Buffalo Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 450 units, the...
Question:
Buffalo Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 450 units, the following information is available.
Units | Unit Cost | Total Cost | |
---|---|---|---|
April 1 inventory | 230 | $12 | $2,760 |
April 15 purchase | 430 | 14 | 6,020 |
April 23 purchase | 340 | 16 | 5,440 |
1,000 | $14,220 |
Compute the April 30 inventory and the April cost of goods sold using the FIFO method.
FIFO & the Periodic Inventory System:
When the periodic inventory system is used, the ending inventory is computed at the end of each accounting period using the physical units on hand and the inventory valuation method selected.
Answer and Explanation: 1
Become a Study.com member to unlock this answer! Create your account
View this answer
FIFO will assume the sales comes from the oldest units, so the ending inventory will be valued at the cost of $16 & $14 per unit from the lat...
See full answer below.
Ask a question
Our experts can answer your tough homework and study questions.
Ask a question Ask a questionSearch Answers
Learn more about this topic:

from
Chapter 1 / Lesson 14Explore the periodic inventory system. Learn the definition of the periodic inventory system and understand its advantages. See periodic inventory system examples.
Related to this Question
- Sandhill Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 550 units, the following information is available. Units Unit Cost Total Cost April 1 inventory 230 $26 $5,980 Apri
- Sandhill Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 600 units, the following information is available: Units Unit Cost Total Cost April 1 inventory 270 $30 $8,100
- Stellar Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 550 units, the following information is available. Units Unit Cost Total Cost April 1 inventory 340 $23 7,820 April 15 purchase 390 28 10,920 April 23 purchase 270 30 8,10
- Larkspur Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 550 units, the following information is available: Units Unit Cost Total Cost April 1 inventory 340 $23 $7,820 Apr
- Metlock Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 650 units, the following information is available. Units Unit Cost Total Cost April 1 inventory 350 $24 $ 8,400 April 15 purchase 370 29 10,730 April 23 purchase 280 31 8,
- Ayayai Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 450 units, the following information is available. Units Unit Cost Total Cost April 1 inventory 330 $22 $7,260 April
- Sheridan Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 550 units, the following information is available. Units Unit Cost Total Cost April 1 inventory 250 $14 $3,500 Apri
- Splish Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 550 units, the following information is available. Units Unit Cost Total Cost April 1 inventory 260 $15 $3,900 April
- Amsterdam Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 517 units, the following information is available. Units Unit Cost Total Cost April 1 inventory 230 $14 $3,220 April 15 purchase 380 17 6,460 April 23 purchase 339 19 6,4
- Teal Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 560 units, the following information is available. Units Unit Cost Total Cost April 1 inventory 250 $27 $6,480 April 15
- Teal Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 550 units, the following information is available. Units Unit Cost Total Cost April 1 inventory 300 $19 $5,700 April 15
- Windsor Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 470 units, the following information is available. Units Unit cost Total cost April 1 Inventory 290 $18 $5,220 April 15 Purchase 400 22 8,800 April 23 Purchase 310 23 7,130
- Metlock Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 650 units, the following information is available. Units Unit Cost Total Cost April 1 Inventory 350 $24 $8,400 April 15 Purchase 370 29 10,730 April 23 Purchase 280 31 8,6
- Pina Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 470 units, the following information is available: Units Units Cost Total Cost April 1 inventory 290 $18 $ 5,220 April 15 purchase 400 22 8,800 April 23 purchase 310 23 7,130
- Kingbird Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 420 units, the following information is available. Units Unit Cost Total Cost April 1 Inventory 240 $13 $ 3,120 April 15 Purchase 440 16 7,040 April 23 Purchase 320 17 5,
- Compute the April 30 inventory and the April cost of goods sold using the FIFO method. Bonita Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 550 units, the following information is available. Units Unit Cost Total Cost April 1
- Buffalo Industries uses a periodic inventory system. Its records show the following for the month of May, in which 68 units were sold. Date Explanation Units Unit cost Total cost May 1. Inventory 30
- Sofa Company, which uses a periodic inventory system, had a beginning inventory on April 1 of 400 units of Product A at a cost of 14 per unit During April, the following purchases and sales were made
- Buffalo Company uses a perpetual inventory system. Its beginning inventory consists of 88 units that cost $60 each. During June, (1) the company purchased 263 units at $60 each, (2) returned 11 units
- Amsterdam Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 520 units, the following information is available. | |UNITS |UNIT COST |TOTAL COST |April 1 inventory |300 |13 |3
- Carla Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 550 units, the following information is available. | |Units| Unit Cost| Total Cost |April 1 inventory|260| $15|$3,900
- A company reported the current month's purchase and sales data for its only product and uses the perpetual inventory system. Determine the cost assigned to ending inventory and cost of goods sold using LIFO. April 1: Beginning inventory of 175 units at $1
- In a perpetual inventory system, beginning inventory, purchases, and sales for an item are as follows: April 1Inventory62 units at $ 20 April 10Sale52 units April 17Purchase40 units at $ 19 April 26Sale45 units April 28Pur
- Kaleta Company uses a periodic system reports the following for the month of June. Units Unit Cost Total Cost June 1 Inventory 404 $3 $1,212 12 Purchase 808 7 5,656 23 Purchase 606 10 6,060 30 Inventory 202 {a} Compute the cost of the ending inventory
- Buffalo Industries uses a periodic inventory system Its records show the following for the month of May in which 68 units were sold Calculate the weighted average unit cost. Round answer to 3 decimal
- The following data is available for one of the products sold by Chancet Company, which uses a perpetual inventory system: April 1. On hand, 10 units at $8 each; $80 April 5. Purchased 30 units at $7
- CCO Company uses a perpetual inventory system. It entered into the following purchases and sales transactions for April. Date Activities Units Acquired at Cost Units Sold at Retail Apr. 1 Beginning inventory 15 units @ $ 3,000/unit Apr. 6 Purchase 35 un
- In 2018, Spring Company sold 800 units and had the following inventory information: # of units Unit cost Total cost Jan. 1 Beginning inventory 250 units $10 2,500 April 1 Purchase 600 units 15 9,00
- A company has inventory of 17 units at a cost of $17 each on June 1. On June 3, it purchased 27 units at $19 each. 21 units are sold on June 5. Using the FIFO periodic inventory method, what is the co
- Use this information for the month of June: June 1 Beginning Inventory 10 units @ $120 5 Purchase 60 units @ $112 14 Sale 40 units 21 Purchase 30 units @ $116 30 Sale 28 units Assuming that a periodic inventory system is used, what is cost of goods sol
- Wildhorse Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 540 units, the following information is available. | |Units |Unit Cost |Total Cost |April 1 inventory|220|$25|$5,
- Amsterdam Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 660 units, the following information is available. (Table). Calculate weighted average cost per unit.
- Mansfield Company has a periodic inventory system and uses the LIFO method to assign costs to inventory and the cost of goods sold. Consider the following information: Date Description No. of units Cost per unit January 1 Beginning inventory 100 $5 Octobe
- Assume the following beginning inventory, purchases, and sales during the month of April: |April 1|Beginning Merchandise Inventory, 10 units at $15 each |3rd |7 units sold |10th |Purchased 9 units at $16 |23rd |4 units sold Determine the Cost of Goods Sol
- Inventory records for Dunbar Incorporated revealed the following: April 1: Beginning inventory 500 units, Unit Cost 2.40 dollars, April 20: Purchase 400 units, Unit Cost 2.40 dollars. Dunbar sold 700
- April 1: Beginning inventory 20 units @ $30 April 11: Purchases 70 units @ $32 April 21: Purchases 50 units @ $35 Sales for April: 115 units Calculate FIFO, LIFO, and Weighted-average.
- A company has beginning inventory of 12 units at a cost of $28 each on February 1. On February 3, it purchases 38 units at $30 each. 17 units are sold on February 5. Using the FIFO periodic inventory method, what is the cost of the 17 units that are sold?
- A company has beginning inventory of 12 units at a cost of $26 each on February 1. On February 3, it purchases 36 units at $31 each. Suppose 18 units are sold on February 5. Using the FIFO periodic inventory method, what is the cost of the 18 units that a
- 12. A company has beginning inventory of 16 units at a cost of $24 each on February 1. On February 3, it purchases 34 units at $26 each. 22 units are sold on February 5. Using the FIFO periodic inventory method, what is the cost of the 22 units that
- A company has beginning inventory of 16 units at a cost of $33 each on February 1. On February 3, it purchases 48 units at $35 each. Suppose 24 units are sold on February 5. Using the FIFO periodic inventory method, what is the cost of the 24 units that a
- A company has beginning inventory of 12 units at a cost of $15 each on February 1. On February 3, it purchases 25 units at $17 each. On February 5, 20 units are sold. Using the FIFO periodic inventory method, what is the cost of the 20 units that are sold
- Sheridan Company uses the periodic inventory system and reports the following for the month of June. Units Unit cost Total cost June 1 Inventory 260 $6 $1,560 June 12 Purchase 520 $9 $4,680 June 23 Purchase 390 $11$ 4,290 June 30 Inventory 130 Required:
- Based on the information below, journalize the entries during April 20XX for the Johnson Company and the Hills Company. Both use a perpetual inventory system. April 4 - Johnson Company sells Hills Company on account merchandise costing $200 for $450, term
- Jacobs Company has inventory of 15 units at a cost of $12 each on June 1. On June 5, Jacobs purchased 10 units at $13 per unit. On June 12, it purchased 20 units at $14 per unit. On June 17, it sold 30 units. Using FIFO, what is the value of the inventory
- On April 1, Robert LLC purchased two units of inventory, A and B. The cost of unit A was $650, and the cost of unit B was $625. On April 30, Robert LLC had not sold the inventory. The market value of unit A was now $685 while the market value of unit B wa
- Amsterdam Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 401 units, the following information is available.
- Ticketmaster, Inc. uses a perpetual inventory system with a weighted average costing method. Based on the following information for the month of April, what amount is in Ending Inventory at April 30th? April 1 30 units on hand at $5.00 each $150 April 8
- Tablet Company, which uses a periodic inventory system, reports the following in its inventory records for June: Units Unit Cost Beginning Inventory 10 $12 Purchase #1 5 $10 Purchase #2 5 $14 During June, Tablet Company sold 12 units. Using the weighted
- Amsterdam Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 600 units, the following information is available. | |Units |Unit Cost| Total Cost |April 1| inventory 250| $10 |$2,500 |April 15 |purchase 400 |12| 4,800 |April 23 |
- A company has inventory of 25 units at a cost of $6 each on June 1. On June 3, it purchased 35 units at $11 each. 27 units are sold on June 5. Using the FIFO perpetual inventory method, what is the cost of the 27 units that were sold? \\ A. $675 B. $178
- A company has a beginning inventory balance of $120 units, which are 10 units at $12 each. Early in the month, they purchased 16 units at $10 per unit and sold 15 units. What is the cost of goods sold for the month using the perpetual inventory system and
- Ballas Co. uses a periodic inventory system. Its records show the following for the month of May, in which 146 units were sold. Unit Units Cost Total Cost May 1 Inventory 64 $13 $832 15 Purchases 5
- Ballas Co. uses a periodic inventory system. Its records show the following for the month of May, in which 181 units were sold. Units Unit Cost Total Cost May 1 Inventory 80 $14 $1,120 15 Purchases 6
- A company has a beginning inventory of 14 units at a cost of $26 each on February 1. On February 3, it purchases 36 units at $28 each. On February 5, 17 units are sold. Using the FIFO periodic inventory method, what is the cost of the 17 units that are so
- Use the following data of Seaside Sales, Inc.: Units Unit Cost Total Cost Units Sold Beginning inventory 12 $5 $60 Purchase on April 25 43 8 344 Purchase on Nov 16 17 10 170 Sales 45 ? ? Seaside Sales uses a FIFO inventory system. Cost of goods sold
- A company has beginning inventory of 14 units at a cost of $12.00 each on October 1. On October 5, it purchases 13 units at $13.00 per unit. On October 12, it purchases 23 units at $14.00 per unit. On October 15, it sells 39 units. Using the FIFO periodic
- ABC Company employs a periodic inventory system and sells its inventory to customers for $23 per unit. ABC Company had the following inventory information available for the month of May: May 1 Beginning inventory 1,500 units @ $12 cost per unit. May 8 Sol
- Inventory information for Part 311 of Nash Corp discloses the following information for the month of June Assuming that the periodic inventory method is used compute the cost of goods sold and ending
- Checkers uses the periodic inventory system. For the current month, the beginning inventory consisted of 1,200 units that cost $12 each. During the month, the company made two purchases: 500 units at
- Checkers uses the periodic inventory system. For the current month, the beginning inventory consisted of 4,800 units that cost $12 each. During the month, the company made two purchases: 2,000 units a
- Checkers uses the periodic inventory system. For the current month, the beginning inventory consisted of 7,200 units that cost $12 each. During the month, the company made two purchases: 3,000 units a
- Ballas Co. uses a periodic inventory system. Its records show the following for the month of May, in which 99 units were sold: Units Unit Cost Total Cost May 1 Inventory 44 $12 $528 15 Purchases 37 $
- Inventory records for Dunbar Incorporated revealed the following: Date Transaction Number of units Unit cost April 1 Beginning Inventory 410 $2.46 April 20 Purchase 300 2.65 Dunbar sold 600 units of inventory during the month. Ending inventory assuming
- LoBianco Company's record of transactions for the month of April was as follows. Assuming that periodic inventory records are kept in units only, compute the inventory at April 30 using (1) LIFO and (2) average cost.
- A company has inventory of 15 units at a cost of $12 each on August 1. On August 5, it purchased 10 units at $13 per unit. On August 12 it purchased 20 units at $14 per unit. On August 15, it sold 30 units. Using the FIFO periodic inventory method, what i
- ABC Company employs a periodic inventory system and sells its inventory to customers for $25 per unit. ABC Company had the following inventory information available for the month of May: May 1 Beginning inventory 5,000 units @ $9 cost per unit May 6 Purch
- Ballas Co. uses a periodic inventory system. Its records show the following for the month of May, in which 148 units were sold. Units Unit Cost Total Cost May 1: Inventory 65 units Unit Cost $9 Total
- During January, a company that uses a perpetual inventory system had beginning inventory, purchases, and sales as follows: Units Cost per unit Beginning Inventory 100 $15 Jan. 5, Sales 50 Jan. 10, Purchases 70 $13 Jan. 15, Sale 25 Jan. 25, Sale 35 Require
- Based on the following data, determine the cost of merchandise sold for April: Merchandise inventory, April 1 $15,000 Merchandise inventory April 30 28,000 Purchases 290,000 Purchases returns and allowances 10,000 Purchases discounts 5,800 Freight in 4,20
- Catlet Co. uses a periodic inventory system. Its records show the following for the month of May in which 65 units were sold. Date Explanation Units Unit Cost Total Cost May 1 Inventory 30 $8 $240 May 15 Purchases 25 11 275 May 24 Purchases 35 12 420 Tot
- In April, one of the processing departments at Terada Corporation had beginning work in process inventory of $27,000 and ending work in process inventory of $33,000. During the month, $250,000 of cost
- The inventory of Product PIT and data on purchases and sales for a two-month period follows. The company closes its books at the end of each month. It uses the periodic inventory system. Apr. 1 Beginning inventory 50 units @ $204 10 Purchase 100 units @ $
- Compute the April 30 inventory and the April cost of goods sold using the average-cost method.
- Calculate the ending inventory under each of the following methods given the information below about purchases and sales during the year. Assume a periodic inventory system. April 1: Beginning inventory 20 units at $30 April 11: Purchases 70 units at $32
- The following information is available for ABC Company for the month ending June 30th. ABC Company uses the perpetual inventory system. (Show supporting calculations.) Calculate cost of goods sold, en
- Complete the inventory cost card assuming the business maintains a perpetual inventory system and calculate merchandise sold and ending inventory using LIFO. Assume the selling price for the units sold on April 14 was $100.
- A company began the accounting period with inventory of 3,000 units at $30 each. During the period, the company purchased an additional 5,000 units at $26 each and sold 4,600 units. Assume the company uses a periodic inventory system. What is the cost of
- On September 1, Snow Supply had an inventory of 15 backpacks at a cost of $25 each. The company uses a perpetual inventory system. During September, the following transactions and events occurred. Assuming a periodic inventory system. Sep. 4 Purchased 50
- Ballas Co. uses a periodic inventory system. Its records show the following for the month of May, in which 114 units were sold. Units Unit Cost Total Cost May 1 Inventory 50 $8 $400 15 Purchases 42 11 462 24 Purchases 59 12 708 Totals 151 $1,570 Compute
- Carla Vista Co had a beginning inventory of 92 units of Product RST at a cost of 7 per unit During the year purchases were Carla Vista Co uses a periodic inventory system Sales totaled 1470 units Dete
- Ballas Co. uses a periodic inventory system. Its records show the following for the month of May, in which 180 units were sold Unit Cost $12 15 16 Units Total Cost $948 May 1 Inventory79
- Periodic Inventory by three methods; cost of goods sold. The units of an item available for sale during the year were as follows: Jan. 1 Inventory 30 units at $90 Mar. 10 Purchase 70 units at $102 A
- Altira Corporation uses a periodic inventory system. The following information related to its merchandise inventory during the month of August 2013 is available: Aug.1 Inventory on hand - 6,000 units; cost $7.70 each. 8 Purchased 18,000 units for $6.3 eac
- Catlet Co. uses a periodic inventory system. Its records show the following for the month of May in which 65 units were sold. Date Explanation Units Unit Cost Total Cost May 1 Inventory 30 $13.03 $390.90 May 15 Purchases 25 $16.03 $400.75 May 24 Purchase
- Bob Company uses the Perpetual inventory system and had the following inventory and sales activity for the month of May 2016. 5/1 Beg. Inventory 175 units @ $10 5/5 Purchase 200 units @ $12 5/10 Sales 245 units @ $25 5/15 Purchase 300 units @ $15 5/20 Sa
- A company has an inventory of 12 units at a cost of $12 each on October 1. On October 5, they purchased 6 units at $15 per unit. On October 12, they purchased 17 units at $16 per unit. On October 15, they sold 30 units. Using the FIFO periodic inventory m
- Alpha Company uses the periodic inventory system for purchase & sales of merchandise. The value of inventory is based on the periodic system. On January 1, 2016, beginning inventory consisted of 350 u
- John Adams company's record o t transactions, for the month of April, was as follows: Assuming that periodic inventory records are kept in units only, compute and explain the inventory at April 30 using (1) LIFO and 2) avearge-cost.
- Calculate cost of goods sold for July assuming LIFO is used under a periodic inventory system. The following data are available for one of the products sold by Brown Company. |July 1 |Beginning inventory, 1,000 units at $2 each |5 |Purchased 2,000 units a
- Headlands Industries uses a periodic inventory system. Its records show the following for the month of May, in which 77 units were sold. Date Explanation Units Unit Cost Total Cost May 1 Inventory 34 $10 $340 15 Purchase 26 112 86 24 Purchase 40 12 480 To
- Shanrock Company uses the periodic inventory method and had the following inventory information available: Units Unit Cost Total Cost 1/1 Beginning Inventory 100 $4 $400 1/20 Purchase 400 $6 2,400 7/25 Purchase 200 $7 1,400 10/20 Purchase 300 $8 2,400 1,
- A company has beginning inventory of 42 units at a cost of $13 each on October 1. On October 5, it purchases 32 units at $14 per unit. On October 12, it purchases 45 units at $15 per unit. On October 15, it sells 95 units. Using the FIFO periodic inventor
- ABC Company employs a periodic inventory system and sells its inventory to customers for $23 per unit. ABC Company reported the following inventory information for the month of May: May 1 Beginning inventory 4,200 units @ $9 cost per unit May 6 Purchased
- The following information is available for Tomlin Company. April 1 April 30 Raw materials inventory $10,000 $14,400 Work in process inventory $4,830 $3,290 Materials purchased in April $97,900 Di
- Jones Manufacturing reports that finished goods inventory was $14,000 on April 1 and $16,500 on April 30. Beginning and ending work-in-process inventories were $12,000 and $24,000, respectively. If cost of goods sold for April was $80,000, what was the co
- Given the following information about purchases and sales during the year, compute the cost to be assigned to ending inventory under the LIFO method. Assume the periodic inventory system is used. January 1: Beginning inventory of 150 items at $6 April 1:
- A firm purchased 50 units of materials with a unit price of $1.30 on June 1. On June 15, the firm purchased 50 units with a unit price of $1.20. If the firm uses the LIFO method of inventory pricing, the total cost of 65 units issued on June 20 would be:
- Alpha Company uses the periodic inventory system for purchase & sales of merchandise. The value of inventory is based on periodic system. On January 1, 2016, beginning inventory
- Alpha Company uses the periodic inventory system for purchase & sales of merchandise. The value of inventory is based on the periodic system. On January 1, 2016, beginning inventory consisted of 325 units of widgets costing $10 each. Alpha prepares monthl
- Alpha Company uses the periodic inventory system for purchase & sales of merchandise. The value of inventory is based on the periodic system. On January 1, 2016, beginning inventory consisted of 350 units of widgets costing $10 each. Alpha prepares monthl