Aerotrino produces and sells popular t-shirts. Following is information about its t-shirts for...
Question:
Aerotrino produces and sells popular t-shirts. Following is information about its t-shirts for 2014:
Selling price | $15.00 per t-shirt |
Variable costs | $3.50 per t-shirt |
Production (manufacturing costs) | |
Selling & administration | $1.00 per t-shirt |
Fixed costs | $1,000,000 per year |
Production (manufacturing costs) | |
Selling & administration | $2,000,000 per year |
During 2014, the company produced 400,000 t-shirts and sold 350,000 of them. Assume that there was no beginning inventory. How much is the inventory under full costing on December 31, 2014?
A. $225,000
B. $175,000
C. $275,000
D. $300,000
Absorption Costing
Absorption Costing, also known as Full Costing is a method of valuing inventory. It includes all variable and fixed manufacturing overhead costs. However, it is important to note that selling and administrative costs (both fixed and variable) are excluded, as these costs are period costs and must be expensed in the period that they were incurred. Absorption costing is useful for companies because it allows the company to see all of the costs that are related to the production of the unit attached to the unit in its inventory valuation.
Answer and Explanation: 1
Become a Study.com member to unlock this answer! Create your account
View this answerFirst, let's calculate the cost per unit under the full costing method:
Cost Per Unit = Variable Costs + Allocated Fixed Costs
Variable Costs | $3.50 | g... |
See full answer below.
Ask a question
Our experts can answer your tough homework and study questions.
Ask a question Ask a questionSearch Answers
Learn more about this topic:

from
Chapter 2 / Lesson 9Learn the definition of finished goods inventory and understand how it is calculated. Discover the finished goods inventory formula and see how it is used.
Related to this Question
- A company estimates that its total cost to acquire materials, set up machines, and produce products is $25 per unit produced in 2014. In 2014, there were 50,000 units produced and variable costs per u
- a. A company estimates that its total cost to acquire materials, set up machines, and produce products is Dollar 25 per unit produced in 2014. In 2014, there were 50,000 units produced, and variable costs per unit produced totaled $15. In 2015, the compan
- A company estimates that its total cost to acquire materials, set up machines, and produce products is $25 per unit produced in 2014. In 2014, there were 50,000 units produced, and variable costs per unit produced totaled $15. In 2015, the company expects
- The following information relates to Cruz Manufacturing for 2013. Based on this information, what is the company's cost of goods sold for 2013?
- a) A company estimates that its total cost to acquire materials, set up machines, and produce products is $25 per unit produced in 2014. In 2014, there were 50,000 units produced, and variable costs per unit produced totaled $15. In 2015, the company expe
- US Apparel (USA) manufactures plain white and solid-colored T-shirts. Budgeted inputs include the following Price Quantity Cost per unit of output fabric $8 per yard 0.75 yard
- Information for Plax Manufacturing is presented below. Prepare a statement of cost of goods manufactured and statement of cost of goods sold for Plax Manufacturing. Beginning raw materials inventory $16,800 Beginning work in process inventory 15,200 Direc
- Best Around, Inc.is a manufacturer of vacuums and uses standard costing. Manufacturing overhead (both variable and fixed) is allocated to products on the basis of budgeted machine-hours. In 2014, budg
- Carolina Fashions, a shirt manufacturer, recently switched to activity-based costing from the department product costing method. The manager of Building S, which manufactures the shirts, has identifie
- Knitline Inc. produces high-end sweaters and jackets in a single factory. The following information was provided for the coming year. Sweaters Jackets Sales$ 211,500$ 451,200 Variable cost of goods so
- Lane Co. produces main products Kul and Wu. The process also yields by-product Zef. Net realizable value of by-product Zef is subtracted from the joint production cost of Kul and Wu. The following information pertains to production in July 2005 at a joint
- Cost of goods manufactured equals $65,000 for 2013. Finished goods inventory is $2,000 at the beginning of the year and $5,500 at the end of the year. Beginning and ending work in process for 2013 are $4,000 and $5,000, respectively. How much is the cost
- For 2014, Thomas Manufacturing uses machine-hours as the only overhead cost-allocation base. The estimated manufacturing overhead costs are $300,000 and estimated machine hours are 50,000. The actual
- Classify the following cost associated in producing T-shirts as a variable, fixed or mixed cost for units produced and sold: Maintenance costs with sewing machine company. The cost is $2,000 per year plus $0.001 for each machine hour of use.
- ABC Company produces three products in a joint production process. At the split-off point, all three products are produced further and then sold. Information about these products for 2018, the most recent year, appears below: [TABLE] Joint costs for 2018
- For an apparel manufacturer, classify fabric used during production as either a product cost or a period cost.
- Classify the following cost associated in producing T-shirts as a variable, fixed or mixed cost for units produced and sold: Hourly wages of sewing machine operators.
- Bravo Company manufactures quality gentlemenks clothing . The following selected financial information for the fiscal year 2016 is provided: SALES $100,000 COST OF GOODS MANUFACTURED 65,000 DIREC
- Jensen PVC, Inc., produces polyvinyl chloride (PVC) irrigation pipes. In 2014, the cost of producing a foot of pipe was $0.30, and the selling price was $0.39 per foot. In 2015, production costs incre
- Information for Bob Manufacturing is presented below. Required: Compute both the cost of goods manufactured and the cost of goods sold for Bob Manufacturing. Beginning raw materials inventory $36,
- Prepare an income statement for the year 20X4 using throughput costing. Great Outdoze, Inc manufactures high quality-sleeping bags, which sell for $130 each. The variable costs of production are as follows: |Direct material|$40 |Direct labor|$22 |Variable
- Company uses normal costing. It allocates manufacturing overhead costs using a budgeted rate per? machine-hour. The following data are available for 2014: |Budgeted manufacturing overhead costs |$4,2
- a) A company estimates that its total cost to acquire materials, set up machines, and produce products is $64 per unit produced in 2015. In 2015, there were 400,000 units produced and variable costs p
- A manufacturing statement is also known as a schedule or listing of the: a. Raw materials processed. b. Factory supplies used. c. Cost of goods manufactured. d. Total finished goods. e. Cost of goods sold.
- Kent Manufacturing produces a product that sells for $50.00. Fixed costs are $260,000 and variable costs are $24.00 per unit. Kent can buy a new production machine that will increase fixed costs by $11,400 per year, but will decrease variable costs by $3.
- In a JIT manufacturing environment, product costing information is the least important for use in __________. a. work in process inventory valuation b. pricing decisions c. product profitability analysis d. make-or-buy decisions
- The following information relates to a joint production process for three products, with a total joint production cost of $170,000. There are no separable processing costs for any of the three products. Product Sales value at split-off Units at product sp
- During 20X8, Durant Manufacturing experienced an increase in work-in-process inventory. As a result: A. cost of goods sold will be greater than cost of goods manufactured. B. cost of goods sold will be less than cost of goods manufactured. C. total manufa
- Acacia Manufacturing manufactures a single product. Cost, sales, and production information for the company and its single product is as follows. Prepare an income statement for the upcoming year usi
- Product T is produced for $5.90 per pound. Product T can be sold without additional processing for $7.10 per pound or processed further into Product U at an additional cost of $0.74 per pound. Product
- Oslo Company produces large quantities of a standardized product. The following information is available for its production activities for May. Units Costs Beginning work in process inventor
- A firm produces and sells two products. Pius and Max. The following information is available relating to setup costs (a part of factory overhead) Plus Max Units produced 200 16,000 Batch size (units) 10 400 Number of setups 20 40 Direct labor hours per un
- Information about three joint products is as follows: || ||Product A||Product B||Product C |Anticipated production (in kilograms)|24,000|6.000|14.000 |Selling price per kilogram at split-off|$16|$26|$48 |Additional processing costs per kilogram after spli
- During 20X8. Durant Manufacturing experienced an increase in work-in-process inventory. As a result: A. Cost of goods sold will be greater than the cost of goods manufactured. B. Cost of goods sold will be less than the cost of goods manufactured. C. To
- Manufacturing cost flows Compute the total manufacturing cost for a manufacturer with the following information for the month. Raw materials purchased $ 35,200 Raw materials used in production
- For the following cost associated with an Apparel Manufacture, Ann Taylor, Inc., identify if it is a product cost or a period cost: Property taxes on factory building and equipment. Explain your answer.
- Information for the Ace Manufacturing Company follows. Compute the cost of goods manufactured for this company.
- What are the arguments for prorating a production-volume variance that has been deemed to be material among work-in-process, finished goods, cost and cost of goods sold as opposed to writing it all of
- Sagon Corporation manufactures and sells one product. The following information pertains to the company's first year of operations: The company does not have any variable manufacturing overhead costs
- Before prorating the manufacturing overhead costs at the end of 2016, the Cost of Goods Sold and Finished Goods Inventory had applied overhead costs of $58,900 and $34,000 in them, respectively. There was no Work-in-Process at the beginning or end of 2016
- Alvin Inc. planned and actually manufactured 200,000 units of its single product in 2008, its first year of operations. Variable manufacturing costs were $30 per unit of product. Planned and actual fixed manufacturing costs were $600,000, and marketing an
- HarrisCorporation produces a single product. Last year, Harris manufactured 32,150 units and sold 26,900 units. Production costs for the year were as follows: Fixed manufacturing overhead $482,250 Var
- The Hobbes Company manufactures stuffed toy animals and had the following cost information for the production run of 120,000 units: (a) rent on a billboard $1,800, (b) rent on the factory $16,000, (c) cloth and thread $34,800, (d) factory worker s compens
- Oslo Company produces large quanties of a standardized product. The following information is available for its production activities for May Units Costs Beginning work in process inventory 4,700
- A factory costs $400,000. You reckon that it will produce an inflow after operating costs of $150,000 in year 1, $150,000 in year 2, and $150,000 in year 3. The cost of capital is 10 percent. Calculat
- X Company has the following data from 2014 and 2015: 2014 2015 Total costs $238,000 $367,800 Units produced 30,000 52,000 Question: The expected production in 2016 is 43,500 units. Using the high-low method with the 2014 and 2015 data to determine the par
- Gepp Manufacturing Company produces a single product. The following data apply to the standard cost of materials and labor associated with making the product: Materials quantity per unit 1 pound Mate
- X Company has the following data from 2014 and 2015: \\ \\ Expected production in 2016 is 43,500 units. Using the high-low method with the 2014 and 2015 data to determine the parameters of the cost function, what are estimated total costs in 2016?
- For an apparel manufacturer, classify the salary of a production quality control supervisor as either a product cost or a period cost.
- During 2014, P & P Products finished the construction of a new warehouse in North Carolina. Construction began on January 1, 2013. The cost of the new warehouse was $3,000,000 with the costs incurred evenly throughout the construction project. The followi
- Talbot Manufacturing produces exercise mats and sells the mats to customers around the country. The expenses below are based on producing 25,000 mats. Prepare a flexible budget if the actual number of mats sold were 25,379. Variable expenses: Materials
- Oslo Company produces large quantities of a standardized product. The following information is available for its production activities for May: Units Costs Beginning work in process inventory 4,800 Be
- AJ Manufacturing Company incurred $59,500 of fixed product cost and $47,600 of variable product cost during its first year of operation. Also during its first year, AJ incurred $18,850 of fixed sellin
- Dahl Company, a clothing manufacturer, uses a standard costing system. Each unit of a finished product contains 2 yards of cloth. However, there is unavoidable waste of 20%, calculated on input quantities, when the cloth is cut for assembly. The cost of t
- At the beginning of 2014, Robotics Inc. acquired a manufacturing facility for $13.7 million. $10.7 million of the purchase price was allocated to the building. Depreciation for 2014 and 2015 was calcu
- At the beginning of 2014, Robotics Inc. acquired a manufacturing facility for $13.8 million. $10.8 million of the purchase price was allocated to the building. Depreciation for 2014 and 2015 was calcu
- The following information pertains to the Packer Corporation. Calculate the cost of goods sold for the period: Beginning Raw Materials 31,200 Ending Raw Materials 71,200 Beginning Work in Process Inv
- The following information pertains to the Packer Corporation. Calculate the cost of goods sold for the period: Beginning Raw Materials $30,000 Ending Raw Materials $70,000 Beginning Work in Process I
- Which of the following is an example of a manufacturing overhead cost? a. Security at the manufacturing plant. b. Fabric used to produce shirts. c. Cost of shipping product to customers. d. The salary of the president of the company.
- Tasty Beverage Co. produces soft drinks, specializing in fruit drinks. They produce 5,000 cans of product per batch. The setup cost for each batch is $50 and each drink costs $0.10 to produce. a. What is the total cost per batch? b. How much would it cost
- Using the following information, compute ADJUSTED COST OF GOODS SOLD. (Note: The easier, and more common, method of closing the manufacturing overhead account is used.) Actual manufacturing overhead costs: $300,000 Applied manufacturing overhead costs: $3
- The following information relates to a joint production process for three products, with a total joint production cost of $135,000. There are no separable processing costs for any of the three products. Product Sales Value at Split-Off Units at Split-Off
- The following information has been taken from the cost records of Richards company fro the past year: |Raw material used in production|$326 |Total manufacturing costs charged to production during the
- For the following cost associated with an Apparel Manufacture, Ann Taylor, Inc., identify if it is a product cost or a period cost: Salary of production quality control supervisor. Explain your answer.
- Materials requisition slips are costed: A. by production supervisors. B. by factory personnel who work on the production line. C. after the goods have been sold. D. using any of the inventory costing methods.
- Sanders Inc. has the following costs when producing 100,000 units: Variable costs $600,000 Fixed costs 900,000 An outside supplier is interested in producing the item for Sanders. If the item is produ
- Vanna Co. produces and sells two products, T and O. It manufactures these products in separate factories and markets them through different channels. They have no shared costs. This year, the company
- During the first month of operations ended March 31, 2016, Hip and Conscious Clothing Company produced 55,000 designer cowboy hats, of which 51,150 were sold. Operating data for the month are summarized as follows: Sales $895,125 Manufacturing costs: Dire
- For an apparel manufacturer, classify property taxes on the factory building and equipment as either a product cost or a period cost.
- For an apparel manufacturer, classify factory janitorial supplies as either a product cost or a period cost.
- Your manufacturing company must now begin treating its waste products before dumping them into a local pit. The estimated cost is $300,000 per year with an anticipated decrease in cost of $30,000 per
- Production costs computed and recorded; reports prepared LO C2, P1, P2, P3, P4 The following information applies to the questions displayed below Marcelino Co's March 31 inventory of raw materials is
- Beck Manufacturing reports the information below for 2017. Raw Materials Inventory Begin. Inv. 11,300 Purchases 51,500 Avail. for use 62,800 DM used 48,000 End. Inv. 14,800 Work in Process
- Gepp Manufacturing Company produces a single product. The following data apply to the standard cost of materials and labor associated with making the product: Materials quantity per unit 1 pound Materials price $12.50 per pound Labor quantity per unit 2
- Baltimore Manufacturing had a Work in Process balance of $76,000 on January 1, 2018. The year end balance of Work in Process was $59,000 and the Cost of Goods Manufactured was $850,000. Use this information to determine the total manufacturing costs incur
- Baltimore Manufacturing had a Work in Process balance of $98,000 on January 1, 2018. The year end balance of Work in Process was $98,000 and the Cost of Goods Manufactured was $730,000. Use this information to determine the total manufacturing costs incur
- Baltimore Manufacturing had a Work in Process balance of $87,000 on January 1, 2018. The year end balance of Work in Process was $57,000 and the Cost of Goods Manufactured was $800,000. Use this information to determine the total manufacturing costs incu
- Zenon Chemical, Inc. processes pine rosin into three products: Turpentine, Paint thinner, and Spot remover. During May, the joint costs of processing were $240,000. Production and sales value information for the month is as follows: Product Units Produced
- A standard cost is: a. the average cost in an industry b. a cost which is paid for a group of similar products c. a predetermined cost d. the historical cost of producing a product last year
- The following information relates to a joint production process for three products, with a total joint production cost of $185,000. There are no separable processing costs for any of the three products. Product Sales Value at Split-Off Units at Split-O
- A standard cost is: a. a cost which is paid for a soup of similar pm ducts b. the average cost in an industry c. a predetermined cost d. the historical cost of producing a product last year Data: Robb Industries Inc. (RII) developed standard costs f
- Ron Chemicals produces four products from a joint process costing $450,000 per month. After leaving the joint process, the products must be further refined before they are salable. You have been provided with the following information: Product Volume Furt
- Gitano Products operates a job-order costing system and applies overhead cost to jobs on production (not on the basis of raw materials purchased). Its predetermined overhead rate was based on a cost f
- The opportunity cost of making a product when the manufacturing plant has excess capacity for which there is no alternative use is: a) the fixed manufacturing cost of the product b) the total manufacturing cost of the product c) the variable manufactur
- The following information relates to a joint production process for three products, with a total joint production cost of $110,000. There are no separable processing costs for any of the three product
- Roberts, which began business at the start of the current year, had the following data: Planned and actual production: 40,000 units Sales: 37,000 units at $15 per unit Production costs: Variable: $
- Stage 2 ABC Manufacturing Reassigning Costs to Cost Objectives Regal Products have developed the following activity cost information for its manufacturing activities: ||Activity||Activity cost |Machine setup|$40.00 per batch |Movement|15.00 per batch move
- Clothes, Inc., has an average annual demand for red, medium polo shirts of 25,000 units. The cost of placing an order is $80 and the cost of carrying one unit in inventory for one year is $25. Each shirt costs $35 and they sell for $70 each. Required a.
- Baltimore Manufacturing had a Work in Process balance of $64,000 on January 1, 2018. The year-end balance of Work in Process was $51,000 and the Cost of Goods Manufactured was $500,000. Use this information to determine the total manufacturing costs incur
- Baltimore Manufacturing had a Work in Process balance of $87,000 on January 1, 2018. The year-end balance of Work in Process was $54,000 and the Cost of Goods Manufactured was $780,000. Use this information to determine the total manufacturing costs incur
- Baltimore Manufacturing had a Work in Process balance of $73,000 on January 1, 2018. The year-end balance of Work in Process was $72,000 and the Cost of Goods Manufactured was $630,000. Use this information to determine the total manufacturing costs incur
- Baltimore Manufacturing had a Work in Process balance of $64,000 on January 1, 2018. The year-end balance of Work in Process was $80,000 and the Cost of Goods Manufactured was $670,000. Use this information to determine the total manufacturing costs incur
- Baltimore Manufacturing had a Work in Process balance of $67,000 on January 1, 2018. The year-end balance of Work in Process was $68,000 and the Cost of Goods Manufactured was $830,000. Use this information to determine the total manufacturing costs incur
- Baltimore Manufacturing had a Work in Process balance of $79,000 on January 1, 2018. The year-end balance of Work in Process was $68,000 and the Cost of Goods Manufactured was $670,000. Use this information to determine the total manufacturing costs incur
- Baltimore Manufacturing had a Work in Process balance of $63,000 on January 1, 2018. The year-end balance of Work in Process was $82,000 and the Cost of Goods Manufactured was $760,000. Use this information to determine the total manufacturing costs incur
- Baltimore Manufacturing had a Work in Process balance of $79,000 on January 1, 2018. The year-end balance of Work in Process was $87,000 and the Cost of Goods Manufactured was $560,000. Use this information to determine the total manufacturing costs incur
- During FY 2016 Bravo Manufacturing had total manufacturing costs are $520,000. Their cost of goods manufactured for the year was $495,000. The January 1, 2017 balance of Work-in-Process Inventory is $60,000. Use this information to determine the dollar a
- Time Keeper, Inc., produces wristwatches. The company has no finished goods inventory at the beginning of year 1. The following information pertains to Time Keeper, Inc. Annual production 50,000 units Sales price $40 per unit Variable production cost per
- A manufacturing company makes the products that it sells. Briefly identify and define the cost elements that are incurred in making a product.
- Baltimore Manufacturing had a Work in Process balance of $107,000 on January 1, 2018. The year end balance of Work in Process was $59,000 and the Cost of Goods Manufactured was $780,000. Use this information to determine the total manufacturing costs in