1) A company had an inventory of 5 units u a cost of $20 each on November 1. On November 2, they...
Question:
1) A company had an inventory of 5 units at a cost of $20 each on November 1. On November 2, they purchased 10 units at a cost of $22 each. On November 6 they purchased 10 units at a cost of $25 each. On November 8. they sold 18 units at a cost of $54 each. Using the LIFO perpetual inventory method, what was the cost of the 18 units sold?
a) $395
b) $410
c) $450
d) $510
e) $520
2) Given the following information, determine the cost of ending inventory on June 30 using the LIFO perpetual inventory method. Assume this is the first month of the company's operations:
June 1: 15 units were purchased at $20 per unit.
June 15: 12 units were sold.
June 29: 8 units were purchased for S25 per unit.
a) $200
b) $220
c) $260
d) $275
e) $300
Calculate Cost of Good Sold and Ending Inventory Under the LIFO Inventory Method
Companies carrying and selling inventories have several inventory valuation choices under generally accepted accounting principles. These choices include specific identification; weighted average; FIFO (first-in, first-out); and LIFO (last-in, last out). Under the LIFO method, especially under the LIFO perpetual inventory method, the last units in or purchased are the first units which are sold and expensed to cost of goods sold expense.
Answer and Explanation: 1
Become a Study.com member to unlock this answer! Create your account
View this answer1) A company had an inventory of 5 units at a cost of $20 each on November 1. On November 2, they purchased 10 units at a cost of $22 each. On...
See full answer below.
Ask a question
Our experts can answer your tough homework and study questions.
Ask a question Ask a questionSearch Answers
Learn more about this topic:

from
Chapter 6 / Lesson 11Inventory valuation methods are ways that companies place a monetary value on the items they have in their inventory. Discover different inventory valuation methods, including specific identification, First-In-First-Out (FIFO), Last-In-First-Out (LIFO), and weighted average.
Related to this Question
- A company had inventory of 5 units, at a cost of $20 each, on November 1. On November 2, they purchased 10 units, at $22 each. On November 6, they purchased 6 units, at $25 each. On November 8, they s
- 1. A company had inventory on November 1, of 5 units at a cost of $10 each. On November 2, they purchased 19 units at $12 each. On November 6, they purchased 15 units at $15 each. On November 8, 17 u
- A company had inventory on November 1 of 13 units at a cost of $17 each. On November 2, they purchased 18 units at $18 each. On November 6, they purchased 14 units at $20 each. On November 8, 16 units
- A company had inventory on November 1, of 5 units at a cost of $16 each. On November 2, they purchased 13 units at $18 each. On November 6 they purchased 9 units at $21 each. On November 8, 11 units w
- A company had inventory on November 1, of 5 units at a cost of $14 each. On November 2, they purchased 15 units at $16 each. On November 6 they purchased 11 units at $19 each. On November 8, 13 units were sold for $49 each. Using the LIFO perpetual invent
- A company had inventory on November 1 of 22 units at a cost of $26 each. On November 2, they purchased 27 units at $27 each. On November 6, they purchased 23 units at $28 each. On November 8, 25 units were sold for $38 each. Using the LIFO perpetual inven
- A company had inventory on November 1 of 21 units at a cost of $25 each. On November 2, they purchased 26 units at $26 each. On November 6, they purchased 22 units at $28 each. On November 8, 24 units were sold for $37 each. Using the LIFO perpetual inven
- A company had inventory on November 1, of 5 units at a cost of $15 each. On November 2, they purchased 14 units at $17 each. On November 6 they purchased 10 units at $20 each. On November 8, 12 units were sold for $50 each. Using the LIFO perpetual inven
- A company had inventory on November 1, of 5 units at a cost of $10 each. On November 2, they purchased 19 units at $12 each. On November 6, they purchased 15 units at $15 each. On November 8, 17 units were sold for $45 each. Using the LIFO perpetual inve
- A company had inventory on November 1 of 8 units at a cost of $18 each. On November 2, it purchased 10 units at $21 each. On November 6, it purchased 8 units at $25 each. On November 8, 12 units were sold for $55 each. Using the LIFO perpetual inventory m
- A company had inventory on November 1 of 8 units at a cost of $16 each. On November 2, it purchased 12 units at $22 each. On November 6, it purchased 6 units at $25 each. On November 8, 10 units were sold for $55 each. Using the LIFO perpetual inventory m
- A company had inventory on November 1 of 8 units at a cost of $18 each. On November 2, it purchased 10 units at $21 each. On November 6, it purchased 8 units at $25 each. On November 8, 12 units were sold for $55 each. Using the FIFO perpetual inventory m
- A company had inventory on November 1 of 9 units at a cost of $13 each. On November 2, they purchased 14 units at $14 each. On November 6, they purchased 10 units at $16 each. On November 8, 12 units were sold for $25 each. Using the FIFO perpetual invent
- A company had inventory of 5 units at a cost of $20 each on November 1. On November 2, they purchased 10 units at $22 each. On November 6 they purchased 6 units at $25 each. On November 8, they sold 18 units for $54 each. Using the LIFO perpetual inventor
- A company had inventory on November 1 of 5 units at a cost of $20 each. On November 2, they purchased 10 units at $22 each. On November 6, they purchased 6 units at $25 each. On November 8, 8 units were sold for $55 each. Using the FIFO perpetual inventor
- A company had inventory on November 1 of 5 units at a cost of $16 each. On November 2, they purchased 13 units at $18 each. On November 6 they purchased 9 units at $21 each. On November 8, 11 units were sold for $51 each. Using the LIFO perpetual inventor
- A company had inventory on November 1 of 5 units at a cost of $19 each. On November 2, they purchased 10 units at $21 each. On November 6 they purchased 6 units at $24 each. On November 8, 10 units were sold for $54 each. Using the LIFO perpetual inventor
- A company had inventory on November 1 of 5 units at a cost of $20 each. On November 2, they purchased 10 units at $22 each. On November 6 they purchased 6 units at $25 each. On November 8, 8 units were sold for $55 each. Using the LIFO perpetual inventor
- A company had inventory on November 1 of 5 units at a cost of $20 each. On November 2, they purchased 10 units at $22 each. On November 6, they purchased 6 units at $25 each. On November 8, 8 units were sold for $55 each. Using the LIFO perpetual invento
- A company has inventory of 18 units at a cost of $13 each on August 1. On August 5, they purchased 13 units at $13 per unit. On August 12, they purchased 23 units at $20 per unit. On August 15, they s
- Eight Company reported 1,500 units of inventory at a total cost of $15,000 as of November 1, 2018. The following transactions occurred during the month. November 14: The company purchased 2,000 units of merchandise on account for $22,000 with terms 2/10,
- A company's inventory records report the following in November of the current year: Beginning, November 1: 6 units at $15 Purchase, November 2: 12 units at $17 Purchase, November 6: 8 units at $19 On November 8, it sold 22 units for $45 each. Using th
- A company's inventory records report the following in November of the current year: Beginning November 1 6 units @ $6 Purchase November 2 12 units @ $8 Purchase November 6 8 units @ $10 On November 8, it sold 22 units for $36 each. Usin
- A company s inventory records report the following in November of the current year: Beginning November 1 5 units @ $10 Purchase November 2 10 units @ $12 Purchase November 6 6 units @ $14 On November 8, it sold 18 units for $40 each. Using th
- A company's inventory records report the following in November of the current year: Beginning November 1 5 units @ $20 Purchase November 2 10 units @ $22 Purchase November 12 6 units @ $25 On November 8, it sold 12 units for $54 each. Using the LIFO perpe
- A company has an inventory of 12 units at a cost of $12 each on October 1. On October 5, they purchased 6 units at $15 per unit. On October 12, they purchased 17 units at $16 per unit. On October 15, they sold 30 units. Using the FIFO periodic inventory m
- The inventory data for an item for November are: Nov. 1 Inventory 20 units at $19 4 Sold 10 units 10 Purchased 30 units at $20 17 Sold 20 units 30 Purchased 10 units at $21 Using a perpetual system, what is the cost of the merchandise sold for November i
- A company s inventory records report the following in November of the current year: Beginning November 1 4 units @ $11 Purchase November 2 11 units @ $13 Purchase November 6 7 units @ $15 On November 8, it sold 20 units for $41 each. Using the LIFO perpe
- The inventory data for an item for November are: Nov. 1: Inventory 25 units at $20 Nov. 10: Purchased 30 units at $21 Nov. 30: Purchased 10 units at $22 Nov. 30: Sold 35 units Using the first-in, first-out method, what is the cost of the merchandise inven
- A company has inventory of 18 units at a cost of 13 dollars each on August 1. On August 5, they purchased 13 units at 13 dollars per unit. On August 12, they purchased 23 units at 20 dollars per unit.
- A company has inventory of 15 units at a cost of $12 each on August 1. On August 5, it purchased 10 units at $13 per unit. On August 12 it purchased 20 units at $14 per unit. On August 15, it sold
- The inventory data for an item for November are: O Nov. 1: Inventory 20 units at $19 O Nov. 10: Purchased 30 units at $20 O Nov. 4: Sold 10 units O Nov. 17: Sold 20 units O Nov. 30: Purchased 10
- The inventory data for an item for November are: |Nov. 01| Inventory | 19 units at $23 |04 | Sold | 10 units |10 | Purchased | 32 units at $20 |17| Sold | 20 units |30| Purchased| 21 units at $23
- The inventory data for an item for November are: Nov. 1 Inv 20 units at $20 ; 4 Sold 10 units ; 10 Purchased 30 units at $21 ; 17 Sold 20 unit
- The inventory data for an item for November are: Nov. 1 Inventory 18 units at $20 4 Sold 10 units 10 Purchased 30 units at $21 17 Sold 20 units 30 Purchased 10 units at $22 Using the perpetual system,
- Mason Company has the following inventory activities: A. On Nov 1, it had 30 units in its inventory at a cost of $2.20 each. B. On Nov 3, it purchased 40 units $2.20 each. C. On Nov 5, it sold 50 u
- A company purchased 100 units for $20 each on January 31. It purchased 100 units for $30 on February 28. It sold 150 units for $45 each from March 1 through December 31. If the company uses the Last-In, First-Out inventory costing method, what is the amou
- A company purchased 100 units for $30 each on January 31. It purchased 95 units for $40 each on February 28. It sold 150 units for $55 each from March 1 through December 31. If the company uses the last-in, first-out inventory costing method, what is the
- A company purchased 90 units for $20 each on January 31. It purchased 180 units for $25 each on February 28. It sold 180 units for $60 each from March 1 through December 31. If the company uses the first-in, first-out inventory (FIFO) costing method, what
- A company purchased 80 units for $20 each on January 31. It purchased 190 units for $25 each on February 28. It sold 190 units for $80 each from March 1 through December 31. If the company uses the first-in, first-out inventory costing method, what is the
- A company purchased 90 units for $20 each on January 31. It purchased 180 units for $25 each on February 28. It sold 180 units for $60 each from March 1 through December 31. If the company uses the first-in, first-out inventory costing method, what is the
- On August 1, a company has inventory of 33 units at a cost of $23 per unit. On August 5, it purchased 28 units at $22 per unit. On August 12, it purchased 32 units at $23 per unit. On August 15, it so
- A company purchased 100 units for $20 each on January 31. It purchased 100 units for $30 on February 28. It sold 150 units for $45 each from March 1 through December 31. If the company uses the average-cost inventory costing method, what is the amount of
- The inventory data for an item for November are: Nov. 1 Inventory 20 units at $20 4 Sold 10 units 10 Purchased 30 units at $21 17 Sold 20 units 30 Purchased 10 units at $22 Using the perpetual system,
- The company manufactures a single product that requires two units of direct material per finished unit. The 35,000 units of direct material in inventory were purchased in November for $105,000 (assume no beginning inventory). In November, the company pro
- A company had the following purchases during the current year: January 16 units at $120 February 26 units at $130 May 21 units at $140 September 18 units at $150 November 16 units at $160 On December 31, there were 41 units remaining in ending inventory.
- On January 2nd, ABC Company purchased 500 units of inventory for $20 each. On March 1st, ABC Company purchased 600 units of inventory for $25 each. On September 1st, ABC Company purchased 100 units of inventory for $30 each. On November 1st, ABC Company s
- A company purchased 500 units for $30 each on January 31. It purchased 600 units for $36 each on February 28. It sold a total of 640 units for $40 each from March 1 through December 31. What is the cost of ending inventory on December 31 if the company u
- A company purchased 500 units for $30 each on January 31. It purchased 550 units for $33 each on February 28. It sold a total of 650 units for $45 each from March 1 through December 31. What is the cost of ending inventory on December 31 if the company us
- A company has beginning inventory of 42 units at a cost of $13.00 each on October 1. On October 5, it purchases 27 units at $14.00 per unit. On October 12 it purchases 37 units at $15.00 per unit. On
- A company had an inventory of 8 units at a cost of $16 each on June 1. On June 2, they purchased 7 units at $17 each. On June 6 they purchased 7 units at $21 each. On June 8, they sold 18 units for $54 each. Using the LIFO perpetual inventory method, what
- Using a LIFO perpetual cost flow, calculate the value of the ending inventory and the cost of goods sold for the month of November of Beamer Company using the data below. Nov 1 Purchased 600 units $80 each Nov 4 Sold 200 units Nov 11 Purchased 350 units
- A company purchased 100 units for $20 each on January 31. It purchased 100 units for $30 on February 28. It sold 150 units for $45 each from March 1 through December 31. If the company uses First-In, First-Out inventory costing method, what is the amount
- A company purchased 130 units for $20 each on January 31. It purchased 190 units for $25 each on February 28. It sold 190 units for $60 each from March 1 through December 31. If the company uses the weighted-average inventory costing method, calculate the
- A company has inventory of 15 units at a cost of $12 each on August 1. On August 5, it purchased 10 units at $13 per unit. On August 12 it purchased 20 units at $14 per unit. On August 15, it sold 30 units. Using the FIFO periodic inventory method, what i
- A company purchased 300 units for $20 each on January 31. It purchased 200 units for $40 each on February 28. It sold a total of 250 units for $110 each from March 1 through December 31. If the company uses the last-in, first-out inventory (LIFO) costing
- The inventory data for an item for Nov. are: Nov. 1 - Inventory of 20 units at $20 ; Nov. 4 - Sold 10 units ; Nov.10 - Purchased 30 units at $24 ; Nov. 17 - Sold 20 units ; Nov. 30 - Purchased 10 unit
- Use this inventory information for the month of November to answer the following question. November 1: Beginning inventory of 10 units at $240 November 7: Purchase of 60 units at $224 November 16: Sale of 40 units November 23: Purchase of 30 units at $232
- A company uses the periodic inventory system and had the following activity during the current monthly period. November 1: Beginning inventory of 113 Units @ $10 November 5: Purchased 113 Units a $26
- A company purchased 100 units for $20 each on January 31. It purchased 100 units for $30 on February 28. It sold 150 units for $45 each from March 1 through December 31. If the company uses the First-In, First-Out inventory costing method, what is the amo
- Rubino Corporation desires a December 31 ending inventory of 600 units. Budgeted sales for December are 3,350 units. The November 30 inventory was 500 units. What are budgeted purchases in units? A.3,450 B.3,950 C.3,250 D.4,450
- Oxedine Company's inventory records for the month of November reveal the following: Nov 1 Inventory 200 units @ $18.00 Nov 4 purchase 250 units @ $18.50 Nov 7 sale 300 units @ $42.00 Nov 13 purchase 2
- The inventory data for an item for November are: Nov. 1Inventory20 units at $20 4Sold10 units 10Purchased30 units at $21 17Sold20 units 30Purchased10 units at $22 Using the perpetual system, costing b
- A company has beginning inventory of 14 units at a cost of $12.00 each on October 1. On October 5, it purchases 13 units at $13.00 per unit. On October 12, it purchases 23 units at $14.00 per unit. On October 15, it sells 39 units. Using the FIFO periodic
- Tetra Company purchased 2,200 units of inventory that cost $3.0 each on January 1, 2016. An additional 3,200 units of inventory were purchased on January 12, 2016 at a cost of $2.60 each. Tetra Compa
- Avant Corporation's November Inventory activity is as follows: Avant uses a perpetual inventory system.Date Transactions Units Unit cost Total cost 11/1 Beginning Inventory 32 $55 $1,760 11/7 Purchas
- A company purchased 100 units for $30 each on January 31. It purchased 150 units for $25 on February 28. It sold a total of 150 units for $50 each from March 1 through December 31. If the company uses the weighted-average inventory costing method, calcula
- A company purchased 300 units for $20 each on January 31. It purchased 200 units for $40 each on February 28. It sold a total of 250 units for $110 each from March 1 through December 31. If the company uses the last-in, first-out inventory costing method,
- 1/5 bought 10 units at $11.00 each; 1/8 bought 15 units at $11.25 each; 1/15 sold 8 units for $16 each; 1/22 bought 10 units at $11.50 each and sold 12 units for $16.50 each. The ending inventory is $693.75. What inventory costing method is the company us
- A company has beginning inventory of 42 units at a cost of $13 each on October 1. On October 5, it purchases 32 units at $14 per unit. On October 12, it purchases 45 units at $15 per unit. On October 15, it sells 95 units. Using the FIFO periodic inventor
- Shereen Company reported the following information for November and December 2017. November December Cost of goods purchased $528,000 771,000 Inventory, beginning-of-month 146,000 114,000 Invent
- 2. A company purchases inventory as shown: January 1 Units 20 Cost of each $3.00 Cost of purchase $60.00 January 6 Units 20 Cost of each $2.80 Cost of purchase $56.00 January 12 Units 20 Cost of each
- Based on the following data, determine the cost of merchandise sold for November. Merchandise inventory, November 1 $28,000 Merchandise inventory, November 30 31,500 Purchases 475,000 Purchases retur
- Assume the following data for Snow Board Co. for November 2011: Beginning inventory Nov. 1 8 units at $40 each Sale Nov. 3 5 units at $130 each Nov. 6 purchase 12 units at $44 each Sale Nov. 8 7 uni
- A Company just starting a business made the following four inventory purchases in June: June 1 120 Units Purchased Cost $390 June 10 230 Units Purchased Cost $575 June 15 230 Units Purchased Cost $620 June 28 120 Units Purchased Cost $520 A physical count
- A company purchased 1,000 units of inventory on September 25 and the cost per unit was $8.50. Terms of the purchase were 2/10, n/30. The invoice was paid in full on October 4. (Assume a perpetual inve
- A merchandising company has a beginning inventory of 50 units with a total cost of $500. The company had the following transactions during the month of January. 1/5: bought 10 units at $11.00 each 1/8: bought 15 units at $11.25 each 1/15: sold 8 units for
- Sam's Toys budgeted sales of $400,000 for the month of November and the cost of goods sold equal to 60% of sales. Beginning inventory for November was $54,000 and ending inventory for November is estimated at $59,000. How much are the budgeted purchases f
- A merchandising company has beginning inventory of 50 units with a total cost of $500. The following transactions take place during the month of January: 1/5: bought 10 units at $11.00 each. 1/8: bought 15 units at $11.25 each. 1/15: sold 8 units for $16
- A company has a beginning inventory balance of $120 units, which are 10 units at $12 each. Early in the month, they purchased 16 units at $10 per unit and sold 15 units. What is the cost of goods sold for the month using the perpetual inventory system and
- A company purchased 100 units for $20 each on January 31. It purchased100 units for $30 on February 28. It sold 150 units for $45 each from March 1 through December 31. If the company uses the average cost inventory costing method, what is the amount of C
- A company has inventory of 25 units at a cost of $6 each on June 1. On June 3, it purchased 35 units at $11 each. 27 units are sold on June 5. Using the FIFO perpetual inventory method, what is the cost of the 27 units that were sold? \\ A. $675 B. $178
- A company had a beginning inventory of 10 units at a cost of $13 each on March 1. On March 2, it purchased 10 units at $20 each. On March 6, it purchased 6 units at $18 each. On March 8, it sold 22 units for $61 each. Using the FIFO perpetual inventory m
- A company had a beginning inventory of 12 units at a cost of $21 each on March 1. On March 2, it purchased 12 units at $36 each. On March 6 it purchased 7 units at $26 each. On March 8, it sold 28 units for $69 each. Using the FIFO perpetual inventory met
- A company had a beginning inventory of 12 units at a cost of $24 each on March 1. On March 2, it purchased 12 units at $42 each. On March 6, it purchased 7 units at $29 each. On March 8, it sold 28 units for $72 each. Using the FIFO perpetual inventory m
- Better Buy, Inc. has 7 units in inventory on December 31. The units were purchased in November for $160 each. The price lists from the suppliers indicate that the same items would now cost the company a total of $1,155. What would be the amount reported a
- Starlight Company has inventory of 8 units at a cost of $200 each on October 1. On October 2, it purchased 20 units at $205 each. 11 units are sold on October 4. Using the LIFO perpetual inventory method, what amount will be reported in cost of goods s
- The units of an item available for sale during the year were as follows: January 11 Inventory 60 units @ $145 February 27 Purchase 90 units @ $150 November 21 Purchase 75 units @ $154 There are 48
- The units of an item available for sale during the year were as follows: January 11 Inventory 60 units @ $145 February 27 Purchase 90 units @ $150 November 21 Purchase 75 units @ $154 There are 48 un
- Journalize the following: K. Myer returned $225 of (worthless) merchandise to the company originally purchased on November 16 (assume the cost of this merchandise is left in cost of goods sold).
- Clayton Company's inventory was 12,000 units with a cost of $160 each on January 1, 2010. During 2010, numerous units were purchased and sold. Also during 2010, the purchase price of this product fell steadily until at year-end it was $120. The inventory
- A company plans to purchase inventory for the second half of 2014 as follows: July $100,000 August $75,000 September $225,000 October $125,000 November $250,000 December $30,000 They usually pay 50% of inventory purchases in the month of purchase, 35% in
- A company had beginning inventory of 14 units at a cost of $8 each on March 1. On March 2, it purchased 10 units at $10 each. On March 6, it purchased 8 units at $14 each. On March 8, it sold 26 units for $56 each. Using the FIFO perpetual inventory metho
- Carryable CDs has the following inventory data: Nov. 1 Inventory 30 units @ $4 each Nov. 8 Purchase 120 units @ $4.30 each Nov. 17 Purchase 60 units @ $4.20 each Nov. 25 Purchase 90 units @ $4.40 each A physical count of merchandise inventory on November
- Your Corporation uses a FIFO perpetual inventory system. August 2 10 units were purchased at $12 per unit. August 18 15 units were purchased at $14 per unit. August 29 12 units were sold. What was th
- A company that uses perpetual inventory system made the following cash purchases and sales: January 1 Purchased 100 units at $10 per unit. February 5: Purchased 60 units at $12 per unit.
- A merchandising company has beginning inventory of 50 units with a total cost of $500. They have the following transactions during the month of January: 1/5 bought 10 units at $11.00 each; 1/8 bought 15 units at $11.25 each; 1/15 sold 8 units for $16 each