A company that produces toys, buys the electric unit for a train it is manufacturing at...
Question:
A company that produces toys, buys the electric unit for a train it is manufacturing at $8.00/unit. Suppose he can manufacture a unit equivalent to a variable cost of $4.00/unit. It is estimated that the additional fixed cost at the plant would be $12,000/year if the electronic unit were manufactured there.
What is the solution?
Variable Cost:
Variable cost is the cost that varies with the activity level. The total variable cost will be directly proportional to the activity level while the per-unit variable cost remains the same at all activity levels.
Answer and Explanation: 1
Become a Study.com member to unlock this answer! Create your account
View this answerThe purchase price of the unit is $8.00/unit and the variable cost to manufacture a unit is $4.00/unit.
The additional fixed cost at the plant would...
See full answer below.
Ask a question
Our experts can answer your tough homework and study questions.
Ask a question Ask a questionSearch Answers
Learn more about this topic:

from
Chapter 23 / Lesson 7Understand variable cost in business. Learn the definition of variable cost, the variable cost formula, and how to use the formula to calculate the variable cost.
Related to this Question
- If variable manufacturing costs are $18 per unit and total fixed manufacturing costs are $266,800, what is the manufacturing cost per unit if 5,800 units are manufactured and the company uses the variable costing concept?
- If variable manufacturing costs are $18 per unit and total fixed manufacturing costs are $266,800, what is the manufacturing cost per unit if 4,600 units are manufactured and the company uses the variable costing concept?
- A company's budgeted manufacturing costs for 30,000 units are as follows: Fixed manufacturing costs $30,000 Variable manufacturing costs $14.00 per unit The company produced 35,000 units. How much is the flexible budget for total manufacturing costs?
- Consider the following production and cost data for two products, X and Y, manufactured by Alphabet Company. | |Product X | Product Y |Sales price per unit | $52 | $40 |Direct materials cost per unit .. | $18 | $8 |Direct labor hours per unit |1.5
- Based on the predicted production of 24,000 units, a company anticipates $300,000 of fixed costs and $246,000 of variable costs. If the company actually produces 20,000 units, what are the flexible bu
- Based on predicted production of 25,400 units, a company anticipates $390,000 of fixed costs and $381,000 of variable costs. If the company actually produces 19,300 units, what are the flexible budget
- If variable manufacturing costs are $18 per unit and total fixed manufacturing costs are $266,800, what is the manufacturing cost per unit if 4,600 units are manufactured and the company uses the absorption costing concept?
- If variable manufacturing costs are $18 per unit and total fixed manufacturing costs are $266,800, what is the manufacturing cost per unit if 5,800 units are manufactured and the company uses the absorption costing concept?
- QS 23-2 Flexible budget LO P1 Based on predicted production of 24,700 units, a company anticipates $220,000 of fixed costs and $271,700 of variable costs. If the company actually produces 20,000 units
- The manager of the manufacturing unit of a company is responsible for the costs of the manufacturing unit. The president is in the process of deciding whether to evaluate the manager of the manufacturing unit by the average cost per unit or the variable c
- Based on predicted production of 24,000 units, a company anticipates $444,000 of fixed costs and $390,000 of variable costs. The flexible budget amounts of fixed and variable costs for 22,000 unit
- Franklin Company produces 40,000 printers per month, which is 80% of plant capacity. Variable manufacturing costs are $80 per unit, and fixed manufacturing costs are $1,200,000, or $30 per unit. The p
- A company can manufacture a product with off-the-shelf hand tools. Fixed costs will be $1,500 for tools and $1.50 manufacturing cost per unit. As an alternative, an automated system will cost $15,000 with a $0.50 manufacturing cost per unit. With an annua
- A manufacturing company has to decide between their current process which has a variable cost of $10 unit and investing in new equipment which will reduce the variable cost to $5 unit. The new equipme
- Based on predicted production of 14,000 units, a company anticipates $189,000 of fixed costs and $157,500 of variable costs. The flexible budget amounts of fixed and variable costs for 12,000 units ar
- Based on predicted production of 31,000 units, a company anticipates $682,000 of fixed costs and $612,250 of variable costs. The flexible budget amounts of fixed and variable costs for 29,000 units are _____.
- Based on predicted production of 33,000 units, a company anticipates $759,000 of fixed costs and $684,750 of variable costs. The flexible budget amounts of fixed and variable costs for 31,000 units ar
- Based on the predicted production of 8,400 units, a company anticipates $99,000 of fixed costs and $100,800 of variable costs. The flexible budget amounts of fixed and variable costs for 7,200 units a
- Based on predicted production of 26,000 units, a company anticipates $507,000 of fixed costs and $448,500 of variable costs. The flexible budget amounts of fixed and variable costs for 24,000 units ar
- Which is accurate concerning the standard cost? a) The cost most similar companies would charge. b) It is indeterminable. c) The expected cost to manufacture one unit of output. d) It is the cost basis generally accepted for use in the industry.
- 1. The company uses a job-order costing system. How would you recommend that manufacturing overhead cost be assigned to production? 2. Recompute the company's unit product costs in accordance with yo
- A company estimates that its total cost to acquire materials, set up machines, and produce products is $150.00 per unit produced in 2016. In 2016, there we 100,000 units produced, and variable cost per unit produced totaled $75.00 In 2017, the company exp
- Cam Newtonmeter Industries (CNI) manufactures portable warehouses. The factory has incurred the following labor costs so far on the 7 units it has made. Unit 1: $250,000 Unit 2: $241,641 Unit 3: data
- Yilan Company is considering adding a new product. The cost accountant has provided the following data. Expected variable cost of manufacturing $57 per unit Expected annual fixed manufacturing cost $1
- Consider the electrical costs of running production equipment at a Toyota factory. The measure of activity is the number of vehicles produced. Is this cost classified as a fixed or variable cost? Explain.
- A company manufactures 1,000,000 units of a product yearly. A new design of the product will reduce materials cost by 12%, but will increase processing cost by 2%. If materials cost is $1.20 per unit and processing will cost $0.40 per unit, how much can t
- Electrical costs at one of Kantola Corporation's factories are listed below: Machine-Hours Electrical Cost February 3,570 $36,405 March 3,580 $36,493 April 3,553 $36,302 May 3,627 $36,833 June 3,625
- Rosewood Corporation produces a single product. The following cost structure applied to its first year of operations: Variable costs: SG&A - $2 per unit ; Production cost per unit - $4 per unit ; Fixe
- Based on the predicted production of 15,000 units, a company anticipates $210,000 of fixed costs and $176,250 of variable costs. The flexible budget amounts of fixed and variable costs for 13,000 units are (Do not round intermediate calculations): A. $152
- Silvan Company established a predetermined fixed overhead cost rate of $29 per unit of product. The company planned to make 7,000 units of product but actually produced only 6,500 units. Actual fixed overhead costs were $212,000. Required: a) Determine th
- A manufacturer plans to increase production within the relevant range of activity. What behavior can the company expect for each of the following? Fixed Cost per Unit Variable Cost per Unit A. Decrea
- A company estimates that its total cost to acquire materials, set up machines, and produce products is $25 per unit produced in 2014. In 2014, there were 50,000 units produced, and variable costs per unit produced totaled $15. In 2015, the company expects
- In a factory, the fixed costs are $6,000 when 600 units are produced. If 900 units are produced, the fixed costs per unit would be A. $10.00. B. $9.00. C. $7.50. D. $6.67.
- a) A company estimates that its total cost to acquire materials, set up machines, and produce products is $25 per unit produced in 2014. In 2014, there were 50,000 units produced, and variable costs per unit produced totaled $15. In 2015, the company expe
- Companies calculate overhead rates so that they can have a more accurate estimate of the cost of production. Manufacturing overhead is often a significant component of production cost. The following are calculations of overhead by a hypothetical company:
- 1. Based on predicted production of 15,000 units, a company anticipates 7,500 of fixed costs and $17,250 of variable costs. The flexible budget amounts of fixed and variable costs for 9,000 units are:
- A manufacturing company leases a building for $90,000 per year for its manufacturing facilities. In addition, the machinery in this building is being paid in installments of $17,000 per year. Each unit of product produced costs $15 in labor and $10 in mat
- Douglas Toys is a manufacturer that uses the weighted-average process costing method to account for the costs of production. It produces a plastic toy in three separate departments: Molding, Assemblin
- Calculate the expected costs when production is 5,200 units. PCB Corporation manufactures a single product. Monthly production costs incurred in the manufacturing process are shown below for the production of 3,120 units. The utilities and maintenance cos
- Consider the cost of batteries installed in trucks produced at a GM factory. The measure of activity is the number of trucks produced. Is this cost classified as a fixed or variable cost? Explain.
- 1. Compute the unit manufacturing cost of each job under the firm's current volume-based costing system. 2. Compute the unit manufacturing cost of each job under the activity-based costing system. 3. Compare the unit manufacturing cost for Jobs A and B co
- Bolman Inc has only variable costs and fixed costs. A review of the company's records disclosed that when 200,000 units were produced, fixed manufacturing costs amounted to $800,000 and the cost per unit manufactured totaled $11.00. On the basis of this i
- Benezra Enterprises, Inc. Benezra Enterprises, Inc. has a plant capacity that can produce 4,000 units annually. Its predicted operations for the year are: Sales (2,000 units at $50 each) $100,000 Manufacturing costs: Variable $15 per unit Fixed $25,00
- a. A company estimates that its total cost to acquire materials, set up machines, and produce products is Dollar 25 per unit produced in 2014. In 2014, there were 50,000 units produced, and variable costs per unit produced totaled $15. In 2015, the compan
- Your Corporation manufactures a gas operated barbecue grill. The following information relates to operations for last year: Unit product cost under absorption costing $46 per unit Fixed manufacturing
- Kennel Ventures is considering producing a new line of hang gliders. The company estimates that variable costs will be $410 per unit and fixed costs will be $384,000 per year. a. Kennel has a pricing policy that dictates that a product's price must be equ
- a) A company estimates that its total cost to acquire materials, set up machines, and produce products is $64 per unit produced in 2015. In 2015, there were 400,000 units produced and variable costs p
- Sherman Machine Corporation incurs the following estimated annual costs in making a subassembly for one of its products: Total Cost for 20,000 units Unit Cost Factory Overhead: Variable $300,000 $1
- Sherman Machine Corporation incurs the following estimated annual costs in making a subassembly for one of its products: Total Cost for 30,000 units Unit Cost Factory Overhead: Variable $510,000 $1
- Boston, Inc., planned and actually manufactured 190,000 units of its single product in 2017, its first year of operation. Variable manufacturing cost was $20 per unit produced. Variable operating (nonmanufacturing) cost was $9 per unit sold. Planned and a
- Boston, Inc., planned and actually manufactured 190,000 units of its single product in 2017, its first year of operation. Variable manufacturing cost was $20 per unit produced. Variable operating (nonmanufacturing) cost was $9 per unit sold. Planned and
- Classify the following cost according to the different cost terms: Electricity to run factory equipment.
- The manufacturing cost per unit for absorption costing is usually, but not always, A. higher than manufacturing cost per unit for variable costing. B. usually, but not always, lower than manufacturing cost per unit for variable costing. C. always higher t
- Savallas Company is highly automated and uses computers to control manufacturing operations. The company uses a job-order costing system and applies manufacturing overhead cost to products on the basis of compute-hours. The following estimates were used i
- Hall Company manufactures a single product. Annual production costs incurred in the manufacturing process are shown below for two levels of production. Costs Incurred Production in Units 5,000 10
- Which of the following is an example of a fixed cost in a manufacturing company: a) The cost of raw materials. b) The cost of electricity for running machines. c) Wages of assembly line workers. d) Depreciation on factory equipment.
- Charley Company's Assembly Department has materials cost at $2 per unit and conversion cost at $4 per unit. There are 20,000 units in ending work in process, all of which are 70% complete as to conver
- Blacken Company manufactures motorcycles. The company's management accountant wants to calculate the fixed and variable costs associated with utility cost incurred by the factory. Data f
- A manufacturer plans to increase production within the relevant range of activity. What behavior can the company expect for each of the following? a. No change in fixed cost per unit, increase in variable cost per unit b. Increase in fixed cost per unit,
- A company must decide between scrapping or reworking units that do not pass inspection. The company has 22,000 defective units that cost $6 per unit to manufacture. The units c
- A factory produces ball bearings for the industry. It makes 10,000, all the same type. Materials cost $5,000 Labor $30,000 Power $10,000 per year Unit cost is $_____.
- Marigold Company makes furniture. The company controller wanted to calculate the fixed and variable costs associated with electricity use in the factory. Data for the past four months were collected as follows: Month Electricity cost Machine hours January
- Munchak Company's relevant range of production is 9,000-11,000 units. Last month the company produced 10,000 units. Its total manufacturing cost per unit produced was $70. At this level of activity the company's variable manufacturing costs are 40% of its
- In June, Ace Manufacturing Plant produced 100 units of propane canisters for sale. The total variable costs were $5,000 and the fixed costs for the plant amounted to $3,000. How much is the expected unit variable cost for canisters if Ace Manufacturing pr
- Manufacturing overhead (consisting of costs like factory rent, factory utilities, factory maintenance, and other similar costs) is usually what type of cost? a. Fixed b. Step c. Mixed d. Variable
- A company is considering a plant to manufacture a proposed new product. The land costs $300,000 the building costs $600,000, the equipment costs $250,000, and $100,000 additional working capital is required. It is expected that the product will result in
- Rianne Company produces a light fixture with the following unit cost: |Direct materials|$2 |Direct labor|1 |Variable overhead|3 |Fixed overhead|2 |Unit cost|$8 The production capacity is 300,000
- A company estimates that its total cost to acquire materials, set up machines, and produce products is $25 per unit produced in 2014. In 2014, there were 50,000 units produced and variable costs per u
- The fixed portion of the cost of electricity for a manufacturing plant is: a. Period cost b. Product cost
- What is the predetermined overhead rate, if the company is using machine hours as the cost driver? The Fisher Products Company uses a job costing system. The company estimated its annual manufacturing overhead to be $225,000, and the estimated number of m
- Gelb company currently manufactures 40,000 units per year of a key component for its manufacturing process. Variable costs are $1.95 per unit. Fixed costs related to making this component are $65,
- Gelb Company currently manufactures 41,000 units per year of a key component for its manufacturing process. Variable costs are $4.05 per unit, fixed costs related to making this component are $79,000
- Gelb Company currently manufactures 42,000 units per year of a key component for its manufacturing process. Variable costs are $4.05 per unit, fixed costs related to making this component are $81,000
- Gelb Company currently manufactures 54,500 units per year of a key component for its manufacturing process. Variable costs are $7.35 per unit, fixed costs related to making this component are $77,000
- Jiffy Jet Company has designed a new type of outdoor toy that helps children learn basic concepts such as colors, numbers, and shapes. Determine whether the following cost is a product cost or a period cost: Utilities for factory. If it is a product cost,
- Wade Company estimates that it will produce 6,100 units of product IOA during the current month. Budgeted variable manufacturing costs per unit are |Direct materials |$5, |Direct labor| $13, |and o
- The fixed portion of the semi-variable cost of electricity for a manufacturing plant is a: Period cost Product cost a. Yes No b. Yes Yes c. No Yes d. No No
- Starbright manufactures children car seats, strollers, and baby swings. Starbright manufacturing costs are budgeted as follows: Factory utilities $85,000 Factory foremen salaries $87,000 Machinery setup costs $31,000 Total manufacturing overhead $203,000
- Stein Company had planned to produce 16,000 units of its G-Sam product in July. At that level of production. Stein expected to perform 19 machine setups, for which the company would incur fixed costs
- Ionic Charge is a newly organized manufacturing business that plans to manufacture and sell 60,000 units per year of a new product. The following estimates have been made of the company's costs and ex
- Lemon Company spends $3.98 in variable costs for each product produced. Fixed manufacturing overhead costs are $104171 a year. This year, they produced 10,000 units. Required; What is the average co
- Sandford Company manufactures one product. Its variable manufacturing cost is $16 per unit and the total fixed manufacturing cost is $600,000. Calculate Sandford's total manufacturing costs if it produces 10,000 units.
- Sandford Company manufactures one product. Its variable manufacturing cost is $16 per unit and the total fixed manufacturing cost is $600,000. Calculate Sandford's total manufacturing costs if it produces 20,000 units.
- The following variable production costs apply to goods made by Campbell Manufacturing Corporation: Item Cost per unit Materials $11 Labor 7.50 Variable overhead 0.25 Total $18.75 Required: Determine the total variable production cost, assuming that Campbe
- Bowman, Inc., has only variable costs and fixed costs. A review of the company's records disclosed that when 200,000 units were produced, fixed manufacturing costs amounted to $1,000,000 and the cost per unit manufactured totaled $19. On the basis of this
- A company is debating whether to change its cost structure so that fixed costs increase from $300,000 to $400,000, but variable costs decrease from $5 per unit to $4 per unit. If it were to implement the change at its current production level of 100,000,
- The manufacturing cost per unit for absorption costing is _______. (a) usually, but not always, higher than manufacturing cost per unit for variable costing (b) usually, but not always, lower than manufacturing cost per unit for variable costing (c) alway
- Brian Company manufactures two products: X and Y. The overhead costs have been divided into four activity pools that use the following cost drivers: Unit Cost per Machine Setup, $600). Unit cost per M
- Calculate the combined pre-determined OH rate using (1) units of production and (2) machine hours: 40,000 machine hours, variable manufacturing OH $80,000, Fixed manufacturing OH $325,000. The company expects to produce 10,000 units and each product requi
- Moctezuma Furniture Corporation incurred the following cost: Salaries of factory supervisors. Identify the cost as variable, fixed or mixed.
- Based on the predicted production of 10,000 units, a company anticipates $200,000 of fixed coastal $145,000 of variable costs. The flexible budget amounts of fixed and variable costs for 10,000 units are __________.
- Savallas Company is highly automated and uses computers to control manufacturing operations. The company uses a job-order costing system and applies manufacturing overhead cost to products on the basis of computer-hours. The following estimates were used
- The Assembly Department of Nitz Company has the following production and cost data at the end of May, 2017. Production: 30,000 units started into production; 25,000 units transferred out and 5,000 un
- Douglas Toys is a manufacturer that uses FIFO costing method to account for costs of production. It produces a plastic toy in three separate departments: Molding, Assembling, and Finishing. The follow
- Snipe Company has been purchasing a component, Part Q for $19.20 per unit. Snipe is currently operating at 70% of capacity and no significant increase in production is anticipated in the near future. The cost of manufacturing a unit of Part Q is estimated
- Gizmo Manufacturer, a widgets manufacturing company, divides its production operations into three processes - Department 1, Department 2, and Department 3. The company uses a process costing system. Gizmo incurred the following costs during the year to pr
- Night Shades, Inc., manufactures biotech sunglasses. The variable materials cost is $10.48 per unit, and the variable labor cost is $6.89. What is the variable cost per unit? Suppose NSI incurs fixe
- Rosewood Corporation produces a single product. The following cost structure applied to its first year of operations: Variable costs: SG&A $2 per unit Production $4 per unit Fixed costs (total cost incurred for the year): SG&A $14,000 Production $20,000
- X Company has two (2) divisions, Fabricating and Assembly. The Fabricating Division (FD) transfers partially completed components to the Assembly Division (AD) at a predetermined transfer price. FD's standard variable production cost is $200 per unit. Its
- Consider the following cost incurred by a company that makes tires: An amount of $9,000 per month for the salary of the factory supervisor. Indicate whether the item is a product cost or a period cost. If it is a product cost, determine whether it is unde