At Nice Price for the Ice, an ice cream parlor, customers routinely buy a scoop of ice cream for...
Question:
At Nice Price for the Ice, an ice cream parlor, customers routinely buy a scoop of ice cream for $3. If consumers purchase one scoop of ice cream at $3, why don't they keep buying more and more scoops for $3 until the store sells out?
Marginal Utility:
In economics, marginal utility is a term that describes the additional satisfaction a consumer derives from purchasing an additional unit of consumption good. Marginal utility plays a central role in consumer behavior.
Answer and Explanation: 1
Become a Study.com member to unlock this answer! Create your account
View this answerAccording to standard economic theory, a consumer buys a good if and only if the marginal willingness to pay is higher than the price of the good....
See full answer below.
Ask a question
Our experts can answer your tough homework and study questions.
Ask a question Ask a questionSearch Answers
Learn more about this topic:

from
Chapter 3 / Lesson 52Marginal value looks at the increased amount of value that can be achieved by providing an additional source of output. Learn more about the definitions, theorems, the bean patch, economics, law of diminishing marginal returns and negative marginal value.
Related to this Question
- If an ice-cream manufacturer acquires a frozen yogurt producer, you would likely see: a. Higher prices for ice cream, but lower prices for frozen yogurt b. Lower prices for both the ice cream and the frozen yogurt c. Higher prices for frozen yogurt but lo
- Which of the following is a sunk cost for an ice cream shop? A) ice cream ingredients B) ice cream cones C) melted ice cream D) an ice cream scoop
- Two ice cream trucks A & B are playing a simultaneous pricing game. If one of them prices low, he gets all the customers, a payoff of 12, while other gets zero. If both price high they each get a payoff of 6 and if both price low, they get a payoff of 5.
- Because of government price controls, a business must now sell soft-serve ice cream at half its original price. This business might respond by: A. offering smaller servings of ice cream. B. skimping on toppings of nuts, fudge sauce, and cherries. C. red
- A local supermarket lowers the price of its vanilla ice cream from $3.50 per half-gallon to $3.00. Vanilla ice cream unit sales increase by 20 percent. The store manager notices that the unit sales of chocolate syrup increase by 10 percent. What is the pr
- A local supermarket lowers the price of its vanilla ice cream from $3.50 per half-gallon to $3.00. Vanilla ice cream unit sales increase by 20 percent. The store manager notices that the unit sales of chocolate syrup increase by 10 percent. How would you
- If the owner of an ice cream store on Kirkwood Avenue charges $1.20 for an ice cream cone, her total revenue is $540 per day. If she lowers the price to $1.00, total revenue falls to $500 per day. The demand for ice cream on Kirkwood Avenue is: a. elastic
- Two ice cream trucks, A&B are playing a simultaneous pricing game. If one of them prices low, he gets all the customers, a payoff of 12, while other gets zero. If both price high they each get a payof
- There is an ice cream monopoly in the town of Eureka. The monopoly firm is deciding how many ice cream carts to distribute in the town. Each cart has a cost of 1. The consumers have a utility for ice cream of V=10. The unit transport cost of the consumers
- Ike's Ice Cream has decided to open a new ice cream parlor in Mayville, MS. The market for ice cream parlors is monopolistically competitive. As a result of the new Ike's Ice Cream parlor, existing ice cream shops located in Mayville are likely to experie
- The demand for chocolate chip cookie dough ice cream is likely quite elastic because of which of the following: A. ice cream must be eaten quickly. B. this particular flavor of ice cream is viewed as a necessity by many ice-cream lovers. C. the market is
- Refer to the table below. If the price of a fudge bar is $2, the price of a Popsicle is $1, and a student has $9 to spend on fudge bars and popsicles, what quantities will she purchase at a consumer o
- 4) Consider the market for ice cream cones in a small town. There are many potential ice cream vendors. Demand for ice cream cones is given by P(Q) = 90 - 2Q. a. Suppose all the potential ice cream v
- Suppose you are interested in purchasing just ice cream and cake for an upcoming birthday party. Assume you have only $45 to spend, the price per cake is $10, and the price per package of ice cream is $5. You have estimated the utility (or satisfaction fr
- Dan's ice cream shop is a perfectly competitive firm selling 100 ice cream cakes per day. The market price of a cake is $10, AVC is $9 and its AFC is $2. Should Dan continue to produce, increase production, decrease production, or shut down his cake busi
- Given a normal market supply curve for ice cream, if the surgeon general states that ice cream causes cancer, then: a. there is an increase in the quantity supplied of ice cream. b. there is a decrease in the supply of ice cream. c. there is an increase i
- Two ice-cream stands are deciding where to set up along a 1-mile beach. The people are uniformly located along the beach, and each person sitting on the beach buys exactly 1 ice-cream cone per day from the nearest stand. Each ice-cream seller wants the ma
- Ike's Ice Cream has decided to open a new ice cream parlor in Mayville, MS. The market for ice cream parlors is monopolistically competitive. As a result of the new Ike's Ice Cream parlor, existing ic
- Ice cream usually comes in 1.5-quart boxes (48 fluid ounces), and ice cream scoops hold about 2 ounces. However, there is some variability in the amount of ice cream in a box as well as the amount of ice cream scooped out. We represent the amount of ice c
- Assume that consumers are uniformly distributed along a one-mile stretch of beach. A number of ice cream vendors are pondering where to position their carts. If the price they are allowed to charge is
- Two ice-cream stands arc deciding where to set up along a 1-mile beach. The people are uniformly located along the beach, and each person sitting on the beach buys exactly 1 ice-cream cone per day from the nearest stand. Each ice-cream seller wants the ma
- You have eaten two bowls of ice cream at Sundae School Ice Cream store. You consider eating a third. As a rational consumer you should make your choice by comparing: a) The benefits from eating all three bowls of ice cream to how much three bowls of ice c
- A newspaper story on the effect of higher milk prices, on the market for ice cream, contained the following. "As a result (of the increase in milk prices), retail prices for ice cream are up 4% from l
- There is an ice cream monopoly in the town of Eureka. The monopoly firm is deciding how many ice cream carts to distribute in the town. Each cart has a cost of 1. The consumers have a utility for ice cream of V = 10. The unit transport cost of the consume
- Iggy's Ice Cream Shack sells ice cream. The quantity of output (pounds of ice cream scooped per day) and the corresponding number of workers per day are in the following table:
- If Jennie spends her income on ice cream and biscuits and the price of ice cream is three times the price of biscuits, then: a. She maximizes her utility by buying equal quantities of ice cream and biscuits, b. She maximizes her utility by buying three ti
- The Olde Yogurt Factory has reduced the price of its popular Mmmm Sundae form $2.25 to $1.75. As a result, the firm's daily sales of these sundaes have increased from 1,500 per day to 1,800 per day.
- Bob and Esther each own an ice cream parlor. In an hour, Bob can produce 8 milkshakes or 32 ice cream sundaes and Esther can produce 16 milkshakes or 96 ice cream sundaes. Bob's opportunity cost of producing 1 milkshake is Blank ice cream sundaes. Esthe
- Tasty Freeze Ice Cream is owned by Tony Smith, a single proprietor of a small ice cream shop in Akron, Ohio. After being in business for one year, Tony Smith is wondering whether the business is worth
- The only frozen yogurt shop in town is being closed down by city ordinance. Before that, Jerry has one last chance to buy his favorite flavors: chocolate and raspberry. He surveys the prices offered at the shop and purchases his best affordable combinatio
- Pam has $8 a day to spend on bottled water and ice cream. The price of a bottle of water is $1.00 and the price of an ice cream cone is $2.00. a. Draw Pam's budget line and label it. b. When Pam spends all her budget and she buys 4 ice cream cones, how ma
- Kelly works at an ice cream shop and observes that the number of people buying ice cream varies greatly from day to day. For a couple of weeks, she has recorded the number of people at the shop each day, as well as the daily temperature. If Kelly is using
- You are using money as a store of value when you A. purchase an ice cream cone. B. save for a vacation. C. tell a friend how much you paid for your new car. D. buy something on sale and get good value for your money.
- 1. Refer to the table below. If the price of a fudge bar is $2, the price of a Popsicle is $1, and a student has $9 to spend on fudge bars and popsicles, what quantities will she purchase at a consume
- Elizabeth owns an ice cream parlor. In one hour, she produces 20 milkshakes and 40 sundaes. Ben also owns an ice cream parlor. In one hour, he can produce 10 milkshakes and 25 sundaes. a. What is Elizabeth's opportunity cost of 1 milkshake? b. What is Ben
- The market for frozen burritos is a competitive market: A. if few people buy frozen burritos, so the price is low B. so no single buyer or seller can influence the price C. only if the market where frozen burritos are sold is a world market D. if producer
- Consider Lisa's total willingness to pay (WTP) for ice cream in the table. If the price of ice cream is $1.50 and Lisa aims to maximize her well-being, how many ice creams will she consume and what is
- You are the owner of a bus dedicated to the sale of ice cream in Recreational Parks. When analyzing market opportunities, you understand that you can develop a new flavor by mixing the ice cream of Coconut, mango, and lemon. You want to sell this new flav
- You own an ice cream parlor: a. List several variable factors of your ice cream parlor that must be modified or changed to increase the number of ice cream cones in the short run. b. What aspects of your business cannot be changed in the short run? c. E
- A subsidy is the opposite of a tax. With a $0.50 lax on the buyers of ice-cream cones, the government collects $0.50 for each cone purchased; with a $0.50 subsidy for the buyers of ice-cream cones, the government pays buyers $0.50 for each cone purchased.
- After Julia received a raise in her income, she began purchasing more ice cream cones and fewer popsicles. For Julia, popsicles: A. disobey the law of demand. B. are a joint product. C. are a complementary good with ice cream. D. are a normal good. E. are
- A bakery currently sells chocolate chip cookies at a price of $16/dozen. The MC is $8/dozen. The cookies are becoming more popular with customers, and so the bakery owner is considering raising the price to $20/dozen.
- Marty's frozen yogurt shop sells cups of frozen yogurt in a local university town. He owns three frozen yogurt machines. His other inputs are refrigerators, frozen yogurt mix, cups, sprinkles, and wor
- Draw three points that show the quantity of ice cream consumed and the temperature when the price of ice cream is 1.50 Price 50 degrees, 70 degrees, and 90 degrees 0.50. 20. 25. 40 1.50 2.50. 10. 15.
- The ice cream experiment consisted of graduates students given either a medium-sized 17-ounce bowl or large-sized 34-ounce bowls. Each student was invited to take as much of four different flavors of ice cream as he or she wanted. The size of the scoop al
- During 2016 a regional supplier of ice cream experimented with price levels at its numerous retail shops to determine the price elasticity of its key product lines. The following table depicts prices
- Does the brand name of ice cream affect consumers' perceptions of it? The marketing manager of a major dairy pondered this question. She decided to ask 60 randomly selected people to taste the same flavor of ice cream in two different dishes. The dishes
- The table shows some data on the quantity of ice cream consumed at different prices and at different temperatures. Draw the relationship between the quantity of ice cream consumed and the price of ice cream when the temperature is 50 degrees Fahrenheit.
- Colin and Isabelle both have a weekly dessert budget of $20. The price of an ice cream cone is $2.50, and the price of a candy bar is $1.25. Using a Consumer Choice Theory diagram (budget line & indif
- Leila bought the perfect combination of oranges and ice cream to enjoy for dinner. Oranges cost $0.50 and icecreams cost $3. If the last orange she eats increases her utility by 1, the last icecream she eats must increase her utility by: a. 1 b. 6 c. 3
- Suppose Juan has a demand for ice cream that can be expressed as P = 2.50 - .25Q. Furthermore, suppose the ice cream store has a fixed MC = 1.00. What is the largest fixed fee it can charge Juan and s
- Refer to the table above. Each dessert is priced at $1. If you had $10 to spend on desserts, which of the following combinations of goods would you buy? a. 5 units of brownies, 4 units of ice cream,
- Assume that at the price of $5 per pie, customers at the local fair buy 1,000 pies on Friday, and 1,500 pies on Saturday. Assume that there are 4 pie bakeries selling pies at the fair on Friday night and 6 bakeries selling pies on Saturday night. What is
- I have my own Italian espresso machine. Occasionally, I opt for a commercial medium-sized Latte for $3.44 a drink. My favorite coffee store has, however, raised the price to $3.99 per drink. I am thus likely to ______________ (increase/decrease) my demand
- Good People is currently selling beer for $3 per pint. The marginal cost of a pint is $.50. If we raise the price of the beer to $5, what percentage of customers must be maintained to ensure Good Peop
- If the price of beef doubled and the price of poultry stayed the same, people would most likely buy: a. more poultry and less beef b. less poultry and more beef c. the same amount of poultry and beef d. not enough information
- In order to attract more customers on Mondays (a slow day), Alex's Pizza Shop in Austin decided to reduce the price of their pizza rolls from $3.50 to $2.50. As a result, Monday sales increased from 70 to 130. Also, Alex's sales of soft drinks rose from 4
- A bakery currently sells chocolate chip cookies at a price of $16 per dozen. The marginal cost per dozen is $8. The cookies are becoming more popular with customers, and so the bakery owner is conside
- Graeter's ice cream line includes smoothies and sorbets. Do you think it should consider a brand extension into yogurt, low-fat ice cream, coffee drinks, or other related products? Why or why not?
- Jacob receives an allowance of $5 per week. He spends all his allowance on ice cream cones and cans of Lemon Fizz soda. a) If the price of ice cream cones is $0.50 per cone and the price of cans of Le
- A food warehouse store got a very good buy on a brand of frozen orange juice and, rather than maintain it as extra inventory, prefers to sell it quickly to consumers. Which promotional element should
- Dairies make low-fat milk from full-cream milk. In the process of making low-fat milk, the dairies produce cream which is made into ice cream. In the market for low-fat milk, the following events occur one at a time: a. The wage rate of dairy workers rise
- You are a produce grocer who sells two products: apples and bananas (you sell them in bushels, let's consider a bushel to be one unit of fruit). Each costs you $1 per bushel wholesale, which is your only cost. You can prevent resale among your customers,
- The price of fresh fish rose and the quantity sold fell. Other things remaining the same, which of the following is consistent with this observation? a. The number of consumers that have a preference for fish increased. b. The price of meat, which is a su
- The price of fresh fish rose and the quantity sold fell. Other things remaining the same, which of the following is consistent with this observation? a) The number of consumers that have a preference for fish increased. b) The price of meat, which is a
- Suppose Icecream company has gained exclusive rights to sell Icecream in State College. The demand for Icecream is Q = 3000 - 60P. The total cost of producing Icecream is C(Q) = 6Q for Q orders of the
- Suppose a pizza vendor at a basketball game can sell 3,000 slices of pizza per night at a price of $3 per slice. If the vendor raises the price to $4 per slice, the number of slices sold falls to 2,000. Based on this information, what is the price elastic
- Suppose Mary's utility function for Wegman's ice cream (W) and Top?s ice cream (T) is U = W + T. Wegman's ice cream costs $5 each and Top?s ice cream costs $4. Mary has $100 income. Find Mary's opti
- Firm X owns both a grocery store and the parking lot outside the grocery store. In order to increase the traffic at the store, the owners of the store should: a. Increase the prices on the goods sold in the store b. Increase the parking rates c. All of th
- Bianca bakes delicious cookies. Her total fixed cost is $40 a day, and her average variable cost is $1 a bag. Few people know about Bianca's Cookies, and she is maximizing her profit by selling 10 bag
- Sally has a pizza restaurant and sells 30 pizzas for $5 each. Jim has a pizza restaurant around the corner from Sally, and he sells 30 pizzas for $5 each. If Sally and Jim both lower their price to $3, Sally's customers will buy 60 pizzas, and Jim's custo
- Suppose Jen is the only supplier of both coffee and donuts in Smalltown. The cost of producing the goods is zero. Jen sells coffee for $3 and donuts for $3. In a typical hour, 5 costumers buy just one coffee, 4 buy just one donut, and 3 costumers buy one
- Suppose Annabelle's favorite ice cream flavor, strawberry, costs $1.50 per cone and chocolate costs $1.00 per cone. If she receives 10 utils when she eats chocolate ice cream, how many additional utils would she need to get from eating strawberry ice crea
- Assume that at the price of $5 per pie, customers at the local fair buy 1,000 pies on Friday, and 1,500 pies on Saturday. Assume that there are 4 pie bakeries selling pies at the fair on Friday night and 6 bakeries selling pies on Saturday night. Assume
- Sam only gets utility from ice cream (x) and video games (y). Assume his utility function is U(x, y) = xy and that he has an annual income of $400. The price of ice cream is $8 and the price of a vide
- A barber currently cuts hair for 50 clients per week and earns a profit. He is considering expanding his operation in order to serve more clients. Should he expand? a) Yes, because cutting hair is profitable, b) No, because he may not be able to sell more
- When the price of a commodity like coffee increases, some consumers usually come up with the idea of a buyer's strike or "boycott." That is, they propose to buy no coffee in order to drive the price d
- Girl Scouts are selling cookies in front of a grocery store. Every other shopper who exits buys a box of cookies (at random). Half of the buyers spend $8 on cookies (two boxes), and the other half spend $4. The store has 1,000 shoppers leaving per day. a.
- A local restaurant currently charges $20 for a popular fish dish and each night 100 customers order this dish. The same restaurant also has a side-order of chips on the menu at a cost of $5 per serve. When the price of chips increased to $5.50 sales of t
- Assume you are the owner of an ice rink. The product you are selling is hours of ice time. Identify some price differentiation strategies that you could use in selling the ice time to various buyers. What are some of the "segments" you could use to apply
- Suppose Hubert and Kate are the only suppliers for ice cream cones in a particular market. The following table shows their monthly supply schedules. Plot Hubert's and Kate's supply of ice cream cones. Also, plot the market supple of ice cream cones.
- A flour mill produces $1000 worth of flour, of which $700 goes to a bakery and $300 to consumers. A water supplier produces $300 worth of water, of which $200 goes to the bakery and $100 to consumers. The bakery produces $1,500 worth of bread and sells al
- Chuck's Chocolates is a firm that produces and sells chocolate bars. When the price of chocolate rises, Chuck will produce more chocolate bars. This is an example of the law of ____.
- If a store sells a good at the market price, even though the government authorities have set the maximum price that can be charged for it, the store is selling the good in a(n) a. black market for a market price that is higher. b. black market for a marke
- Sammy's Bakery and Presley's Sweetshop both sell cupcakes. The market price of one chocolate cupcake is $2.50. Sammy's is willing to sell a cupcake for as little as $1.65; Presley's is willing to sell a cupcake for as little as $1.75. What is the total pr
- Consider the Hotelling model. If two identical ice cream carts are selling ice cream for the same price on a 1-mile stretch of beach, we expect the Nash Equilibrium outcome to be: a. One located on each extreme end of the beach. b. One located at the 1/4
- The following table describes Ben's preferences over cake and ice cream. The utility from consumption of one good is independent of the consumption of the other. The price of cake is $10 per unit, and
- Beer prices at major league baseball stadiums are usually much higher than prices at a bar or restaurant. This is mainly because a. it costs the owners of the baseball teams more money to buy the beer from distributors. b. demand is much higher at a baseb
- Joshua is a utility maximizer and likes ice cream. He likes vanilla ice cream, but would happily switch to chocolate ice cream if offered 1 scoop of chocolate ice cream for every scoop of vanilla ice cream he has to give up. He has $5 of income to spend o
- If the price of walnuts rises, many people would switch from consuming walnuts to consuming pecans. However, if the price of salt rises, people would have difficulty purchasing something to use in its place. These examples illustrate the importance of: a.
- While at a discount shoe store, a customer asked a clerk, "I see that your shoes are 'buy one, get one free - limit one free pair per customer.' Will you sell me one pair for half-price?" The clerk answered, "I can't do that." When the customer started to
- While at a discount shoe store, a customer asked the clerk, "I see that your shoes are 'buy one, get one free' - limit one free pair per customer. Will you sell me one pair for half price?" The clerk answered, "I can't do that." When the customer started
- Tom & Jerry are running Hanna Barbera s lemonade stand as two profit centers. Tom makes the lemonade while Jerry sells it. Jerry argues that Tom is transferring the lemonade to him priced too high, which forces him to charge the customers a high price, lo
- Tom and Jerry are running Hanna Barbera's lemonade stand as two profit centers. Tom makes the lemonade while Jerry sells it. Jerry argues that Tom is transferring the lemonade to him priced too high, which forces him to charge the customers a high price,
- One bag of flour is sold for $1.00 to a bakery, which uses the flour to bake bread that is sold for $3.00 to consumers. A second bag of flour is sold to a consumer in a grocery store for $2.00. Taking