Brantly Company manufactures two products. Both products have the same sales price, and the...
Question:
Brantly Company manufactures two products. Both products have the same sales price, and the volume of sales is equivalent. However, due to the difference in production processes, Product A has higher variable costs and Product B has higher fixed costs Management is considering dropping Product B because that product line has an operating loss.
Brantly Company Income Statement Month Ended June 30, 2018 |
|||
---|---|---|---|
Total | Product A | Product B | |
Net Sales Revenue | $160,000 | $80,000 | $80,000 |
Variable Costs | 132,000 | 66,800 | 65,200 |
Contribution Margin | 28,000 | 14,200 | 13,800 |
Fixed Costs | 35,000 | 3,500 | 31,500 |
Operating Income/(Loss) | $(7,000) | $9,700 | $(16,700) |
1. If fixed costs cannot be avoided, should Brantly drop Product B? Why or why not? (Use a minus to enter a decrease)
Expected Decrease in revenue | _____ |
Expected decrease in total variable costs | _____ |
Expected increase (decrease) in operating income | _____ |
Brantly _____ (should/should not) drop product B because operating income will _____ (decrease by _____/increase by _____)
2. If 50% of Product B's fixed costs are avoidable. should Brantly drop Product B? Why or why not? (Use a minus to enter a decrease)
Expected Decrease in revenue | _____ |
Expected decrease in total variable costs | _____ |
Expected decrease in fixed costs | _____ |
Expected decrease in total costs | _____ |
Expected Increase/decrease in operating income | _____ |
Brantly _____ (should/should not) drop product B because operating income will _____ (decrease by _____/increase by _____)
Relevant Costs in Eliminating a Product:
The relevant information to take into account when considering the dropping of a product is the loss in sales revenue less any savings in variable and avoidable fixed costs. Unavoidable costs are irrelevant to the decision.
Answer and Explanation: 1
Become a Study.com member to unlock this answer! Create your account
View this answer
1
Expected Decrease in revenue | -$80,000 |
Expected decrease in total variable costs | 65,200 |
Expected increase (decrease) in operating income | -$13,8... |
---|
See full answer below.
Ask a question
Our experts can answer your tough homework and study questions.
Ask a question Ask a questionSearch Answers
Learn more about this topic:

from
Chapter 9 / Lesson 12Products and segments are occasionally eliminated based on the relevant costs that outline all costs affected by a change in production or service. See the role of incremental analysis and fixed cost behavior in an example of eliminating a product.
Related to this Question
- A company manufactures three products using the same production process. The costs incurred up to the split-off point are $197,300. These costs are allocated to the products on the basis of their sale
- A company manufactures three products using the same production process. The costs incurred up to the split-off point are $203,700. These costs are allocated to the products on the basis of their sale
- A company manufactures three products using the same production process. The costs incurred up to the splitoff point are $208,600. These costs are allocated to the products on the basis of their sales
- Richardson Company manufactures two products. Both products have the same sales price, and the volume of sales is equivalent. However, due to the difference in production processes, Product A has high
- Activity-based costing is likely to be most beneficial to firms with which characteristics? a. has a multi-product range that use resources differently b. has a multi-product range that use similar processes c. manufactures a single product d. is set-up a
- In which of the following situations would a company not set the prices of its products? a. when the product is not easily differentiated from competing products b. when the product is specially made for a customer c. when there are few or no other produc
- In a company where products undergo a number of separate processes, the process costing system: a) requires the costs of undergoing different production processes to be determined simultaneously. b) aggregates the costs of different processes and averag
- Mickley Corporation produces two different products, Alpha6s and Zeta7s, which pass through two operations, Sintering and FInishing. Each of the products uses two raw materials, X442 and Y661. The com
- Corporation manufactures two products, X and Y, from a joint process. It costs the corporation $600,000 in a joint process to produce 3,000 units of x and 2,000 units of Y. Both products can be sold at the split-off point or they can be processed further
- Vandergrass Company has a production process where two products result from a joint processing procedure. Both can be sold immediately or processed further. Which of the products should be processed further? Product Allocated Joint Cost Selling Price Add
- Foster Company incurred $200,000 to manufacture the following products in a joint process: How much joint cost would be allocated to Product K based on the relative sales value method? A. $13,334 B.
- Mainstream corporation manufactures two products, I and II, from a joint process. A production run costs $20,000 and results in 500 units of I and 2,000 of II. The market price for the products at th
- A company produces three different products that all require processing on the same machines. There are only 27,000 machine hours available in each year. Production information for each product is: | | A | B | C | Sales price per unit | $20.00 | $38.00 |
- Companies that produce large numbers of identical products use _____ systems for product costing. a. Job order costing b. Process costing
- Webster Company produces 36,000 units of product A, 28,000 units of product B, and 11,000 units of product C from the same manufacturing process at a cost of $350,000. A and B are joint products, and
- A firm produces two products in the same facility using the same equipment. Product LZP is produced in large batches, while Product CAF is produced in small batches. Additionally, it takes very little
- Mickley Corporation produces two products, Alpha6s and Zeta7s, which pass through two operations, Sintering and Finishing. Each of the products uses two raw materials, X442 and Y661. The company uses
- Mickley Corporation produces two products, Alpha6s and Zeta7s, which pass through two operations, Sintering and Finishing. Each of the products uses two raw materials, X442 and Y661. The company uses
- A company manufactures three products, L-Ten, Triol, and Pioze, from a joint process. Each production run costs $12,800. None of the products can be sold at split-off, but must be processed further. I
- A company manufactures three products, L-Ten, Triol, and Pioze, from a joint process. Each production run costs $12,900. None of the products can be sold at split-off, but must be processed further. I
- A company manufactures three products, L-Ten, Triol, and Pioze, from a joint process. Each production run costs $12,600. None of the products can be sold at split-off but must be processed further. In
- NESA corporation manufactures two products, A and B, from a joint process. It costs NESA $500,000 in a joint process to produce 3000 units of A and 2000 units of B. Both products can be sold at the split-off point or they can be processed further to compl
- Danno Company manufactures two products, product F and product G. The company uses activity based costing to compute unit product cost. Data relating to the company's three activity centers are given
- Process costing is not used when: A. Similar goods are being produced. B. Large volumes are produced. C. Jobs have distinguishing characteristics. D. A series of connected manufacturing processes is necessary.
- Prices are set by the competitive market when: a. the product is specially made for a customer. b. there are no other producers capable of manufacturing a similar item. c. a company can effectively differentiate its product from others. d. a product i
- Products A, B, and C are produced using the same process at a cost of $8,600. Five thousand pounds of raw materials yields 1,200 A, 3,600 B, and 200 C. Selling prices at split off are: A $3 per unit,
- A company that applies process costing is most frequently characterized by: a. Custom orders and homogeneous products. b. Homogeneous product and high production volume. c. Repetitive production and low production volume. d. Repetitive production and
- The following is not used in process costing: a. Similar goods are being produced. b. Large volumes are produced. c. Products are heterogeneous. d. A series of connected manufacturing processes is necessary.
- Process costing is normally used when ________. (a) large numbers of different products are manufactured (b) large numbers of nearly identical products are manufactured (c) small numbers of nearly identical products are manufactured (d) the fixed costs of
- The Aleutian Company produces two products, "X" and "Y". They are manufactured in two departments, Fabrication and Assembly. Data for the products and departments are listed below: Product Number of
- Blue Ridge Marketing Inc. manufactures two products, A and B. Presently, the company uses a single plantwide factory overhead rate for allocating overhead to products. However, management is considering moving to a multiple department rate system for all
- Mickley Corporation produces two products, Alpha6s and Zeta7s, which pass through two operations, Sintering and Finishing. Each of the products uses two raw materials, X442 and Y661. The company uses a standard cost system, with the following standards fo
- Which of the following is not used in process costing? a. similar goods are being produced b. large volumes are produced c. products are heterogeneous d. a series of connected manufacturing processes is necessary
- Webster Company produces 30,000 units of product A, 24,000 units of product B, and 16,000 units of product C from the same manufacturing process at a cost of $400,000. A and B are joint products, and
- The Aleutian Company produces two products, Rings and Dings. They are manufactured in two departments, Fabrication and assembly. Data for the products and departments are listed below. Product Number
- A firm produces and sells two products, Plus and Max. The following information is available relating to setup costs (part of factory overhead): Plus Max Units produced 380 18,500 Batch size (units)
- Blue Ridge Marketing Inc. manufactures two products, A and B. Presently, the company uses a single plantwide factory overhead rate for allocating overhead to products. However, management is considering moving to a multiple department rate system for allo
- Joint products are two or more products produced simultaneously by the same process up to a "split-off" point. Which of the following describes this "split-off" point? a. The split-off point is the point in the production process where all products may b
- Data pertaining to a company's joint manufacturing process for the current period follows: Product A: Quantities produced 200 lbs. processing cost after products are separated $1,100, market value at point of separation $8/lb. Product B: Quantities produc
- Bonita Company manufactures a single product. Annual production costs incurred in the manufacturing process are shown below for two levels of production. Costs Incurred Production in Units 5,000 10,
- Vanna Co. produces and sells two products, T and O. It manufactures these products in separate factories and markets them through different channels. They have no shared costs. This year, the company
- A firm makes two products, A and B, on separate manufacturing processes. The estimated monthly revenues and costs are: A B Total Estimated sales ($) $50,000 $50,000 $100,000 Variable cost, materials
- 3..Carbaugh Corporation has provided the following production and average cost data for two levels of monthly production volume. The company produces a single product. Production volume 3,000 units 4
- Carbaugh Corporation has provided the following production and average cost data for two levels of monthly production volume. The company produces a single product. Production volume 3,000 units
- Mainstream Corporation manufactures two products, I and II, from a joint process. A production run costs $20,000 and results in 500 units of I and 2,000 units of Il. The market price for the products at the split-off point is $20 per unit for I and $15 pe
- A firm produces its products by a continuous process involving two production departments, I and 2. Present entries to record the following selected transactions related to production during August:
- A firm produces its products by a continuous process involving two production departments, 1 and 2. Present entries to record the following selected transactions related to production during August: (
- Companies that use a process-cost accounting system would: a) establish a separate Work-in-Process Inventory account for each manufacturing department. b) establish a separate Finished-Goods Invento
- Babuca Corporation has provided the following production and total cost data for two levels of monthly production volume. The company produces a single product. Production volume6,800units8,000units D
- The output of one of Ramirez Chemical Company's production processes is two solvents, Rexon and Texon. The two products cannot be separated until $410,000 of processing costs have been incurred. At th
- Edgerron Company is able to produce two products, G and B, with the same machine in its factory. The following information is available : Product G ; Product B ; Selling price per unit $240 and $270 ;
- Company ABC manufactures a single product. Annual production costs incurred in the manufacturing process are shown below for two levels of production. Classify the following costs as either variable, fixed, or mixed. Costs Incurred Production in Units 5
- Adirondak Marketing Inc. manufactures two products, A and B. Presently; the company uses a single plantwide factory overhead rate for allocating overhead to products. However, management is considering moving to a multiple department rate system for alloc
- Process costing is used to account for: A) large numbers of identical products that are produced in a continuous manufacturing environment. B) small numbers of products that are produced in batches. C) raw materials that are converted directly to finished
- Your Co. sells two products (1 & 2), and two departments serve factory workers (materials dept. & support dept.). To follow are various production data. Expected Usage Materials Activity Expected Cos
- Babuca Corporation has provided the following production and total cost data for two levels of monthly production volume. The company produces a single product. Level 1 Level 2 Production volume 8,900
- ABC Company makes one widget in their production facility. They offer no variations in the product. They would use: a. Process costing, since it is the same process over and over again. b. Job order costing, since each day they produce a new batch of widg
- Webster Company produces 35,000 units of product A, 30,000 units of product B, and 14,500 units of product C from the same manufacturing process at a cost of $385,000. A and B are joint products and C
- Babuca Corporation has provided the following production and total cost data for two levels of monthly production volume. The company produces a single product. The best estimate of the total variable
- Companies that use a process-cost accounting system would: A. establish a separate Work-in-Process Inventory account for each manufacturing department. B. establish a separate Finished-Goods Inventory account for each manufacturing department. C. pass c
- Bassanova Company has two products: A and B. The annual production and sales level of Product A is 18,000 units. The annual production and sales level of Product B is 32,000. The company uses activity-based costing and has prepared the following analysis
- The following information relates to a joint production process for three products, with a total joint production cost of $170,000. There are no separable processing costs for any of the three products. Product Sales value at split-off Units at product sp
- Turgro Company manufactures a single product. Annual production costs incurred in the manufacturing process are shown below for two levels of production. Classify each cost above as either variable, f
- If a company has the capacity to produce either 10000 units of Product A or 10000 units of Product B assuming fixed costs are the same production restrictions are the same for both products and the ma
- ABC Company produces three products in the same plant. Fixed overhead costs are applied to products based on variable production costs. Per unit data for the three products are as follows: Akers Brody Case Selling price $80 $32 $45 Production costs: Vari
- Companies that manufacture identical items through a series of uniform production steps use _____ to determine cost per unit sold. a. the first-in, first-out method b. a process costing system c. the weighted-average method d. a job order costing system
- A company that applies process costing is most frequently characterized by: A) low standardization and high production volume. B) custom orders and homogeneous products. C) repetitive production and heterogeneous products. D) repetitive production and
- The cost of Machining is $945,000, while the cost of Inspection is Washington, Inc. produces two different products (Product C and Product 2) using two different activities Machining activity driver,
- Ralph, Inc. manufactures a product that passes through two processes: mixing and molding. All manufacturing costs are addeduniformly in the Mixing Department (i.e., same completion percentage applies
- Quincy Company produces products A, B, and C from a joint production process. Each product may be sold at split-off or processed further. Joint production costs have been allocated to each product based on the number of each produced. Product Units produc
- The Aleutian Company produces two products, Rings and Dings. They are manufactured in two departments, Fabrication and Assembly. Data for the products and departments are listed below. All of the mach
- Teahen Products manufactures its products in two separate departments: Machining and Assembly. Total manufacturing overhead costs for the year are budgeted at $1,120,000. Of this amount, the Machining
- Darling Manufacturing Inc. manufactures two products, A and B, from a joint process. A single production costs $5,000 and results in 200 units of A and 800 units of B. To be ready for sale, both products must be processed further, incurring separable cost
- Condelezza Co. manufactures two products, A and B, in two production departments, Assembly and Finishing. Condelezza Co. expects to produce 10,000 units of Product A and 20,000 units of Product B in t
- Products X, Y, and Z ore produced from the same process at a cost of $6,600. Five thousand pounds of raw material yields 2,200 X, 3,200 Y, and 1,700 Z. Selling prices are X $4.8 per unit, Y $6.8 per u
- Joan Manufacturing Company produces a product in two departments: (1) Mixing and (2) Finishing. The company uses a process cost accounting system. a) Purchased raw materials for $50,000 on the account. b) Raw materials requisitioned for production were:
- A company puts four products through a common production process. This process costs $100,000 each year. The four products can be sold when they emerge from this process at the "split-off point", or processed further and then sold. Data about the four pr
- The following production and average cost data for two levels of monthly production volume have been supplied by a company that produces a single product The best estimate of the total cost to manufac
- Visic Corporation, a manufacturing company, produces a single product. The following information has been taken from the company's production, sales, and cost records for the just-completed year. Production in units 29,000 Sales in units ? Ending finishe
- Eastern Chemical Company produces three products. The operating results of the current year are: Product Sales Quantity Target Price Actual Price Difference A 1,600.00 $ 296.00 $ 297.00 $ 1.00 B 8,00
- A company puts four products through a common production process. This process costs $100,000 each year. The four products can be sold when they emerge from this process at the "split-off point", or processed further and then sold. Data about the four pro
- During 20X8, a company experienced an increase in work-in-process inventory. As a result: a. cost of goods sold will be greater than cost of goods manufactured. b. cost of goods sold will be less than cost of goods manufactured. c. total manufacturing cos
- Mickey Company manufactures three joint products: X, Y, and Z. The cost of the joint process is $30,000. Information about the three products follows: X ; Y ; Z ; Anticipated production - 5,600 lbs. ;
- A company manufactures a product (A) for a total production cost of $13,000, which can be sold for $50,000. The company has the option to process this product further to create product B for a total c
- Jones Company manufactures a single product and uses process costing (FIFO method). The company's product goes through two processing departments, etching, and wiring. The following activity was recor
- Lyndon Company has a production process where two products result from a joint processing procedure; both can be sold immediately or processed further. Given the following additional per unit informat
- If a company using the adjusted sales value method to assign joint costs produces two products, A and B, from a joint process, and B requires additional processing after the split-off in order to
- All production costs have been steadily rising in the Donner Company for several periods. The company maintains large work in process inventories. Donner Company's cost per equivalent unit computed using the FIFO method would be: a. the same as that comp
- Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead
- Cena Corporation has a joint process that produces three products: P, G, and A. Each product may be sold at split-off or processed further and then sold joint-processing costs for a year amount to $25,000. Other relevant data are as follows: [TABLE] Once
- Blue Ridge Marketing Inc. manufactures two products, A and B. Presently, the company uses a single plantwide factory overhead rate for allocating overhead to products. However, management is consideri
- Vreeland, Inc., manufactures products X, Y, and Z from a common process. Joint costs were $69,000. Additional information is as follows: If Processed Further Product Units Produced Sales Value at Split-off Sales Value Additional Costs X 6,900 $49,000 $68,
- Bonanza Co. manufactures products X and Y from a joint process that also yields a by-product, Z. Revenue from sales of Z is treated as a reduction of joint costs. Additional information is as follows:
- Process cost accounting is appropriate exclusively for companies that produce only one product. A. when a company produces more that one product in batches rather than on a continuous basis. B. when a company produces what each customer wants on special
- Bowen Corporation produces products P, Q, and R from a joint production process. Each product may be sold at the split-off point or processed further. Joint production costs of $80,000 per year are allocated to the products based on the relative number of
- 1. Iaukea Company makes two products from a common input. Joint processing costs up to the split-off point total $80,000 a year. The company allocates these costs to the joint products on the basis of
- Iaukea Company makes two products from a common input. Joint processing costs up to the split-off point total $80,000 a year. The company allocates these costs to the joint products on the basis of th
- Benner Company produces X, Y, and Z from a joint production process. Each product may be sold at the split-off point or processed further. Joint production costs of $132,372 per year are allocated to
- The following production and average cost data for two levels of monthly production volume have been supplied by a company that produces a single product: Production volume 1,000 units 2,000 units Di
- Babuca Corporation has provided the following production and total cost data for two levels of monthly production volume. The company produces a single product. The best estimate of the total monthly