1. Prevatte Corporation purchases potatoes from farmers. The potatoes are then peeled, producing...
Question:
1. Prevatte Corporation purchases potatoes from farmers. The potatoes are then peeled, producing two intermediate products-peels and depeeled spuds. The peels can then be processed further to make a cocktail of organic nutrients. The depeeled spuds can be processed further to make frozen french fries. A batch of potatoes costs $42 to buy from farmers and $10 to peel in the company's plant. The peels produced from a batch can be sold as is for animal feed for $24 or processed further for $15 to make the cocktail of nutrients that are sold for $44. The depeeled spuds can be sold as is for $35 or processed further for $24 to make frozen french fries that are sold for $56.
Required:
a. Assuming that no other costs are involved in processing potatoes or in selling products, how much money does the company make from processing one batch of potatoes into the cocktail of organic nutrients and frozen french fries? (Input the amount as a positive value. Omit the "$" sign in your response.)
Loss or Profit $ _____
b. Should each of the intermediate products, peels and depeeled spuds, be sold as is or processed further into an end product? (Loss amounts should be indicated with a minus sign. Omit the "$" sign in your response.)
Cocktail of Organic Nutrient Incremental Profit (loss) from further processing $ _____
Frozen French Fries Incremental Profit (loss) from further processing $ _____
Cocktail of Organic Nutrients
Yes
No
Frozen French Fries
Yes
No
Relevant Costs to Selling or Processing Materials Further:
In selling-or-processing-further decisions, any joint processing costs are sunk costs and should not be considered relevant to the decision. The only relevant costs are incremental processing costs.
Answer and Explanation: 1
Become a Study.com member to unlock this answer! Create your account
View this answer
(a)
The income from one batch is:
Sales revenue Cocktail | 44 |
... French Fries | 56 |
Costs | |
Purchase price potatoes | 42 |
Cost of peeling | 10 |
Processing... |
See full answer below.
Ask a question
Our experts can answer your tough homework and study questions.
Ask a question Ask a questionSearch Answers
Learn more about this topic:

from
Chapter 9 / Lesson 10Balancing costs in relation to selling or processing materials further will depend on how the other aspects of production are performing. Learn more about whether to sell or process materials further, considering relevant costs, making a decision and relevant examples.
Related to this Question
- Prevatte Corporation purchases potatoes from farmers. The potatoes are then peeled, producing two intermediate products-peels and depeeled spuds. The peels can then be processed further to make a cock
- Bowdish Corporation purchases potatoes from farmers. The potatoes are then peeled, producing two intermediate products: peels and depeeled spuds. The peels can then be processed further to make a cock
- Tasty, Inc., is a producer of potato chips. A single production process at Tasty, Inc., yields potato chips as the main product and a byproduct that can also be sold as a snack. Both products are fully processed by the spin off point, and there are no sep
- Gem Potato Processors produces three products: fries, nuggets and crunchy peels. They are all made from cull potatoes they purchase from sorting sheds. Follow is information about each product. Fri
- Bud's Spuds manufactures flavored potato chips. What is the appropriate classification of the following? Unopened boxes of plastic gloves meant to be worn by potato slicer and other factory workers A. Raw materials inventory B. Goods-in-process inventory
- Sunnyside Sawmill manufactures two lumber products from a joint milling process. The two products developed are 1) mine support braces (MSB) and 2) unseasoned commercial building lumber (CBL). A stand
- Joint Costs Payette Canning Company buys sweet corn from local farmers. They process the corn, can it, and sell it to food distributors. The company produces three types of corn: whole kernel, cream s
- Colton Company manufacutres two products, Product k-7 and Product L-15. Product L-15 is of fairly recent origin, having been developed as an attempt to enter a market closely related to that of Produc
- Clover Dairy Products Corp. buys one input, full-cream milk, and refines it in a churning process. From each gallon of milk Clover produces three cups of butter and nine cups of buttermilk. During May
- To-Go produces milk and sour cream from a joint process. During June, the company produced 240,000 quarts of milk and 190,000 pints of sour cream (there are two pints in a quart). Sales value at split
- Payette Canning Company buys sweet corn from local farmers. They process the corn, can it, and sell it to food distributors. The company produces three types of corn: whole kernel, cream style and pim
- Bowen Company makes two products from a joint production process. Each product may be sold at the split-off point or processed further. Assume Bowen Company makes all the correct sell or process furth
- Lastivika Company produces two products from a joint process. One batch yields 1,000 liters of cavasol and 4,000 of perosol. Cavasol can be sold at the splitoff point for $26 or can be processed further into caasette and sold for $32 per liter. 2% of thes
- Aztec Industries produces bread which goes through two operations, mixing and baking,
- The Outdoor Furniture Corporation manufactures two products, benches and picnic tables, for use in yards and parks. The firm has two main resources: carpenters (labor force) and a supply of redwoo
- O'Callahan Snack Company produces gourmet chips and other snack foods. One of the company's most popular snacks is a combination of several varieties of organic potatoes. The snack food goes through s
- Pharmaco Corporation buys three chemicals that are processed to produce two popular ingredients for liquid pain relievers. The three chemicals are in liquid form. The purchased chemicals are blended f
- Super Apple Inc. harvests apples, and then makes apple sauce apple sauce and apple harvesting apples is $20,000. Once the apples are cleaned, they can made into cider. From the harvest, 14.000 gallons
- Zapato Company produces two types of boots: vaquero and vaquera. There are four activities associated with the two products. Drivers for the four activities are as follows: Vaquero Vaquera Cutting ho
- Cran Boost Products is a cranberry cooperative that operates two divisions: a harvesting division and a processing division. Currently, all of harvesting's output is converted into cranberry juice by
- Yakima Manufacturing purchases trees from Cheney Lumber and processes them up to the split-off point where two products (paper and pencil casings) are obtained. The products are then sold to an independent company that markets and distributes them to reta
- Good earth Products produces orange juice and candied orange peels. A 1,000 pound batch of oranges costing $400, is transformed using labor of $40 into 100 pounds of orange peels and 300 pints of juice. The company has determined that the sales value of 1
- Crango Products is a cranberry cooperative that operates two Divisions: a harvesting division and a processing division. Currently, all of the harvesting's output is converted into cranberry juice by
- Pappy's Potato has come up with a new product, the Potato Pet (they are freeze-dried to last longer). Pappy's paid $124,000 for a marketing survey to determine the viability of the product. It is felt
- Which of the companies below would be most likely to use job-order costing? a. A potato chip manufacturer b. A custom aircraft manufacturer c. A pharmaceutical manufacturer d. A dairy farm
- B. What is the incremental benefit (cost) to the company of sugar coating the peels rather than selling them in their condition at the split-off point? Good Earth Products produces orange juice and candied orange peels. A 1,000-pound batch of oranges, cos
- Kipling Manufacturing, Inc., operates a plant that produces its own regionally-marketed Super Salad Dressing. The dressing is produced in two processes, blending and bottling. In the Blending Departme
- Zapato Company produces two types of boots: vaquero and Vaquera. There are four activities associated with the two products. Drivers for the four activities are as follows: Vaquero Vaquera Cutting hours 2,030 5,400 Assembly hours 2,850 4,650 Inspection h
- DMC Feed makes fish food for pet stores. In the manufacturing process, three products are created. These three products are indistinguishable prior to the manufacturing process. Both Jazzy Jase and Ea
- Cranfuel Products is a cranberry cooperative that operates two divisions a Harvesting Division and a Processing Division Currently all of Harvestings output is converted into cranberry juice by the Pr
- Stinehelfer Beet Processors Inc, processes sugar beets in batches. A batch of sugar beets coss $55 to buy from farmers and $17 to crush in the company's plant. Two Stinehelfer intermediate products, b
- Freshwater, Inc. produces drinking water from salt water through a desalination process. Salt, a byproduct of the process, can be sold. Both products are fully processed at the split-off point. There
- Resendes Refiners, Inc., processes sugar cane that it purchases from farmers. Sugar cane is processed in batches. A batch of sugar cane costs $48 to buy from farmers and $16 to crush in the company's plant. Two intermediate products, cane fiber, and cane
- Fresher Foods Inc. orally agreed to purchase 1000 bushels of corn for $1.25 per bushel from Vernon, a farmer. Fresher paid $125 down and agreed to pay the remainder of the purchase price on delivery,
- FruAgro Company grows a variety of fruits and nuts for sale to grocery wholesalers. FruAgro owns and operates orchards in California, Florida, Mexico, and Costa Rica. This year, sales of produce from the California and Florida orchards generated $23.4 mil
- Consider two types of assets held by Weyerhaeuser Company: 1) timber-growing land purchased in 1912 when the company was known as Weyerhaeuser Timber Company and 2) machinery purchased and installed
- Stahl Inc. produces three separate products from a common process costing $100,119. Each of the products can be sold at the split-off point or can be processed further and then sold for a higher pric
- Cook Farm Supply Company manufactures and sells a pesticide called Snare. The following data are available for preparing budgets for Snare for the first 2 quarters of 2017. 1. Sales: Quarter 1, 29,400 bags; quarter 2, 42,200 bags. Selling price is $62 per
- Marin Products produces three products - DBB-1, DBB-2 and DBB-3 from a joint process. Each product may be sold at the split-off point or processed further. Additional processing requires no special f
- C. What is the incremental benefit (cost) to the company of pasteurizing and packaging a pint of juice rather than selling the juice at the split-off point? Good Earth Products produces orange juice and candied orange peels. A 1,000-pound batch of oranges
- Mount Inc. was a hardware store that operated in Boise, Idaho. Management made some poor inventory acquisitions that loaded the store with unsalable merchandise. Due to the decline in revenues, the
- Freshpak Corporation manufactures two types of cardboard boxes used in shipping canned food, fruit, and
- Berry Farm produces organic tomatoes and strawberries. In June 2016, it transported 125 boxes of strawberries with a price of $24 per box to the Bay Farmers' Market. Berry Farm paid an upfront fee of $200 to present its products at the market for one week
- 1) La Cucina company sells kitchen supplies and housewares. Lava stone is used in the production of molcajetes and pestles used in the making of guacamole) and is purchased from external suppliers. Ea
- Whirlwind Industries is a multiproduct company with several manufacturing plants. The Brownwood Plant manufactures and distributes two carpet cleaning products, Household and Commercial, under the Kar
- Thompson Industrial Products Inc. (TIPI) is a diversified industrial-cleaner processing company. The company's Dargan plant produces two products: a table cleaner and a floor cleaner from a common set
- Good Earth Products produces orange juice and candied orange peels. A 1,000-pound batch of oranges, costing $480, is transformed using the labor of $50 into 100 pounds of orange peels and 310 pints of
- Good Earth Products produces orange juice and candied orange peels. A 1,000-pound batch of oranges, costing $480, is transformed using labor of $60 into 100 pounds of orange peels and 300 pints of jui
- Streeterville Foods, Inc., has recently purchased a small mill that it intends to operate as one of its subsidiaries. The newly acquired mill has three products that it offers for sale wheat cereal, pancake mix, and flour. Each product sells for $10 per p
- Two Projects Cousin's Salted Snack Company is considering two possible investments: a delivery truck or a bagging machine. The delivery truck would cost $36,652.52 and could be used to deliver an addi
- Two Projects Cousin's Salted Snack Company is considering two possible investments: a delivery truck or a bagging machine. The delivery truck would cost $76,693.50 and could be used to deliver an addi
- Coakley Beet Processors. Inc., processes sugar beets in batches. A batch of sugar beets costs $60 to buy from farmers and $22 to crush In the company's plant. Two intermediate products, beet fiber and
- Coakley Beet Processors Inc. processes sugar beets in batches. A batch of sugar beets costs $48 to buy from farmers and $10 to crush in the company's plant. Two intermediate products, beet fiber and
- Acorn Corporation, a company that purchases malt barley from farmers and sells it to brewers, is interested in determining whether a new variety of barley will grow successfully in the Pacific Northwest. The corporation has acquired the seed from Europe a
- IMP Ltd. manufactures joint products. Ganon and Hammura. Ganon sells for $60 per unit, whereas Hammura sells for $120 per unit. The 2 products require further processing beyond the split-off point. The following information relates to the 2 products: Gan
- A firm plans to begin production of a new small appliance The manager must decide whether to purchase the motors for the appliance from a vendor at 7 each or to produce them in house Either of two pro
- The Brugger Corp. owned a farm, operated by Jason Weimer, who acted as the company's business agent. Tri-Circle, Inc. was a farm equipment company. On behalf of Brugger, Weimer offered to buy from Tri
- Yu Company purchased a producing oil well for $5,000,000. The well was expected to produce 500,000 barrels of oil over its useful life. During 2012 the company extracted 120,000 barrels of oil. The oil was sold for $40 per barrel. Assuming that the compa
- Gierlach Beet Processors, Inc. processes sugar beets in batches. A batch of beets costs $27 to buy from farmers and $17 to crush in the company's plant. Two intermediate products, beet fiber and beet
- Cook Farm Supply Company manufactures and sells a pesticide called Snare. The following data are available for preparing budgets for Snare for the first 2 quarters of 2020. 1. Sales: quarter 1, 28,000 bags; quarter 2, 43,000 bags. Selling price is $61 per
- Coakley beet processors. Inc. processes sugar beets in batches. A batch of sugar beets costs $51 to buy from farmers and $13 to crush in the company's plant. Two intermediate products, beet fiber, and beet juice. Emerge from the crushing process. The beet
- Kelp Company produce three joint products from seaweed. At the split-off point, three basic products emerge: Sea Tea, Sea Paste, and Sea Powder. Each of these products can either be sold at the split-
- The following data pertain to LawnMate Corporation's top-of-the-line lawn mower. |Variable manufacturing cost|$333 |Applied fixed manufacturing cost|$43 |Variable selling and administrative cost|$
- Kelp Company produces three joint products from seaweed. At the split-off point, three basic products emerge: Sea Tea, Sea Paste, and Sea Powder. Each of these products can either be sold at the split
- EMD Corporation manufactures two products, Product S and Product W. Product W is of fairly recent origin, having been developed as an attempt to enter a market closely relate to that of Product W. Pro
- Mesa Industrial Product Co. (MIPC) is a diversified industrial-cleaner processing company. The company's Verde plant produces two products: a table cleaner and
- Hayase Corporation processes sugar beets that it purchases from farmers. Sugar beets are processed in batches. A batch of sugar beets costs $35 to buy from farmers and$14 to crush in the company's plant. Two intermediate products, beet fiber, and beet jui
- Brislin Company makes and sells two products, Olives and Popeyes. The income statement for the prior year, 2001, was as follows:
- Cock farm supply company manufacturing and sells pesticides are called Snare. The following data are available for preparing budgets for Snare for the first 2 quarters of 2017. 1. Sales: quarter 1, 2
- La Cucina Company sells kitchen supplies and housewares. Lava stone is used in production of molcajetes (mortars and pestles used in making guacamole) and is purchased from external suppliers. Each ye
- La Cucina Company sells kitchen supplies and housewares. Lava stone is used in production of molcajetes (mortars and pestles used in the making of guacamole), and is purchased from external suppliers.
- Streeterville Foods, Inc., has recently purchased a small mill that it intends to operate as one of its subsidiaries. The newly acquired mill has three products that it offers for sale - wheat cereal,
- Gierlach Beet Processors, Inc., processes sugar beets in batches. A batch of sugar beets costs $39 to buy from farmers and $13 to crush in the company's plant. Two intermediate products, beet fiber an
- Gierlach Beet Processors, Inc., processes sugar beets in batches. A batch of sugar beets costs $53 to buy from farmers and $15 to crush in the company's plant. Two intermediate products, beet fiber an
- P & P Products was involved in two lawsuits during the current year. In the first lawsuit, P & P Products was sued by two employees who claimed that they were injured by potentially defective containers that came apart during loading. The company's attorn
- Kaune Food Products Company manufactures canned mixed nuts with an average manufacturing cost of $52 per case (a case contains 24 cans of nuts). Kaune sold 158,000 cases last year to the following thr
- Wilmington Chemical Company produces three products: ethylene, butane, and ester. Each of these products has high demand in the market, and Wilmington Chemical is able to sell as much as it can produc
- Kelp Company produces three joint products from seaweed. At the split-off point, three basic products emerge, i.e., Sea Tea, Sea Paste, and Sea Powder. Each of these products can either be sold at the
- Duarte Corporation processes sugar beets that it purchases from farmers. Sugar beets are processed in batches. A batch of sugar beets costs $43 to buy from farmers and $29 to crush in the company's plant.
- Which of the following combinations of products would be considered joint products? A. Chairs and tables B. Machine oil and gasoline C. Corn and alfalfa D. Hamburgers and hot dogs E. None of the above
- La Cucina Company sells kitchen supplies and housewares. Lava stone is used in production of molcajetes (mortars and pesties used in the making of guacamole) and is purchased from external suppliers.
- Peter's Pineapples is a pineapple grower. After cultivating, fertilizing, growing and picking pineapples, the company makes and sells three products; sliced pineapple, pineapple juice and mash used fo
- Botas Company produces two types of boots: vaquero and vaquera. There are four activities associated with the two products. Drivers for the four activities are as follows Vaquero Vaquera Cutting hour
- Upper FFS, a supermarket, operates at capacity and decides to apply ABC analysis to three product? lines: baked? goods, milk and fruit? juice, and frozen foods. It identifies four activities and their
- Boney Corporation processes sugar beets that it purchases from farmers. Sugar beets are processed in batches. A batch of sugar beets costs $47 to buy from farmers and $12 to crush in the company's pla
- Boney Corporation processes sugar beets that it purchases from farmers. Sugar beets are processed in batches. A batch of sugar beets costs $53 to buy from farmers and $18 to crush in the company's pla
- Duarte Corporation processes sugar beets that it purchases from farmers. Sugar beets are processed in batches. A batch of sugar beets costs $43 to buy from farmers and $14 to crush in the company's pl
- Duarte Corporation processes sugar beets that it purchases from farmers. Sugar beets are processed in batches. A batch of sugar beets costs $51 to buy from farmers and $12 to crush in the company's pl
- Holmes Company produces a single product that can either be sold as is or processed further. Holmes has already spent $50,000 to produce 1,250 units that can be sold now for $67,500 to another manufac
- Delta is offering a promotion to customers to encourage them to buy both potato chips and a drink. It is offering customers a $4 discount on the purchase of a soda when they buy a bag of potato chips at the same time. The potato chips normally sell separa
- Coyote and Bird run the Acme Fireworks Company and are trying to decide whether or not to purchase new equipment to streamline the production process. Coyote argues that they should use IRR as the bas
- Myer's Treats makes institutional cakes. Finished cakes must pass through two departments: Mixing and Baking. Vats of cake batter are processed in the Mixing Department and then transferred to the Bak
- Cook Farm Supply Company manufactures and sells a pesticide called Snare. The following data are available for preparing budgets for Snare for the first 2 quarters of 2017. 1. Sales: quarter 1, 28,60
- Cook Farm Supply Company manufactures and sells a pesticide called Snare. The following data are available for preparing budgets for Snare for the first 2 quarters of 2017. 1. Sales: quarter 1, 29,40
- Oran Refiners, Inc., processes sugar cane that it purchases from farmers. Sugar cane is processed in batches. A batch of sugar cane costs $76 to buy from farmers and $18 to crush in the company's plant. Two intermediate products, cane fiber and cane juice
- Nature's Way, Inc., keeps one of its production facilities busy making a perfume called Essence de la Vache. The perfume goes through two processing departments: Blending and Bottling. The following i
- Corporation is a private corporation formed for the purpose of providing the products and the services needed to irrigate farms, parks, commercial products, and private homes. It has a centrally locat
- Esquire Company seeks to acquire a molding machine to be used in its manufacturing process. Two types of machines that would be appropriate are presently on the market. The company has determined the
- Kroger, Sprouts Farmers Market, Inc., and Whole Foods Markets, Inc. are three grocery chains in the United States. Inventory management is an important aspect of the grocery retail business. Recent balance sheets for these three companies indicated the fo