a. A company estimates that its total cost to acquire materials, set up machines, and produce...
Question:
a. A company estimates that its total cost to acquire materials, set up machines, and produce products is $25 per unit produced in 2014. In 2014, there were 50,000 units produced and variable costs per unit produced totaled $15. In 2015, the company expects total fixed costs and variable costs per unit to be the same as in 2014. If the company budgets to produce 52,000 units in 2015, what are the expected total costs and expected costs per unit for 2015?
b. Assume the same facts as in part a, except that the company expects to produce 49,000 units in 2015, what are the expected total costs and expected costs per unit for 2015?
Budgeting:
The companies that use activity-based costing for preparing the production department budget will identify the cost pools based on unit-level, batch level, cost hierarchy categories.
Answer and Explanation: 1
Become a Study.com member to unlock this answer! Create your account
View this answerCost details in 2014
- The budgeted total cost per unit is $25
- The total unit produced is 50,000
- The variable cost per unit is $15
- Fixed Cost per unit...
See full answer below.
Ask a question
Our experts can answer your tough homework and study questions.
Ask a question Ask a questionSearch Answers
Learn more about this topic:

from
Chapter 9 / Lesson 14Explore the flexible budgeting process. Discover the definition of flexible budgeting, flexible budget formulas, and how to find a flexible budget variance.
Related to this Question
- a) A company estimates that its total cost to acquire materials, set up machines, and produce products is $64 per unit produced in 2015. In 2015, there were 400,000 units produced and variable costs p
- A company estimates that its total cost to acquire materials, set up machines, and produce products is $25 per unit produced in 2014. In 2014, there were 50,000 units produced, and variable costs per unit produced totaled $15. In 2015, the company expects
- a) A company estimates that its total cost to acquire materials, set up machines, and produce products is $25 per unit produced in 2014. In 2014, there were 50,000 units produced, and variable costs per unit produced totaled $15. In 2015, the company expe
- a. A company estimates that its total cost to acquire materials, set up machines, and produce products is Dollar 25 per unit produced in 2014. In 2014, there were 50,000 units produced, and variable costs per unit produced totaled $15. In 2015, the compan
- A company estimates that its total cost to acquire materials, set up machines, and produce products is $25 per unit produced in 2014. In 2014, there were 50,000 units produced and variable costs per u
- A manufacturing company produces 80,000 units of product A at a total cost of $2.4 million. Total fixed costs are $1.4 million. If the company increases production by 25% and uses a 19% markup, the price per unit will be: a. $31.54 b. $30.80 c. $51.80 d.
- The following variable production costs apply to goods made by Raeburn Manufacturing Corporation: Item Cost per unit Materials $7.00 Labor 5.50 Variable overhead 0.75 Total $13.25 Determine the total
- A manufacturing company produces 80,000 units of product A at a total cost of $2.4 million. Total fixed costs are $1.4 million. If the company increases production by 25% and uses a 40% markup the price per unit will be ...................................
- The following variable production costs apply to goods made by Raeburn Manufacturing Corporation: materials costing $8.00, labor costing $3.50, variable overhead costing $2.50, coming to a total of $
- In Mordica Company total material costs are 33000 and total conversion costs are 59000 Equivalent units of production are materials 10000 and conversion costs 12000 Compute the unit costs for material
- If variable manufacturing costs are $9 per unit and total fixed manufacturing costs are $626,400, what is the manufacturing cost per unit if a. 7,200 units are manufactured and the company uses the variable costing concept? b. 8,700 units are manufactur
- If variable manufacturing costs are $18 per unit and total fixed manufacturing costs are $266,800, what is the manufacturing cost per unit if 5,800 units are manufactured and the company uses the variable costing concept?
- If variable manufacturing costs are $18 per unit and total fixed manufacturing costs are $266,800, what is the manufacturing cost per unit if 4,600 units are manufactured and the company uses the variable costing concept?
- A company manufactures 1,000,000 units of a product yearly. A new design of the product will reduce materials cost by 12%, but will increase processing cost by 2%. If materials cost is $1.20 per unit and processing will cost $0.40 per unit, how much can t
- Altawfik Corporation is estimating the cost function for the total cost of production of product A using the two points method. The data collected for the past year is as follows: Quarter Number of units produced Total cost 1 4,000 $1,000 2 5,400 1,280 3
- A company's flexible budget for 56,000 units of production showed variable overhead costs of $106,400 and fixed overhead costs of $72,000. The company incurred overhead costs of $161,920 while operating at a volume of 48,000 units. The total controllable
- In Mordica Company total materials costs are 33000 and total conversion costs are 54000 Equivalent units of production are materials 10000 and conversion costs 12000 Compute the unit costs for materia
- Your Company makes three products in a single facility. These products have the following unit product costs: The mixing machines are potentially the constraint in the production facility. A total of
- A company's flexible budget for 45,000 units of production showed variable overhead costs of $60,750 and fixed overhead costs of $61,000. The company incurred overhead costs of $109,780 while operating at a volume of 37,000 units. What is the total contro
- Assume a firm faces these costs: total cost of capital $4,000, price paid for labor = $20 per labor unit, and price paid for raw materials = $8 per raw-material unit. a. If the firm can produce 2000 units of output by combining its fixed capital with 200
- Silvan Company established a predetermined fixed overhead cost rate of $29 per unit of product. The company planned to make 7,000 units of product but actually produced only 6,500 units. Actual fixed overhead costs were $212,000. Required: a) Determine th
- A manufacturing company produces 80,000 units of product A at a total cost of $2.4 million. Total fixed costs are $1.4 million. If the company increases production by 25% and uses a 40% markup, the pr
- What is the cost per unit for materials? The company uses the weighted average process costing system and had the following data: Beginning work in process of 48,900 units at total cost of materials
- Consider the following production and cost data for two products, L and C: Product L Product C Contribution margin per unit $25 $20 Machine set-ups needed per unit 5 set-ups 2 set-ups The company can only perform 14,300 machine set-ups each period due to
- If variable manufacturing costs are $18 per unit and total fixed manufacturing costs are $266,800, what is the manufacturing cost per unit if 5,800 units are manufactured and the company uses the absorption costing concept?
- If variable manufacturing costs are $18 per unit and total fixed manufacturing costs are $266,800, what is the manufacturing cost per unit if 4,600 units are manufactured and the company uses the absorption costing concept?
- The Manufacturing Company recorded overhead costs of $14,182 at an activity level of 4,200 machine hours and $8,748 at 2,300 machine hours. What is the total estimated cost for 3,500 machine hours using the high-low method to estimate the cost equation? A
- The company's accountant developed the data given below for Product X for the year 2016. Use this information to computer the answers to the questions that follow. Total budgeted production: 10,000 units Raw materials: 3 units of raw materials, costing $2
- A company's flexible budget for 48,000 units of production showed variable overhead costs of $72,000 and fixed overhead costs of $64,000. The company incurred overhead costs of $122,800 while operating at a volume of 40,000 units. The total controllable c
- In Mordica Company, total material costs are $32,000, and total conversion costs are $53,000. Equivalent units of production are materials 10,000 and conversion costs 12,000. Compute the unit costs f
- In Mordica Company, total material costs are $33,500, and total conversion costs are $55,500. Equivalent units of production are materials 10,000 and conversion costs 12,000. Compute the unit costs f
- A company's flexible budget for 42,000 units of production showed variable overhead costs of $50,400 and fixed overhead costs of $58,000. The company incurred overhead costs of $97,660 while operating at a volume of 34,000 units. The total controllable co
- A company using process costing completed and transferred 8,000 units of a product to finished goods. In addition to the transferred units, 4,000 additional units were in process 40% complete when the period ended. In computing average unit cost, how many
- Sandford Company manufactures one product. Its variable manufacturing cost is $16 per unit and the total fixed manufacturing cost is $600,000. Calculate the total cost per unit (including both fixed and variable costs), assuming that Sandford produces 20,
- Checking uses a standard costing system in the manufacture of its single product. The 35,000 units of raw material purchased and used cost $105,000 and two units of raw material are required to produce one unit of final product. In March, the company prod
- The following variable production costs apply to goods made by Zachary Manufacturing Corporation: Item Cost per unit Materials $ 9.00 Labor 2.50 Variable overhead 0.75 Total $12.25 Required: Determine the total variable production cost, assuming that Za
- In Mordica Company, total material costs are $34,500, and total conversion costs are $54,500. Equivalent units of production are materials 10,000 and conversion costs 12,000. a. Compute the unit costs for materials and conversion costs. b. Compute total
- In Mordica Company, total material costs are $40,500, and total conversion costs are $53,000. Equivalent units of production are materials 10,000 and conversion costs 12,000. 1. Compute the unit costs for materials and conversion costs. 2. Compute total
- Sandford Company manufactures one product. Its variable manufacturing cost is $16 per unit and the total fixed manufacturing cost is $600,000. What would be the total cost per unit (including both fixed and variable costs), assuming that Sandford produces
- Product costing in a manufacturing firm is the process of: A) accumulating the company's period costs. B) allocating costs among the firm's departments. C) placing a value on the company's fixed assets. D) assigning costs to the firm's inventory.
- A company reported Cost of goods manufactured of $50,000 on the statement of cost of goods manufactured. If the beginning balance in Work in process inventory was $20,000 and the ending balance was $25,000, then the total manufacturing costs were $[{Blank
- Consider the following production and cost data for two products, L and C: Product L Product C Contribution margin per unit $35 $40 Machine hours needed per unit 7 hours 5 hours The company can only perform 14,700 machine hours each period, due to limite
- Based on the predicted production of 26,000 units, a company anticipates $340,000 of fixed costs and $260,000 of variable costs. If the company actually produces 18,400 units, what are the flexible b
- The following variable production costs apply to goods made by Campbell Manufacturing Corporation: Item Cost per unit Materials $11 Labor 7.50 Variable overhead 0.25 Total $18.75 Required: Determine the total variable production cost, assuming that Campbe
- Consider the following production and cost data for two products, X and Y, manufactured by Alphabet Company. | |Product X | Product Y |Sales price per unit | $52 | $40 |Direct materials cost per unit .. | $18 | $8 |Direct labor hours per unit |1.5
- Product costing in a manufacturing firm is the process of: A. Accumulating the company's period costs. B. Allocating costs among the firm departments. C. Placing a value on the company's fixed assets. D. Assigning cost to the firm's inventory. E. Ass
- A company reported Cost of goods manufactured of $55,000 on the manufacturing statement. If the beginning balance in Work in process inventory was $5,000 and the Total manufacturing costs were $60,000, then the ending balance in Work in process inventory
- Frankin Corporations properties you with a summary of its total budgeted Production costs at three product levels: Volume in units 1000 2000 3000 Cost A 5000 5000 5000 Cost B 1400 1800 2200 Cost C 3000 6000 9000 Cost D 2000 2000 2500 1. Indicate the cost
- In a factory, the total variable costs are $600 if 500 units are produced. If 400 units are produced, the total variable costs would be: a. $480 b. $600 c. $120 d. $333
- Consider the following production and cost data for two products, L and C: Product L Product C Contribution margin per unit $18 $12 Machine-hours needed per unit 2 hours 1 hour The company can only p
- A company paid $519,000 to purchase equipment and $16,900 to have the equipment delivered to and installed in the company's production facilities. The equipment is expected to be used a total of 29,90
- George Company has a relevant range of 150,000 units to 400,000 units. The company has total fixed costs of $525,000. Total fixed and variable costs are $612,500 at a production level of 175,000 units
- 1) Product costing in a manufacturing firm is the process of: a. accumulating the company's period costs. b. allocating costs among the firm's departments. c. placing a value on the company's fixed as
- Based on the predicted production of 15,000 units, a company anticipates $210,000 of fixed costs and $176,250 of variable costs. The flexible budget amounts of fixed and variable costs for 13,000 units are (Do not round intermediate calculations): A. $152
- Based on predicted production of 24,000 units, a company anticipates $444,000 of fixed costs and $390,000 of variable costs. The flexible budget amounts of fixed and variable costs for 22,000 unit
- At an activity level of 8,800 units, Pember Corporation's total variable cost is $146,520 and its total fixed cost is $219,296. For the activity level of 8,900 units, compute the following values. Required: A. The total variable cost B. The total cost
- Computing the expected total cost per unit: variable cost per unit is budgeted to be $6 and fixed cost per unit is budgeted to be $3 in a period when units are produced. If production is actually 4,500 units.
- A company applies manufacturing overhead to jobs on the basis of machine hours used. Overhead costs are expected to total $310,700 for the year, and machine usage is estimated at 127,000 hours. For the year, $327,498 of overhead costs are incurred and 131
- Swimm Company allocates materials handling cost to the company's two products using the below data: Modular Homes Prefab Barns Total expected unit's produced 3,000 4,000 Total expected material moves
- Based on the predicted production of 24,000 units, a company anticipates $300,000 of fixed costs and $246,000 of variable costs. If the company actually produces 20,000 units, what are the flexible bu
- At an activity level of 4,000 machine-hours in a month, Curt Corporation's total variable production engineering cost is $154,200, and its total fixed production engineering cost is $129,000. What would be the total production engineering cost per unit, b
- Q1.) Assign the total 2017 manufacturing overhead costs to the two products using activity-based costing (ABC) and determine the overhead cost per unit. (Round cost per unit to 2 decimal places, e.g.
- At a volume of 10,000 units, Company P incurs $30,000 in factory overhead costs, including $10,000 in fixed costs. Assuming that this activity is within the relevant range, if volume increases to 12,000 units, Company P would expect to incur total factory
- Product costing in a manufacturing firm is the process of: a. accumulating the company's period costs. b. allocating costs among the firm's departments. c. placing a value on the company's fixed as
- Orasco Company uses both standards and budgets. For the year, the estimated production of Product X is 500,000 units. Total estimated cost for materials and labor are $1,260,000 and $1,830,000. Compute the estimates for (a) a standard cost and (b) a budge
- Sandford Company manufactures one product. Its variable manufacturing cost is $16 per unit and the total fixed manufacturing cost is $600,000. Calculate Sandford's total manufacturing costs if it produces 20,000 units.
- Sandford Company manufactures one product. Its variable manufacturing cost is $16 per unit and the total fixed manufacturing cost is $600,000. Calculate Sandford's total manufacturing costs if it produces 10,000 units.
- A company that produces toys, buys the electric unit for a train it is manufacturing at $8.00/unit. Suppose he can manufacture a unit equivalent to a variable cost of $4.00/unit. It is estimated that the additional fixed cost at the plant would be $12,000
- A company had beginning work in process inventory of 10,000 units (50% complete for conversion costs). All materials are added at the beginning of the process. The company completed 150,000 units and the ending work in process consisted of 20,000 units (4
- Companies calculate overhead rates so that they can have a more accurate estimate of the cost of production. Manufacturing overhead is often a significant component of production cost. The following are calculations of overhead by a hypothetical company:
- Carbaugh Corporation has provided the following production and average cost data for two levels of monthly production volume. The company produces a single product. The best estimate of the total cost to manufacture 6,700 units is closest to: (Do not roun
- Total fixed costs for Randolph Manufacturing are $754,000. Total costs, including both fixed and variable, are $1,000,000 if 150,000 units are produced. Required: The variable cost per unit is: a.
- Consider the following production and cost data for two products, L and C: Product L Product C Contribution margin per unit $33 $28 Machine-hours needed per unit 3 hours 2 hours The company can only perform 15,900 machine hours each period, due to limite
- A company had no beginning inventory and adds all materials at the very beginning of its only process. Assume 10,000 units were started, and 5,000 units completed. Ending work in process is 60% complete. The cost per equivalent unit of material is: a. $1
- Based on predicted production of 25,400 units, a company anticipates $390,000 of fixed costs and $381,000 of variable costs. If the company actually produces 19,300 units, what are the flexible budget
- Computing Total Job Costs and Unit Product Costs Using Multiple Predetermined Overhead Rates Braverman Company has two manufacturing departments-Finishing and Fabrication. The predetermined overhead
- A company is considering a plant to manufacture a proposed new product. The land costs $300,000 the building costs $600,000, the equipment costs $250,000, and $100,000 additional working capital is required. It is expected that the product will result in
- A company paid $503,000 to purchase equipment and $15,300 to have the equipment delivered to and installed in the company's production facilities. The equipment is expected to be used a total of 28,30
- Based on predicted production of 14,000 units, a company anticipates $189,000 of fixed costs and $157,500 of variable costs. The flexible budget amounts of fixed and variable costs for 12,000 units ar
- Based on the predicted production of 8,400 units, a company anticipates $99,000 of fixed costs and $100,800 of variable costs. The flexible budget amounts of fixed and variable costs for 7,200 units a
- Based on predicted production of 26,000 units, a company anticipates $507,000 of fixed costs and $448,500 of variable costs. The flexible budget amounts of fixed and variable costs for 24,000 units ar
- Based on predicted production of 31,000 units, a company anticipates $682,000 of fixed costs and $612,250 of variable costs. The flexible budget amounts of fixed and variable costs for 29,000 units are _____.
- Based on predicted production of 33,000 units, a company anticipates $759,000 of fixed costs and $684,750 of variable costs. The flexible budget amounts of fixed and variable costs for 31,000 units ar
- Your Company makes three products in a single facility. These products have the following unit product costs: | |Product A |Product B |Product C |Direct material |$26.00| $26.00| $27.00 |Direct labor|
- Tynex, Inc., a manufacturing company produces 80,000 units of product A at a total cost of $2.4 million. Total fixed costs are $1.4 million. If the company increases production by 25% and uses a 19% markup, the price per unit will be: A) $31.54 B) $37.10
- Consider the following production and cost data for two products, X and Y: Product X Product Y Contribution margin per unit $39.00 $28.00 Machine hours needed per unit 3 hours 2 hours The company has 20,000 machine hours available each period, and there i
- Wade Company estimates that it will produce 6,100 units of product IOA during the current month. Budgeted variable manufacturing costs per unit are |Direct materials |$5, |Direct labor| $13, |and o
- Ikard Company applies manufacturing overhead to jobs on the basis of machine hours used. Overhead costs are expected to total $292,552 for the year, and machine usage is estimated at 126,100 hours. For the year, $399,060 of overhead costs are incurred and
- Calculate the expected costs when production is 5,200 units. PCB Corporation manufactures a single product. Monthly production costs incurred in the manufacturing process are shown below for the production of 3,120 units. The utilities and maintenance cos
- A company paid $500,000 to purchase equipment and $15,000 to have the equipment delivered to and installed in the company's production facilities. The equipment is expected to be used a total of 28,00
- A company paid $510,000 to purchase equipment and $16,000 to have the equipment delivered to and installed in the company's production facilities. The equipment is expected to be used a total of 29,00
- TopSail Company produces one type of machine with the following costs and revenues for the year: Total revenues $5,600,000 Total fixed costs $2,700,000 Total variable costs $1,400,000 Total units prod
- At an activity level of 9,800 machine hours in a month, Nooner Corporation's total variable production engineering cost is $888,860 and its total fixed production engineering cost is $254,430. What would be the total production engineering cost per unit,
- At an activity level of 9,700 machine-hours in a month, Nooner Corporation's total variable production engineering cost is $810,435, and its total fixed production engineering cost is $193,050. What would be the total production engineering cost per unit,
- At an activity level of 9,300 machine-hours in a month, Nooner Corporation's total variable production engineering cost is $766,320 and its total fixed production engineering cost is $191,040. What would be the total production engineering cost per unit,
- At an activity level of 8,600 machine-hours in a month, Nooner Corporation's total variable production engineering cost is $734,440 and its total fixed production engineering cost is $154,000. What would be the total production engineering cost per unit,
- At an activity level of 8,700 machine-hours in a month, Nooner Corporation's total variable production engineering cost is $744,720 and its total fixed production engineering cost is $181,560. What would be the total production engineering cost per unit,
- At an activity level of 10,000 machine hours in a month, Nooner Corporation's total variable production engineering cost is $837,000 and its total fixed production engineering cost is $276,150. What would be the total production engineering cost per unit
- Based on the predicted production of 12,000 units, a company anticipates $150,000 of fixed costs and $123,000 of variable costs. The flexible budget amounts of fixed and variable costs for 10,000 units are: a. $125,000 fixed and $123,000 variable. b. $1
- Based on predicted production of 22,000 units, a company anticipates $15,000 of fixed costs and $27,500 of variable costs. The flexible budget amounts of fixed and variable costs for 16,000 units: a. $10,910 fixed and $20,000 variable b. $10,910 fixed and