Cook Farm Supply Company manufactures and sells a pesticide called Snare. The following data are...

Question:

Cook Farm Supply Company manufactures and sells a pesticide called Snare. The following data are available for preparing budgets for Snare for the first 2 quarters of 2017.

1. Sales: quarter 1, 28,600 bags; quarter 2, 42,600 bags. The selling price is $63 per bag.

2. Direct materials: each bag of Snare requires 5 pounds of Gumm at a cost of $3.8 per pound and 6 pounds of Tarr at $1.75 per pound.

3. Desired inventory levels:

Type of InventoryJanuary 1April 1July 1
Snare (bags)8,20012,10018,500
Gumm (pounds)9,40010,30013,400
Tar (pounds)14,50020,10025,500

4. Direct labor: direct labor time is 15 minutes per bag at an hourly rate of $16 per hour.

5. Selling and administrative expenses are expected to be 15% of sales plus $176,000 per quarter.

6. Interest expense is $100,000.

7. Income taxes are expected to be 30% of income before income taxes.

Your assistant has prepared two budgets: (1) the manufacturing overhead budget shows expected costs to be 125% of direct labor cost, and (2) the direct materials budget for Tarr shows the cost of Tarr purchases to be $300,000 in quarter 1 and $422,500 in quarter 2.

(a) Prepare the sales budget.

(b) Prepare the production budget.

Budgets:

Companies complete budgets in advance to estimate what their sales and costs will be for a period of time. The sales budget is the first one that has to be completed. Based on the results of the sales budget a production budget can be completed.

Answer and Explanation: 1

Become a Study.com member to unlock this answer!

View this answer


Question (a)


The sales budget will show the unit sales and total sales dollars for each quarter and the six month total.


Cook Farm...

See full answer below.


Learn more about this topic:

Loading...
Production Budget: Preparation & Examples

from

Chapter 11 / Lesson 5
9.3K

Learn about the production budget and understand how it is used. Explore what is included in a production budget and study a production budget example.


Related to this Question

Explore our homework questions and answers library