,000 skateboards per year, but is selling 80,700 skateboards per year. Annual costs
- Calla Company produces skateboards that sell for $50 per unit. The company currently has the capacity to produce 90,000 skateboards per year, but is selling 80,400 skateboards per year. Annual costs f
- Calla Company produces skateboards that sell for $54 per unit. The company currently has the capacity to produce 90,000 skateboards per year, but is selling 80,100 skateboards per year. Annual costs f
- Calla Company produces skateboards that sell for $57 per unit. The company currently has the capacity to produce 90,000 skateboards per year, but is selling 81,100 skateboards per year. Annual costs f
- Calla Company produces skateboards that sell for $55 per unit. The company currently has the capacity to produce 100,000 skateboards per year, but is selling 82,000 skateboards per year. Annual costs
- Calla Company produces skateboards that sell for $51 per unit. The company currently has the capacity to produce 90,000 skateboards per year but is selling 80,800 skateboards per year. Annual costs fo
- MSM Inc. sells garden statues. Each statue sells for $95. MSM Inc. buys each statue for $40 and pays a 20% commission to salespeople for all sales made by the company. All other costs ($3,000 each month) are fixed. If MSM Inc. reduces monthly fixed cost.
- Donnelly Corporation manufactures and sells T-shirts imprinted with college names and slogans. Last year, the shirts sold for $7.50 each, and the variable cost to manufacture them was $2.25 per unit. The company needed to sell 20,000 shirts to break even.
- MSM Inc. sells garden statues. Each statue sells for $95. MSM Inc. buys each statue for $40 and pays a 20% commission to salespeople for all sales made by the company. All other costs ($3,000 each month) are fixed. If MSM Inc. reduces monthly fixed cost b
- Pierce Corporation is a wholesaler that sells a single product and maintains a stable cost structure. However, the demand for their product fluctuates according to the season. Management has provided the following data for two months. September October N
- Aunt Sally's "New Orleans Most Famous Pralines" sells pralines costing $1.06 each to make. If Aunt Sally's wants a 30% markup based on selling price and produces 35 pralines with an anticipated 11% spoilage, what should each praline be sold for? (Round yo
- Weldon Animal Feeds has developed the following data for lower of cost and net realizable valuation for its products (in thousands): Selling Price; Cost; Large animals: Cattle - $320; $160; Horse
- Olympic Products Corp. manufactures and distributes barbecue grills. The company normally sells 1,000 of these grills each month for a price of $140 each. The material cost for a grill is $44 and the direct labor is $22. The variable overhead cost is $13
- Huddell Company, which is both a wholesaler and retailer, purchases merchandise from various suppliers. The dollar-value LIFO method is used for the wholesale inventors. Huddell determines the estimat
- Iguana, Inc., manufactures bamboo picture frames which sell for $25 each. Each frame requires 4 linear feet of bamboo, which costs $2.00 per foot. Each frame takes approximately 30 minutes to build, a
- Half-Time Pty Ltd currently sells hotdogs at the local cricket grounds. In a typical summer month, the stall reports a profit of $13 500 with sales of $75 000, fixed cost totalling $31 500. The variable cost of each hotdog is $0.96. John, the proprietor,
- Kiddo Company manufactures and ships children's stuffed animals across the nation. The following are profit statements for the company's two lines of business: Stock Stuffed Animals (Stock) Custom
- Dreamland pillow company sells the "Old Softy" model for $20 each. One pillow requires two pounds of raw materials and one hour of direct labor to manufacture. Raw material costs $3 per pound and dire
- Gruden Company produces golf discs which it normally sells to retailers for $6.90 each. The cost of manufacturing 19,900 golf discs is: Materials $10,348 Labor 31,243 Variable overhead 20,696 Fixed overhead 40,397 Total $102,684 Gruden also incurs 4% sal
- Iguana, Inc., manufactures bamboo picture frames that sell for $20 each. Each frame requires 3 linear feet of bamboo, which costs $2.00 per foot. Each frame takes approximately 30 minutes to build, an
- Iguana, Inc., manufactures bamboo picture frames that sell for $21 each. Each frame requires 4 linear feet of bamboo, which costs $2.20 per foot. Each frame takes approximately 30 minutes to build, an
- Iguana, Inc., manufactures bamboo picture frames that sell for $22 each. Each frame requires 3 linear feet of bamboo, which costs $1.50 per foot. Each frame takes approximately 36 minutes to build, an
- Iguana, Inc., manufactures bamboo picture frames that sell for $23 each. Each frame requires 5 linear feet of bamboo, which costs $1.80 per foot. Each frame takes approximately 30 minutes to build, an
- Iguana, Inc., manufactures bamboo picture frames that sell for $30 each. Each frame requires 3 linear feet of bamboo, which costs $3.00 per foot. Each frame takes approximately 30 minutes to build, an
- Iguana, Inc., manufactures bamboo picture frames that sell for $30 each. Each frame requires 5 linear feet of bamboo, which costs $2.00 per foot. Each frame takes approximately 30 minutes to build, an