Consider a consumer choosing between two goods, food and gasoline. Suppose her monthly income is...
Question:
Consider a consumer choosing between two goods, food and gasoline. Suppose her monthly income is $1500 and the average price of food per unit is $30. The price of gasoline per liter is $50. What is the opportunity cost of food?
Opportunity Cost:
The opportunity cost can be defined that the benefit that a person or firm misses out on when selecting one alternative over another. The opportunity cost mainly arises because of the scarcity of resources.
Answer and Explanation: 1
Become a Study.com member to unlock this answer! Create your account
View this answerThe opportunity cost of a budget line is the slope of the budget line which is the ratio of prices of both goods. Therefore, the opportunity cost of...
See full answer below.
Ask a question
Our experts can answer your tough homework and study questions.
Ask a question Ask a questionSearch Answers
Learn more about this topic:

from
Chapter 1 / Lesson 6Learn what is opportunity cost, including the opportunity cost definition, assessment and examples. See how to calculate opportunity cost using the formula.
Related to this Question
- Consider a consumer choosing between two goods, food and gasoline. Suppose her monthly income is $1500 and average price of food per unit is $30. Price of gasoline per liter is $50. What is the opportunity cost of gasoline?
- Consider three consumers. All three buy bread (B) and Cheese (C), and no other goods. The price of bread is $1 per loaf and the price of cheese is $2 per pound. Each consumer has a weekly budget of $60. Given the information below, find the utility-maximi
- Assume that a consumer has a budget of $45 to allocate over two products, milk (M) and bread (B). The price of milk is PM = $4:50 and the price of bread is PB = $5:50. 1(a): Draw a graph of the budg
- Econland produces Bread and Gas, as described in the table below (Gas is NOT an intermediate good). All prices are in nominal terms. Consumer Market Basket = 6 Loaves of Bread, 11 gallons of gas Base Year=2013 Year Loaves of Bread Gallons of Gas Price o
- Assume that the price of Good X is $5, the price of Good Y is $4, and the consumer's budget is $100 per month. a. Carefully construct and fully label the consumer's budget line. What is its slope? b
- Say that the bundle of goods purchased by a typical consumer in the base year consisted of 20 gallons of milk at a price of $1 per gallon and 15 loaves of bread at a price of $2 per loaf. What would the price index be in a year in which: a. milk cost $2
- Suppose you are given a monthly income of $200 to spend on food while at college. Further, suppose the price of a single-service pizza is $4 and the price of a deli sandwich is $2. Which one of the following consumption combinations is possible given the
- Assume that you have $100 to spend on food and clothing. The price of food is $5 and the price of clothing is $10.a. Graph your budget constraint.b. Suppose that the government subsidizes clothing suc
- When food costs $10 per unit and clothing costs $20 per unit, an individual chose to consume 7 units of food and 4 units of clothing per month. When the price of clothing falls to $15 per unit, that individual now chooses to consume 6 units of food and 6
- Suppose a consumer has an income I = $150 which he/she spends on pizza and tacos per month. The price of pizza is $20 and the price of tacos is $10. If the units of pizza consumed per month is on the x-axis and the units of tacos consumed per month is on
- Suppose a consumer has an income I = $48 which he/she spends on pizza (x) and tacos per month (y). The price of pizza is $8 and the price of tacos is $2. If the units of pizza consumed per month is on the x-axis and the units of tacos consumed per month i
- Assume that all there is are movies (m) and food (f). The price of movies is $10, while the price of food is $5. Suppose you have $145 to spend on these two goods, and that your preference is described by the following utility function: u (m, f) = m + f +
- Suppose household annual demand for gasoline follows the equation Q_D = 2000 - 500P + 25I where P is the price of a gallon of gasoline and l is household income in 1000s of dollars. Suppose that P = 3 and l = 60. What quantity of gasoline will households
- a) Draw a budget line for someone who has an income of 50 and buys two goods, food and clothing. put food on the x-axis. The price of food is 7.5 per unit and the price of clothing is 5 per unit. b) T
- If when the price of auto fuel rose from $2 to $3/gallon, households reduced oil usage from 60 gallons a week to 40 gallons per week. What is the price elasticity of gasoline? (Use midpoint calculatio
- Graphing the BC. Suppose that an individual has a weekly income of $180 to spend on goods X and Y, which have prices of $2 and $6, respectively. Graph the budget constraint. Suppose that the price of
- Suppose there are two goods, food, c, and leisure, L. The prevailing prices of c and L are p = $1/unit and w = $10/hr:, respectively. Suppose you can consume no more than 24 hours of leisure per day a
- Consider an economy with only two goods bread and wine. In the base year, the typical family bought four loaves of bread at $2 per loaf and two bottles of wine for $9 per bottle. In a given year, bread cost $3 per loaf, and wine cost $10 per bottle. The C
- The CPI measures: (a) the average cost of goods and services purchased by individuals and firms (b) the prices of all goods purchased by individuals and non-profit institutions (c) the average price of food and fuel, the most volatilely-priced purchased g
- Assume that all there is are movies (m) and food (f). The price of movies is $10, while the price of food is $5. You have $145 to spend on these two goods, and that your preference is described by the following utility function: u(m, f) = m + f + mf. What
- Consider an economy with only two goods bread and wine. In the base year, the typical family bought four loaves of bread at $2 per loaf and two bottles of wine for $9 per bottle. In a given year, bread costs $3 per loaf, and wine costs $10 per bottle. The
- Assume that you have a budget of $30 to spend on milk and cereal only. The price of milk is $5.00 and the price of cereal is $3.50. a. What is the most you can purchase of cereal? b. If you purchase 3 units of milk, how many units of cereal can you purcha
- Suppose a consumer buys 10 units of good X and 20 units of good Y every year. The following table lists the prices of goods X and Y in the years 2005-2007. Assume that these two goods constitute the typical market basket. Calculate the price indices for t
- Suppose a consumer buys 10 units of good X and 20 units of good Y every year. The following table lists the prices of goods X and Y in the years 2005-2007. Assume that these two goods constitute the typical market basket. Calculate the price indices for
- An economist uses the price of a gallon of milk as a measure of inflation. She finds that the average price is $3.50 per gallon and the population standard deviation is $0.33. You decide to sample 40 stores, collect their price for a gallon of milk, and c
- The consumer price index (CPI) ____. a. compares the cost of the typical basket of goods consumed in period 1 to the cost of a basket of goods typically consumed in period 2 b. is the ratio of the average price of a typical basket of goods to the cost of
- Consider the following demand schedule for gasoline in a small town. Assume the town's gasoline seller(s) incurs a cost of $2 for each gallon sold, with no fixed cost. |Quantity (in gallons)|Price|T
- In January 2010, the price of gasoline was $2.70 a gallon. By spring 2010, the price had increased to $3.00 a gallon. Assume that there were no changes in average income, population, or any other infl
- Consider an economy with only two goods: bread and butter. Suppose in 2010, the typical family bought fifty loaves of bread at $2 per bread and ten packs of butter for $5 per pack. In 2014, the bread cost $3 and the pack of butter $6 per pack. Calculate t
- If dairy farming is subsidized, it would be expected for the value of a liter of milk to be: a. equal to the price paid by the consumer for a liter of milk b. greater than the price paid by the consumer for a liter of milk c. less than the price paid by t
- Your income is $40. The price of each unit of food is $2, and the price of each unit of clothing is $10. Draw a graph of your budget line. Now, your income rises to $50 and the prices of food and clot
- 1. The rationing function of prices means that a. government is responsible for setting the prices of basic foods. b. businesses determine what goods consumers should purchase. c. buyers and seller
- Using economic concept and analysis tools explain why a gas station food store can charge a higher price for a gallon of milk than the local grocery store charge?
- Assume you took a new job where your employer provides you with housing, clothing, a company car, and a monthly wage of $800. Assume that you spend your monthly wage on either going out or eating at home. The price of a home-cooked meal is $20, while the
- 2. Kim has $200 per week to spend on gas and food. The price of gas is $4/gallon and the price of food is $2/unit. (A) Sketch Kim's budget constraint with gas on the y-axis (B) what is the opportuni
- Government survey takers determine that typical family expenditures each month in the year designated as the base year are as follows:- 25 pizzas, $10 each - Apartment rent, $600 per month - Gasoline
- ANSWER ALL 3 PLEASE Suppose that the supply and demand of wheat depend on the price of wheat (p), the inches of annual rainfall (r), and the level of disposable consumer monthly income(I). The equatio
- The monthly cost of a thrifty food plan for a household with 2 adults (estimated by the USDA) is $380. Based on this data, what would be the monthly poverty threshold for a household with 2 adults?
- Suppose that an economist hypothesizes that the annual quantity demanded of a specific computer brand is determined by the price of the computer (P) and the average income of consumers (Y) according to: Q_D = Y - 3P. Assuming that the average income equa
- A consumer buys 10 units of good X and 20 units of good Y every year. The following table lists the prices of goods X and Y in the years 2005-2007. Assume that these two goods constitute the typical market basket. Calculate the price indices for these yea
- Suppose the consumer price index (CPI) for Year X is 120. This means the average price of goods and services is: a. currently $120 b. 120 percent more in Year X than in the base year c. 120 percent more in the base year than in Year X d. priced at 20 perc
- Let the market demand for rye bread be given by Q = 500 + I - 250Prye + 400Pwheat, where Q is monthly demand in a number of loaves, I is average monthly income in dollars, Prye is the price of a loaf of rye bread, and Pwheat is the price of a loaf of
- Consider your last vehicle purchase and the decision making process you engaged in while deciding what vehicle to purchase or if a new vehicle was the right decision. Keep in mind that everything from the interest rates to the price of gasoline is driven
- The average price of milk per gallon was $2.26 in 1995 and $3.09 in 2010. The consumer price index was 152.4 in 1995 and 218.1 in 2010. Therefore, the real price of milk in 2010 expressed in 1995 dollars was $. (Give your answer rounded to two decimal pla
- The basket of goods used to construct a Consumer Price Index (CPI) includes 10 cups of coffee, 5 sandwiches, and 1 month of mobile phone access with data. In 2010 (the base year for calculating the CPI), the price of these items was $3 per cup of coffee;
- The basket of goods used to construct the Consumer Price Index (CPI) includes 10 cups of coffee, 5 sandwiches, and 1 month of mobile phone access with data. In 2010 (the base year for calculating the CPI), the price of these items was $3 per cup of coffee
- Consider a small country producing only two commodities (coffee beans and corn). Following are the price and output of these two commodities in the year 2008: |Price|Quantity |$12|500 lbs. of coffee beans |$6|600 bushels of corn Assuming the price level i
- Suppose a consumer spends $48 on pizza and tacos per month. The price of pizza is $8 and the price of tacos is $2 per unit. If the units of pizza consumed per month is on the x-axis and the units of tacos consumed per month is on the y-axis, which of the
- A local utility estimates that natural gas consumption by an average household is given by the following: Usage = 1.55 - 0.55(Price), where Usage is the number of mcf consumed and Price measures the price of natural gas per mcf. What is the predicted chan
- Assume a specific-factors economy produces two goods, cloth and food, and that when representing the output of this economy graphically, cloth is on the x-axis and food is on the y-axis. When the price of cloth increases by 5% and the price of food increa
- Suppose the price of a DVD is $15 per unit. At that price, consumers wish to purchase 6,000 units weekly and producers wish to sell 4,000 units weekly. In this situation: a) unsatisfied consumers wil
- Suppose an economy produces only two goods, bread and chocolate. The data below show the quantities produced in each year and the average prices for these two goods for each of the two years. Calculate the following. A. The cost of the market basket in 20
- Suppose that an economist hypothesizes that the annual quantity demanded of a specific computer brand is determined by the price of the computer (P) and the average income of consumers (Y) according to: Q_D = Y - 3P. Assume that the average income equals
- Suppose that an economist hypothesizes that the annual quantity demanded of a specific computer brand is determined by the price of the computer (P) and the average income of consumers (Y) according to: Q_D = Y - 3P. Which of these variables are exogenou
- Suppose that an economist hypothesizes that the annual quantity demanded of a specific computer brand is determined by the price of the computer (P) and the average income of consumers (Y) according to: Q_D = Y - 3P. If the average income equals $6,000,
- Suppose that people consume only three goods, as shown in this table Tennis Balls Golf Balls Gatorade 2009 price $2.00 $4.00 $1.00 quantity 100 100 200 2010 Price $2.00 $6.00 $2.00 quantity 100 100 200 Using 2009 as the base year, compute the CPI
- Suppose you have $120 to spend on food and clothing. The price of food is $4 and the price of clothing is $8. a. Graph your budget constraint; calculate the slope of it. b. Briefly explain why your
- To look at changes in the cost of living, we don't track the differences in each household's actual expenditures from one year to the next on a market basket because: (select all that apply) a. consumers may substitute the relatively expensive goods with
- Consider the mode choice utility functions given below where cost is in dollars and time is in minutes for drive alone (DL), automobile shared-ride (SR), and bus (B). Assume there are 4000 workers (ge
- You saw that the price of gasoline rose over the last 12 months at a local station (you saw that it cost more dollars over the course of that year). Also, you knew that average consumer prices also rose over the last 12 months How might you figure out how
- 1. Consider the following representative households in the electricity market: Household A: Currently spends $300 a month on electricity. The household income is $1,200 a month. Household B: Currently spends $300 a month on electricity. The household in
- The average price of gasoline in 2005 was $2.31 per gallon. In 1993, the average price was $1.07. The average annual rate of increase in the price of gasoline over this 12-year period was 6.62%. If we assume that the price of gasoline will continue to inf
- Suppose that an economist hypothesizes that the annual quantity demanded of a specific computer brand is determined by the price of the computer (P) and the average income of consumers (Y) according to: Q_D = Y - 3P. Assuming Y = $6,000, calculate the ch
- Suppose a consumer has $200 in income and purchases 2 items: shirts and pants. Suppose the price of a shirt is $10 per shirt and the price of a pair of pants is $20 per pair of pants. Suppose you hav
- Assume Denise's spending on coffee and gasoline is $200 each month and that each of the consumption bundles in the table are on her budget line. Look at the table Denise's Consumption of Coffee and Ga
- Last week, Discount Food Stores, Inc. reduced the average price on the 22 ounce size of Dishwashing Liquid by 1%. In response, sales jumped by 8%. A) Calculate the point price elasticity of demand for Dishwashing Liquid. B) Calculate the optimal price for
- Suppose, in the base year, a typical market basket purchased by an urban family cost $250. In Year 1, the same market basket cost $950. What is the consumer price index (CPI) for Year 1? If the same m
- Consider the following pairs of goods. For which of the two goods would you expect the demand to be more price elastic? a. water or speedboats b. blood pressure medicine or nasal decongestant spray c. ice cream or food in general d. gasoline over the
- Suppose that an economist hypothesizes that the annual quantity demanded of a specific computer brand is determined by the price of the computer (P) and the average income of consumers (Y) according to: Q_D = Y - 3P. Suppose for the moment that the avera
- In the table above, assume that the price of commodity X is one dollar and the price of commodity Y is two dollars and the consumer has ten dollars to spend on his purchase of commodity X and Y. In or
- You consume only soda and pizza. One day, the price of soda goes up, the price of pizza goes down, and you are just as happy as you were before the price changes. a. Illustrate this situation on a graph. b. How does your consumption of the two goods cha
- Assume the price and income elasticities of demand for cars are Ep = -0.52 and Ey = 3.2. In the coming year, car prices are expected to rise by 2% and income by 8%. Based on this information, the cars' sale volume is expected to: a) fall by 0.52%. b) incr
- Assume that households consume only hotdogs and soda; the average household consumes 12 hotdogs and 20 bottles of soda. In 1995, a hot dog was $0.90 each and soda $0.50 each. In 2003, hotdog price wen
- Suppose the average price of gas in 2009 was $0.95 per liter and $0.97 in 2010. The inflation rate was 3 percent in 2010. What was the 2010 price of gas in 2009 dollars?
- Suppose that an economist hypothesizes that the annual quantity demanded of a specific computer brand is determined by the price of the computer (P) and the average income of consumers (Y) according to: Q_D = Y - 3P. Suppose Y = $6,000, calculate the cha
- Suppose that an economist hypothesizes that the annual quantity demanded of a specific computer brand is determined by the price of the computer (P) and the average income of consumers (Y) according to: Q_D = Y - 3P. Suppose that the average income equal
- Assume a specific factors economy produces two goods: cloth and food. When representing the output of this economy graphically, cloth is on the x-axis and food is on the y-axis. When the price of cloth increases by 8% and the price of food does not change
- Consider the following pairs of goods. For which of the two goods would you expect the demand to be more price inelastic? Why? A. infant formula or breakfast cereal B. heating oil over the course of a decade or heating oil over the course of a month. C. f
- Thembi has a budget of $1400 and the price of food is $200 and the price of clothing is $100. She maximises her utility by buying 4 units of food and 6 units of clothes. Draw a budget line with food on the horizontal axis.
- Suppose farmers are deciding what crop to plant and learn that the price of corn has fallen relative to the price of cotton. These farmers can produce either of these crops on their land. What would be the economic effect of this situation?
- Ali spends his income of $64 on kerosene (x) and food (y) each week. The price of food is $8 per unit. The price of kerosene is $4/liter at a government-run store and he can purchase up to 8 liters th
- A consumer is at a corner solution - he buys meat, eggs, and vegetables, but no fish. a) The price of fish rises. Will this change his consumption of fish? b) The price of fish falls. Will this change his consumption of fish? c) In each case above, draw a
- Assume that you have a budget of $30 to spend on milk and cereal only. The price of milk is PM = $5 and the price of cereal is PC = $3.50. a) Graph the budget constraint. Be sure to put the quantity
- The chained consumer price index (CPI) tends to more accurately reflect prices by updating the consumer basket of goods every time any price in the typical consumer basket changes. This happens A. daily. B. weekly. C. monthly. D. annually.
- Suppose that the basket of goods in the Consumer Price Index (CPI) consisted of 3 units of pork and 2 units of corn. What is the consumer price index for 2016 if the base year is 2015? a. 85 b. 100 c. 115 d. 175
- Suppose that consumers expect that gas prices will increase next week after viewing a highly publicized news report predicting higher gas prices. However, producers do not believe the news reports and they do not believe that consumers will believe the re
- Assume the price of good X is P X , price of good Y is P Y , and B is the budget. The formula for the budget line for these two goods is a. P Y Q Y P X Q X . b. P X B + P Y B = B . c. P X X + P Y Y = B . d. ( 1 P Y B ) P X .
- Suppose you want to analyze the number of bottles of beer that students drink on an average week. You are told that the number of bottles depends on how much income they have, the price of beer per bo
- Suppose a market basket of goods and services costs $400 in the base year and the consumer price index (CPI) is currently 125. This indicates the price of the market basket of goods is now: a. $275 b. $425 c. $500 d. $525
- Assume that you have a budget of $25 to spend on milk and cereal only. The price of milk is Pm = $4.00 and the price of cereal is Pc = $5.00. 1. Graph the budget constraint. Be sure to put the quantit
- The market basket used to calculate the CPI in Aquilonia is 4 loaves of bread, 6 gallons of milk, 2 shirts, and 2 pants. In 2008, bread cost $1.00 per loaf, milk cost $1.50 per gallon, shirts cost $6.00 each, and pants cost $10.00 per pair. In 2009, bread
- Suppose you want to calculate a university price index (UPI). Let's keep things simple and assume that a typical student buys seven textbooks, nine pizzas, and twelve six-packs of beer in a year. The table below shows this market basket and the price of e
- In January 2010, the price of gasoline was $2.70 a gallon. By summer 2010, the price had increased to $3.00 a gallon. Assume that there were no changes in average income, population, or any other influence on buying plans. Explain and illustrate graphical
- Given the table below. Now assume trade. Assume that the relative price of wine after the trade is equal to 0.8. Assume that the home country consumes 240 units of cheese after the trade. Draw the consumption possibilities frontier for both the home c
- Suppose the price of apples is R3 each, the price of oranges is R5 each, and Bob's budget is R50 per week. What is Bob's utility-maximizing choice between these two goods?
- Consumers in England consume only two goods, magazines and pizza. If they spend $50 on magazines and $90 on pizzas a month, how many magazines and pizzas are in their CPI market basket if the price of
- To measure the 'core' inflation rate, the Bureau of Economic Analysis uses a price measure that: a) excludes food and energy prices because the prices of these items can be volatile. b) includes food and energy prices because these items account for a sig
- Jane has 500 a week to spend on food and clothing. The price of food is 10 pounds and the price of clothing is 25 pounds. Which of the following pairs of food and clothing are in Jane's choice set? a) 10 units of clothing and 25 units of food b) 20 units
- Assume that the best alternative to your product has a price of $50 per unit. The average consumer uses this product 100 hours per year and spends $500 doing so. Your research shows that your product should be 10% more efficient than this nearest competit
- This problem asks you to examine the costs in the market: for gasoline. The cost of consuming gasoline comes in two parts: 1. First, the driver pays the market price for a gallon of gasoline. 2. In addition, other people who live in the area bear the co